Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
4. aug 2012

@liliandax mala si nejaky problem s tym prsnikom..zapal, upchaty mliekovod? ochutnaj mliecko..ci chuti rovnako z oboch prsnikov
skusaj prikladat casto, skor ako zacne prejavovat zaujem o dojcenie

strapco13
4. aug 2012

@didiky casom si prsia zvyknu na tvorbu mlieka a ostanu makucke.casto po sestonedeli...to ze su prsia na pocit prazde, neznamena ze v nich mlieko nie je, alebo je ho menej..toto nie je indikatorom toho ci sa dieta dostatocne dojci..pozri moj clano myty o dojceni v mojom fotoblogu, tam mam ropisane ako zistis ci diet apije dostatocne
dieta sa nemoze prejest materskeho mlieka..lebo ide o aktivny cin z jeho strany..musi tahat a ked nechce proste tahat nebude, ale z flasky sa prejest da, lebo z nej tecie ci dieta chce alebo nie, a potom dieta nema na vyber a musi prehltat a tak mamy mozu potom stale zvysuju neumerne davky, az dieta prekrmuju
kdezto materske mliecko s prisposobuje dietatku obsahom, nie mnozstvom

strapco13
4. aug 2012

@zuzkaamato pozri stranku www.mamila.sk a http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ o polohach je celkom dobe http://kojeni.net/polohy.php
koj v takej polohe aby si sa citila pohodlne a aby dietatko bolo spravne prisate

strapco13
4. aug 2012

@boka79 moze to byt..moze byt nechutenstvo ale dieta moze zareagovat aj strajkovym spravanim
zintenzivnit kontakt, mojkat sa, ponukat ale nenutit, ak inak nezoberie, tak nadojci v polospanku

garnelia
4. aug 2012

@strapco13 ahoj,chcela by som ta poprosit o radu.Som tehulka,prveho synceka som nedojcila ☹ 😔 (bol skor narodeny,slabo sal a nespravne-teraz uz viem,potom som dostala silnu alergiu na prsiach vraj z kalciovky-mala som ragady,atd. a mliecko sa mi stratilo uz v porodnici,vlastne sa poriadne ani nerozbehlo),jednu bradavku mam plochu a druhu vpacenu...chcem sa ta opytat,ci si mam kupit formovace bradaviek(napr.medela) a pouzivat ich cca.od 6.mesiaca,ktory krem na bradavky by si odporucila a aku literaturu o dojceni(napr.tu z mamila?).Velmi tuzim dojcit a chcem sa na to vopred pripravit,dakujem pekne 🙂

strapco13
4. aug 2012

@garnelia nakolko sa bradavky a dvorce vyvijaju az o porode a dojcenim, tak je zbytocne dopredu sa stresovat formovacmi, kremovanim a podobnymi vecami
dolezitejsie je nastudovat si opredu o dojceni a bolo by dobre skontaktovat sa aj osobne s laktacnou poradkynou este pred porodom..ukaze ti ako spravne prilozit dieta, ako zistis ci a kolko dieta vypilo na prsniku, ako sa vyhnut potiazam
pozri do mojho fotoblogu na clanok myty o dojceni..tam som to tiez rozpisala
a stranky o dojceni
www.mamila.sk ...tam najdes aj kontakt na laktacnu poradkynu
http://dojcenie.webnode.sk/
http://dojcenie.wordpress.com/

zuzkaamato
5. aug 2012

@strapco13 dakujeeem 🙂

zuzkaamato
6. aug 2012

este mi napadlo, ze ako casto treba striedat prsniky pri dojceni? az ked je jeden prazdny, tak na dalsi krat ponuknut ten druhy?

indys
6. aug 2012

@strapco13 ahoj jaj ja by som sa opytala. moj maly je p redcasne narodeny 2 mesiace. po prvotnom boji cez flasu a kllobucik , po prichodem domov sme zabojovali a podarilo sa nam dojcit bez pomocok, jeden tyzden som dokonca dojcia s laktacnou pomockou, kedze sa mi velmi znizila tvorba mlieka . dvakrat som pri nas mala laktacnu poradkinu a ako na truc vtedy pil ukazkovo 😉 ja mam tych starosti viac. velakrat sa mi stava, ze sa rozplace ked uz papa alebo zaspi.nedokazem si ho prilozit tak,aby mal vyhnute obe pery.maximalne iba spodnu. nekedy ked pije tecie mu mlieko pomimo alebo neckutocne cmuka jazykom.niekedy ked zaspi pri prsniku (aj v pribehu 5 min) polozim ho do postielky,hned je hore a pyta papat napije sa zo 5x a zasa spi a takto cvicime niekolko krat alebo pije odtiahne sa vrti sa pijhe odtiahne vrti. ked ho kojim a vidim, ze ma slaby tlak ze mu uz netecie, tak pouzivam stlacanie prsnika. niekdy musim stlacat prsnik hned od zaciatku(moja laktacna povedala, ze nemam nedostatok mlieka). moze spavost suvisiet aj s tym, ze ma malo zeleza a je trochu chudokrvny? som z toho vsetkeho unavena a aj ked som stastna ze kojim, nemam z neho taku radost ako by som chcela. cely den nic nerobim len vytahujem a odkladam prsnik. kazdy vecer mi vypije z oboch prsnikov, zatial co cez den iba z jedneho. potom vela grcka a vecerne zaspavanie ani nespominam. neviem co s tym :(

