Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

adus22
1. jún 2009

Annag dakujem za tvoj cas a za radu. Vyskusam. Ak nepomoze ozvem sa cez IP.

kajuska111
1. jún 2009

annag,
hej, dnes to bolo to iste. No dnes pobede papala okolo pol stvtej, potom bola asi hodku hore, potom zaspinkala a o siestej znova papala, zase bola hore cca 3/4 hodinu, okupali sme ju, skusila som ju nakrmit, zo zaciatku tahala, mala som pocit, ze si potiahla dost ale spustila plac a skoro si zjedla rucicku...

ollako
1. jún 2009

annag dakujem precitala som si co si pisala pataye, no asi sa musim s tym zmierit, a...mozno si po case zvyknem a konecne sa vyspim 😔 len sa bojim aj toho , aby sa nenaucill takto spavat aj cez den, lebo to nepripada do uvahy, kedy by som mu navarila, upratala a tak (musim si zaklopat, cez den zaspinka sam)
a ano bradavku len jednu pravu mam bolavu, ked zacne cucat..aj stipe , pali ,svrbi.aj po dojceni, ked nemam podprsenku a drazdi sa mi o pyzamu, takze to riesim podprsenkou.a ako sa bradavka spaja s dvorcom to mam az do ziveho a dvorec sa mi supa ako ked sa spalis na slniecku 😒 natieram si to kremom od aventu.aby som nemusela zakazdym umyvat, mam tendenciu ho prikladat na nebolavy lavy prsnik a to sa bojim , aby sa mi potom mlieko neprestalo v pravo tvorit, tak sa snazim striedat a ako na potvoru, ked sa rozhodnem dat aj bolavy prsnik, tak zaspi s bradavkou v ustach a aj ja zadriemem.. ked vytiahnem tak rev, tak rychlo vymenim a natieram...neviem, ci zatial ho mam nechavat len na jednom prsniku driemat, alebo ako?

kajuska111
1. jún 2009

annag a zabudla som ti napisat, satku nemam, malu uspavam v spalni kde spinka, niekedy ju manzel uspi v obyvacke za pochodu

annag
1. jún 2009

kajuska , ak sa bude zajtra tiež povedzme o pol 4 dojčiť, bude hodinu hore, vtedy ju nadojči znovu. Potom si pospinká - zdriemne - vtedy ju nadojči z jedného, okúp, nadojči z druhého, ale už v posteli - normálne si s ňou okolo 18 ľahni do postele, zatvor sa s ňou v izbe a spolu spite a dojčite sa. Nedávaj ju vtedy ani odgrgávať, vôbec s ňou nehýb, nechaj jej prsíčko hoci si ho bude i cuckať. Skús s ňou zaspať - potrebujeme totiž dosiahnuť stav, kedy sa tomuto večernému plaču vyhneme.

annag
1. jún 2009

kajuska, šatku si kúp alebo požičaj, veľmi ju potrebuješ, ak zaspávate v spálni, to je výborné, ale musíš s ňou aj zostať v spáli až dovtedy,kým nebude hlboko spať - možno i dve hodiny i dlhšie.

annag
1. jún 2009

ollako - zajtra zbehni do lekárne a kúp si Canesten alebo Candibene krém a natieraj si bradavku 3 x denne po dojčení , pred dojčením NEzotieraj a bradavku veľmi často vetraj. Ozvi sa po 2-3 dňoch, či zabralo.

annag
1. jún 2009

ajka30 - prsníky sa veľmi nalievajú? Mliečko z nich strieka, vyteká, musíš nosiť prsné vložky? Malý keď pije, vyteká mu mliečko z pusinky? Keď sa odpojí, mliečko strieka? AJ odsávaš? Ak áno, koľko? Papá veľmi hltavo? Koľkokrát kaká?

