Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
13. máj 2010

miyus, tak nejdes odstavovat? 😉

labutka..mne rozmrazene MM nielen trochu smrdi, mne hrooozne smrdi, normalne ma natahuje 😉 takze uz vlastne ani mrazene nemame a ani som ho nepouzila

zuzkat1
14. máj 2010

mne osobne dost vadi ze zacala odmietat cumel aj flasu, lebo teraz sa ukludnuje vzdy na prsniku a odvtedy ako zacala aj na prsniku zaspavat budi sa aj v noci... a asi som teda divna ale myslim ze by pokojne mohla prespat celu noc, kedze predtym ako zacala zaspavat na prsniku tak spala 10 hodin vkuse... a to aby som zacala davat vecer aj MM z flase mi poradila dr lebo inak by som musela davat UM a to som nechcela
PS:baby mne mrazene mlieko po rozmrazeni vobec nesmrdi...

shaarka
14. máj 2010

baby,
tak aby toho nebolo malo, mam novy problem, prosim poradte, co to znamena...

maly vcera klasika - cely vecer prebdel, kukal s nami tv, hojdali sme ho, kojila som do aleluja, az kym som uplne vycerpana o polnoci nezaspala s nim na prsniku (klasika, uz je to hadam 4. vecer takto, asi sa to stava rezimom). potom ho MM prelozil do postielky a cakala som, ze o 3-4 je maly hore a kojime. ale nic sa nestalo. tak som na vase rady nebudila, ze sa prebudi sam, nie?
o siestej zacal mrncat, myslim si - nacase! tak som ho prebalila, ze ide papat.
ale...
na ten zly bolavy prsnik sa nechcel ani prisat, zo zaciatku nespokojne krical alebo rovno zaspaval. a na druhy sa sice prisal, ale len cumlikoval a nic nepil... takto sme sa trapili hodinu, volala som laktacnej, ale nevedela poradit. ze to este nevidela, aby babatko nepilo, ked tecie mliecko.
a maly pocas tej hodiny normalne zaspal, tvrdo. tak som si hodinu aj nieco odsavala aspon ten pokazeny prsnik, lebo uz bol po tolkych hodinach ako kamen dobre som si ho postlacala a odstriekala 55ml... malo, ja viem, ale lepsie ako nic.

no a Teo spi. chapete??? ani sa nenajedol a spi uz 9 hodin!!! ja nechapem, co sa to deje... ved ak nie je hladny, tak smadny isto musi byt!

neviete, co to vsetko ma znamenat? to naozaj nepotrebuje moje mliecko?? tak dlho? ☹

miyya
14. máj 2010

prsky no chcem,ale miško nechce a nechcem to riešiť radikálne,že by som išla preč na pár dní. to by som zle znášala ja a nie ešte on. ale dúfam,že mu to mlieko prestane chutiť. vraj v tehu neni také dobré. 🙂

strapco13
14. máj 2010

zuzka...nejdu jej zubky?..vtedy sa deti budia castejsie..a okolo 3 mesiaca je rastovy spurt ..babo si cucka castejsie
co sa tyka mrazeneho mlieka...mne po rozmrazeni raz smrdi, raz nie..ked sa rozmrazi rychlo, tak vtedy mam pocit ze smrdi

strapco13
14. máj 2010

shaarka..najprv nakoj az potom prebal...skus to tak..neoddaluj mu kojenie..on caka na papu a ty mu menis plienku..aj ja by som bola nepokojna 😉

zuzkat1
14. máj 2010

ja mliecko necham vonku v chladnicke nech sa roztopi a az potom ho ohrievam a vtedy sa mi este nestalo ze by smrdelo🙂
neviem ci jej idu zuby... este je asi skoro..slinta dost ale budit sa zacala fakt az potom ako zacala zaspavat na prsniku... podla mna jej inak este nejdu,lebo nie je nejaka nervozna ani podrazdena, hryzka sice vsetko,ale len nedavno zacala vsetko chytat

shaarka
14. máj 2010

strapco, no po tych 6 hodinach som ho fakt chcela prebalit, ved bol prepisany a prekakany az za usi.
prebalovala som ho v polospanku, takze sa akurat prebudzal a ked som ho vzala na prsnik, tak bol usmievavy...
to je zle? (tym chcem povedat, ze nebol nervny od hladu)

shaarka
14. máj 2010

vlastne ked tak premyslam, tak este nikdy nereval pri prebalovani, lebo ho stale beriem z postielky este predtym, nez sa uplne zobudi a zacne plakat od hladu 😅

strapco13
14. máj 2010

shaarka..tak potom ked neplace, tak OK..ja len sudim podla mojho..on sa zobudi az na hlad a keby som skusila nieco ine ako dat prsnik...tak by ma zabil revom 😀 ..cize aj keby bol az za usami pokakany..tak najprv jedlo...ale nastastie moj kaka vacsinou az po papani...obcas pocas papania..ale najprv dopapat
nuz co..chlap..najdolezitejie je jedlo 😀 😀

