Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

cvikla969
25. jan 2010

annag,mam na teba taku otazocku.dufam ze mi budes vediet poradit.
svojho drobca v pohode kojim,no dalsie babo by som chcela mat az za par rokov.no velkost mojich prs pred tehotenstvom sa pohybovala okolo E a teraz je to o niekolko cisel viac.ja to berem ako hendikep pretoze nemozem poskocit,obliekat sa do coho chcem,kupit podprsenku,bolesti chrpta ani nehovorim.preto je pre mna jedinym vykupenim plasticka operacia,no neviem ci po takom zakroku je mozne kojit alebo mam zatat zuby a pockat par rokov?

annag
25. jan 2010

nikush, keď nechce, tak asi mu to stačí 😀 , zrejme je dosť najedený z noci ... bábetká takto papať môžu, raz viac, inokedy menej často, riaď sa ním a núť, ponúkaj, no nenúť, trebárs pri vysávači 😅

annag
25. jan 2010

janulka, samozrejme, hlavne nenútiť, je možné, že potrebuje papať menej na jeden raz, mliečko strávi, môže prijať ďalšie. Možno jej bude lepšie vyhovovať piť 80 ml každé dve hodiny. Je to to isté ako 120 ml každé 3 hodiny. Je normálne, ak bábo istý čas papá menej. Potom sa to opäť zmení. Nebuď ju, ak je hore, tak jej ponúkni menšiu dávku častejšie, no ak spinká, tak ju nechaj oddychovať, aj dlhšia pauza je v poriadku. AK je bábo v rastovom špurte, papá viac, ak má obdobie stagnácie, pije menej.

Nutriton veľmi neodporúčam, môže byť nespokojná, nutriton eliminuje grckanie, no záha zostáva, dokonca ešte horšia - teraz je spokojná, tak Ťa to nemusí trápiť. Radšej sa zameraj na spôsob papania - aby pila pokojne - aby jej netieklo mliečko rýchlo, uprav polohu...., menší objem, nechaj ju oddýchnuť po jedení, aby si jej nestláčala bruško.

annag
25. jan 2010

susik, ale perecentilový graf porovnávajúci výšku - váhu má v norme a pekne sa drží svojej krivky. 🙂

Každý z nás je iný, jeden je dlhší, druhý kratší - odchýlky sú normálne. Je možné, že má v sebe predispozíciu byť dlhá a štíhla, dlhá bola vzhľadom na výšku v 3 mesiacoch a je i teraz . Je to v poriadku. Rastie, priberá, môžeš byť spokojná. Príkrmy jej rozhodne netreba. Bábetko tabuľky nepozná, rastie podľa seba, svojich vnútorných potrieb. Ako bude ďalej rásť , to Ti asi nikto nepovie, je však veľmi časté, že deti rastú v skokoch. 🙂

annag
25. jan 2010

mazu, no treba nám urýchlene popracovať na náprave, lebo začne prsníky odmietať celkom. Vyplň mi prosím dotazník:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
25. jan 2010

csina, maličká reaguje na silný tok mliečka, bude treba laktáciu trošku utlmiť, ale najskôr mi prosím vyplň dotazník , aby sme čosi nezanedbali http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/dotazn...

annag
25. jan 2010

ivakaivka - ekzém maličká má , lebo naň zrejme mala predispozíciu už od narodenia. Kožný lekár má pravdu, v dojčení treba pokračovať, bola by obrovská škoda prejsť na UM. Malé množstvo alergénov v mliečku pomáha bábetku posilňovať si svoj vlastný, ešte nezrelý imunitný systém. Ona môže zle reagovať len jedlo z Tvojej stravy vtedy, ak hladina nejakého alergénu vysoko stúpne. UM je vyrábané z kravského mlieka, jeho podstatou je kravská bielkovina, veľmi silný alergén pre človeka. Už z tejto podstaty je jasné, že Tvoje mliečko môže byť len lepšie.

