Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

adriana7
19. jan 2011

@akdarka ,
moje názory sú dosť "revolučné", tak aby to tu "nezhustlo":
- kovová rybacia konzerva sa spracováva tak, že surové ryby sa uzavrú do plechovice a potom sa až varia - čiže toxické látky tam jednoznačne sú (neviem o tom, že by sa spracovávali pod 60 st.c)
- kovová rybacia konzerva s vnútornou bielou plastovou vrstvou bola vymyslená na to, aby sa nedostávali nežiaduce veci z plechovky do obsahu, ale najnovšie štúdie z usa preukázali toxicitu tohto plastu, takže radšej ani cukrová kukurica (výhoda je, že ten istý plast je aj sáčok na mrazených potravinách, ale škodlivé látky sa uvoľňujú len teplom, nie mrazom)
...ak niekto občas pozerále talkshow dr.oz na tv doma, bola tam o tom nedávno debata...

adriana7
19. jan 2011

@akdarka , a práve čítam, že máme rovnako staré bábätká 😉

elinka27
19. jan 2011

@prsky @strapco13 natieram bradavky aj dvorec Citrovital kvapkami robim si roztok asi 2-3x denne + po kazdom dojceni univerzalna mast, konecne mam pocit ze to zacalo troska zaberat podotykam ze to liecim takto uz 2 tyzdne 😠 ten Cintrovital mozem aj uzivat myslim vnutorne?Mam pocit ze potrebujem aj "zvnutra" vycistit organizmus, len neviem ci to mozem uzivat ked kojim, lebo tam v letaku nieje o dojceni nic napisane,len ze to nemozu deti a tehotne zeny

strapco13
19. jan 2011

@elinka27 mozes aj vnutorne..ak mas pocit, ze je to velmi zle /ale pises, ze sa to zlepsuje, tak by som pockala/..tak mozes vybrat jedno balenie Nizoralu na mykozu..berie sa 1xD /na predpis, ale moze obvodak/...detom sa tiez podava, alebo sa nim vytiera pusinka
malu liecis, ze

elinka27
19. jan 2011

@strapco13 praveze malej nedavam nic,pretoze mi pediatricka vtedy povedala,ze ona ma ustocka ciste a pravdepodobne jej to teda problem nerobi, nemam aj ani co vytierat tou sodou bikarbona lebo tam nema nic, takze neviem co robit s nou.
No bradavky este svrbia ale trosku sa ulavilo,len tie ragadky sa nejak nechcu hojit ale nebolia, lenze mykoza sa mi rozsirila dole momentalne 😒

strapco13
19. jan 2011

@elinka27 tak tu by som preliecila aj vaginalne aj celkovo...mykoza u baba nemusi byt viditelna..vyditelna ked je , znamena, ze uz je prilis rozsirena..tie plesne ma kazdy v sebe..len v malom stopovom mnozstve...to je normalne..lenze sa mozu premnozit...ja by som malej aspon 2x denne preistotu vytrela pusu sodou bikarbonou
ano, malej mykoza nemusi robit problem, kedze ju nema viditelne premnozenu, lenze prenasa ju tebe, a preto sa to dlho hoji
cize prstom povytieraj licka zvnutra, jazyk, pery z vnutornej strany..kde ta mala pusti

elinka27
19. jan 2011

@strapco13 od gynekologa mam cipky, zacnem uzivat ten Citrovital lebo skor ako buduci tyzden sa k obvodnej nedostanem.A malej tu sodu len na navlhceny prst ci ako?

strapco13
19. jan 2011

@elinka27 tak cipky a citrovital..malej..namotaj si gazu na prst a vyvalaj v sode bikarbone a tak povytieraj pusinku

elinka27
19. jan 2011

@strapco13 no tak mozem zacat.... hadam sa tej potvory raz zbavim.A Zinka ma take akoby osupane pery nie cele,iba tu cast ktorou chyta prsik cize vnutornu,taku akoby bez farby, moze to byt mykozou?uz to ma asi 2-3 krat

strapco13
19. jan 2011

@elinka27 neboj zbavis..aj ja som sa jej zbavila 😉 ..no to moze mar´t mala od mykozy..daj tu sodu aj tam

elinka27
19. jan 2011

@strapco13 idem volat obvodnej za ten NIzoral snad mi ho predpise aj po telefone a mamina ma sem cestu tak mi ho donesie, no a poziadala som o vypis chorobopisu malej a menim pediatricku 😉

norikk
19. jan 2011

ahojte,vcera som sa dozvedela,ze sa nesmie kojit,ak ma zena horucku nad 38°C....uz som bola chora,mala som dva dni vkuse nad 38, aj zapal som mala a vtedy som tiez mala horucku a kojila som....co mam teda robit,ak sa mi to stane znova....ako mam krmit svoje dieta ked mam niekolko dnovu horucku alebo zapal?

