Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

majinka85
30. sep 2010

@petrap001 No ty ho kojis kojis kazde dve hodiny moj chce aj kazdu pol hodinu a to sa mi nezda normalne.

aleela
30. sep 2010

@pipussa no aj toto som mala a teraz mam zase 🙂 po porode som mavala bolesti klbov, hlavne bedrovych, ale aj koena, lakte. kupila som s homeopatikum - nejaky osteocynesine - bud pomohlo to, alebo to proste casom preslo. Teraz mam uz dlhsie bolesti kolien, hlavne v noci, ked dlhsie nehybem nohami. ked sa rozhybem uz je fajn. z vahy to urcite nie je, ja som uz na nizsej vahe ako pred tehu. A takto ma bolieva casto aj chrbat, havne v noci a potom ked sa rozhybem je uz ako tak dobre. Ak zistis, z toho co je a co na to, daj vediet. 😉

prsky
30. sep 2010

@majinka85 treba skontrolovat prisatie a naucit sa rozoznavat, kedy pije - tieto info najdes na http://dojcenie.wordpress.com/
ak ziada prsko kazdu pol hodku, nemusi ist o hlad (ak sa riadne napije pri dojceni) - male dojcata chcu byt casto v tesnom kontakte s maminou.

prsky
30. sep 2010

@majinka85 inak moja ma 22mesiacov a keby bolo po jej, tak je prisata aj cely den 😉

strapco13
30. sep 2010

@akdarka neviem ci on to posudzuje vzhladom k dojceniu...robil dakedy, este predo mnou na nasom oddeleni..nas primar strihal uzdicky aj plastiky robime ak treba..chlapi asi neposudzuju vzhladom k dojceniu..ale k vyvoju reci, k hybnosti jazyka..co vlastne pri dojceni je potrebne...len to dojcenie ich v tej chvili nenapadne v tejto suvislosti..ale strihala som uzdicky par novorodencom, co nam poslali z nasej porodnice, ze sa neprisavaju...a strihla som a dala si kontrolu o den 2, ze ako sa to hoji a ci sa zlpsilo prisatie..a mamicky vraveli ze uz hned ako kojili, to bolo lepsie
inak aj kamoskinmu malemu som strihala si 3 tyzdne po porode ..sice mal taku hranicnu..ale zacal plakavat..tak sme to skusili, ci v tom nie je problem, ze by sa nahltal velmi vzduchu kvoli tomu...sice prisatie sa zlepsilo..ale problem bol este niekde inde, nesuvisel s kojenim

strapco13
30. sep 2010

@prsky jej ahoj..davno si tu nebola...ako pokracujes v kojeni...je citit zmenu oproti tomu, ky si tehu nebola?

strapco13
30. sep 2010

@petrap001
@majinka85 my spime v posteli spolu styria...ja a manzel sme z vyssej hmotnostnej kategorie , maly medzi nami a zo spodu ho isti nas pes /6 kg/..a nikto maleho neprilahol..skor on nas
a maleho bud neprikryvam..nema rad teplo..ale ked je velmi nekludny, tak si ho perinou prifixujem k sebe

strapco13
30. sep 2010

@majinka85 neriad sa v priberani tabulkami...kazdy clovek a teda aj babo je ine..niekto pribera vela a niekto malo...dolezite je aby mal tyzdenny prirastok, bol spokojny, mal dostatok pocikanych a pokakanych plienok
ale spokojne dieta je vtedy ked aj matka je kludna, pokojna, nenervaci, nestresuje 😉

prsky
30. sep 2010

@strapco13 jak ze nebola...vcera ci predvcerom v noci 🙂 dojcime sa stale, snazim sa teraz obmedzit na 3-4x denne, lebo ona si pyta aj kazdu hodinu. dufam, ze ked si zvykne, tak sa obmedzia aj nocne dojcenia. musim to poriesit, aby nemala potom privelky sok, ked sa narodi surodenec - dve naraz by som asi nezvladla dojcit casto a naraz. to by bolo ako mat dvojcata 😉

