Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabika7706
31. dec 2011

@silvia.t volaj Mariku Krupovu, Ludku Bencovu alebo Janku Mudru (osobne skusenosti a spokojnost), cisla najdes na www.mamila.sk

kinsi
1. jan 2012

@silvia.t Tu chodí radiť niekoľko certifikovaných laktačných poradkýň, založ si tam tému, určite ti tam erudovane a ochotne poradia : http://forum.dojcenie.eu/index.php
A navyše téma bude tvoja a nebude to taký chaos, lepšie sa Ti bude v tom orientovať a nebude sa tam pliesť ďaľších x problémov od iných mamičiek. Držím prsty.

prsky
1. jan 2012
paula_1
5. jan 2012

@elenaakiko prikladať, prikladať, prikladať, zahodiť fľašu a cumeľ 😉 a mličko sa rozbehne...

paula_1
5. jan 2012

@pami27 mne veľmi pomohol popis priečnej polohy (písala to annag takže jej album treba pozrieť): Pri priečnej polohe napr. na ľavý prsník si bábo položíš na vankúš pred seba bez perinky. Pravou rukou si malého chytíš popod hlávku a ramienka - palcom spredu, ostatnými prstami zospodu až cez pravé líčko, akoby boli vankúšik pre neho. Dlaň a zápästie sa opiera o jeho krk a ramienka rovno a pevne. pozri v mojom albume celý druhý rad fotiek. Bábetko prikladáš k prsníku. Ľavou rukou prsník pridržiavaš, vystrekneš trošku mliečka a bábetko prisunieš k prsníku tak, že jeho spodná pera bude čo najnižšie od bradavky - tak, aby malý po prisatí mal v puse veľkú časť dvorca zospodu. V tejto chvíli sa pokúsiš o čo najväčšie ústa - prisuň malého rýchlo k bradavke a bradavkou mu prejdi hornú peru od jedného kútika k druhému - len hornú, ak sa to nepodarí, odsuň ho a znovu pritiahni a prejdi od kútika po kútik. Akonáhle ju otvorí, bradavku nasmeruj šikmo hore na horné podnebie a malého presuň na prsník. Hlavičku malého pritom zakloníš a to tak, že mu zatlačíš na ramienka - tým sa mu sama zakloní a dostane správny smer - malý uchopí najmä spodok dvorca, brada sa mu bude dotýkať prsníka, noštek nie, bude mierne odklonený. Práve preto, že bábo má ťažkú hlávku a má sa prikladať k prsníku, nie prsník k nemu, je potrebné, aby si hlávku držala a tak malého smerovala k prsníku, ktorý je pevný, lebo ho pridržiavaš.

vavrenka
5. jan 2012

ahojte, kocky, prosim poradte mi. mam 6m dcerku, ktoru plne dojcim a uspavam na prsniku. v poslednej dobe sa mi pravidelne vsak stava, ze ked mi zaspi a ja ju prelozim do postielky zobudi sa, pyta sa na prsnik a cele kolecko zaspavania ide odznovu. som uz z toho unavena, lebo sa takto "zabavame" aj vyse dvoch hodin a mala nie a nie zaspat. mam pocit, ze to nie je len obdobie, ale ze sa to zacina stavat normou. posledne dva tyzden zaspava az o 21.15- 21.45 (predtym zalomila najneskor o 1í.15-19.30), na druhy den je unavena, nevie to dospat a ja som hotova. uz som skusala kojit poleziacky, lenze na to nie je zvyknuta, to sa napapa a ruka nad hlavu, ide zabava. odpoji sa a mee sa v posteli, hika, smeje sa, proste zufalstvo.. ☹ uz som zacala tu metodu kontrolovaneho placu - po 45min kojenia ju polozim do postielky a odpocitavame (max 5min ju nechame plakat, ale to nesmie byt zufaly plac). skusame to 2. den, ale mne sa to vobec ale vobec nepaci. dcerka s mi zda byt na to mala, vsak je to babatko, ale ja uz fakt neviem, co mam robit. mate niekto podobnu skusenost a vedeli by ste mi poradit? dakujem

