Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

leelo
23. máj 2010

@zajaciq ide o to, ake informacie beries ako urcujuce pre teba. niekto "nechce", lebo mu bolo vysvetlene, ze nemusi

leelo
23. máj 2010

@prsky tak po pol roku uz je to zbytocne, lebo ma prikrmy a mozes davaj caj a UM, aby si si "oddychla". po roku uz ju travis bifenylmi, ako dobre vieme a po 2.roku uz by si mohla prestat uchylacit a oidipovat si dieta tym dojcenim konecne 😝 😀

rimmel
23. máj 2010

no ale su take mamicky ktore 100% veria co doktorka povie, neinformuju sa inde, nestuduju, nehladaju informacie lebo proste veria tomu co povie doktorka 😉

luly13
23. máj 2010

@zajaciq ...lebo je to lahsie? ked to nejde, tak to nejde...naco sa snazit...ved je tu tolko nahradnych moznosti...naco trapit seba ci matku?
uz aj v nemocnici to do teba hustia a ked sa drzim svojho presvedcenia, tak si "krkavcia matka", co nechava svoje dieta vyhladovat. vid moj pripad... :(

luly13
23. máj 2010

trapit seba a dieta... som myslela 🙂...akurat mi dorazili chlapi z prechadzky, tam som rychlo chcela dopisat :D

kika29
23. máj 2010

ahojte. kde môžem napísať annag?

prsky
23. máj 2010

@kika29 aj tu 🙂

kika29
23. máj 2010

prsky ďakujem.
strašne ma bolí zub. zobrala som už 2 panadoli ale nepomáhajú. keže kojím bojím sa zobrať dalšiu tabletku. odsala som si teraz mlieko aby ho malá nepila ked som zobrala ten panadol a vyliala ho. rozmýšľam nad ibalginom lebo som už zúfalá od bolesti. chcem sa opýtať kedy odsať mlieko aby bolo čisté aby ho malá nepila. ☹

prsky
23. máj 2010

kika..ibalgin kludne mozes (v ruzinove ho davaju uz v porodke)...kratkodobe pouzitie neuskodi a hlavne nie uz takej velkej babe 😉

prsky
23. máj 2010

a pokojne mozes dojcit aj ked si ten ibalgin vezmes (alebo aj panadol)

luly13
23. máj 2010

este mi napadlo zajaciq, ze straasne velku ulohu zohrava okolie. neviem, ci ste s tym stretli aj vy, ale ked ma niekto vidi kojit, alebo vie, ze kojim, prva otazka znie: "a mas dost mlieka?". ako keby sa automaticky predpokladalo, ze toho mlieka dost nebude. niet divu, ze to potom kopec mamiciek zneisti. my sme sa tym tiez potykali.

leelo
23. máj 2010

@luly13 cim je mamicka rozhladenejsia a v problematike "vzdelanejsia", tym ju taketo reci dokazu zneistit menej.
a preco taketo reci existuju je presne popisane v Krutom clanku

mneme
23. máj 2010

osobne s tym nesuhlasim, ze nedojcit je lahsie. co je na tom prosim lahsie? vvarat flase, zarabat mlieko, trapit sa s tym, ktore babu sadne a ktore nie, pochodovat s nim v noci po spalni ked nemoze spat? jedine ze supnem dieta dakomu a inem na cely den po obchodoch, ale ozaj pochybujem, ze toto je pristup vacsiny mamiciek, ktore davaju detom um.

najblizsie okolie zohrava podla mna dost vyznamnu ulohu, ale tiez to zase netreba precenovat, lebo vela bab z mojej generacie vobec nebolo dojcenych a k dojceniu vlastnych deti sa stavaju velmi zodpovedne. fakt je inak aj ten, ze niekto ma jednoducho dojcenie bezproblemove, niekto nie. nechapem, ako moze niekto tvrdit, ze dojcenie sa glorifikuje, ked pri problemoch clovek len tak lahko nenajde kvalifikovanu pomoc a laktacne poradkyne funguju ako dobrovolnicky. preco preboha nie su platene statom???

jaj, a to by ma zaujimalo, co by ludia s nazormi, ktore tak stavnato cituje leelo povedali na toho chudaka onkologickeho pacienta, ktory si dava drinking session s vlastnou dcerou 😅

kika29
23. máj 2010

prsky lenže ja nekojím tu 4 ročnú. neviem prečo mi to neukazuje. ja mám ešte mesačnú dcérku Leu a ju kojím. kôli nej sa pýtam či môžem ten ibalgin.

leelo
23. máj 2010

@kika29 mozes aj kvoli Leuske, na veci to nic nemeni 🙂

leelo
23. máj 2010

@mneme tak ako som pisala: prislo by im nevolno a vyhladali by asi psychiatra 😉

ak dovolite, este jeden na zasmiatie (cez slzy) 😉
ako sa pytal jeden pediater- trinkt das Kind von der Mutter oder von der Kuh...? (ze ci je dieta dojcene al. na UV)
a to uz aj na Nemky bolo dost...