prsky
14. máj 2010

miyus..aha 🙂 drzim palec, aj cez menzes ma vraj zvycajne mliecko inu chut, pripadne ho je menej a Lale to evidentne vobec neprekazalo 😉

mliecko som tiez rozmrazovala pomalinky, najprv len vylozene a potom vo vodnom kupeli a aj tak mi neskutocne smrdelo

zuzkat - ja som zas rada, ze sa moja ukludnuje na prsniku, su to krasne chvile, nepotrvaju do nekonecna a hlavne si budujeme vztah. inak spankovy rezim sa meni u malych deti kazdu chvilu, takze aj deticky, ktore od narodenia spavali dlllho sa mozu aj vdaka dozrievajucej nervovej sustave zacat budit castejsie 😉

shaarka..popisujes nase zaciatky 😀 ja som strasne nechcela cely vecer stravit s dcerkou sama v spalni, tak sme ju nosili v babyvaku, dojcila sa, schrupla si tu a tam 15min az hodku..postupne sa to zacalo menit, ja som sa s nou vecer predsa len zatvorila do spalne, tam nas nic nerusilo a dcerka sa naucila zaspavat pekne vecer tam...inak sranda..nasa by nas tiez bola byvala zabila revom keby som jej nedala hned jest 🙂

krakulka
14. máj 2010

Annag, ked ja neviem vonku kojit. Resp. inak ako na vankusi. Andrejko na nom lezi a ja mu pridrzam prsnik, stlacam a niekedy skor oboma rukami masirujem. On je lenivy na tahanie, lebo nie vzdy je asi silny prud mliecka.
Ockovat sme sa boli v autosedacke. No uvidime, teraz sa vonku ochladilo, ked bude v pohode, tak to bude len tym horkom. Mam doma babyvak, rozmyslam, ze budem s nim chodit aj von. Budu na nas asi divno kukat, ale co, je to nasa vec. Inak v pondelok boli vozit svokrovci, aj im Andrejko plakal, vobec sa s nim nevratili, pockali, az ho to prejde, plakal im - reval cca 10-15 min. Som bola v soku, ked mi to hovorili. Nabuduce si to rozmyslim. ☹

denuska82
14. máj 2010

Ahoj Anag a maminy,
prosim Vas o radu. Uz asi 2 tyzdne mam suchu kozu na ľavej bradavke a take ako keby supinky, ale iba v spodnej casti bradavky. Volala som dr a sestricka mi povedala, ze to moze byt z kojenia, nech si to natierm bepantenom. Ibaze nenastalo ziadne zlepsenie a dokonca vcera ma to zacalo boliet a vecer som si vsimla, ze zo spodnej casti mam prasklinku, asi 1cm dlhu a trosku to mokvalo. Doteraz ma to nebolelo, ale teraz to boli ako na ked som mala na zaciatku kojenia male ragady 😠 . Maly ma 8 mesiacov a chcela by som kojit co najdlhsie. Myslite, ze je to infekcia?
Dakujem

strapco13
14. máj 2010

denuska..to je najskor mykoza..skus canesten

michalag
14. máj 2010

Ahojte 🙂

aj my mame problem, teda neviem ci problem ale mna to trapi
malicka zacala konecne krasne papat 10-15 minut, ale najnovsie ked ju dam na prsnik a viem ze je hladna tak po par glgoch sa mi zacne odtahovat, potom ju prilozim opat sa to opakuje, stale to ide dookola a po xxx prilozeni a glgoch mi zaspinka tak ju musim prebrat a ideme zase odznova .... vobec netusim ci sa napapa malo alebo jej to staci .... co myslite? a z jedneho prsnika mam asi silnejsi tok mliecka lebo ked hlta tak jej dost casto zabehne a musime si odkaslat ale je to len pri jednom, pri tom druhom sa to nestava a to som si vsimla uz davnejsie
Dakujem

prsky
14. máj 2010

michala...dcerka je este malinka, tak moze mat so striekajucim mlieckom problem...skus kuknut sem http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mlieck... a ci pije http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...

krakulka
14. máj 2010

Este som zabudla napisat, ze Andrejko je velmi citlive dietatko. Vacsinou ho zobudi vsetko, auto vonku a tak. Doma sa strhne tiez, ked niekto hlasnejsie rozprava, alebo nieco spravim. Niekedy sa az sama cudujem, ako ho moze vystrasit taky zvuk, ako napr. utrhnutie toal. papiera. On to nepozna, snad sa zvykne. Dnes v kociku tiez prostestoval, mam pocit, ze v nom nevie ulozit k spanku. Nepomohlo by, keby som mu dala do kocika nejaku moju vec, aby bola citit mnou?