xlucia
5. jan 2012

@vavrenka davaj na vecer aj kasu, plakat ju nenechaj, ponos ju a dalej nekoj. po par dnoch si zvykne a bude kludnejsia

prsky
5. jan 2012

@vavrenka daj na svoj materinsky cit,nevyplakavaj .. deti maju svoje obdobia, ty si poznas svoje dietatko najlepsie, vies sa nan naladit, takze co ti mozem poradit, nie je ani kasa, ani vyplakavanie, ani nekojenie, ale zaviest vecerny ritual, naucit sa rozoznavat, kedy je dieta unavene a ukladat ho spinkat az unavene ale nie prestimulovane ci prilis unavene, pred spanim nadojcit, ak ti vyhovuje, tak kludne aj uspat na prsniku. Ja uspavam na prsniku po leziacky, vy nie ste na to zvyknute a zrejme, ako pises, tadial cesta ani nevedie, takze by som povedala, ze urobte si vecer klud s malou tak pol hodku pred spanim (= ziadna pustena telka ci radio v miestnosti), nadojci ju v oblubenej polohe, tisko jej spievaj, recituj, rozpravaj (dopln si, pri com sa citis fajn a je to upokojujuce), ked bude mat mala taky ten pohlad do blba, odloz ju do postielky, ak sa podari, bude mat ten pohlad nadalej a postupne za chvilu zaspi, ak nie, tak jej skus zase potisku spievat, hladkat ju (ak ju to nerusi) a pod - proste hocico, co si zvolis a bude ju ukludnovat - ak budes mat stastie, dostane sa zas do "limba" ak nie a bude velmi nepokojna, tak sa vrat o krok s5. Toto nie je metoda, ktora zaberie zazracne hned, ale je bez vyplakavania, dieta nezacne postel nenavidiet, nebude sa bat, ze ju opustis, nezlomis ju .. deti su do urcitej miery konzervativne, zmena moze trvat okolo mesiaca, tyzden-dva sa moze zdat, ze to nefunguje vobec, ale treba vytrvat, vysledok sa dostavi.

tanija133
5. jan 2012

@vavrenka Mozno je to nespravne, ale my uz tak fungujeme rok....spime spolu a vsetci sme spokojni, t.j. ked zaspinka, tak ja by som ju nechcala spinkat v posteli.... mozno by som ju naucila kojit sa po leziacky......A presne musia byt vecerne ritualy...t.j. kupanie, kojenie a spinkat....A po akom dlho case ju uspavas od jej posledneho zobudenia?

vavrenka
6. jan 2012

@xlucia
@prsky
@tanija133
kocky, vdaka. po dnesnomveceri som si povedala dost s tou blbou metodou. mna to tak vystresovalo, ze proste nie.
ked idem dat ahnku spat, tak je 4 hodiny a kusok v bdeloms tave od posledneho kojenia. a ona na psrniku niekedy aj zaspi (niekedy je to horor a ani tma nechce spat, meta sa, vyska, hladka ma, hrkuta 😅, je to mile, len nie priebezne dve hodiny po 20.00) a celkom tuho, ale ked ju odpojim, vtedy je problem. bud chce byt na prsniku dalej (priznam sa, viac ako hodinu nevydrzim), alebo spi, ja ju dam do postielky a ona sa zobudi a zacne plakat. a tak ju dam oapt na prsnik.
ritual mame, mozno, este vykusam, ze ostanem pri nej a budem ju hladkat, len to reve ako lev tiez. len rozdiel vidim v tom, ze tam tie dve hodiny odsedim pri nej...
skusala som aj zaspanie v posteli, nejako sa nedari, ona vie poleziacky papat a ostat spat iba v noci, ked ju kojim. v posteli s nami nevie zaspat, ja neviem, ci jej chyba tvrdost jej matracu alebo co..
@prsky ja to robim asi podobne - 1. situacia - papa a pri tom uz zaspava, potom dudluje a ma zavrete oci a zaspi, ale prsnik poctivo drzi. je ten typ, ze by s prsnikom v puse dokazala byt asi celu noc 😀 . ja ju potom na x pokusov odpojim a ked uz sa da a nehlada prsnik, ale spokojne odfukuje, tak ju prelozim do postielky. a v tom sa ona zobuid, zacne plakat a nastojit, utisujem hladkam, plac sa stupnuje, tak opat dam na prsnik. a takto sa zabavame.
horsi pripad, ked mi neche vobec zaspat. napije sa a vyska atd.. a pritom je pol9 a uz by davno mala spat, ale toho je uz pomenej, davam pozor, aby sla spinkat unavena.
a priznam sa, ze to potrebujem riesit, lebo zacinam mat na nu zlost a citim sa bezmocne , a to nechcem.