jankamanikova
30. sep 2010

Ahojte! Ja som nezávislý čitateľ. Rada Vás chodím čítať, lebo pomáhajú mi niektoré rady a som za ne vďačná. Som vďačná aj za to, že to nie je uzamknutá téma a že môžem čítať Vaše príspevky. Hovorila som si, že nebudem prispievať, lebo aj tak tu všetky pekne radíte a píšete, ale predsa len jedna vec:
@elinka27 - Tvoj problém nesúvisí s dojčením. Ale s Tebou. My máme štyri deti a každé z nich môžeme s manželom nazvať - náročné dieťa. Nemáme tu rodinu, všetci žijú na východe, takže sme na deti sami, odkázaní jeden na druhého. Úplne chápem Tvoju situáciu. Prvého synčeka som kojila tri mesiace, potom sme dokrmovali. Ale pri druhom som sa zaťala a kojili sme sa rok a pol. To isté aj pri treťom. Na tom by nebolo nič zvláštne, ale naše deti sa kojili každú pol hodinu, niekedy hodinu. V prvých troch mesiacoch nepretržite, potom sa intervaly predĺžili. Sledovala som nacikané plienky a stolice, a keď boli ok, tak som cítila, že asi je všetko v poriadku.
Bez babyvaku sme nešli ani na krok, tretí synček dokonca ani nechcel byť v kočiari. Takže máme nosené, max. často kojené deti. Poznám nevyspaté noci; ale riešila som to tak, že deti spali s nami v posteli. Niekedy sme tam boli naozaj všetci :o).
Ale nesťažujem sa a nikdy som sa nesťažovala. Je to boj, a ten boj je o Tebe. Ono sa to dá. To Ti tu dievčatá už písali a naozaj niektoré rady sú na "nezaplatenie". Rozhodnutie je o Tebe a na Tebe.
Naše deti - a teraz ten najmenší - chceli byť jednoducho pri mne, na mne; často kojené a nosené. A poviem Ti - ono sa mi to všetko pekne vrátilo. Koľko som im zo seba dala, toľko mi teraz tí starší dávajú späť. Ja som to jednoducho neriešila, prečo a začo chce byť často na prsníku; neriešila som slabé mlieko alebo "žiadne" mlieko; neriešila som prečo Jakubko do jedného roka vôbec nespal, len v babyvaku a v noci sme mali "párty".
Mám pocit, že je to naozaj o rozhodnutí ženy. Nech sa už rozhodneš akokoľvek, či budeš alebo nebudeš dojčiť, nerieš výčitky alebo prípadne pochybnosti. Pre svoje dieťa si tá najlepšia mamina na svete a ono Ťa potrebuje spokojnú, kľudnú, vyrovnanú, sebavedomú, krásnu, nadšenú ... Dievčatá ťa tu dosť podporujú, takže podporu máš. Držím prsty a prajem pokojné srdce a hlavu plnú šťastných myšlienok ... Bude dobre!

strapco13
30. sep 2010

@prsky a mliecko..je ho menej vplyvom hormonov? pise sa to, ze je
no to musis nejak poriesit..len ci potom nebude zavidiet

prsky
30. sep 2010

@strapco13 jaj a rozdiel uz necitim, len zo zaciatku pytala fakt casto. teraz uz jej staci menej, aj ked stale je to dost casto - ale je to uz taka frekvencia ako pred tehu 🙂

strapco13
30. sep 2010

@jankamanikova krasne napisane

prsky
30. sep 2010

@strapco13 no scenarov moze byt vela, ale buden riesit, ked to nastane. zaciatky budu zrejme obtiazne pre vsetkych, ale muz pomoze, ak bude treba, tak aj mamina. nejak to zvladneme, sak nie sme prvi ani posledni 🙂

strapco13
30. sep 2010

@prsky zachvilu si v polke...krasa..uz kopka?..zbieram info..planujem sa zaradit medzi snazilky 😅

sasikas
30. sep 2010

@jankamanikova - si to tak pekne napisala.... 😉

jankamanikova
30. sep 2010

@strapco13 - ďakujem a špec. ďakujem za Tvoje flexibilné príspevky a rady. Naozaj vďaka ...

strapco13
30. sep 2010

@prsky lebo ked si pisla o dvojcatach..sesterka ma a kym kojila/ale len asi do 5 mesiaca aj s prikrmovanim/..tak si pri tom pichali do oci, zazerali na seba, vytahovali si bradavky s pusy a pod..vraj mala srandu

prsky
30. sep 2010

@strapco13 cosi citim uz druhy tyzden, ale nie som si este 100% ista. zasa mam placentu vpredu, tak asi aj preto. a ak bude aj tento drobec ako bola lala, tak nejaku gymnastiku ani necakam - ona sa nejak moc neprevalovala - nieco ako rucicku ci nozicku som nikdy nerozpoznala, ani sa mi brucho nehybalo, ani ma bolestivo do nicoho nekopala. je to ale troxu ine ako prve tehu, lebo nemozem tolko sediet a lezat - zacalo ma pobolievat brucho, ale len na pravej strane - akoby krc a aj to ked chodim

