Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
12. máj 2009

romana, pezincanka má pravdu, určite treba laktačnú poradkyňu, ktorá posúdi dojčenie. Kým sa s ňou neskontaktuješ zvolila by som takýto postup:

5 minút ľavý prsník klasická-(priečna - tanečník) poloha, 5 minút pravý prsník futbalová poloha, 3 min ľavý futbalová, 3 min pravý klasická-(priečna - tanečník)

- toto je jedna séria, môžeš ju zopakovať počas dojčenia aj viackrát, ale môže sa stať, že pri jednom dojčení celú sériu ani neurobíš a stihneš vystriedať len jeden a druhý prsník, inokedy len jeden .... necháš to na bábetko

- 3 -5 minút je príklad, bude to čas, pokým bábo ozaj po spustení mliečka pije, nielen cucká či spí, možno 3minúty, možno 10 - neviem, budeš musieť sama posúdiť. Ak bábo ozaj pije, tak mu brada pravidelne klesá pri nasávaní dole, vtedy tam vznikne aj pauza - a po nej sa brada vráti sa späť a počuješ ako bábo preglgne. Ak len cucká,prsník ľahko vytiahneš, pohyby sú len také plytké

- meniť polohy budeš preto, aby stimulovala zakaždým inú časť prsníka,aby sa prebral a nespal, ak nepôjde striedanie polôh nevadí - dojči tak, aby bolo dobre a pohodlne bábetku i Tebe, dôležité je dať obidva prsníky

- budeš prsník stláčať - keď bude prestávať prsník ozaj piť, prsník na pár sekúnd stlačíš mliečko začne rýchlejšie tiecť, bábo začne opäť piť, keď bude prestávať, prsty uvoľníš, znovu stlačíš, znovu začne aktívne piť ...a takto budeš pokračovať na jednom prsníku, kým bude po stlačení ozaj piť, nielen cuckať. Stláčaním predĺžiš čas, keď bábo na prsníku ozaj pije, pomáhaš mu vytiahnuť zadné mliečko

-jedno dojčenie bude teda trvať dovtedy, kým bude ozaj piť, nie na prsníku spať a cuckať - kým bude stláčanie fungovať , odhadujem tak do 40 minút - uvidíš sama, určite počas 2 hodín väčšinu času prespí, teda bude to určite oveľa, oveľa kratší čas. Na cuckaní a spaní nie je nič zlé, ide len o to aby si mohla vykonať aj iné nevyhnutné úkony spojené so životom 😀

- po dojčení dáš bábo odgrnúť, prebalíš a po cca 1apol hodine od začiatku predchádzajúceho dojčenia ho už môžeš opäť smelo dojčiť, ale počkáš, kým si prsník nevypýta samé, určite nečakaj, kým sa dostaví pocit plných pŕs, tú hodinku máš na prebalenie, na odgrnutie, aby si sa trošku vystrela na jedlo, WC .... 🙂

- kým nie si v spojení s laktačnou poradkyňou a budeš musieť dokŕmiť, tak určite nie z fľaše. Dokŕm len lyžičkou, pohárikom . Ideálne pohárikom - naplníš malý pohárik doplna, priložíš k spodnej pere a bábo si bude mliečko lízať ako mačiatko, tým sa musí namáhať, aktívne piť, nie je to ako bezpracné tečenie mliečka cez cumeľ, takto určite nestiahne 90ml, možno to bude len 30ml . Sama si uznala, že hodinu vydrží a je opäť hladný, takže o hodinu ho nedokŕmiš, ale normálne opäť nadojčíš. Mal by mať aspoň 6-8 dobre pocikaných plienočiek za 24 hodín.

- teda musíš okrem správneho prisatia urobiť pravý opak čo doteraz - nečakať kým sa dostaví pocit preplnených pŕs a dojčiť zriedkavo. Treba dojčiť oveľa častejšie - kratšie a častejšie - pár dní určite aspoň 12-15 x za 24 hodín. Pokiaľ je bábo správne priložené a dokáže si mliečko vytiahnuť, tak takýmto častým dojčením sa laktácia určite rozbehne v priebehu pár dní.

