Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

stvura
12. mar 2012

@lucka.lucy 😉 🙂 urcite ano...mozej dojcit, nie je s tym problem, ja mavam herpesy pravidelne, dojcim bezproblemov, moje deti ani jedno herpes nemaju 😎

lucy109
12. mar 2012

@lucka.lucy ja som teda nikdy nemala,ale citala som,ze urcie ano prave je dobre ked kojis vtedy,protilatky v mliecku chrania maleho proti tomu co prekonavas...nesmies ho,ale v ziadnom pripade bozkavat a radsej si dat rusko..porad sa aj s lekarkou

strapco13
12. mar 2012

@lucka.lucy mozes kojit...herpes mas v sebe od prvej nakazy /pravdepodobne v detstve/ on ostava v nervovych zakonceniach a pri oslabenej imunite sa vyhodi...len nebozkavaj teraz maleho alebo si to prelep tymi naplastami na herpes

strapco13
12. mar 2012

@curly6 uzasne na dojceni je t /teda okrem inych veci/o, ze sa mnozstvo mliecka prisposobi potrebam dietatka..cize kedykolvek si dieta zmeni rezim, tak dojcenim na pozoadanie sa mliecko prisposobi

rohacka
12. mar 2012

@nat28 nevadi, objednaj si, ked bude nevyhnutne, tak budes dokrmovat inak kym to nepride a nenabehne. Lahni si s malou do postele a neries nic ine, len sa kojte, kolko sa da.

@lucka.lucy jednoznacne kojit, tvoje telo vyraba protilatky proti herpesu, tak ochrani skrze materske mlieko aj maleho. Vobec to nemusi byt prejav znizenej imunity, skor z vycerpania, kedze si tesne po porode (predpokladam, kedze mas v pase ze 42.tt). Daj si vitaminy, hlavne B-komplex a dalej koj. Mozes si dat cez usta aj rusko, ak chces (alebo aspon nejaku satku alebo nieco) - pocas dojcenia alebo blizkeho kontaktu.

lucka.lucy
13. mar 2012

@rohacka maly sa narodil v 38tt, len neviem ako sa to meni 🙂

stvura
13. mar 2012

@lucka.lucy...mozes dojcit (nebozkavat, pozor na krv ak popraska)...ja som v 32tt, prave mi koncil herpes a mam kombinaciu ze dojcim a som zaroven i tehotna...inac to prelepenie co ti vyssie niekto radil...ee, nemozes si prelepit herpes naplastami, obsahuju cosi co sa vstrebava do koze, som to odkedy sa mi narodilo prve dieta a ja som dojcila presne prestudovala, takze nie...dokonca ak si precitas masticky na herpes ani tie by si nemala uzivat...na pribalovom letaku je napisane "Tehotné ženy a dojčiace matky môžu prípravok užívať len z vážnych dôvodov na odporúčanie lekára." 😉. Osobne neriskujem, mavam herpes vzdy po teplotach

mirkaza
13. mar 2012

Prosim vas, mam jeden problem pri kojeni.Maly ma 11 dni. Vzdy, ked sa maly prisaje, tak citim velmi intenzivnu bolest - ako keby mi do prsnika pichli sto ihiel. Po chvilocke bolest prejde. Bola u mna aj laktacna, aby skontrolovala prisatie, ale aj napriek spravnemu prisatiu bolest pretrvavala. Nerozumiem, co sa deje. Prejde to vobec? Lebo si uz pomaly zvykam a vzdy zatinam zuby, ked sa ideme dojcit. Moze to byt taky bolestivy spustaci reflex, alebo co? Dakujem za odpoved.

rough
13. mar 2012

@mirkaza ano, podla mna to je spustaci reflex. Aj ja som spustenie mliecka takto intenzivne citila, az ma v patach pichlo, ale casom sa to same upravilo. Stale citim, ked sa spusta, ale uz to neboli. Mna to preslo cca po 2 - 3 tyzdnoch od porodu.

stvura
14. mar 2012

@mirkaza prsia sa ti prisposobuju, dojcenie je pre teba zmena, skutocne sa to upravi same...ak mas prisatie spravne, prejde to tak do mesiaca. Potom uz ani nebudes vediet ako a budes krasne dojcit (ja uz ani uhryznutie nevnimam, po tri a pol roku dojcenia su tak prsia vlacne a prisposobene 😀 )

strapco13
14. mar 2012

@mirkaza podjazykovu uzdicku skontrolovala?

