Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

u2jana
14. apr 2011

@bubelko
tak som si to nastudovala, maly ma reflux, takze by cucal kazdu chvilu, lebo ho pali zaha 🙄
problem je, ze doma uz jedno dieta mam a nemozem cely den sediet pri malom a kojt ho
teraz ma tu asi vsetky zabijete, ale zlata flasa 😝

latvia
14. apr 2011

kopirujem 😉

lumat
Ahoj, potřebovala bych od vás poradit, jak zvýšit produkci mléka. Vyzkošela jsem a dělám snad už vše. Už víc jak 8 dní pravidelně odsávám po cca 2-2,5 hodinách. Pravidelně jím, puju cca 1 litr melty, 2-3 kojící čaje, 1 fenyklový čaj, 3 litry vody, jím homeopatika. Už nevím co mám dělat víc. Nervy bych řekla, že mám celkem v normě, snažím se tím víc netrápit, ale i tak bych ráda odsávala víc než 40- max 60 ml mléka z obou prsou. Mám pouze manulání odsávačky - jednu pístovou, tou mi to vůbec nejde a jednu od Aventu manuální, tou to jde líp, ale i když odsávám každé prso cca 10 minut, tak mléko teče maximálně první 2 minuty, pak malinko kape a pak už nic i tak se snažím odsáváním prsa dál stimulovat, ale nic. Znamená to, že tam už nic není???? . Díky moc za odpovědi. L.

vejula
14. apr 2011

@lumat a ako často ti pije maly???? kolko ma pocikanych plienok denne? prečo si mysliš že maš malo mliečko?

bubelko
14. apr 2011

@u2jana mam dve deti, takze viem presne na co narazas 😉 neboj, bude lepsie 🙂 a ako teraz postupujete?

u2jana
14. apr 2011

@bubelko
no kojila som ho, ako som sa docitala v tom clanku, teda z jedneho prsnika do 2-3hodin - takze v praxi to vyzeralo tak, ze maly si cucol zaspal na 3o min a potom stale dokola. medzi tym som ho musela samozrejme prebalovat, tak si zas grcol a zas chcel zapit a tak dookola...
vysledkom bolo, ze teraz po kupani som uz mala totalne vyzmolene prazdne prsia takze, maly reval a tahal na prazdno.
Tak som ho dokrmila nutrilonom a konecne pekne zaspinkal.
tak neviem... uvidime, co bude v noci a zajtra.

bubelko
14. apr 2011

@u2jana no ved uvidite. drzim palce a hlavne, ak sa ti nieco s kojenim nezda, skus sa fakt obratit na lp v okoli. 😉

lumat
15. apr 2011

@vejula ahoj, je to malá, ale to neva - podstatné je to, že do 6-ti týdnů jsem normálně kojila, ale malá pořád brečela, když jsem zkusila odsát, tak mlíčko teklo, tak jsem si myslela, že je ho dost, ale malá pak za 3 týdny přibrla pouze 10 dkg, měla prostě hlad, proto ten řev. Tak jsem začala pomalu s příkrmem, nejdřív 20ml a pořád jsem nabízela prso, ale to byl od ní ještě větší odpor, řvala o to víc. Ten příkrm jsem dávala injekční stříkačnou, ale za další týden nepřibrala nic, tak jsem musela zvýšit dávku a tu jsem dala už lahvičkou a samozřejmě se malá už nehce chytnout prsa - to mě sice dost mrzí, ale jsem ráda, že dál pije moje a už kašlu na to jestli z prsa či z lahve, hlavně, že pije. Jen bych ráda toho mého jí dávala víc, ale ať odsávám jak odsávám víc neodsaju, bradavky mě už bolí, odsávám mechanickou Avent odsávačkou. Takže malá pije pouze z lahve, já odsávám, shromažďuju dávku cca 120 ml mého a až to mám, tak jí to dám. (není těch 120ml málo na 1 dávku?) Ale stejně mi připadá, že má po tom mém dřív hlad, chce už po 2 hodinách další. Teď v neděli jí bude 8 týdnů. Ostatní jídla má UM. Jsem dost rozhozená a mrzutá z toho, že se ta produkce nezvyšuje, když už dělám maximum- snad tedy. Díky L.

