Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

aeouliana
8. okt 2010

@chrustik1: ja som to mala teraz...pomohol mi tvaroh (dala som do mikrovlnky zohriat, zabalila do vreckovky a stale medzi dojcenim som to mala v podprde). + pre kazdym dojcenim som si to nahriala fenom a trochu rozmasirovala kruzivymi pohybmi smerom k bradavke. laktacna tiez poradila potriet slivkovym lekvarom, popr. domacou slivovicou (to som robila na noc, ked som nemohla mat tvaroh). po 2 dnoch bolo po upchati 🙂 drzim palce

bubelko
8. okt 2010

@chrustik1 tiez som to mala, aj to podobne prebiehalo. ak ti teplota do 24 hod neklesne, tak chod k lekarovi. tiez pomohli teple zabaly pred kojenim, studene (tvarohove) po kojeni. a hlavne klud a oddych. 😉

kloranebb
8. okt 2010

Ahoj annag. Mam 15-mesacneho chlapceka, ktoreho plne kojim na poziadanie. Zistila som, ze som opat tehotna. V dojceni chcem pokracovat kym bude dietatko chciet, kym budem moct. V suvislosti s tym si vsak zacinam klast otazky, aku polohu na dojcenie zvolit, ked mi uz podrastie brusko? Ked som doma, najradsej ho kojim na boku po leziacky ale ked som mimo domu, takuto moznost nemam. Napada ta nejaka vhodna poloha? Budem vdacna za kazdy tip.

trillianka
8. okt 2010

Ahojte.... nemam cas vas uplne docitat, tak prepacte ak to tu uz bolo... 😅
Dcerka ma 4 mesiace a 1 tyden za posledne 4 tydne pribrala 300g (teraz ma 6350g). Mala doteraz celkom dobry rezim na papanie- kazde 3 hodinky, ale posledne 4 dni zacala pytat castejsie, kazde 2 (dokonca aj 1.5h uz bolo ☹ ) a doktorka mi doporucuje zacat s prikrmami... zevraj kasicku na vecer... sa mi to ale niak nezda, lebo vacsinou vsetci spominaju zaciatok so zemiacikom a na obed... ale aj tak....
@annaq, neohrozim takymi skorymi prikrmami kojenie? a je to vobec nutne? lebo mne sa zda, ze mliecka mam dost.... mam skor pocit, ze je taka nevrla, lebo ju trapia dasienka- asi idu zubky.... 😒 da sa to niak rozonat, ci ide o nevrlost so zubkou, alebo jej naozaj nestaci moje mliecko?
dakujem za pomoc 😅

strapco13
8. okt 2010

@kloranebb a keby si maly sadol vedla teba a tak z boku pil? to by neslo?

strapco13
8. okt 2010

@trillianka podla mna na prikrmy je skoro
a mozu to byt kludne zubky..alebo cokolvek ine ju trapi..pokial nema prejavy choro´by..tak to neries a ponukni prsnik kedy chce
ci mas dost mliecka,..ak ma dostatok pocikanych a pokakanych plienok..tak mas mliecka dost
je mozne, ze tym, ze uz je aktivnejsia, tak jej skor vytravi..neboj sa mliecko sa mnozstvom aj zlozenim za par dni prisposobi novym potrebam..len treba jej ponuknut prsnik a aj oba, vtedy ked mala chce..iba tak telo bude vediet kolko mliecka treba
ale ak je nevrla..tak najskor zubky...skus potriet dasienka nejakm gelom na zubky a aak sa skludni..mas vyriesenu dilemu

kloranebb
8. okt 2010

strapco 13 - nuz ked som si to skusila napodobnit, hned ma bolel krk 😀 Mozno keby sedel vedla mna ako radis ale v opacnom smere.. hm.. Nic ine ta nenapada?

strapco13
8. okt 2010

@kloranebb no mna to napadlo..lebo obcas mi drobec tak pije, ze sedi okrocmo na mojej nohe a tak pije
tak som si predstavila lavicku ako tam ty sedis normalne a on tvarou k tebe a tak cucka
to je v podstate futbalova poloha..len maly nelezi ale sedi, je to dobra poloha aj pre kojenie dvojciat..kazde z jednej strany a mama uprostred

trillianka
8. okt 2010

@strapco13 no pocikanych plienociek ma tak 3-4 za den a pokakanych tak 2-3-4, ale tak ze ju skoro vzdy musim prezliekat, lebo to ma az na chrbte 😝
a ten gelik uz skusame a aj sa po nom na chvilku naozaj skludni, ale neviem ci to nie je tym, ze jej to chuti, lebo sa po nom strasne zalizuje 😅

akdarka
9. okt 2010

prosim o radu.maly mal v pusinke soor-dr mi dala nizoral tbl rozpustenu a striekackou som mu to davala a bradavky mastim canestenom (nebolia ma)+malemu davam na radu dr biogaiu.uz sa mi ten nizoralovy roztok minul a jazycek ma stale biely.co mam teraz robit-ten nizoral nezabral?dakujem ;)