stvura
6. jan 2012

@vavrenka na zaciatok ti musim povedat, ze popisujes obe moje deti 😉 . Ono, velmi lahko sa radi ked tym clovek neprejde a nevyskusa si co to je. Pri malom to u nas preslo do takych rozmerov, ze v postielke nespal absolutne, spal len a len so mnou. Ziadne nosenie, kasicky na noc ani podobne rady ako ritualy nepomohli (robil si co uznal za vhodne / mimichodom to robi dodnes a ma cez tri roky). Ono sa to zda ako super napad napchat dietatko vecer tazsim jedlom, opak je vsak pravdou, bol v noci este castejsie hore. Okrem toho, ako citam, tvoja je len nieco cez 6m, takze len teraz zacala jest (mi sme kasickovali az od 8. mesiaca a to kedze dost dbam na vyzivu najpr len doma robene a nemliecne kase). Postupne som sa naucila dojcit po leziacky, no zaspavanie trvalo aj hodinu, dve a presne ako ty pises, neustale maly drzal a hladal prsnik ak sa odpojil. Spavala som s nim v tesnom objati, ked sa odpojil, spal chvilku sam, no potom znova na mne...odchadzali mi krize. Asi v roku sme skusali metodu kdsvns a po dvoch tyzdnoch sa naucil spavat sam v postielke s dvoma-troma dojceniami pocas noci. V roku a pol prespal celu noc (v noci som neponukala ziadne caje ani vodu, nic na matenie babatka, len som ho troska ponosila, nadojcila a spal). Tato metoda sa da pouzit pri dietatku ktore je vacsie, rozumnejsie a hlavne kludnejsie, to nebude plakat tak srdcevrucne ako dieta inej povahy. ....Mam dalsie doma, tiez sme riesili zaspavanie, avsak metoda co pomohla synovi je teraz absolutne passe, nakolko dcera je velmi senzibilna povaha. Takze znova mi odchadzaju krize, ja spim s nou, muz so synom (ktory sa uz citi sam ked spi vo svojej izbe, takze vzdy nadranom k nemu dobehne a spi s nim v obyvacke). Troska rozdiel je v tom, ze ona nema take kratke intervaly dojcenia ako syncek (asi 5x sa dojci v noci a potom spi sama, nemusi drzat prso).
Takze ja ti radim, skus co bude ucinkovat, mozno nic ako u mojej dcerky, potom to chce len pockat kym "dozreje a bude pripravena na rezim" alebo sa to upravi samo, pripadne okolo toho roka znova vyskusaj metodu kdsvns ci nahodou nebude ucitnkovat. Ja vzdy ticho zavidim mamickam co pisu ze ich deti od utleho veku spia, dokonca prespavaju noci, nakolko moj spanok bol a je mizerny uz tri a pol roka...ale zasa, co matka nespravi pre svoje dieta, no nie? PS: inac nepises ako spi cez den, je to lepsie?

