Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
1. máj 2010

leelo ,
to musíš sama odpozorovať, každé bábo je iné a inak trávi, závisí aj od toho, koľko mliečka asi v danej chvíli vytiahne, treba skúšať. Môže to byť možno po cca polhodine - hodine.

annag
1. máj 2010

strapco - tá fotka je vlastne i odpoveď aj pre Teba. Keďže zloženie MM sa mení počas jedného dojčenia, počas dňa, v rámci dlhšieho časového úseku .... môže sa i stolica len vďaka tomu takto meniť. 🙂

strapco13
1. máj 2010

annag..dik

leelo
1. máj 2010

annag, dakujem.
ja len tak, ci vlastne nerobim "chybu" a nemala by som si to zariadit tak, aby po zobudeni papal hned prikrm...
kedze spava dlho, tipujem, ze pije viac ako napr. po prikrme - na zapitie.
ale ten odstup mi vychadza tak 30+ min, takze snad ok. ale som si vsimla, ze cim neskor, tym je nervoznejsi a chce prsnik na zaspatie.

katja78
1. máj 2010

Leelo - moja malá je o trochu staršia od Tvojho synčeka, ale stále máme takýto systém, po cca 2-3 hodinách spánku (v kočiari) si chce ešte pobehať, ponúkam jej aj čajík, ale to si len cucne, prídeme po 10-15 min. dovnútra a ona sa na mňa vrhne 😀 hoci mám navarené 😅 takže MM si dáva ako polievku asi a o tú 1/2 hodinu sa napapá váry 🙂
kúsky mrkvy, ale aj inej zeleniny, máva stále v kakine, ale zelenina nemá len nutričný význam, pôsobí v črievku ako nevstrebateľná vláknina.

luly13
2. máj 2010

dakujem, annag, asi si dam skontrolovat to prisatie(kde by som nasla na tu poradkynu kontakt? dakujem 🙂). i ked myslim, ze mame to asymetricke, lebo som to dost studovala. maly ma volny nostek, bradu zaborenu v prsniku. a zda sa mi, ze ma v puse aj vacsiu cast dvorca. lebo ked saje, tak saje poriadne. vcera to bolo super. asi som sa ukludnunila a maly pekne papkal. vecer mu stacil jeden prsnik, druhy som odsala, v noci o pol tretej sa zobudil, opat jeden prsnik, opat som odsala. dnes rano papal oba, v uplnom klude. ale posledne dojcenie bolo opat s miernymi nervami. tak sme sa ponosili, pospievali pesnicky, zadriemal a siel s tatom von a spi ako dudok. mozno fakt trosku vymysla :D.
inak sme spozorovali, ako sa nam krasne meni zo dna na den. dnes sa na nas dokonca vyskieral. taky bol spokojnucky.
s tym spanim cez den je to velmi striedavo. doobeda da vzdy 2hodky v kociku, no poobede je to horsie. ma dni, kedy potiahne v pohode, ale asi viac je takych, kedy zaspinka pri prsku a ked ho presuniem do postele a lahneme si, do 10-15 minut je hore. ale uz mame doma satku a vyzera, ze sa mu v nej veeelmi paci. tak sa budeme nosit. i ked ma strasia, ze si ho na to privyknem a potom nebude chciet spat inak. potom spinka podvecer, kedy sa tato vrati z prace a ide s nim opat von. to je tiez taka hodka, hodka a pol. a vecer od cca deviatej mame nocny klud a celu noc do takej piatej, siestej spi velmi dobre. dnes sme dokonca potiahli do skoro osmej ;)

luly13
2. máj 2010

precitala som si este aj clanok, ked dieta nespi. s tymi prechadzkami a krmenim to presne takto praktikujeme a v kociku nam v pohode spi od zaciatku aj tie dve hodky. este poriesit to poobedne... lebo najprv som chcela, ze vypadnem s nim von este okolo tretej, ale taaak strasne by som si s nim chcela dat poobedny spanok aj ja 🙂. skusame zaspat aj pri prsniku v nasej posteli. cez den ho do jeho postielky nedavame. skor je na gauci pri mne, alebo spolu v nasej posteli.

olifcek
2. máj 2010

annag lepsie pasticka a palec ako cumel, ze?

