Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kkiki
25. jún 2010

no ano aj otazka hormon pri porode ... a zase akoze niesom milujuca matka lebo sa nedostavil ten hormon ... neverim tomu ani jednej ani druhej teorii ... moje deti milujem, hlavne som ich mala 9m v brusku ... a moje deti miluju mna a seba navzajom a to je pre mna dokaz ze som dobra matka a robim pre ne co mozem a taktiez su na mne ako kabelky zavesene 🙂

annag
25. jún 2010

@leelo

ja dúfam, že po krôčikoch to zmeníme k lepšiemu 😅

hathor1231
25. jún 2010

@leelo myslim,ze nedavne zemetrasenie bola mala kvapka v osvete 😉 tiez matkam zdoraznovali nenahraditelnost mlieka,ved dokaze dat dietatu jedlo... a tiez tam zakazali praskove UM lebo hrozilo,ze ho budu mixovat s kontaminovanou vodou...

kkiki
25. jún 2010

@hathor1231 ked mas dom a druhe poschodie mas otvorene priestorom do prveho ... a je tam len zabradlie cez ktore take mimi ani nevies ako preleti ... nikdy by si to nepovedala ... bola som zanou 2m a nedokazala som ju zachytit uz som len videla dve nozicky v ruzovych dupackach nic viac a potom buch starsny tupy ... vsetko mi preslo cez hlavu a vtu chvilu som nechcela byt na svete , ale potom som zacula jemny plac , utekala som dole zobrala na ruky a zavolala zachranku ... mala stastie padla na ruku a ta jej vytvorila tie hematomy ... ani otras mozgu nic ... ale pre mna to bolo dozivotne ponaucenie ...

latvia
25. jún 2010

@annag tu zmenu chovania si castokrat nikto nevsimne.okrem toho, efekt sa dostavi o niekolko tyzdnov po zacati liecby, dovtedy hrozi zvysene riziko samovrazd.....takze tak ruzovo by som to nevidela.....nehovorim o nejakych minidepkach, na ktore zaberie aj diazepam 😉

leelo
25. jún 2010

@annag aj ja si to velmi zelam! 🙂

latvia
25. jún 2010

spim, bruuuu

hathor1231
25. jún 2010

@kkiki skoro som sa rozplakala 😔 asi by som skocila za nou keby nepocujem plac 😔 ked nejde o zivot tak ido o ... 🤐 doslova...
a deti sa fakt dokazu dostat na miesta,ktore by sme necakali...

kkiki
25. jún 2010

@hathor1231 no tak ma uz aspon trosku chapes ze mi je vlastne jedno ake mliecko maju, hlavne ze su zdrave a ziju 🙂

hathor1231
25. jún 2010

mala som byt uz hodku v posteli a som sa tu takto " zapisala".... 😀 idem ja nachystat papu ocovi a ideme spinkat 😉 bruuuuu. nech mimuska spinkaju celu noc 😀 u nas "prijemnych" 25stupnov 😝

hathor1231
25. jún 2010

@kkiki urcite 😉 ja som nikdy nebola za kojenie za kazdu cenu... ale snazila som sa ako to slo. a asi aj preto,ze som to brala volnejsie ma teraz UM s kasou... ale nebudem sa predsa stresovat,ze jej nedokazem uz tolko "vydojit" ako predtym... ved to je este horsie... my mame teraz problem spustit mliecko... 😝

hathor1231
25. jún 2010

len dopisem,ze teraz kojim tak ako nam to obom vyhovuje,sice uz to nie je ako predtym,ale sme stastne a uzivame si to. mala je prosto mimco ktore si moc nevazi cicik ak je na nom cely den. lepsie sa napapa ak dlhsie nema ako ked ju nukam kazdu hodku...

