Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

norikk
7. dec 2010

pocuvajte,vcera som sa sem pytala na tiebujony do polievky,odpovedala mi jedna mamicka.......lenze ja som zjedla tu polievku a maly mal zelenustolicu,moze to byt z toho? ☹

elinka27
7. dec 2010

@strapco13 no uz ma to napadlo,a uz aj zhanam,pozerala som aj na bazare uvidime,ale neviem naozaj,ona ked ju to chyti tak niekedy aj jedno krmenie vynecha, a v noci inak papa krasne,ale cez den mi zacala vymyslat,papa o polovicu kratsie ako v noci,a a este sa aj odtahuje potom sa prisaje a tak dokola, natahuje bradavku,uz ich mam cele cervene,pritom je ocividne ze je hladna,a mlieko jej tecie aj z pusky niekedy takze nemam slaby tok,ale ze by bol zasa moc silny si tiez nemyslim,neviem co jej harasi,uz aj v satke spat moc nechce prehovaram ju

michaela80
7. dec 2010

@strapco13 mne malinka pije, bradicka pekne pauzuje a po kojeni citim ze ten prsnik je mekulinky a "prazdny" narozdiel od toho druheho 😀 😀 😀 😀 ..len nechapem preco ja tak skacem z nadprodukcii do stavu ked neviem odsat ani na vitaminy...a zase naopak...

michaela80
7. dec 2010

@annag myslim ze ten tok jej nevadi..trosicku sa nam upravilo kojenie v noci ..uz to nie je 6-8 x za noc...vydrzi tie 3 hodinky spinkat...tak mozno preto sa to tak zvysilo po tom jej ukrutnom par tyzdnovom dopyte mliecka v noci..a tiez si myslim ze aj toze konecne sa aj ja trosku vyspim pri nej.....zatial budem odsavat..tmit nechcem lebo ja som ako na husenkovej drahe s tym mlieckom raz hore a raz dole... 😀

elinka27
7. dec 2010

@strapco13 podla mna to bude tym,ze uz viac vnima veci okolo seba 😉 len teda tie bradavky ma uz bolia

elinka27
7. dec 2010

@michaela80 aj ja to mam bud mam nadprodukciu,alebo prsia jak hadricky, ani za svet sa to nejak ustalit,lenze oni rastu a potreby sa menia tym to je 🙂

michaela80
7. dec 2010

@elinka27 moja najlepsie spi vonku a tak som zacala praktizovat to ze k veceru uz ju nechcem dat na balkon do tej tmy ale otvorim v palni okono dokoran a ju supnem len do tensiej kombinezky a do fusaka a hned mi spi...dokonca sa mi parkrat podarilo ju dat iba v bodynku do fusaka bez otvoreneho okna atrosku na rukach som ju pohojdala kym zaspala a bolo to...

michaela80
7. dec 2010

@elinka27 lenze ked je nadprodukcia ..tak som happy i ked odsavam ale ked je to opacne tak som z toho uplne mimo a strasne naladova a to si potom odnasa manzel... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹
a bradavky ma bolia tiez kvalitne..vcucne ju dnu a otoci hlavu inym smerom a moja bradavka sa natiahne do uzasnych rozmerov..auc

elinka27
7. dec 2010

@michaela80 moja zaspi akonahle dostane ciapku, tak to skusam aj doma 😀 s ciapkou na prsniku presnejsie

michaela80
7. dec 2010

@elinka27 musis vychytat co na nu plati..napr. ja som zistila pri vecernom uspavani ze ju dam do postielky pod kolotoc , nesnazim sa ju nasilu nakojit kedze vtedy robi to ze ked vidi prsnik tak jaci ako pavian a necham ju v postielke dovtedy kym nezacne ako keby tlacit na kakanie taky divny zvuk vydava..vtedy ju vyberiem nakojim a ona hned zaspinka...a ziadne 3 hodinove uspavanie ako volakedy sa nekona.. 😉

elinka27
7. dec 2010

@michaela80 ano,presne viem o com hovoris,u mna je to to iste ked je malo tak vrcim po muzovi,synovi 🙂 ked natahuje bradavku pri papani boli to,no neviem tomu nejak zabranit robi to len cez den, staci ked okolo mna chodi starsi ona sa po nom obzera natahuje bradavku a rehoce sa

michaela80
7. dec 2010

@elinka27 mne to robi aj ked sme same a mame tichucko doma a nikto ju nevyrusuje..ona natiahne a smeje sa na mna s bradavkou v puse zacvaknutou..

