Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

shira_
8. jan 2011

no my sa od včera kojíme, celé prvé 2 t. sme kŕmili odstatým mliečkom fľaškou. fľašku sme dali preč a teraz aj po pomoci laktačnej poradkyne skúšame kŕmiť iba na prsníku. máme problém samozrejme s prisatím, všade sa píše o správnom prisatí, že čakať na veľkú pusinu a potom dať rýchlo prsník. lenže náš veľkú pusinu nerobí, iba špúli pery. takže mu treba potiahnuť bradičku dole, čo mi robí trošku problém, keďže mám v jednej ruke dieťa a v druhej prsník.. manželovi sa to nedarí, lebo malý je hneď uslintaný a brada sa šmýka, okrem toho sa na to malý strašne hnevá. takže všelijako bojujeme 😒 naučí sa postupne otvárať pusinku aj sám?

michaela80
8. jan 2011

@shira_ mne mala tiez neotvarala velku pusinku ale zase si sama vcucne bradavku s dvorcom do pusinky tak ze dvorec kde ma bradicku je skoro cely v pusinke... 😀 😀 😀

akdarka
8. jan 2011

@shira_ moj zacal pusinku otvarat pekne az skoro v 3-4mes.nedavno.bola som prekvapena,ze to zrazu zacal pekne robit.flasku ani cumel sme nemali,jedine, ze by mu dali v porodke kym som bola na sono alebo kym kupali...neviem,proste doteraz mala pusinka a zrazu krasne otvara.drzim palce 😉

shira_
8. jan 2011

ja ho nechám nech si teda chytí aspoň bradavku a potom sa snažím naprávať, napchať mu tam čo najviac dvorca do pusy, tou rukou čo držím prsník, celý čas držím prsník a stláčam, aby sa mu nevyšmykol, lebo ešte to nevie dobre udržať. a druhou rukou malého pritískam k sebe čo najviac. len kým ho napravím tak to dosť bolí, tak musím rýchlo, a z pravéh prsa je to horšie, to mi je nejak proti srsti 😀 tam sa nevieme upratať... dúfam že za 2 mesiace budeme aj my frajeri 😎

miskatn
8. jan 2011

@shira_ ja som bola dlho presvedcena, ze malinky zle otvara pusu, lebo na obrazkoch deturence otvaraju cele garaze a bradavku maju takmer v zaludku, no a laktacna ked videla mojho maleho, tak povedala, ze je to v poriadku, ze mam trochu vacsi dvorec, ale ze tie kreslene obrazky su casto trochu prehnane... ja som skusala aj tak, ze som akokeby bradavku aj s dvorcom chytila na stranach a akokeby nak natiahla, alebo lepsie povedane spucila, ze to bolo cele na vysku mensie a tak sa to dalo lepsie vlozit do pusy malemu, pisem ako hotentot, vies ako myslim?

elinka27
8. jan 2011

@bambulkabambulkova nie nepoznam ju, ja patrim pod iny okres, to cislo som ti nasla na mamila.sk kde je zoznam poradkyn, treba jej zavolat povedat aky mas problem a ona pride k tebe domov, dohodnete si kedy presne by sa ti dalo, skontroluje prisatie, a da ti rady ktore ti pomozu a hlavne ta aj psychicky podpori.Nestoji to vela cca 10€ ved uvidis dohodnes sa s nou.Nikto predsa nechce aby si s takym malym babom isla za nou 😉

elinka27
8. jan 2011

@shira_ moja ma 4 mesiace a nemame stale spravne prisatie, ja uz sa pomaly aj zacinam zmierovat ze mame dni kojenia spocitane ☹ treba stale skusat, si na zaciatku tak sa s tym este da nieco robit, ja verim ze to je na poraznie,ale bud rada ze mozes kojit nie kazdy ma to stastie..

ardeas
8. jan 2011

@prsky dakujem, poskusame, uvidime čo to spravi

shira_
8. jan 2011

@miskatn viem čo myslíš lebo aj ja to tak robím že to celé stlačím na napchám mu do pusy potom hned cítim rozdiel, že ma to nebolí.

grenka
8. jan 2011

@shira_ skus si lahnut a tak mu davat papat...tak aby bol otoceny bruskom o teba....aj my sme sa po 2 tyz.odsavania naucili na prsniky...ale zacinali sme s 2 hod. 😀 teraz uz necelu hod. 😀

kamajka
8. jan 2011

Ahojte prosím vás poraďte mi niekto, dojčíme sa ale stále sme hladní, prečo?????? ☹

akdarka
8. jan 2011

@kamajka a place alebo ako vyzera ten hlad?

kamajka
8. jan 2011

@akdarka plače. plakal už 5 dní skúšala som všetko možné dnes som sa už uchýlila k UM a on mi po dojčení vypil celú fľašu umelého mlieka a zaspal.

