Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
17. nov 2009

aktak - prsia menia svoj tvar predovšetkým už v tehotenstve - na ich tvar a veľkosť vplývajú hormonálne zmeny, ktoré sa spájajú ako s dospievaním, tehotenstvom tak i dojčením, prechodom ženy. Bez ohľadu an to, či žena dojčí alebo nie, jej prsia budú iné, menej pevné po každom tehotenstve. Nedá sa s tým veľa robiť - snáď ako so všetkým, mali by sme sa vyhýbať prudkým výkyvom váhy, posilňovať prsné svaly, no viditeľná náprava sa dá dosiahnuť jedine zásahom plastickej chirurgie ...

annag
17. nov 2009

ali ali - no raz za 2-3 dni - to fľašu určite nepotrebuje 😀 . Cumeľ - skús zistiť ,kedy cumeľ potrebuje - čo je dôvodom toho, že cumeľ dostane do pusinky - tu ešte nemusí ísť o definitívny návyk, skôr o zastieranie inej potreby , ktorú si potrebuje uspokojiť - napr. má záhu, je unavené, v strese ....

dankag
17. nov 2009

annag
dakujem ti za odpoved
skoda ze som o tebe nevedela ked som mala tieto problemy
z tvojich rad som teda vyrozumela ze treba babo co najskor po pôrode prilozit k prsniku a to teda urobim

tiez dakujem za rady, ktore si dala aj inym mamickam na temu co robit pre dobru tvorbu mliecka este pred porodom

dakujem aj za rady o odstavackach, nasla som aj tvoje starsie prispevky a kupim si teba avent alebo medelu, kedze ju ty aj ostatne maminy odporucate najviac

tiez ma ukludnili tvoje prispevky kde pises ze babetka treba na rukach nosit aj stale ked treba
presne taky som mala pocit pri prvej dcerke, skoro stale som ju nosila, bolo to niekedy unavne ale vedela som ze takto sa vzdy ukludni
moja mama mi to vycitala a hovorila ze ju rozmaznavam, mne sa pri tom tlacili slzy ked takto hovorila ale dnes viem ze to bolo spravne, lebo vela ludi ma nazor ze babo treba nechat vyplakat, ze si "trenuje plucka"
ja teda tejto urcite nie som zastanca tejto metody

aj so spavanim sme mali velke problemy a teraz - ma sice uz 2 roky - ale spinka krasne, poobede 2 aj 3 hodiny a potom celu noc, nadhera

drzim vsetky maminam palce aby vydrzali
a hlavne tebe annag vela sil pomahat dalej

drobec17
17. nov 2009

Dojcime (mnozstvo viem podla toho, ze aj odsavam). Cez den spi jak zarezany. Tak teda skusime ten dudlik, ale ked on ho vypluva.
Skusime aj to na zahu a uvidime co sa bude diat.

Zatial velmi pekne dakujem.

dankag
17. nov 2009

annag
vidim ze si asi pripojena
tak mi neda este jednu vec sa neopytat
dcerka vtedy dostala zelenu hnacku, kakala velmi casto asi aj 6 az 10 krat za den a trvalo to skoro tyzden myslis ze aj tam sa dalo urobit nieco ine ako zacat s UM?
dakujem

annag
17. nov 2009

dankag - som rada, že si to tu uviedla - skutočne z detí, ktoré sa veľa nosia a často dojčia nevyrastú rozmaznané deti, naopak - sú z nich zdravo sebavedomé, nebojácne , ale i emaptické a citlivé deti . Moje deti tiež spávajú ako polienka 😀 . Problém so spaním skôr máme my rodičia ako deti, tým to nevadí, polnočná pár hodinová žúrka niektorým zjavne vyhovuje 😀

annag
17. nov 2009

drobec - ak dojčíte, tak cumeľ nie !!! 😀 , to je úplne iná situácia - len ma zarazili tie množstvá, mi nenapadlo, že budeš takto presne vedieť množstvá - odpovedz mi teda na otázky zo strany 171

annag
17. nov 2009

dankag - určite tam bol dôvod v tom, že bábo neprijímalo dosť tukového mliečka - buď nedopíjalo prsník až do dna, lebo išlo predčasne na druhý prsník, alebo si mala nadprodukciu. Pri častom dojčení sa to stáva - vtedy je dôležité ponúknuť tak do cca 2 hodín rovnaký prsník, aby bábo vytiahlo i zadné mliečko. Bežne len vďaka rytmu dojčenia - teda toho, ktorý prsník práve ponúkneme, dosiahneme s mamičkou obrovský váhový rozdiel - stáva sa, že bábo za mesiac priberie napr. 200g a potom za týždeň 200g - množstvo tuku dokáže výrazne kolísať .