vejula
15. apr 2011

@lumat no ono odsavať sa da asi len dočasne, odsavačka ti tvorbu mliečka nestimuluje tak ako pusinka babatka... Ale tak su aj ženy čo dlhodobo odsavali ale moja kamaratka napriklad mala vela mliečka ale jej maly sa nedokazal prisať tak odsavala a po mesiaci už nemala nič... No ja by som možno skušala davať malu najprv ku prsu a potom ked sa bude odtrhavať od neho a plakať tak až potom dokrmiť... Nie som žiaden odbornik su tu istoväčši takže možno sa i ony vyjadria..
Inač viem že na tvorbu mliečka mne vždy pomohla vinea.. to bolo zaručene... tak skus možno to zabere 🙂

maculienka123
15. apr 2011

@annag ahoj moj vyse 7 meacny syn uz papa prikrmy,moc sa netrha,zeby otvaral usta,niekedy ano len mame ten problem,ze jeho zo vsetkeho bud boli brusko alebo zapeka.z mrkvy zapeka,z karfiolu,brokolice,karelabu naduva,tak mu davam len cukinu s masom,zemiak odmieta a z ryze ho tiez zapeka,uz mi ani tu cukinu nechce,neviem co mu mam davat.ovocne vyzivy to spapa.z kase ho tiez boli brusko,on ma totiz alergiu na kravske mlieko,tak ma predpisane HA mliecko.dakujem za akukolvek radu

lubinka26
15. apr 2011

ahojte. prosim poradte mi... mala strasne casto kakala, skoro do kazdej plienky a ked nie, pri utierani ritky to prislo. mavala vystrelovaciu stolicu (aj som to parkrat schyatala pri prebalovani) a niekedy aj spenenu. najprv som to pripisovala zlemu prisatiu, ale mala naposledy pribrala za 2 tt 700g, tak asi sa prisava dobre. tak som skusila 2dni nejest nic mliecne a kakala len 1krat a to do plienky. vcera vecer som si dala tvarohovy kolac (zamerne) a uz kakala 3x a zasa mala spenenu stolicu... moze to byt, ze jem mliecne vyrobky? dakujem

ayshka
15. apr 2011

@maculienka123 annag ani ostatne poradkyne pri dojceni tu uz neposobia, najdes ich tu http://forum.dojcenie.eu/

luba41
15. apr 2011

@ayshka ja si myslím, že je to ok. malé bábo kaká často. Pokial nemá iné problémy a priberá.

luba41
15. apr 2011

@ayshka ospravedlnujem sa to bolo pre lubinka26 😉

luba41
15. apr 2011

@lubinka26 ja si myslím, že je to ok. malé bábo kaká často. Pokial nemá iné problémy a priberá.

mamusia
15. apr 2011

Ahojte,

potrebovala by som od Vas radu, resp. od @annag ak je to mozne. Prave sa nam narodila druha dcerka a odkedy jej odisla smolka,tak ma uplnu hnacku. Ide z nej iba sama zlta voda s trochou "prazenice" zakazdym,ked kaka. Velmi sa puci pred kakanim,cize predpokladam,ze ju boli brusko,alebo sa jej to tam vsetko toci vselijak..... Pediatricka mi poradila,ze aby som vynechala na 2 mesiace vsetok lepok,teda presla na bezlepkovu stravu,co mi pride strasne radikalne,kedze mam este druhu malu dcerku a urcite by som nemala cas si varit obedy,este aj malej a starat sa este o celu domacnost a vsetko.Este mi odporucila vynechat mliecne vyrobky,co nie je az taky problem. Dnes napriklad mala vstala o pol noci a cely cas sa iba pucila,takze som striedala,prebalovanie,nosenie,resp.uspavanie a krmenie a zaspala az o pol 7 rano,to pospala 3 hodky a znova dokolecka pucenie sa a zaspalaaz teraz 😒 Viete mi nejak poradit,ze co s tym?A este mam pocit,ze ked taha z prsa,tak si nevytiahne tolko,kolko by potrebovala a je hladna,cize po 20 minutach krmenia ju vacsinou musim dokrmit 40ml odsateho mlieka.Ako ju mam naucit,aby si vytiahla dostatocne mnozstvo?
Dakujem za vsetky rady.

