Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

pezincanka
11. máj 2009

Vejinka, tvoj maly ta skratka miluje a dojcenie tak casto potrebuje pre klud svojej duse. Verim, ze pre teba je to vycerpavajuce. Na tu noc ti poradim, aby si ho nechala v svojej posteli, najlepsie by bolo prilozit jeho postielku s odstranenou bocnicou k tvojej posteli. BUde topre teba ulava. A on mozno dokonca po case zisti, ze si pri nom a ani sa tak casto neubde dojcenia dozadovat. 🙂 Je to jedna z teorii. Ale v kazdom pripade, ak by sa aj dojcil stale takto casto, nebude s nim aspon musiet v polospanku chodit po izbe.

pezincanka
11. máj 2009

Cikyta, zabka len velmi zriedka vyvolava u dietata nejake problemy. ALe moźno je to vas pripad. TEba bradavkz nebolia? NEstipu? Su deti, ktore miluju satie a takto casto sa prisavaju. Ale mali by sa vediet aj riadne napit. Pije ona niekedy riadne? Teda ci si cely en pocuckava, alebo okrem hlavnych jedal si takto dava zakusok?

pezincanka
11. máj 2009

CIkyta, dolezite je vediet, ci dost cika (6-8 plienok) a kaka (3-4x denne v tomto veku) a aj hmotnost bude dolezita.

sonice
11. máj 2009

Ahojte laktacne poradkyne,
chcela by som poprosit, diskuziu som precitala celu. Ale nikde som sa nedocitala ucelene informacie o spravnom rozbehnuti laktacie hned po porode. Vascinou sa tu uz riesia iba nasledky problemov s kojenim. Chcem sa im vyhnut "uplne" 😉
Bolo by mozne pre nas prvorodicky spisat, ako spravne rozbehnut laktaciu? Tzn. keby poprve prilozit, za ako dlho podruhe, ake dlhe pauzy. Ci sa "bit so sestrickami" a pod. A hlavne zoznam najvacsich chyb, ktorych bysme sa mali vyvarovat. 🙂
Velmi pekne dakujem.

Ak to tu uz iekde je, odkazte ma! 😎

pezincanka
11. máj 2009

Ahoj Ladybird. Mas dve otazky.

1. Ano, asi mas silnejsi spustaci reflex, skus ten postup ako som pisala hore.

2. Netreba malej davat nic okrem tvojho mlieka. Tie koliky, co spominas budu pravdepodobe sposobene tym, ze pri piti sa napije viac vyduchu, aj toho predneho mlieka, lebo mliecka mas asi dost. Tak zacni postupovat tak, ze nasledujuce 2 dojcenia dojci vzdy z 1 strany a uvidis, ci sa to spolu s postupom na oslabenie toho vypudzovacieho reflexu zlepsi.

A do 6 mesiacov ziedne ine tekutiny babatku dojcenemu netreba. Flasa moze dojcenie nerusit aj ak tade ide len voda....

pezincanka
11. máj 2009

Tanjaja, oxytocin asi gynekolog, nemam s tym ale skusenost. Skus si pred odjcenim prso nahriat fenom, pomasirovat ho kruzivymi pohybmi,potom v predkloneich tak akoby vytriast... toto pomaha tomu reflexu.

jabera
11. máj 2009

ahoj pezincanka,
musim opat poprosit o radu... pred par dnami si mi radila ohladom uplne tekutej stolice. zacala som mu davat z jedneho prsa 2, aj 3x po sebe,( papa niekedy dost casto), az kym nemam druhe prso uz fakt plne a az potom prechadzam nanho. ale stolica sa zatial vobec nezmenila.. on okrem normalneho jedenia dost casto len pocuckava, neviem ,ci to moze byt aj tym.... mam mu to cuckanie odopierat? moze mu nejak ta riedka stolica skodit? uz fakt neviem, co s tym.... moc dakujem za odpoved.

pezincanka
11. máj 2009

Nany100, precitala som si aj tvoje minule prispevky. Malicku teda tu a tam prikrmujes, mas pocit, ze nemas dost mlieka, ze onama koliky a je nespokojna, najma vecer.
Ak potrebuje len 40ml UM denne na ukludnenie, tak to pre mna znamena, ze to UM nepotrebuje vobec.

Annag ti poradila to stlacanie, pouzivas to? Je to velmi dolezite. Ak sa ti mala prisava dobre tak jej skus to prso stlacat aj hned po prisati, ak mas pocit, ze sa hned pre slaby tok mlieka odsava.

Skus si aj pomasirovat a nahriat prso pred dojcenim, v predklone trochu ponatriasat, aby sa ti spustil reflex.
Totiz jedno je mnozstvo mlieka, druhe je vypudzovaci reflex, bez ktoreho mlieko von nedostane.