kkiki
25. jún 2010

@hathor1231 🙂 dobru nocku a opatrujte sa tam v uk 🙂

hathor1231
26. jún 2010

@kkiki dakujem 😉 uz sme aj hore 😅 a inak,ja som spadla, ked som bola mala, zo strechy na chate 😕 tiez sa o mna bali,ale len mi vyrazilo dych a bolo dobre 😀 sice,nejake tie skryte nasledky sa zacali prejavovat 😀 😀 😀

kkiki
26. jún 2010

@hathor1231 ja ked stella neposlucha tak jej ppoviem ze ty si padla na hlavu ? a ona ze ano mami padla 🙂))

blumka
26. jún 2010

@strapco13 ja viem, ze mozno debata zo vvcera e uz zabudnuta, ale neda mi...ja som pripad laktacnej psychozy,kde som jednoducho musela prestat kojit, lebo sa fakt mohlo stat nieco zle...neprajem to zazit nikomu...kto nezazil nepochopi v akom stave som sa nachadzala uz pri prvej dcere...mna tie slova velmi bolia, aj ked samozrejme viem, ze s detmi mam a budem mat dobry vztah aj ked kojene nie su, kto pozna moju dvojrocnu dceru musi len potvrdit ze to ze bola na UM jej nijak o sebavedomie neukratilo, je na svoj vek velmi vyspela a samostatna osobka. ja sama som hned po narodeni oboch dcer riesila moje kojenie s laktacnymi poradkynami a starsiu som kojila hned od prvej chcile ako som mohla...ale zial....musela som prestat. viete co to so mnou urobilo? a do toho ked mi niekt zahlasi ze flasa nevytvori sebavedomie a ze neviem o com kojenie je...no comment radsej...lebo kto napise taketo slova musi cakat na negativne reakcie. suhlasim s @annag v tom ze to vo mne vytvara pocot viny, som slaba, ked sa citim vinna za nieco co som sama nedokazala ovplyvnit...do podobnych debat sa nepustam, preskakujem ich preva preto lebo ako @leelo napisala je to velmi tenky lad, kazdy si bude obhajovat to svoje a samozrejme ked nekojim, z roznych dovodov, tak nedam za pravdu ze som totalne zlyhala,ale budem sa snazit vidiet v tom ake take pozitiva...
ale prosim @zajaciq druhykrat ked budes chciet nieco pisat tak dvakrat rozmysli a raz pis...

ani vlastne neviem preco tu pisem, asi som sa potrebovala mozno trosku vyzalovat ako to vsetko vnimam ja...moj muz hovori ze som blba, lebo este po dvoch rokoch mam pocit viny z niecoho...ale to je moj problem, musim si to riesit sama v sebe...

zajaciq
26. jún 2010

@blumka ked si mala psychozu post partem pri prvom dietati, to ti psychiater nepovedal, ze sa to moze zopakovat pri druhom? ako jasne, ze v extremnych pripadoch ..kojenie nie za kazdu cenu, ale ta kocka zovcera.. nemala predsa ziadnu vaznu chorobu, ci ? Ja nie som diplomat, na druhej strane, ked mi niekto napise.. ze dokedy bude na mne moje decko nalepene.. co k tomu dodat. 😅

zajaciq
26. jún 2010

no ale som tiez toho nazoru, ze vymienanie si nazorov na tomto peknom fore, to sem nepatri 🙄

blumka
26. jún 2010

@zajaciq ale ano upozronil ma, ale co to meni na veci, ze aj tak chcem kojit a nemozem? a co to meni na pocite viny?
hej, nemala vaznu chorobu, ale ma zrejme svoje dovody..mozno mohla viac zabojovat, ale viem ja ci ty, ci uz nebojovala fakt dost, ze uz viac nevladze?...
neviem co tebe kto povedal o nalepenom dietati, ale zas no...sebavedomie a prsnik alebo flasa, to tiez je vyrok typu, co k tomu dodat 😉

zajaciq
26. jún 2010

@blumka ja ti to vysvetlim do IP, tu to nepatri

suttka
26. jún 2010

ahojte , prosim poradte mi, ja uz nevim co by som jedla, vsade sa pise inak co sa moze a co nie ☹ kocky ak mate nejake recepty, alebo rady 😅 mame 13 dni 🙂 Mooc dakujem

hathor1231
26. jún 2010

@suttka skus a uvidis 😀 ja som jedla takmer vsetko,s mierou. super na mliecko je zaprazana polieka s feniklom. na cibulke a oleji oprazis fenikel,urobis zaprazku s muky a zalejes, pridaj si tam zeleninku (ja som mala rada hlavne mrkvu) a zemiaciky,dochut... ak to drobcovi nesadne,tak po par dnoch prides na to,co bolo to drazdive... ale nebmedzuj sa moc... musis jest ... len sa vyhni kave a cokoladu tiez s mierou 😉

