Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

estterka
14. jan 2011

@prsky ty si mi to raz spominala,ze by som si mohla vyrobit mlieko?lebo som objavila v jendom obchode zevraj cerstve,len neviem ako na to. a s tym dojcenim a pracou,podla mna nasa je ten pripad,ze uplny zavislak,neviem si predstavit,ze by som ju nadojcila ako rocnu rano a do vecera by vydrzala.

miskatn
14. jan 2011

... esteze su tu zienky ako annag a ostatne "aktivistky" z mamily, ktore tak nezistne podavaju informacie dalej pre vsetkych ..... a este ze ju tu samozrejme aj @prsky

prsky
14. jan 2011

@estterka vyrobit mlieko asi nee...ale predavaju cistene cerstve mlieko v automatoch a z nich sa da vyrobit cokolvek ...cerstvy jogurt, syr, cmar...po com ti len srdce pisti 🙂

prsky
14. jan 2011

@miskatn kujem 🙂

estterka
14. jan 2011

@prsky jogurt som myslela 😀 lebo som do vcera nenasla cerstve mlieko.no cerstve,take co musi byt v chladnicke maju na jednom mieste. vyrobit mlieko 😀 😀

ivanajelinek
15. jan 2011

Ahojte.Mam jednu otazocku.Maleho dojcim da sa povedat ze na poziadanie. Len niekedy mam pocit, ze ani nejak nepapa, ale len si na prsniku dudka, alebo sa tak ukludnuje. Aj vecer pred spanim chce casto prsnik, len tak aby sa ukludnil a zaspinkal. Myslite ze je to normalne? Mam ho naucit ze prsniky su len na papanie, alebo to je v poriadku? Dakujem za vase rady. 😉

prsky
15. jan 2011

@ivanajelinek je to uplne v poriadku 🙂 , dojcenie nie je len papanie, ale samozrejme treba dbat na to, aby sa dietatko poriadne napapalo (=naucit sa rozoznavat, kedy babo pije http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...)

andrea360
15. jan 2011

Ahojte,ja mám 5mesač.dcérku a dojčím ju na požiadanie,vlastne sme sa vrátili k dojčeniu asi pred mesiacom.Tiež som s čudovala,že pýta často á dve hod. a aj častejšie a niekedy si fakt len trošku odpije a stačí jej, alebo si len dudká. Toto robieva aj v noci,pochopila som,že prsia nie sú len na papanie,keď som chcela,aby z nich iba pila,tak som skoro skončila s dojčením.Ale ešte jej niekedy dám večer aj umelé mlieko,keď sa chcem trochu vyspať...

uhlarka
15. jan 2011

ahojte, znova prosim o radu.
Za 4 dni sme pribrali 60 g, ale stale nemame porodnu hmotnost. mame necele 3 tyzdne a velmi sa trapime pri kojeni. malicka papa velmi rychlo, ale len prvých asi 5 minut. Ako mam vediet ci ma dost. Po hodine, hpodinke a pol je znova hladna...Robim nieco zle?? Doktorka kazala davat flasku, ale ja nechcem... Co mam robit?? Dakujem

lulusha
15. jan 2011

@uhlarka ahoj, ja som sa tiez trapila s malym, furt som ho vazila, stresovala som sa...najlepsie bude, ked ju budes prikladat casto - to nevadi, ze po hodine, ked je hladna, vypyta si - neboj sa, urobi si casom rezim..mojho maleho mi tiez kazali prikladat casto, lenze on zasa nechcel a iba by spal...ty si svoju malinku aspon vies castejsie prilozit a ona sa rozpapa, uvidis...flasku iste nedavaj, vydrz to!!! kolko papa malinka casovo? lebo aj za 5 minut sa da napapat dosyta, tomu ver 😉 moj maly dosiahol porodnu hmotnost za cca 20 dni - to je individualne...

