Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

lucinka83
16. feb 2011

@strapco13 ahoj, ak si dobre pamatam, Ty si pisala raz, ze si mala brutal nadprodukciu, riesila si to len kojenim z 1 viackrat za sebou? alebo aj kapusta a mata/salvia caj? dakujem

vikiz
16. feb 2011

ahoj, baby ja som este len tehu /23tt/ no uz pri prvej dcerke sme mali problemy hned v nemocnici s kojenim. vtedy mi povedali ze mam zle bradavky a ze som si ich mala popotahovat uz cez tehu, teraz som sa na to pytala gynekologa, no netusi o com hovorim, neviete mi poradit? dcerke trvalo skoro tyzden kym sa naucila cuckat a vydrzali sme len 4 mesiace, aj to sme mali strasne malo mliecka, ked sme skusali cez den odsat ledva som za cely den natahala 30ml. neviem ci to nieje prave tym, ze sa hned nerozbehlo v nemocnici ako malo. poradte mi prosim kto mate skusenosti s tym popotahovanim bradaviek, dakujem.

kookaij
16. feb 2011

vie mi prosím niekto poradiť:pred 3 týždňami som mala zápal ľavého prsníka,od vtedy sa mi tvorí v ňom menej mlieka,aj som sa pýtala gynekológa a ten hovoril,že niekedy sa to tak stáva a ,že to tak aj ostáva,len ja by som chcela v ňom tvorbu zvýšiť.Včera som malú vážila pred kojením a po a vytiahla z neho len 55 ml,vždy začínam kojiť horším a potom dám ešte z druhého,len chcem sa spýtať,že keď z druhého spapá tiež len 50 ml a pusí,že má dosť nebude sa mi v ňom tá tvorba tiež nejako zmenšovať?lebo v ňom mám určite dosť z toho aj preteká.Z toho zlého skúšam aj odstriekať,len to ide vždy už po kojení len po kvapkách,viem,že malá je dosť napapaná,pekne spinkáva,aj teraz už spí 3 hodiny aj pekne priberá,priberá za 3 týždne 850 g,za dalšie 2 týždne 500 g,takže hladná nie je ,ale predsa,bojím sa aby mi to mliečko vydržalo aspoň do pol roka,kedy sa začnú dávať príkrmy.

strapco13
16. feb 2011

@lenja123 ked si chce len tak podudkat..skus mu dat prsnik, z ktoreho si kojila naposledy..tok mliecka tam bude slabsi a mozno to zaberie
s tou stolicou to bolo myslene tak, ze niektore deti proste musia prerusit kojenie aby sa vykakali, cize si urobili mliesto... tomu nezabranis..proste je to reflex

strapco13
16. feb 2011

@mariana0915 citlive bradavky mimo kojenia..no zrejme ide o mykozu...kukni na katkinu stranku tam najdes postup

strapco13
16. feb 2011

@mirka099 mam pocit, ze úprehadzujes predcasne z prsnika na druhy, ze nedopija prvy prsnik
dojcenie ma byt na poziadanie..nesledovat ziadne intervaly, kolko je casu stravi dieta na ktorom prsniku
postup je taky cca :..ponuknes prvy prsnik, ked utz vidis, ze nepije ale iba dudka, stlacas prsnik, dieta zacne pit..ak uz nepije ani po stalacani a mas pocit, ze chce este..ponuknes druhy prsnik
dolezite je rozoznat ci dieta na prsniku aj pije, alebo len dudka
skus si nastudovat http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ ..kukni si jednotlive clanky aj videjka k tomu..dolezita je ta pauza v brade..vtedy dietatko pije..pokila ju nema, tak moze byt na prsku aj 24 hodin a nenapapa sa

strapco13
16. feb 2011

@lucinka83 ja som svoju nadprodukciu neriesila..vtedy som nevedela, ze sa s tym da nieco robit ☹ ..len som kojila na striedacku jedno kojenie, jeden prsnik, dalsie druhy, zo zaciatku som odsala aby sa maly aspon vedel prisat pri tom toku..co som netusila, ze si problem predlzujem ☹ ..no a takl som sa dostala do problemov..a z nich mi pomohla @annag 😵 😵 😵 a potom som si to zacala riadne studovat, ze co a ako