cokyna
26. jún 2010

@suttka ahoj, no ja som v tom tiež mala chaos ked som začínala kojiť.........ale niekde som čítala, že to čo mi chutilo počas tehotenstva to môžem aj počas kojenia......... bábätko je na to zvyknuté.......... ja jem všetko, ale v miere. Zeleninový šalát jem každý deň (ľadový šalát, paradajka, paprika, uhorka), čokoládu si dám tiež ale nie veľa, dokonca som skúšala už aj trošku pomarančového džúsu a malému nebolo nič. Ale citrusom sa ešte zatiaľ vyhýbam aby to nebolo na neho veľa......... 🙂 A taktiež jahody a káva sú pre mna tabu....... Ale každé bábätko je individuálne. Moja kámoška ma pol ročnú dcérku a tá sa vysype ešte aj zo zuvačky a ovocného čaju čo mi hovorila.........

vejula
26. jún 2010

ahojte dievčence.... Tak som teraz dočitala vašu burlivu debatku.... A tak trošku prispejem svojim nazorom....
Uplne chapem maminy čo by chceli kojiť a nemôžu, bud sa nedalo alebo nemali v spravnu chvilu niekoho kto by im poradil.... Nevidim dôvod vyhadzovať im na oči že UM nemože nahradiť MM alebo že ked nekoja nevytvoria si vzťah s babatkom... JA viem že keby mi mliečko v nemocke nenabehlo tak som strašne nešťastna a vyčitam si to každym dnom. Mne stači to že som rodila sekciou aj to si možno aj ked podvedome trochu vyčitam, že som nezvladla a nedokazala dieťa porodiť normalne, a že je to moja chyba... Sice ja som ich o sekciu neprosila ale jednoducho sa to tak vyvinulo... A vždy ked vidim fotky ako žena na koze drži svoje dieťatko ešte krvave neumyte tisnu sa mi slzy do oči, aj za to že moje dieťa bolo nasilim vytrhnute z bruška a mamičku nevidelo dlhych, pre neho určite nekonečnych 5 hodin... Ale moj chlapček mi to vynahradil hned ako sme sa prvy krat stretli a po tom čo počul moj hlas ked som mu začala spievať pesničku čo aj počas tehu uplne stichol a počuval až ym som sa nedotkla prstom jeho lička a on sa začal otačať a chcel mi ožužlavať prstik 😵 ... Pričom pred tym strašne vrieskal.Bol to pre mna ten najsilnejši zažitok v živote... Viem že to bude ešte trvať kym sa dokažem rozpravať s matkami ktore klasicky porodili a nebudem si pripadať menejcenna ale určite to raz pride... Inak už je to ovela lepšie ako tesne po pôrode...

No ale to pišem vlastne len preto že sucitim s matkami ktore pre nejaky zavažny dôvod ktory nevedeli zvladnuť prestali kojiť. Viem ako sa citia ked sa rozpravaju s matiami ktore bez problemov koja... A o to ťahšie je pre nich ked im to ešte tie kojace matky daju patrične najavo že oni davaju svojim detom viac. Asi davaju ale maju to ovela lahšie ako nekojace matky ktore sa musia sami v sebe vysporaduvať s vyčitkami svedomia a ešte aj presviedčať svoje dieťa že su uplne vyrovnane a v pohode...
Inač chodila sem aj jedna kočka lenočka a jej sa maly narodil v 34 tt a proste sa nechcel prisať mala u seba aj laktačnu poradkynu ani jej sa nepodarilo, ona odstriekavala ale kedže maličky vôbec nemal silu sa prisať o mliečko postupne uplne prišla.... Jednoducho robila čo mohla ale ani poradkyna ani nikto iny jej proste nemohol pomocť a ma u mna velky obdiv že uplne v pohode a s usmevom na tvari krmi svoje dieťatko aj ked z vami tak odsudzovanej flašky...
No neviem či bude niekto moj dlhy prispevok vôbec čitať 😅 😀

miska1981
26. jún 2010

@vejula pekne si to napisala,ja som tiez po sekcii,tiez ma to mrzi,ze mi malicku nemohli hned dat,ale beriem to tak,ze ju zachranili,oni sekcie nerobia len tak,len ked je to nevyhnutne a ver,ze ty za to nemozes,mas zdraveho synceka a na to bud hrda.

