Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

matja
15. mar 2009

aj ja by som sa chcela takto verejne vo fore podakovat annag, ktora mi velmi pomohla, a to nielen s dojcenim, ale aj psychicky. Annag, si skvela zena, je obdivuhodne, ako velmi pomahas zenam, ktore maju problemy s dojcenim. Srdecna vdaka.

nikollette
15. mar 2009

Annag, mozem sa opýtať, ci je normalne ked malý papá po troške vždy.. myslim tak že je hladny tak mu dam vypije cca 60ml, nezaspinka, chvilku kuká, a o 20min pyta znova a otvara pusinu.. vypihje zase 20ml.. pol hodinku je tisko, a potom zas epyta a vypije este naprikald 10ml...
Ja neviem.. na zaciatku sme krmlili pekne pravidelen kazde tri hodky, ale teraz taklto nemame ani režim ani nic.. ked sa cas skarcuje tym jeho dokrmovanim po pár ml 😒

annag
15. mar 2009

matja,ďakujem, na Tvoj ťažký príbeh a odhodlanie dojčiť určite nezabudnem , mala by si byť vzorom pre všetky ostatné mamičky, hlboká poklona 😵

annag
15. mar 2009

nikollette -

- ak si vypije len takto po troškách, tak najskôr je unavený, nie hladný - unavené bábo vyzerá ako hladné, niektoré deti nevedia po čase ľahko samé zaspať, treba im pomôcť - prechádzkami vonku, nosením v šatke ... do hodiny - dvoch by mal zaspať , nedávaj mu po tých 20 min fľašu, pokús sa ho uspať a vydrž aspoň hodinu

mia114
15. mar 2009

ahoj annag
aj ja by som ta chcela poprosit o par rad. Mam 4mesacnu dceru a prve tri mesiace bolo vsetko celkom v pohode, velmi pekne papala, dokonca az celkom dobre prberala za mesiac aj 1,6g, taktiez pekne spinkala cez den, vecer to bolo obcas tazsie ale zaspala vzdy aj ked na prsku obcas ale spavala tak ze sa budial max 2-3krat.No teraz je to uplne ine, cez den ci v noci si pyta prsko stale, dam jej papat, chvilku je spokojna a za chvilu priblizne 30min sa zacne strasne jedovat az plakat, jedine ako ju utisit je nosit ju na rukach, aj ked to tiez nevydrzi moc dlho. Jediny sposom kedy je spojojna, je ked je na prsku, ci je noc ci den stale. Takze cez den a v noci spavame, max hodinu. Pokazde sa zobudi s placom a chce si dudkat, mozno ani nechce papat len si chce dudkat, fakt neviem.Takto sa zacala spravat den po ockovani, tak som si najprv myslela, ze je to ockovanim , no uz to je skoro 3tt a stale je to rovnake, stale je nespojojna, place alebo sa jeduje ☹Teraz sme boli skoro dva tt doma, nechodili sme von, bo obaja moji drobci bolo chory, mam totiz este 19mes synceka.A tak fakt uz nic nestiham, stale nosim malu na rukach, davam jej papat, a nemam sa poriadne cas ani venovat syncekovi a potom jej aj on dost uplakany, a ja uz dost unavena, kedze nespim v noci, a cez den tiez nemam kedy si poriadnne lahnut kedze ked spi jeden druhy je hore. Ja som strasne rada, ze mala mi papa s prska, bo psyncek nechcel papat s prska, jeho sme krmili s flasky skoro od narodenia,tak som fakt stastna, ze malu mozem dojcit, ale ked vidim, ze si pyta kazdu chvilku prsko, a iba na nom je kludna, tak mam obcas uz pocit , ze lepsie bolo keby papala s flasky ☹ ☹
Tak, to zhrniem este raz
papame skoro kazdu pol hodku hodku, aj v noci
mala je strasne nervonza, jeduje sa, a place
strasne vela slinta, a stale potrebuje mat nieco v ustach, to je vlastne ten najvacsi problem, ze si vyzaduje stale nieco v ustach, akle cumlik, ignoruje, a aj vsetky kusatka jedine prsko a zaspi este aj tak, ked ju dam do hojdacky a ona ma prsteky v ustach a ja ju hojdam
mlieka mam podla mna celkom v pohode, aj ked na zaciatku ho bolo urcite ovela viac, ale ked papa tak celkom pekne cuca, a hlta ale potom pri tom zaspi, a chce si dudkat, akonahle jej vyberiem prsko zobudi sa a zacne plakat, alebo spi max tu hodku a chce zase nieco do ust.

