Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

weirdo
3. aug 2010

Ahojte @prsky a ostatne baby,
opat ja 🙂
Ohladom spravneho prisavania, mam stale pochybnosti, ci to robime spravne. Asi 2 tyzdne papa pahltne a akoby jej preskakoval jazycek a bradavka vnutri, vydava taky chrochtavy zvuk, taky ako ked nieco nedolieha ... tym padom podla mna dobre nepije. Doteraz to nerobila, je to len 2-tyzdnova novinka (prve 3 tyzdne sme odsavali a flaskovali). Pozerala som, ako ma bradavku a dvorec. Celkovo malo otvara ustocka pri prisavani a skor tak rychlo cucka a chcela by potiahnut, ale malokedy otvori poriadne. Snazim sa pomoct rukou, ale to by som potrebovala este tretiu ruku 😅 . Kazdopadne ked otvori a zoberie bradavku a cast dvorca, mam pocit, ze ho ma malo v puse. Lenze ja mam makksie prsia (iba po noci tvrde) a akoby jej ten dvorec, ked ho uz da do ust, trosku sa vysmykol a prisposobil tomu, v akej je polohe. Neviem, ako jej ho tam "narvat" viac 😖 . Viete poradit?
A dalej papa casto a dlho, skor sa hrajka. Nie ze by to nebolo mile, ale je to velmi neefektivne a preto si aj myslim, ze sa zle napaja. Lebo minutku si cucka a potom potiahne a tak dookola. Aj hodinu. Ale zo zaciatku pije pekne. Ale v polohe poleziacky (kvoli tomu, ze papa hltavo a mliecko jej asi ide silno) taha kratsie ako v polohe na vankusi priecnej. Da sa nieco robit s tym, aby spapala viac naraz a pytala si neskor? Ci jednoducho kojenie na poziadanie je taketo a neda sa s tym nic robit? Dakujem

weirdo
3. aug 2010

... teda mna by vlastne zaujimala, kolko z toho dvorca musi mat v pusinke??? Moja mala ma bradavku a trosku dvorca spodneho, ale nie vela, ako to vidno na roznych videach ... nema iba bradavku ako tu: http://dojcenie.files.wordpress.com/2009/11/poo...
ale nie ani tak vela ako tu:
http://dojcenie.files.wordpress.com/2009/11/goo...
Totizto na tej foto vyzera byt prsnik tvrdy, kdezto moj nie je a napriklad ked pije, tak zvrchu vidim, ze horny dvorec sa hybe dnu von trosku ...

prsky
3. aug 2010

@weirdo fu, tazko sa radi, ked to nevidim. moja dcerka uz ma daleko od spravneho prisavania, ale to uz starsie deti zvyknu robit kadejake akrobacie a bradavku napriek tomu neposkodia a k mliecku sa dostanu. nikdy jej to vsak nemlaska. co tak skusit tuto polohu:http://www.kojeni.net/ostatni.php dieta nou zafixujes. nie je vsak na dlhsie velmi pohodlna, ale na naucenie prisatia by mohla byt fajn. Mne v porodke vyhovovala fotbalova poloha (som po CS) a je tiez vyborna na nacvik: http://www.kojeni.net/vsede.php#poloha3
otazne ale je, ze aj ked sa dobre napapa, ci sa nebude dozadovat prsnika aj tak na upokojenie/zaspavanie a pod. To sa uz potom da riesit len najdenim alternativy (ale takej, aby sa dala praktizovat aj dlhsie, nie ze skakanie na fitlopte, nosenie na rukach) - my sme sa nosili v nosici - mala ma citila a bola spokojna. ale dodnes si pyta prsnik aj raz za hodinu/hodinu a pol - proste vyzaduje casty kontakt.