vchudobova
14. máj 2010

Ahoj Annag.
Potrebujem pomoc pri kojení môjho dievčatka, ktoré má 3 týždne.Narodila sa 20.04.10. Ked sa narodila vážila 3870 g ,pri prepustení z pôrodnice vážila 3700 g,po kontrole po dvoch týždnoch pribrala iba 100 g na 3800g.Teraz váži 3850g.Za týždeň priberieme iba 50g vraj by sme mali 150 g.S kojením je to tak, že teraz kojím iba z jedného ten je bez problémov a prikladám ho vždy keď sa zobudí.Ten druhý si teraz odstriekavam ručne,lebo mám popraskanu bradavku hnisá mi.Na tuto boľavu som prikladala cez klobučik .*Pri odstriekaní mam 30 ml.V druhom mám viac, lebo ho môžem častejšie prikladať.Dokrmujem aj Beba HA 1 až 2 krat denne 60 - 80 ml.Papame niekedy každej pol hodinky a niekedy spi 3 hodiny.Večer prepapame celý a potom spi 6- 7 hodín.Prikmovať mi kázali, lebo velmi malo priberá ale ja nechcem odstaviť kojenie aby viacej priberala.Pijem vineu, mam homeopatika na podporu kojenia aj čaje.Myslela som, že už ostanem len pri kojení ale neviem či mam to mliečko dake slabé.
Prosím poradte mi, čo robím zle alebo čo mám zlepšiť.

monicka101210
14. máj 2010

rimmel
ako ste spali...... nehlaaasis.....

samayka
14. máj 2010

Ahojte dievčatá a hlavne ahoj Katka.

mám na dušičke jeden problém. mám skoro 11 mesačnú dcérku. prikrmovať sme začali pekne po ukončenom 6tom mesiaci. všetko prebiehalo hladko. krásne si zvykala na nové chute a nemali sme žiadne reakcie. "problém" začal asi tak koncom ôsmeho mesiaca, keď jej naraz išli 4 zúbky. prestala papať. týždeň som do nej nedostala skoro nič okrem môjho mliečka, mala aj horúčky, tak som bola rada že aspoň to kojenie ako tak berie... potom sa to po trošičkách rozbehlo, ale tak to aj zostalo.
okrem banánu a suchého, tmavého pečiva - ktoré občas postraším maslom nechce papať nič. občas máme deň, keď zje pár lyžičiek, občas viac.. to sú ale svetlé výnimky. snažím sa jej dávať papať 5x za deň a snažím sa variť pestro a chutne ako sa len dá. žiadne divoké kombinácie.. všetko to čo jej pred tým chutilo. skončí to ale aj tak všetko pri materskom mlieku. keď spapá málo, tak jej vždy ponúknem prsko a ona sa doslova nabaští... krásny pohlad 🙂 ale viem že by mala papať už viac tuhej stravy...
nerobím chybu v tom že ju stále veľa kojím? s kojením by som za žiadnu cenu nechcela prestať, som rada že máme mliečko, lebo začiatky boli fakt dosť ťažké...
a ešte jedna špecialitka mojej sýkorky... keď ju kŕmim lyžičkou, tak nemám šancu ... ale kúsky ktoré môže žuvať - ktoré sú podávané rukou rovno do pusky alebo jej do ručičky zje... ale tiež len pár... ale aj za to som vďačná...

prospievať prospieva 🙂 je krásna, šikovná a nevyzerá že by jej jedlo chýbalo.. to asi len ja mám v hlavičke zakorenené, že by mala papať... ja viem.. preto som aj začala celý tento môj príspevok slovami, že problém mám ja a na dušičke.. lebo keby ste sa niekto pozreli na moju dcéru, aká je šťastná a spokojná, tak neuveríte tomu čo som písala 😀

ale aj tak budem vďačná ak mi niekto odpovie, či robím veci správne alebo mám niečo zmeniť čo sa kojenia týka...

Ďakujem veľmi moc 🙂

rimmel
14. máj 2010

AHOJ samayjka. po prve, to ze jej nieco chutilo predtym , dnes uz nemusi byt pravda 😉

- vyskusaj nove kombinacie nove recepty
-papaj vzdy s nou a najlepsie to iste co papa ona, ak si vypyta z tvojho taniera, najde tam to iste a potom bude papat aj svoje.
-niekedy deti odrazu zacnu "odmietat" byt krmene a chcu sa krmit same, skus hrozno, cucoriedky pripadne makku hrusku nech sa tymito jedlami "rozbehne"
-kojit neprestan, nema to nic spolocne s jej jedenim, kojenie je iba napoj nie jedlo a nezasyti ju to ako jedlo cize neboj sa ze si to myli alebo co 😉
-nenut, ak zacnete papat a nechce, nevadi, nechaj ju sediet a sama seba krm..po 5min sa mozno chyti 😀

dufam ze som poradila, moj je veelky papkac a tieto skusenosti mam odkedy bol raz chory a vela nejedol co sa dalo cakat no a pochorobe mu to nejak ostalo a trvalo aj 2tyzdne kym sme sa vratili do normalu.