michaela80
15. jan 2011

@uhlarka moja sa narodila s hmotnostou 2300 gr a mesacna mala 2400 gr...v nemocnici sme vyfasovali umele mlieko ze mam prikrmovat...mliecko som odlozila do skrine a doteraz sa trapime s kojenim ale akosi to stale zvladame.... mala papa od narodenia kazdu hodinu az 2 hodiny... tuto noc som bola od polnoci do pol 8 7 x hore co som ju kojila a to je pre nas ale ako bezna noc...nevazim, nestresujem, pokial nechudne.... i ked niekedy sa bojim ci mam dost mliecka, ci si vytiahne mala dost pre seba ale vyzera ze ano kedze je spokojna a ma riadne pocikane plienocky...

seffka
15. jan 2011

Ahojte skusene maminy, obraciam sa na vas s prosbou o pomoc pri dojceni. Urcite sa tu uz podobne temy riesili, ale nemam pri malej moc casu citat vsetky blogy... Mam trojtyzdnove dievcatko, Andrejku. Sice nemame ziaden problem s prisatim uz od narodenia, aj mliecka mam dost, ale trapia ma prasklinky na oboch bradavkach. Sice nie su po celom obvode bradavky, iba z hornej casti (na kazdej len 1), ale dost to boli. Myslim, ze mame spravny sposob prisatia (vieme papat v akejkolvek polohe). Citala som, ze prasklinky po 1 - 2 mesiacoch prejdu a ze je to uplne bezne u mnohych mamiciek. Je to pravda? Co mozem urobit, aby to menej bolelo a nesirilo sa? Nie je daka hrozba infekcie? Pouzivam repikove obklady a Multi-Mam balzam. Dakujem za odpoved. S pozdravom Michaela S

prsky
15. jan 2011

@seffka tak hned z tvojej tretej vety vyplyva, ze mate problem s prisatim, kedze mas ragady na bradavkach. treba upravit prisatie (prikladas babo so siroko otvorenou pusinkou k prsniku a nie naopak, pricom dietatko ma mat v pusine celu bradavku a velku cast dvorca zospodu),pripadne moze byt aj problem v nespravnej polohe (staci trochu horsi uhol, v ktorom malinku drzis a uz bradavku natahuje). pozri si videjka a obrazky spravneho prisatia tu: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... a tu http://www.kojeni.net/prisavani.php . polohy su pekne popisane a odfotene tu: http://www.kojeni.net/polohy.php
praskliny su bezne, ale nie preto, ze by museli byt, ale jednoducho preto, ze je u nas slaba podpora dojcenia a nikto maminam v porodnici neporadi, ako to ma byt spravne. Infekcia samozrejme hrozi, pretoze dietatko nema sterilnu pusinu...najviac hrozi asi mykoza (prejavuje sa bolestou pri prisati, ktora zakratko odznieva, zacervenanim, supinkami, svrbenim). Ragady treba preliecit atb mastickou framykoin alebo bactroban (to su masticky na predpis, ale zvycajne sa nachadzaju v domacnostiach, pripadne sa niekedy lekarnici zmiluju a predaju aj bez receptu). ak by sa ti priradila infekcia, da sa namiesat univerzalna masticka, ale ta je tiez z masticiek na predpis

natsa
15. jan 2011

Ahojte.Nevie te mi niektorá poradit ako odučit 2 ročne dieta od nočného pitia čaju?za noc je niekedy aj 10 krát hore a dožaduje sa čajíku,ked mu ho nedám tak dokáže nariekat aj celu noc.Vypije niekedy aj 500 ml.Skúšala som pu dat pit aj z hrnčeka po troške nebolo to o nič lepšie vypil síce menej ale budil sa častejčie,už som z toho nočného stávania vážne vyčerpaná a potajme závidím mamičkám ktorým dieta prespí celu noc.Dakujem za akukolvek radu