karoliiiinka
17. nov 2009

annag, rada by som ta poziadala o pomoc. moj syncek 12 tyzdnov odmieta prsnik.od narodenia sme mali s kojenim problemy ...malo mlieka, potom extremna nadprodukcia (vzdy som to nejak vyriesila..), potom zapal oboch prsnikov (napriek tomu priberal ukazkovo, pil 120-200 ml takmer od zaciatku...pravidelne som ho vazila...). Casto vsak plakaval pri kojeni, a ja s nim.... Radikalne odmietat prsnik zacal pred mesiacom, potom som ho 2 tyzdne este prikladala ale ked zacal velmi plakat dokrmila flaskou..... plakal aj tak velmi vela, neskor aj pri flaske po prilozeni k prsniku...tak som to vzdala a momentalne si odsavam a krmim ho MM flaskou. Je to velmi namahave.... Da sa prosim nejak vratit spat dojceniu z prsnika? da sa to vobec....? teraz ked ho prilozim, prisaje sa ovela slabsie, slabsie saje (pravdepodobne uz ani nie spravne) a po chvilke zacne opat velmi plakat... KOntaktovala som niekolko lakt. poradkyn, vysledok ziadny, povedali, ze bud je zvyknuty na flasu a uz sa s tym nic neda..alebo ze mam krmit po prste niekolko dni a mozno sa potom chyti..maly ale velmi place aj ked ho skusam krmit po prste...a na krmenie niekolko dni za sebou s neistym vysledkom sa neodvazujem...da sa nejak pomoct..dlho odsavat nevydrzim...je mi to luto, snazila som sa velmi..dakujem za pomoc...

karoliiiinka
17. nov 2009

doplnenie mojho prispevku - oprava: syncek ma 12 tyzdnov ..

janea
17. nov 2009

fiha, annag, skvela a tak precizna odpoved, si uzasna! dakujem!

breslerka
18. nov 2009

Dakujem Annaq, aj ja som to takto citila, ale problem nastava taky, ze ona sa budi aj tak, aj ked ma prsnik v ustach.Zacne ho davat von dnu von dnu, potom sa uplne preberie a vobec nespi, to je ten problem......Nerozumiem tomu vobec....prekladame ju do takej zavesnej hojdacky, ked je to uz uplne zle, teda ked uz viem, ze ani prsnik nepomaha......to ju ale treba stale hupat, to je jasne.....tam spi suvislejsie, vtedy prsnik nehlada.Aj rozmyslame, ze ju tam dame na celu noc, teda ked sa zobudi v postielke (lebo tam zaspi vecer hned bez placu a uspavania po vecernom kojen co je po 2,5-3hodinach.....len amme obavy, ci tam ma chrbat ok, hoci ked je vedla mna, asi ho ma este horsie, ved je tiez kadejak vytocena.......proste nevieme uz fakt co robit....

annag
18. nov 2009

breslerka -aj my sme mali hojdačku nad posteľou 😀 .... rovnako to robili naše staré mamy - stačí ísť do nejakého skanzenu - nad posteľou v izbe, na poli, v záhrade .... všade bola hojdačka pre bábetko - z hojdačky vznikla kolíska .... ťažko povedať, ako tam má chrbátik - ale ak dobre spí, tak zrejme jej je pohodlne

annag
18. nov 2009

karoliiinka - bábetká pri nadprodukcii sa nedokážu dobre napiť svojho mliečka - pijú akoby zo záhradnej hadice, ktorá im strieka do pusinky - kopec mamičiek to tak rieši na škodu veci ... je to pre nich logické riešenie, keďže nepoznajú lepšie ... stále to opakujem, ale je to dôsledok toho, že neexistuje u nás automatický kvalifikovaný systém podpory dojčenia ... 😔

