Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

strapco13
15. nov 2010

@janica81 v lete by som ti povedal, ze pozor na salmonelu...ale takto ked je to cerstve..tak mozes..ako so vsetkym..vyskusaj, sleduj reakciu

miska246
15. nov 2010

Ahojte, potrebujem radu. Malu kojim 7 mesiacov, ale posledny mesiac sa mi zda, ze mam coraz menej mliecka... Aj sa prikrmujeme ovocim a zeleninkou, na vecer mame kasu a potom mliecko... V noci sa nekojime a rano mam vzdy pravy prsnik naliaty a lavy je skoro prazdny. Ako si mam upravit tvorbu mlieka, aby som mala dostattok mlieka aj v lavom prsniku?

janica81
15. nov 2010

@strapco13 ok....aj som si myslela.... v tehotenstve som uplne vylucila salaty....pre istotu...kvoli salmonele...ale mam neskutocnu chut na nejaky salat.... a este kysle sa velmi nemoze ze??? mam chut aj na zavinace...to mi ostalo od tehotenstva.......

strapco13
15. nov 2010

@miska246 nepises kolkokrat kojis cez den...ci ma dudlik..noc ti prespi celu..alebo sa budi a podas dudlik a spi dalej..ak ano,takmiest dudla ju nakoj, ponukaj prsia aj cez den, cize kojit na poziadanie, ziadne ine tekutiny plus nieco na podporu kojenia http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...
pokial mas pocit ze lavy je slabsi..tak koj 2x za sebou z laveho a raz z praveho, popripade vzdy zacni kojenie lavym a doknci pravym

strapco13
15. nov 2010

@janica81 v podstate jest mozes vsetko..len vzdy vyskusat jednu novu potravinu a az ked nie je reakcia, tak vyskusaj dalsiu..aby si vedela, na co pripadne mala zle reaguje

janica81
15. nov 2010

@strapco13 ked ja nemam odvahu skusat.... chudatko potom ju bude duvat...alebo sa vyhadze.. 🙂 dam si radsej piskotky 🙂

pepa1
15. nov 2010

Ahoj ANNAG,poprosila by som ta o radu. Mam doma 4 a pol mesacneho syna,ktory od 2 mesiaca papa technikou jedno kojenie obe prsia. Do 2 mesiacov papal na 1 kojenie 1 prso,tahal aj 15-20 minut a mal zltkastu stolicu. Ale od takeho 2 mesiaca mu to akoby nestacilo a zacal pit 5 minut,niekedy ani to a potom pusti bradavku zacne mrnkat,krutit sa plakat a nie a nie sa opat prisat. Ked ho prehodim na druhy prsnik zvycajne este potiahne 3-4minutky.Tak neviem ci je to v poriadku a jeden prsnik mu uz nestaci ...citala som clanok od laktacnej poradkyne kde radila 1 kojenie 1 prso,ale ako to dodrzat ked malemu to nestaci. A ma zelenu stolicu. Tak neviem ci pije len predne mlieko a preto ta zelena stolica...Inak v noci je 4 x hore na kojenie,aj to sa mi zda vela..no neviem co robit,porad prosim, dakujem

miskatn
16. nov 2010

@strapco13 bielu bodku som nenasla, asi je to zacinajuci zapal, takze to nahrievam ako sa len da. je mozne, ze zapal je len na jednej strane? ako dlho zvykne taky zapal trvat? srdecna vdaka 🙂

strapco13
16. nov 2010

@miskatn bud rada, ze je len na jednej strane 😅 ...dlzka trvania..individualne..podla toho ako rychle sa podari tu hrcku stiahnut, nech sa uvolni ten mliekovod..ale par dni urcite..keby ti ale neklesala teplota, napriek tomu postupu co je v annaginych clankoch /co som dala linky/, tak skoc k dr, niekedy treba ATB, ale da sa to aj bez nich

@pepa1 to nie je pravidlo, ze jedno kojenie jeden prsnik...dieta moze kazde kojenie pit uplne inak..preto sa ma kojit na poziadanie, zioadne intervaly a pod
to ze ma zelenu stolicu..zrejme ho na druhy prsnik prehadzujes predcasne...nakoj z prveho, ked uz iba saje ale nepapa, tak skus stalcanie prsnika, mal by zacat pit, lebo tym zosilnis tok mliecka..a az ked potom prestane pit, tak ho preloz na druhy prsnik