prsky
15. jan 2011

@uhlarka pravdepodobne sa nedojcite efektivne... treba dbat na spravne prisatie a rozoznavat, co babo na prsniku robi = ci aktivne pije alebo "len" dudka. ako na to, si precitaj a pozri tu: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...
ked bude malinka prechadzat z aktivneho pitia do dudkania, skus stlacit prsnik (akoby si si chcela vytlacit mliecko rucne)...ale s mierou, male dojciatka si musia aj oddychnut, papanie je pre ne tazka praca, preto sa aj dojcia dlho. ak pyta kazdu hodinu-hodinu a pol, je to u tak maleho dojciatka normalne - mliecko je lahko stravitelne a ona ma maly zaludok. to, ci ma dost mliecka zistis tak, ze je babo spokojne (ale ber do uvahy, ze babatka aj placu a nielen od hladu, niekedy dokonca aj len preto, ze sa im chce - asi ako ked my mame z nicoho nic blues) a ma dost pocikanych plienok (6-8 denne) + kaka (to nemusi byt nejak pravidelne, ze kazdy den 5x alebo tak, ale stolica by nemala zapachat, byt hlienovita, moze byt zltucka ako prazenica s kuskami nestravenej laktozy, ale moze byt aj trochu do zelena a nemusi to hned znamenat, ze to je zle).
mozu ti pomoct aj clanky:
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/04/20/neviem...

pripadne posurfuj po celej stranke a pocitaj si, ne tam vela dobrych rad ohladom dojcenia a zivota s babatkom

prsky
15. jan 2011

@natsa no vnutorne sa naladit na to, ze cajik nedas (to dieta vyciti), rozhodnut sa, kedy s tym zacnes, pripravit sa, ze sa niekolko noci nevyspis vobec a vzdy, ked sa dieta zobudi a bude chciet caj, vysvetlit mu, ze je noc, v noci sa spinka a nepije...ked nebude pocuvat, tak byt pri dietatku, snazit sa ho upokojit napr. objatim, suchanim chrbatika a pod, ak dovoli, ak nie, tak tam s nim byt, obcas pokojne povedat, ze chapes, ze sa hneva, lebo bolo na caj zvyknute, ale ze v noci sa caj nepije ... ono u rocneho dietata to bude zrejme tazsie, lebo este nemusi byt uplne schopne prijat, co mu hovoris a mozno tomu este nebude ani rozumiet. podstatne je, aby si ho nenechala plakat sameho, treba potvrdit jeho hnev, ale zaroven si stat za svojim.

toto je jedna moznost...existuje ich ovela viac, osciluju od vyplakania osamote po naucenie ineho zvyku (hojdanie na fitlopte a pod)...treba si proste vybrat metodu, ktora ti je najblizsia a ked uz zacnes, drzat sa toho..ked jednu noc raz vydrzis a o hodinu caj das, dieta bude zmatene a hlavne je to nie velmi dobry signal pre dalsie vychovne snazenia

andrea360
15. jan 2011

Prosím aj ja o radu,čo sa týka dojčenia.Dokrmovala som dcérku asi od 2mes.Doktorka ma presvedčila,že mám málo mlieka,hoci dcérka priberala,ale ja som ju kojila na požiadanie,ale vraj po mesiaci musí mať dieťa režim,každé tri hod.,nesmie byť na prsníku dlhšie ako 10min.,uspokojovať sa na bradavke,atď.Bábätko bývalo aj dosť nervózne,malo koliky...v 3mes.mala dcérka 7kg a dr.sa zľakla,že má roztiahnutý žalúdok.Potom dcérka začala odmietať prsník a ja som skoro prišla o mlieko.Teraz skoro mesiac kojím na požiadanie,mlieko sa mi vrátilo,dieťa je kľudnejšie,lenže ja na prsníku aj uspávam a tak niekedy pije aj po hodine.Lenže kojí sa tak max.5min.,niekedey si len cucne,a to aj v noci.Stolicu má niekedy do zelena a niekedy aj hlienovitú.Teraz má 5mes.Je to v poriadku,alebo to takto nemá fungovať?Ďakujem za odpoveď...

kamajka
15. jan 2011

@andrea360 a doktorku si uz zmenila?