magdalenocka
9. okt 2010

AHojte potrebujem radu, vcera som sa vratila y porodnice, tak dnes prvzkrat bojujeme sami. Mam problem s kojenim, resp. mliecko sa mi uy yrejme spustilo lebo prsnikz su plne aj ich nahrievam pred kojenim. Ale vydz ked maleho nakojim bude hned potom dost toho vyvrati alebo niekedz aj po hodine ked ho prebalujem sa zrazu vyvracia. je to normalne<?mam pocit ye potom sa vobec nenaje.Inak mrzuty nie je v noci spal aj 2 a,po hodiny vkuse. A este skoro nikdz si neodgrgne.Tak co mam robit?

prsky
9. okt 2010

@magdalenocka je to uplne normalne, deticky este nemaju zrely traviaci trakt. ku grckaniu prispieva aj manipulacia s babatkom napr. pri prebalovani. pozri si annaginu stranku, najdes v nej kopec infosiek (aj pri pripadnych problemoch s bolestou prsnikov, zapalom, odmietanim prsnika atd atp). k aktualnemu problemu si pozri clanky:

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/27/gastro...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/06/25/potreb...

dolezite je spravne prisatie babatka: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

mohlo by ti tiez pomoct: http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...

prsky
9. okt 2010

@akdarka nizoralom treba poriadne vytriet pusinku ...ale neva, skus namocit prst namotany v gaze a navlhceny do sody bikarbony a poriadne vytriet pusinku - niekolkokrat denne - moze pri tom tiect aj krvicka. + podporovat imunitu - mozes davat babatku probiotika (biogaia, co aj davas) alebo davaj (aj) sebe napr. nutrolin B, prejde cez mliecko aj babatku. dodrziavat hygienu = prsniky umyt mydlom, poriadne vysusit, natierat canestenom po kazdom dojceni a vela vetrat.

akdarka
9. okt 2010

@prsky no super,dr a sestricka mi to zarobili do striekacky a ze mu vzdy 1ml mam povstrekovat do pusinky.rada nad zlato!tak idem tu bikarbonu skusat.a kupim si tie nutrolin b.dakujem moc🙂

zuzkat1
9. okt 2010

ahojte..prosim vas..malu uspavam na prsniku a teraz mam mensi (vacsi?) problem..vcera a aj dnes robila vylozene sceny ked som ju chcela nakojit... ked si spatne spomeniem tak to uz asi tyzden trva ze sa koji len ked chce uz spat... ona nepije nic ine... a ani nechce uz som jej nukala vodu ale vypluva ju... tak sa bojim ze ci nepije malo...ako ju mam "prinutit" kojit sa aj ked nejde spat?? dakujem

prsky
9. okt 2010

@zuzkat1 pokial ma dost pocikanych plienok, dehydrovana nie je. vodu ma aj v ovoci a jedle vseobecne. ako pri vsetkom, aj pri vodicke plati - ponukat, nenutit. urcite nedavaj osladene cajicky, sirupovu vodu a spol. mozes skusit pripadne odšťaviť ovocie a zriedit s vodou, alebo do vriacej vody hodit supky z jablcka alebo aj duzinku, nechat vyluhovat a ponuknut jej takyto ochladeny "cajik" (chuti to velmi dobre, ja som to malej vyrabala na radu pediatricky).

annag ma k tejto problematike clanky: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/12/pitny-... a http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/28/preco-...

zuzkat1
9. okt 2010

@prsky ja jej nechcem davat nic take... ja len by som chcela aby sa kojila aj inokedy nielen ked chce uz spat...mam pocit ze kojenie si spaja uz len so spankom☹

prsky
9. okt 2010

@zuzkat1 jaj a co sa tyka "nutenia" nadojcit sa aj mimo zaspavania...nepomozes si, ponukni jej, ked mas dojem, ze by mohla byt smadna, ale ked odmietne, nenut ju. dieta smadne samo od seba neostane

zuzkat1
9. okt 2010

@prsky inak plienky ma cikane dost....ale zvykla pit castejsie ...teraz ked ju dam na prsnik inokedy ako je unavena tak hned zacne jacat... dnes to bolo uplne evidentne lebo spala len 2x a medzitym stale plakala ked som ju chcela nakojit☹ moze to byt aj tym ze ma inu robotu? takze ak bude smadna cucne si? mam pocit ze to berie tak ze ju chcem uspat ked jej nukam a ona sa brani...

prsky
9. okt 2010

@zuzkat1 jj...rozumiem..neostava ti nic ine, len ponukat. moja mala tiez nie je velky "pijan", ale zas didou nepohrdne nikdy, ale zas ja uz teraz zasa dojcenie obmedzujem na 3x za den.