mihanka
13. máj 2009

ahojte...
dakujem krasne za rady, drzim teda v teple, natieram octanovou mastou... som proti "ruzovym tabletkam" radsej som zase dala homeopatika... 😉 s odstriekavanim je problem, vytiahne len simonka, ja vytlacim par kvapiek aj z plneho prsnika, odsavackou tiez tak... 😖
neviem preco to vzniklo, je mozne ze simi nevytahala cely prsnik... po prikrme jej po nejakej polhodke dam mliecko...ale ona moc tym prikrmom neda, nie je velky jedak, zje tak 30-40ml, ovocia zje viac... kase jej velmi nechcem davat... ani plienok nema vela za den, tak 5-6, kaka kazdy den s nejakymi vynimkami, napr vcera nie... ale pribera, ma 7400g (porodna vaha bola 2980g)... je spokojna, tak ja nejako neriesim... 🙂

dakujem este raz za rady, annag prajem krasne byvanie v novom, ak som sa dobre docitala, ze si sa stahovala... 😉

ali27
13. máj 2009

ahojte
mozno mi budete vediet niekto poradit. mam takyto problem s dojcenim:
ked mam vela mliecka, tak mala pije cca kazde 2 hodiny z jedneho prsnika (vypije asi 100 ml, mam vahu, takze to viem skontrolovat). dojcenim z jedneho prsnika sa produkcia mlieka znizuje a u mna dost rapidne. potom samozrejme nastane mensia kriza ked je mlieka malo. to potom taha z oboch a nestaci jej. 2 dni je kriza, potom sa to zasa obnovi a tak dokola. na odsavanie nemam velmi casu, lebo malej sa treba hned venovat. nevedeli by ste mi nieco poradit? ako dojcite vy? z jedneho alebo z oboch? ako casto? nie je vasa prdukcia ako na hojdacke? alebo je to normalne??

zrzulka
13. máj 2009

Pezincanka dakujem za radu. vsetko som uz skusala co si spominala a nepomaha.Dcera okrem ineho nechape zakaz, nechape ked ma nieco boli alebo robi nieco nespravne kedze ma zdravotny handicap... Ako pises su to vymyslenici ktori skusaju pokial mamina vydrzi... tak snad to este nejaky cas potiahneme, aj ked mam pocit ze dcera sa uz odstavila kedze jej mlieko nechyba:(
Vsetkym kojacim maminkam prajem vela radosti z tychto nadhernych intimnych chvilok pri dojceni.
Pezincanke a Anag dakujem za cenne rady ktorymi obohacujete toto forum....

annag
13. máj 2009

zrzulka, len by som dodala - prsíčko neponúkaj, počkaj, kým si ho sama nevypýta možno raz do dňa ..., v jej veku je už hryzenie asi ozaj najskôr prejav nezáujmu o dojčenie . Neponúkaním a dojčením len na jej požiadanie sa krásne bez slzičky a trápenia odstaví - bude to teda ten najlepší čas - odstaví sa podľa svojej vôle 🙂

annag
13. máj 2009

ali27 - pokiaľ bábetko vypije jeden prsník "až do dna", tak jej vždy môžeš ponúknuť aj druhý prsník - ak si ho vezme,bude ho piť, ak nie, tak ju nenúť. Možno bude v priebehu dňa piť celý deň len z jedného a večer z oboch, možno bude piť cez deň každé dve hodiny, podvečer každú hodinu, v noci každé 3 .... Bábetko pije kedy chce a koľko chce - potom dojčenie funguje aj bez kríz. Toto platí počas celého obdobia dojčenia, aj v roku - treba sa viesť bábetkom, zabudnúť na hodinky a váhu. Raz vypije 30ml, inokedy 130 ml, sama si to krásne bude regulovať. Ak maličká pije častejšie, môže sa stať, že pije menšie dávky na jeden raz - je to jej voľa a treba to rešpektovať, možno sa jej lepšie mliečko trávi, možno si len zapíja záhu, ukľudňuje sa ... Preto je váha úplne zbytočná a veľmi Ťa stresuje. Ak sa nevieš váženia zbaviť, prejdi len na váždenie raz do dňa, prírastky si zapisuj a po týždňa spriemeruj. Váženie je však pri zdravom, dobre prosperujúcom bábetku skôr na príťaž než na osoh. Stačí bohato preváženie v poradni.