weirdo
3. aug 2010

@prsky - dakujem za rady. Tu prvu polohu mi nenacitalo, mozes mi ju prosim Ta este raz poslat? Dakujem

matja
3. aug 2010

ahojte dievčatá, a čo je s @annag ? Nejako ju tu postrádam 😅

prsky
3. aug 2010

@matja asi nema cas aj odpovedat IP aj na dotazniky na stranke aj sa starat o rodinku 😉

jonas17
3. aug 2010

@prsky beriem, lekári majú veľa práce. ale tá moja, nechcem teraz na ňu kydať, ale 49-ročná lekárka, ešte nie je taká stará, tá mi stále radí dávať vodičku, čajík, kojiť po troch hodinách, aby sa dieťatko dobre napapalo, lebo ked ju kojím častejšie, tak sa napije len trošku, potom o pol hodiny pýta zas...vieš, si myslím, že tieto veci by už mohla ovládať. ked je detská lekárka, tak toto patrí k tomu, nie? a ked pýta medzi kojením, máme ju vynosiť na rukách 😀 .super?tak darmo si ja naštudujem, ak jej poviem nejakú novinku , tak si dovolí byť múdrejšia, čo aj je , samozrejme, ale mohla by si zájsť napr. na modrého koňa a počítať, čo tu píše annag, či? 😀 😀 😀

gabika7706
3. aug 2010

@jonas17 tak od takejto lekarky by som odisla hned, resp. ani by som k nej nebola nikdy sla a nasla inu este pred porodom 😉

prsky
3. aug 2010

@jonas17 tak bud ju ber tak, ze ti poradi podla jej najlepsieho vedomia a svedomia a zariad sa po svojom.

@gabika7706 kedze nie je databaza lekarov s ich nazormi, tak sa dost tazko hlada. inak v teme o ockovani teraz jedna mamina pisala, ze ked odmietla ockovanie, tak ju lekarka najprv presviedcala po dobrom, potom pritvrdila a nakoniec ju vyhodila - teda, povedala jej, ze si do mesiaca ma najst noveho pediatra 😕 ja som tiez chcela odmietnut aspon MMR, ale nakoniec som nenazbierala odvahu, ale teraz tak rozmyslam nad tym, ako by reagovala moja dokina

prsky
3. aug 2010

@jonas17 a zabudla som ze alebo vymen pediatra 😀

gabika7706
3. aug 2010

@prsky no moja bola ochotna "odlozit" prevenar na neskor, ale to ostatne velmi nie, nech nemame problemy....
Vyhodit pacienta len preto, ze nechce nieco, co je v podstate protiustavne, no neviem 🤐
Databaza lekarov s nazormi sice nie je, ale modry konik, rodinka a ine diskusne fora funguju, takze urcite sa da zohnat nejake info o lekarovi, ake ma postupy, prip. nazory, ordinaciu a pod...

prsky
3. aug 2010

@gabika7706 mne to tiez pride na hlavu postavene, lebo sak jej z toho nevyplyva ziadna pokuta, jedine musi nahlasit UVZ, ze rodicia odmietli ockovanie. vychadza mi z toho, ze je presvedcena "ockovacka"

prsky
3. aug 2010

@gabika7706 inak som bola rada, ze prevenar bol este v 2008 dobrovolny. moja dokina ale spominala, ze keby som mala druhe dieta, tak mi ho odporuci. takze asi tiez bude zrejme za ockovanie - darmo, lobby je v tomto pripade silnejsia /asi tak ako u vyrobcov UM/

luly13
3. aug 2010

caute, baby, mam otazku, stretli ste sa niekedy s tym, ze vam maserka odmietla spravit uvolnujucu masaz chrbta kvoli tomu, ze je to kontraindikacia voci dojceniu? mne vcera povedala, ze len na vlastne riziko. lebo mozem prist o mliecko. vraj sa tymi tlakmi, trenim mozu proste zablokovat mliekovody. jeden taky pripad uz mala, ked si proste mamicka stala za svojim.

