Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

michalag
3. jún 2010

@annag dakujem 🙂

zuzkaoko
3. jún 2010

@shaarka
ja keby som vedela ako to dopadne kojim len z 1 prsnika bo malej tak ci tak jeden prsnik na jedno kojnie nestaci,ale zas sa mi aspon velkostou vyrovnali,uvidime ako bude dalej.no neviem

zuzkaoko
3. jún 2010

@annag
dakujem zatial za radu,vyskusame a dame vediet. 🙂

zuzkaoko
3. jún 2010

@shaarka
mam kolegynu co mi rozpravala ze jej mala tiez bola furt na cicke, ale nepapala len sa hrala s bradavkou.mala to ako cumel,az neviem ci vravela v 4 ci 6m ju naucila na cumel namiesto bradavky,vtedy cumel vypluvala.nemoze to byt aj u teba ze chce sa hrat.
ja este robim malej ze ked uz vymysla alebo netaha,stlacim si prsnik,ide jej mliecko lepsie,bud prestane pit a dame grcnut,alebo dalej papka,to opakujem az kym sa neodlepi od cicii
a moja mala tiez dost rici ked spusti bolia az bubienky.hocikedy sa aj ja jej zacnem vysmievat a ona pestane plakat a zacne sa smiat.tiez herecka

dooscoby
3. jún 2010

ahoj annag...potrebujem radu ohladom nocneho kojenia ci nekojenia....bambulka ma cochvila uz 14 mesiacov a este stala sa v noci budi dakedy aj po 2-3 hodinach a ked spatne uvazujem asi je to moja chyba ze sa tak naucila a teraz neviem ako z toho von lebo uz by sa zislo trosku spanku lebo uz som vystavena..kojime sa este pred poobednym spankom cize 3 krat za den plus v noci 2-3 krat pocuca....som zastanca dieta ma mat vlastnu postielku hoci rano ju beriem k sebe, ale uz dost cestuje v spanku tak sa bojim aby nezletela...ked bola malinka tak pri kazdom vacsom zamrveni som ju hned prilozila a ona sa dako naucila, ze ked zamrnkna hned dostane cucat a skoro do roka sa budila kazde 2 hodiny...teraz uz je to trosku menej ale aj tak...necem skoncit s kojenim lebo manzel navrhuje umele mliecko ze bude lepsie spat ale ja si myslim ze to nic nezmeni a som proti....mas daku radu ako naucit slecnu spinkat? dakujem

uankab
3. jún 2010

@annag
hej jedlo pripravujem v pare, riedim ho s tou vodou co tam zostala... ona mi povedala, ze viac menej mam do toho este zamiesat aj to mliecko, kvoli vitaminom... 😕 .... resp, ak pripravujem kasicky, tak tiez s tym mlieckom, skratka pouzivat ho namiesto vody...
no tiez sa mi to nepaci, preto pisem 😉 ... niekedy si som odsajem mliecko do prikrmov, ale teraz sa nam dost oteplilo a magdalenka mi ho vycucia 😀

zajaciq
3. jún 2010

@shaarka moje dieta sa do bodky sprava rovnako, teraz v takom pocasi je bud v satke alebo na prsniku pricucnuta. inak plac preveliky. a ja nemozem nic robit, kedze sama nebude spinkat 😅

shaarka
3. jún 2010

@zajaciq, @zuzkaoko 😀 😀 😀 tak co uz. 9 mesiacov bol v bruchu, tak este si ich chvilu ponosime, nie? ved nie do osemnastky 😀

olifcek
3. jún 2010

@shaarka nechcem strasit, ale moja je dodnes mamickovska . prso musi byt v pohotovosti 😅

annag
3. jún 2010

@karolinka83

bábätko sa hlási papať často zrejme ozaj pre hlad - ale Ty to môžeš krásne vyriešiť - ponúknuť pri jednom dojčení obidva prsníky. Ak bude ochotné piť z oboch, tak sa bábätko dobre zasýti, možno i na dlhší čas. Prsníky môžeš vystriedať i viackrát pri jednom dojčení (podľa opisu pi intenzívne cca 5 minút - vtedy začni využívať stláčanie prsníka - čo možno čas pitia o nejakú minútku predĺži a hneď ponúkni i druhý prsník. A keď dopije druhý, môžeš sa vrátiť späť na prvý. Kým z jedného prsníka dojčíš, v druhom sa presúva mliečko pod dvorec.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

Podávanie čaju je tiež vlastne forma dokrmovania, avšak absolútne nevhodnou podobou. Čaj bábätku neprináša žiadnu výhodu, nezasýti, nedodá živiny, on klame Teba i bruško. 200 ml za 24 hodín je už dosť veľké množstvo, ľahko sa to môže prejaviť na neprospievaní bábätka - môže menej priberať , stagnovať na váhe, môže byť anemické, lebo horšie využíva železo z mliečka....