ollako
2. jún 2009

annag dakujem za radu tak myslis, ze je to mykoza, no canesten mam aj doma, takze hned budem natierat 😉

pistok
2. jún 2009

nechcete tému premenovat? na poradňu ?
ozaj výborné rady, asi čítajú a priúčajú sa mnohé, aj čo nepíšu
ďakujeme annag

mata222
2. jún 2009

ahoj annag, poprosim o radu..sme na um, kedze maly grckal, tak na odporucanie dr.sme presli na nutr.ar, grckanie prestalo, ale ho velmi zapekalo a mal velmi casto koliky, takze sme sa vratili na povodne um-nutrilon klasicky a do nutrilonu mame pridavat nutriton..zacali sme dnes, tak uvidime ake budu vysledky..len posledne 2 dni ma take riedke zlte kyslo pachnuce stolice, je to ok?dufam, ze som mu neublizila tou zmenou um... niekde v prispevku som citala, ako rozoberas grcky 🙂 , kedy je dieta prejedene..kedy ma reflux.. a nemozem to najst, prosim ta, mozes to este raz rozpisat? dakujem..mozno sa v nasom pripade nejedna o reflux..

ajka30
2. jún 2009

Ahoj annag,
prsniky sa nalievaju dost, aj dost tvrdnu, mlieko z nich pri stlaceni strieka aj vyteka. Aj cez den nieco vytecie, hlavne rano po sprche ked sa zohnem, tak je cela podlaha zakvapkana... Ked maly pije, tak mu nevyteka z ust, ale niekedy ked prestane, tak potom nieco vytecie. Uz sa stalo, ze mu tieklo aj cez nos ☹ Pije zvycajne hltavo prvych 10-12 minut, potom uz zacina pospavat, po 20 minutach mu prsnik vyberiem. Ked prestane pit, uz mlieko nestrieka. Kojim raz z jedneho, druhy raz z druheho prsnika. Odsavam len ked vladzem ☹ a ked ma moc bolia prsniky, odsavackou ma to velmi boli a rucne mi to ide slabo, zvycajne to vzdam po 20 mililitroch ( hovorim si lepsie nieco z nich dostat ako nic).
Pokakanu na takmer kazdu plienku, minimalne 5krat denne, niekedy kaka rovno pri papani alebo tesne po nom. Ak nie je plienka pokakana, tak ma aspon trosicka sprtnute. Ked kaka, uplne mu knuci v brusku a ma take silne prdiky, ze pocut, ako pri tom rovno kaka,uplne to z neho leti.......
Ked som bola minuly tyzden u lekarky, tak pribral za 9 dni 400 gramov (ak sa vaha nemylila), tak hladny hadam nie je, ci ano?
Hm, vcera vecer velmi nevyvadzal, zato dnes doobeda nariekal dobre dve hodiny...
Vopred dakujem za Tvoju radu.

ajka30
2. jún 2009

Este som zabudla, niekedy tlaci a place aj v spanku....niekedy aj polhodinu

annag
2. jún 2009

pistok, ďakujem a súhlasím 😅

annag
2. jún 2009

mata222 - ak grcká, tak tam reflux trošku bude. Taký mierny reflux je pre deti normálny jav - ako dozrejú, tak sa vytratí. Pri refluxe je najlepšie papať menšie dávky a častejšie. Príklad nie 150 ml každé 3 hodiny, ale 100 ml každé dve. Treba hľadať optimálny interval i množstvo. Takéto bábo totiž stále vyzerá ako hladné a dožaduje sa neustále kŕmenia - chce zapiť záhu. Spočítaj si, koľko má vypiť za celý deň - teda váha x 150ml. Toto množstvo vydeľ aspoň 8-10. Teda skús ho kŕmiť aspoň 8-10 x po menšej dávke a jeden raz. Pri refluxe je dôležité, aby žalúdok nebol dlho zaťažený - lebo práve ťažká strava spôsobuje, že sa prejavy refluxu zvýrazňujú a pretrvávajú dlhšie obdobie - to platí i pre dospelých. Takže optimálne je radšej upraviť množstvá a intervaly ako dávať AR mlieko či zahusťovadlo. Ako vidíš, zahusťovanie nie je všeliek - bábo má dokonca ďalšie typické tráviace problémy -hnačku, zápchu .... to mu spôsobuje bolesť bruška ... Radšej sa zameraj na cumlík - aby mu mliečko netieklo rýchlo a nepil veľmi hltavo. Po kŕmení ho nos vo zvislej polohe, dávaj na bok spinkať a dôkladne odgrgávaj.