ale k veci - podariť sa to môže, no záleží od konkrétneho bábetka a od obrovskej dávky trpezlivosti zo strany mamičky. Malý je vo veku, keď nemá chuť prijať iné riešenie - iný spôsob príjmu mliečka. Odmieta kŕmenie po prste, chce len svoju fľašu. Tak , ako sa bábo dokáže naučiť piť z pohárika, fľaše , slamkou a dokáže sa naučiť na cumeľ .... tak sa môže naučiť i dojčiť. Skutočne sa bábo učí prisávať kŕmením po prste - lebo ono sa najviac podobá saniu z bradavky. No okrem toho, bábo potrebuješ i opatrne a nenápadne priviesť k ochote piť inak. Mohla by mu pomôcť zmena - potrebuje pochopiť, že piť mliečko sa dá i inak než fľašou -tak bude prístupnejší opäť sa prisať. Teda by som skúsila kŕmenie z pohárika, z pohárika so sosáčikom , lyžičkou ... tak, ako by si ho učila keď sa bábo prikrmuje po polroku. Vyzerá to možno nepodstatne, ale bábetku a mamičke veľmi pomáha klokankovaie - kontakt koža na kožu, vytváranie vzájomnej úzkej väzby aby si bábo opäť zafixovalo - bábetko - mamička - prsník - dojčenie. Skús si ho brať k sebe do postele, Ty vyzlečená, ono len v plienočke - tak, aby ste sa vzájomne cítili. Ono si vezme prsník - možno nebude ideálne prisaté, ale ak to nebude bolieť , nevadí - bude si prsník možno len sať naprázdno, ale mliečko sa mu reflexne spustí a možno začne i skutočne piť .... Nerob to keď je hladný - teda nejde zatiaľ o prisatie sa za účelom kŕmenia, ale o prisatie za účelom vytvorenia väzby na prsník, aby to pre neho bola hra, možno v polospánku, pri uspávaní ... Takouto formou nemáš čo stratiť -spočiatku bude možno ochotný len spinkať pri prsníku, potom si možno ochotne prsník vezme do pusinky, a potom ho možno začne i piť .... Kŕm ho v polohe, ako si dojčila, aby si opäť vytvoril súvislosť - som v náručí - pijem mliečko ... takisto eliminuj cumlík - namiesto neho mu dávaj svoju pozornosť a skús mu dávať sať svoj prst - ukazovák či prostredník, bruškom nahor - čím si opäť umocní sací reflex. To znamená, netlačiť na pílu - lebo bábo si vytvorí averziu, naopak, len nenápadne, deň po dni ponúkať a pokúsiť sa ho dostať na prsíčko - a nechať mu ho len kým chce. Pokiaľ si mamička mliečko odsáva, šanca dostať bábo na prsník zostáva, i keď výsledok istý nie je. Ale ak by Ťa to upokojilo - niekoľkým mamičkám s ktorými som sa stretla sa to úspešne podarilo i u bátetiek oveľa starších, práve vtedy, keď už ani nedúfali - bábo zacítilo, že netlačí na pílu, bolo ochotné akceptovať zmenu.

karolina14
18. nov 2009

Toto je dotaz pro Annag, jsem tu poprve, doporucila me kamaradka...
Mam 4 tydenni miminko - chlapecka. Vcera jsem ho byla poprve vazit a jeste nema porodni vahu. Papa pekne, 45-1 hodinu stridave z obou prsou, po jidle je spokojeny, kouka a mrouka, pak spinka...papa asi kazde 3 hodiny, ve dne i v noci, kdyz chce vice, davam mu. Nemam s prsicky zadne problemy, bradavky trochu citlive... co mam delat, aby zacal pribirat? prikrmovat nechci... zacala jsem po kojeni odstrikavat, 10 minut kazde prsicko, abych zvysila produkci, take piji caj doporuceny pani Stedelmanovou v jeji knize...
Predem velmi dekuji za odpoved.
Karolka

annag
18. nov 2009

Karolka - odpovedz mi prosím na otázky zo strany 171 v tejto téme - môžeš odpovedať aj rovno do IP - ako Ti vyhovuje

breslerka
18. nov 2009

Si velmi zlata Annaq..mozem sa este spytat, do akeho veku si tu hojdacku nakoniec pouzivala?Teda kedy sa maly naucil na postel?A od akej firmy si ju mala, ak smiem vediet...lebo nasej uz tato zacina byt mala....