gabika7706
3. aug 2010

@prsky tak moja Katka je 2006 a vtedy bol dobrovolny, platili sa za to nenormalne prachy, vsetky kamosky to davali ockovat, no mne to nejako nedalo, tak som sa pytala, aj pediatricky aj alergologicky Katkinej, ze ci to fakt treba atd...Tak pediatricka mi povedala, ze kedze Katka od malicka nebola velmi chora (bezne nachladnutia), nemusime dat ockovat, v skolke aj tak nachyta "kopu havede", na kt. mi je to ockovanie na dve veci a alergologicka mi rovno povedala, ze je to len tlak farmaceutickych skupin....ale ze keby sme boli vaznejsie od malicka chori, tak by mozno aj privolila na ockovanie.

prsky
3. aug 2010

@gabika7706 tak aspon toto mas fajn, aj ked ti to asi nie je na nic. mne ta "masaz" okolo pneumokokov riadne pije krv 😠 hlavne mi vadi, ze sa nemozem uz pri dalsom dietati o prevenare rozhodnut sama. ale koncim s OT 😉

prsky
3. aug 2010

@luly13 nechodim na masaze, takze som sa s tym este nestretla

januarova
3. aug 2010

neviem ci ste teraz niektora pozerali, davali dokument na Nat. Geographic - Neuveritelne deti. A bolo tam ako nejaka matka v Australii koji 5 rocneho syna a dalsia 3 rocne dvojicky. Bolo to dobre spracovane, vlastne sa tam zamyslali nad normami tej ktorej kultury. Hovorili, ze v zapadnej civilizacii je kojenie uz od renesancie zaznavane a ze v 60-tych rokoch min. storocia kojilo len 18% matiek 😲 A vo vychodnych civilizaciach je kojenie uplne normalne aj v takom veku. A nejaky vedec skumal opice a porovnaval to s ludmi a dospel k vysledku ze optimalny vek na odstavenie dietata je 2,5 - 7 rokov. 😎 Ma to tak zaujalo 🙂

jojina11
4. aug 2010

@januarova škoda, mi nemáme tieto programy, rada by som to videla, zaujímajú ma dokumenty, škodáááá

jaruska8
4. aug 2010

Ahojte dievčatá,
už vyše týždňa sa trápime s častými prdíkmi. Niektoré sú úplne neškodné (aj keď na také malé telíčko hlučné 😉 ) A niektoré malinkú strašne bolia, vyslovene ich tlačí, budia ju zo spánku (cez deň). A najhoršie je, že ju to chytá pri papaní, potom kojenie trvá aj dve hodiny a ja vážne neviem, či ju pri ton neprekrmujem, lebo ona je schopná papať aj trikrát z oboch prsníkov, odgrgáva si dobre a niekedy si aj odgrcne. Skúšame feniklový čajík aj Espumisan, zdalo sa mi, že je to lepšie, ale včera večer to trvalo strašne dlho, od pol 9 do 11 večer. Potom spala 7 hodín, čo bol rekord. A ešte jedna vec, skoro vždy doteraz zaspinkala na prsníku, keď dopila a zaspala, tak som vedela, že má dosť, ale teraz nezaspí, teda, zatvorí očká, aj vyzerá, že spí, ale keď si odgrgne a dám ju do postieľky, tak otvorí očká, aj klipká, vyzerá, že zaspí, ale často dostane akoby kŕče, alebo vyzerá, že chce silou mocou zaspať a nedá sa jej, tak jej dám cumlík a spí. Ma mrzí, že to culmíkom riešim, ale na druhej strane som aj čítala, že zaspávanie na prsníku nie je dobré, lebo si deti spoja jedenia so spánkom, tak neviem. Vám ako deti zaspávajú???? A možno sa len mení, rastie a ja zbytočne robím somára z komára. Hlavne, nech ju to bruško nebolí, chúďa, je to strašný pocit, keď ju tak vidím. ☹ ☹ ☹

gabika7706
4. aug 2010

@jaruska8 mne Martinko pravidelne zaspaval pri prsniku, teraz to uz tak nie je a veruze mi to vecer vadi, musime sa naucit zaspat inak...
S prdikmi asi velmi neporadim, ale skus upravit svoju stravu a ten caj mozno aj vylucit (my sme do 6,5 mesiaca nevedeli ani co je cista voda...), caj moze mat aj presne opacne ucinky, ako ocakavas, u mojej starsej to tak bolo.