annag
2. jún 2009

ajka, napíšem Ti to IP -pár dní budeme viac v kontakte 🙂

ajka30
2. jún 2009

dakujem annag, prave som docitala, odpisala 🙂

zelmirka1
2. jún 2009

ahoj annag
ja len tak "by the way" sledovala som tuto temu od zaciatku a aj vdaka tebe uspesne dojcim svojho bobceka ktory ma 8,5 mesiaca takze DAKUJEM za vsetky rady ktore tu, su super. Bodaj by vsetky maminy mali taku pomoc.
Pamatam si ako si tu raz niekde pisala o papani v noci ze lepsie sa babetko oduca okolo 8-9 mesiaca nie v pol roku ako radia niektore knizky, tak chcem len potvrdit ze uplne prirodzene postupne maly zacal papat v noci menej casto /az ked zacal viac papat prikrmy/ a teraz som vycitila ze uz nie je hladny a vydrzi do rana do 5-6 hod. Sice sa este budi ale staci ho pohladkat a spinka dalej.
Chcem sa opytat rada by som kojila este do jedneho roka, ked kojim len 3x za den budem mat stale mliecka dost ?

katja78
3. jún 2009

Ahoj Anka,

trošku ma zmiatlo, keď si nedávno písala o tom, či treba ponúkať dieťatku oba prsníky pri jednom dojčení, že si to má regulovať samo, či chce, alebo nechce, a na druhej strane si písala o zásade, že ponúknuť druhý prsník najskôr po 2 hodinách, medzitým radšej ponúknuť ten istý prsník. 😕
Mohla by si mi to, prosím, ozrejmiť, pretože niekedy mám pocit, keď sa malá odtŕha od prsníka, že je málo mliečka, ale ako s ňou pohnem, tak hneď vypustí z pusinky, čo v nej má 😒 , tak si myslím, že vtedy je asi viac unavená a nie hladná. Ako by som to mohla rozlíšiť, či ponúnuť pri jednom dojčení aj druhý prsník, alebo nie?

katja78
3. jún 2009

A ešte ma zaujíma, ako veľmi môže únava ovplyvniť tvorbu mliečka. Pri staršej dcérke som spávala oveľa viac, teraz tak 4-6 hodín s prestávkami samozrejme, niekedy sa v noci, keď sa mi podarí spať v kuse 4 hodiny, zobudím, že už som vyspatá a cez deň si zriedkakedy zatvorím oči aspoň na pár minút.
Čakám, kedy sa to trochu zlepší, lebo fyzické rezervy mi pomaly dochádzajú. 😝 😔 ☹

lanada
3. jún 2009

Ahojte. Milá annag. Tiež by som sa chcela opýtať obdobne ako katja. Malý Rišo (2 mesiace), papal donedávna z oboch prs každé dve hodiny v noci vydržal aj 6 hodín prespať. Teraz už druhý deň papá vždy len z jedného prsa-druhé už odmieta. Priberá dobre. Váži 5700 g. Treba odsávať druhý prsník keď z neho nepije alebo to všetko nechať tak nech sa to same upraví na potrebu malého? Vďaka🙂

lanada
3. jún 2009

...ešte som zabudla dodať, že teraz ako papá z jedného prsníka tak čas medzi jednotlivými kŕmeniami sa predĺžil na cca tri hodiny,občas štyri - nechcem aby pochudol🙂

annag
3. jún 2009

lanada - ak nechce, tak ho nenúť, zrejme máš vynikajúco rozbehnutú laktáciu, malému stačí jeden prsník. O pár dní či týždňov sa to môže opäť zmeniť - ak sa dostane do rastového špurtu - možno sa bude opäť dojčiť z oboch a veľmi často. Prsníky sa bábetku vždy prispôsobia. Odsávať teda netreba. Iba ak máš ozaj veľké obavy, tak odporúčam odsať raz do dňa - napr. večer tú istú dávku - aby si bola spokojnejšia. Hlavne sa nezľakni, keď sa to zmení - je to normálne 🙂