Prehlta, ked je prisata? POznas to urcite? Kuk:

http://www.drjacknewman.com/video/really good d...

A nie kazdy plac je hlad. Ak dobre cika (6-8 plienok za den), kaka (3-4x denne) a navyse dobre pribera,t ak mlieka je dost. Ak mozes, daj si ju po tyzdni od posledneho vazenia teda odvazit.
Ale celkom najlepsie by bolo zavolat si domov odbornu pomoc.

pezincanka
11. máj 2009

Jabera, ak pribera, tak by som to neriesila. Tvoja dr. ti moze navrhnut vyter z konecnika, a potom mu asi da probiotika. ALe vobec to nemusi pomoct. A kolkokrat denne takto kaka?

cikyta
11. máj 2009

Pezincanka,joj veru bolia ma bradavky.A ako! Lavu mám celu prasknutu.Mám velmi dobru masť na na ne.Bola drahá.Len kedže furt kojím,nestíha mi už moc zaberať,lebo sú neni ani 3 hod.v klude ☹ Niekedy,ked sa stane zázrak a malá na 2-3 hod.zaspí,tak po prebudení pije riadne.Inak si pocuckáva a podriemkáva na cicke.
Myslím,že ciká,aj kaká dosť.Často mením ocikane a okane plienky.Každu chvílu.Kolko váži teraz,neviem.Váhu doma namám,ale o týžden ideme k dr.a uvidíme.

jabera
11. máj 2009

pezincanka,
pribera dost, je skor taky maco.. kakaval aj 5-7x denne. posledny tyzden, mozno 10 dni uz len max.3x, niekedy len raz... on hustejsie nekakal uz velmi dlho, ani si neviem spomenut, kedy naposledy.... ale za mesiac od porodu pribral 1360 g.... a to uz takto kakaval. na dalsiu kontrolu k mudr ideme az 10. juna, mam ist kvoli tomu skor? aj ked je inak v pohode?

sabinazv
11. máj 2009

Ahojte, prave som nasla tuto temu a skusim aj ja popytat o radu... mam na lavom prsniku plochu bradavku, prave je OK, v porodnici nam dali silikonovu bradavku a nejak sme mliecko rozbehli... potom mi nejak mliecka ubudalo, aj pani pediatricka nam odporucila striedat kojenie s ryzovym odvarom, lebo malicky mal stale zelenu stolicu (akoze vyhladovane dieta), medzitym som zacala s odsavanim mlieka, lebo som mala bolestivo naliate prsia a uplne znicene bradavky... cize suma sumarom malinky sa naucil pit z flase a z prs uz nechce 😖
Uplne je rozculeny, ze co to po nom chcem a vobec sa uz neprisaje... Mala som skoro tyzden teploty, a vtedy som mala mliecka velmi malo... hodinu som odsavala a odsala niekedy len 20 a niekedy 50 ml z oboch prs... dnes som odsala z laveho 60 ml a z praveho takmer nic... Cize zo zufalstva sme vcera boli kupit UM aby nebol hladny... to mu ale nejak nechuti a zvracia mi ho (BEBA)... zajtra ideme k pediatricke, uvidim co nam povie...

Ale hlavne by som chcela poradit, ci je este sanca ze malickeho naucim znovu sat z prs... lebo hrozne narieka - ani sa mu necudujem, z flase je to jednoduchsie pit 😒

tin007
11. máj 2009

sabinazv (annag a prezincanka prepacte, ze vam vstupujem do temy): za necele 2 tyzdne sa maly este nemohol naucit na flasu tak, aby to neslo "odnaucit". je velmi dolezite, ci maly pribral, alebo si iba drzi poslednu vahu, ci dokonca schudol, pretoze ak pribral, tak by som netvrdila (resp. vzala s rezervou nazor pediatricky), ze maly je vyhladovany. ak dokrmovat, tak rozhodne nie flasou ale cez suplementor, ci striekackou a na take nieco treba asi osobne poradenstvo. a este jedna velmi dolezita vec (s tym som asi mala zacat), ak dokazes odsavat a odsajes 50 ml (co je super, pretoze take malinke babo papava na 1x asi taketo mnozstvo, niekedy menej, niekedy viac), tak v prsiach mas asi o 60 - 70 % viac mliecka, ktore babo dokaze vytiahnut same. Pre tvoje mesto som nasla laktacnu poradkynu, prosim, zavolaj jej, kym nebude neskoro a maly bude plne na UM.