Bábetká mávajú často obdobie, keď váhovo stagnujú, majú potrebu papať zriedkavejšie a následne príde tzv. rastový špurt a bábo potrebuje piť viac mliečka - teda častejšie alebo z obidvoch prsníkov - to nie je kríza, je to normálne dojčenie. Takisto pocit naliatych pŕs sa vôbec nemusí dostaviť - naliate prsia skôr svedčia o nadprodukcii. Odsávanie nie je nevyhnutné, ja osobne mamičkám, ktoré si nie sú isté dojčením, odporúčam odsávať mliečko raz - max dva krát denne, vždy rovnakú dávku - napr. si povieš každý večer odsajem pri telke 100 ml. Je to taká psychologická pomoc, vidíš, že mliečko v prsníkoch je, bábo je nepokojné a nervózne pre niečo iné - napr. je unavené, nudí sa .... ale to len ak Ti odsávanie nerobí problém a vládzeš.

Teš sa z dojčenia, vychutnávaj si prítomnosť maličkej a keď pýta prsník častejšie, ľahni si spolu s ňou, čítaj si dobrú knižku, tulkaj sa s ňou a bude Vám obom dobre. Dojčenie nie sú preteky a limity , meranie sú prekážkou dojčenia. 🙂

zrzulka
13. máj 2009

Annag dakujem . tak sme uz asi odstaveni lebo dcerka si prso nepyta:(((( Ked ho vidi tak sa na chvilu pricucne ale to skor len zuzle akoby tahala a o chvilu zacne hryzt:( Tak sme asi dokojili. Viacmenej som ju tymto sposbom uspavala. teraz sme si nasli novy sposob na mliecko si ani nespomenie. Dakujem este raz za radu. Aj mi je to luto ... kojenie az pri dalsom dietatku.

annag
13. máj 2009

zrzulka, vôbec sa netráp, tak ako nesmieme bábetku určovať kedy sa má dojčiť, ako dlho ... tak mu nesmieme ani brániť v odstavení, prišiel jej čas, teš sa z toho, že sa krásne a sama odstavila z vlastnej vôle. 🙂

zrzulka
13. máj 2009

Annag mas pravdu len mam obavu z toho ze teraz jej mliecko nechyba a co ak si o tyzden ci dva spomenie a ja jej uz nebudem mat co ponuknut kedze mlieko sa vytrati? Ja viem ze dramatizujem ale nestavaju sa taketo pripady? To znamena ze ked dieta strati zaujem o prsnik ako zdroj potravy tak je to uz definitivne?

annag
13. máj 2009

zrzulka, v jej veku je to definitívne 🙂 . Stáva sa, že bábo začne prsník odmietať napr. v druhom polroku a vtedy bývajú aj prechodné príčiny - napr. choroba, zúbky ... a pokiaľ si mamička laktáciu udrží bábo sa k prsníku o pár dní vráti, no Tvoja maličká sa s najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou už rozhodla. Prsíčko si už možno iba z nostalgie či zo srandy občas pohladká , skrátka, už máš doma batoľa a nie dojča 🙂

fia
13. máj 2009

ahojte, mozem sa pridat? nasa barborka sa narodila s nizkou porodnou vahou 2300 g, a hoci ju kojim, hned v porodnici ju kazali dokrmovat UM. v porodke som ju vazila, vytiahla z prsnika 20, inokedy 30. papa aktivne, pekne sa prisaje. mam teraz dilemu, ci sa kvoli flasi neodstavi od prsnika. pediatricka mi radi krmit ju UM lyzickou, ale vypluva to. prosim, poradte mi, ako mam podporit laktaciu, malu chcem dojcit co najdlhsie. dakujem

zrzulka
13. máj 2009

Mala je teraz aj chora a idu jej zubky ale aj predtym uz viacmenej netahala len sa hrala, aj ked hryzenie nebolo az tak intenzivne. Ako pises sama sa tak rozhodla, nesmiem jej v tom branit. dakujem za tvoje rady. Velmi mi pomohli....

annag
13. máj 2009

fia, koľku ju teraz dokrmuješ- napíš spolu objem za 24 hodín i jednotlivé dávky, koľko vážila pri prepustení ? ako často ju dojčíš, dávaš vždy obidva prsníky, ako dlho dojčenie trvá? aj odsávaš?

