Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

cristin
15. apr 2009

Anna,tak zjedla az 8 polievkovych lyzic polievocky!Tak to je na nu dost.

mapa
15. apr 2009

Ahoj Anna, tak sme dnes boli na poradni a malinka pribrala velmi malo. Za 3 tyzdne len 180 gramov, ma 2900 gr, teda svoju porodnu hmotnost. Po nadojceni mala 2930 gr, velmi nesala a aj mne sa zda, ze mam prazdnejsie prsia. Jemne mi bolo naznacene, ze budeme musiet dokrmovat... zatial na tom netrvali... ze uvidime buduci tyzden... poradili nutriton na zahustenie a budeme chodit na prevazenie (pred a po kojeni), zajtra ideme tiez. Uz teraz mam stres, kolko vypije. Soor v pusinke nema. Mozme si este nejako pomoct?
Dakujem

fodorka33
15. apr 2009

ahoj Anna.tak ja som tu uz bola.no maly ma skoro 2mesiace.v noci mi prespi aj 8hodin iba raz sa zobudi.cez den mi spinka uz iba na prechadzke v kocariku malokedy doma uz len kukuckuje🙂v kocari mi vydrzi 2apol hodinky aj rano aj poobede no ked sme doma tak by papal kazdu hodinku hodinku a pol je to normalne?ja neviem vynahradza si tu prespinkanu noc?inak plne dojcim porodne miery mal 3800g 52cm a teraz ma 1mesiac 3tyzdne a ma 60cm a vazi 6kg.

annag
15. apr 2009

fodorka, no maličký prospieva úžasne 😉 🙂 . Nemusíš sa ničoho báť, papá správne, je normálne, že chce papať častejšie. Dojčiatka nemusia papať vždy rovnako - môžu mať viac dojčení v kratších intervaloch, potom pár dlhších. Dojčíš na požiadanie a to je správne. Určite je to trošku ovplyvnené aj tým, že dnu spinkať nechce a je viac unavený a vyhľadáva prsník častejšie. No prsník nie je len o výžive, jeho dôležitá úloha je dať bábetku pocit istoty, bezpečia. Veď sa materinským inštinktom, nerozmýšľaj nad dojčením presne ako doteraz, ide leto, veľa ho kočíkuj a prežiješ tak určite krásne leto so spokojným, plne dojčeným bábetkom. Malý na svoj vek rýchlo rastie, ale pomer výška - váha je úplne v poriadku. Proste ide svojim tempom, rozbehol sa, možno má po predkoch predispozície na to, aby bol z neho chlap ako hora. 🙂

annag
15. apr 2009

zivoth, aj Tebe napíšem do IP, aby som Ťa mohla sledovať,lebo potom mi unikajú informácie.

annag
15. apr 2009

cristin, no fajn, ak jej B12 pomôžu - používa sa ozaj na podproru rastu, podporuje aj rast červených krviniek, takže ak pomáhajú, je to fajn. Budem veľmi rada, ak sa pokúsiš váhový prírastok nabrať tuhou stravou a nie UM 😉 . B12 nájdeš i v žĺtku, červenom mäse. Stolicu môže mať kadejakú, pretože sa v nej vždy odrazí to, čo papala a čo prevyšuej. AK papaá viac mlieka, je redšia, ak viac zeleniny, bude hustejšia. Pokiaľ nie je úplne vodnatá, zapáchajúca a príliš častá - napr. 5x denne, tak sa netráp. 🙂