tak asi tolko, mozno som to nenapisala, az tak zrozumitelne, ale dost sa ponahla, kedze tu okolo mna beha syn.

ja viem,z e toto obdobie casom prejde, ale rada by som kedy mala spala trocha dlhsie aspon v noci.

dakujem moc za radu, snad pochopis co som tym chcela napisat.
este raz dakujem majka

mia114
15. mar 2009

juuuj ked to teraz citam, tak sa ospravedlnujem za strasne vela chyb, hlavne za s namiesto z 😅

lulusy
15. mar 2009

ahoj anag,
z coho moze byt nervozna? citi nieco vo mne? resp. v manzelovi? stale sa snazime byt v pohode a navodit jej prijemnu atmosferu, aj ked ako sama pises eliminovat sa to vzdy neda ...

Dakujem za radu ohladne papania vecer, budem sa toho drzat a dufam, ze nam to pomoze 😉

To hltave papanie, je naozaj des ! akokeby som jej cely den nedala papat 😨 Cize reflux je sposobeny tym hltavym papanim? nie vzdy jej vyjde mliecko naspat ale stane sa nam to, preto pre istotu ju po odgrgnuti (niekedy aj pri grgnuti nam vyjde mliecko spat) este drzim aspon 15 min.

Kedy su najvacsie sopliky? fuha .... budem to musiet odsledovat ale asi po kojeni, neviem, aj v noci sa budim na to ako jej to tam chrci a steka 😖
Stikutku mava ano, po napapni ked nie a nie grgnut ale aj dnes vonku na prechadzke som si vsimla, ze najprv chrcala kvoli spolikom a potom neskor sa jej zacalo ckat ....je to kvoli soplikom? 😨
Ano slinta a zacalo to asi zaroven aj s tymi soplikmi,
s velkym placom sa nam este naezobudila, taky normalny plac je to - na prebalovanie, papanie ... akurat ked jej chodia sopliky hore dole, tak si zamrauci .
Grgckat myslis tym riadne pozvracat sa alebo len grcnut trosku mliecka? Zatial nam grcla len tak trosku mozno jedna-dve kavove lyzicky mliecka.
Postielku vyvysenu nema, mame monitor dychu a obavam sa ze nebude fungovat ked nieco podlozim pod matrac 😒

annag
15. mar 2009

majka, toto je podobný problém aký mala o príspevok vyššie nikkolletka - príliš časté papanie, až na to, že ona dáva svoje mliečko z fľaše - teda chyba nie je v dojčení, toto s dojčením ako zdrojom výživy vlastne ani nesúvisí. Tvoje časté dojčenie nie je založené na hlade a nie je dôvod ju neustále prikladať, pokiaľ Ti to nevyhovuje. Nemáš jedno dieťatko, ktorému by si sa mohla non stop venovať. V takomto prípade treba nastoliť trošku "režim". Prečo - malá si neustálym pocuckávaním môže vyvolávať reflux, môže piť viac predného mliečka - to všetko jej môže spôsobovať tráviace problémy, nervozitu. Takýto začarovaný kruh treba preťať. Jeden deň rázne predĺžiť intervaly. Takže nedaj jej prsník skôr než hodinu a pol až dve od začiatku predchádzajúceho dojčenia. Možno bude v ten deň ešte horšia, ale zvyčajne to zaberie a dostanete sa späť do svojich koľají.

Neviem, ako máš noc poriešenú, ale myslím, že je jednoduchšie spinkať spolu s bábom a dať prsník v polospánku, než neustále vstávať k postieľke.