Inak netreba nikoho odsudzovat,ja sa tiez niekedy trapim s kojenim,ale pokial to pojde nevzdam to,vyhladavam info na nete,v knihach a ucim sa a bojujem,lebo niekedy je to fakt boj. Uz bolo aj tak,ze mala vypila oba prsniky stale plakala,chcela este a ja som nemohla dostat ani kvapku z nich,plakali sme obe a keby ju mm neuspal na rukach,tiez neviem ci by som nedala UM. Som rada,ze to dobre dopadlo,je pravda kto chce hlada sposoby ako,ale chapem aj tie,co to vzdali po dlhom boji,je to tazke. Zi a nechaj zit by malo platit v zivote ak sa nas to osobne netyka.

petal
26. jún 2010

@vejula ja som si tvoj dlhy prispevok precitala a absolutny suhlas s tebou. zazila som jedno aj druhe, viem o com pises. 🙂

vejula
26. jún 2010

@miska1981 maš pravdu, ja som strašne vdačna že maličkeho zachranili a zbytočne neriskovali jeho život, len neviem prečo kdesi vo vnutri ma stale nahlodava myšlienka že som to nejako zapričinila. JE to uplne nelogicke a viem že to nedava zmysel, ale... no ved chapeš. Ja som si to všetko tak naplanovala, aaa skončilo to celkom inak 😅 ale tak to v živote byva človek mieni pan boh meni 😝 Ale ja si nedam povedať a už zas planujem že druhe pojde prirodzene 😀 😀 😀 no a už to vidim že aj druhe bude sekciou 😝 Ale v podstate je to celkom jedno ako sa narodi hlavne že su zdravučke krasne restu a robia nam radosť... A to som velmi vdačna že som na 3 den dostala mliečko a mohla som drobuliatko hned kojiť.. Aj ked zo začiatku ked sami tak riadne naliali prsa to bolo hrozne, lebo maly si nevedel chytiť - bradvky nikde, prsnik naliaty,tvrdy bola som zufala plakal plakal nervačil a chytiť nemohol aj tie klobučiky som skusila-mi to poradili sestričky z novorodeneckeho, ale vobec to cez ne nešlo... No proste nakoniec som pred kojenim mliečko odsala nech je prsnik makši a Domčiatko si ho može vcucnuť. Joj to bolo fakt krasne tie prve chvile v nemocke, ked som kojila, hned potom mi zaspinkal a zobudil sa až o tri hodky na dalšie kojenie 😀 😀 😀 Ale teraz je to tiež krasne ked už keca smejka sa tancuje-to tak ceym telom sa vypina rozhadzuje ručkami nožkami sa smejem že robi rozcvičku 😀

vejula
26. jún 2010

@petal 🙂

olifcek
26. jún 2010

@hathor1231 poharik je na ceste! DAKUJEM!

@prsky, to bol s tymi vraskami taky vtip...ze ked pustim prsia, padnu az ku kolenam, co krasne natiahne kozu n hlave, krku a dekolte , preto niesu vrasky 😀 😀 😀

nastastie mam zopar vrasok, ale prsia nie po kolena 😀

olifcek
26. jún 2010

@vejula no no no, ziadne vycitky...ale i ja som ich mala x;o( no klasicky porodit neslo, kedze krcok sa neotvoril na viac ako 3cm, olivka uz bola s odetakjucou plodovkou 48 hodin, viac sa cakat nemohlo...ale uz sa citim lepsie a nevycitam si to...i ked...niekedy ma prepadne pocit...no pozri, cisarak riadne bolel, jazva sa hoji dlho, cize nieco za nieco, fakt si nemame co vycitat...

a vobec, uz si nikto nic nevycitajme...niesme sudcovia ani kati 😝 😀