- fľaša s cumľom spôsobuje oslabenie prisatia, je možné, že sa neprisáva tak dobre ako by sa mohlo, dobre si prosím pozri asymetrické prisatie .
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

ak fľašku vynecháš, budeš dojčiť na požiadanie (teda aj z obidvoch prsníkov ak bude chcieť) situácia by sa mohla konečene zlepšiť 🙂

prsky
3. jún 2010

@dooscoby mam 18m dcerku a v noci sa dojcime kazde 2-3hodky, len ja som zastanca spania v posteli na kope a pri dojceni spim, tak mi to nevadi 😉 ja by som s oducanim pockala do aspon roka a pol, kedy je dietatko uz rozumnejsie a rozumie, co od neho chces. treba obetovat par noci a ked sa babo zobudi, pomojkat, v postielke hladkat a vysvetlovat, ze je noc a spinka sa a mamu bolia didy alebo nieco na ten sposob, pripadne ked je smadne dieta, tak dat vodicku. ono to po niekolkych nociach pochopi. ak ti to suri uz teraz, tak skus tuto metodu, potom uz existuje len vyplakanie

bubelko
3. jún 2010

doscooby: mozes skusit dat posledne kojenie pred spanim medzi 22,30-23,00 a potom ked sa zobudi, nedat jej hned prsnik ale ako navrhuje prsky skusit ju chvilku nosit, mojkat, pripadne dat vodicku a postupne natahovat tie casy. ak si za 2 tyzdne nezvykne, urob pauzu a za cas skus znova. 😉

susann11
3. jún 2010

Annaq velmi pekne dakujem za pomoc. Uz je to v pohode, prsko mam ako predtym, aj ked som Ti este vcera chcela pisat, ze to nepomohlo, lebo v noci sa to este zhorsilo a cez den to bolelo ovela viac. Akurat mam pocit, ze som si tym odsavanim a castejsim dojcenim trosku zvysila laktaciu, no ale malemu to len vyhovuje 😉 , takze este raz velka vdaka.

dooscoby
3. jún 2010

prsky a bubelko....dakujem za vase rady 🙂 .....s tou vodickou to praktizujem uz davnejsie sem tam sa zadari, ale dakedy vidim ze radsej chce cucat mliecko ach joj moj maly zavislacik 🙂 ...dnes cez obed sa ju rozhodol uspat tatino a to bola scena usla mu z postele a trieskala do zavretych dveri 😀 tak mamina naklusala s didkou a pokojne si zahajaal potvorka mala....vyrevat ju nechcem tato metoda mi je proti srsti...budem skusat tu vodicku a vysvetlovat ze sa haja

prsky a nebojis sa ze mala ti spadne z postele?....ja ju okolo piatej rano davam ku mne a vcera som ju len tak tak zachytila ☹ alebo je to mozno tym ze nie sme zvyknute spolu hajat no neviem

prsky
3. jún 2010

@dooscoby my mame postielku prirazenu k stene a k nej zas velku postel, ale v postielke spi paplonik s Nufkom (plysak) a my sme vsetci na posteli - nasa krpata je ale po mne, v noci spi v tej polohe, v akej zaspala 😉
no a to, ze pyta didu je prirodzene, ved dida nie je len o krmeni. nas tato Lalu uspi, ale len ked Lala vie, ze nie som doma. Ak sopm doma, tak nie je sanca - su to male potvorky, ale ved do puberty nas cucat nebudu - este si na to s laskou spomenieme 😉

digysa
4. jún 2010

annag: wooow....tak od teba dievca by som asi ziadnu radu neprijala.....
Dat babatku masovy prikrm v 4-om mesiaci.....tomu sa hovori - "podme doserkat triaviaci system cloveka hned od narodenia" 😕 😎
Maso, ktore travi clovek najdlhsie zo vsetkych potravin chces zamienat za materske mlieko? No to uz by som sa radsej rozhodla pre Umele mlieko. Dieta predsa nema v tele dostatocne mnozstvo enzymov, na stravenie takejto potravy...

Najviac sa mi paci, ked tu (myslim celeho kona) citam, ako sa mamicky tesia, ze ich deti po prikrmoch krasne spia......
No bodaj by nespali, ked ich doslova "ozieraju" potravou.... Vam sa nechce spat po dobrom nedelnom obede, kde si prasknete vsetko od polievky po dezert? 😝 🙂 😉

Ja len tolko k tej rade pre "moni"....