Ohrievaním síce MM stráca niektoré prospešné látky, no napriek tomu je to stále najlepšia možná voľba.

To, že nechce inak papať - určite má na to svoj dôvod, je to ťažké, už to, že nie je na prsíčkach je smutná realita našej spoločnosti 😔 . Ak jej to však takto vyhovuje, nemá zmysel ju rušiť a meniť jej zvyk. Zrejme sa na nej podpísal ťažký začiatok s dojčením, ktorý ste obidve asi ťažko znášali.

Môže piť i v spánku, ale treba ju kŕmiť opatrne, aby pila pokojne. Otázne je, či jej ozaj nechutí, alebo sa len Tvoje predstavy rozchádzajú s jej predstavami. Mamičky , ktoré kŕmia z fľaše, majú tendenciu deťom dávať viac než vlastne ony samé chcú a potrebujú. ... no o pár týždňov aj tak príde k náprave , lebo začneš s príkrmami, vtedy sa všetko zvyčajne obráti , malá si zvykne papať opäť viac cez deň - nabehnete na nový režim.

annag
25. jan 2010

majaza, ďakujem 🙂

pammy - dnes som dala na stránku prerušenie dojčenia presne k takej operácii akú očakávaš.

http://dojcenie.wordpress.com/category/zivot-s-...

Pruh je zvyčajne jednoduchá operácia, skôr by mohla byť zaradená do jednodňovej chirurgie. Pokiaľ takúto operáciu očakávaš, je dôležité sa vopred s lekármi poradiť, nadhodiť im potrebu dojčiť malého - aby Ti umožnili dojčiť v nemocnici, aby si nebola príliš dlho hospitalizovaná . V jeho veku je odsávanie asi fakt náročné, takže by som volila kontakt s malým čím skôr to bude možné. Ale aj v 2 rokoch sa dajú prsníky pri všetkej trpezlivosti odsať ak je to nutné. Inak, takýto malí veľkí závisláci si radi na prsíčko počkajú 😅

annag
25. jan 2010

cvikla969 -

zmenšenie prsníkov je pre dojčenie horšie než zväčšenie implantátmi. Pretože pri zmenšení môže dôjsť k poškodeniu mliekovodov. To, či by si po operácii bola schopná plne dojčiť bez problémov Ti nikto vopred nepovie. Riziko, že by nejaké problémy vznikli je dosť vysoké. Preto odporúčam radšej počkať. Ďalšia vec je, že ak momentálne dojčíš, prsné žľazy sú zväčšené a ony sa po odstavení zmenšia. Preto aj prípadná operácia prichádza do úvahy až keď sa laktácia utlmí a mliečne žľazy dostanú takmer pôvodnú veľkosť. No veľkosť a tvar prsníka ovplyvňuje i tuk a jeho rozloženie v prsníkoch.

ivkaivka
26. jan 2010

annag -dakujem velmi pekne.

susik77
26. jan 2010

annag: aj ja dakujem, tie net-kalkulacky su asi odveci...
este by som sa chcela spytat, ci mozem si odsat a zamraz. mlieko pre malu, ked ma mala asi este stale soor na jazyku. ja asi nic nemam na prsiach ale neviem na 100%.
aj u malej nasa dr. hovori, ze je to soor a dr. co sa s nou strieda ze vraj nie je...ze vraj je to len biely povlak zacinam si to tiez mysliet kedze ani 2 tyzdne uziv. mycomax sirupu to uplne nevyliecili, este trochu biel. povlaku zostalo a znovu sajej to rozsirilo.
ja chcem zacat po tom ukonc. 6. mes. chodit do posilky a plavat, tak som uvaz. nechat si malu hlidat a ze by jej davali to odsate mlieko. Ale teraz neviem ci by nebolo vhodnejsie UM . Co si o tom myslis? Bolo by to asi 2 davky za tyzden. Pripadne este ked budeme cestovat k nasim na sk, cesta nam trva tak 4-5 hodin a mne sa dost zle koji v sede, nejak mi to nejde. Myslis, ze ked to bude takto vynimocne, moze sa mi znizit tvorba mlieka?Al. to moc neovplyvni? Chcem kojit tak do konca 11 mes.