mirkaza
15. mar 2012

@strapco13
Ano, to bolo hned prve, co pozerala. Vravela, ze je to v poriadku. Inak ta bolest uz nie je taka intenzivna ako na zaciatku, aj ked boli stale. Je mozne, ze to prejde uplne?

strapco13
15. mar 2012

@mirkaza je mozne ze si bradavky museli len zvyknut na dojcenie, ked to prechadza..kazdy ma iny prah citlivosti
ak sa bolest zmiernuje, tak je to dobre, moze bymyznut
ale vyhni sa cumlu, flaske, klobucikom..nech sa to nepokazi

nat28
17. mar 2012

kocky ked pri kojeni striedam prsniky, ktorym prsom mam zacinat? Tym ktorym som skoncila alebo zacala pri predchadzajucom kojeni?

beton
17. mar 2012

@nat28 ak ti pri predcadzajucom kojeni vypije prsnik "do dna", tak zacni druhym. to najma v pripade, ze na jedno kojenie pijete z jedneho prsnika. ak v ramci jedneho kojenia prsniky striedas, treba zacat tym, kde ste minule skoncili. tiez sa to tak robi pri kolikovych detickach.

sasena033
17. mar 2012

kocky viete mi poradit?? mala uz tyzden sa jeduje pocas kojenia..na lavom viac ako pravom...chvilku pije a ked trosku sa zasyti odtahuje sa hneva sa pusti ma a zno ahlada prisaje sa ale ako nahle ide mlieko zase vypluje ☹ a este sa aj puci dotoho.mate z tym skusenosti???dakujem

strapco13
19. mar 2012

@nat28 tym ktorym si skoncila...aby aj ono bolo "vypite" keby si zacinala stale tym istym, tak by tam vznikla nadprodukcia a v druhom by sa mohlo zacat tvorit menje, kedze by bolo len nacate zakazdmy
plus vyuzivaj stlacanie prsniuka http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

@sasena033 no dieta sa pri dojceni hneva vacsinou na tok mliecka..bud je slaby alebo silny http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan... ..toto sa zvyraznuje ak dieta pozna cumlik, flasku, klobucik
to ze sa puci je nofrmalne..vela deti potrebuje kakt pocas dojcenia..porste ked jednym otvorom tlacis dnu, tak druhym to ide von 😅

pami27
23. mar 2012

Ahojte, potrebujem radu. Moje 12 mes. dieťa odmieta prsník. Včera sa za celý deň napil iba raz. Večer bol úplne zúrivý od smädu a vyčerpania, ale neprisal sa, tak som odstriekala trocha mlieka do pohárika a keď sa trochou mlieka upokojil a bol už veľmi unavený potom sa prisal. Kojím vo futbalovej polohe. Na posteli mám matrace, na ktoré ho položím. Akonáhle je na nich otáča sa na brucho a plazí sa preč. Keď ho chcem vrátiť, jeduje sa, kričí. Včera som to skúšala každú chvíľu a potom už sa začal jedovať, len čo sme sa blížili k posteli. Idú mú zuby, ale toto.... Mám si mlieko odstriekavať a dávať z pohárika? Nezvykne si na to a nebude potom odmietať prsník? Už som z toho hotová. Dnes ráno tiež ešte od noci nepil a jeduje sa v postielke - scenár ten istý čo včera. Nepoužívam fľašu, ani cumlík. Doteraz som nepridávala iné tekutiny okrem mat. mlieka. Je mi ho ľúto, poraďte.

lolko_lenka
23. mar 2012

Ahojte, chcela som sa spýtať, moja malá má 6 mesiacov, určite ešte nechcem skončiť s dojčením. Dá sa počas dojčenia užívať kyselina listová (Acidum folicum)?