majas
15. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

dzein25
15. apr 2009

Ahoj annag, ja viem, že je to tu na túto tému dosť popísané, ale ako sa hovorí na každé dieťa platí iný meter.Malá sa narodila v deň termínu (49cm,3,150g). Mame problém s papaním tuhej stravy.Do 7mesiaca som ju plne kojila.Potom sme začali s príkrmami. Nechcela otvarať ústa. Len zaťala zuby a bolo vyriešené.Tak som ju klamala tým štýlom, že som jej ponúkla nejakú hračku, ona otvorila ústa a ja som jej šupla lyžičku daného príkrmu.Trvalo nam mesiac pokial zjedla ako tak, ale nikdy neodmietla dokrmenie MM.Už sme sa dostali aj k masku.Už mi aj sama od seba otvárala ústa.A raz zjedla asi toho priveľa, lebo po obedňajšom spánku - bolo to 3 hodiny od posledného jedenia vyvracala všetko.Dala som jej pauzu 2dni a potom sme pokračovali dalej hoci už sa jej do toho veľmi nechcelo.
Druhý krát vrackala a kakala po zjedení masového príkrmu kúpeného (chcela som vyskúšať ☹ )Celý deň prevrackala tak som 3 dni len kojila.
Začali sme zasa od začiatku len zelenina a neskôr masko.Ono to bolo len trápenie.
Minulý týžden som vyskúšala ten trik s jabkom. Na pare som uvarila jablko,kaleráb,karfiol,mrkvu,
vo vode maso a zmixovala som to dokopy a zasa bolo vrackanie.
2 dni som krmila MM.Včera som zasa začala mrkvou s jablkom ale žiadna výhra.
Včera som bola aj u doktorky v poradni a pýtala sa ma či papká atď.Ja som jej povedala ako sa veci majú a ona, že ona musí papať zeleninu.Ja viem, že MUSI ale ked ona ani za ten svet nechce otvoriť ústa a nasilu jej otvárať ústa nemá zmysel.Oklamať sa už nedá.Momentálne váži 8,15 kg.Za mesiac pribrala len 150g.Neviem, známej malá má 6 mesiacov a 8,50 kg aj ona kojí už aj prikrmuje.Mám aj slabé mlieko bez tukov?Neviem už nad všetkým rozmýšľam.
Inak výživu a ovocie zje v pohode.
Chcem sa ešte spýtať do kedy je potrebné jedlo mixovať a ešte jedno čo hovoríš na tému Každé dieťa sa vie naučiť spať.Veľmi o nej rozmýšlam, ale nechcem spraviť chybu.Ďakujem

annag
15. apr 2009

majas, malá pribrala krásne 😉 🙂 , to znamená, že mliečka máš dosť, problém je v režime. Ako sama vidíš, nemá zmysel dojčiť ju hodinu či ešte dlhšie - lebo vtedy už len čakáš na spontánny vypudzovací reflex. Oveľa efektívnejšie je dojčiť krátko a často. Vidím, že vieš malú prikladať, stláčaš prsníky. Teda už len skús dojčiť aj vo futbalovej polohe - vtedy stimuluje veľmi dobre zásobenú časť prsníka.

Dojči oveľa kratšie, pokiaľ pije 3 minúty, tak jej daj ľavý prsník tanečník (=asymetrická), pravý futbalová - teda len ju viac posunieš k Tvojmu pravému boku a priložíš k pravému prsníku, ľavý futbalová, pravý asymetrická. Odhadujem, že by nemala piť dlhšie než 20, max 30 minút. Potom ju z prsníka vezmi, odgrni, prebaľ.... a vyčkaj aspoň hodinu a prilož ju opäť. Za ten čas sa nahromadí dosť mliečka na to,aby bola spokojná a lepšie pila.

Malá sa naučila na prsníku zrejme zaspať, zobudí ju občas spustenie mliečka, no je to neefektívne ako sama vieš a pre Teba i únavné. Takéto bábetko naučené spinkať na prsníku je mimo prsníka večne nespokojné, buď asertívna a dojči veľmi často ale oveľa kratšie. Skús ju zajtra veľmi veľa kočíkovať. Nadojči, prebaľ a šup do kočíka. Oddýchne si ona i Ty. Oddýchnuté bábo pije oveľa aktívnejšie. Je dôležité, aby aj v noci papala častejšie, takže minimálne do 3 hodín musí zatiaľ papať, ideálne jednu - dve noci do 2 hodín.

Teda skús pár dní dojčiť krátko, ale až 12-15 x za 24 hodín. Pokiaľ budeš takto rovnomerne dojčiť, tak odsávať netreba, nemusíš nejako dramaticky tvorbu zvyšovať. Si v strese a to by Ťa unavovalo ešte viac. Radšej namiesto toho kočíkuj, alebo nech ju kočíkuje manžel a Ty si oddýchni.