Prečo sa to pri kŕmení z fľaše až tak často nestáva - lebo ak bábo svoju dávku z fľaše vypilo a ak o 20 minút plače, je nervózne , cmúľa rúčky ... tak s istotou vieš, že to nie je pre hlad. Pri dojčení mamička netuší, koľko bábo vypije a má tendenciu pri každom zaplakaní ponúknuť prsník. V zásade by to problém nebol, deti napr, v Indii si takto cuckajú non stop, no náš spôsob života nám to nie vždy umožňuje. No a samozrejme, problém sa vyhrocuje, lebo Ty si nevózna, synček je nervózny a to všetko sa prenáša na maličkú. Automaticky hľadá útočisko na prsíčku. Neviem, či máš šatku an nosenie, ale v takomto prípade by Ti ozaj pomohla.

annag
15. mar 2009

lulusy, detičky majú nezrelú nervovú sústavu (ako všetko 😀 ) a večer bývajú aj bez zjavnej príčiny veľmi podráždené, nervózne, dožadujú sa prsníka, hľadajú spôsob ako sa upokojiť a našou úlohou je pomôcť im a vydržať trpezlivo celé toto obdobie trojmesačného plaču detičiek - ako bábo dozrieva, zvykne si na aký taký režim, tak aj večerný plač ustúpi.

-myslím, že u Tvojej malej sa len začali zvýrazňovať prejavy refluxu, čo je normálna a prirodzená vec pre deti, do istej miery nutná - aby si dokázali vôbec odgrnúť. Deti však nemajú dostatočne funkčný zvierač pažeráka a únik mliečka je veľmi jednoduchý. Hltavé nervózne pitie ho umocňuje. Takisto tie "soplíky" môžu byť len vďaka refluxu, slintanie, štikútka, - to všetko je prejav tichého, mierneho refluxu, ktorý sa sám dospievaním bábetka vytratí. Prejavy kulminujú okolo 3-4 mesiaca. Takže moja rada je zaradiť všetky protirefluxné opatrenia - Vyvýšiť matrac v postieľke - (my monitor máme a polohujeme, zachytí bábetko i tak), po napapaní s bábom príliš nemanipulovať, radšej posadiť do sedačky, tam si aj odgrne a žalúdok sa upokojí, Spinkať ju dávaj na bok, niekedy im vyhovuje aj poloha na brušku - treba vyskúšať. Prebaľuj ju až po istej chvíli od papania, lebo ako zdvihneš nôžky, už je zle.

No a večer sa pokús dodržať ten interval, ak papá cez deň každé cca 3, večer by mala určite vydržať asi hodinu a pol - dve. Treba do odskúšať. Ona nepapá pre hlad, preto je to také hltavé, vlastne ju hnevá, že mliečko vôbec tečie - prehlnutý vzduch okrem iného spôsobuje koliku, nepokoj a bolesť bruška. Dojči ju tak, aby mala hlávku a bruško vyššie než nôžky a zadoček.

nikollette
15. mar 2009

Annag dakujem...

zelmirka1
16. mar 2009

ahoj annag
prosim ta moj maly mal teraz dva dni taku velmi tmavo zelenu stolicu...nemyslim si ze pije len predne mliecko lebo aj ked pije kratko na jednom prsniku 3-4 minuty a potom na druhom tiez tak doteraz maval vzdy taku horcicovozltu a papanie sa nam nezmenilo. Nemoze to byt z toho ze mu davam zelezo, tie kvapky Maltrofer ktore su take tmave ?

mia114
16. mar 2009

annag dakujem 😉
chcem sa este opytat este mala ma posledne dva tyzdne stale len zelenu a riadku stolicu, tak to moze byt asi tym, ze pije len to predne mliecko? a potom moze teda suvisiet ta nervozita a jedovanie s tym, ze papa len to predne mlieko?
tuto noc bola zase stale hore asi kazdu hodinu, stale si vyzadovala prsko, najprv cca 5min papala a ptom si len dudkala. Kojila som tuto noc celu po leziacky a mala spala pri mne tak som si predsa trosku pospala.

annag
16. mar 2009

zelmirka, jednoznačne, pri železe je to bežné, vôbec sa teda teraz nad stolicou nepozastavuj , kým bude papať železo 🙂

annag
16. mar 2009

mia, áno, je to veľmi pravdepodobné, dodrž pravidlo - do dvoch hodín ponúkni vždy ten istý prsník. A skús tie intervaly trošku predĺžiť, aspoň na hodinu - hodinu a pol. A ozvi sa, či zabralo. 🙂

Ja si tiež teraz nechávam po prvom zobudení malú so mnou, hoci by som nemusela, nám je spolu dobre, papá len raz- dva krát, inokedy aj každú hodinu. Dojčenie - intervaly i dĺžka sa veľmi menia počas celého obdobia.