strapco13
19. jan 2011

@norikk kojit a kojit..ved das parelen na zniozenie..ja som kojila aj pri 39 st. C...ved tomu mliecku nic nie je..len je teplejsie..ale aj tak menej teple ako UM..a inym sposobom ako kojenim riskujes zhorsenie prisatia, bojkot prsnika, ci odstaveniie

norikk
19. jan 2011

@strapco13 takze to nie je az take zlo,ak budem kojit i nadalej.....sak rozmyslam, ze mamicky ktore ohrievaju UM asi tazko zakazdym meraju teplotu presne na stupen

veronnie
19. jan 2011

ahojte, chcela by som sa spytat na kojenie po porode. pri prvom babatku nam kazali mat babo na kazdom prsniku pri kazdom kojeni a nie dlhsie ako 10 minut. moja mala vsak velmi silno tahala, nechcela len tak prsnik pustit a tak som si podla mna kvoli tomu nasilnemu ottrhavaniu od prsnika poskodila bradavky - dlho som mala bolesti pri kojeni... naozaj treba na zaciatku takto striedat prsniky a "setrit" bradavky tym, ze z nich babo nesaje prilis dlho? nie je lepsie nechat ho pekne sat, kym samo nepusti a ked este chce, tak dat aj druhy prsnik? ako dobre rozbehnut laktaciu a pri tom si neublizit? dakujem krasne za radu 🙂

miskap
19. jan 2011

@veronnie Súhlasím s tvojim názorom. Pokiaĺ je dieťa dobre prisaté, môže byť na prsníku aj hodinu a bradavke sa nič nestane. Treba nechať dieťa na prsníku tak dlho, ako chce a ak ho vypije dodna, ponúknuť mu aj druhý. Určite nesledovať čas, ale to, či bábo pije. Prajem pohodové tehotenstvo.

awalancha3
19. jan 2011

@akdarka ......nebudem vás zaťažovať svojimi laktačnými príbehmi a bojmi...bola som už v stádiu kedy som kupila bebu od nestle a chcela ju otvorit...ale este som to zadrzala...proste kojim ale s problemami.prečítala som si cele dlhe diskusie s annag a kopu vecí o kojení........ a mám par malých, no pre mna podstatných technických otázok............
1. kedze malickú ( má 8 týždnov) musim dokrmovat, kym sa mi plne nerozbehne laktacia v potrebnom mnozstve a totalne odmieta pit z akejkolvek flase, pytam sa... ako technicky ppostupojete pri dokrmovaní s MM lyzickou, resp. poharikom? z poharika si to pri tom mimine neviem vobec predstavit, a s lyzickou- ved to by trvalo neeeekonecne dlhy cas---- a mam jej to tam vliat alebo ona bude cucat alebo???
2. pre zvysenie laktacie mam si odsavat pred kojenim ci po kojení? po kojeni tam uz toho vela nezostane a pred kojenim? ved by som jej vzala aj to malo co tam je. Ak jej dam najest a potom za nejaku polhodinku odsajem, tak neodsajem jej prave to predne mlieko co ma proti smädu? nebude potom smadná?
3. Za kolko- casovo sa po uplnom odsati vytvori, resp. malo by sa vytvorit nove mlieko v potrebnej davke, teda aspon takých 60 ml?
kto vie poradit a poradí- tomu dakujem............
( a zaujímavé je, ako tvrdošijne odmietame používať slovo "dojčiť"; ani mne to nejde na jazyk, používam čechizmus kojiť...... vždy je to pre mna príhodnejšie ako dojčiť- od výrazu dojiť......)

awalancha3
19. jan 2011

........moje otázky jasne, že neboli určené akdarke, nejako som zle klikla... boli položené komukolvek kto vie poradiť.............

akdarka
19. jan 2011

@awalancha3 k 1. ja som pouzivala cievku (novorodenecka cievka CN01-zdr.potreby, lekaren) - hrubsi koniec (po odstrihnuti takeho ventilu cim sa da cievka uzatvorit) som ponorila do poharika s nutrilonom/odsatym mliekom a tenky som popri bradavke dala do pusinky malemu. poharik bol pod urovnou hlavicky babatka aby musel tahat...postupne po par dnoch sme mohli "ustupit" od tychto prikrmovani
2.ja som odsavala kazdu hodinu aj ked naprazdno, alebo som kym bol na jednom prsniku odstriekavala rucne do poharika z druheho. mliecko sa tvori aj pocas dojcenia (k 3) takze treba prestriedavat prsniky pocas 1 dojcenia aj viackrat.
ja som musela siahnut po costi (domperidonum) kedze sme s laktacnou upravili prisatie, bylinky nepomohli, odsavanie a vsetky hokusy pokusy nepomahali (patrim asi k tomu mensiemu % zien co to proste "neslo prirodzene"). zacala som podla protokolu dr.Newmana na stranke annag a momentalne som uplne bez neho a mam dost mlieka (az sa mi robia este mokre flaky na tricku stale)... hadam som trochu pomohla a velmi drzim palce lebo viem "ake to je"

awalancha3
19. jan 2011

@akdarka ...dakujem velmi pekne........... na tu cievku som uplne zabudla.......aj annag ju raz spominala.......... zadovazim si ju...a gratulujem že si sa dostala ku kojeniu, aj ked po problemoch...a áno, porodom martírium nekončí.... kojenie je námaha a veda a treba vela trpezlivosti, casto aj bolesti..............este raz dakujem......