vavrenka
23. mar 2012

@lolko_lenka ano, mozes ju uzivat. ja ju beriem dlhodobo a dojcim 😉

vavrenka
23. mar 2012

@pami27 urcite ti poradi @strapco13. mne len napadlo, ze skus inu polohu, taku viac na telo, vziat do narucia. a myslim si, ze ked mu budes davat z poharika, tak si od prska neodvykne.. ono ked idu zubky, tak je to bieda. moja mala papa minimalne, len si cucne, vyslvoene, aby zahnala najhorsi hlad a viac nic. normalen som sa uz zacala obavat, ze co tak slabo pije, ci jej nieco nie je... a nebolo

beton
23. mar 2012

@lolko_lenka vacsinu liekov, aj atb. mozes pri dojceni v pohode brat. vacsinou je horsie dieta odstavit ako to mini mnozstvo lieku, co prejde do mlieka.

lolko_lenka
23. mar 2012

@beton tak pri mojej závisláčke to bude asi fakt raz problém 🙂

strapco13
23. mar 2012

@lolko_lenka mozes brat kys. listovu

pami27
23. mar 2012

@vavrenka No ja sa až hanbím, ale inak kojiť neviem. Skúšala som po ležiačky, ale malý sa vkuse vrtel a na rukách ho asi neviem správne držať. Pred chvíľou sa 1x napil. Vystihla som moment keď sa zobúdzal a nerobil cirkus. Neviem čo s ním. Už som mu skúšala dať do ruky aj hračku, zatiahnuť záves.....Bojím sa aby sa mi neodstavil

strapco13
23. mar 2012

@pami27 ze kojis poleziacky a inak nevies? a co..to predsa nie je hanba..ja zas neviem inak ako posediacky a zijeme 😀 kazdy koji v tej polohe ako vie a aka sa paci babatku..kazda mamka s babatkom si najde svoj system
ze momentalne odmieta prso..moze to byt zubkami..ze ho to boli pri sani..skus nejake geliky co obsahuju aj zlozku proti bolesti
pozri do ust ci nema nejaku inu bolacku
skus ho nesilit na dojcenie, skus zmenit miesto kde dojcite, polohu ak nevies v inej nemen, ale mozes skusit aj to
ine sa u vas nemenilo? menzes, antikoncepsia, rezim?

pami27
23. mar 2012

No nič iné sa u nás nezmenilo. V ústach som nevidela nič. Skúsim zmeniť miesto a možno aj ten gél na ďasná. Ďakujem. Dúfam, že to čoskoro prejde.

strapco13
23. mar 2012

@pami27 ono niekedy duieta si jeden den nieco vymysli..matku to vystresuje ze to ma byt a potom uz pri dalsom dojceni uz si dioeta priklada s pocitom ze co ak
no a dieta to citi a samozrejme urobi presne to coho sa matka boji
aj u nas to tak funguje
len momentalne prvy zub a hryzenie po dojceni..nie pocas ale po...raz ma hryzla a vzdy ked ma napadne ze co ak ma pohryzne tak vzdy v tej chvili cvakne..ked na to nemyslim tak ma nehryzla este..potvorky male 😀 😀 😵 😵 😵

strapco13
23. mar 2012

@pami27 este ma npadlo..kolko ma prikrmov..ak je privela prikrmov tak proste odmieta pre plne brusko..toto je casta pricina odstavenia, ze sa prikrmamy nahradi prilis skoro dojcenie

pami27
25. mar 2012

@strapco13 Toto je ďalšia vec, ktorá ma zaujíma. Chcem totiž dlho kojiť a neviem ako zavádzať iné tekutiny okrem mat. mlieka a aj ako si nastaviť príkrmy, aby mi mlieko vydržalo čo najdlhšie. Zatiaľ nedávam žiadne iné tekutiny, ale už bude mať rok tak by som asi mala ale neviem koľko. S jedlom je to tak, že sa snažím striedať tuhá strava - mlieko - tuhá strava - mlieko, ale mlieko mu ponúkam aj medzi tým, keď mám pocit, že by si trochu dal, tak neviem.... Prospieva dobre. Poradíš mi?
Inak dnes už pil trochu lepšie, mám aj kúpený gél na ďasná, čo si mi poradila a nenútim ho. Keď som mu skúsila odstriekať trochu mlieka do pohára, vypil to, ale prsník ...? Keď zaspáva, alebo sa zobúdza nerobí scény, inokedy je to horšie, ale klop klop lepšie ako doteraz. Asi už tie ďasná tak nebolia.