Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

hhenike
10. jan 2011

Ahojte. Môj malý má 1 mesiac, kojím ho cca 6x denne, stále z jedného prsníka. Dobre priberá, aj je spokojný, takze asi bude mat dostatok mliecka. druhý prsník mu neponúkam, lebo on by bol schopný vypit uplne vsetko a potom sa to mliecko z neho hrnie von. Dost vela sa toho vráti aj ked sa napapá z jedného prsníka. Nezdá sa mi, ze by som mala prsníky prílis naliate, po kojení sa ich snazím este premasírovat a asi 1x denne odsat, co tam zostalo, ale to je stále len pár kvapiek (dufam, ze dobre odsavam). No ale problém je v tom, ze ma posledné dní dost pichá v oboch prsníkoch, blízko k bradavke a je také pálivé pichanie. Pri masírovaní som ziadne hrcky neobjavila. Neviete v com môze byt problém? tá bolest je v pohode znesitelná, len neviem, ci to nie je signál niecoho zlého, chcela by som predíst nejakému závaznejsiemu problému. díky za rady

kamajka
10. jan 2011

@zuzkat1 palec sa nesmie zuzlat? moj maly inak nezaspi iba s palcom.............

kamajka
10. jan 2011

@hhenike maly ma asi reflux - aj moj stale grcka a to ma uz pomaly 5 mesiacov, starsi syn zvracieval do 7 mesiacov potom to same preslo. ta bolest v prsnikoch moze byt mykoticka infekcia skus sa poradit tu: http://dojcenie.wordpress.com/
a tu je dotaznik https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

valika_val
10. jan 2011

@annag,
chcem sa opytat, ci nevies o nejakom vyuziti mojho zmrazeneho mliecka. nie je ho vela, ale je mi ho luto vyhodit, kedze moj maly ho odmieta aj v prikrmoch. je starostlivo zamrazene v sterilnych vrecuskach na MM, ale asi ho nemam komu ponuknut, co? citala som o mliecnych bankach, ale dodatocne mliecko neberu.

julienka
10. jan 2011

Valika, mozem sa spytat, kolko ma tvoj maly? kedy si postrehla, ze zacal odmietat tvoje mliecko?

prsky
10. jan 2011

@valika_val rozmrazit a ponuknut mackam vonku alebo pridat psovi do zradla, ak mas psa/-ov

@hhenike odsavanim si zvysujes produkciu mliecka..pokial nerobis zasoby MM do prikrmov, nie je nutne odsavat...pichanie je pravdepodobne zacinajuca mykoza..treba zadovazit canesten a natierat bradavky po kazdom dojceni, pred dojcenim nezmyvat...po odzneni priznakov premazat bradavky a dvorce este zo 2x denne dalsie 2tyzdne

a grckanie je bezne, po grckani deticky zvycajne potrebuju splachnut pachut, treba mu prsko ponuknut. postup, ako pri vracani postupovat najdes u annag v clanku: http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...

prsky
10. jan 2011

@hhenike a este treba pozriet dietatu do ust, ci nema zabu..moze to byt taky biely povlak na jazyku a slizniciach, ktory sa neda nechtom lahko zoskrabnut. ak ma, treba preliecit aj dietatko, lebo si mykozu budete stale podavat..liecba pozostava: namotat na prst gazu, navlhcit, vyvalat v sode bikarbone a povytierat pusinu (jazyk aj licka aj pery zvnutra)..moze tiect krvicka

valika_val
10. jan 2011

@prsky 😀 😀 😀 😀 😀 tak prave taketo vyuzitie som nemala na mysli.

@julienka, moj ma vyse 8mesiacov, stale kojim, ale mliecko, co som odstriekavala, ked mal cca 3-4 mesiace, som chcela davat do prikrmov a nechce to papat ☹

julienka
10. jan 2011

aha, lebo moja dcerka (5mesiacov) asi tak dva tyzdne ohrna nos nad mojim mlieckom ....

valika_val
10. jan 2011

@julienka
su rozne obdobia, aj my sme mali take, ze mi strajkoval na prsniku, na druhom alebo aj na oboch. to urcite prejde. netreba sa vzdavat alebo zufat. moze to byt aj tym, ze sa jej nechce cakat, kym sa mliecko spusti, alebo netecie tak, ako ona prave chce... alebo strajkuje "len tak". pred casom sme napriklad mali taku krizu, ze pil omnoho menej, ako zvykol a vystrasil ma, lebo mal len asi 4 mokre plienky za 24 hod. 😒 a ani nie tazke 😀 ale aj to preslo.
tak vela zdaru!

julienka
10. jan 2011

dakujem! bojujeme, no niekedy je to naozaj tazke... ☹

estterka
10. jan 2011

ahojte.tak som sa dnes pytala lekarky na tu moju mykozu,skor zo zvedavosti,kedze som si to uz poriesila a vraj mi pomoze jedine kojit s klobucikmi 😕 😕 a dobre drhnut bradavky 😕 😕

strapco13
10. jan 2011

@estterka to je presne opacny postup 😕 🙄
ja ked som to povedala koznej, ze mam mykozu, tak sa ma spytala, ci to mam potvrdene vyterom a ja ze nie, len po konzultacii cez net s laktacnou.ona, ze OK a napisala mi doporucenu masticku od laktacnej

lucinka83
10. jan 2011

@estterka blbost!!!

