Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
4. feb 2011

@demii to ti musi predpisat dr..najlepsie kozna

ivic26
4. feb 2011

@strapco13 - vy mi neviete poradit, ci je to s malou v poriadku, ked tak papa?

vejula
4. feb 2011

@ivic26 1-2 krat denne???? to je strašne maličko si myslim 😖 no niesom žiaden odbornik, ale je to fakt malo... ale ked si tak spominam mamina mi vravela že mojho staršieho braška musela budiť na papanie a to raz cucol a opať spal... že proste ho nedonutila aj keby ako chcela a priberal normalne

sofhia
4. feb 2011

@strapco13 a chodite na plavanie s babatkami, ci len tak? od akeho veku cca tam chodite? ako reaguje na chlor. vodu?

mariana0915
4. feb 2011

@strapco13 mozem otaz ocku ty si doktorka????? 😀 😀 😀 😀

demii
4. feb 2011

joooj sorry za tu hrubku ze mikoza 😝 hold ale vybrane slovo to neni tak som sa sekla.

alex1983
4. feb 2011

@strapco13 No iba tak trocha sa pogrcka, niekedy je to trochu ako keby zrazene 😲 A aj som jej potom ponukala este prso, ale uz nechce.A aj ked ju necham lezat, ze nech sa jej troska to mliecko usadi, ona je velmi aktivna, zacne dvihat vysoko hlavicku zaroven aj nozicky a potom sa pogrcka 😀. Preto som taka neista ci jej staci mliecko, lebo ona pije naozaj asi iba 3-4min. Ale je kludna a usmieva sa, ale hned si uz pcha prstiky do pusiny. Aj po prebudeni ide prva rucicka do pusy, niekedy ich ako keby kusala, ale niekedy si prsty saje,pritom je kludna, je to normalne? Velmi ma to zavadza a myslim si ze je hladna, ale nevyzera tak

demii
4. feb 2011

ivic26 aj my sme si tym presli, neboj upravi sa to 🙂 Snaz sa vyskumat kedy a za akych okolnosti ti pije najlepsie, trebars pri zobudzani, zaspavani, v spalni, s tme, v uplnom tichu, pri zvuku radia..a snaz sa kojit vzdy za tychto podmienok. Ja viem ze to bude tazke lebo mas este jedno dietatko a clovek nemoze byt vzdy iba doma a kojit. Ja som bola doslova na nervy z toho vrcala som po vsetkych..moj Kubko pil pri zobudzani a tak ked som videla ze sa mrvi hned som strkala prsnik...nam toto blbe obdobie vymyslania na prsniku trvalo 4mesiace 😒 ale preslo to 🙂 Podla mna je to taka akoby prva puberta 😠 ze sa mali buria a nebavi ich uz to prsicko tak ako predtym ked boli novorodenci, proste vypije chytro chytro a podme robit uz nieco ine mamka 🙂 No a pre tvoju spokojnost daj babu skontrolovat to zelezo, moze to s tym suvisiet my sme ho v tom case strajkovania zacali mat nizke a aj chut do jedla potom klesa. Prajem vela trpezlivosti 😉

norikk
4. feb 2011

Ahojte, tak zasa som tu ja ☹ dva tyzdne som mala laktacnu krizu, konecne nam mliecko nabehla no vydrzalo len dva apol dna ☹ od obeda je zas fuc ☹ asi neviem kojit....

katrinb
4. feb 2011

@strapco13 Pekny piatkovy vecer prajem Idem si k vam po radu.
Mam 11 mes. dvojicky, kojim ich stale. Ale uz len vecer pred spanim, v noci raz a rano ked vstanu. To je vsetko, co maju moje mliecko,. UM som este nedavala. A co sa tyka mliecnyhc vyrobkov, este spapaju kazda jeden biely jogurt na desiatu a na veceru kasu...snazim sa davat uz mliecnu ...z vody robenu z cca 150 ml vody. Kazda slecna tak spapa. Inak mliecne uz nemaju nic. Abojim sa, ze ci nemaju pomenej mliecka....teda mliecnych vyrobkov vseobecne... Vecer pred spanim si uz len tak pocucaju...citim, ze netahaju nejak prilis vela....a v noci ani neviem, to predriemem.... 😅 A moja prosba o radu znie...ci by som nemala uz zacat - ale len cez den....napr. poobede ...s UM. Normlane kravske asi nie este.....v noci si chcem to kojenie ponechat, pokial sa bude dat a pokial ony budu chciet. Cez den ma uz odmietaju...papaju krasne aj obed, aj zeleninku aj ovocie....to sa stazovat nemozem (klop klop). Dik za upresnenie....ako to je s tym mlieckom......
A kedze som ich kojila vzdy tak, ze som nikdy, ani raz nevazila a ni nic podobne, nikdy som teda nevedela, kolko vypiju...... 🤐