skrecok
3. jún 2009

Draha Annag,
uz je mi to velmi trapne Ta poprosit o pomoc len mam problem. Maly v poslednom case stale kuse vsetko mozne (robim vsetko mozne, aby to nerobil zatial bezuspesne), vcera mi 2x silno kusol do bradavky az mi tiekla krv, dnes ma este stale velmi boli bradavka a taktiez ked dojcim. Normalne sa bojim na tej strane dojcit, dlhsie mi trva kym sa ako-tak uvolnim a spusti sa mliecko. Kamaratka mi poradila pouzit klobuciky, lenze ja nechcem. Aj tak viem, ze maly by to odmietol lebo nema rad nieco umele. Dnes zas mi lekarka poradila odsavat, lenze dokedy... ☹ Co mam robit? Chcem este ho dojcit, lebo aj tak maly nema rad caje, vodu a ani UM. Dakujem velmi pekne.

annag
3. jún 2009

skreckok - tak to od neho teda nie je pekné, takto mamičke robiť zle - i keď on to ešte vlastne nechápe - bradavka, dvorec - dojčenie mu pomáha masírovať si ďasienka , takisto skúša hrýzť, však načo zúbky má,keď si ani seknúť nemôže ....

- klobúčiky určite nie - dohrýzol by Ťa ešte viac. Bola by som veľmi rada, keby ich radšej prestali vyrábať ... Odsávanie už znie lepšie - lekárka má pravdu, ak by Ťa to nebolelo, bolo by fajn prsník trošku i poodsávať, aby nedošlo k útlmu tvorby mliečka v ňom. No ak je boľavý, tak radšej ho netráp ešte viac.

- je dôležité sledovať, kedy bábo pije a kedy nie - teda akonáhle vidíš, že už nepije alebo ani nemieni piť - tak ho z prsníka stiahni. Pretože ak bábo pije - hrýzť nemôže -jazýček prekrýva spodné ďasienka a hrýzol by si jazýček. to znamená, že ak chce seknúť -určite nepije a musí si jazýček zasunúť späť za zúbky. Toto je najdôležitejšie - ustriehnuť si, kedy ozaj pije. Pomáha i stláčanie prsníka - pretože stláčaním zabezpečíš súvislý tok mliečka, nemá dôvod sa odpájať a len cuckať. Zrejme Ťa teda sekol na začiatku dojčenia alebo na konci. Možno nie je vždy ozaj hladný - čakaj a odsleduj, kedy býva ozaj hladný či smädný. AK Ťa sekne, veľmi zvýš hlas, pokojne zvýskni tak, že sa zľakne a odpoj ho z prsníka - pochopí, že hryzenie prsníka sa spája s mamičkiným hnevom a bolesťou a prestane to opakovať .

Zatiaľ kým je bradavka boľavá - ponúkni vždy najskôr dobrý prsník - aby sa Ti mliečko spustilo a keď cítiš, že sa spustilo, vlož malíček, z dobrého ho odpoj a prilož ku chorému - nebude mať taký silný tlak a takisto zabudne hrýzť - tok mliečka ho bude motivovať piť a nie hrýzť. Bradavku natieraj ak máš doma Bactrobanom alebo Framykoinom.

annag
3. jún 2009

katja78

- je dôležité, aby bábo dopilo prsník až do dna a až tak prešlo na druhý prsník.

Ak napríklad dáš jeden prsník, stláčaš ho a bábo už napriek stláčaniu nepije, prsník je dopitý , bábo nie je spokojné, samé si prsník nepustilo , prsník iba cucká - môžeš hneď ponúknuť druhý prsník. Vtedy treba pozorovať, čo bude robiť -piť, alebo pocuckávať. Môže sa stať, že druhý prsník pije len krátko a teda ho nedopije do dna (presne ako Tvoja malá) . Takže ak sa bude chcieť dojčiť napr. o polhodinu - dáš druhý prsník - o polhodinu chce opäť - tak dáš opäť ten istý prsník - teda sa snažíš,aby počas častého dojčenia pila ten istý prsník a vyprázdnila ho až do dna. Ona sa takto dostane i k zadnému mliečku a prsník postupne dopije. Toto sa stáva pri nepokojných , unavených bábetkách - napr. večer, alebo pri bábetkách s refluxom .... Takisto u mamičiek, ktoré majú veľmi plné prsníky a bábetku zjavne stačí jeden prsník a ani ten nestihne počas dojčenia dopiť. Vtedy ak si bábo popýta prsník o polhodinu, o hodinu ... treba opäť ponúknuť ten istý prsník. Pri mamičkách s veľkou nadprodukciou sa dojčí aj viac hodín z jedného prsníka.

