Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

boka79
31. okt 2012

@doubletgirl

ahoj, spotreba plienok je skor orientacne, najlepsie je vyhodnotenie vahovych prirastkov, ja si myslim, ze toto by mala tvoja doktorka velmi casto kontrolovat, lebo malinka, tym , ze je skor a je taka lahucka, mozno nema tu silu tahat mliecko, skus jej ponukat viacej, podla plienok sa ale hovori, ze 6 - 8mokrych plienok a take male by mala aj kakat casto. Ked stale spinka, asi by som sla k lekarke a este raz to prekonzultovala, aspon na kontrolu vahy, take malinke musi priberat..

Drzim Vam palceky

zuzkag2
1. nov 2012

ahojte babulky, chcela by som vas poprosit o radu, neviem ci vobec je nejake riesenie, uprimne, uz som celkom zufala. mam 3 tyzdnoveho chlapceka, a uz 3 tyzdne sa trapime s kojenim. narodil sa s porodnou vahou 2620g o 3tt skor, uz v nemocke mu dali UM, vraj potrebuje priberat, takze odo mna dostaval kolostrum ( ak vobec nejake ) a bol dokrmovany UM. Moje mliecko sa mi nechcelo spustit az nejakych 7-9 dni, pila som cajiky na podporu, jedla homeopatika, davala som si oxitocin do nosa, len nech sa nieco pusti, stale som kojila tak, ze som ho prikladala v podstate na poziadanie, a potom dokrmovala UM. Podla vahy si dokazal z prsiek potiahnut maximalne tak 30-40ml. Na nejaky 14ty den sme sa dostali konecne do stavu, ze moje mliecko sa pustilo, a on si potiahol aj 70ml, tak som sa strasne tesila. Avsak potom, ked sa to mliecko pustilo, zalievalo ho, a on odmietal prsnik, nechcel sa vobec prisat, a nervacil, strasne ale strasne plakal. Takze aby mi neumrel hladom, papal stale aj UM. Moje mliecko som si odstriekavala do flasky, a potom som mu ho davala z flasky. takto sme boli dva dni, a ja som sa teda rozhodla ze si kupim odsavacku, ze ak nechce prsko, tak aspon cez flasku dostane MM. A tu nastava ten problem. Vcera vecer som este odsala MM 60ml, dnes rano aj 80ml, popri tom som sa samozrejme snazila ho aj prikladat na prsko, a cuduj sa svete on sa prisal, a cucal. A odvtedy sa mi nepodarilo odsat ani 10ml, ale podla vahy si pri kojeniach potiahol iba 30ml (obe prsia) a teraz 10ml ( jedno prsko ). Akoby sa to moje mliecko stratilo. Necitim zrazu ani plne psia, co som posledne dni citila, po stlaceni prska mi ledva vytecie kvapka, pred tym striekalo cez vsetky 4 otvory na vsetky strany, dokonca, ked som si pritulila drobca, ani nie pri kojeni, tak mi tieklo, a mala som komplet mokru podprsenku. a zrazu je vsetko prec. 😒 ☹
Co sa tyka techniky, mala som tu aj laktacnu poradkynu, povedala, ze sa vie prisat pekne, aj polohu ma dobru, aj pekne prehlta, nedudluje...
Este dodam, ked som sa snazila prestat mu davat UM, tak len po mliecku z prska bol v klude maximalne 20minut, nikdy nezahajal, vzdy zacal plakat, pytal si prsko znova a znova...preto som skusila teraz ho kojit len z jedneho prska, ze ci si dokaze potiahnut aj to zadne mliecko...a nic...potiahol 10ml, a o 10min zacal strasne plackat, ze je hladny.
Som smutna, a zufala, lebo chcem kojit, ale mam dojem, ze je to len trapenie.