miskap
4. feb 2011

@katrinb Ja by som UM nedávala, pokiaľ aspoň trochu dojčíš 😉 aspoň v noci. Radšej potom rozšíriť ponuku mliečnych výrobkov, okrem jogurtov predsa môžeš dávať aj syry, prípadne zakysanku, acidko a po roku aj tvaroh, termix. Určite je to postačujúce. 🙂

miskap
4. feb 2011

@ivic26 A používaš stláčanie prsníka? Keď malá prestáva papať, použi stláčanie, aby sa zase spustil tok mliečka a ona sa chytí znova. Okrem toho už je väčšia a nemusí papať tak dlho, ako predtým. Na hodinky nepozeraj, dôležité je, aby vypila dostatočné množstvo mlieka. Nie je dôležité, ako dlho bude piť, ale či ozaj pije.

renatka100
4. feb 2011

ahojte, potrebovala by som radu. Kolko trva, kym sa to, co zjem, vyplavi do mliecka?

ivic26
4. feb 2011

@miskap - no snazim sa jej stlacat prsnik, ked uz si myslim, ze jej to moze ist tazsie.. a napr. dnes vecer papala, potom ju asi bolelo brusko, tak sa pustila, prisala, pustila, prisala.. zacala plackat, tak som sa postavila a dala jej druhy a po stojacky v pohybe sa chytila a cucla si este 60ml (som si povedala, ze skusim ju odvazit, ze kolko si vytiahne)
Z prveho prsnika si vytiahla 100 ml (ale mliecko som tam este mala) a z druheho si potom vytiahla 60ml
Ona pit pije ozaj, dokonca sa naucila, ze si potiahne, potom pocka a vie, ze sa jej mliecko o chvilku rozbehne 🙂
no a sa mi zda, ze za mesiac pribrala asi 500 gr. (u lekarky sme boli naposledy 4.1. a najblizsie pojdeme az vo februari, lebo sme mimo SR) U lekarky vazila 6210gr. no a na nasej vahe ma teraz tych 6,7 (ale neviem, kolko mala, ked sme prisli, som nejako zabudla 😒 )

miskap
4. feb 2011

@ivic26 Myslím, že sa zbytočne stresuješ. Malá priberá výborne. Priberanie sa po troch mesiacoch trochu spomalí, nemôže predsa stále priberať, ako keď bola mesačná. Dojči na požiadanie a riaď sa potrebami dieťaťa. Ponúkaj jej prsník, ale nerob si stresy, ak odmietne. Dobehne to pri druhom dojčení, keď bude mať záujem. Držím palce. 🙂

olifcek
4. feb 2011

@ivic26 hlavne nevaz pred a po kojeni, vazenie nechaj na lekarku x;o) vaha Ti itak ukaze vzdy rozne vahy spapania mm. objektivne to je po 6 tyzdnoch x;o) a vazite krasne, ved usa babatka, co maju i menej vo veku Tvojej malickej... x;o)

miskap
4. feb 2011

@renatka100 Záleží od toho, čo zješ, alebo vypiješ. Napr. alkohol, kofeín a nikotín sú v mlieku rýchlo. Normálne jedlo sa dostane do mliečka zhruba za 6 - 12 hodín. Ak má dieťa problémy s bruškom, stačí si spomenúť, čo si jedla len v ten deň alebo večer pred. Aby si zistila, ktorá potravina má vplyv na dieťa, skús ju vylúčiť na týždeň a sledovať dieťa ako reaguje.