miskap
16. feb 2011

@mirka099 Myslím si, že to robíš super. Dieťatko prospieva, je spokojné. Nemá zmysel ho prestavovať na jeden prsník. Ak prvý vypije do dna( ani po stlačení už neprehĺta), ponúkni druhý. Ak je hladný, vezme si. Prsníky môžeš vystriedať viackrát. Neboj sa, že nevypije tukové mliečko, keď používaš stláčanie, dostane aj to tukové. Ak sa častejšie vyskytne penová zelená stolica, vtedy pil viac predného mliečka. Zaisti len to, aby vypil prsník dodna. 😉

lucinka83
16. feb 2011

@strapco13 dakujem, my sa s tym tiez trapime, uplne to fontankuje, a to aj poleziacky, uz som predlzila interval kojenia len z jedneho, tak snad to pomoze, lebo na tom plnsom sa uz semtam hneva :(

mariana0915
16. feb 2011

@strapco13 uz dneska je to ok davam si pozor aby sa mal dobre prisaval 😀

cherryblossomgirl
16. feb 2011

Dobry vecer, vedeli by ste mi, mudre damy, poradit, akym sposobom by som mohla odnaucit moju 10-mesacnu dceru od nenutritivneho satia prsnika pocas spanku? Pre nu by bolo idealne, keby som bola cely cas, kym spi, pri nej, aby si ona mohla nerusene dudkat 😅 toto samozrejme nechcem. Po odpojeni od prsnika robi strasne sceny, ci cez den, ci v noci. Budem vdacna za akukolvek radu, dakujem.

adrianai
16. feb 2011

ahojte kočky, neriešim nič závažného a možno mám aj hlúpu otázku 😅 moju malú dojčím na požiadanie cca po 10 min.na každom prsku, ak jej stačí z 1, nenútim ju, ale snažím sa,aby papala z oboch...chcem ju ale nechať nech papá iba z 1 koľko chce bez sledovania času, len sa bojím, či nebudem mať potom málo mliečka,to vlastne budem mať "prestávky" aj 6-7hodín...

strapco13
16. feb 2011

@adrianai dojcenie na poziadanie znamena prsnik aj ponukat...z toho co pises, my skor vyplyva, ze dodrziavas cca 3 hodinove intervaly medzi kojeniami 😅 ...a to sa spolu nejak nezhoduje..alebo to chapem nejak zle?
kazde dieta je ine..niektore potrebuje jeden prsnik na jedno kojenie, niektore oba...dolezite je aby si druhy prsnik ponukla az potom, ked prvy je vyprazdneny..to jest dieta nepije ani po stlaceni prsnika

adrianai
16. feb 2011

@strapco13 intervaly u nás teda nefungujú, niekedy si pýta po hodine, inokedy vydrží aj 4-5 😀 len teda jej dávam zhruba po tých 10min. z každého prsníka... ja som si tak myslela, že keď bude papať z oboch, tak sa mi bude tvoriť viac a častejšie mliečko 😀 ale neviem, či to tak je 😅

prsky
16. feb 2011

@cherryblossomgirl ked dudka a spi a citis, ze prsnik uvolnila, tak pri vydychu prsnik vyber z ust (nie rukou, odsun sa), nechaj jej ho pri tvari, ona si naprazdno podudka a ty sa mozes vzdialit ... ked chnapne po prsniku znova, tak postup zopakuj o chvilu ... cielene oducanie od dudkania by som robila az okolo roka, skor roka a pol, kedy uz bude rozumiet, co jej hovoris a nauci sa to aj akceptovat

