Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

tinika
4. nov 2011

@strapco13 no len on zaspi na rukach a ked ho dame do postielky rev strasny a davam mu vzdy ked pyta, ale on pyta v podstate stale, aj za 15 minut je schopny zase pit :((( ja uz som z toho sibnuta nič nepomaha, ani rurka ani nič, neviem ako mu dostat vzduch z bruska, zase len strasne narieka a nevieme mu pomoct, ja uz som zufala .( a ked mu budem davat ten isty prsnik z druheho odsavat?

adagaborova
5. nov 2011

@tinika ahoj..my sme mali tiež taký problém...stále mi malý plačkal a plačkal..a ja som mu stále ponúkala prsník..no potom som zistila že jemu je z toho už ťažko...negrckal vobec no len sa mi v noci stále budil s plačom a ja že či není zase hladný...cez den som ho nechala trošku vyhladovať(snažila som sa mu dať prsník raz za 3 hodinky)zábávala som ho,nechala aj poplačkať...potom sa mi to celkom upravilo...spinkal aj 6 hodín v noci...ale teraz v noci mi robil to isté...stále by bol len na prsníku nalepený...ach joo musíme to nejak zvládnuť.. 😉

tinika
5. nov 2011

@adagaborova no moj vačšinou spi tak tie 3 hodky aj viac takze prsnik dostava v takych intervaloch ak zaspi ale ked je hore a furt reve tak za hodku a pol občas dam nech sa ukludni, len je tazko zistit čo mu pomoze či je hladny alebo čo, skusame vsetko mozne

janulkan
5. nov 2011

ako casto by malo babatko pit? napr nas maly si v noci nepyta ani po 4h, cez den sa snazim kazde 3h, mam ho budit na kojenie alebo ho mam prirodzene nechat spat kolko chce a kojit az ked si bude pytat?

megi1989
5. nov 2011

@janulkan aj my sme boli podobne zozačiatku - aj keď cez deň si malá pýtala častejšie ( čo sa nečudujem, boli strašné horúčavy ) ale v noci mi prespala takmer od narodenia 4 až 6 hodín, a potom sa asi každé dve hodiny budila 🙂

strapco13
5. nov 2011

@janulkan idealne je dojcit na poziadanie..cize vzdy ked si babo vypyta, plus aktivne ponukat prsnik a zaroven aj nechat dieta vyspat.
skus si prestudovat http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... a aj ostatne clanky 😉

strapco13
5. nov 2011

@tinika mas v podstate 2 male deti a babatko citi, ze sa mu nemozes venovat naplno, len este tomu nerozumie a kedze chce byt s tebou tak place..skus satku alebo ergonomicky nosic /nie klokanku/..takto si babo pospinka pri tebe, bude ta citit a ty mas zaroven volne ruky pre druhe dieta, domacnost a pod..ja to mam rovnake ako ty..mala mi cez den spi bud vonku v kociku alebo vo vnutri v satke, v noci spinka so mnou
pri nadprodukcii pije dieta viac predneho mliecka, to obsahuje viac laktozy a ta zaplynuje..koj viackrat z toho isteho prsnika..tak sa dostane aj k tomu zadnemu mliecku a plynatost sa zmizi

strapco13
5. nov 2011

@tinika este..male babo co reve za hodku a pol od zobudenia je uz strasne unavene, chce spat ..ponukni mu prsnik skor a uspi ho
v podstate skoro na vsetky problemy babatka v tom veku je jedno riesenie..prsnik a dojcenie 😉

tinika
6. nov 2011

@strapco13 takze napr. z jedneho dat a o tri hodky zase? a z druheho odsat aby sa vyprazdnil? vdaka a ano občas dam prsnik na uspatie stači troska pocucka a sa ukludni

alex1983
6. nov 2011

Baby je to normalne ked moja 13.mesacna mala spapa napr.na ranajky polku jogurtu, potom na obed asi 4 lyzicky co je navarene a na veceru napr.z kase zje zasa len 3-4 lyzicky a je viac menej len kojena? Myslite ze jej to staci? Ma vsetky vitaminy co ma mat? 😝