podla mna, ked sa tak malo dojci, skus jej ponukat vodicku (skus to podat ako hru, ze budete prelievat v kupelke vodu z pohara do pohara a chlipnete si alebo take nieco)

prsky
9. okt 2010

@zuzkat1 moze to byt aj tym, ze ma uz kopec "roboty" a teraz uz nie je ani tak teplo, takze nemusi tak pocitovat smad

zuzkat1
9. okt 2010

@prsky no voda...ona sa s nou hra... da ju do pusy a potom ju pluje von🙂 alebo fuka do toho pitka🙂 a robi bublinky🙂 myslis ze to fakt berie tak ze ju nutim spat aj ked ona este nechce a tak nejde na prsnik? na mna tak naozaj posobi☹ este som rozmyslala ze jej budem nukat zas kazdu chvilu a uvidim... no nerada by som prestala kojit kvoli takejto blbosti☹

prsky
9. okt 2010

@zuzkat1 ale zas neponukaj jej kazdych 5 minut..staci tak raz za hodku - hodku a pol a aj to akceptuj hned jej zamietavu odpoved, nepytaj sa jej 2-3 a viackrat

zuzkat1
9. okt 2010

@prsky OK...dakujem..inak ona ani neda na vyber take ze neakceptovat to ze odmietla...ona ked nechce tak zacne tak hrozne jacat ze ju hned dam prec...lebo este ma susedia udaju ze ju tyram 😖
este prosim ta...mam ju prestat tak uspavat?aj ked si to neviem predstavit lebo ona inak nezaspi☹

ivv
9. okt 2010

@zuzkat1 my sme na tom uplne rovnako ako vy 🙂. nedavno som tiez riesila to, ze mala malo pije mlieko, tak som sa ju snazila prikladat castejsie.. co skoncilo s revom, alebo som ju nosila na rukach a pohupovala a ona vtedy pila 😅 . no a tiez zaspavame iba na cicke.. a tiez mi robila sceny ked si myslela ze ju idem uspat 😅 . ja som v prvom rade stopla nutenie 🙂 . len tak si teraz lezkame vedla seba na posteli, ja "hore bez" a robime srandy, salime sa, a zrazu si adelka vsimne cicik a pricucne sa, odcucne sa, pozera na mna, ze co ja na to, ja sa pozeram do plafonu 😀 , skratka sa tvarim, ze nic a ona sa prisaje znova a pije 🙂 . ak je unavena tak zaspi, ak nie, tak si cucne a necha tak. ale inak fakt malo oproti tomu, co pila predtym. teraz nehrozi aby som ju kojila inak ako po leziacky. je dlha, evidentne jej vadi, ze jej "visia" nohy 😎 . no a co sa tyka pitneho rezimu.. tak mame taku nuk flasku s makkym sosakom co ma namiesto dierok take zarezy a cez to si sem-tam chlipne vody.. ak to mam ratat na ml, tak niekedy 10, inokedy 20 za cely den! tiez by som bola rada, keby pila viac mlieka, ale nanutit sa to fakt neda.. robila presne to, co popisujes, ze robi tvoja dcerka 🙂 . a pocikanych plienok sme mali kedysi viac.. alebo skor boli tazsie 😉 . myslim, ze keby boli deturence smadne, tak piju ochotnejsie 😉

ivv
9. okt 2010

a pozeram ze aj male herecky su rovnako stare 😉

prsky
9. okt 2010

@zuzkat1 ja uspavam na "dide" doteraz. zalezi, ci uz je na to malinka pripravena. Skus ju nadojcit pred ulozenim do postele a uloz ju az po dojceni zrelaxovanu, alebo uz takmer spiacu - bud si k nej lahni alebo sadni ci stoj a sepkaj jej/spievaj/rozpravaj rozpravku/ suchaj po chrbatiku (co jej bude vyhovovat) - vytvorite si tak novy uspavaci ritual a postupne (ona ti da najavo, co potrebuje) sa nauci zaspavat aj sama.

busni
9. okt 2010

ahojte, kedze je toto tema o dojceni, posielam link na velmi pekny blog, co som nahodou nasla s pozitivnou reklamou na mamilu 😀
http://mikulska.blog.sme.sk/c/243428/O-kojeni.html

estterka
9. okt 2010

ahojte..ja sa chcem spytat este raz,naozaj nie je mozne dieta prekrmovat dojcenim? z kazdej strany na mna tlacia,ze jej davam privela jest a priliz pribera a zevraj vracia mala z toho,ze vela je a treba jej davat caj medzi kojenim..tak ja uz neviem..

strapco13
9. okt 2010

@estterka neda sa prekrmit kojenim..dieta si vypije kolko chce...nedonutis ho viac
a to priberanie..ono sa to spomali aknahle zacne byt dieta aktivnejsie 😉 ..my sme priberali skoro 1,5 kila mesacne na zaciatku.. a vobec uz nie je tucko