zmurkaz
18. nov 2009

Milá Annag - už som sa raz na teba obrátila s prosbou o pomoc pri kojení a veľmi mi to pomohlo - ďakujem!
Ale mám opäť jednu naliehavú otázku .... prečo keď malú kojím sa mi pri tom veeeľmi vrtí, odstrkuje sa nožičkami odo mňa, "búcha" ma rúčkou ...má 4 mesiace... a niekedy mi veľmi naťahuje prsník .... to všetko počas kojenia... Kojím len po ležiačky, bo by som ju asi inak ani neudržala 😅 . A ešte sa chcem opýtať - ako viem že je malá je hladná - teda, že chce jesť? Lebo niekedy je len taká mrzutá, niekedy ju bolí bruško, a niekedy chce len tak na ruky.... Mám dodržiavať približne 3 hodinový rytmus? Viem že sa to neodporúča....
(Pri narodení mala 3160 g a 49cm.... v 3 mesiacoch 5890g ...teda ak to pomôže)

ali_ali_1510
18. nov 2009

Pre Annag: Vcera som sa pochvalila, ze UM sme sa skoro zbavili-asi som to zakrikla. Nastala u nas dana situacia. Cez den mala celkom pekne spala- to znamena: take 2hodinky, potom prebalit, napapat a znovu uspat. Ale od 16hod. spala akosi len utrzkovite, 20-30min, potom bola hore, pokusila som sa ju zabavit ale i uspat- velmi to neslo. Potom znova zadriemala a zobudila sa s placom, ale to uz bol cas kupania - cez to sme to ako tak zvladli, no pri krmeni nastala katastrofa. Mala len plaklala a plakala, vobec sa nechcela utisit a nie to este prisat na prsnik. Skusala som to min. 3x na kazdy jeden, no jej plac bol len histerickejsi. Tak manzel zavelil- flasa! Ja som este 10-15min. odolavala a malej plac sa len stupnoval- dopadlo to tak, ze tu flasu manzel urobil. Mala vypila 30ml a zaspala-ani sme sa nestacili spamätat. Ako mam danu situaciu riesit? Odhadla som to, na to ze mala bola unavena a mozno aj hladna a pocas kupania sa to len vystupnovalo? A uz potom nemala sil pit? co by si mi poradila? Mozno je to pre niekoho banalna otazka, ale mna to fakt trapi.
Ak mi poradi aj ina mamicka, nemam nic proti. Viem ze annag je totalne zaneprazdnena.

izabelkak
18. nov 2009

Ali asi bola vynerváčená... naša malá začala byt posledné dva - tri týždne na večer dost mrzutá, chce mat už klud a pokoj, najma ak cez den velmi nespala.... moj tiež naposledy zahlásil že kúpi umelé mlieko ked malá den po očkovaní večer plačkala, velmi ma tým urazil je to hovadina ved mlieka mám hapa kuk... nehnevaj sa prosím ale v tomto by som si od chlapa nenechala kafrat... aj ked váš prípad je iný ak malá príkrm a flašu pozná.... na druhej strane je to obrovský psychický tlak potrebovala by si skor podporu aj ja som to takto cítila sama som bola vynerváčená z toho že malá je taká mrzutá a do toho ma naštval ešte chlap s blbou hláškou:((((
zmurkaz - tak to teda pekne priberáte... naša malá mala porod.váhu 3300 g a v 3 mes. 5 kg, no mali sme také dva týždne kedy mi mierne zastagnovala neviem či to neboli presne dva týždne na to čo "prilaja" dudlík ... no čo už s dudlom sme to nezvládli druhý krát by som ho už dietatu nedala... ale za mesiac medzi 2 a 3 sme pribrali 550 g tak dúfam že je to dost... pediatričku mám super vravel že ak je plne kojená tak je to výborné....

zmurkaz
18. nov 2009

Izabelka ... no ja viem, že plne kojeným deťom by sa dudlík dávať nemal, ale ja som len čakala, kedy ho príjme ... skamarátila sa s ním tak na konci 3-ho mesiaca ... ona mi totiž robila to, že keď bola veľmi unavená chcela si len tak podudkať a strašne ju vytočilo, keď som jej dala prsko - jej z toho tieklo a to si mala vidieť tie jedy 😀 😀 😅 . A tiež som si nevedela predstaviť prechádzky v zime ... aj keď s malým som to mala podobné a nechcel dudlík vôbec 😉 ... ale ten sa vedel ududkať a ukľudniť pri prsku 😉

izabelkak
18. nov 2009

naša malá tiež nechcela dudlík tak do 2 mes., už som jej ho velmi ani nenúkala ale všetci že lepšie ako pastička bla,bla a raz sa nan chytila a odvtedy dudluje, prvý den s dudlom celý predudlovala vobec nespala bola z toho prosto dost mimo prvé dva dni na tom som cítila že horšie tahá a aj bradavky ma zrazu začali boliet ako ich cuckala a nevtahovala poriadne celý dvorec, po tých dvoch dnoch to naštastie prešlo ale zrejme to urobilo dost ked za 2 týždne pribrala len 150 g, čo bežne priperá za týžden predtým aj viac ... tak som rada že je zase všetko o.k. a ona si može podudkat ale druhý krát by som to riešila inak, skúsila by som šatku ako píše annag žial vtedy som nemala túto diskusiu ešte tak naštudovanú... no čo ešteže máme deti so silným sac.reflexom, ale na flašu si veru netrúfam ani náhodou na to je malá dost mazaná, moje nutné neprítomnosti sa budú musiet riešit inak bud pohárikom alebo pojde malá všade so mnou aj do školy 😉