vavrenka
6. jan 2012

@stvura cez den mi zaspi na prsniku a tak cca do 30 min ju odpojim a z obyvky do spalne odnesiem do postielky a spi. to nie je problem. len spi pomenej. a predstavovala som si, ako ti maly hladka prsnik 😀 , nieco ako u mojej, ked ju chyti zachvat lasky, ona sa donho zas rozprava 😀 , nepusti bradavku, drzi si ho oboma rukami, pozera nanho a vydava zvuky 😀 a s tymi kasickami je to u nas presne ako pises. skusala som jej dat na noc ryzovu kasicku (varenu, bez mlieka, s mojim mliekom), nemohla uz vobec zaspat, mala tazky zaludok. a inak mala je zvyknuta zaspavat na dojciacom vankusi, a to som uplne hotova, ked sedim v tme, boli ma vsetko, som nervozna, potrebujem sa natiahnut a sedim a sedim jak taky dreveny panacik, zatial co si hanuska dudle na prsniku a sladko pospava 😒 . skusam ju aj ucit papat poleziacky, (cca 3t), ale nejako to v bdelom stave nefunguje a ak trosku, tak iba z laveho prsnika!!! ach jaaj... neviem, co budem robit.
co je ta metoda kdsvns?

prsky
6. jan 2012

@vavrenka ta metoda, co som ti opisala je od tracy hogg a praveze mas dieta ukladat nie uspate na prsniku, ale este vnimave, ale uz ucuckane a v takom tom stave, ze kuka do blba. mne sa ta metoda paci, ale nepraktizovala som ani pri jednom (i ked pri druhom som planovala). obe som uspavala na prsniku (teda maleho este uspavam). malu dojcim, sice uz len 2x denne, ale keby mohla, tak sa dojci tak casto ako novorodenec - ona proste dojcenie miluje. maly berie prsnik skor ako jedlo, teraz ma obdobie, ze cez den nema moc cas pit, tak dohana v noci.
kym som uspavala malu na prsniku, tiez to trvalo niekedy aj 2h. ani teraz, ked uz zaspava bez prsnika, nezaspi skor ako za hodinu (beriem to od casu, ked ju ukladame do postele, cize je v tom aj cas, kedy sa skludnuje) - teraz prestava spat cez den, takze ak nie je vecer uz prilis unavena, tak zaspi aj do 10 min (ale ked uz to presvihneme, tak zaspava dlhsie, lebo je zas prestimulovana).

inak ked pises, ze aj tak ju viac-menej stale dojcis, nevykasles sa na to prekladanie do postielky? 😉

vavrenka
6. jan 2012

@prsky aj by som sa, len to by som pre zmenu dve hodiny potme nie sedela, ale lezala 😀 , babulka papa na doj. vamkusi a tam ju nemozem nechat 😉 , ako sa vola ta kniha? The Baby Whisperer? dik

prsky
6. jan 2012

@vavrenka jj, babywhisperer 🙂

sisqa19
6. jan 2012

ahojte, vedeli by ste mi poradiť ako naučiť dieťa piť z pohára?? práve sme zahodili flašku, sama som si spôsobila problemy s kojením, takže je bez flaše a dostal taký pohárik na učenie, s tým náustkom, ale rada by som ho naučila z normálneho. . neviete ako na to???? dakujeeeem

vavrenka
6. jan 2012

@prsky tak som ukoncila vyplakavanie, ta metoda je strasidelna, malu som dala na prsnik poleziacky a ona zaspala, tak som ju nechala v posteli, potom ju prelozim, ked pojdem spat 😵 , moja zlata, ona na mna zbozne pozerala, pustala bradavku, len aby sa mohla natiahnut a dotknut sa mi tvare, tak som ju ubezpecovala, ze uz neodidem , a ze sme s tou hlupou metodou skoncili! idem si obejdnat tu knihu, somna nu zvedava. iba problem vidim v tom, ze moje dieta nema skleneny pohlad. ta proste zacne pit, zavrie oci a ja uz mozem len tipovat v akom stadiu sa nachadza 😀 😀 , moje zlaticko....