zuzkat1
30. sep 2010

@elinka27 moja ma 8 mesiacov a budi sa 6 krat vo veku 8 mesiacov sa koji kazdu hodinu cez den.. podla mna ti pomoze jedine to ked prestanes riesit co a preco robi... upokoj sa a ked chce na prsnik tak ho daj ked chce z oboch tak daj ked z jedneho tak nechaj tak... ked zaspi nechaj spat... proste vsimaj si babo a ty sa upokoj, ked pribera a cika tak mliecko mas... zelena stolica moze mat kopec dovodov (aj to ze pije vela predneho mlieka ako ti uz baby pisali) u nas to bolo to ze ja som pila vela mlieka a potom to ze som uzivala zelezo... zelena stolica vobec nic neznamena... pocuvaj svoje instinkty a zzijete sa uvidis.. prajem krasne a dlhe kojenie🙂

akdarka
30. sep 2010

@strapco13 dakujem za info🙂 a to strihnutie asi nerobi problem neskor,vsak?tak pohladam nejaho orl dr co nam to pozrie vzhladom na dojcenie.a po zakroku sa ihned moze dojcit?alebo par minut pockat?

zuzkat1
30. sep 2010

@prsky ahoj🙂 ak smiem vediet lala je teraz tiez taka pokojna ako bola v brusku? len testujem jeden mytus🙂 a sice ze ako v brusku tak aj vonku🙂 moja bola v brusku ako sto certov ked sa chvilu nehybala tak som uz uvazovala ze co sa deje a taka je aj teraz🙂

strapco13
30. sep 2010

@akdarka to strihnutie je rychle..dlhsie trva chytit ten drobny jazycek a donutit otvorit pusinku...dojcit tak po 10 min ..nech to prestane uplne krvacat..ono to nejak velmi nekrvaca..len aby sa nenahltali, aby im nebolo zle, a tiez kym sa dieta z toho najvacsieho soku neupokoji...nebudem tvrdit, ze deti pri tom neplacu..vacsinou placu..uz len preto, ze na nich niekto kuka
odkial si presne?

leelo
30. sep 2010

@akdarka po zakroku mozes ihned dojcit. moj maly sa po nom dokonca rehotal, mal uz skoro 5 mes.ale 😉
a musis to dat najprv posudit? nejde to cez informovany suhlas, na tvoju ziadost?

strapco13
30. sep 2010

@zuzkat1 ja som mala drobca v bursku stale v pohybe, mexicke vlny robil...a teraz sa tiez nezastavi

prsky
30. sep 2010

@zuzkat1 zborim ti mytus...vobec nie je pokojna ... je normalne, zive dieta (nie prilis, ale ani flegmoska). do pol roka bola nonstop na mne zavesena, ak nie, tak stale plakala, o kociku pomaly ani pocut, do roka sa to celkom upravilo, ale aj teraz je strasny pricuc (a to hlavne na mne, dlho nechcela ani ocka, teraz uz ho akceptuje v niektorych situaciach). ale je pravda, ze v noci sa moc nekruti, zvykne spinkat v rovnakej polohe ako zaspi, akurat sa odkope.

leelo
30. sep 2010

@zuzkat1 ja som v tehu nezazila jediny bolestivy kopanec, aktivity boli primerane by som povedala. aj teraz je velky dobrusik, taky empaticky velmi. ako v brusku 😉

akdarka
30. sep 2010

@strapco13 senec,bratislava-vlastne som mobilna,nie je problem okolie hocikde.
@leelo co som dnes bola mi to nespravil,vraj to nevadi pri dojceni.ale maly mi otvara malu pusu a papa kratko a cele to je neefektivne,dlho to trva.a vy ste mali problemy s kojenim?

leelo
30. sep 2010

@akdarka nedaj sa!!!! uvidis ten rozdiel - je obrovsky. uz pri 1.dojceni po ho uvidis!
my sme mali slabe priberanie. navonok prisatie ok, ale to casto klame, tak tvrdi aj annag. vnutri bol ten potvorsky problem skryty.
bolo to hrozne, skoda mysliet, ale po zakroku otvaral usta uplne inak, silno tahal a najedol sa za zlomkovy cas v porovnani s tym pred.
fakt sa nedaj odbit lekarmi, v dobe kultu UM je dojcenie opradene nezmyslami a mytmi.
povedz im, ze tvoje dieta sa nemoze dobre najest, ze napises do Unicefu...

leelo
30. sep 2010

@akdarka jeeej, aj my volame nasho "mucko" 😵