fia
13. máj 2009

ked sme isli z porodnice, vazila 2240g, vcera na poradni 2405. kojim ju z obidvoch prsnikov, striedam polohy pocas kazdeho kojenia, potom este niekedy spi, inokedy je bdela a z flase spapa 15 az 20 ml. vcera cez den vobec nechcela dokrmenie, spokojn e spala 3 hodky po kojeni. dnes ju kojim kazdu cca hodinu, cika pravidelne.
dakujem za pomoc

annag
13. máj 2009

zrzulka, určite to mohol byť impulz pre odstavenie, je však pravdepodobné, že ona by si našla aj iný dôvod na odstavenie. 🙂

fia
13. máj 2009

zabudla som napist, ze nas prepustali v nedelu

annag
13. máj 2009

fia, no výborne, myslím, že dokrm môžeš úplne zrušiť, je ho málo, maličká sa aktívne hlási na dojčenie, dojčíš podľa opisu správne, ciká... 😉 Skús ju už od dnes iba dojčiť, pokiaľ bude cikať, bude spokojná, spinkať, netreba dokrm. Ráno sa ozvi, pokiaľ by si mala obavy, môžeš ju dať prevážiť koncom týždňa.Aby som Ti to priblížila v číslach, maličká váži cca 2,5 kg, stačí jej vypiť cca 400ml mliečka, čo je pri napr. 10 dojčeniach za 24 hodín len 40ml - myslím, že to už dokáže v pohode.

Takže dojči ju trebárs aj každú hodinu, samozrejme, vždy ponúkni obidva prsníky a prsník počas dojčenia stláčaj - teda pekne sa prisaje, spustí mliečko, začne aktívne piť, keď bude prestávať, prsník na pár sekúnd stlač, začne opäť pekne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľni a opäť stlač, opäť začne pekne piť ... stláčaním predĺžiš aktívny čas strávený na prsíčku, podporíš tvorbu mliečka. Ak by sa Ti zdalo, že maličká je veľmi nepokojná po dojčení, málo ciká alebo príliš dlho spí - ozvi sa, možno ju bude treba dokŕmiť - teda lyžičkou alebo pohárikom.

Bolo by fajn, ak by si si prsia zatiaľ po dojčení ešte krátko odsala - aby vyšli posledné kvapky - stačí krátko - 5-10 minút - ak sa Ti bude dať. Držím palce, si na úspešnej ceste a som presvedčená, že budeš až o rok či dva smútiť ako zrzulka za dojčením 🙂

fia
13. máj 2009

annag dakujem za podporu, ozvem sa, ako papame 🙂

ali27
13. máj 2009

annag dakujem. vies, mne ta vaha dost pomaha. ked mam pochybnost ci pije dost, tak si urobim taky den-dva, ze ju vazim pred a po kazdom krmeni a vidim kolko toho za den vypije. no a potom ju nevazim aj par dni a potom pri kupani ju zvazim, ze kolko pribrala. urcite si z toho nerobim stresy. ale tych kriz som prekonala uz niekolko (ked bola mala chora a museli sme do nemocnice, potom v jej piatom tyzdni a teraz v 11-tom), takze viem co to je. a viem aj ze je to prechodne. len momentalne tazke. a vseobecne je to raz tak a raz onak ako som pisala predtym. niekedy je toho mlieka dost a niekedy menej. a v zivote sa mi nestalo, ze som si vecer odsala 100 ml. max 50 a to sa tesim. vacsinou len 30-40. ked, tak odsavam len vecer, lebo cez den nemam cas...
inak dennodenne ju nevazim, lebo uz sa mi stalo ze nie ze pribrala, ale ze schodla par gramov. a to mozno bola prave vycikana, vykakana a nemala plne brusko. takze dennodennym vazenim sa nestresujem 🙂
dojcenie je krasne a som rada, ze dojcit mozem. ale ked sa rozpravam s maminkami v mojom okoli, tak snad ani jedna nevedela co je to kriza co im samozrejme prajem. tak rozmyslam, ze cim to je. bud to teda nejako neriesia alebo fakt ziadnu nezazili... ja si tu svoju laktaciu musim pravidelne udrziavat dost castym prikladanim a pitim cajikov a papanim polievok.