Zvolen, Krupina, B.Bystrica a B.Štiavnica
Mgr. Jana Jasna Jankovichová
certifikovaná dula Zaježová (Zvolen)
mobil: 0903/ 017 519
drak@vsieti.sk
Poskytujem poradenstvo v tehotenstve, oporu pri pôrode a podporu v šestonedelí. Som dula vo výcviku aj laktačná poradkyňa. Mám 14 ročnú dceru a 11 ročného syna, snažím sa žiť v súlade s prírodou, zo zvieratami, ktorým tiež pomáham pri pôrodoch. Cvičím taichi-chuan, zaujímam sa o bylinky a prírodné spôsoby liečenia.

sloto
11. máj 2009

ahoj pezincanka. vsetky tu pisete, ze by malo babo kakavat 3-4 krat denne, ale moja mala kakava tak v intervale 1x za tri az styri dni, medzi tym, len take ,, vlhke prdiky,, stolica je prazenicova s hrudkami. je to dufam v poriadku? inak prberat pribera normalne....

tanjaja12
11. máj 2009

Dakujem za rady. S tym oxytocinom uvidime. Mala dnes papala dnes uz zase aj doobeda. Je to fakt nevyspitatelne. Uz ma aj vyjdeny zubok, mozno to bolo aj tym. Len sranda je ze menzes mi stale neprisiel, asi budeme kupovat tehotensky test... 🙂 Este raz dakujem.

misutovo
11. máj 2009

Ahojte,

malinka ma 4 mesiace aj tyzden a sme doteraz na MM. Mam ale pocit ze mliecka zacina akosi ubudat. Kojime sa casto, kazdu 1,5 hod. max kazde 2hodiny. Dnes som mala extremne malo mliecka tak som vybrala z mrazaku namrazene zasoby a skusala som jej to dat lyzickou. Strasne sa ale pri tom tvarila, vobec jej to nechutilo a vypluvala to.
Nechapem tomu lebo ked si odstriekam trosku mliecka na lyzicku a podavam tak vit D tak bezproblemov spapa. Takto jej za sebou odstriekam aj 4-5 lyziciek a pekne spapa. Ale to rozmrazene ani zasvet.

Mate niektora napad preco to tak moze byt? Je mozne ze pred 2 mesiacmi malo mliecko ine zlozenie ktore jej teraz uz nechuti? Alebo preco mi to nechce?
Dakujem.

vilocka
11. máj 2009

Ahojte, prosim aj ja o radu, lebo uz zostavam zufala. Pokusam sa dovolat aj laktacnej poradkyni, aleje stale nedostupna. Aj my mame problem s papanim. Ked sa malinka narodila, papala krasne od druheho dna po porode som ju mala pri sebe (napriek sekcii), uz vtedy prespinkala aj tri hodiny. Uz v porodnici pribrala a napriek sekcii nas preto pustili na stvrty den domov. Potom sa nam to nejako pokazilo. Asi po dvoch tyzdnoch som zacala mat menej mliecka, nedokazala som si ani takmer nic odsat. Nasadila som si homeopatika, malinku som mala na prsnikoxh takmer cely den a celu noc, aby som zvysila laktaciu. Potom sa mliecko nejako pomaly rozbehlo, ale dostala som vysoke teploty, 39, a znova sa to pokazilo. Zo zufalstva som dnes kupila vahu, ktora ma system lock, aby som zistila kolko malinka vypije, lebo v jednom kuse hlada s pusinkou. Budi sa mi po dvoch hodinach ako novorodeniatko. Po dnesnom vazeni som zistila, ze z jedneho prsnika si vytiahla 30ml a z druheho 60. Potom stale hladala s pusinkou. Tak som v ramci testu este doodsavala odsavackou 30 ml z oboch prsnikov dohromady {viac tam nebolo) a dala som jej to z flasky (takto som ju dokrmovala doteraz, ked zom mala pocit, ze je po kojeni hladna).UM sme este nedali. Vypila aj tych 30, lenze potom uz zacala az grckat a 2x sa pokakala,takze to uz bolo na nu vela. Napriek tomu, stale hlada s pusinkou a place ako diva. Je prebalena, ma pomasirovane brusko, pestujem ju a ona len place a hlada prsnik. Mam ale pocit, ze chce iba dudlovat bradavku. Aj ked papame, tak nase papanie trva aj hodinu, lebo sipotaha a potom podudle, potaha a podudle, pripadne spi a dudle. Doteraz som netusila, kolko spapala, tak somju nechala takto hodinu papat. Papa pol hodinu z jedneho a pol hodinu z druheho prsnika. A potom este stale hlada....Ak zaspi, o dve hodiny sa zobudi a zase pyta papat.Mam ale pocit, ze si malo vytiahne a preto aj sa mi tolko mlieckanerobi a ona sa nepapapa, lebo len dudle. Akonahle ju vezmem na ruky, zacne sa pytat. Okrem otvarania pusinky zuzle svoje ruky a moje plece a pritom place. Dokrmujem ju MM z flasky, lebo so striekackou to bolo velmi narocne. Asi dvakrat sme jej dali dudel, aby sme jej tu bradavku nahradili, plakat prestala, ale zdalo sa mi, ze potom este viac dudlala pocas papania, tak cumel uz nedavame. Na kontrole u lekarky mala vahu peknu, ale zrejme preto, ze ju vzdy dotlacim odsatym mlieckom. Teda doteraz, ked som nemala vahu a som si myslela, ze je stale hladna. Pokial viem, mesacne babatko by malo vypit tak 90 - 100 ml a pytat kazde tri az styri hodiny. Nasa pyta v kuse.Aj v noci, aj ked niekedy sa stane, ze prespi aj 3 - 4 hodiny, ale to je skor vynimocne.Tiez som odpozorovala, ze ked place a vezme ju na ruky manzel, prestane skor, akonahle sa priblizim a ona zaciti mliecko, zacne vykrucat pusinku ku mne. Narodila sa cisarskym, tak si myslim, ze mozno potrebuje maminkinu blizkost, ale to sa neda mat ju vkuse na prsniku. A mozno je problem niekde uplne inde. Ospravedlnujem sa, ze som sa tak rozpisala, ale mozno maju tento problem aj ine maminy. Prosim o radu a vopred velmi pekne dakujem! 😵