prsky
6. nov 2011

@alex1983 je to uplne normalne, niektorym detickam trva, kym zacnu papat, moja sa rozpapala (na jej pomery, lebo popri ostatnych detoch je to stale bieda - ale tak ma byt po kom 😅 ) az nedavno a to ma skoro 3 roky

prsky
6. nov 2011

@tinika pri nadprodukcii druhy prsnik (ten co "stoji") neodsavaj, iba rucne vystriekaj to, co ta najviac tlaci, ale nechaj ho stat, aby sa v nom utlmila produkcia - o to pri tomto systeme ide

tinika
6. nov 2011

@prsky vdaka

alex1983
6. nov 2011

@prsky no zostala som v pomykove hlavne ked sme boli u dokiny na prev.prehliadke v roku. Lebo ze mam malu zacat navykat aj na UM, keby som stratila mlieko. To sa mi zda hlupost, ved ked som ho doteraz nestratila... Potom ze od 15tich mesiacov jej mozem zacat davat plnotucne mlieko no a nakoniec ze take velke dieta ma uz vediet prespat celu noc a nema co v noci jest, ze sa tym kazia zubky 😝 Inak som celiaticka a ze ani pre mna to neni moc dobre, ze mala ma moc odvapnuje, tak neviem ci ju mam odstavit ci nie. Inak mam z celiakie riedke kosti... Ale radsej nez pediatricky sa na to spytam mojej dr. na gastre.

strapco13
6. nov 2011

@tinika pocas 3 hodiek /ak treba tak aj dlhsie/ ponukat opakovane ten isty prsnik..cize nech ho babatko vypije na etapy a potom zas dalsie 3 hodky ponukat druhy prsnik...ak prsnik tlaci tak odsat len do povolenia tlaku
pokial babatko dava najavo ze mu jeden prsnik nestaci, vtedy dat na druhy

tinika
6. nov 2011

@strapco13 no teraz bol na prsniku 45 minut pomaly a stale plače bo by este chcel :(((( aspon myslim ze plače preto lebo je to troska iny plač ako ked mal bolave brusko, uz som zufala, neviem čo robit

prsky
6. nov 2011

@tinika u nas pomahalo byt v tichej miestnosti, lezat s babom na sebe (antigravitacna poloha), hmkat v rytme ako babo "mrmle" a snazit sa byt vnutorne pokojna, babo sa mi vzdy ukludnilo a zaspalo....nikdy som nevedela, ci tam lezime hodinu-dve-tri, proste neriesim, kolko je dieta na prsniku, pokial ma nebolia bradavky a pokial to nie je naozaj nonstop (ked pyta kazdu hodinu, tak je chyba v dojceni, treba to pozriet)

strapco13
6. nov 2011

@tinika najlepsie by bolo skontaktovat sa s laktacnou..nech sa pozrie na dojcenie, ci dieta pije efektivne...tazko sa mi to sudi cez net

prsky
6. nov 2011

@tinika pri nadprodukcii (ak naozaj mas) sa dieta nemoze na prsniku ukludnit, lebo mliecko tecie a to ho rusi. velakrat sa dietatko aj vzduchu nahlta, odgrgnutie ho zobudi, vzduch odide, zas je hladne... no kolotoc, ktory vyriesi len upravenie dojcenia a vyriesenie nadprodukcie

tinika
6. nov 2011

@strapco13 uz aj o tom uvazujem, len musim nejaku najst, pediatrička vravela ze dieta sa naje za 8min. a ze tak 15-20 s rezervou musi stačit .( a ja zase nemozem tri hodky s nim lezat ked som sama na dvoch, ten starsi ma tiez potrebuje :( a z lahu sa mma problem este postavit nie to este s babom na sebe, kedze som po sc, tka muism niečo ine vymysliet
@prsky

a bradavky ma bolia, svrbia dvorce a obča stipu ked tolko taha

strapco13
6. nov 2011

@tinika dlhe kojenie po ktorom dieta nie je spokojne treba riesit
http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-do... ..ozvi sa niektorej kludne
treba skontrolovat prisatie..lebo bolesti bradaviek nie su normalne...dojcenie nema boliet, nech skontroluje aj uzdicku, a pitie na prsniku