ja ti velmi neviem poradit, mozno by som vedela, ale su tu na to aj ovela skusenejsie 🙂 urcite ti poradia co ako. myslim ze zellena stolica je znakom toho ze dietatko pije viac predneho mlieka

inak moj by sa tiez najradsej kojil hodiny a hodiny ale ked uz nepije prso mu zoberiem a naucila som ho zaspava sameho, neviem ako ale naucila som🙂

seffka
15. jan 2011

@prsky dakujem za radu, skusila som pouzit vankus na dojcenie a bolest bola minimalna. Ten framykoin si zozeniem, ale kedze je to antibiotikum, nijako to malej neublizi? A ako casto si natierat bradavky? Dam vediet vysledok po par dnoch. Este raz dakujem

prsky
15. jan 2011

@seffka neublizi...natri v tenkej vrstve po kazdom dojceni, pred dojcenim nezmyvaj, uz to bude aj tak vcucnute 🙂 k ulave by malo dojst uz do 24h, mne sa kusanec vyliecil za 3 dni kompletne, neviem, ci to tak bude aj s ragadami (zalezi na tom, ake su hlboke)...a hlavne treba stale davat pozor na polohu a prisatie, aby sa nevratili 😉

prsky
15. jan 2011

@andrea360 pokial je mala spokojna, ma dost pocikanych plienok a prospieva, je vsetko ok...zelena stolica moze byt z toho, ze pije viac predneho mliecka, ale tiez ak nahodou davas aj cajik alebo uziva zelezo...mozno by bolo fajn zamerat sa na efektivnost dojcenia = dbat na spravne prisatie a naucit sa rozoznat, co dieta na prsniku robi...ono aj dudkanim prijima trochu mlieka, ale to mnozstvo ju nevelmi zasyti, tak moze pytat mliecko po chvili zasa .. takze nauc sa rozoznavat, kedy pije (tu je navod http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...) ked prestava pit a prechadza do dudkania, tak stlac prsnik (akoby si si chcela rucne odsat mliecko http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...). nemusis to robit pocas celeho dojcenia, iba dovtedy, kym neprotestuje, ze jej tecie mliecko..ono aj dudkanie je pre deticky dolezite.
zaspavanie na prsniku je v pohode, pokial to vam obom vyhovuje (ja som uspavala na prsniku este donedavna)...ked sa pri jednom dojceni viac nasyti, je pravdepodobne, ze nebude pytat mliecko uz po hodine, ale neskor, ale nemusi to tak byt..ono je to velmi individualne a moze sa to zmenit kedykolvek..deticky menia rezim same od seba relativne casto

seffka
15. jan 2011

@prsky Super 🙂 A este jedna otazocka, preco ragady? Su to isto ragady? (nepoznam ten vyraz) Ja som to nazyvala len trhlinky 🙂 Aj ked je pravda, ze pri cucani ma svrbi cely prsnik a je to ranka az do masa.

prsky
15. jan 2011

@seffka no ragady su trhlinky/ranky na dvorcoch a bradavkach, ktore vznikaju pri dojceni, z 99% kvoli nespravnemu prisatiu babatka alebo vdaka nespravnej polohe pri dojceni (moze to nastat aj pri starsich dojciat, kedze tie sa uz pri dojceni vselijako krutia a odtahuju a bradavky tak natahuju a krutia)

natsa
15. jan 2011

@andrea360 ja som robila to iste,maleho som mala pri prsniku pokial nezaspal a kojila na požiadanie,pripadalo mi to že ho kojím stale,ak ti možem poradit tak maleho nenechaj zaspat pri prsniku lebo sa nenaučí sám zaspávat,ja som mala velký problem ho to naučit

prsky
15. jan 2011

@natsa ja som este nedavno uspavala na prsniku, mala spi s nami v posteli, budievala sa este pred 4 mesiacmi kazdu 1,5 - 2h, nadojcila sa a spala dalej, teraz uz pije iba pred spanim a potom niekedy nadranom...ono to nie je o tom, ze sa nikdy nenauci, deticky psychicky dospievaju - kadze svojim tempom...a odnaucit sa zaspavat na prsniku nie je zas tak tazke, len k tomu musi byt dietatko uz rozumne - musi chapat, co mu hovoris a akceptovat tvoju volu, pricom sa musi citit pohodlne = vie, ze moze vyjadrit aj negativnu emociu, ktoru mu napr. tym,ze mu uz prsnik pri zaspavani neponuknes, bude urcite mat 😉
mne osobne dojcenie v noci nevadilo vobec, kedze som sa pritom pohodlne vyspala...ale kazda sme ina, kazda si aj inak dieta naucime a kazdu nas dieta inak ovplyvni, lebo aj kazde dieta je ine