indys
6. aug 2012

este som sa chcela opytat, stretli ste sa niekto s tym, ze babtko pyta viac papat vecer ako cez den? ten moj je vecer (od tej 17tej)totalne nenajedeny a vypije oba prsniky (cez den mu staci jeden ) a aj podla vahy ked som to kontrolovala tak vypije naozaj asi dvojnasok v pribehu takej hodiny a pol (lebo cely ten cas pyta papat).potom mam pocit, ze mam malo mlieka aj ked drobec dobre prospieva.ako rozoznam, ci si chce iba dudlat alebo aj papat?

strociatka
6. aug 2012

tak a my sme uz v kojeni prebornici, lenze, hm, dudlik sa nam ako tak podarilo odstranit, ALE mala cicosa by sa len a len kojila a kojila a o prikromoch nechce ani pocut, ked vidi lyzicku, tak reve jak tur, ako takeho zavislaka na prsniku naucit papat? ci je to uz do temy, nechce jest?

boka79
6. aug 2012

@indys

ja som ten pocit mala u oboch deti, je to vraj normalne, ze deti chcu k veceru castejsie na prsnik, nielenekoli jedeniu, aj koli blizkosit, spracoavavania dna a tak. Mliecka mas dost, len ho prikladaj a prikladaj. mozno chce len dudlat, moj dudle casto, kedze nema dudel, ho to ukludnuje a mna to nerusi, cize to je jedno, rozoznat to neviem ani ja, len viem, ze chce cicik, ci na to, alebo nato..

boka79
6. aug 2012

@strociatka

jr, ja neporadim, ale ja sa obavam toho tiez, raz som malemu ponukla lyzizku a ani za svet, je este maly, tak mu dam cas, ale aj tak mam trochu nervy z toho. To ste super, ze to bez dudla a tak dobre len na kojeni zvladate.

strociatka
6. aug 2012

@boka79 ona v puse nic umele neznesie, to bude tym, ale ako na nu?

boka79
6. aug 2012

@strociatka

to neviem, v tomto este nemam skusenosti, ale mozno niekto iny poradi?
Ale drzim Vam palceky

boka79
6. aug 2012

@strociatka

ma napadlo, ved skus finger food, cize nakrajas na take tycinky mrkvu najprv a potom aj inu zeleninku, aj zemiak mozes, trosku okvapkas olejom a das jej to do ruky, uplne makke- na pare najlepsie a ona si bude dasienkami hryzkat a nebude mat umele.

strociatka
6. aug 2012

@boka79 hihihi skusila, ma dva zuby dole a ked si odhryzla kusok, tak sa mi rovno cela dovracala, kusky este nevie co s tym, no vedia nas tie dietky pekne potrapit, so starsou som tieto zazitky nemala, ta by zjedla aj lyzicku, keby sa dalo 😠

liliandax
6. aug 2012

@strapco13
nemali sme s tym prsnikom problem, ak som si odstriekavala, tak z neho tieklo viac ako z druheho, tak mozno mu toto vadi..
zatial fungujeme tak, ze viac cuca pravy, lavy v noci a ked ma dobru naladu 🙂 - co vsak je pomenej, kedze kazdu chvilu vykukne nas druhy zubok

indys
7. aug 2012

@boka79 ani nas maly nema cumel a ani mu ho nechcem davat, kedze mam obavu z narusenia kojenia. ved som aj tak stastna, ze po prvotnych utrapach na nedonoseneckom sa nam podarilo nabehnut na kojenie. mliecka mi mysli ze mam dost, denne maly zatial pribera 40g v priemere. nic ine mi neostava, len mu prsnik vzdy ked hlada dat. jedina nevyhoda je, ze ma to obmrdzuje v tom, ze od tej 16-17 tej musim pri nom lezat alebo sediet takmer nonstop lebo ked mu prsnik vyberiem, za 5 minut je hned hore 🙂 ale neva ved vsetci z toho raz vyrastu (hadam)

monuska342
7. aug 2012

ahojte kedy ste pri dojceni zacali jest aj takzvane nafukujuce potraviny?ja mam pocit stale jem to iste dookola 😒

boka79
7. aug 2012

@indys

ked mas len jeho, tak to sa este da 🙂 ja mam doma druheho certika a to je uz narocnejsie, ale to byt stale vecer na prsniku tiez skoro pominie, mozno u vas neskor, lebo dohana, co v nemocncic nemohol a to pritomnost na cicku, kedy sa mu zachce, ale prejde. u nas uz cicik nie je vobec zaujimavy. KJa som tak robila, dala cicik, vzala casopis, popripade malej nieco citala a sedela s nim aj dve , tri hodiny , on pil, zaspakl, pil, zaspal, manzel bol doma, tak sa s velkou hral a ja som vegetila. Alebo nejaka knizka, televizor..