zfidorka
15. apr 2011

@lubinka26 moja mala podobny problem, moze to byt reakcia na laktozu... u mna to bolo silnym tokom mojho mliecka (horsie travenie), ale moze to sposobit aj kravske mlieko v tvojej strave...

zfidorka
15. apr 2011
lusi26
15. apr 2011

potrebujem poradiť ohľadom dokrmovania malého pomocou vyživovacej cievky-tú som totiž nezohnala a v zdravotných otrebách mi ponúkli infúznu hadičku.Može byť aj tá,lebo mne sa zdá príliž hrubá ☹ A ešte keďže nemám moznosť dokrmovať mliečkom z banky možem aj umelým cez tú cievku????Nebude mať malý s toho nejaké žaludočné problémy a či si nezvykne na inú chuť mlieka a potom keď prestanem dokrmovať mi nezačne moje odmietať???Veľa otázok,ja viem. ☹

leelo
16. apr 2011

@lusi26 spytaj sa tu, je to forum laktacnych poradkyn Mamily:
http://forum.dojcenie.eu/
tabulkovy zoznam laktacnych mas tu:
http://www.dojcenie.eu/zoznam-poradkyn-laktacnych/
mapu tu:
http://www.dojcenie.eu/2011/04/poradkyne-pri-do...
Brezno som zatial nenasla ani ja, v mape majblizsie Bystrica, Zvolen, ale nevadi, vsetko sa dozvies na spomenutom fore.

happy8051
16. apr 2011

znova si sem idem po radu... mame velky problem... mala dostala pred tyzdnom lahku nadchu. meuzivala atb, len solny sprej so nosa a kvapky prirodne dvakrat denne ked zacala kaslat. choroba je na ustupe a zial mliecko tiez... najprv som si myselela ze poriadne nepapa lebo je nervozna z choroby, ze nepotrebuje tolko jest, navyse som zacala s prikrmami ktore papa uplne fantasticky, zje vsetko co ma v misticke.
pri kojeni bola nervozna krutila sa plakala pricom predtym desat minut intezivne pila a najedla sa vzdy dosyta.
pred tyzdnom sa jedenie mlieka zhorsilo pila malo hnevala sa na prsniku a bola stale nervozna. v noci sa zacala neustale budit mala som pocit ze je hladna ale znova len parkrat potiahla hnevala sa a potom zaspala...o pol hodiny rovnaky scenar... dnes som jej skuseila cez flasku dat odsate mlieko ktore som mala v zasobe v mraznicke. vypila v klude 200 ml, odgrgla a hned spokojne zaspinkala.
v prsiach necitim ziadne mlieko, ked sa snazim vytlacit si ho manualne vyjde par kvapiek a koniec.
pijem dostatok tekutin, vsetko je tak ako bolo, len mlieko odchadza.
co mam robit?? mala je skutocne hladna place a hneva sa... som bezradna. dakujem za pomoc

