Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

latvia
23. máj 2010

annag, stacilo investovat svoj cas..... nehnevaj sa, vies kolko volneho casu ma lekar? myslim ze clovek co za mesiac odpracuje 160 hodin ma viac casu ako lekar ktory odpracuje 240h, takze sa nediv, ked niekto neinvesuje svoj "cas" na nejaky kurz.....ja by som sa tiez radsej sla domov vyspat alebo sla by som sa venovat rodine nez ist na skolenie. nech sa skolenie kona pocas pracovnej doby, bude tam viac lekarov a sestier, tomu ver

leelo
23. máj 2010

@annag som rada, ze si to takto vysvetlila.
to najkrajsie, co som si z porodu odniesla a co ma dalej zivi ako mamu, to o $$ vobec nebolo. dufam, ze moj prispevok tak nevyznel...

latvia
23. máj 2010

a o ktorom africkom state hovoris? lebo v sudane napriklad je v "nemocnici" cela rodina cely den....sedia na dvore 😉

strapco13
23. máj 2010

ano..su veci, kde peniaze netreba...rooming, samoprisatie, pritomnost partnera pri porode, usmev od personalu, nedat UM...
ale k vela veciam su potrebne

@annag ..a v Galante alebo v okoli nebude Mamila robit nejake skolenie..lebo hlavne v Trnave je dost mizerna podpora kojenia..u nas v GA..su strasne zlate sestricky na novorodeneckom..robia obcas chyby ale snazia sa

prsky
23. máj 2010

baby, fnuk, aj ja som trochu/dost smutna zo svojo porodu a nasledneho "pobytu", ale hlavne nadavam sebe, ze nie som viac asertivna a po CS a este k tomu prvykrat vobec v nemocke to bolo hadam trochu ospravedlnitelne - clovek je rad, ze je, ze ano ☹ ale aj tak som rada, ze napriek tomu, ze som malu prvykrat videla (!) az po nejakych 16hodinach, tak sme sa krasne s dojcenim rozbehli uz v porodke (aj napriek tomu, ze tam vdaka prievanu dostala nadchu - zas ale aj to malo pozitivum, neockovali ju hned proti tbc 😉 ). preto sa posnazim mat druhy porod iny a dufam, ze sa mi to aj podari 🙂

inak k tomu porodnemu planu - ja som nemala, v pripravovni som s dokinou vypisovala papiere a snazila som sa s nou porozpravat, ale nebol zaujem - ona kladla otazky, ja som odpovedala, viac sa odo mna neocakavalo, co mi dala najavo (ja som chcela EPI, hned na tuto otazku mi povedala, ze sa o tom porozpravame na boxe - na boxe sa uz duplom so mnou nikto o nicom nebavil, nanajvys mi dali "prikaz" a jedine, o com som sa mohla "rozhodnut" bolo, ci chcem CS - Lale sa nechcelo zist do porodnych ciest, ja uz som po 12h nevladala predychavat.. - asi to mohlo dopadnut aj inak, ale co uz, hlavne, ze je Lala ok - len nie je ok, ze si toto asi povie kazda mamina a nikto s tym nic nerobi, ani ja ☹ )

prsky
23. máj 2010

latvia, mas radar na tuto problematiku? 😉 😀

hathor1231
23. máj 2010

neda mi nenapisat...
nie vzdy mozete rozhodnut,ci dietatu dat UM alebo nie. 12h po porode prisiel lekar,ze idu davat malej ATB,kedze som nemala mlieko,tak mi prosto povedal,ze musia dat UM lebo nemozu davat ATB dietatu nalacno...

luly13
23. máj 2010

@prsky ruzinov?

prsky
23. máj 2010

@luly13 antolska

latvia
23. máj 2010
strapco13
23. máj 2010

@hathor1231 ..to je ine..dat trosku UM pre ATB..a ine je dokrmovat

hathor1231
23. máj 2010

@strapco13 ale mlieko som mala az na 3.den,takze to nebolo troska mlieka a vyrazne sa nam s tym zhorsilo prisavanie... malu som zacala plne kojit az ked mala 14 dni len za pomoci annag... dovtedy som odstrekovala a davala cez flasku...

prsky
23. máj 2010

@latvia nedavno sme sa o tom bavili v teme cisarsky rez 😉

latvia
23. máj 2010

@prsky no, o niecom podobnom 😉 len som chcela upresnit situaciu 😝 😀 lekar je rad, ze z nemocky vypadne vyvetrat hlavu...

annag
23. máj 2010

@latvia , neboli ochotní absolvovať školenie priamo na oddelení na reálnych mamičkách . školené mali byť laktačnými poradkyňami, ktoré sú zároveň pediatričky , niektoré s dvomi atestáciami 😉

annag
23. máj 2010

@strapco13

nie je ochota 😔 . V Trnave je pritom slovenská špička laktačných poradkýň .