divoska
7. dec 2010

@elinka27 tak to nas zacne hulakat jak o zivot ked ho dam do sedacky alebo do kocika tak sa s nim nikde neda ist. vlastne da, auto ho ako tak ukludni ale ked ho tam nakladam vyzeram ze ho tyram. kojenie s capicou som skusala ked som sa snazila ist par krat von, lebo pri tom sa mi vzdy vynervacil. ale nepomohlom nervacil tolko ze som mu ju radsej dala dole 🙂

poslusne hlasim inak ze moji chlapi vcera prezili zatial co ja som odbehla na 3 hodiny do mesta na celozivotne vytuzenu a dufam zasluzenu hegerovu. kojila som tesne pred odchodom, pocas tych 3 hodin tato minul dve 60ml davky. ked si ale uvedomim ze to moje dieta cucne max tych 60 na jedno kojenie tak sa uz ani necudujem preco kojim kazdu chvilu. a to uz ma dufam velke brucho oproti tomu co bolo prve tyzdne. to sme sa papali s prestavkami ale inak v podstate nonstop. s tym sa ale asi neda nic robit

@norikk asi ja som ti len odpovedala? zelena stolica je najcastejsie z toho ze dieta pije len predne mlieko. cize mu daj aj 2-3x z toho isteho prsnika do prazdna. ja to tak robim este stale, pretoze moje dieta cucne malo na jeden krat a nema vyznam hned striedat alebo pounakt druhy. u annag na stranke k tomu urcite nieco najdes, rovnako predpokladam ze aj baby odbornicky sa vyjadria 😉 alebo som tu citala ze z umelej vyzivy byva zelena stolica. co ale asi nie je vas pripad. a z tej polievky to nie je urcite 😉 poznam baby co zili pocas kojenia na suchych rozkoch pomaly lebo nic ine nestihali a mali mlieko /neviem z coho/ a deti prospievali. ono to telo ma zasoby, a vsetko zdrave v dnesnej dobe je holt utopia nech sa snazime akokolvek.

akdarka
7. dec 2010

@norikk moj maly mal zelenu stolicu z probiotik biogaia - ked som vysadila tak zase krasna zltooranzova 🙂 inak ja jem normalne polievky s bujonom kazdu nedelu a maly v pohode

norikk
7. dec 2010

jao prednom azadnommliecku viem,uzdavnokojimtakze sasnazim vytahatzjedneho,lenze maly kedsauzku koncu zlosti a kednepomaha ani stlacanie prsnika,tak dam z druheho

takyna
8. dec 2010

@divoska aj moja mala donedavna jedla max.60tku a z nicoho nic presla razom na 150 😉 v 5 mesiacoch takze vydrzat 🙂

susika
8. dec 2010

čo mi poradíte?nekojím, vzdala som to, elbo ani v porodnici ani prvý týždne doma malý neťahal, iba sa hral, chytil cici a hned driemal.potom nastali problémy s prvorodenou, nemala som čas na hodinové kojenei a aj tak malý nič nezjedol-važila som si ho pred a po-ak som azčala odsavať. neskor som skušala aj prikldať, tak vypil niečo-po prevažení 30-40ml tým jeho srandovným sposobom (2x kratko a raz dlho a preglgol), neskro aj viac a stale hladal a jedoval sa, tak som mu nalaiala z odsatého a vypil ešte do tej svojej davky.na začiatku do 60, neskor do 100.negrckal, takže všetko mu ostalo v brušku a bol spokojný aj ked nikdy nespal po papaní.a teraz už to odsavanie nezvladam, som uanvená, malý si rpehodil režim, takže som s ním do pol noci hore a ked sa mam zobudiť o tri hodiny na odsavanie, tak nevladzem, malý prespí 6 hodín v noci od prvých týždnov.prisať sa vie, aj dudle, tak isto ako na začiatku, žiadne velké ťahanie.da sa ešte naučiť tahať z prsníka?flašku mám s cicikovým cumlikom, a je taký, že kým nepotiahne, samé mu to nepotečie