kuspitka
26. jan 2010

Ahoj annag.
ja by som sa chcela opytat co mam robit ,aby mala buvala v noci aspon 3h.dam ju buvat o vosmej a buva do polnoci a potom sa budi kazdu hodinu.kojim ju este ,ked buva v noci nechceme ju budit.
ked sa mrvi hned ju kojim

didi35
26. jan 2010

Annag, mam otazku:
maly dnes dovrsil presne 4 mesiace, pre 2 tyzdnami v poradni mal 7,4 kg a 66 cm - pri narodeni 51 cm a 3700g, takze toto je v pohode. Doteraz vylucne kojim. Cez den, ked vonku spinka, vydrzi nepit aj 4,5 hodiny, ale v noci chce najnovsie cuckat kazde 2 hodiny - vtedy mam pocit, ze sa mliecka nestihne vytvorit dostatok, mam pocit prazdnych prs, ale po par minutkach sa mu aj tak cosi spusti, takze pocujem ako hlta... ale aj tak mam pocit, ze v noci chce hlavne dudlovat...

a teraz otazka: niekde na MK som citala Tvoje doporucenie v kazdom pripade cez den aj ODSAVAT (teda ak som to spravne pochopila)... ja som to doteraz este ani raz neskusila, je to naozaj nutne?? Ja maleho pouzivam ako skvelu odsavacku... Podla mna mam mliecka tak akurat, ani malo, ani prilis vela, zeby som po kojeni potrebovala este nieco odsat. Myslim, ze mi vzdy vyprazdni cely prsnik - striedam to, kazde kojenie mu ponuknem iny. S prikrmami chcem zacat az po ukoncenom 6. mesiaci. Ako som citala, Tvoje deticky neboli nikdy na UM. Takze Ty si im nedavala ani tzv. pokracovacie mlieka? Myslela som, ze je to nevyhnutne... Nie som zastancom kravskeho mlieka, sama ho nepijem, takze by ma potesilo, keby som mu nemusela davat susene formuly. Takze stacia prikrmy a MM? Dakujem

antoniab
26. jan 2010

ahoj
annag chcela by som sa opytat ako zistim ci mala vytaha aj zadne mliecko a moze byt moje mliecko slabe lebo ked dokojim kojim cca 10-15min z jedneho i druheho prsnika a ked skonci tak 5minut je klud a potom zas hlada a ked ju dokrmim bud odsatim alebo nutrilonom tak este s flase potiahne 20-30ml
chcela by som predosvsetkym kojit ale neviem ci nemam slabe mliecko lebo ked odsajem je take svetle
inak malej davam aj cajik je to vobec vhodne zacali sme davat ked nastali problemi s bruskom a teraz pekne poprdkava
este ma zaujima bradavky mam citlive na chlad a jemne palia no nemam nanich zadne trhlinky moze to byt tim ze sa mala zle prisaje musi byt brada babatka na prsniku mala vezme vacsiu cast dvorca hlavne zospodu ale brada aj tak nieje na prsniku a este sa nam stava ze lomcuje rucickami a od prsnika sa odtahuje a pritahuje 😒
dakujem

janulka182
26. jan 2010

Annag opat veeeelka prevelka vdaka 😵 .