annag
23. máj 2010

ak bábo musí byť výnimočné dokrmované, v každej nemocnici by mala byť laktačná banka, aby bábo dostalo materské mlieko, Ono je to totiž rozdiel, črievko bábätka sa už pri podaní jednej dávky UM osídli aj úplne inými mikrooragnizmami (napr. enterokoky, enterobaktérie..) než pri MM (vtedy je zložená iba z bifidobaktérií a laktobacilov)

mneme
23. máj 2010

presne o tom, co pisali annag, luly a leelo to je. lenze moja porodna skusenost je bohuzial velmi podobna tej, ktoru opisuje prsky. tiez som rodila na antolskej, podotykam, ze je to bfh. porodny plan som sice mala, ale bol mi na dve veci, nakolko moj porodnik po dvojtyzdnovom prenasani, vyvolavacke, zlom monitore a zatvorenych porodnych cestach skonstatoval, ze "to ideme ukoncit". v prvom momente som myslela, ze nas ide obe zabit 😔
dcerku mi sice doniesli asi o dve hodiny po prevoze na izbu, ale nechapem, preco mi ju nemohli dat na prisatie uz na sale, kym ma zasivali. poziadat som o to nedokazala, bola som vystrasena na smrt a nekontrolovane sa mi triaslo cele telo. je pravda, ze je moja vina, ak som s cimsi takymto neratala, pretoze som mala krasne tehotentsvo a predstavovala som si podla moznosti slovenskeho zdravotnictva co najprirodzenejsi porod. som presvedcena, ze prave tento sok a do urcitej miery i sklamanie a pocit hanby za to, ze som nedokazala svoje dieta priviest na svet sama, umocnoval vsetky moje neistoty, s ktorymi som sa ako matka-zaciatocnicka potykala. dojcenie mi davalo pocit, ze dokazem uspokojit potreby svojho dietata a postarat sa on, ale tiez som na tom isty cas musela pracovat. viem, ze druhykrat by som sa vedela k problemom postavit inak. myslim, ze medzi slovenskymi zdravotnikmi je kopec profesionalov, ale v porodnici som bohuzial nestretla ani jedneho, ktoreho by okrem faktickeho zdravotneho stavu "pacietky" zaujimalo cosi ine. ako bfh ma antolska sice laktacnu sestru, ale je tam jedina a k dispozicii len v pracovnom case. chvilu po prevoze na izbu za mnou prisla "poucit" ma o dojceni a najma podpisat papier o tom, ze som bola poucena. ich podpora dojcenia je obmedzena na to, ze v kazdej izbe je na nastenke spolu so zasadami dojcenia vyvesenych niekolko obrazkov s polohami. vedela som, ze pokial sa nebudem hlasit sama o pomoc, nedostane sa mi jej, takze som kazdu chvilu otravovala novorodenecke sestricky, ktore mi ochotne v zaciatkoch pomohli a podporili ma.

prsky
23. máj 2010

@mneme hovoris mi z duse, takmer akoby sme rodili cez kopirak, akurat, ze mne sa porod zacal spontanne. laktacnu som pocas 5 dni, co som tam bola, nevidela a na tej ich tabulke som mala odfajknute len kupanie - vsetky ostatne "povinne" polozky sa akosi nekonali 😕 a to som rodila v utorok (cize nie cez vikend) a uzila som si aj supervizitu. obrazky ma pobavili, tiez som otravovala hlavne novorodenecke sestricky aj kvoli dojceniu a potom uz len kvoli odsavaniu soplikov. a na podpis ma nahanala nejaka pani, co "rozdavala" tie babyboxy ci co to bolo (hlavne bolo treba vyplnit adresu, aby som mohla dostavat pocas celeho Lalinho detstva letaky o UM a kasickach 😖 ). a ceresnicka na torte bolo nahananie k "valovu" - aj by som sa zasmiala, keby to nebolo take smutne (jak vo vaznici)

annag
23. máj 2010

každá z nás čo sme rodili na SK , má asi svoju boliestku. Tiež som zažila ťažký pôrod, pri ktorom som chcela jediné - konečne umrieť 😝 😅 , bola som na tom tak, že som si fakt po 16 hodinách z úprimného srdca želala koniec . Neskutočná únava, strašná zima, príšerný smäd , lebo nepiť 16 hodín a rodiť sa asi len tak ľahko nedá. Žobronila som o vodu a jediné, čo mi sestrička mohla dať bol tampón namočený vo vode na zvlhčenie pier. Pamätám si, ako som rezignovane ležala na nepohodlnej posteli, zatvárala oči , drmali do mňa, aby som im tam nespala 😝 . Po 16 hodinách som poradila 4.36 kg dcérku s omotanou pupočnou šnúrou okolo hrdielka ...dotrhaná , naliata oxytocínom ... na dojčenie mi ju prvý krát dali o 12 hodín a potom ju nosili každé 3 hodiny ak bola vôľa alebo čas. ak nie, dali fľašu ... . Výsledok - každé dojčenie sa končilo plačom maličkej i mnou a samozrejme zničené bradavky, naliate prsníky , neprisávajúce sa dieťa, pokusy s klobúčikmi a cumľami z fľašiek ... soor v pusinke, mykóza na bradavkách , niekoľko zápalov .....a aj tak som ju dojčila 26 mesiacov 😅