zmurkaz
18. nov 2009

jéé - ty študuješ - tak klobúk dolu! Ja som sa od malého ten prvý rok ani nepohla 😀 😀 😀 - teda on odo mňa 😉 - ale keď začali príkrmy tak to bolo trošinku lepšie a od roku a pol ešte lepšie - to som začala pomálinky odnaúčať - tak som vynechávala dávky a k dvom rokom som prestala - to sme oslavovali všetci 😀 😀 😀
No a naša má ten dudlík len tesne pred zaspaním - to má tak pár minúť - no nie viac ako 5 - tak som rada... že keď už zlo - tak aspoň nie až také 😉

izabelkak
18. nov 2009

popravde s tým mojim štúdiom to vidím dost blede, večer som už totál vyždímaná neviem ako sa budem učit, štátnice som si dala odložit ale posledný ročník by som chcela dokončit tak snád sa zadarí:(

annag
18. nov 2009

breslerka - moje deti spávali i v postieľke a s nami v posteli, hojda bola len občas - malý mal horšie obdobie , maličká len tesne po narodení - mali sme len takú obyčajnú hojdu na hranie - vrece z Ikey , do ktorej som vložila pevný vankúš 😅

annag
18. nov 2009

zmurkaz

- dôvodov, prečo sa malá na prsníku vrtí môže byť veľa, napr. - cumeľ, reakcia na tok mliečka, ak je unavená alebo nie je hladná, ak sa jej chce kakať ... ak je to však zakaždým, treba sa nad tým intenzívne zamyslieť - to by si mi musela odpovedať na otázky zo strany 171

- dojčenie neznamená len kŕmenie, bábo sa môže na prsník pýtať z viacerých príčin - ideálne je ani sa nezamýšľať prečo , jednoducho prsník ponúknuť - vtedy dojčenie funguje veľmi dobre 😅 dojčenie zasýti hlad, uhasí smäd, upokojí, uspí ... moja malá sa napr. teraz ako správne batoľa podchvíľou o čosi udrie, spadne ... predvčerom si zahryzla do jazýčka - krvička sa liala z pusinky - a dojčenie ju okamžite upokojilo hoci jazýček bol boľavý ... skôr je lepšie uvažovať nad tým, ktorý prsník práve ponúkneme. AK bábo pije po troške a nedopije prsník ako od hladu úplne "do dna", je fajn ponúkať mu za sebou v priebehu cca 2 hodín ten istý prsník - takto ho vyprázdni, hoci po etapách - dostane sa k mliečku bohatému na tuk

majaza
18. nov 2009

ali_ali_1510, o tom plakaní, to presne akoby si opisovala našu situáciu spred vyše mesiaca, aj som písala sem o radu, proste ked som ju uložila na kojenie len plakala a plakala a najhoršie to bolo po kúpaní.
Upravilo sa to, ked som si fakt dávala pozor na to aby nebola malá unavená, cely den som sa jej podctivo venovala, ked prejavila známky únavy, uspala som ju a o dva dni bolo po takýchto problémoch.
Poradila mi to samozrejme annag 🙂 aj vysvetlila, že unavené bábo z fľaše vypije takmer vždy, čo bol teda aj váš prípad. Myslím, že mi annag písala, že po cca 2 hodinách by malo 3-mes. bábo zaspinkať aspoň na 1 hodinu aby sa to dalo považovať za spánok - ak sa to prešvihne, bábo je veľmi podráždneé a zle papá a tiež zle papá ak ide na prsník vtedy, keď nie je hladná, alebo je až príliš hladná.
TAk skús hlavne to spinkanie. Držím prsty!

annag
18. nov 2009

k cumlíku čo spomínate - niekedy je to zrejme ťažké sa mu vyhnúť - no mne sa to úspešne a vcelku nenáročne ozaj podarilo, je mi preto niekedy ťažké reagovať ... ale ako píše izabelka - následky, ktoré so sebou cumeľ prináša, sú vzhľadom na dojčenie niekedy až likvidačné - cumeľ môže dojčenie rýchlo a predčasne dojčenie ukončiť 😔

- ak sa bábo hnevá na silný tok mliečka a nedá sa utíšiť inak, tak sa dá pomôcť mu priamo na prsníku tak, že mamička po prisatí uchopí prsník tzv. cigaretovým úchopom (ktorý za bežných okolností vyslovene nevhodný) - lebo práve ukazovákom a prostredníkom zatlačí na vyústenia mlkovodov a tok mliečka priškrtí ...