metlonka
26. jan 2010

Ahoj annag
Budem ti velmi vdacna ak mi pomozes. Uz treti den mam na bradavke pluzgierik ale nie je biely, je rovnakej farby ako bradavka.Tri dni som cakala, ci nebude biely, 😉 ci to nemam upchaty mliekovod, ale je stale rovnaky. Pri kojeni to strasne boli, je to taka bolest ako keby mi ju rezali alebo co...ale napriek tomu kojim z toho prsnika, aby som si neprihnala zapal...
Skusala som si ho prepichnut s ihlou ako radis, a aj mi trosku vytieklo mliecko takej hustejsej konzistencie...ale to len trosicku ostatne bola len krv.A pluzgierik napriek tomu zostal a stale boli, uz ma boli aj na dotyk.
Dala som si na to naplast od Multi Mam...predtym mi pomohla ked som mala trhlinky na bradavkach, ale teraz mi to nepomohlo.Vies mi poradit ako si ho mam odstranit? dakujem 🙂

majaza
27. jan 2010

didi35, ked mas dost mliecka, urcite nemusis odsavat, to asi annag radila mamine, ktorá mala nejaký iný problém

given
27. jan 2010

Susik, urcite je lepsie MM (aj ked odsate) ako UM.

mazu
27. jan 2010

majaza aj tebe velmi pekne dakujem 😉

susik77
27. jan 2010

given: len neviem co by to urobilo keby som skladovala mm s obsahom kvasiniek-a co by to urobilo s malou ked to vypije...

antoniab
27. jan 2010

given dakujem to bude nas problem uz som si dala na bradavky canesten ten mam doma a teplu plienku tak uvidim skusim este kupit gencianu ale neni vidiet zeby mala mala nieco v puse asi to budu len moje bradavky musim nosit len volne veci inak su dost citlive ale na pohlad tam nic neni 😒

dufam ze mi este annag poradi ako s dojcenim uz som s toho na nervy a dnes som prikrmovala 😅 mala sa stale puci cela je cervena v tvari ako keby tlacila a potom grca mliecko aj nosom ☹

zdienka
27. jan 2010

ja mam tiez velku prosbu o radu annag>>

mam takyto problem pri kojeni. silnu bolest v bradavkach, taku bodavopalivu, vzdy v momente ako sa maly prisaje sa zacne, po chvili sa zmierni,... neviem ci je to len tym ze "roztahava prsia" alebo je to candida. maly ma reflux, dost vracia, takze jazyk ma stale biely.. neviem rozlisit ci ma soor alebo nie,,, najnovsie ma bradavky bolia aj po kojeni. bodava bolest vovnutri bradavky. najhorsia je ale vzdy pri prvom prisati a potom sa zmierni.

mam pouzivat gencian? a ako? normalne potriem vatovym tamponom niekolkokrat denne? nemusim zmyvat pred kojenim? sice asi nie ked sa tym vytieraju babtkam usta vsak...

dakujem velmi za rady... 😉

zdienka
27. jan 2010

dotaznik som vyplnila, len mi blbne komp, tak dufam ze je to ok... a vsetko prislo.

annag
27. jan 2010

antoniab -

aj podávanie čaju je spôsob dokrmovania, takže dokrmuješ už dlhšie .... čo je veľmi zlé, pretože máš mliečka až až, malá ho i dosť prijíma.

Podľa opsisu však maličká nedopíja prsníky až do dna - preto má koliku a pučí sa pri kakaní. Situáciu môžu zhoršovať práve spomínané čaje. Dojčené bábetko nemusí mať žiadne tráviace problémy, ak pije správne, pije perfektné mliečko, po ktorom bude mať ozaj spokojné bruško 🙂

Dôvodom bude pravdepodobne slabšie prisatie. Veľa mamičiek rieši brušká, koliku, stolicu ... a prapodsata úspešného dojčenia - čo najlepšie prisatie - im uniká.

Maličká mala prirastený jazýček. Máš super lekárku, ak si to všimla a prestrihla ju - sama si postrehla, o koľko viac maličká pribrala. Teraz sa zrejme hnevá občas i na tok mliečka. Noak bude dobre prisatá, tak by si s tokom mliečka mala ľahko poradiť ... uvidíme.

Mliečko máš perfektné - také slabé, svetlé priesvitné má byť 🙂, neexistuje zlé mliečko, nemusíš jeho vzhaľd ho pozorovať. Je presne také, aké v danej chvíli má byť.