akdarka
8. jan 2011

@kamajka vidim,ze si skusena mamina ale nemohlo to byt z ineho dovodu?zubky,unava...?no po um sa telo sustredi na travenie a mozno preto zaspinkal.moh plakal,odtrhal sa od prsnika a ja zufala pisem annag,ze mam malo mlieka a ona,ze je urcite iba unaveny nech s nim idem do kocika.spal 2hodky.nechcem to zlahcovat,len, ze ten plac je mozno z inej priciny...a inak prospieva?na stranke annag su rady k efekt.dojceniu,pozerala si?

kamajka
8. jan 2011

@akdarka no ja moc skusenosti s dojcenim nemam starsie deti som dojcila velmi kratko aj preto som teraz bola odhodlana dojcit co najdlhsie,ale tolke trapenie som necakala, zubky nam idu to je pravda, ale moj maly cely den je na prsniku a stale pyta jest a vidis ked som mu dala UM tak vypil celu flasu a to bezprostredne po dojceni keby nebol hladny asi by ju nevypil ci ? nedavam dudlik nedavam cajik dojcenie mi je poslednych 5 dni ale strasne neprijemne, maly sa hadze kope stipe, odtahuje sa a znova prisava, zuzle bradavku a natahuje, to co on na prsniku dokazuje - uf. cela som dostipana a dobita a dieta aj tak nie je spokojne.

kamajka
8. jan 2011

@akdarka a ci prospieva neviem nemali sme problem ziadny mame ho teraz posledny tyzden ja vahu nekontrolujem iba lekarka v poradni

akdarka
8. jan 2011

@kamajka ja dufam,ze na "nieco pridu" @strapco13 alebo @prsky - tunajsie radkyne 🙂 a drzim palce aby vam dojcenie islo

kamajka
8. jan 2011

@akdarka dakujem

e.l.i.e.n.k.a
8. jan 2011

@prsky som po sekcii 7tt,syncek sa nam narodil 4150g a 52 cm, ked mal 5tt boli sme v nemocnici, maly mal zapal mocovych ciest, asi stresom sa mi tvorilo menej mliecka, plus som mala na prsnikoch hnisave ragady a potrebovala som ich vyliecit, aj sa mi stalo, ze sa pri kojeni nahltal krvi a potom grckal mliecko s krvou, takze som ho v nemocnici zacala prikrmovat a kvoli liecbe bradaviek odstrekovat mliecko, este v nemocnici som sa vratila ku kojeniu a prikrmovaniu z flase, ale po navrate z nemocnice maly zacal prsnik odmietat, teraz odstriekavam mliecko, po 4 hodinach odstriekam asi 120ml z oboch prsnikov, ale maly vypije 160ml, takze pocas dna viackrat odstiekavam, aby som mu nazberala dostatok..zatial par dni bez prikrmu..ale odsavanie je casovo narocne, bojim sa, ze to dlho nevydrzi..je mozne, ze sa zle prisava a preto tie bolestive ragady..neviem, co je spravne, lebo ked ho kojim (aj dnes sme sa pokusali)nie je spokojny, nepomoze ani castejsie prikladanie, spociatku pije, ale potom uz bojuju a place..dnes papal z oboch prsnikov a potom este vypil 100ml..

elinka27
8. jan 2011

@kamajka robi ti to aj v noci?ked je klud a pritmie?Mne toto mala zvykne tiez robit,par dni je na prsniku nechce sa odlepit a je podrazdena, potom sa to ukludni, mam pocit ze su to take male "krizy" kym sa prsia zalarmuju ze je treba robit viac mlieka.Vtedy sa mi mala javi ako stale hladna, a potom to zrazu po par dnoch prejde.A si si ista ze ked je na prsniku tak pije?

strapco13
8. jan 2011

@elinka27 tak prejdi na kojenie z jedneho prsnika pre malu a druhy prsnik daj synovi 😉
ono ako to uz bolo spomenute..dve prsia mame pre 2 deti ...ked si to zoberies..psy, macky a podobne maju viac prsnych zliaz, lebo maju viac mladat na raz 😉
tak sa spravodlivo rozdel 😉

vejula
8. jan 2011

@prsky joo jasnačka že najdôležitejšie je mať zdrave detičky 😵 a je jedno pohlavie... ja len že je to take pekne paričekl 🙂 A chlapčeka mať je tiež velmi krasne ja si ani neviem predstaviť že by moj dominko bola dievčatko 😕 😅 je to taka moja maznava mačička 😵 neviem si predstaviť užasnejšie dieťa.. ale ten pocit ma isto každa mamička 🙂 😉