-osmazena cibulka jedlo krasne ochuti, postruhany syr je tiez lahodka , posypat ho mozes na hocico.
zisti ci jej viac chutia vseobecne sladke alebo slane a zacni podla toho varit, napirklad ak sladke tak var mrkvu s tekvickou a cestovinou, posypane syrom, alebo na cibulke osmazeny cerstvy spenat, uduseny, pridaj jogurt predus a podaj s cestovinou..

kojenie vobec neries..ALE ak ma ist papat tak ju tesne predtym nenakoj nech sa jej nenaplni zaludok..i ked u nas to problem neni, u inych babatok, hlavne mladsich moze 😔

rimmel
14. máj 2010

ps. proste musis stale skusat, ponukat..dokolecka, neboj sa donekonecna to takto nebude a ona sa rozpapa, hlave treba nestresovat ak nechce jest, ona to vyciti, maj na haku, maj pozitivny pristup k jedlu a bud prikladom 🙂

rimmel
14. máj 2010

a ak nechce jest lyzickou tak ju aj normalne jedla krm rukami..ver mi vselico sa da ak sa chce 😀 😀

rimmel
14. máj 2010

monicka ahoj, lepsie lespie! i ked stale sa budi ale neviem ako casto okedy s nim spim..ale jedine co som si vsimla je, ze ked sa aj zobudi tak neni taky umrncany ako predtym..dokonca som vcerajsu noc zacala zase chodit spat k muzovi , hlavne ak bol maly roztahany po celej posteli amne sa zle lezalo..a v pohode..cize neviem ci to bolo mojou pritomnostou resp tym ze som sa ukludnila a nestresovala 🙂 alebo ci ho to proste preslo postupne, uvidime este o par dni potom dam vediet 🙂

rimmel
14. máj 2010

annag on toto robi iba zriedka..ze takto sa prebudi a zase to spravil no uspala som ho bradavkou 😉 myslim si ze sa mu meni rezim resp doteraz spaval dvakrat denne doobeda a poobede no vsimame si ze ak si poobede dlhsie alebo ak spi co ja viem od 3-4 alebo neskor tak je to v haji, pojde spat neskoro..potrebuje 5h nespat predtym nez je jeho cas ist vecer spat, cize asi budeme coskoro spavat iba raz a to naobed..uz parkrat sa to tak stalo tak preto teraz je to raz hore raz dole = raz ide spat neskoro vecer raz priskoro a potom ....no chapes pomota sa to..ale uz to mam pod palcom 😀

nikush
14. máj 2010

annag, odkedy mozem davat masko...na tuhych je uz skoro mesiac...a to ten zltok az ked bude maso jest? som z toho jelen...

lucinka4
14. máj 2010

ahojte mamicky a annag,chcela by som sa s vami poradit. Mala nema cumlik,ani ho nechce a my s manzelom sme aj radi. Teraz si vsak cucka rucicky,co je asi normalne ale dost aj palec a svagrina mi hovorila,ze si tak moze poskodit podnebie a moze sa jej deformovat. Poculi ste o tom nieco? resp ako sa da od toho oducit? ved nemozem byt stale pri nej a ruky jej vyberat ☹
dakujem 🙂

mizulienka
14. máj 2010

ahoj annag, chcem ta poprosit o radu...sestricka v poradni mi povedala, ze mam malu dojcit iba z jedneho prsnika 10 min, potom odgrgnut a dodojcit z toho isteho prsnika, ona vravi, ze aby sa mliecko "nepomiesalo"...mne sa ale zda, ze z jedneho prsnika malej nestaci, lebo po nadojceni place...tak som jej skusila ponuknut druhy a potom je kludnejsia...robim dobre?
dakujem

annag
14. máj 2010

mizulienka, robíš dobre , jasnačka 🙂

- bábo môže byť predsa na prsníku aj 5 krát po 10 minút. ak nebude piť, lebo mu nebude mliečko tiecť, nebude sa mu mať čo v brušku miešať, zostane hladné 😀

strapco13
14. máj 2010

mizulienka...niektorym detom staci jeden prsnik na jedno kojenie a niektore chcu oba prsniky..ak je kludny az ked spapa z oboch, tak koj z oboch..len dalsie kojenie zacni na tom prsniku na ktorom si skoncila posledne kojenie..cize ked kojis prav, potom lavy prsnik..tak dalsie kojenie najprv lavy a potom pravy atd