Aby sme si to povedali v číslach - malá by mala vypiť asi 150ml na 1 kg, teda cca 540 ml za 24 hodín. Túto normu vypije, ak bude papať cca 45ml x 12 = 540ml a to zvládne hravo. Ak bude piť viac, viac priberie a pani doktorka bude spokojná. Viac bude papať, ak nebude na prsníku spať. A to nebude, ak ju na prsníku budeš držať len pokým ozaj stláčanie funguje a ona aktívne pije.

annag
15. apr 2009

dzein, nemáš slabé mlieko, každé bábo priberá svojim tempom a nedá sa porovnávať jedno dieťa s iným. Slabé mlieko nie je, malá váži na svoj vek primerane, dokonca má zásluhu na jej aktuálnej váhe do veľkej miery stále i MM. Aj dvojčatká bežne vážia inak a pritom sú na rovnakom MM.

Skúšala si rôzne druhy mäsa? Skúsila si namiesto mäsa vaječný žĺtok? Ak mäso netoleruje, začni najskôr silným mäsovým vývarom. Každé bábo má svoje tempo a nedá sa do neho jedlo tlačiť. To znamená, že ak jej niečo nechutí, potrebuje také jedlo zjesť viackrát po malých dávkach aby si zvykla. Ak zje lyžičku dve zeleniny, tak sa nedá povedať, že zeleninu neje. Je, ale menej. Dávaš jej ryžu, cestoviny, vločky? Niekdy tak jedlo chutí deťom viac. Príkrmy by sa mixovať nemali, mali by sa hneď iba pučiť. Ale to robí máloktorá mamička, treba sa snažiť mixovať postupne na hrubšie, ak mäso nechce, tak to úplne na jemno a primiešať k hrubšej zelenine.

k tej knihe, v takomto veku už môže bábo celú noc prespať, ak máš na to chuť a odvahu, tak sa na to môžeš podujať 😀 , i keď malá ešte dosť málo papá. Ak prespí celú noc, môže sa MM tvoriť menej, možno by bolo lepšie ešte pár týždňov počkať. (Ja osobne som podľa knihy nepostupovala ani nebudem 😅 )

tatiana75
16. apr 2009

ahoj, annag.
ja som ti uz pisala skor, ze mala sa budi hodinu po papani a grcka uz natravene mliecko. poradila si mi, ze moze ist o reflux. tak som zvysila matrac, papa vo zvysenej polohe, cez papanie si musi niekolkokrat odgrgnut, po papani ju drzim aj 15 min, kym sa mliecko neusadi v zaludku, zmenla som polohu pri papani, aby som bola dobre prisata. ale v poslednej dobe je to asi este horsie. mala sa budi casto zo spanku a najhorsie je, ze pri prilozeni na prsnik sa uz aj po styroch hltoch zacne metat, odtahovat a plakat. a to je hladna. takto prebieha cele kojenie, vzdy sa odtahuje, place a este medzi tym si potrebuje odgrgnut. ☹ place aj po dopapani a nemoze zaspat. ja uz neviem co mam robit, aby sa pekne napapala. dochadza mi pri tom trpezlivost a som z toho nervozna... 😒
este sa chcem opytat ako casto jej mam davat papat? ja sa snazim min po 2 hodinkach....

tatiana75
16. apr 2009

aby bola mala dobre prisata... 🙂

annag
16. apr 2009

taniana, a keď sa po tých 4 hltoch odtiahne, mliečko strieka? vyteká jej mliečko z pusinky ak počas pitia? máš mliečka na pocit veľa, prepĺňajú sa prsníky? Akú má stolicu? je riedka-hustá, s penou, hlienmi, bielymi hrudkami, farba?

paskova
16. apr 2009

ahoj annag, trapime sa stale s kolikou. 😒 Teraz som kupila Espumisan kvapky a je na nich pisane, ze sa davaju do flasky. Ako ich mam podavat ak nepouzivame flasku? Dakujem. 🙂

annag
16. apr 2009

paskova, odstrekni na lyžičku trošku mlieka, pridaj kvapky a tak jej to lyžičkou daj spapať. Aj grcká stále? AKú má stolicu? Papá hltavo, nepokojne?

paskova
16. apr 2009

Negrcka sice prudom, ale po kazdom kojeni z nej vyjde par hltov. Stolicu ma zltkastu stale, kaka tak 2-3x za tyzden. A papa furt nepokojne. Kojim aj kazdu hodinku a pol, hlavne v noci, cez den vydrzi dlhsie bez papania.