abus
1. nov 2012

@zuzkag2 Váhou by si sa nemala vôbec riadiť, je to skreslujúce a nepresné. Podstatné sú plienky, aby malinký cikal a sem tam kakal. Keď si bábo pýta prsník, nemusí to byť len preto, že je hladné. Ja sa trápim všemožne aj nemožne už 6 mesiacov. Zozačiatku mi malá vrieskala, celé týždne aj mesiace. Bola na mne vkuse nacucnutá, celé hodiny. Myslela som, že nemám mlieka, tým, že stále na mne vysela, tak prsia boli ako šupky. Ale priberala pekne, aj plienky boli. Skús prikladať vždy ako sa dá, keď bábo javí záujem., tým sa ti mliečko aj viac rozbehne. Nevšímaj si prsia, sleduj plienky. Niekedy to je fakt trápenie, ale všetko sa môže krásne zmeniť. Dieťatko potrebuje kontakt, prsník neslúži len ako jedlo. Nevzdávaj sa, neboj, mliečko len tak rýchlo nezmizne. Ak budeš naozaj chcieť, tak to krásne zvládneš a dieťatko bude mať to najlepšie na svete a tým je tvoje mliečko a kontakt s tebou, to bábätku nikto iný ako TY nedokáže dať. Držím palce.

abus
1. nov 2012

@zuzkag2 ešte niečo... ak potrebuješ prikrmiť, tak nie fľašou. Jedine, že by si chcela malinkého odstaviť - časom. Používaj laktačnú pomôcku, ktorú ti mala ale laktačná poradkyňa odporučiť. Je to taká hadička, ktorou sa kŕmi dieťatko priamo na prsníku. Určite sa zbav fľaše. Tú sem tam používam aj já. Keby som dala fľašu, tak určite už nedojčím.

zuzkag2
1. nov 2012

@abus ked ono je to strasne tazke divat sa na toho drobca ako stale place, najhorsie je to v noci, neviem si predstavit, ze by som mala byt hore celu noc, aby sa maly mohol kazdych 10-20 minut pricucnut. skusala som to totiz cez den, nedat mu UM, a naozaj to trvalo tak maximalne 20minut, kym bol kludny po tom ako bol na prsku, potom zacne plackat, aj ked ho mam prituleneho...a hlada vzdy prsko, prisava sa na vsetko co sa mu dostane do pusky, cize je hlados.
inak, o tom hadickovi mi hovorila laktacna poradkyna, ale ked videla ako sa vie prisat aj napriek tomu ze flaskujeme, tak povedala, ze to asi nie je teda potrebne....

abus
1. nov 2012

@zuzkag2 no, na tvojom mieste by som hľadala druhú laktačnú poradkyňu. To, že je to v pohode s tou fľašou, tak to by som neriskovala. Ja som stále v kontakte s laktačnou. Bábätko je ešte veľmi maličké, všetko sa to pomení. Spomínala ti laktačná nejaké nosiče, či šatkovanie? Aby mal malinký kontakt s tebou. Moja malá tiež revala jak pavián a nedostatkom mlieka to nebolo, ako som si myslela. Sú aj biliny senovka a benedikt, ak by si potrebovala zvýšiť tvorbu mliečka. To, že dieťa hľadá prsko, nemusí vždy znamenať, že je hladné, proste ťa potrebuje. Ja som dojčila celé hodiny, od domu ani na krok... no hrúza. Nevzdávaj to a skús hľadať inú laktačnú poradkyňu, takú, čo budeš mať z nej dobrý pocit a ktorá ťa podporí a budede hľadať spoločne nejaké riešenie. Určite to pôjde, vydrž to! Bude lepšie...

zuzkag2
1. nov 2012

@abus to mi nespiminala, tie satky alebo nosice, ale v podstate ja som s malickym stale, okrem noci, kedy spinka vo svojej postielke...ked je nekludny mimo kojenia, tak si ho necham pri sebe. inak mam doma taky rezim, ze malicky je bezo mna tak akurat ked idem do sprchy, alebo na wc...
dakujem za tip na tie bylinky, skusim este tie.
dakujem