happy8051
16. nov 2010

chcela by som sa poradit... moja dcerka je plne kolicu pocas dojena, sama si urcuje intervaly medzi kojeniami cca 3 hodiny... vcera mala stolicu pocas dna rovnaku ako obvykle a vecer ju bolelo brusko a namiesto stolice isli z nej len akoby take peny... jedla som len rizoto a cviklu a v rizote nebol hrasok... tak si nemyslim ze to bolo z jedla... dnes uz je vsetko ok...
a este mam otazku... ´prvy mesiac pila Natalka vzdy ne jedno kojenie len z jedneho prsnika, teraz sa casto stava ze potrebuje aj druhy. znamna to ze klesa produkcia mlieckA? DAKUJEM ZA RADU

happy8051
16. nov 2010

@happy8051 acxh boze ake preklepy sa mi podarili 🙂))) ta prva veta mala zniet ze je plne kojena a intervaly si urcuje sama ccan 3 hodiny

strapco13
16. nov 2010

@happy8051 ono, je sice fajn, ze si mala urcuje svoj interval..ale treba prsnik aj aktivne ponukat...ak nechce nenutit, ale mozno su da..kojenie nie je len o jedle..treba aj pit ..a nehovoriac o emocnej stranke kojenia.
k tej otazke..precitaj si moju odpoved nad tebou..pytali sa na to iste..nechce sa mi to opisovat 😅

happy8051
16. nov 2010

@strapco13 dakujem za odpoved 🙂 SPOCIATKU SOM PILA ASI 3LITRE DENNE teraz je to polovica a asi je to malo... vratim sa znova k vyssiemu podielu vody

strapco13
16. nov 2010

@happy8051 nieco cez 2 litre je optimum ...ono vacsina zien ma zo zaciatku nadprodukciu..koncom sestonedelia sa to zacina prisposobavat dietatu a vacsian zien ma pocit, ze ma zrazu malo mlieka, a zacne dokrmovat a znici si kojenie
netreba sa bat ponuknut dietatku druhy prsnik, treba poutzit stlacanie, zmenu polohy, nech babo vytioehne "cely" prsniky...prsniky sa mozu pocas jedneho kojenia vystriedat aj viackrat...mliecko sa tvori aj pocas kojenie..aky je dopyt, taka je potom ponuka...cize cim viac kojis, tym viac mliecka mas..ale treba davat pozor na spravne prisatie a sledovat ci dieta na prsniku naozaj pije, alebo len dudka...teda dudkanie je fajn..ale az po najedeni 😉

elinka27
16. nov 2010

ahojte,tak zasa dnes den blbec, mala place a nechce moc papat, len sa nosime v satke, ked jej aj ponuknem tak zacne tahat a po chvilke sa jeduje vykruca,prdi chuda, uz som jej dala aj Espumisan ale to len na chvilku zaberie.Ked prdi tak ma skriabe ako kocur,vresti a ani prsnik vobec nechce,od piatku to zasa mame dnes to vyvrcholilo.Neviem co som zasa pojdela,ved podla annag sa moze vsetko jest ci nie?Ja uz mam pocit ze nech zjem cokolvek tak je to to iste.UZ bude mat za par dni 3 mesiace tak snad to potom bude lepsie.Je nieco co si mozem dat ja,aby som jej pomohla?Nejaky caj alebo nieco.Ma pocikane plienky,ale proste mava taketo obdobia ze ked ju nieco boli je menej,ale napriklad tuto noc bola na mne kazdu 1,5-2h,takze cez den aj ked menej papa tak to dobehne.Prsia mi stoja plne citim to, ona na mne v satke no neviem ako odsajem🙂

patatina83
16. nov 2010

@janica81 neviem ci sa mozu,,ale myslim,,ze obcas aj nieco nezdrave neublizi,,dnes som mala na obed vyprazany syr s trochou tatarky,,ale samozrejme to jem len obcas,kojim skoro 4 mesiace..

jja
16. nov 2010

dievcata, predvcerom ma malicka kusla do bradavky..ale tak riadne...az som si poplakala od bolesti....mastim si to, ale stale to boli. odstrekovala som si mliecko rucne ale dnes som uz musela dat vytahat malej, lebo by sa mi privodil nejaky zapal...ale ono to tak strasne boli.....mam pocit ze ma boli cele prso ☹ neviete mi este nieco poradit co by som si tam mohla davat ☹ a inac ma nehryzie, iba teraz sa jej podarilo...a riadne ☹

prsky
16. nov 2010

@jja lepsie ako odsavat postihnuty prsnik je prikladat - babo je setrnejsie - tiez som si tym raz presla...takze ak sa da, umiestni postihnute miesto do kutika ust dietatka, natieraj framykoinom po kazdom dojceni (nemusis pred dojcenim zmyvat) - mne bolest ustupila po 1 dni a do 3 dni bola bradavka fit (mala ma hryzla do krvi - vypadavala jej bradavka z ust, ked uz zaspavala a ona v snahe ju vcucnut s5 poriadne hryzla - tiez nechtiac)