O čo vlastne ide - ak bábo prechádza z jedného prsníka na druhý bez toho, aby jeden najskôr dopilo až do dna, pije veľa predného mliečka. Jednak môže dôjsť k nadprodukcii , jednak kvôli dlhodobo zhoršenému vyprázdňovaniu i k zápalu, upchatiu mliekovodu a následne k útlmu mliečka. Ak bábo takto pocuckáva z prsníka na prsník, nedostane sa k zadnému mliečku, môže mať koliku, nepokoj, môže neprospievať napriek tomu, že často pije a prijíma dosť veľký objem mliečka. Teda každá nadprodukcia mliečka sa paradoxne môže za pár dní či týždňov stať laktačnou krízou - pre zlé vyprázdňovanie prsníka.

annag
3. jún 2009

ahoj zelmirka, tak len si to neuriekni, nech mu dobré noci vydržia čo najdlhšie 🙂 Dojčenie Ti vydrží, ponúkaj obidva prsníky - ak si druhý vezme, je to fajn, ak nie, nenúť ho . Kľudne môžeš i o čosi častejšie dojčiť - vždy,keď si popýta- v lete deti radi prsník pijú - je teplo, tak od smädu im príde vhod aj častejšie. 🙂

skrecok
3. jún 2009

Annag, si veľký pokladík.
Budem skúšať tak ako si mi napísala. Doteraz som boľavú bradavku natierala krémom zn. Avent, ale stále to dosť bolí. Problém je, že pred 2 týž. bol veľmi chorý (mal rotavírusy) a často som mu ponúkala prsník, aby sa ukľudnil cuckaním a trošku napil.
Ešte raz Ti veľmi pekne ďakujem a určite sa ozvem. 🙂

annag
3. jún 2009

skrecok - za dobrotu na žobrotu sa hovorí 😀

jabera
4. jún 2009

ahoj Annag,
po istej dobe opat prosim o radu... pred casom mi pezincanka radiĺa kvoli velmi riedkej stolici mojho babatka. zacala som kojit sposobom, ktory opisujes par riadkov vyssie. snazim sa vzdy vyprazdnit prsnik, aj ked uplne sa mi to nedari, lebo maly zacne zurit, ked uz mliecko netecie ako vodopad a myslim, ze sa mu nechce sa malinko trapit. vzdy si skusim odstreknut a stale je tam dost mliecka, ale on uz je nervny...prekladam ho na druhe prso az ked uz naozaj jaci.
stolicu ma maximalne raz denne, niekedy ani to, takze hnacku nema, ale stale je uplne riedka, obcas sa tam vyskytne par nitiek...priznam sa, nechce sa mi to hovorit mudr, nechcem do neho tlacit nejake lieky. pezincanka spominala, ze by mu mudr mozno dala probiotika, ale neviem, ci o to mam stat....
druhy problem je z ineho sudka. mam dost velku nadvahu. strasne ma to stve a chcela som zacat aspon trosku obmedzovat stravu. myslim si totiz, ze co sa tyka mnozstva, kludne by mohlo byt mensie, neverim, ze ine kojacie zeny jedia tolko co ja. lenze, ked jem co i len trochu menej, som velmi, ale naozaj velmi hladna. a to som sa snazila byt na , podla mna, normalnych porciach. a ani nie o dva dni som zrazu mala ovela menej mlieka. cez noc sa mi vobec nenaliali prsia tak, ako som zvyknuta a trpla som, ci vobec bude malemu na ceĺy den stacit, kedze popija dost vela. zlakla som sa a radsej som zacala jest ako dovtedy... potom som rozmyslala, ze som si to iba vsugerovala, ze j ehlupost, aby telu na vyrobu mlieka nestacili normalne porcie, ze by som musela "zrat" preto, aby som mala mlieko.. naozaj neviem. co si o tom myslis? je mozne, ze uz som tak nastavena, ze proste musim jest vela, aby mlieko bolo?
moc krat dakujem za odpovede.