prvomamicka
19. jan 2011

Ahojte, vsade sa pise, ze ked je na bradavke biela bodka tak ide o upchaty mliekovod, ja som si to objavila dnes, ale nevyzera ta ako opar uz skor take ako keby zaschnute(splostene), skusala som to prepichnut vyvarenou ihlou ale nic, mozem do toho pichat kolko chcem a nic ,skusam aj ine polohy pri kojeni aj som ten prsnik pomasirovala a stale nic, mate s tym niektora z vas skusenosti?

strapco13
19. jan 2011

@prvomamicka a mas aj ine priznaky...nejaku hrcku v prsniku, bolesti?..alebo len cisto jedna bodka na prsniku

miskatn
20. jan 2011

@awalancha3 tuto stranku si citala? http://dojcenie.wordpress.com/
mne velmi pomohla, drzim ti palce, ja mam 37r, az do 2 mesiacov malinkeho sme museli dokrmovat, ale nevzdali sme sa a nakoniec sa podarilo .....
ja som hlavne odsavala vecer pred spanim, presne to som riesila ako ty, bala som sa ze cez den odsajem a malemu nic neostane. je pravda, ze cez den som sa k tomu nedostala, aj keby som chcela, maly ma nenechal. sem tam sa mi podarilo aj cez den, a to ked dojedol, tak potom sme odsali, co ostalo. nebolo toho vela, 20 az 50, ako kedy, drzim palce!

norikk
20. jan 2011

ahojte,poradite mi?? predvcerom +2 dni dozadu som mala mlieka ako dojna kravicka,ocividne viac ako maly vypil,nejako menej papal a od vcera ho mam menej ako potrebuje, akokeby nastala dalsia lakt. kriza a mam malo mlieka.....dnes rano pozeram je to take iste ako vcera....mlieko nikde,nedobilo sa tak za noc,akoby som predpokladala...najhorsie je ze mam dnes 3 skusky,a nemozem drobca casto prikladat,len mi ho manzeel prinesie,ked bude surne hladny ☹ tak co mam robit??? stracam mlieko kvoli stresom zo skoly??

julienka
20. jan 2011

@norikk hm...no stres robí svoje ☹

lucinka83
20. jan 2011

@strapco13 aj ja by som poprosila radu :ohladom mykozy ) natieram si prsia univerzalnou mastou uz viac ako 3 tyzdne, po tyzdni vymizli priznaky aj malemu sa stratil ten povlak, tak som este 10 dni natierala po kazdom kojeni, potom este az doteraz 2-3x denne, ale teraz sa mi zda, ze nas maly ma zase jemne tak priesvitnobiele sliznice a ja mam stale ten reynaudov fenomen, mam pokracovat nadalej s univerzalnou mastou a prejde to alebo mam este nieco davat malemu do pusinky?

hviezdickamaria
20. jan 2011

ahojte, chcem sa spytat, ako rozoznam, ci mam mastitidu alebo uz je zapal???? dnes v noci som mala horucku 39,8, a lavy prsnik mam cerveny a bolavy na dotyk... stalo sa mi to uz tretikrat, raz som bola u dr. a dal mi antibiotika xorimax, ale som ich nedobrala...preto sa mi to vracia??? 😕 a mozem takto prispiet k ukonceniu kojenia??????? ☹ ☹ ☹ ☹

bubelko
20. jan 2011

@hviezdickamaria zapal prsnika: cerveny bolavy prsnik - velmi bolavy, vysoke teploty, celkovy pocit ako pri chripke - malatnost, velka unava. antibiotika treba dobrat - prave kvoli tomu, aby sa to nevratilo.
http://primar.sme.sk/c/4116885/mastitida.html

janka108
20. jan 2011

bola som vcera u lekara a mastitidu, bez teploty. dostala som atb, ktore som este nezacala brat. chcela som najprv vyskusat inu alternativu. tak ako pise annag na svojej stranke, potrela som prsnik teplym slivkovym lekvarom par krat za den, a do rana bolo po bolesti🙂) trochu to dalo zabrat zohnat v obchode dobry slivkovy dzem, lebo vo vacsine sa nachadza az 36%jablka, a pouziju do do toho slivkovu aromu.. 😒 . ale annag, dakujem za radu, velmi to pomohlo

barbora87
20. jan 2011

@janka108 a ake priznaky si mala?