ivic26
4. feb 2011

@miskap dakujem velmi pekne, dufam, ze to bude nadalej tak a akceptujem to, ze ked nechce prsnik, tak nechce a ze to dobehne neskor.. jedine, co je ozaj stres je, ze ked ju kojim a pride maly, ze nieco chce a uz je aj po papani a mam pocit, ze keby nas nevyrusi, tak by si este potiahla.. ale zase si urcite potom vypyta skor, ked bude hladna, teda aspon dufam 🙂
@oficek - ja ju bezne nevazim pred a po kojeni, len pri malom, ked mi chudol, doktorka robila skusku, ze kolko vypije presne takymto sposobom. Ved je jasne, ze dieta si vytiahne vzdy rozne, podla toho, ako potrebuje.
Viem, ze vazi pekne, ale ona mala aj krasnu porodnu vahu- 3620gr. 🙂 aj maly mi do tych 4 mesiacov tak krasne papal a priberal a potom (az teraz si to spatne uvedomujem, ze sa okunal a trosku si cucol a nepapal tolko, kolko by mal) zrazu pribral len 60 gr. v piatom mesiaci a potom bac a schudol mi :( takze preto si davam na to pozor

bridget
4. feb 2011

Ahojte, SURNE potrebujem radu. Moja dcerka ma 14 tyzdnov, doteraz som plne dojcila, bez vacsich problemov, posledne dni sa mi nepacilo ako papa - taha len 2-3 minutky a koniec. Potom place... Myslela som, ze ju boli brusko, dnes som vsak prisla na to, ze ja nemam mlieko!!! Skusila som odsavackou odsat po tom, co 3 minutky jedla a v prsnikoch ani jedna jedina kvapka!!!! Som z toho strasne nestastna, co mam robit? Flasku mi mala nechce, vobec z toho nevie a nechce pit. Co teraz? Myslite, ze som definitivne stratila mlieko, alebo sa to da zachranit? Ako? CO robit?

Prosim poradte, urcite sa o niecom podobnom v diskusii pisalo, ale nemam cas to cele citat pri placucom dietati, ak nechcete vypisovat do diskusie, prosim poslite mi spravu... Dakujem!

prsky
4. feb 2011

@bridget odsat odsavackou nie je take jednoduche, hlavne ak si v strese, co teraz si... mlieko velmi zriedka odide zo dna na den - na to musi byt velmi zavazny dovod. ak ti posledne dni cikala a kakala a nedavala si jej nic ine okrem prsnika, tak mlieko mas 😉 flasu urcite nedavaj, lebo aj keby ti ju akceptovala, tak si pokazite prisatie a zvycajne je to zaciatok konca alebo nie prave najdlhsieho dojcenia. ak uz chces/musis prikrmovat, tak najlepsie cez cievku.
kedze mas akutny problem, ktory potrebuje akutne riesenie, najefektivnejsie by bolo sa spojit s laktacnou poradkynou v tvojom okoli..najdes ich tu: http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
mozu ti pomoct tiez clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/musim-...

katrinb
5. feb 2011

@miskap super, dakujem. Na ranajky maju valstne rohlik s masielkom obyc...to so zabudla napisat. A uz skusam im davat namiesto masielka kiri - obsahuje tvaroh. Kezde moja doki spominala, ze aj toto sa posunulo, a mozem po ukonc. 11 skusat uz tvaroh. Kedze ja som v takychto veciach opatrna, zacinam radsej tym syrom a mam kupeny uz tvrdy syr....taky drahy...radsej nech maju kvalitny.a skusim po troske im nastruhat na ranajocky. A Acidko im mozem dat pit? To fakt? Ja mam acidko kazdy den, tak by som im tym padom mohla dat. A dakujem ze si mi odpovedala.....velmi.

bridget
5. feb 2011

@prsky Ahoj, dakujem za linky, studujem.... S tou laktacnou poradkynou to take jednoduche nebude, nezijem na Slovensku ☹, ale dufam,ze to ustojime. Ja som zaryty fanusik dojcenia a urcite nechcem prestat!
Zistila som cez noc, ze mliecko sa mi sice tvori, ale je ho nejako malo. Mala sa napapala, ale fakt to vyzera tak, ze za 3 minutky vytiahne vsetko, co tam je. Ocividne by chcela viac a niet ☹
Nikdy som jej nedala umele, ani ho neochutnala, ani cajiky, nic, bola len dojcena. S flaskou absolutne nevie, co robit. Nerada by som prikrmovala, ale ked toho mliecka mam malo, nechat to docasne tak aj ked asi mala nema dost?
Skusim castejsie prikladat, snad pomoze.