strapco13
16. feb 2011

@adrianai a ked vydrzi tych 4-5 hodin /mimo noci/...to jej prsnik pomuknes a ona ho nechce?
prsia sa prisposobia poziadavkam
dolezity nie je cas na prsniku a le to ci dieta na prsniku pije..cize ci vidis pauzy v brade
ponuknes prvy prsnik, ked uz vidis, ze nepije ale iba dudka, stlacas prsnik, dieta zacne pit..ak uz nepije ani po stlacani a mas pocit, ze chce este..ponuknes druhy prsnik
dolezite je rozoznat ci dieta na prsniku aj pije, alebo len dudka
skus si nastudovat http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ ..kukni si jednotlive clanky aj videjka k tomu..dolezita je ta pauza v brade..vtedy dietatko pije..pokila ju nema, tak moze byt na prsku aj 24 hodin v kuse a nenapapa sa

cherryblossomgirl
16. feb 2011

@prsky ano, presne tak to robim, ale ona zacne hystericky a nahlas plakat, az kym sa uplne nezobudi. Vysledkom je, ze v noci sa nevyspim, lebo sa budim na to, ze ma to stekli a cez den zase nemam cas ani na seba,ani na domacnost, kedze jej musim pri spanku takto 'asistovat'. Hlavne to podla mna takto ani nie je spravne 😒

prsky
16. feb 2011

@cherryblossomgirl no tak to robis priskoro, resp, ked sa preberie, daj jej hned prso s5 a postup opakuj az pokym sa pri tom manevriku nezobudi - ono to chce trochu cviku, viem o com hovorim... cez den som to riesila tak, ze mala bola v manduce po nadojceni (ked manevrovanie trvalo na moj vkus pridlho) - tam bola spokojna, aj si pospala a ja som si porobila.
ja som sa v noci pri dojceni vyspala, mala ani nepotrebovala dlho nenutritivne dudkat, lebo si prsnikom bola ista...ty ju zrejme trochu zneistujes tym, ze ju nechavas plakat, kym ti to nelezie na nervy a nezalepis jej usta prsnikom (alebo sa mylim?) .. ono ked si dietatko je iste tym, ze prsnik dostane, zvycajne sa ho lahsie vzdava. na tvojom mieste by som riesila najprv denne dudkanie, lebo vtedy vies byt konsekventna (toto je velmi dolezite, ked nieco dieta chces naucit - deticky to zvycajne aj vycitia, ze si pevne rozhodnuta a ide to potom lahsie, ako vnutorne ockavas). takze sa treba obrnit, nadojcit, nechat podudkat a pomaly sa odtiahnut, ked si myslis, ze uz spi a potom uz prsnik nedat, ale byt pri nej a prihovarat sa jej, alebo jej spievat/rozpravat, alebo ju len drzat ci skrabkat, potlapkavat - hocico, co jej bude vyhovovat.. alebo ju nadojci inde, ako ju ides ulozit spat a potom sa presunte k miestu spanku, kde zacni pouzivat nejaky ritual, pripadne zaved tzv. spinkacika (=nejaka makka hracka) - bud pri nej, ked bude plakat, ked prestane, tak sa mozes postupne zacat vzdalovat, ale hned ako zacne plakat, treba sa vratit (aj ked sa napr. len postavis) - dieta sa postupne nauci, ze sa moze spolahnut, ze tam budes, ked ta potrebuje...ale upozornujem, ze to nie je zalezitost par dni, skor pojde o tyzdne

ono...ja sa nestotoznujem s metodou kontrolovaneho placu, ale je cela skala metod .. treba si pocitat, s niektorou sa stotoznit, napasovat to na svoje dieta (ty si ho poznas najlepsie) a hlavne potom nepreskakovat z jednej metody na druhu - to je najhorsie, co mozes spravit

prehlad roznych metod najdes napr. tu (po en) http://www.babycenter.com/baby-sleep

cherryblossomgirl
16. feb 2011

@prsky dakujem za nazor, snad nieco vymyslime 😕 (a tiez sa nestotoznujem s metodou kontrolovaneho placu)

adrianai
17. feb 2011

@strapco13 no, malá mi pije +- každé 2hod.(cez deň málo spí, tak si pýta častejšie), tie 4 a viac hod.vydrží, keď ideme von, pospí si 2-3hodky(inak spánok cez deň je kapitola sama o sebe 😀) a keď sa vrátime a ponúknem prsník, zväčša si len cucne a už nechce, až trochu neskôr...piť pije určite dobre, to mám prelúskané už od začiatku dojčenia, mala som nadprodukciu, čo som si znížila, len sa pýtam teraz preto, aby sa mi ešte viac neznížila, lebo teraz by som povedala, že je to tak akurát...a ohroziť to určite nechcem len preto, že by mi bolo pohodlnejšie dojčiť iba s jedným prsníkom na 1 papanie 😅