prsky
16. nov 2010

@elinka27 moze sa jest vsetko, ale nafukovacie potraviny a alergeny treba zaviest 1 po 2 a sledovat babo, ci mu to nieco zle nesposobuje 😉 skus si nasadit probiotika (napr. nutrolin B)

michaela80
16. nov 2010

trosku mimo temy - nemate nejake tipy kde kupit tricka na kojenie? uz ma to nebavi si vzdy brucho odhalovat 🙄

patatina83
16. nov 2010

@miska246 tento isty problem mam aj kojim sice len necele 4 mesiace,ale tiez pocitujem menej mliecka v lavom prsniku a malemu sa to nepaci.. ☹

miskatn
16. nov 2010

Chcela by som sa spytat jednu vec:
ked dokrmujem MM (napriklad ked niekto ostane s malym a ja mu necham MM na nejaky cas), maly nevypije celu zohriatu davku, ostane napriklad 30ml, toto sa uz musi vyhodit alebo je mozne to este nechat zuzitkovat? Je mi to luto vyhodit ale asi ina moznost nie je, ci ?!

prsky
16. nov 2010

@miskatn vyhodit

akdarka
16. nov 2010

@michaela80 http://www.premamu.sk/ - skus pozriet ak si mala na mysli e-shop

estterka
16. nov 2010

ahojte..v jednej veci nemam celkom jasno..ked je nejaka potravina alergen a ja ju zjem,znamena to,ze mala moze dostat alergicku reakciu alebo bude mat neskor alergiu na danu potravinu?lebo napr.med jem od zaciatku co dojcim,mne ani nemapadlo,ze je to alergen..a postupne zacinam jest viac veci,hlavne z ovocia a zeleniny a zatial ziadne reakcie-jedine ma reakciu na mlieko,vsetko mliecne mozem zjest,ale po mlieku ma uplne vodovu riedku stolicu a kyslo zapacha-lenze aj to som citala tu o par stran dozadu,zevraj je to normalne,ten zapach,tak neviem..

a este jedna vec mi napadla,maloa si objavila rucicku,ked ju cmula,znamena to,ze je hladna?ja jej vzdy ponuknem prsnik,lenze ona je velky papkac,este sa nikdy nestalo,ze by prsnik odmietla..

elinka27
16. nov 2010

@estterka to je normalne ze si cmula pasticky aj moja to robi,este si ich spoji dokopy pozera na ne a triafa si ich do pusy🙂pokial je spokojna urcite hladna nieje,aj ja ponuknem a ked nechce necham tak,ona ked je hladna ani ruky necmula 🙂

miskatn
16. nov 2010

@prsky strucne / jasne 😎

prsky
16. nov 2010

@estterka ak zjes napr. pomaranc a malej sa na pokozke do cca 6 az 12h urobi vysyp, tak pomarance radsej nejedz a malej pomaranc nezavadzaj do stravy min. do 3 rokov. reakcia dietatka moze znamenat, ze je na danu potravinu citliva, ale zas detickam sa vsetko este vyvija, tak nepriazniva reakcia (vysyp na pokozke, bolesti bruska) nemusi hned znamenat, ze bude v buducnosti na tu potravinu alergicka, alebo ze ju bude zle znasat.
ak vypijes mlieko a mala ma do 6-12h inu stolicu ako zvycajne, tak ho zrejme dobre neznasa - radsej mlieko nepi, jedz skor kyslomliecne vyrobky.

cmulanie pasticky je, ako pise @elinka27, uplne normalne - deticky si objavuju ruky (neskor aj nohy) 🙂

@miskatn 😀

estterka
16. nov 2010

@elinka27
@prsky takze robim zle,ked jej ponuknem prsnik ked si cmula pasticku?lebno ona ho neodmietne 😒
@prsky no nepijem mlieko,vsetko ostatne,dokonca ani kondenzovane mlieko jej nerobi problem,len mlieko z krabice.je mozne,ze o par mesiacov sa to zlepsi?

prsky
16. nov 2010

@estterka nie je to zle, lebo aktivne ponukat treba - len ak si cmula pasticku 10min po nadojceni, tak to netreba brat hned ako hlad 🙂
no mlieko z krabice je mlieko...skus ho nepit isty cas...babatkam sa vyvija zazivaci trakt, takze od pol roka/roka by s tym uz nemusela mat problem. skus mlieko vysadit (myslim vyslovene ze na pitie, v polievke na bielo by nemalo prekazat) a opat zaviest v pol roku malej...ak bude mat este stale problem, tak to zas odloz do napr. roka malej.
inak jogurty, smotana a pod. su fermentovane = kravska bielkovina je v nich nastiepena, takze problem nezvyknu robit