keď sa mi narodil synček, bolo síce všetko fajn, až na to, že mi ho nedovolili mať hneď pri sebe. Údajne mal poruchu dýchania, Naveľa mi ho sestrička vzlykajúceho priniesla. Prisal sa, okamžite stíchol, bol spokojný ....pozrite, prestáva dýchať - mi ho vydrapila a šup naspäť do inkubátora na kyslík ..... až lekárka ju na druhý deň stopla. On chudáčik proste vzlykal za mnou a dodnes keď je vo veľkom strese vzlyká akoby nemohol dobre dýchať.

chápem, ťažko sa bránime nesprávnym postupom keď sme ľahko zraniteľné, preto je fajn mať pri sebe niekoho blízkeho. No najlepšie je mať skúsenosti, pri 3 dcérke som už také čosi nedovolila a keby bolo 4. tak by som to snáď vyšperkovala k dokonalosti 😅

annag
23. máj 2010

aha a ešte jeden pocit som si odniesla z prvého pôrodu a pôrodnice: ja som sa sestričiek a lekárov BÁLA. Oni ani neboli takí zlí, ako na mňa pôsobili - odmerane, cudzo, rešpekt v nich vo mne vzbudzoval strach, nie dôveru. Cítila som sa ako malá žiačka, ktorá si síce toho veľa naštudovala, ale pán učiteľ má aj tak navrch.

mneme
23. máj 2010

@annag, veru, skusenosti su na nezaplatenie. zeby som sa dala na pasovu vyrobu deti ked som sa trosicku v tom naucila chodit ?😅 lenze zivot je kotuha, on si tie problemiky obmeni, takze fakt mozno az pri tom stvrtom-piatom dietati to je o cosi "profesionalnejsie"
@prsky, ja som k valovu nechodila, az posledny den. jednoducho som tam nejedla, len pila. bola som tak nadopovana hormonmi, ze mi to vobec nechybalo, necitila som potrebu jest ani spat. len som cakala, kym sa krpata zobudi na papanie, ale to bolo asi sposobene aj tymi komfortnymi postelami 🙂
inak este taka perlicka - preco ma bfh take postele, na ktorych sa neda normalne kojit a o vankusi na dojcenie ani chyru ani slychu?

mneme
23. máj 2010

@annag to je ABOSLUTNE PRESNE, dokonale si vystihla moj dojem a z toho prameniaci pocit hanby a ukrivdenosti.

olifcek
24. máj 2010

@hathor1231 moja mala dostala MM od inej mamicky, kym som ja bola schopna po CS a rozbehnuti mliecka do niest to svoje...moja malicka bola 3 dni na infuzke s antibiotikami, preventivne, lebo ja som mala akutny zapal...my sme zacali cisto s kojenim, ked sme boli konecne doma, cize po 25 dnoch a slo to super! Oliv je sikovna proste x;o) a hlavne hlados, ona bude papat hocijako, len nech papa 😵

@prsky super ste to zvladli ;)

olifcek
24. máj 2010

pravdou je, ze ked som v nemocnici povedala, ze ked bude mala hladna, nech ma volaju, hoc to bude o hodku, alebo hlboka noc, tak to robili, i ked neviem ako zodpovedne, kedze Oli bola dlho v inkubatore a par krat zltacku mala...ale laktacna sestra tam bola a kym som sla na nadstandartnu izbu, tak som bola asi 15dni na izbe s inymi babami, tak som sa toho dost naucila , kedze sa menili po cca 4-5dnoch tie zeny...oliv sa ale vzdy krasne prisala, aspon, ked to kontrolovala x;)