mailinka
13. máj 2009

ali27-tak ja som asi ta maminka co presne vie co prezivas.ja som tiez prezila par laktacnych kriz a laktaciu si udrziavam iba castym prikladanim.mala nie je ktovie aky jedak,priberame pomaly a takto sa po trosicku trapime.ked uz som si myslela ze je vsetko zazehnane a hadam nas uz ziadna kriza nestretne tak momentalne zazivame bojkot kojenia ☹ ,to ti samozrejme nezelam,lebo u mna to samozrejme znamena pokles laktacie a trva mi asi dva dni kym ju znova dozeniem na tu uroven ako by mala byt.potom je dva dni dobre mala celkom pekne papa a po dvoch dnoch spokojnosti zase zacne strajkovat ,mlieko nepije a tym padom sa ani netvori tolko.no a po 2 dnoch je samozrejme mlieka menej.no hroza.ale co uz hadam prekoname aj toto.odsavat neodsavama,lebo jej skusam ponukat prsnik aj kazdu polhodku ci sa neumudri a nevezme si ho,takto sa potrapime aj cele poobedie.mozno by ma to az tak nestvalo,keby riadne priberala,ale nam to ide fakt pomalicky.
no a nevraviac o tom kolko druhov cajov som vypila,homeopatika jedla,vsetky babske recepty vyskusala.proste dojcenie je pre mna aj tak trsoku trapenie,ale dojcit chcem,tak sa snazim a dufam ze sa mi ta snaha vyplati 🙂
tolko z mojej strany na povzbudenie,ze nie si sama co ma takyto problem

quetka
13. máj 2009

Ahojte maminky, poradte mi prosim. Moja mesacna dcerka cim dalej tym viacej spinka v noci. Zo zaciatku sa budila 2x na kojenie okolo 2.00 a 5.00, to ju ukladam spinkat okolo 20.30. Potom sa mi zacala v noci budit uz okolo 3.00 a potom az nad ranom okolo 7.00. Dnes sa na kojenie zobudila az o 5.00 a teraz mam velke obavi, ze sa mi bude stracat mlieko tym, ze v noci tak malo papa :/ Mam ju zacat budit v noci, alebo aspon ja mam stavat a odsavat si mileko? Keby mala 3-4 mesiace tak to neriesim, ale sotva jej uplynul mesiac.
Moje prve dieta syna, som kojila rok, ziadne UM, prvykrat flasu zmliekom dostal az po 1roku a to uz bolo klasicke kravske. Nechcem ani dcerku ukratit o materske mlieko a prejst na UM ak sa mi vytrati mlieko 😒 Cez den papa kazde 2.5 az 3.5 hodky podla toho ako to vyjde, nevyzera byt pocas dna hladna.
dakujem

ali27
13. máj 2009

mailinka,
vidim, ze to moze byt aj horsie... ☹ pricom sa tvrdi, ze babatko si vytaha kolko potrebuje. ja tiez nechapem ako jej niekedy moze tolko malo stacit.
uplne ta chapem a potesilo ma, ze to nie len ja riesim krizy a mnozstvo mlieka. hoci kazdej mamine by som dopriala pohodove bezproblemove dojcenie. ja som si najnovsie kupila kapsuly od firmy Motherlove (More milk plus), tak uvidim ci to zaberie. niektore maminy mi hovoria, ze krmia raz za 3-5 hodin. nerozumiem ako sa im moze takto udrziavat tvorba mlieka. no evidentne kazda zena je ina. ja takto dojcit,tak o mlieko pridem velmi rychlo...

quetka,
vyskusaj dcerku nadojcit v polospanku. take male babatko by malo papat asi aj v noci.

mailinka
13. máj 2009

ali27
tak take intrevaly dojcenia ako su 3-5 hod absolutne nepoznam.ani v noci mi neprespi 5 hodin,mozno raz mi tak spala.ale nejak mi to nevadi,nech papa aj noci,lebo to priberanie je pomale a takto si ho aspon nejako udrzujeme.uz je dost aktivna,tak sa ani necudujem ze nepribera,ved stale kopcuje nozkami a rozhadzuje ruckami 🙂.Ali,ak by si bola taka dobra a dala mi potom vediet ci ti tie tablety pomohli.ja som nad tym tiez uvazovala,ale chcela by som vediet ci niekomu fakt pomohli.mohla by si mi potom napisat do IP,ak ta to nebude obtazovat.
este chcem podotknut,ze pri prvej dcere som vobec nemala taketo problemy s dojcenim.spavala mi od s 6 tyzdnov celu noc a nikdy som nemala ziadnu laktacnu krizu.ja neviem co sa to so mnou deje.ale uz v porodnici som mala menej mliecka ako po prvom porode.asi ako kazde tehotenstvo je ine,tak aj kazda laktacia moze byt ina.