abus
1. nov 2012

@zuzkag2 mohla by si vyskúšať šatkovať bábätko. Nebolí pri tom chrbát a váha dieťatka je tam pekne rozložená, navyše budeš mať voľné ruky. Dá sa v tom aj dojčiť. Odporúčam ti spoločne spať v posteli aj v noci. Jednoduchšie sa ti bude dojčiť, budete mať kontakt a bábätko bude kľudnejšie a možno bude aj lepšie spinkať, keď ťa bude cítiť pri sebe.
Keď bude bábätko dlhšie spinkať, môžeš si mliečko odsať, aby sa ti zvýšila laktácia. Prípadne mliečko použiješ na dokrm miesto UM. Keď začneš s bilinami, je tu možné riziko, že sa ti ich nepodarí už vysadiť. Nieje to zrovna najlacnejšie. Isteže je to lepšia cesta ako UM. Len by som na tvojom mieste zvážila, či je naozaj nutné zvýšiť produkciu. Ak hej, tak ich odporúčam. Berú sa 3x3 z každého. Postupne môžeš neskôr vysádzať, ale pozor! Nie naraz, ale po jednej a pomaly, aby produkcia prudko neklesla. Skontaktuj sa s nejakou laktačnou, ona vie ako na to. Na tvojom mieste by som volala inej, lebo tá, čo ti odporúča fľašu, asi dobrá nebude...

mishusha
6. nov 2012

baby ak by ste mali niektora zaujem o kapsule pre podporu dojcenia od swansonu ( benedikt a senovku), tak mi zostalo vo flaskach po nejakych cca 20ks.... poslala by som vam to za postovne, ktora sa prva ozve cez ip. ja uz nevyuzijem, skor mam opacny problem 😀
prepacte, ze som vam takto vpadla do diskusie, ale je mi luto ich len tak vyhodit...

katren
11. nov 2012

Ahojte maminky....
mohli by ste mi napisat, ci mi niekto musi dat recept na tu Univerzalnu mast na bradavky, alebo si ju mozem len vypytat v lekarni???Dakujeem 😉

ziarcanka
12. nov 2012

@katren Ahoj, oficiálne na to potrebuješ recept, lebo sú tam antibiotiká a kortikoidy. Neoficiálne - ako sa dohodneš v lekárni. Ak tam nemáš nikoho známeho, skús to poriešiť cez laktačnú poradkyňu, ony tam zvyknú mať kontakty.
Ak budeš mať recept(najlepšie od kožného), tak ti to čiastočne uhradí poisťovňa

zuzik307
12. nov 2012

@katren ja som ju kupila v lekarni bez receptu, akurat sa pytali, ci mi to odporucila laktacna poradkyna...

lalus
12. nov 2012

@katren ja som kúpila priamo od laktačnej 😉

katren
12. nov 2012

@ziarcanka
@zuzik307
@lalus dakujem kocky, skusim nieco poriesit 😉

saan
13. nov 2012

Dobrý večer, už som raz pýtala radu, ale nik sa mi neporadil. ☹ Tak by som to ešte raz vyskúšala a poprosila vás, ktoré ste už skúsenejšie a máte staršie detičky o pomoc. Ako zistím, že mám pre malého málo mliečka v prsníkoch.Malý má 2 mesiace... začal si pýtať častejšie jesť, prsníky som mala naliate s hrčami ( nie už takými ako pred pár týždňami). pokojne si pil a keď už bol prsník skoro mäkký začal plakať a pajediť sa. Po poslednej noci, keď sme boli 7x hore, lebo bol stále hladný a unavený, lebo len bdel sme uznali, že mu už mliečko nestačí... Skúsila som UM včera večer prvý krát a sa mi zobudil v noci každé 3 hodky len na kojenie... Myslela som si, že sme sa s malým zharmonizovali a tvorí sa mliečka koľko vypije, ale asi začalo ubúdať ale potrebuje viac. čo myslíte?

veronnie
13. nov 2012

@saan mila saan, nemala by som vam odpovedat, ale neda mi... oficialne poradkyne pri dojceni sa s tymto forom nedohodli na respektovani isteho dokumentu, preto sem neprispievaju. ci mate mliecka menej, sa da zistit len pri osobnej navsteve poradkyne, pretoze treba zhodnotit vela veci a najma vidiet cele dojcenie - je to velmi komplexne a nestaci na to par riadkov. preto najlepsiu radu, aku vam mozem dat, je ta, aby ste skontaktovali poradkynu a dohodli si stretnutie. ak neviete, kde hladat, napiste mi IP. nevahajte prilis dlho, lebo cim dlhsie problem trva, tym sa tazsie riesi...