vejula
17. feb 2011

@adrianai ahoj ja od začiatku až do teraz s vynimkou asi dvoch laktačnych kriz kojim 1 kojenie len z jedneho prsnika, niekedy aj viac kojeni z jedneho prsnika... vlastne už moc ani neuvažujem z ktoreho davam, len ked vidim že jeden je už prazdny a nejde mu dobre dam druhy... ked bol drobec maličky davala som si väčši pozor či pravidelne menim prsiky, no i tak som sa občas pozabudla a tak som mala dva kratr zapal prsa čo som jedno prso dlhšie nevyprazdnovala ☹ ...
No len tolko som chcela že podla mna tym že budeš davať na jedno kojenie len z jedneho prsa laktaciu neznižiš.. teda ja mam stale dostatok mliečka a robim to takto od začiatku 🙂

adrianai
17. feb 2011

@vejula ja tiež občas zabúdam na to striedanie...a tiež som mala už 3x zatvrdnutý prsník, tak sa aj trochu bojím nechať to iba na jednom 😅

luciaanna
17. feb 2011

Ahojte maminky, potrebovala by som poradiť.
Moja malá bude mať v apríly 2 rôčky a ešte ju kojím, resp. kojila som ju donedávna...Už asi dva dni si na mliečko ani nespomenula, nepýta si a ja neviem, či jej ho mám ponúkať, alebo to mám nechať na ňu a zmieriť sa s tým, že končíme s dojčením...
Ešte minulý týždeň sme kojili na obed a pred večerným spaním a niekedy aj v noci...(takže 2-3x denne). A zrazu nič?
Neviem teda, či to nechať tak, alebo jej mám kojenie pripomínať a ponúkať ju....

lenja123
17. feb 2011

@strapco13 a annag, veľmi dakujem za odpovede, dnes som ponukala prsník častejšie - pretože doteraz som to brala tak, že kojenie na požiadanie znamená kojiť, ked si dieťa pýta a nie sama ponúkať. Jedol oveľa lepšie ako včera, skôr ja mám s tým problém, ked niekedy nevydrží ani hodinu a niekedy aj 4 hodky nepapá, to už behám celá nervozna. Ešte sa chcem opýtať, že v noci by mi prespal aj 10 hodín v kuse, ale ja ho budím - robím dobre, alebo ho nechať spať tak dlho?

petafr
17. feb 2011

ahojte, poradite mi ako je to so zmrazovanim a rozmrazovanim MM?
Od pondelka mi ide totiz mala ku opatrovatelke na cely den, kedze mi konci materska, ach jo, a chcem ju aj nadalej drzat len na materskom mliecku. V mraznicke uz mam aj zasoby, ale nie je mi celkom jasne, ako s MM nakladat po rozmrazeni.
Moze sa zohrievat na viac krat? Kedze neviem presne, kolko mala vypije z flasky, moze sa zvysok co nevypije zohriat nanovo, nestraca tym mliecko na kvalite?
a tiez mozem rozmrazene mliecko skladovat este nejaky den dva v chladnicke?
Raz som jej skusila dat rozmrazene mlieko, vyzeralo ako zrazene, ma to tak byt? chutovo to neviem posudit.
Ak mi mozete dat nejake rady z vasich skusenosti, budem rada; Dakujem 😉

lucinka83
17. feb 2011
susann83
17. feb 2011

Ahojte babule.
Buduci vikend budeme krstit nasho drobca. A chcela by som vediet, ci mozem orechovu tortu jestked kojim.

petafr
17. feb 2011

@prsky dakujem... ale som sa nedocitala, ze ci to mliecko vyzera ako zrazene, ked je rozmrazene... lebo ked dam do chladnicky a potom ho premiesam, tak vyzera normalne, ale to rozmrazene nie... tak neviem.