tatiana75
16. apr 2009

annag,
ked sa odtiahne mliecko nestrieka, ale mliecko jej z pusinky vyteka.myslim, ze mliecka mam dost, ale prsia nemam nejako preplnene okrem noci. vzdy rano a pred spanim si ich odstiekam. velmi malo krat sa vykaka sama, vzdy jej musime pomoct rekt. rurkou. stolicu ma ako kedy. niekedy je prazenickova, niekedy cista zlta voda. a na konci aj peniva. hlien ma len niekedy, aj to len co by sa za necht voslo... 😒
dakujem

tatiana75
16. apr 2009

este som zabudla, ze zatial jej mliecko vystaci z jedneho prsnika...

annag
16. apr 2009

paskova, skus ten espumisan, ozaj by mal pomôcť, dávaj ho pred každým dojčením, lebo ak papá hltavo, tak sa zakaždým aj naje veľ vzduchu

annag
16. apr 2009

tatiana - skús, prosím, odsať pred dojčením tak cca 30 ml mliečka a napíš, či papala lepšie alebo nie

paskova
16. apr 2009

annag, velmi pekne ti dakujem za radu.

annag
16. apr 2009

paskova a dávaš jej pri dojčení len z jedného prsníka?

ahojcek
16. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

dzein25
16. apr 2009

Ďakujem za radu annag 🙂

fodorka33
16. apr 2009

ahoj Anna.dakujem velmi pekne za radu.si uzastna zena 😉 viem ze vzdy ked ma nieco trapi mozem ti napisat a to je uzastne..... 🙂

siska_br
16. apr 2009

ahoj annag,

aj ja som prisla opat poposit o radu. nas samko bude mat v nedelu 5 mesiacov a coraz viac sa trapime s nocnym spankom. zaspinkat sam vobec nevie, zaspava len na prsku, alebo v lehatku uhojdany. skusala som prelozit ho v polospanku do postielky, ale to u nas nefunguje vobec, akonahla pociti pod chrbatikom matrac - oci ako vrata... takze vecer zhruba hodinu a pol zaspavame na mne. to by ma az tak velmi netrapilo, je este velmi malicky, urcite sa raz naucime zaspavat aj sami. ale posledne noci su katastrofalne. samko papa aj v noci kazde 2-3 hodinky, ale donedavna sa napapal a pekne spinkal dalej. posledne noci sa ale po "odpojeni" znova a znova dozaduje prska, zacne sa hrozne metat, az sa na to napokon zobudi, upokoji a uspi ho opat az prsnik. doslo do az do takeho extremu, ze bol poslednu noc prisaty od 1 do 5. samozrejme, ze nepapa, len si cucka, kontroluje, ci som pri nom. ale ja takto spat nedokazem, som stale viac-menej hore a uz dost unavena. vecer ho ukladam do jeho postielky, ale po prvom papani zostava spinkat s nami. mas prosim nejaku radu, ako pomoct pokojnejsie spinkat jemu i sebe? dakujem velmi pekne vopred 🙂

zannyka
16. apr 2009

ahoj annag

chcela by som sa opýtať keď zarobím BEBU do kedy ju musím spotrebovať? lebo ked idem von do mesta niečo vybavyť tak to trvá a ja neviem kojiť na verejnosti. neviete do kedy to treba spotrebovať?

paskova
16. apr 2009

annag davam jej vzdy z oboch prsnikov, lebo ked dam len z jedneho tak sa hrozne jeduje, viac si namaha brusko ked place, asi jej nestaci mliecko iba z jedneho.

siska aj moja Sophi sa celu noc vrti, kludna je len ked si prilozim. 😉

siska_br
16. apr 2009

pas - ale ja som za posledne noci pospala fakt hrozne malo a uz neviem, co este vyskusat ☹ nemoze predsa cele noci spinkat prilozeny. ja tak spat neviem vobec...uz ma bradavky bolia pomaly ako po porode, take su vycmulane

pas - my sme davali espumisan tiez do mojho mliecka na lyzicku. fajn nam zabral, drzim palce aj vam, uz sa nenormalne dlho trapite, chudatka

paskova
16. apr 2009

siska ved to, tiez som si myslela, ze sa to polepsi, ale figu. Uz som vyskusala vsetky dostupne kvapky na trhu, teraz skusam tieto. Aby uz daco zabralo. 😝