prsky
6. nov 2011

@tinika ja som po dvoch SC, mne sa dalo v pohode, ale tak kazda sme ina 😉
a nazory ako ma tvoja pedka "milujem" .. dojcenie nie je len o jedle a keby jej striekalo jedlo prudko do ust, ze by ledva prehltala (lebo to pri nadprodukcii sa presne deje), ci by sa stihla za 8min najest a upokojit...ved babatka potrebuju hlavne maminu tesnu blizkost, mliecko a sucho, potom zvycajne byvaju spokojne (ale su aj "morosne" babatka, ktore neuspokoji nic a treba to nejak v zdravi prezit 😅 ) a na doma satka/nosic .. tiez som na dve deti sama cele dni
ako strapco pise, treba co najskor laktacnu zohnat na osobny pokec

tinika
6. nov 2011

@prsky ja som tiez po dvoch sc ale nikdy som po leziacky nevedela kojit a aj ked som si ho chcela pomojkat na leziaco tak mala som pocit ze je dole hlavou na mne a mu to vadi bo sa huzdil
a kočky kedy prebalujete pred alebo po papani? lebo on sa vykaka pri aleob po papani a neviem či ho nechat tak v kake

tinika
6. nov 2011

@prsky
@strapco13 kočky dakujem vam za rady

inac on ani v postielke nechce spat :((( len v lekatku to nepoznam prvy mal sice koliky ale ovela slabsie a spal v pohode

prsky
6. nov 2011

@tinika ved jasne, nie kazdej (aj mamine po prirodzenom porode) vyhovuje dojcit po leziacky, kazda mame nejake preferencie a aj babatka maju svoje oblubene polohy 🙂
v noci, pokial dieta zaspalo, som neprebalovala, cez den som dojcila s holou ritou, serbel pri nas, ked zacali natahovat nozicky a prestalo cucat, tak som podrzala nad nocnikom, dieta sa vykakalo donho 😉

tinika
7. nov 2011

@prsky nadranom som skusala zase po leziacky, ale bez pomoci nemam sancu, tato mi dal maleho on sa napapal ale aj tak mu nestačilo este potom po sediačky som davala, on aj hodinu by tahal, to uz mam pocit ze na prazdno ide, bolia ma bradavky a jemu stale nestači, je mozne ze mu nestači moje mlieko? aj ked sa tvori tak ze ma bolia prsniky a mlieko vyteka?

prsky
7. nov 2011

@tinika slabe mlieko neexistuje...podla popisu mas skor nadprodukciu a pri nej, ako sme ti uz pisali, sa moze zdat, ze je babatko hladne, ze mu nestaci, ale nie je to tak, treba len upravit techniku dojcenia a zbavit sa nadprodukcie...najlepsie tak spravis priamym kontaktom s laktacnou poradkynou.

tinika
7. nov 2011

@prsky dakujem, uz som jednu kontaktovala, večer sa jej mam ešte ozvat

beton
7. nov 2011

@alex1983 no tolko bludov pokope sa len tak nevidi....takze zacnem v tvojom poradi 🙂
na umele mlieko dieta nemusi prejst vobec, po roku mozes prejst rovno na kravske plnotucne. stratit mlieko sa neda...tvori sa dojcenim a teda ak budes dalej dojcit a aktivne ponukat prsnik pomedzi prikrmy, tak mlieko nestratis. mozes ho stratit akurat vtedy, ak napr. znizujes pocet dojceni na ukor prikrmov.
nocnym dojcenim si udrzujes laktaciu, tvorbu mliecka, takze ak chces dlhodobo dojcit, je dobre, ak sa dieta v noci este budi (teda ak to nie je nejaky extrem, 15x za noc 🙂
ad. celiakia, osteoporoza...dojcenie neodvapnuje, je to mytus, na ktory sa mnohi odvolavaju. zenske telo je stavane tak, ze dojcenie sluzi naopak ako prevencia vzniku osteoporozy. ak sa mi podari najst link na tieto info, poslem ti 🙂 tvoj gastro Dr ti s velkou pravdepodobnostou povie to iste, co detska Dr. je to smutne, ze malo lekarov sa venuje vztahu dojcenia k svojej specializacii a preto je dobre, ze hladas info aj inde. hlavne sa nevzdavaj dojcenia kvoli pseudodovodom, drzim palce.