elinka27
16. apr 2011

@happy8051 nechce sa mi verit,ze mlieko zmizne behom dvoch dni, je to dlhodobejsi proces.To ze v prisiach necitis ziadne mlieka, neznamena ze tam nieje 😉 ja mam prsia ako handricky a kojim dalej.A tiez ked stlacim vytlacim sotva par kvapiek.Ake ma plienky?Su pocikane?Ak ano tak tekutin ma dost.Nostek ma volny?Neboli ju hrdielko?Nema ho zapalene?Toto vsetko by mohlo mat vplyv na dojecenie,ak ju boli hrdlo logicky nemoze dobre tahat rovanko ako pri plnom nosteku.Dalsia otazka?Pouzivas dudlik?A jedna rada na zaver, odsate mlieko sa da podat aj inak ako flaskou, mala je dost velka na to aby si vedela porovnat ze z flasky tecie lahsie, okrem toho si mozes pokazit techniku sania, skus jej dat poharikom pit.Mozno klesla tvorba mlieka,ale dobre by bolo ak mas moznost nakontatovat sa laktacnu poradkynu v tvojom okoli, zavolaj jej, mala by vas videt, mozno spolu na nieco pridete, toto presahuje moznosti internetu.Neboj, nic nieje take zle ako to vyzera, hlavne to nevzdaj, moze to by len laktacna kriza ktora sa riesit.

peepka
16. apr 2011

ja len dodam, sorry iba som nakukla :D ze ja som v prsiach ten pocit ze ich mam plne nemala nikdy! 😉 ozaj to nic neznamena.

elinka27
17. apr 2011

@lusi26 preco potrebujes dokrmovat ak sa mozem spytat?mozem ti cievku zohnat cez laktacnu poradkynu,ale najlepsie by bolo spojit sa priamo ze jednou ako pisala @leelo

lusi26
17. apr 2011

@elinka27 ďakujem!Zajtra idem jednej volať.Dohodnúť si stretko,lebo potrebujem poradiť s viacerími vecami.Mám menej mliečka,som si to pokazila dokrmovaním cez fľašku-síce len raz začas no aj tak. :(

elinka27
17. apr 2011

@lusi26 no flaska a dudle,kazia spravne prisatie,a preto sa mohla laktacia utlmit, a cim viac UM das tym menej sa ti mliecka vytvori🙂

lusi26
17. apr 2011

@elinka27 Keby mi mal kto poradiť skor,ale nejdem sa vyhovárať :(((( Dúfam že sa to bude dať ešte zachrániť :((

elinka27
17. apr 2011

@lumat materske mlieko je rychlejsie stravitelne ako Um, a je logicke ze potom potrebuje castejsie papat.Su vsak aj ine sposoby dokrmovania ako flaskou, da sa dokrmovat priamo na prsniku, napriklad pomocou cievky, kde dietatko pije mliecko cievkou priamo na prsniku, zasyti sa a zaroven stimuluje tvorbu mlieka.Pokial si predtym kojila a mala malo priberala, otazka je ci na prsniku naozaj pila,ci prisatie bolo spravne, ak sa zle prisava, potom nemusi vytiahnut tolko kolko potrebuje.Idealna pre poradkynu pri kojeni, dohodnut si stretnutie

elinka27
17. apr 2011

@lusi26 urcite sa to zachranit, da,ale nesmies to vzdat, mysli pozitivne a pojde to uvidis 🙂

lusi26
17. apr 2011

@elinka27 Ďakujem 🙂

riamim
18. apr 2011

Ahojte. Vie mi niekto poradiť? Naša maličká má 2 týždne a posledné dni, hlavne večer, si stále pýta prsník. Aj keď je napapaná, odgrgnutá, stále si dáva ručičku do pusy - tak ukazuje, že chce "didu". Keď jej už nedám, plače a nevie sa upokojiť, keď jej dám, neťahá, len sem-tam cucne a zaspáva. Zaspí, vytiahnem jej ho a zase sa rozplače. Najradšej by bola asi celé hodiny nalepená na mojom prsníku, ale však to je neúnosné. Cumlíkom to nechcem riešiť, neviete, čo by pomohlo???