Vďaka nešťastnej fľaši, cumľu máš na bradavkách infekciu - takže natieraj caenstenom, gencinaku tým pádom nemusíš.

- takže v tejto chvíli potrebujeme:
- zrušiť fľašu
- zrušiť cumeľ
- dojčiť na požiadanie, stláčať pri dojčení prsníky , ale na druhý prechádzať až vtedy, keď už na prsníku nepije, iba saje naprázdno a je stále hladná - nepustí sa spokojne prsníka

- no a musíme skontrolovať správne prisatie, ak si na Slovensku, poradkyňu máš v okolí, ak si v zahraničí, budeme to riešiť na diaľku - až keď budem mať overené správne prisatie, budeme postupovať ďalej

lelask
27. jan 2010

Ahoj annag.Dakujem velmi pekne za vsetky tvoje rady.Vsetko zvladame presne podla tvojich rad. 🙂 Niekedy mam pocit,ze ked sa vyriesi jedno musi prist nieco ine 😉 .Teraz by som sa chcela opytat,ci je v poriadku ak sa mi obcas pocas dojcenia nespusti mlieko. Stalo sa mi to 2x pocas nocneho krmenia a to z toho viac produktivneho prsnika.Trosku ma to zaskocilo lebo vacsinou musim tlmit prudy mlieka.Dokaze si aj tak nieco vytiahnut a napapat sa z toho? Dojcenie nam teraz krasne fungovalo,na noc nemame cumlik takze papa kazde 3 hodiny a cez den niekedy aj kazde 2 hodiny.Takze kojime a kojime.(malicka ma 3,5 mesiaca a asi 5,5 kg),Cez den sa mi to este nestalo aj ked niekedy trva trosku dlhsie nez inokedy kym sa spusti ale spusti.Dakujem pekne.

annag
27. jan 2010

zdienka,

dotazník prešiel 🙂

áno, bude to candida, treba antimykotikum, už by soms a na gencianku nespoliehala, treba mastičku. Takže Canestene (=Candibene=Imazol).

ku grckaniu - sama spomínaš - keď ide na prsník hneď pri prvých známkach hladu, papá spokojne. Nechce papať skôr než za 3 hodiny? Prechod z klobúčikov na správne prisávanie si riešila aj s laktačnou poradkyňou? Videla Ťa niekdy dojčiť? Prikladáš ho asymetricky a hlavičku mu fixuješ rukou (teda veľký palec pri jednom ušku, zvyšné prsty tvoria vankúšik pod druhým líčkom) - ak bábetku takto hlávku fixujeme, ľahšie sa prisáva. Skúsila si aj futbalovú polohu?

annag
27. jan 2010

lelask - áno, v noci sa to stáva, najmä preto, že bábo je v noci ospalé a jeho pohyby sú len plytké. Spustenie mliečka môže prísť oneskorene. Mliečko by sa zrejme reflexne spustilo , ak by si ju nechala na prsíčku dlhšie. Niektoré mamičky zasvietia svetlo, čo bábo viac priberie, ale tam zase riskuješ, že sa malá preberie 😅 . Vôbec sa preto netráp, keby bola strašne hladná, tak ona si prsíčko bez problémov rozpumpuje.

Teším sa, že fungujete a dokonca bez cumlíka - paráda 😵, nemá sa čo zlé stať - maličká si už mliečko samá vyrobí i spustí podľa svojich potrieb 🙂

andrea12737
27. jan 2010

Ahoj annag
uz si mi parkrat pomohla, zaco velmi pekne dakujem 😵 , mam dalsi problem,resp.otazku pocas predvcerajsej noci sa mi laktacia velmi utlmila,natolko ze som ju uz dnes dokrmila,lebo plakala od hladu vypila mi 60ml po kojeni a este by si dala (to bolo po mojom kojeni)...neviem co s tym.... dakujem za pomoc.

lelask
27. jan 2010

dakujem pekne,si nas laktacny anjel 🙂