estterka
10. jan 2011

@strapco13 no tak som radsej ani nevysvetlovala,ze odkial to viem..len som ju vypocula,podakovala sa a bolo.inak ten flak sa mi straca a zacina to boliet pri prisati malej,tak neviem 😖 ale uz v sobotu dojde masticka 😅

@lucinka83 ja viem 😉

grenka
10. jan 2011

@prsky chcem sa opytat ked su nie prsniky naliate tak je v nich stale mliecko vsak?z porodnice ked sme prisli boli take az tvrde...a kojim kazde3-4hod....

ivush
10. jan 2011

@grenka samozrejme 🙂 To len prvých pár týždňov bývajú také naliate na prasknutie, ale mliečko sa v nich tvorí aj vtedy keď sa tebe na dotyk zdajú vyžmýkané ako handričky 😉 😅

zuzkat1
11. jan 2011

@kamajka ja to malej nedovolim... ale je to na tebe... neviem o ziadnej teorii ktora to zakazuje, neviem ci taka existuje....ja nedovolim,lebo poznam dieta ktore ma 9 rokov a stale si zuzle... je to pre mna odstrasujuci priklad... zuzlanie palca je podla mna horsie ako cumel,lebo cumel raz vezmes,ale co s palcom?🙂 ale to je len moj nazor
@valika_val ja som uz cele litre vyliala do odtoku☹ a este asi 2 litre mam v mrazaku... uz to aj ja vylejem

zuzkat1
11. jan 2011

@valika_val ked ma 8 mesiacov a mliecko bolo odstiekane ked mal 3-4 tak je uz aj tak stare🙂

nevesta
11. jan 2011

@zuzkat1 mlieko sa v mrazaku moze skladovat pol roka 😉

estterka
11. jan 2011

@nevesta mas odskusane? lebo je to tak,ze som nasla uz vela verzii ako dlho sa moze skladovat.

zuzkat1
11. jan 2011

@nevesta no mne aj lekari dvaja a aj na nete som nasla ze tri mesiace maximalne.... ja po troch mesiacoch vyhadzujem... tak neviem... pol roka sa mi zda vela... ty si dala aj pol rocne? inak u mna je to uz jedno, mala mi to z mrazaku aj tak nechce a uz davam KM do varenia takze len pre zaujimavost sa pytam🙂

valika_val
11. jan 2011

tie tri mesiace je dost malo, takze potom by to velky vyznam nemalo, to zmrazovanie. hlavne ak mrazim kvoli prikrmom.
ja som nasla takyto zdroj:
http://dojcenie.wordpress.com/?s=mrazenie
"mraznička pod mínus 18 -20 stupňov C = 6 mesiacov, maximálne 12 mesiacov"

zuzkat1
11. jan 2011

@valika_val preco nemalo? ved ja som mrazila len tri mesiace a este teraz tam mam take co su dobre este mesiac... ved sa da neskor odsat🙂 ja som do prikrmov zacala odsavat ked mala 5 mesiacov a potom priebezne stale este donedavna

grenka
11. jan 2011

@ivush dakujem 🙂 ked ma asi uz dost mliecka tak mi uz tecie,len nie su take tvrde....ja ze ci ho netratim 😀

nevesta
11. jan 2011

@zuzkat1 to by muselo ist na rozbor, to ja neviem, ale riadim sa tym, co tvrdi annag 😉

zuzkat1
11. jan 2011

@nevesta ja annag uznavam,ale pol rocne mlieko sa mi zda stare🙂 u mna je strop tie tri mesiace...aj to som uz mnohe vyhodila po dvoch🙂 a teraz uz vyhadzujem vsetko kedze malej uz nedavam do stravy, uz ked nabehla v strave na KM tak pohoda🙂

silvia123
11. jan 2011

prsky, na str. 545 si mi dala skvelú radu, mala som zničené bradavky, bactroban pomohol dosť rýchlo, už zase môžem bez bolestí kojiť. Ďakujem!
A pre mamičky, ktoré si myslia že nezvládnu kojenie len doporučujem túto diskusiu, prípadne stránku annag, pretože sú v nej skvelé rady a aj vďaka nej a radám s laktačnou poradkyňou cez net dokážem plne kojiť svoju dcérku, pri synovi som stále prikrmovala UM a neverila som, že pri dcére to zvládnem, po cisárskom sa mi ťažko rozbiehalo mliečko, ale odsávaním a viacerými radami sa mi podarilo rozbehnúť laktáciu, tak je to super že niečo takéto existuje a každej mamine prajem krásne zážitky z kojenia 🙂 .

alex1983
11. jan 2011

Ahojte baby. Chcem sa Vas spytat ze preco sa pri dojceni neodporuca dudlik? Mala ma 14.tyzdnov je len dojcena a dudlik sice nechce stale ale ked moc place alebo je velmi unavena a nevie zaspinkat tak ho chce. A zatial som nepostrehla nejaky zly vplyv na dojcenie.

prsky
11. jan 2011

@alex1983 pretoze dudlik zvycajne kazi prisatie, aj ked niektore maminy si to nemusia vobec vsimnut, lebo prisatie sa nemusi pokazit natolko, ze by poskodzovalo bradavky...dieta sa savymi pohybmi upokojuje aj ked je hladne a tak si jest pyta az ked je vyhladovane, cize na prsnik ide neskor, ako by islo keby dudel nemalo a tym moze dojst k ubytku mliecka, ked rastu zubky, moze si donho hryzt a to iste moze potom dieta robit na bradavke, je potencionalnym zdrojom infekcie, ktora sa potom dokola prenasa z dietata na maminu a s5...ucelene o tom pise annag http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...