lelask
2. máj 2010

pomoooc !prosim vas co robit pri crevnej chripke? ma ju manzel a ak ju dostaneme ako je to s kojenim????? mala nieje ockovana proti rotavirusom. nakolko je chranena??//

kristies
2. máj 2010

Ahoj Annag,
chcem sa ti iba podakovat za tvoje rady, povzbudenie a pomoc, ked som ti pisala asi pred vyse polrokom. 😉 Dojcim maleho doteraz, sme spokojny, je absolutne zdravy a ak nieco aj chytil, dostal sa z toho vzdy do dvoch dni, ziadne horucky. Dojcenie je fakt fantasticka vec, zaciatky nie su lahke a pamatam si, ze vela krat som chcela prestat. Som rada, ze sme vydrzali doteraz. Drzim place aj ostatnym mamickam.
Prajem pekny den 🙂

annag
2. máj 2010

luly13 , paráda, super super super, dobre postupuješ. Neboj sa nosenia, deti sa rady nosia, to , že chcú byť pri mamičke je ľudské, nie je to rozmaznávanie, je to legitímna potreba dieťatka. Aj dieťa, čo sa veľa nosí je zvedavé, bude chcieť objavovať okolie a o pár mesiacov ho už v šatke ani neudržíš 😅 . Užívaj si to maličké prítulné klbko kým sa dá 🙂

olifcek, jasné lepšie 😅

lelask - s dojčením je to rovnako, normálne sa pokračuje bez ohľadu na to, či je chorá mamička alebo bábo. Tým, že je dojčená je do veľkej miery chránená pred ochorením. AK ochorie, priebeh bude zrejme ľahší, lebo MM obsahuje látky, ktoré ničia vírusy a baktérie. Samozrejme, závisí to od sily konkrétneho vírusu. Každopádne platí čo sme spomínali včera. MM jej pomôže rýchlo obnoviť črevnú flóru.
Pri hnačkách a vracaní je podstatné zabezpečiť dobrý prísun tekutín. Tu je tiež obrovská sila dojčenia, lebo bábo často všetko ostatné okrem prsníka odmieta. Samé si i zvolí väčšinou menšie dávky a častejšie, obsah žalúdka tak ľahšie v brušku udrží. Ak by náhodou začala vracať, smelo ju hneď po vracaní prilož, vôbec to nevadí.
Už ste na príkrmoch, ak sa ochorenie objaví, postupuj podobne ako u starších detí, ľahké jedlá, napr. ryžový odvar ...,prípadne po dojčení môžeš po lyžičkách dávať vodu, kulíška ....
To, či je bábo dobre zavodnené zistíš najľahšie podľa pocikaných plienok. Akonáhle by mala plienky suché , odmietala by dojčenie, treba navštíviť lekára. Takéto ochorenia sa liečia väčšinou opäť len prísunom tekutín - infúziami. Držím palce, nech Vás to obíde 🙂

annag
2. máj 2010

kristies , takéto emaily sú pre mňa tá najkrajšia odmena , veľmi sa teším, nech si dojčenie obaja ešte dlho užívate 😵

olifcek
2. máj 2010

annag dakujem x;o) v teme februar2010 prave toto sme kusok riesili, lebo nasi drobcekovia si cmulkaju vo velkom pasticky i palceky, a niektore su za cumel.. 😉

luly13
2. máj 2010

jeeeej, to nosenie v satke je ako keby som mala znova brusko :D.

olifcek
2. máj 2010

pardon...

lelask
2. máj 2010

Annag prosim ta ako casto a teda hlavne kolko vody mozem dat pit kojenemu skoro 7 mesacnemu babu? Ta moja mala je za vodou cela zhava len neviem kolko vody jej mozem davat.

Davam lucku a mozem davat aj prefiltrovanu vodu z Brity?

Dnes mi mala uplne vynechala kojenie po obede. Spapala len 90ml. Je to ok?
Kolko sa mam snazit do malej natisnut . Je nejaky postup,ze po mesiaci prikrmov by mala spapat tolko a tolko ml?