miskatn
5. feb 2011

4.5 mesacny kojeny syn ma druhy den hnacku, asi 3-4x denne, doteraz mal stolicu len kazdy treti den zhruba, dala som si dietu, ale nelepsi sa to, neporadite nieco? dakujem 🙂

prsky
5. feb 2011

@miskatn ako vyzera stolica tvojho syna? je vodnata, zelenohneda a zapacha (lebo tak nejak vyzera hnacka u vylucne dojceneho dietata)? frekvencia stolice sa moze menit z niekolkokrat za den na raz za tyzden i viac a naopak.. pomoct mozu probiotika (bud si davaj ty, alebo aj dietatu) a samozrejme, najlepsia liecba je MM - to podporuje zdravu crevnu mikrofloru a zaroven rehydratuje organizmus

patatina83
5. feb 2011

@prsky ahoj potrebovala by som poradit,,dojcim uz vyse 6 mesiacov,,nedavno sme zacali s prikrmami ale zatial nam moc nechuti zeleninka,,kasa celkom ano....ale chcem sa opytat,,maly mi v podlednej dobe pape menej mlieka,,,predtym som kojila cca kazde 3h ,teraz je to aj kazdych 5-6h..na obed zje trosku zeleninky,,a vecer kasu..samozrejme ,,ze teraz sa mi tvori menej mlieka,,a dnes chcel maly papat mliecko a bolo ho menej,,neviem co mam robit,,ci si ho mam odsavat aby sa mi viac tvorilo,,alebo to nechat tak,,ved na obed a veceru bude papat ine...dakujem

prsky
5. feb 2011

@patatina83 podla mna nechat tak, ale skusit castejsie ponukat, lebo syncek ma uz aj viac "prace" ako len pytat papat 😉 ked bude mat potrebu pit viacej mliecka (napr. aj v lete), budete sa par dni dojcit castejsie pripadne dlhsie a produkcia sa ti znova upravi ... a v dnoch ako dnes mu ponukni na dojcenie oba prsniky

patatina83
5. feb 2011

@prsky ja mu ponukam obidva lebo v lavom ho mam menej uz od 3 mesiaca..ponukam,ale nechce,,asi neni hladny,moze to byt tym,,ze papa uz aj ine veci,,alebo ze mu idu zubky,,este nemame...zeby preto chcel menej papat mliecko??

andrea360
5. feb 2011

🙂 Ahojte všetci,ahoj prsky.... 🙂 pred nejakým časom sme sa rozkojili a ja som sa pýtala na občasné zelené stolice.Už dávnejšie máme stolice len žlté.A už sa nestarám koľko vypije,ako často,atď.Kedysi som úzkostlivo sledovala čas,rátala...akurát nám vyšli zúbky a začala ma dcérka kúsať,škoda,že sme sa nezbavili cumla,tak nevie,že ´do bradaviek sa nehryzie,a keď je nervózna,nevie,či chce cumel,alebo prsník 😕 .Tak aj vďaka tejto stránke a obetavým laktačným poradkyňám kojenie už nemusím riešiť 🙂 🙂

zuzananinka
5. feb 2011

ahojte potrebujem radu - na prsniku sa mi urobila mala biela bodka - /mala som to tam upchate - uplne mi stvrdol prsnik - maleho som si teda prilozila bradickou k stvrdnutemu miestu - a nastastie sa to uvolnilo a pekne mi odsal mliecko/ ale od vtedy tam ta bodka stale je - mliecko mi tecie cez ňu no velmi ma to pali a stipe a ta bolest vystreluje az do prsnika do tych miest kde to bolo upchate - poradte mi je to mykoza? alebo niečo iné - co s tým - malickeho kojim striedavo raz z jedného prsnika a o dve hodiny z dalsieho a tak to ide dokola - pekne pije - soor asi nema - len ta bolest sa zda, že sa stupnuje dakujem

ivic26
5. feb 2011

ahojte, este som sa chcela opytat na jednu vec.. malej davam casto papat z oboch prsnikov a neviem, ci to robim spravne.. ako viem, ze je uz cas dat druhy prsnik?