zuzi2
15. jan 2011

Ahojte,
potrebovala by som surne poradit. Mam 8 tyzdnoveho syna, je od zaciatku len kojeny. Nemali sme ziadne vacsie problemy, az na tieto posledne 3 dni. Zacal sa pri kojeni krutit, vytrhavat sa z prsnika a kricat. Niekedy je az tak rozruseny, ze si ani nepotiehne a len strasne place a krici. Paradox je, ze cca. 1krat za den sa napapa "ako za starych cias" - cize bez problemov. Bol zvyknuty pri kazdom jedle dostat obidva prsniky, tahal cca. 10 Min. normalne a potom som ho nechavala este dalsich 10 Min. "cickat" s prestavkami. Mlieka nemam na rozdavanie, ale skoro vzdy mu stacilo. Kedze mal niekedy asi menej (aspon si to ja myslim), zacala som minuly tyzden pit senovku, benedikt lekarsky a brat ricinus communis. Popri tom pijem caje na kojenie a meltu 🙂
Vedeli by ste mi poradit, preco zacal tak nekludne pit? Su za tym tie bylinky, boli ho nieco, alebo je to len jeho nejake blbe obdobie? Som z toho cim dalej tym viac zufala 😔 Dakujem

smarti
15. jan 2011

Mamičky, určite mi niektorá poradíte. Mám 10 mesačnú dcérku, ktorú dojčím a prvýkrát som dostala menštruáciu po pôrode teraz v stredu. Už od pondelka som cítila, že mám oveľa menej mliečka. Riešila som to častejším prikladaním a pitím väčšieho množstva tekutín. Ani dodnes sa to nedostalo do pôvodného stavu, mliečka je menej, i keď pravdepodobne jej stačí, lebo sa dojčíme aj 5x za deň a 1 - 2x v noci ( k tomu samozrejme papáme príkrmy). Menštruáciu mám stále a dosť silnú. Môže tento úbytok mlieka súvisieť s menšt. a hormónami? Keď domenštruujem, tak sa to upraví alebo to už takto ostane? Aké sú vaše skúsenosti? Chcela by som dojčiť čo najdlhšie. Vďaka za rady.

zuzkat1
15. jan 2011

@smarti ja ked som dostala ms prvykrat (mala mala 9 mesiacov) tak nielenze sa mi zdalo ze je mlieka menej ale aj mala bola divna...bola zla ale len preve dva dni a nechcela sa kojit - ja som si myslela ze koniec dojcenia aj som mierne panikarila..ale da sa po MS je vsetko ako predtym... a odvtedy som mala uz 2x a mala to znasa lepsie uz nie je taka zla ale je mrzutejsia tie prve dva dni a moc nechce kojenie...

zuzkat1
15. jan 2011

@zuzi2 okolo tretieho mesiaca byva aj rastovy spurt a vtedy sa moze zdat ze mleicka je malo a babo je nepokojne, treba castejsie kojit maly ti teraz rastie rychlo a teda sa tvorba mliecka musi trosku zvysit - to zvykne chvilu trvat ... prikladaj ho castejsie ono sa to upravi len to chce chvilu casu🙂 tak max do tyzdna by sa to malo podla mna spravit🙂 ak sa teda inokedy nechova nepokojne a nekruti sa a nejavi znamky bolesti bruska tak by mal byt maly v pohode a mliecko sa ustali... neboj🙂

smarti
15. jan 2011

@zuzkat1 dík za info, som si myslela, že je to asi tak, naša nie je nervózna, nebadám na nej nijaké zmeny, len to množstvo mlieka je viditeľne menšie.