leelo
24. máj 2010

dobre ranko,
aj mne bol ponuknuty oxytocin, ale odmietla som ho a odvtedy ho uz nikto nespomenul. aj plodovy vak mi praskli az s mojim suhlasom, po 12 hod porodnych bolesti. mozno tym, ze som si ten porod tak sama moderovala, som si ho este viac predlzila a skomplikovala, ale necitila som sa aspon ako obet rozhodnuti cudzich ludi. cely porod viedla so mnou hebamme, ale lekari boli informovani a blbosti robit by mi nedovolili.
lekara nakoniec k porodu aj zavolali, bolo treba zasiahnut. za nastrih sa mi doktor najprv hlboko ospravedlnil, ale musel ho vykonat. dalsi moment, ktory zjemnil inak bolestivu skutocnost.
velke vizity, tak to je nieco, co mi moj porodnik ani nechcel uverit, ze niekde existuje. 2x denne mi sestricky chodili kontrolovat zvinovanie maternice a to co mam na vlozke, som im na poziadanie opisala slovne. mozno raz na zaciatku sa ma stanicna sestricka spytala, ci sa mi moze pozriet na vlozku. udialo sa to medzi 4 ocami v mojej izbe.
za cely pobyt som absolvovala este 1 prehliadku u gynekologa v ambulancii, tiez medzi 4 ocami.

aj ja mam svoje boliestky a vravim si, ze ak by som si dala prasknut vodu skor, tak by to nakoniec nebol 17-hodinovy porod. kto vie... ale ziadnu traumu mi nesposobil nikto z personalu a kazdy respektoval moju ludsku dostojnost. a to je ten rozdiel

olifcek
24. máj 2010

@leelo a ja som lezala 48 odin s odtekajucou plodovkou....s akutnym zapalom, o ktorom som netusila...kto ho vie, ci mi ten zapal nesposobil moj gyndos ked ma vysetroval aj palpacne, kedze mi v ten den praskla plodovka...v nemocnici mi vzali krv a zistili, ze mam silny zapal v tele, hodnoty stupali, napichali ma kortikoidmy s tym, ze 24 hod. by bolo uzasnych, kebyze vydrzime, no otazne bolo, ako budu hodnoty zapalu stupat...ak by neprestali stupat, mali o 12 hodin urobit cr...no hodnoty sa ustalili a po cca16 hodinach i klesali, tak sa rozhodlo, ze ma ese nechaju s malinkou, nech dozrieva, i ked na utz vyzeralo, ze je uz vsetko ok...ja po 24 hodinach, placu, a snahy mysliet pozitivne, lebo ved oliv bola o 2 tyzdne vacsia som sa ukludnila./..no rano prisiel primar, opytal sa ma, ako sa mam, pousmiala som sa a povedala, ze ja dobre, ze len dufam, ze i oliv tak...jak on na mna vybehol, ze co sa usmievam, ci som si vedoma toho, ze ked sa dieta narodi, ze pojde hned do inkubatra, ze mam zapal, kedy mi naposl. robillekar vyter....no nezmohla som sa na nic, nez na odppved, ze vyter v lete, tak ma zdrbal, ze to nestaci...

odisiel, zatiahla som si zaves, poplakala som si a telefonovala sesterke...jasne, ze to bolo pocut...a predstavte si, primar prisiel aj okol obeda a bol ako vymeneny!

olifcek
24. máj 2010

jaj,hej, a lekar sa rozhodol, ze ideme na spontanny, lebo oliv je dost velika na to...po 40 hodinach, co som nespala, ufff...no krcok nepovolil i ked bol na prasknutie, nepustila jazva, ktora tam je par rokov, kedze mi robili konizaciu...a tak sa slo na cr , kedze ani dalsich par hodin krcok nie a nie povolit na viac ako 3.5palca...

shaarka
24. máj 2010

@annag,

vcera si pisala, teda radila mi, na tie moje nerovnake prsniky, ze ho mam davat len k tomu, co sa menej mliecka tvori a ten druhy prsnik, co je preplneny, ze ho mam vyprazdnit tak raz za 12 hodin.
pomyslela som si, ze ok, ale zial neda sa to tak...
malemu z toho slabsieho prsnika mliecko nestaci. krmim vzdy z neho, az kym neprestane tahat. stlacam prsnik. ked nepreglga, ale len zuzle, tak ho odpojim.
potom odgrgneme, a o chvilku prilozim znova, tiez stlacam prsnik. ak nepapa, tak potom znova chvilka pauza a ak sa dozaduje papat, ide na druhy prsnik.
hadam len az sa mi stalo, ze mu stacil len ten slabsi prsnik a znova zaspal.

co s tym??? takto sa mi produkciu mliecka asi nepodari vyrovnat.
mimochodom z toho silnejsieho prsnika mi neustale kvapka, musim pouzivat zberace, ktore su aj tak hned plne (napr. pri kojeni). mam dokrmovat tym nazberanym mlieckom?

prsky
24. máj 2010

shaarka, myslim, ze sa to upravi, len to treba chvilu vydrzat (castym prikladanim zvysujeme produkciu, ked mliecko v prsniku stoji, znizuje sa mu postupne produkcia). inak mne z prsnikov kvapkalo dost dlho, hadam este aj okolo roka 🙂