Zelam vela stastia v boji proti flasi a v niceni zaludkov 😎

prsky
4. jún 2010

@digysa no, keby si si precitala webku annag, tak by si pochopila aj preco neodporuca UM 😉

prsky
4. jún 2010

a myslim ze priamo tu sa malokto vytesuje so spinkania po prikrmoch (u mojej som ani nic take doteraz nepostrehla 😝 )

annag
4. jún 2010

digysa, ESPGHAN, NASPGHAN i štandardy EU pre výživu dojčiat a batoliat sú v tom zajedno. (môžeš si ich nájsť a prečítať na mojej stránke) Už od 4 mesiacov je dieťa natoľko zrelé, že príkrmy vrátane mäsa dokáže spracovávať. Do 6 mesiacov ide o to, že by mali byť mixované. Materské mlieko samé osobe obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú pevné príkrmy bábätku tráviť. A presne tak, ak by si to tu všetko čítala, tak by si zistila, že presadzujem optimum - plne dojčiť 6 mesiacov. Až na výnimky, kedy ide o menšie zlo.

mimi_tami
4. jún 2010

Dovolim si nesuhlasit s tym, ze "rozhodnutie" nedojcit dieta je prejavom zien s nizsim vzdelanim. Tami ma takmer 5 mesiacov, dojcila som ju vsak len 6 tyzdnov. Uz v nemocke, kde sme boli 2 tyzdne, ju dokrmovali flasou. Prvych 5 dni bola umiestnena v inkubatore a zdravotny stav nedovoloval prisatie na prsnik. Aj po opusteni inkubatora bola pri kazdom krmeni pritomna flasa, pretoze brala antibiotika a bola spava, teda mnohokrat sme cas papania prespali aj napriek intenzivnemu budeniu. A tak bola dokrmena z flase, aby prospievala. Ked sme dosli domov, bol to boj a plac- nielen jej, ale aj moj. Vyskusali sme krmenie lyzickou, striekackou, castejsie prikladanie, no dokazala aj hodiny plakat a neprisat sa. Kedze nechcela tahat, mliecko sa pomaly stracalo, hoci som odsavala. Prijala som to dost tazko, sme na UM. Teda si myslim, ze posudzovat zenu podla toho, ci dojci , ci nie, nema nikto pravo. Samotny fakt, ze nedojci, je stresujuci, a este ked si precita taky nazor, neprida jej to na pohode. Nemusi to byt len pre jej pohodlnost. Vies, co by som dala za to, keby som ju mohla dojcit? Obetovala by som aj ten nocny spanok, lebo si tiez uvedomujem vsetky vyhody dojcenia. Ale poznam osobne aj nedojcene deti a nemam pocit, ze by boli menej rozumovo zdatne, ci sikovne ako ich rovesnici. Tami je chvalabohu zive, krasne, prospievajuce babatko, nezaostava ani v PMV, naopak, je popredu a preto sa uz pre to nestresujem, ale snazim sa uzivat si ju kazdy den inymi sposobmi a tesit sa z nej.

ivv
4. jún 2010

@digysa .. prepac, ale tvoje slova o tom, ze by si nikdy neprijala rady annag, sa ma, i ked nepriamo, dotkli.. pravdepodobne si super-zena ktora nikdy neriesila problemy s/pri dojceni a ziadnu radu si teda nikdy nepotrebovala.. bud rada! lebo myslim, ze aj pri mojom skromnom odhade, tak stovky mamin tu na fore MK, vdaka radam annag, dojcia svoje deticky a su strasne rady, ze tu taky clovek je. trpezlivo, x-krat o tom istom a s laskou v napisanych slovach pomaha, vysvetluje, objasnuje s vysledkom, ze ich babatko dostava to najhodnotnejsie, co im priroda a mamka moze dat!
tvoje slova mi prisli dost ostre a naozaj, ak by si citala toto forum a zasla by si aj na stranku annag, tak by si to isto nenapisala 😔

ivv
4. jún 2010

@digysa .. prepac, ale tvoje slova o tom, ze by si nikdy neprijala rady annag, sa ma, i ked nepriamo, dotkli.. pravdepodobne si super-zena ktora nikdy neriesila problemy s/pri dojceni a ziadnu radu si teda nikdy nepotrebovala.. bud rada! lebo myslim, ze aj pri mojom skromnom odhade, tak stovky mamin tu na fore MK, vdaka radam annag, dojcia svoje deticky a su strasne rady, ze tu taky clovek je. trpezlivo, x-krat o tom istom a s laskou v napisanych slovach pomaha, vysvetluje, objasnuje s vysledkom, ze ich babatko dostava to najhodnotnejsie, co im priroda a mamka moze dat!
tvoje slova mi prisli dost ostre a naozaj, ak by si citala toto forum a zasla by si aj na stranku annag, tak by si to isto nenapisala 😔