- ako som sa vyhla cumľom - pri najstaršej dcérke som mala vzácnu knihu o dojčení od MUDr.Vicianovej - tam uvádzali - žiaden cumeľ, žiadne klobúčiky, žiadna fľaša - pre mňa to bola alfa omega - bola to na tú dobu úžasná knižka a vďaka nej som dojčenie nepochovala skôr, než sa rozbehlo a vyhla som sa ešte i dnes bežným cumľom, klobúčikom, fľaškám .... skrátka, na nás si výrobcovia moc nezarobia

- izabelka - celkom dobrý spôsob ako rýchlo preliesť ročníkom ... bábo hádam každého skúšajúceho obmäkčí 😅

annag
18. nov 2009

ali ali

ani nemám čo viac doodať k radám mamičiek. 30ml je vzhľadom na celkový prijatý objem mliečka nič, nula - na prospievaní bábetka sa to neodrazí. Keďže MM sa tvorí non stop, 30ml je tak maličký objem vo veku Tvojho bábetka, že si ho dokáže vytiahnuť kedykoľvek.

Tvoje bábo tých 30ml uspalo - lebo jednak pocítilo zmenu - Ty si zmenila náhle svoje správanie , lebo si dávala fľašu ... , bábo salo - bohužiaľ nie Tvoj prsník - sanie upokojuje - a zaspalo - prsníky odmietla zrejme preto, lebo cítila Tvoj stres a podráždenie.

Kúpanie je činnosť, námaha, ktorá bábo namiesto upokojenia môže prebrať. môže mu v brušku pohnúť črievka ... preto bábo kúp v čase, keď je absolútne spokojné , uprostred papania, po prebudení - ak to nejde večer, tak trebárs až ráno.

Krásne opisuješ situáciu, ako sa na večer stupňuje podráždenie bábetka. Detičky majú nezrelú nervovú sústavu, večer už nie sú schopné spracovávať emócie, podnety z okolia, potrebujú relaxovať.
Často je to dané ruchom v domácnosti - napr. mamička je celý deň s bábom, muž je v práci či na rybách .... večer príde a hurá - ide sa venovať potomkovi ako správny manžel a otec - Mamička už s napätím očakáva, aký plač bábetko večer spustí - do toho idú správy, zavolá svokra , muž otvára prázdnu chladničku - toto všetko bábo vníma, hoci potrebuje pravý opak - ticho, kľud, prítmie, žiadne - ani pozitívne ani negatívne emócie - preto je ideálne tento čas prespinkať - stráviť s mamičkou v spálni, alebo vo vaku - kedy je celé akoby odstrihnuté od okolia. Koľkokrát mi išlo bábo spať už o 17.00 - akonáhle vidím, že dnes nemalo svoj deň, alebo začínalo byť nervózne ... už aj bolo pripravené na nočný spánok. Dôležité je predvídať a potlačiť potenciálny plač a nervozitu už v zárodku , vyplakané bábo už uspíme oveľa ťažšie a bude to trvať aj niekoľko hodín. Často psomínam, ako som uspávala najstaršiu dcérku - aj hodinu či viac si cuckala prsník, ja som si čítala dobrú knižku - len my dve v spálni - oddýchla som si ako niekdy 😅

Kopec mamičiek by mi potvrdilo - čím viac sa snažíme bábo uspať, tým dlhšie to bude trvať - ono cíti, že už si v duchu predstavujeme, ako ho šupneme do postieľky , že dnes príde návšteva, beží dobrý film, že je neumytý riad a že chceme mať od neho pokoj 😅

zmurkaz
19. nov 2009

Annag - no ten cumeľ sme začali tak intenzívnejšie - len pri zaspávaní a aj to nie vždy toť nedávno a práve sa mi zdá, že je to lepšie pri tom prsníku - tak som zmätená (Starší syn to vôbec nemal!!!). A to vrtenie je takmer od narodenia 😕
A idem na tie otázky.... 🙂