johi77
6. jan 2012

ahojte, dojciace nespiace mamky, tiez sa pripajam,pri prvej dcere- teraz 6 rokov, som dojcila do 2,5, postielku mala cez den ako hernu nikdy v nej nespala, samozrejme zaspavala na prsniku, prvykrat som spala 6 hod. vkuse ked mala 15 mesiacov, sama neviem ako som ju odstavila, bolo to postupne,
ked sa narodila druha dcera slubovala som si , ze vsetko bude inak,.... postielku som po 3 mesiacoch predala,spime vsetky tri v detskej, vacsia sama ja s malou, samozrejme tiez zaspava pri prsniku, ale musim povedat, ze vie zaspat aj inak, pri babke a muzovi, ked jej spievaju v naruci, ma 16 mesiacov, ale zda sa mi, ze som este 6 hodin vkuse nespala, dnes bude 6 noc , co jej vnoci nedavam prsnik, prve dve dost vystrajala, dalsie sa len zobudi, kruti sa po posteli, prituli sa ku mne a spi, nespim - tak ci tak, a to je najedena ,
viem vsak, ze ten cas leti velmi rychlo a o chvilu ma v detskej nebudu chciet, a budem spominat na to, ako som v noci nespala, tak si to teraz vlastne uzivam

zvonkohra
7. jan 2012

@johi77 ako si ju oducila

johi77
7. jan 2012

@zvonkohra ahoj, v prvom rade som bola pevne vnutorne rozhodnuta, najprv som prestala rano, nejak so ju oblbla, -to bolo najlahsie, potom poobede, to bolo velmi tazke, lebo inak zaspat nevedela, citala som jej rozpravky, spievala, ale ona sa dozadovala, mala asi 2x zachvat placu, potom pochopila ale odvtedy uz vobec nespala, este ostalo zaspavanie pri prsniku vecer, a to prestala sama od seba, kedze sme ju na silvestra nechali hore dokedy sama nezaspi, a tak si pamatam , ze od silvestra som nekojila- to mala mat v marci 3 roky, pri tejto druhej som si slubovala ze uz tak dho nebudem, ale uz to tusim, ze do 2 rokov urcite, prajem vela sil

zvonkohra
7. jan 2012

@johi77 fuu toto bude u nas moc tazke oducanie 😔

mamusia
8. jan 2012

@vavrenka ja som kojila asi 5 mesiacov po sediacky,az som sa rozhodla,ze musim ju naucit poleziacky,najprv je najlepsie skusat cez den,ked nespi,aby si zvykla poleziacky,potom mozes skusat az na uspavanie,ja kojim tak,ze si malu dam na brucho a tak sa krasne dojci s polozenou hlavkou a tak aj od 5teho mesiaca navecer zaspava,ked pusti prso a spi,tak az potom ju prekladam vedla mna na spanok.

keena
9. jan 2012

baby chcela by som sa spytat, mala je plne dojcena a zacnem ju uz coskoro prikrmovat (ako uz mala male ochutnavky - jablcko, mrkva, zemiacik) ale chcem sa spytat, ked uz jej budem pridavat aj brokolicu, karfiol, hrusku... prosto veci co naduvaju - teda tie, co ja, ked plne dojcim teraz nejedavam uz ich budem moc jest aj ja, ze? a asi v akom mnozstve? a co paprika, citrusy - hlavne pomarance - tie milujem, sosovica - to kedy mozem zacat jest aby to hlavne malej neublizilo a nebolelo ju brusko? Dakujem
+
@strapco13

janulkan
9. jan 2012

@keena no ja som jedla pomaranc uz cez vianoce, aj grep a mandarinku, ale vzdy len maximalne tretinu a maly nemal ziadnu reakciu...pytala som sa dr a ten mi povedal, ze v pohode mozem skusat male mnozstva co uznam za vhodne, reakcia mozu byt vyrazky, brusko alebo moze babatko prehnat ale ze to par hodin by to malo prejst...na strukoviny som si ale este netrufla 😀

beton
9. jan 2012

@keena co sa tyka ovocia, mohla si aj skor, treba skusat. niektorym detickam nevadi nic, niektorym vsetko. opatrna dojciaca mamicka moze postupne do svojho jedalnicka zaradzovat jedla v takom poradi ako ich davame postupne babatku.ked zacne babo papat prikrmy, mozes si postupne trufnut aj na strukoviny. este treba zvazit sklon k alergiam. ja som dnes mala prvykrat sosovicu, tak uvidime, bo my sme na brusko veeeelmi citlivi. no pomarance jem od narodenia. tak skusaj :o))