beton
13. nov 2012

@saan
@katren
@zuzkag2
Cim skor osobne kontaktovat laktacnu poradkynu www.mamila.sk ked jedna nevyhovuje, kontaktuj druhu. Kazdemu sadne iny typ cloveka a dieta za to stoji. Hlavne nestresovat, nepocuvat tabulkove lekarky, ale naozaj si overit osobne, ci je prisatie spravne, kedy dietatko ozaj pije atd.atd. To vsetko vam laktacna poradkyna na mieste skontroluje ukaze napravi. Tak do toho.

boka79
13. nov 2012

@saan

ahoj, urcite zrus UM a rob nadalej, ako robis, babatko sa nebudi len od hladu, moze to byt vnem zo dna, moze to byt hocico a mozno len mate laktacnu krizu.. takze nedavaj urcite um, ponukni stale ked si vypyta, dojcenie na poziadanie je skoro zaruka , ze bude mat dost, a ked momentalne nema, tak si ho da vyrobit, tym, ze sa pyta casto na prsnik, moze to byt par noci a mliecka bude.. prikladaj, prikladaj, priladaj, vzdy ked zapyta a tvorba sa ustali.. Ked sa ti zda, ze mas malo, mozes aj bylinky skusit senovku a benedikt a ako beton pise, nech skontroluje poradkyna prisatie, ak nepouzivat pomocky ako dudel, klobuciky a flasku je vysoka pravdepodobnost, ze bude spravne...

svetlusska
13. nov 2012

@saan ahoj urcite kontaktuj nejaku laktacnu poradkyna ako ti tu radia nejake mamicky 🙂 cim skor tym lepsie....

saan
13. nov 2012

Ďakujem Vám pekne za rady, veľmi si to vážim...skúsim nájsť kontakt na laktačnú poradkyňu ako mi radíte. 🙂 Ešte raz ďakujem... 😉

lianar
14. nov 2012

Mne pri laktacnej krize pomohol sirup laktofyt, dostat ho napriklad v e-obchode biomajak
http://www.biomajak.sk/product/laktofyt-sirup-2...

abus
17. nov 2012

@saan to čo už mamičky písali, skontaktuj sa s laktačnou. dieťatko nemusí chcieť prsník len od hladu. Dobrým ukazovateľom sú aj plienky. Všimni si, či sú menej cikané... možno ciká rovnako dobre a mliečka je dosť🙂

rough
17. nov 2012

Ahojte, viete mi prosim poradit, co by mohlo byt pre mojho mimkaca najlepsie? Nuz, od januara ide do jasliciek (zial musim nastupit do prace), to mu bude 15 mesiacov. Stale je casto dojceny (neponukam, ale chodi si pytat casto sam). Do jasiel ho nechcem chodit dojcit, zbytocne by som ho rozrusovala, a vyvstava otazka, cim cez den nahradit dojcenie a ci ho vobec nahradzat. V dojceni chcem urcite pokracovat aj potom, takze bude dojceny rano pred odchodom do.jasiel (okolo 7:00) a potom vecer (okolo 17:30) a v noci. Myslite, ze to bude stacit, alebo mame doplnit mlieko, a ak ano, tak ake? UM ci kravske, alebo mam odsavat a davat moje? Hoc neviem ci sa v jasliach budu chciet zapodievat mm...
Co by ste mi poradili? Dakujem za kazdy nazor.

mia551
17. nov 2012

@rough je super, ze chces pokracovat v dojceni aj potom, malemu to ulahci akceptaciu novej situacie, a pomoze lepsie prekonat pripadne detske choroby (dieta v kolektive...). ja osobne si myslim, ze netreba doplnat ziadne mlieko, staci normalna vyvazena strava cez den (prikrmy)...

katun
17. nov 2012

ahojte, moj 10 mesacny syn je uz 10ty den na antibiotikach (Zinnat) kvoli zapalu obliciek. Ked sme boli v nemocnici, sledovali prijem tekutin. Kojim ho stale kazde 2-3 hodiny. prikrm ma rano, na obed a vecer (spapa malo, chuti mu viac cicik). Prikrm tiez zapija mojim mliekom. Okrem toho mam problem donho dostat nejake ine tekutiny a v tom je problem (nevie sat z dudla flase, kupila som hrncek so sosacikom, ale tiez sa s tym viac hra ako pije). Po prichode z nemocnice strasne malo cika. dnes z neho vyslo po velkom placi par kvapiek. Mozem moje mlieko povazovat za dostatocny prijem tekutin? nemam menej kojit a viac ho napajat cajom, vodou? kvoli tym oblickam? bojim sa onho velmi..