lucianka222
7. aug 2012

Milé mamičky, prosím o Vaše skúsenosti. Nášho drobca plne kojím, na požiadanie, krásne priberá, a o to ide. Dnes na poradni u pediatra sa lekárka so sestričkou čudovali nad váhou, že čo papká, že tak priberá... Teda nehovorili nič v zmysle či je to dobré alebo zlé... Len také prekvapené boli... Z pôrodnice nás púštali s hmotnosťou 3200g, po mesiaci 4100g, po 6 týždňoch 4950g, po 8 týždňoch 5660g. Čo vy na to?

naty1987
7. aug 2012

@lucianka222 ze je to uplne v pohode a pribera krasne 🙂 mne maly za 10dni pribral 300gramov tiez je plne kojeny a citala som ze by teraz mal priberat za tyzden od 75g-110g a co mu nedam ked si pyta?? 😀 ved to neskor vybeha hlavne ze mu chuti a je zdravucky 😉

lucianka222
7. aug 2012

@naty1987 Veď to, tiež si myslím, že je to super... 🙂 horšie by bolo, keby nepriberal, ale naopak... A koniec koncov je to z MM, nie z UM. Tak potom? Len mali takú zvláštnu reakciu a to ma zarazilo... Troška... 🙂

miskaska
7. aug 2012

Ahojte. Mam mesacneho synceka, je plne kojeny. Od cca druheho tyzdna nas trapi nocne "pucenie sa", je to aj cez den, ale to sa da zvladnut. Ocervenie, prehne sa, pritiahne nozicky a prdne si. Teda, niekedy aj nie. Neplace pri tom, len ho to rusi zo spanku a ked to uz trva fakt dlho, zobudi ho to a rozplace sa. Mrzi ma to, lebo inak by krasne spinkal. Inak kaka niekolkokrat do dna, prdiky mu idu same. Neviem, kde je chyba, ci sa pri papani nahlce vzduchu, nie vzdy sa nam dari odgrgnut, alebo mu vadi nieco v mojej strave. Nic extra nafukujuce nejem. Aj pecivo len starsie alebo opecene. Skusam vynechat aj mlieko, ale uz teraz mi chyba, vzdy som ho pila kazdy den. Ako by sa na malom prejavilo to, ze netoleruje mlieko, ked ho ja vypijem? Neviem ako zistot, ci mu prave to neskodi?

naty1987
7. aug 2012

@miskaska myslim ze sa mu len neda prdnut ked tak tlaci a boli ho brusko chlapci tym trpia viac nez babi nam na prdiky pomohli kvapky Baby Calm su cisto prirodne takze sme mohly davat kolko bolo treba a este rektalna rurka tiez velmi pomoze 😉

boka79
7. aug 2012

@miskaska My sme to mali tiez,a nic to o nezmenilo, ani zmena stravy, jednoducho maju nevyvinuty traviaci system a trapi ich to, hlavne chlapov, u nas to bolo vzdy kolo rana - od druhej, to som ani nespala, lebo sa pucil, tlacil a prd a stale dokola. Len treba pockat. Aj ten vzduch pri papani moze samozrejme hrat rolu, ked tecie prilis rychlo mliecko .

Ale co sa tyka stravy, vyskusaj, mozno nieco prinesie zlepsenie, ked vynechas. Drzim palce

boka79
7. aug 2012

@lucianka222

to je uplne v poriadku, dietky na MM priberu, co priberu, netreba riesit, pokial nie je malo. Ona prestane neskor tak priberat , neboj

miskaska
7. aug 2012

@boka79 a kedy vam to asi preslo? Nech viem, dokedy budeme mat este tazke noci. No, je mozne, ze sa aj nahlce vzduchu, na zaciatku mi mlieko tecie asi rychlejsie..ma plnu pusu, az sa niekedy musi odpojit. Ale grgneme len obcas 😒 .

boka79
8. aug 2012

@miskaska

no este teraz to niekedy mavame, ale ja som malapocit, ze mna to trapilo viacej ako jeho, on potom aj zaspal, len ja som bola stale hore, lebo tie zvuky a pohyby ma budili neustale.. Ale tak kolo 4 mes. sa to vyrazne zlepsilo