jaruska8
4. aug 2010

@gabika7706 No, viem, ten čaj, ale my sme ho začali dávať kvôli tým prdíkom, tie boli aj pred ním. ☹ ☹ Neviem, je to začarovaný kruh, tuším len vydržať, hádam to po 3. mesiaci prejde. 😒 A moja strava??? Ja tuším už fakt neviem, čo jesť, som si myslela, že el=on, ale nie, že mlieko, ale nie. 😒 Nuž, musím skúšať ďalej.

zuzkat1
4. aug 2010

@jaruska8 moja prve 3 mesiace preplakala kvoli brusku...mne velmi pomohol caj pre dojciace matky ..pila som ten leros,ale iste su aj ine dobre... mala sa vedela pekne vyprdkat (myslim tym lahko) a bolo fajn..pila som 3x denne viac sa ani nesmie🙂

zuzkat1
4. aug 2010

@jaruska8 moja zaspava na prsniku a viem ze presne kvoli tomu sa mi budi 5 krat za noc,ale mne to nevadi...

jaruska8
4. aug 2010

@zuzkat1 Ďakujem za odpoveď, veď to, to zaspávanie bolo pohodlné, ale čo už, prinútiť sa nedá, ja som len chcela vedieť či je OK, že zrazu to prestala robiť, zo dňa na deň alebo je to možno aj kvôli tým bolestiam, keďže ju často chytia pri jedení. 😒 😒

zuzkat1
4. aug 2010

@jaruska8 ak ti nevadi zaspavanie na prsniku, tak ja to robim tak ze ked sa mi v postielke preberie tak ju chvilu necham nech sa tam pohra (to tvoja este asi nie) tak nech sa ti vygrga si ju podrz a potom znova priloz na prsnik

jojina11
4. aug 2010

@jaruska8 my sa síce neuspávame na prsníku, ale sem tam sa aj mne stane, že keď sa viackrát za sebou zobudí , tak jej dám pocopkať, veĎ NA NEJ VIDíM , žE BY SPINKALA a je mi to ľúto nechať ju plakať, keď ju to má skludniť , tak nech pri prsníku aj zaspí, potom nejako preložím do postieľky.
Na feniklový čaj som niekde čítala, že múže mať presne opačný účinok ako sa od neho očakáva, preto je lepšie , ked čaj pije matka a nie dieťa, matke tie dobré látky prejdu do mliečka a tým pádom sa dostanú aj k bábätku a je to lepšie. Ja som malej ešte neskúšala dávať nič okrem môjho mlieka, dokonca ani v tých veľkých horúčavách, skôr som si ju častejšie prikladala a bolo to v pohode

prsky
4. aug 2010

@jaruska8 zaspavame na prsniku dodnes - nemam s tym problem - ved dojcenie nie je len jedenie 😉 . ono kazde dieta raz dospeje k tomu, ze sa od maminy odputa, len pre nas je to povacsinou strasne dlho, kedze okolie nas tlaci svojimi nazormi k skorsej samostatnosti nasich ratolesti (v roku ma uz zaspavat same v postielke, aj mamina si potrebuje oddychnut a pod.) podla mna rob tak, ako to citis, ze je spravne. nic tym nepokazis

jaruska8
4. aug 2010

@prsky Práveže mňa mrzí, že už nezaspáva, bolo to také milé, ani cumlík sme nepotrebovali, ja sa len ukľudňuje a snažím sa nájsť v tom pozitívum, lebo ma to mrzí, že prečo zrazu prestala. 😒
@jojina11 V horúčavách som ju aj ja len prikladala a prikladala, ale z týchto kŕčov som bola fakt zúfalá, tak sme skúsili čajík a asi ho už aj vysadíme, pili sme ho len dva dni a predtým tri hni harmančekový. A uvidí sa. 😉