olifcek
8. dec 2010

@susika ,,zboznujem,, ak niekto napise, :poradte mi, nekojim, vzdala som to... ved tam je uz zena podla mna rozhodnuta nekojit a len hlada v tomto podporu x;o(

ja bych poradila nevzdat to a kojit. @annag Ti urcite super poradi, alebo @prsky, @leelo ci dalsie skalne baby odtialto 😵

olifcek
8. dec 2010

@norikk urcite nie je zelena stolica z toho, co Ty zjes. pravdepodobne taha vela predneho mliecka. koj 3hodky z jedneho prsnika a o tri hodky z druheho a uvidis, ze uz do 24 hodin sa to zmeni

leelo
8. dec 2010

@susika flasa nie je prsnik a odsavanie nie je dojcenie. to dlhodobo nevydrzi ani najobetavejsia mamicka.
chces dojcit. v momentalnej situacii sa ti to podari len s pomocou laktacnej poradkyne. syncek je este malicky, myslim, ze sa bude dat vratit ho na prsnik a mozete si za nejaky cas obaja uzivat dojcenie.
pozri tu:
http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

susika
8. dec 2010

@olifcek -zle som to napísala. nevzdala som to uplne, lebo ked je malý nepokoný, tka ho prikladám, či niečo vypije neivem, ale aspon sa ukludní. len v tých začiatkoch som boal sama na 2 detičky a malý sa to učil a druhé mi tu kričalo, mliečko sa tým pomaly spušťalo, ja osm boal nervozna, bábo tiež a ja som nechcela daať umelé mlieko, tak som mu to odsala a ja som tak mohla byť s oboma drobcami a aspon som vedela, že sa napapal a mal moje mliečko a ja som bola pokojnejšia. lenže to odsavanie je naozaj velká strata času a mliečka sa netvorí viac ako pri kojení.tak chcem dojčiť naplno, ench si to užijeme obaja

leelo
8. dec 2010

@susika babo sa nenarodi zbehle v dojceni. ono sa to uci spolu s mamickou. pri zvladnuti spravnej techniky dojcenia, odstraneni chyb a poznani, ci babo na prsniku pije, sa da dojcenie sklbit s akymikolvek rodinnymi povinnostami.

olifcek
8. dec 2010

@susika ja som s malickou bola v nemocnici 25 dni. odsavala som, lebo bola v inkubatore aby si udrzala teplo v telicku. potom mi nemal kto ukazat ako spravne prikladat. ukazali raz, druhykrat, paq uz ee. malicka bola i 40minut na prsniku a podla prevazenia niekedy nevypila nic.... no ked sme prisli dom, len jediny raz som jej dala z flase papat, vygrckala mi to, a potom som si povedala, ze ideme len na prsnik. a papame z neho stale x;o) vzdy, ked som cosi porebovala, tu mi baby poradili. viem, je to tazke mat dve deticky, ale takto si to zrejme chcela. vydrz, zvladnes to, najma, ked chces 😵 😵

leelo
8. dec 2010

@olifcek ved si z nej vykrmila aj riadneho macka 😀 skoro som olivku na foto nespoznala! 😉

@susika ja este doplnim, ze tak malicke babo ako mas travi este na prsniku vela casu. teda vela pre nas, ale prenho je to stred vesmiru. my sme mamy a musime to babatkam umoznit. je to vporiadku, ale len vtedy, ked cas na prsniku vyuzije k svojmu prospechu, ked je dojcenie efektivne. takze: aj prsnik ti moze dodat taku istotu ako flasa (ze sa najedol), ked budes dodrziavat zasady spravneho dojcenia, teda: dojcenie na poziadanie, hlboke asymetricke prisatie a dojcenie bez pouzivania umelych nahrad prsnika (cumel, flasa...).
pozri si stranku annag, je tam vela uzitocnych info:
http://dojcenie.wordpress.com/

bubelko
8. dec 2010

@susika ked chces kojit, tak urob tak ako ti radi @leelo . zozen si laktacnu poradkynu. este nic nie je stratene, ja som z flase prikrmovala cely prvy mesiac a az potom sme plne presli len na kojenie. 😉