Dala som jej ochutnat jablko a velmi jej chutilo-musim jej jablko podusit,ci moze aj take neupravene?

dakujem

lelask
2. máj 2010

a dakujem za tu predoslu odpoved.

prsky
2. máj 2010

vody mozes davat kolko dcerka vypije, ja by som davala aj prefiltrovanu (o piti viac v katkinom clanku http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-... )

90ml prikrmu je uplne super mnozstvo (nasa ked zje aj teraz 100ml, tak som natesena, ze jak sa napraskala 😀 - kazde dieta je indivindi - ked prospieva, nevadi aj ked zje len 20 ml - proste jej metabolizmu a vynalozenej namahe to staci). o zavadzani prikrmov je super popis a tabulka na www.kojeni.net (ale akosi mi to nechce nacitat prave, ak tie tabulky chces, napis mi do ip mail, poslem ti ich) o prikrmoch pise aj katka tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-... a tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-...

jablcko mozes aj tepelne neupravene, vhodne je bez supky (ta naduva) - pred supanim ho treba umyt, ale to asi nemusim pisat 😉

prsky
2. máj 2010

ten druhy link o prikrmoch ma byt http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...

hathor1231
2. máj 2010

ahojte mamule,annag,

mate niekto skusenosti s Ricinus communis 5 CH? alebo inymi homeopatikami na podporu tvorby?
viem,ze naj je prikladat a odstrekovat,ale co stihnem cez den,tak zameskam na noc kedze mala prespi celu noc.
dakujem za rady.

lelask
2. máj 2010

prsky dakujem za linky a potesila si ma aj tymi prikrmami 🙂

carodejnica
2. máj 2010

Ahojte annag a dievčence, chcela by som sa s vami poradiť, už som zúfalá.. je to trošku zložitejšie, posnažím sa to nejak popísať.. uvítam každú dobrú radu, možno to až tak nesúvisí s dojčením, ako s príkrmami a stravou, ale hádam mi poradíte... ☹

1) moja dcéra (10mes.) stále nechce jesť príkrmy, nejaví ani záujem o to, čo my jeme (ako čítam a počúvam od iných mamičiek, že im dieťa strkalo rúčky do taniera, u nás nehrozí) ... z každého zje málinko, jedine jogurt jej chutí a keď jej dám dáky rožok obžúvať... stále ju dojčím... percentuálny pomer príkrmy/dojčenie odhadujem na cca 20-30/70-80 (spolu 100%) ako kedy - stále to však beriem tak, že do roka je to dojča a papá PRÍkrmy - chcem sa spýtať, či je to teda ok ... počula som, že je to rôzne.. že niektoré deti sa rozpapajú až vtedy, keď začnú jesť ochutené (osolené) jedlá...
Navyše jej na neurológii zistili hypotóniu (nedostatočný svalový tonus) a musíme cvičiť vojtovku ☹ - podľa neurologičky je mentálne ok, ale pohybovo na úrovni 6. mesiaca.. uvažujem, či aj to nemôže mať na to vplyv, jednoducho na tie príkmy nie je ešte "zrelá", keďže je pozadu... hm?

2) Teraz sa to ešte rapídne zhoršilo, lebo je chorá - má chytené priedušky, teploty a sople až za ušami... už tretí deň je vpodstate len na MM.. dostala som dnes do nej pár lyžičiek polievky mäsovo-zeleninovej, včera zjedla ráno trochu jogurtu a večer obžula kôrku z chleba + zjedla asi dve lyžičky kaše... myslíte, že je to prechodné?

3) K tomu "nejedeniu" sa mi pritrafil ďalší problém, na svojej stránke píšeš, že najčastejšou chybou je nútenie do jedla, ktoré môže viesť k odmietaniu akéhokoľvek jedla. Ja teraz do malej ládujem vitamíny (zistili jej že má otrasný krvný obraz - príšerný nedostatok železa, vitamínu B6 a B12, kyseliny listovej tak musí chodiť každé tri týždne na injekcie B12, denne jesť vitamíny - 1 x denne B6, 2x denne železo, obdeň kyselinu listovú) -no a je to boj, musím to všetko nadrviť, rozpustiť v nejakej tekutine a nejak to do nej naliať, pritom ryčí ako tur, lebo jej to nechutí. Navyše má chytené tie priedušky a k vitamínom sa pridali ATB, tak každú chvíľu jej dávam nejaké "prášky". Takže teraz keď zbadá lyžičku, alebo striekačku (používala som takú tú, čo je pri Nurofene, doteraz mi pekne z toho liečik pocuckala), tak sa rozreve a zatne pusu, a rukami šermuje pred sebou, aby som jej nič nedala do úst... tak to do nej nacpem nasilu... 😒 Bojím sa, že už to má (zrejme mi aj preto nechce jesť, viď bod 2) a bude mať vplyv aj na tie príkrmy... poraďte ako ďalej... ☹ ☹ ☹