janulkan
10. jan 2012

ako mozem zvysit produkciu jedneho prsnika? od vcera sa mi maly hneva na lavom prsniku, ked ho skusam ja odstriekat uz nic z neho nejde, tak vtedy malemu ponuknem druhy, vacisnou ked sa napapa z laveho tak si po hodine - hodine a pol pyta znova, ked z praveho tak vydrzi aj 3h..mam pocit ze v lavom je cim dalej menej mlieka, ale pravy sa plni v pohode, stiha aj do 2h doplnit ☹

frogoo
10. jan 2012

Ahojte, potrebujem poradit... ☹ moja 3.mes.dcerka zacala akosi strajkovat pri dojceni...myslim , ze mliecka mame dost (akurat som si vsimla ze v lavom prsniku sa tvori menej ako v pravom-ale to som uz vedela pri prvej dcerke-kojila som ju 16mesiacov a od cca roka len z toho praveho..) myslim ze mliecko jej tecie akurat, len sem-tam sa zakucka...papame kazde 3-4hodky niekedy aj skor, -ale na poziadanie...len posledne dni ked si ju idem prilozit sa vykruca, hneva,place, dookola sa prisava, potom pusta...a trva jej dlho, kym sa ukludni a v klude (niekedy aj v neklude ) sa napapa...doteraz to robila len cez den a posledne dve noci aj v noci...skratka tomu nerozumiem... ☹
prva dcerka bola na mne zavislak - prsnik chcela za kazdych okolnosti-aj ked ju nieco bolelo, bola nervozna, zaspavala...skratka v kuse..a tato moja druha len ked je hladna a to este aj zacina strajkovat...moze byt pricina aj cumlik? mam ho radsej "vysadit"??? z flasky este nikdy nic nepila..zatial sme len cisto na dojceni...dakujem za vsetky rady!!!

prsky
10. jan 2012

@frogoo toto mi skor vyzera na silny tok mliecka .. je mozne, ze si chce v noci len trochu pocuckat a nie sa krmit a tak jej to vadi .. mozes spravit test - priskrt jej tok mliecka cigaretovym uchopom (chyt dvorec medzi ukazovak a prostrednik a drz stlaceny, ale tak, aby nebolelo) - ak sa nebude odtahovat, je pricinou toto.
dalsia moznost je, ze je oklamana cumlom a na prsnik ide neskoro, ked uz je privelmi hladna
pripadne sa skus najst v tomto clanku:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...
alebo tu
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet...

prsky
10. jan 2012

@janulkan produkcia mliecka sa zvysuje najlepsie aktivnym pitim dietatka .. pocity v prsniku nemaju nejaku vypovednu hodnotu, ja mam uz prsniky ako vechtiky a mlieko mi aj tak strieka 😉
mliecko ti z prsnika strieka? maly sa zakuckava, vyteka mu mliecko, ked sa odpoji? odpaja sa takmer hned po prisati, alebo najprv pekne pije a az potom sa odpaja?
mozes sa skusit tiez najst v clanku http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

janulkan
11. jan 2012

@prsky on je kludny tych 5-7 minut a potom sa zacne odtahovat a plakat, prave mam pocit ze on je zvyknuty na rychlejsi prud lebo ked sa zaciname kojit a odpoji sa, tak mi strieka mliecko zo oboch, ale nasledne po tych par minutach na lavom uz ani rukou nic nevytlacim a ked mu ponuknem druhy prsnik tak je zase ticho a pekne papa. Skusala som mu aj stalact prsnik a kojit tak aby mielko tielko s gravitaciou, to zaberie este na chvilu a potom sa zase zacne odtahovat a plakat - preto mam pocit ze je tam menej mlieka a aj na dotyk je lavy ovela makksi ako pravy, on je totiz od zaciatuk ten slabsi prsnik, ale az takto vyrazne to nebolo