@olifcek aj keby uz bola rozhodnuta nekojit a hladala podporu, tak si myslim, ze ma na tu podporu pravo. 😉 ono kojit v klude, ked ti jedno dieta reve od hladu a druhe od unavy alebo pretoze prave spadlo je obcas viac nez narocne a chapem mamicky, ktore ten klud nevedia najst a nakoniec to vzdaju 😉

vi3ka
8. dec 2010

@prsky ahoj, mám takúto otázočku...malá si teraz dosť často vyžaduje prsník, aj každé 2 hodiny, pije zhruba tak 10 min. väčšinou z oboch prsníkov na jedno kŕmenie. myslíš, že mám dosť mliečka, keď ho pije tak často? napr. včera večer pri zaspávaní dostala z oboch, no spať sa jej nechcelo-polospánok a o hodinu si zase pýtala, no dostala len jeden i to 5x potiahla a zaspala. za mesiac pribrala 350g. keď odsávam mliečko tak je to cca 60-80 ml z jedného prsníka. ďakujem za radu 🙂

sonice
8. dec 2010

Ahojte babule,
prosím pomôžte. Práve mi zistili borelie v krvi. Môžem dojčením nakaziť malého? Aká atb liečba je pre mňa vhodná?
ďakujem

olifcek
8. dec 2010

@bubelko len tu sa hladaju moznosti ako kojit, ze jo? u @annag . ja chapem, ze je to tazke, i ked mam iba Olivku, no ta je narocne babo, je somnou 24hodin denne, a dopnedavna bola tolko nonstop na mne nalepena.. x;o) uz i preto dalsie neplanujem a ak sa rozhodnem, tak az bude Oliv vacsia, nech nemusim nikoho ukracat a ja nech neskoncim v blazinci... no, ked s auz niekto rozhodol mat dve, tak musel ratat i s casovym problemom, ci?

@leelo dakujem kraaasne x;o) a ako oslava prveho rocika?

prsky
8. dec 2010

@vi3ka ci ma dost mliecka zistis podla toho, ci dost cika (ak ma za den 6-8 riadne pocikanych plienok, je to ok). moze byt, ze je v rastovom spurte, tak sa prirodzene snazi zvysit produkciu. mne sa najviac osvedcilo nepozerat na to, ako casto babo pyta jest, proste mu treba dat...akurat treba dbat na dobre prisatie a sledovat, ci pije - vtedy urcite mliecko aj prijima. treba vsak nechat babo aj nenutritivne "podudkat". nemalo by to byt ale zas vyslovene cely den, lebo aj pri podudkavani dostane babo do seba mliecko, len menej a preto pyta potom casto. ak mas pocit, ze sa nadojcila = dostatocne napila, aj si podudkala a nezaspala pri tom, tak ju odpoj, daj do satky/babyvaku a rob si svoje (cez den) - tym naplnis jej tuzbu po tvojej pritomnosti a mala by byt spokojna (za predpokladu, ze jej nechyba/nevadi nieco ine). pri starsom babatku (hlavne okolo 8 m) je (aspon u nas tak bolo) vhodne pristupit na zvysenu potrebu frekvencie dojcenia - dieta sa potom neboji, ci mu bude vyhovene, bude si iste, ze jeho potreba (ci uz fyzicka alebo psychicka) bude od maminy "vyslysana" a prirodzene bude pytat menej - len je to na dlhsie, ale zas bez psychickej ujmy

olifcek
8. dec 2010

@susika kazdopadfne drzim prsty! 😵 😵 urobis tak, aby bolo dobre, nech uz je to akokolvek x;o) i Ty musis byt v pohode, to je jasne, lebo ked Ty budes v pohode, i deticky budu citit pohodu 😵 😵 😵