pre Dakujeme Annag, Leelo, Mnichov, Zapadne Nemecko 😀

prsky
23. máj 2010

@kika29 ahaaaa 😀 ako pise leelo, kludne mozes - v ruzinove v porodke ho davaju maminam po porode 😉 inak kraaasne meno,nasa Lauri mala byt bud Laura alebo Lea 😀

@leelo a to pritom na tusim rtl chodi taka daily soap mein baby a tam tak krasne kolkokrat hovoria (teda, neviem, ci to este chodi, uz to nesledujem 😀 ) a aki pokrokovi mi pripadali (hebamme pomaha aj pri dojceni, prislo mi to tak, ze sa dojcenie v DE dost podporuje, ale realita je zas asi ina)

luly13
23. máj 2010

@mneme jasne , ze dojcenie je o dost lahsie a pohodlnejsie...no ked sa objavi prvy problem, tak pre mnohe maminy je lahsie dat UM, ako hladat a patrat po pomoci, kde sa stala chyba. ved to mozeme vidiet i v temach na MK. zda sa mi, ze velmi vela mamiciek minimalne dokrmuje UM. a potom po case- toho sterilizovania, zarabania, kupovania mlieka pridu na to, ze mohli vytrvat a ze naozaj to dojcenie je najpohodlnejsia cesta.
a este som pocula argument maminy, ktora dava UM, ze takto ma maly "splachnutu flasku do 5 minut" a ked kojila trvala to aj hodinu - jedno papkanie.

jja
23. máj 2010

baby, mna to neustale vysvetlovanie uz strasne ubija ☹ kazdy dookola mi len hudie do hlavy, daj malej cajik, daj malej ovocie, daj malej POLIEVOCKU!!!!!!!!!! musis si so sebou na prechadzky nosit caj vo flasi!!!!! je to strasne!! 😠 ked sa ti budi v noci asi mas slabe mlieko....ale ja sa nedam 😎 ved mala ma vyse 7 kg a 3 mesiace takze mlieko slabe urcite nemam a myslim ze jej nic nechyba. Je spokojnucka....ale tie babske rady mi lezu hore krkom...

olifcek
23. máj 2010

jja i mna maminka lame a priznam sa...kebyze davam UM iste by bola oliv tazsia a vacsia...no je spokojna, mm jej chuti, tak sa drziiiime 🙂

jja
23. máj 2010

ved to Oli, ze aj mamina do toho rype a to je sestricka pri babatkach.....

olifcek
23. máj 2010

@jja tak mna by asi bila 😀 😀

olifcek
23. máj 2010

@jja ak by slabe mlieko bolo, tak ho asi mam...

shaarka
23. máj 2010

@annag,

pytas sa na bolest a tu bielu bradavku, co som spominala.
iste mas toho vela, tak kopirujem problem, co som pisala a na konci este odpoved pre teba.

tak som tu zas! uz ked som si myslela, ze mam vsetko pod kontrolou, univerzalna masticka zabrala, bravdavka sa lieci, bolest ustupila, sacia technika zvladnuta natolko, ze mozem dojcit v jednej pohodlnej koliskovej polohe na oba prsniky... super!
tak som sa zial zoznamila so syndromom bielej bradavky!! prevazne na prsniku, ktory bol vzdy v pohode.
je to vydrzatelne, aj ked neprijemne a biela odkrvena cast je studena ako lad.
do akej miery to vadi? mozem si tym ublizit alebo pokazit kojenie?

snazim sa, aby Teo urobil vzdy velku pusinku, ked berie bradavku do pusy. aj sa mi zda, ze sa mi to dari, ale jeho prve tahy mliecka su tak silne, ze mi prevrati oci potom je to ok, kojenie je fajn. tak vobec nechapem, kedy k tomu vycicaniu bradavky dochadza...

ty pises:
ešte mi prosím upresni tú bolesť. Bolí to pri prisatí , počas dojčenia či po dojčení? Kedy bradavka obelie? Je to tak, že obelie a stiahne sa a následne cítiš takú pulzujúcu pálivú bolesť? Pomedzi dojčenie Ťa nebolí? Nevidíš na nej nijaké zmeny - ani malinkú bielu či priesvitnú bodku non stop?

tak zaboli to pri prisati, take 3 "cucy", vtedy potiahne dost silno, obcas nieco ako keby dasnami aj zadrel, neviem, to popisat. potom je ale vsetko v poriadku. a ked nie, tak ho odpojim a dam prisat este raz. niekedy staci len trosku popotiahnut jeho hornu peru.

pocas dojcenia neboli nic.
iba v polohe lezmo, ktoru praktizujem niekedy v noci, ked sa snazim maleho uspat (nocne kojenie okolo 3-4-5 hod. rano). nemam dobry prsnik na tu polohu, je taky spicaty a tym padom chapem, ze to nie je dobre. tak to riesim tak, ze malemu dam najprv napapat dosyta v klasickej polohe, potom odgrgnut a ked uz je taky spavy, tak ho dam lezat, on si vezme bradavku do pusy a zaspime. potom ho prenasam do postielky.