marvis
17. nov 2012

Ahojte.Mozno moj problem je banalny ale trapi ma.Dcerka ma 1rok,kojim ju rano a vecer.Posledne dni vecer uz nechce prso ani chytit,ako ho zaciti tak sa odtahuje a place.To sa opakuje aj po polhodine.Tak som musela dat UM 😒 A mliecka este mam aspon na zasytenie urcite.Doteraz to nikdy nerobila.Pritom rano neodmieta. 🙂
Neviete mi poradit preco to robi,v com moze byt problem?
Ospravedlnujem sa ak som napisala do zlej temy,ale nic podobne som nenasla 😉

marvis
17. nov 2012

@katun Kojit mozes aj nadalej kolko si zaziada.Skus postupne davat tekutiny,vodu,cajik.Casom si zvykne. 😉
Ak mu robis prikrmy tak daj o trosku viacej vody,nech to ma redsie.

mima01
18. nov 2012

ahojte kocky...idem si k vam po radu. Maly ma teraz 6 tyzdnov a je plne kojeny. Doteraz nam to islo s malymi vynimkami pekne, maly papa, mliecka mam dost, pekne priberame, kakame, cikame, vsetko ako ma byt. Akurat mam problem s bradavkami....jednu mi tak doriadil, ze mam na jej okraji, vlastne ako je spojena bradavka s dvorcom normalne ranu, ako keby trhlinu...ako keby ste zarezali nozom 😒 Mam doma cisty lanonil, aj naplaste od multimam. Masticku pouzivam uz dlhsie, naplaste asi 5 dni, ale nic nepomaha a nezlepsuje sa to. Pri kojeni to priserne boli. Kojim ho na striedacku, kazde kojenie jeden prsnik, zatial mu to staci a nepyta si viac, ze by sme na jedno kojenie museli papat z obidvoch. Viete mi poradit, co s tym? Mam ho na tu rozbitu bradavku stale prikladat a nadalej skusat ci pomoze ta masticka a naplaste, alebo radsej kojit len z jedneho a z toho bolaveho mliecko odsavat?

ziarcanka
18. nov 2012

@katun Ahojček, aký dôverne známy problém máte - my tiež riešime malý príjem tekutín, no nie kvôli obličkám, ale pre choré srdiečko. V poslednom čase sa to lepší, takže moje odskúšané rady: 1. koj, koľko drobcovi chutí - aj to sú tekutiny
2. podávaj v priebehu dňa rôzne druhy tekutín z rôznych nádob - jeden deň ho bude baviť jedno - druhý iné. Nášho Šimona väčšinou bavili fľaše od pollitrovej ružovej Lucky - tie s copáčikom a blanou - aby sa neoblial
3. niekedy skôr vypije lyžičkou ako z fľaše a hlavne z môjho pohára - asi si myslí, že mám lepšie
4. keď už nič nepomáhalo, nurofenka to istila - striekačkou až skoro do krku 😝
5. veeeeľa trpezlivosti a pevné nervy
Momentálne nám chutia ovocné popradské čaje - tie nové - hroznový, mandarínkový, marakujový - majú jemnú chuť a nie sú kyslé, bez cukru úplne v pohode

ziarcanka
18. nov 2012

@mima01 Ahoj, treba upraviť prisatie bábätka, aby ste odstránili príčinu problému - vtom ti pomôže laktačná poradkyňa. Zatiaľ skús prikladať malého tak, aby mu poranená časť bradavky smerovala do kútika ústočiek. Bradavky veľa vetraj, po kojení odstrekni trošku mliečka, natri bradavku a nechaj voľne usušiť. Ak je to už veľmi zlé, asi to bude chcieť antibiotickú mastičku - najlepšie univerzálnu na bradavky. Malého môžeš kojiť, ale ak ti bradavka veľmi krváca, môže sa stať, že ti mliečko vyvráti aj s krvou, tak sa potom nezľakni a nebež s ním na pohotovosť 🙂