4) vyššie spomínam, že jej zistili veľmi málo železa, na svojej stránke http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p... spomínaš, že je to relatívne normálne a že príjem železa u matky na to nemá vplyv... chcem sa však spýtať, či som si to nezavinila sama, po pôrode mi zistili v krvi málo železa (zrejme pooperačný problém, rodila som sekciou), predpísali mi aktiferin, po pár týždňoch po pôrode som ho vysadila, zdalo sa mi, že malej nerobí dobre (už ani neviem, nepamätám sa)... mohlo to spôsobiť nedostatok železa aj u malej? nemala by si ísť dať aj ja vyšetriť krvný obraz a prípadne pokračovať v užívaní toho aktiferinu?

Ospravedlňujem sa za obsiahly príspevok a vopred ďakujem za rady.

prsky
2. máj 2010

carodejnica...nasa dcerka tiez nie je nejaky jedak (ani ja som v detstve nebyvala), trochu ma to trapievalo...myslim, ze tvoja dcerka momentalne kvoli chorobe trpi nechutenstvom, takze mnozstvo jedla, ktore si vcera a dnes do nej dostala je normalne (nasa je uz pri malom nachladnuti vzdy viac-menej na MM, lebo jedlo proste odmieta a ja ju akceptujem). Aby nezacala odmietat jedlo len preto, ze jej lyzicka pripomina strasti spojene s podavanim liecikov, skus sa vratit k tomu davkovacu od nurofenu - ked jej ten koncek tubicky opries vnutri o licko a zatlacis piest, nema inu moznost ako to prehltnut (aspon nam to tak funguje) - rucicky jej jemne ale pevne chyt jednou rukou a druhou jej vloz davkovac do ust (viem, ze to nie je jednoduche, ale da sa to 😉 ).
jedlo jej stale ponukaj, ale nenut ju, myslim, ze MM dostatocne pokryje jej potreby zatial
btw..nasa sa nerozpapala nejak extra ani ked sme jej zacali davat nase jedlo (ale my nejak extra nesolime ani nekorenime ani nevegetujeme 🙂 ) pred cca dvoma mesiacmi konecne zobrala na milost polievku . 😀

carodejnica
2. máj 2010

prsky ďakujem... no, práveže som už skúšala všetko a obmieňam to.. keď zbadá dávkovač od nurofenu, tak sa rovno pre istotu preventívne rozplače.... skúšala som aj iné - dávkovač - takú plastovú lyžičku - od ATB, klasickú kovovú čajovú lyžičku.. skrátka, čokoľvek... ☹

luly13
2. máj 2010

ja uzivam ricinus CH5 a mozem len doporucit 😉 . 5gulieciek 3xdenne. homeopatika by sa vraj nemali jest 15min. pred jedlom a hodinu po. a este v tesnom zavese za umyvanim zubov mentolovou pastou.
inak zacali sme praktikovat tvoje rady anagg a maly je opat ako medik 😵 dakujeme

carodejnica
2. máj 2010

Jaj, prsky, až teraz som to zrejme pochopila... mala by som zrejme na podávanie liekov a vitamínov používať len ten dávkovač. nič iné, však?.. aby som jej to ostatné nesprotivila ešte viac.. 😒