paskova
16. mar 2009

Ahoj annag, uz som ta davno neotravovala 😉 ale kazdy den si precitam tento forum. Mam take problemik, ze moja mala v noci je akosi nesvoja. Cez den ju krmim skoro kazde 3 hodky, stalo sa, ze vydrzala aj 4, ale v noci je to des. Je hore skoro kazdu hodinu, prilozim si ju, par krat potiahne a spi dalej. ale je to taky nekludny spanok. Cez den aj cumlik zobere, ale v noci si ani na cumel neotvori pusu, len ked jej dam prsnik. Zmenilo sa to takto k horsiemu po 3 mesiaci.

annag
16. mar 2009

paskova, Tvoja malá má reflux, takéto detičky sú oveľa nekľudnejšie než deti, u ktorých sa prakticky neprejavuje. Dožaduje sa pocukávania, lebo ju páli záha. Ak si cucne a spí ďalej, nie je to také zlé. Ale pocuckávaním si môže reflux neustále vyvolávať, teda by stálo za to, pokúsiť sa jednu noc skúsiť intervaly predĺžiť aspoň na každé 2 hodiny , možno by jej to pomohlo. Prejavy refluxu kulminujú okolo 3-4 mesiaca, potom sa pozvoľna strácajú.

sofi07
16. mar 2009

Ahojte,kamoska ma takmer 3-tyzdnove babatko, rodila na Kramoroch, malo novorodenecku zltacku. a nechcu jej ho zaockovat proti TBC, ze az ked odznie zltacka. a aby rychlejsie odznela, tak jej nakazali, aby maleho prikrmovala nutrilonom 2x denne, pricom svojho mliecka ma dost. uz ste sa s tym niekto stretli?

annag
16. mar 2009

sofi,
tá rada je bežná, ale určite to nie je vhodné odporúčanie.Treba veľa dojčiť. Pri novovrodeneckej žltačke nejde o to, či dieťatko pije UM alebo MM, ide o to, koľko mliečka prijme. Čím viac pije, tým viac bilirubín klesne. Neviem z Tvojich údajov posúdiť, koľko mliečka z prsníka bábo pije. Ona môže mať totiž mliečka veľa, no bábo môže málo mliečka piť - napr. preto, že je zle prisaté, alebo papá veľmi zriedkavo .... Kamoška do neho dostane viac mliečka tak, že ho bude častejšie budiť, keďže je pravdepodobne veľmi spavé, treba ho na dojčenie budiť deň noc asi každé dve hodiny. Pri každom dojčení nech ponúkne obidva prsníky. Bábo na prsníku nesmie spinkať, musí papať. Preto nech prsníky počas dojčenia stláča - keď bábo prestáva piť, prsník na pár sekúnd stlačí, mliečko začne rýchlejšie tiecť - to ho preberie, začne aktívne piť, keď bude prestávať, prsty uvoľní a opäť stlačí, opäť začne aktívne piť .... prsníky môže počas jedného dojčenia vystriedať aj viackrát, to ho tiež preberie.

Keby bol argument na dokrmovanie aspoň taký, že dieťa málo pije, má vysoký bilirubín, ohrozené je jeho zdravie. No aby dôvodom na prikrmovanie bolo práve očkovanie, to by sa v dnešnej dobre nemalo stávať. Ak si kamoška nie je istá koľko bábo pije , nech sa skontaktuje s laktačnou poradkyňou. No ja sa najčastejšie stretávam s tým, že mamička dojčí málo často,lebo bábo veľa spí. Myslím, že stačí len viac dojčiť.

paskova
17. mar 2009

Dakujem annag, uz len dufat, ze to nebude trvat dlhsie ako 4 mesiace. 😉

sofi07
17. mar 2009

dakuejm annag, vies, ono sa im zada, ze malo pribral. podla ich predpotopnej vahy pribla len 30 g za tyzden, ale ked ho vazila ich pediatricka (ktorej sa mimochoddom to podavanie UM nepaci a jeproti tomu), tak podla jej vahy maly pribral 90 g za tyzdne. Nasa mala tie zltacku, ale zaockovali ju normalne bez reci tyzden po prepusteni z nemocnice a to jej ta zltacka dozneivala este asi mesiac, tak ja neviem. ale ja som rodila v ZA.