elinka27
8. jan 2011

@strapco13 moja syna to uz davno preslo 😒 to bolo len chvilkove teraz sa flasky uz zasa nechce vzdat.Inak uz to asi kaslem lebo takto nervacit sa nebudem uz,ked nepojde tak to nepojde no co uz.A ona ten lavy vyslovene neodmieta prisaje sa vzdy len sa pusta a zacne sa jedovat, a niekedy aj bez jedu je.Napriklad dnes po prechadzke vonku bola taka hladna ze jej lavy nevadil, tak som ju tam prilozila a normalne pila!Sice nevydrzi na nom dlho par krat som ju na neho este skusila prilozit co to potiahla a ked to uz neslo dala som jej pravy.Ked je v satke nechavam ju na nom aspon dudkat a zaspava na nom a potom ho pusti a nepotrebuje ani dudlik.V noci ked sa napapa davam jej ho tiez miesto dudlika, tak snad sa nastartuje a chyti ho potom,podla mna potrebujem zvysit v nom tvorbu mlieka potom sa lahsie napapa

strapco13
8. jan 2011

@elinka27 tak pokracuj takto a nenervaci sa 😉
ono to moze byt aj tym, ze podvedome ocakavas pohromu, ked ju ides prilozit na lavy a preto sa mliecko horsie spusta a pohromu si privolas 😒
a ono aj to, ze nasilu jej chces lavy dat nech ho roztaha...podvedomie je svinka..pri kojeni nefunguje nic nasilu..skor je silenie na nieco viac na skodu

strapco13
8. jan 2011

@elinka27 a este niekto mal dotaz ohladom odsavania ...co sa tyka odsavania..ja som prechodne jeden prsnik odsavaa..v pohode som odsala za chvilu 125 ml, po par dnoch som uz nervacila, ze len 120 sa podarilo 😝 ..potom sme sa naststie vratili k plnemu kojeniu 😵 😵 a cca v 8. mesiaci /ci kedy ..uz nepamatam 😅 / som pridala na veceru kasu a chcela som nemliecnu s mojim mliekom a napriek tomu, ze mlieka bolo evidentne dost som odsala a odstriekala max 5 ml a to som mackala, tak, ze az modriny som si spravila 😅 a potom ani tolko sa mi nepodarilo a kojime sa stale

strapco13
8. jan 2011

@ardeas kukni moj prispevok vysie ohladom odsavania..uz som nasla, ze ty si to spominala 😉

elinka27
8. jan 2011

@strapco13 teraz sa napapala z praveho, a lavy som jej dala aby zaspala a tiez trochu potiahla,citim ho teraz plnsi tak uvidime co spravi potvora v noci,mam pocit ze v noci je poddajnesia

carodejnica
8. jan 2011

@kamajka kým ti dievčatá poradia pozri si aj tieto články od annag http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...
To, že sa malý po dojčení ešte "dorazil" UM, nemusí byť zrovna hladom, kedysi tu annag písala, že nervózne dieťatko sa proste nacpe, kým neodkväcne od vysilenia.. 😅 Príčina jeho nervozity môže byť v niečom inom. No a už len dodám, že umelé mliečko - na rozdiel od materského - je ťažšie stráviteľné, preto je dieťatko zdanlivo spokojné.
Pozri si aj tento článok http://dojcenie.wordpress.com/2009/11/29/preco-...
A každopádne - ak sa to nezlepší, skús aj kontaktovať laktačnú poradkyňu vo svojom okolí, tu je adresár http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
Pevne verím, že to výjde a ty budeš krásne dojčiť aj naďalej. 😵

strapco13
8. jan 2011

@elinka27 jasne, ze v noci je poddajnejsia..v noci nerozmysla 😉 😀

prsky
8. jan 2011

@e.l.i.e.n.k.a mas dost tazku situaciu, dlhodobe odsavanie je velmi narocne, hlavne preto, ze pre udrzanie laktacie treba vyvinut velmi velke usilie (treba odsavat aj po kvapkach aj v noci). najefektivnejsie a aj najrychlejsie riesenie by bolo kontaktovat co najskor laktacnu poradkynu v tvojom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po... (vidim, ze si z okr. Senica, tam posobi poradkyna Mgr. Ema Krajčovičová (aj Trnava) - 0911 102 138, emama@emama.sk)
ono u vas sa snubi zrejme uz viacero problemov - jednak sa maly zrejme nevie prisat spravne, kedze pozna flasu, jednak uz sa ti laktacia upravila a mliecko mu z prsnikov netecie tak lahko, ako z flase. ragady vznikaju najma z nespravneho prisatia, nespravne prisate babo (zvacsa prisate iba na bradavku) nestimuluje dostatocne prsnik a teda mu ani netecie tak dobre, ako by mohlo, cize sa zacne hnevat a odtahovat od prsnika...takze treba riesit hlavne prisatie (=naucit ho to), pouzivat pri dojceni stlacanie prsnika a prejst z dokrmovania flasou na dokrmovanie pomocou suplementora a ked sa upravi prisatie a tvorba mliecka, tak prejst na plne dojcenie. prsniky treba preliecit, najefektivnejsie to bude pomocou atb masticky framykoin alebo bactroban. inak odsavacka poskodzuje bradavky viac ako babo, takze je lepsie dojcit.

ucelenejsie tieto informacie (a dalsie) najdes v tychto clankoch, ktore by ti mohli pomoct:

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...