ali27
13. máj 2009

mailinka,

ohladom tabletiek ti dam urcite vediet. zacala som ich brat dnes a pisu na obale ze do 24-48 hodin by sa to malo prejavit. tak som veeelmi zvedava. beriem aj homeopatika, ale tie teraz vysadim, nech telo nie je uplne zmagorene.
dnes rano som uz mala taky pocit, ze kriza je prec, ale nie je ☹ ta posledna trvala tyzden, tak co chcem. krizujem zatial "len" treti den.
ono tie chvile ked mala pije a je tam toho mliecka dost a ja na nej vidim, ze aka je spokojna, su uzasne. nemenila by som. tak si hovorim, ze to stoji za tie problemy. ale uz par krat som toho mala naozaj plne zuby a myslela som ze s tym skoncim. ale som rada, ze som vydrzala az doteraz. musim povedat, ze uz to neberiem tak tragicky. predtym som velmi stresovala a stale som mysela na to mlieko, ze preco sa netvori. tak mozno som si aj sama sposobovala problemy. teraz to uz neriesim, lebo viem, ze sa to casom zase vsetko rozbehne.

mozno je ten rozdiel medzi laktaciou u prvej a u druhej dcerky sposobeny tym ako sa babatka k tomu stavaju, kolko piju, ako su prisate, atd. neviem. ja sa len teraz ucim vsetko co a ako ohladom babatka. chodila som na kadejake kurzy, preporodne pripravy, ale realita je uplne ina... 🙂

mailinka
13. máj 2009

ali27
uz voped ti dakujem,ja tu par dni nebudem,lebo idem na skusky do Ba(preto som chcela aby si mi napisala do IP) a to je pre mna dalsi stres,nielen to co mala teraz vyvadza.presne inac viem o com pises,ja som sa tiez stresovala ci budem mat dost mliecka pre malu(hlavne na vecer) a uz som si myslela ze je kojeniu koniec,ale zatial to zvladame,aj ked s tazkostami,ale ide to.ved musi byt raz uz aj lepsie 🙂
ja som brala aj homeopatika,ale nejak mi nepomohli,takze s tymi to uz skusat nejdem,tie tabletky od motherlove uz budu moj posledny experiment,lebo som uz vyskusala naozaj vsetko.
tak ty si zodpovedna mamicka,mas za sebou vseliake pripravy a zivot ti nakoniec postavi prekzaky ktore ta na kurzoch nenaucia,to je teda nespravodlive ☹ .tak drzim palce nech ide kojenie jedna radost a nech je mliecka dost.
ja opat bezim k uceniu,uz nech je to za mnou.

romanakatka
13. máj 2009

žienky ďakujem, skúsim teda tú laktačnú poradkyňu, snáď nájdem nejakú ochotnú, ktorá poradí... myslím, že krpec sa vie celkom dobre prisať, spapá celú bradavku a na začiatku vidím, že hlce kým mu tečie to predné mliečko... prestáva skôr vtedy, keď musí trošku viac potiahnúť z toho zadného 😖 cumlík úplne odmieta a fľaša mu tiež veľmi nechutí, ale asi si začal zvykať, že mu to tak ľahko tieklo a je teraz lenivý ... snáď to teda nejako prekonáme... skúsime teda prikladať vždy keď bude pýtať... obávam sa, že ale budeme prisatý nonstop 😅 Idem teda nájsť nejakú reálnu pomoc a dnes už začneme s prikladaním a fľašu odkladáme, tak držte palce 😨

ali27
13. máj 2009

mailinka,
drzim palce so skuskami a tiez s mlieckom. stresy urcite nepridavaju, takze nech to mas rychlo a uspesne za sebou 😎

bevab
13. máj 2009

Aho Ali27, aj mna by zaujimalo ci tie tie nove kapsule pomoze. dakujem za info 🙂

martina1305
13. máj 2009

Ahoj Annicka a ostatne maminky. Dcerku stale uspesne dojcim (a dufam, ze aj dlho este budem 😉 ), ale chcela by som sa spytat ohladom mojej stravy. Uz dlhsie mi idu na chut zemiakove sulance s makom. Mozem mak (popripade sulance s orechami) ako dojciaca matka zjest?

mihanka
13. máj 2009

ahojte...
annag, pezincanka, este raz dakujem za rady, pomohlo, cely den som mala teply obklad - mokru vreckovku zohriatu v mikrovlnke v sacku, menila som kazdu hodinu... je to prec, ale obklad este mam... 🙂 😵

martinka, kludne vyskusaj a skusaj jest uz vsetko... postupne, lebo ked si odopieras, ukracujes seba aj mimi o vitaminy... 😉 inak na mak som pocula, ze sa z neho dobre kaka, ale ze aj naduva... tak neviem.. ja som sa okolo 6 mesiacov dopracovala k tomu, ze jem uz uplne vsetko 😉