Ozaj, ešte ma napadlo, annag, nestretla si sa s takýmto krvným obrazom (nedostatok železa, vitamínu B6 a B12, kyseliny listovej) pri dojčených bábätkách? Lebo moja svokra sa čudovala, ako je to možné, že má zlý krvný obraz, keďže je dojčená... 😒
Sestrička pri doktorke mi voľačo hovorila, že čo sa týka vitamínu B (teraz neviem ktorého, že ho je málo v MM, že UM je o ne obohatený... podávanie UM som však hneď vylúčila... 😒
(B12 nemajú vegáni však? ja mäso jem - hlavne hydinu, aj vajcia, aj syry... malá má tiež mäsko, jogurty... aj keď málo, ale má)

monicka101210
2. máj 2010

ahojte mamicky,nemam nejaky vazny problem mna by len zaujimalo ze preco moj maly trocha (asi dve lyzicky) vygrcka aj dve hodiny po jedeni to mu stoji v zaludku?a to uz vlastne po 2-3hodinach papame tak mi to je take divne... a este ze preco cez den ho neviem uspat sposobom takym ako vecer uz na noc?pekne o pol 7mej chodi hajat ziadne vystrajanie,preco nie aj cez den?dakujem

monivo
2. máj 2010

ahoj annag, snad si na mě ještě pamatuješ. Radila jsi mi s odstříkáváním. Terezka se mi narodila v 28tt. V porodnici nakonec byla 64dní a díky Tvým radám se mi podařilo laktaci udržet 🙂 Moc za to děkuji. Prý takových moc není. Před propuštěním jsme byli 14dní na roomingu a Terezka trhala rekordy s papáním 🙂 Musela jsem odstříkávat, prsa se nalévala. Ale po propuštění domů se laktace upravila, že mám někdy pocit, jestli nemám málo. Jsme doma již 5týdnů. Rozhodla jsem se, že požádám znovu o Tvoje rady. Nějak nám to posledních pár dní skřípe a už jsem z toho unavená. Terezka má nyní 3kg a korigovaně 3týdny. Většinou kojím z jednoho prsa, druhé ji už nevnutím, prostě nechce. Někdy se mi ale stane, že ji v noci dám do postýlky, ona se probere a chce ještě, takže musím celé znovu. Takže pak u ní v noci sedím 45min. Teď posledních pár dnů špatně spinká i přes den. Už moc nespí. Předtím usnula vždy po kojení, nyní kouká, když ji nedržím tak brečí. Musím jí uhoupat v náručí a pak spinká, ale ne moc dlouho, tak hodinu, hodinu a půl, pak chce znovu mou pozornost a většinou bych řekla, že má znovu hlad. A v noci to samé. Po koupání ji nakojím a pak ji dáme do postýlky. A ona za chvilku brečí, takže ji musíme znovu houpat v náručí a teprve poté, co usne dát zpět. ale ona se za 5-10min probere a brečí znovu. a takhle třeba 3x než opravdu spí. A spí tak 2hodiny. Je to již únavné. Nevím, kde je problém. Jestli mám málo mléka, jestli se Terezka málo nají a pak má rychle hlad. I to uspávání, jestli děláme někde chybu. Přes den ji máme v košíku v obýváku, na noc ji dáváme do ložnice do klasické postýlky. Spinká v rychlozavinovačce. Byla bych moc ráda, kdyby jsi mi dala jakoukoliv radu. Nevím, na koho se obrátit. Kontaktoval Laktační ligu se mi zatím nechce. Jo, ještě jedna věc. Nechce si stále vzít dudlík, což mě docela mrzí. Zkoušla jsem Avent, Nuk, Canpol babies a nic. Jaká je vhodná pozice k odříhávání? Já ji dávám na rameno. Někdy si vůbec neříhne a nevim, jestli pak kvůli tomu nekřičí. A také má dost prdíky. Přitom piju kojící čaj. Předem moc děkuji za odpověd.

emak
2. máj 2010

Annag veľmi pekne ďakujem za rady. Určite začnem s odsávaním aj v noci. Dnes som bola za maličkou v nemocnici a prvý krát mi ju priložili. Cuckala málo ale dohodla som sa s lekárkou že zajtra ma opäť prijmú do nemocnice a budem chodiť za ňou častejšie na prikladanie. Tak sa potom ozvem ako som dopadla. Inak ja som z Trnavy, ak by si potom vedela o nejakej poradkyni ohľadne dojčenia tak mi daj vedieť do IP.Dík