annag
17. mar 2009

paskova, dúfam, že sa to zlepší, 🙂

annag
17. mar 2009

sofi, áno, podľa váhy treba, aby bábo papalo častejšie, tak jej prosím odkáž aby často dojčila - do 2 hodín, stláčala a striedala prsníky, určite to pomôže 🙂

sofi07
17. mar 2009

dakujem annag, odkazem hned. 🙂

novinka
17. mar 2009

ahoj Annag, tak ja hlasim ze Slavko uz papa pekne, aj mliecka mam uz dost. dokonca si musim niekedy odsat. dakujem pekne za Tvoje rady, velmi mi pomohli 😉 prosim Ta ale mam este jednu otazku: doteraz papal kazde 2 hodiny (alebo castejsie) uz od narodenia a posledne 2 dni sa mi stalo, ze navecer zaspal a nepytal jest ani po 6 hodinach. uz mi to nedalo, tak som ho zobudila ale aj tak nepapal velmi hltavo. ale chcem sa spytat, ci ho mam zobudit alebo je lepsie nechat ho nech si sam vypyta? dakujem! 🙂

oliverkaa
17. mar 2009

Ahoj Annag,prosim,prosim o radu, maly zacal zase vymyslat pri dojceni, papa papa asi 1 min potom pusti prsnik,hned na to ho zase chyti,potiahne 2-3x a zase pusti takto nam to trva asi 5-8 min,neviem ako ho mam prinutit aby papal pekne v kuse.Myslim ze pije prevazne predne mliecko lebo sem-tam,nie stale ma zelenu stolicu ale len tak trosku a ja mliecne vyrobky vobec nejem.Prstniky stlacam.V noci to nerobi.Cez den ho kojim kazde 2 hodinky,dlhsie nevydrzi a v noci od 20.00-20.30 vydrzi do 12stej,a potom pyta kazde 2 hodinky.
A este som chcela,myslim ze sa mu zacinaju prerezavat zubky stale si pcha rucicky do pusinky,on este dlho v rucke neudrzi kusatko ani nic ine,mam ho nechat nech si cmula svoje palciky alebo neviem...mam dat radsej cumel????
Dakujem ti pekne

nikollette
17. mar 2009

Ahoj annag, mala by som este otazocku.. ak maly grcká, po jedle, aj ked si odgrgne, a ptom ho polozom a stale sa mu to vracia do pusy,a aj pol hodky, nieco z neho ide.. nie v kuse pol hodku myslim ale priebezne, kazdych 5 min, nieco vygrcka... a zda sa mi ze je potom hladny.. otvara pusinu, a nieco by cuckal.. mam ho znova nakrmit, ci nehat zaludok odpocinut ked vracka??? Dakujem

jeliska
17. mar 2009

ahoj annag uz si mi raz poradila a mam na teba este jednu otazocku 😉
Cakame druhe babeno a Eli stale kojim, ked som to povedala mojmu gynekologovi tak mi povedal, ze by bolo dobre prestat kojit , ze to mlieko uz nie je tak vyvazene a nechuti malej 😒 no nasa eli v poslednej dobe ani nepije iba sem taM POTIAHNE ale v noci tak to musim kojit stale ale zatial mi to nejako nevadi.Unas v lekarne kde chodim pracovat tak mi povedali ze nech berem nejaky vapnik co mi predpisal aj jeden kamarat dr. a este mam aj kyselinu listovu .
Chcem kojit az do roka ale neviem ci mam alebo nemam co myslis?Som moc hyperaktivna ale vobec nie som unavena ani mi nebyva zle. 😝

ejusa
17. mar 2009

Annag,chcela so sa opytat to iste co Nikolette,tak pockam,km nam odpises,vdaka 🙂

annag
17. mar 2009

nikollette, ejusa - to pocuckávanie a prejav "hladu" nie je hlad, ale potreba zapiť si záhu. AK bábo záhu zapije, tak sa mu uľaví len na chvíľu, lebo mliečko sa vracia opäť späť. Takže po najedení treba vydržať a keďže obe dávate z fľaše, tak nastaviť bábo na interval cca 2 hodiny. Rozrátajte ich celodennú dennú dávku na cca 10-12 jedení za 24 hodín a pokúste sa im dávať presne takú malú dávku na jeden krát, i keď to vyzerá zdanlivo na jeden raz veľmi málo, ak sa bábo správne nastaví, je mu oveľa lepšie, než keď si žalúdok preplní obrovskou dávkou na jeden krát. Väčšinou deťom vyhovuje dávka 60-80 (max 100ml) na jeden krát.

nikollette
17. mar 2009

dakujeme pekne 😉