bradavka mi obelie po dojceni (je aj studena, cize je odkrvena). je to neprijemny pocit, ale vydrzat sa da. potom obcas citim pulzujucu a ostru bolest aj medzi dojcenim (ale mam pocit, ze to je ked bradavky na cosi reaguju - na podprsenku, na chlad, alebo na nejaky pocit).

zmeny na bradavke vidim iba take, ze su ruzovsie ako dvorec, resp. ruzovsie ako boli- to pripisujem neustalemu namahaniu.
na pravej som mala aj "pluzgier", ktory mi maly vycucal, ale uz praskol a susi sa.
biele bodky nevidim.

tak hadam som objasnila vsetko 😅 som uz fakt v koncoch, co zase robim zle... 😖 😔

shaarka
23. máj 2010

a moj syn ma este taku divnu "vec", ze niekedy pocas kojenia mu akokeby zabehne.
co vidim, je to, ze akokeby prestal dychat, zasekne sa, potom zacne vydavat take divne zvuky, a na to sa zacne odtahovat od prsnika (ma zavrete oci) a usta ma uplne pevne zavrete, tym padom mi taha bradavku. niekedy, ked som bola zapozerana, alebo zarozpravana, tak som si to nevsimla a zareagovala az na strasnu bolest. vtedy mu musim vratit hlavicku spat ku prsniku a potom rychlo vlozit prst do pusy, nech mi pusti bradavku.
neviem, co to znamena...

shaarka
23. máj 2010

a tu sa snazim MM odfotit, ako vyzera prisatie z mojho pohladu:

dr.janinka
23. máj 2010

Prosim annaq a vsetky rozumne baby o radu. Maly ma dnes akurat 3 mesiace. Zo zaciatku krasne priberal, druhy mesiac uz len 120gramov tyzdenne a tento treti mesiac len 50g tyzdenne. Ma 4900 g a 65cm.Plne ho kojim, na poziadanie kedykolvek a kdekolvek zhruba si vypyta kazde dve hodiny obe prsia, aj v noci papa kazde 3 hodinky. Doktorke sa to uz nezdalo , tak sme chodili na vazenie k nej do ordinacie kazdy tyzden a stale to bolo tych 50g. Povedala, ze to ona tak nesmie nechat na takom prirastku, i ked som ju presviedcala, ze on je spokojne a kludne babo, od hladu u nas neplace 😅 , napapa sa , zrejme si vytiahne len tolko kolko on potrebuje. Ale ona nas presviedcila, ze UM kupit musime, tak sme kupili. Po kojeni mu este mam postupne davat, ale to NECHCEME, ale vraj priberat musi, tak som mu skusila dat od vcera ale nic moc, flasu ani nevedel chytit, teda cumel, tak som do neho natlacila striekackou nejakych 20ml, aj to islo asi pomimo. Dnes si uz chytit vedel, aj vypil po kazdom kojeni 20ml, ale kedze bol nakojeny doplna mam pocit, ze mu to nejako nesedi, zaroven uz chcem, aby uz priberal, lebo aj mne sa zda byt malicky oproti rovesnikom.
O tzzden mame ist znovu na vazenie, a bojim sa, ze ked nebude vacsi hmotnostny prirastok, ze nas dr. bude upodozrievat, ze mu UM nedavame, supne do nemocnice na pozorovanie alebo co, uz som aj ja z toho uplne blba, mam mu davat po kojeni to UM ci nie? On ho aj pije, tak potom mu moje staci ci nestaci? Nechcem o moje prist, aj som rozhodnuta vydrzat co najdlhsie si ho prikladat, ved aj ta troska mojho je dobry zaklad, ale na druhej strane bude mudrejsi a jemu dojde, ze z flase sa lahsie pije, je to len otazka casu.
Tak mi poradte, ved je niekde uvedene, kolko musi byt najmensi a najvacsi hmotnostny prirastok na tyzden? Kazdy sme individualny, je tych 50g malo?

annag
23. máj 2010

@shaarka

krásne je prisaté bábo, najmä druhá fotka . Bude to infekcia, chcela som vylúčiť mliečny pľuzgier, preto som sa pýtala. Takže natieraj mastičkou, natri si preventívne obidve bradavky a o pár dní dlhšie ako odoznejú posledné príznaky. Nerobíš chybu, je to pliaga, ktorej sa dá ťažko zbaviť. Kopec žien má pravidelne opakujúce sa vaginálne mykotické infekcie nech robia čokoľvek. Je to čosi podobné .... 😝

annag
23. máj 2010

@dr.janinka

vyplň mi prosím dotazník, zatiaľ nedokrmuj. AK to bude nutné, bdueš dokmovať cez cievku priamo na prsníku- uvidíme. okrem dotazníka ak sa dá natoč i video ako sa bábo prisáva a pije glavova@gmail.com, resp. i fotku (na diaľku nevidím 😅)