ivv
4. jún 2010

oops.. omylom som tukla dva krat 😉

olifcek
4. jún 2010

@mimi_tami naozaj si to pochopila tak, ze kazda, co nekoji, ma nizke vzdelanie? Napis, ze nie, hehe. Moja mala bola na flasi 25dni!, co sme boli v nemocnici. Prikladala sme asi posl.7, no za dlhy cas vypila malo, tak stale dokrmili. No po prichode dom som IBA kojila a kojim dodnes

olifcek
4. jún 2010

@digysa nie je zle precitat vsetko, a az potom ,,vyniest rozsudok,, vela zien vdaka annag koji, resp.stale koji! Na Mk jej doverujeme a obraciame sa na nu vzdy, ked to potrebujeme. I mne pomohla uz neraz. Vdaka nej som pokojna a viem,ze az pride laktacna kriza, zvladnem lavou zadnou.

leelo
4. jún 2010

mne nevadi, ze digysa by si nedala radit od annag. aspon jej ostane viac casu pre mamy, co to ocenia. ajtak nestiha 😅 😉

olifcek
4. jún 2010

@leelo 😀

kelila
4. jún 2010

Digysa to co tym sledujes ?Ja tiez dakujem annag, mne pomohla velmi. A vazim si ju, ze si nasla cas na ukor seba a rodiny a pomaha nezistne. DAKUJEM

By the way teraz je vo svete v pediatrii najnovsi trend prikrmovat aj kojencov od 4 mesiaca, a to aj masom. Ze vraj traviaca sustava je uz vyvinuta dostatocne. Je to na kazdej mame samozrejme a jej zdravom rozume, ale to je tak - raz su vajcia super, raz uplne skodlive 😀 Ktovie co bude in o 20 rokov 😝

liviaf14
4. jún 2010

@ivv 100%-ný súhlas s tebou, ja som vďaka článku od annag o refluxe pochopila, čo sa deje s naším malým a to mal už dva mesiace. ja jej tiež za veľa vďačím 🙂 a stále úspešne dojčíme, od 2. mesiace máme polohu ležmo pri kojení, malý je totál spokojný v tejto polohe, krásne papá, a skoro vždy mi tak aj zaspinká, super 🙂

leelo
4. jún 2010

@mimi_tami to, ze to z niekoho tvrdenia vyznelo, neznamena, ze si to myslime vsetci. ja ta velmi dobre chapem. zial, v porodniciach je vsetko zavedene tak, aby nebola pomoc v dojceni, ale aby bola hned najschodnejsim riesenim flasa s UM. vylakanej mamicke, ktora sa boji o svoje babo velakrat nema kto pomoct.
ja som mala stastie v nestasti - pomohla mi annag neuveritelnym sposobom, nas pripad bol fakt beznadejny. sama som pocitila co je to flasa a jej ucinky na dojcenie. dlho som sa z toho vyhrabavala.
vobec nebud kvoli tomu smutna, pri 2.babatku to uz bude ine. skus si pozriet stranku a clanky annag a vyuzi ten cas na "studium" 😉

ajkaag
4. jún 2010

@digysa ak nechces poradit alebo pomoct, prosim nekritizuj, ja osobne som sa vdaka rychlej pomoci annag (podotykam cez vikend v noci som jej pisala a rano som mala odpoved!!!) dokazala zbavit strasnych ragad a po mesiaci strasnych bolesti pri kojeni, minimalneho priberania malinkeho s obrovskej nervozity sme sa pekne rozkojili a v piatich mesiacoch sme cisto kojeni mali hmotnost 9150g. (inak sestricky aj laktacna poradkyna v porodnici mi kontrolovali prisatie, bolo uplne v poriadku a kedze ragady sa zhorsovali, sestricky priniesli flasu a poradili klobuciky, to su podla Teba lepsie rady?!?!?!??!?!?!?) Ja sem teda pokial nemam akutny problem chodim hlavne citat a kedze citam pravidelne viem, ze annag prioritne radi kojit, spojit sa s laktacnou poradkynou a jedine ak to nejde, je lepsie v ukoncenom 4 mesiaci pridat prikrmy a dalej kojit ako prejst na umele mlieko!!! Jasne ze to nemaju byt strapacky s kapustou, ktore mm ochutnal vraj uz ako 3 mesacny, ale s rozumom podavarne prikrmy - chude maso a zelenina - a je uz len na Tebe, ak si za to davat maso, vies velmi dobre, ze sa da nahradit. Nam osobne, napriklad lekarka kazala uvarit masovo zeleninovu polievocku ako uplne prvy prikrm v 5,5 mesiaci, s cim sme my s mm nesuhlsili a zacali sme zeleninkou a masko ideme pridet teraz po dvoch tyzdnoch.
No som sa rozpisala, ale hlavne som chcela - dievca, krot svoje vasne!!!