jabera
11. máj 2009

ahoj vilocka, ja ti sice poradit neviem, len ti chcem napisat, ze mame nieco podobne... ja mam teda mlieka plno, ale to je asi jediny rozdiel, ajked asi ani ty nemas zravna malo. moj maly robi vlastne presne to, co tvoja dcerka. velmi malo kedy sa nachadza inde, ako na mojom prse. a velmi casto nepapa, len cumle a zaspi mi na kolenach.. potom si cucne, ozaj papa trebars 10 minut a zase len tak pospava s prsom v pusine... a velmi casto poplakava, je nervozny, len na prse je kludny.. ja ho nechcem nechavat plakat, tak sme proste stale v takej polohe, ze si moze cucnut... okrem bolesti chrbta ma to zatazuje casovo, ale uz som si zvykla... on je spokojny a ja si hovorim, ze casom to prejde a zabavi sa aj inak.. ci mam spravny pristup, neviem, ale riesim to tak. tak snad ta aspon ukludni, ze nie si sama. uz sa proste vobec nenervujem, ze je tu bordel, alebo co... hovorim si, ze som tu teraz prenho a co uz...

vilocka
11. máj 2009

Este som chcela dodat, ze predtym papala kazde kojenie z ineho prsnika, jeden vzdy stacil a ona sa po max. 25 min. sama odpojila. Teraz by dokazala byt prisata na jednom prsniku aj hodinu (sama sa pusti len vynimocne, ked chce grgnut), tak ju musim s malickom odpojit po pol hodine ja, inak by som ju mala stale prisatu...A papat musi teraz na jedno kojenie z oboch prsnikov, inak sa dost nenapapa.Takze pol hodinu jeden a pol druhy...

vilocka
11. máj 2009

jabera, dakujem za povzbudenie. Naozaj to pomaha, ked clovekvie, ze nie je sam. A mas pravdu, casovo to velmi obmedzuje, ked nemam kedy ani jej vecicky poprat, a ani sa najest a ist na wecko. Tak dufam, ze sa to spravi a uvidim co mi tu kocky poradia. Ja by som ju na prsku mala aj stale, je to moj pokladik, ale takto sa fungovat naozaj neda. A co ak ju to neprejde.... 😕

jabera
11. máj 2009

vilocka, urcite prejde... a aj ty sa naucis ist vycikat aj ked ona place...a potom zas na prso a je klud.. aspon ja to tak robim. a potom su chvilky, kedy je ochotny byt chvilinku sam... urcite sa to zlepsi. mne naozaj ulavilo, ked som sa s tym zmierila, ze zijem nejaku dobu takto. obcas to lezie aj mne na nervy, to ano, ale zvacsa uz to beriem v pohode. okrem prechadzky vonku sa od neho vlastne nemozem hnut... drzim ti palce.. mozno sa dozviem nieco, co pomoze aj mne, ale neviem si predstavit co..., ked ho nechcem nechat plakat. raz som to skusila a po velmi kratkom case, mozno 3 minutky uz plakal tak, ze sa az nestihal nadychnut... nebudem ho ja tak skusat uz.. proste, ked si pyta, dam... ved snad mi nebude na tomprse visiet do 18....

ladybird1l
11. máj 2009

jaj, dakujem pezincanka za rady. Takze rusim flasku a asi kaslem na reci ostatnych "skusenych". Predsa este jednu otazocku: mozem davat preventivne mojej malej espumisan, aby ju netrapili koliky? znama ho dava svojej malej uz tri mesiace ako prevenciu proti kolikam. Ale pride mi to strasne dlho, nezatazuje sa tym zaludok babetka?
dakujem
Lena

pezincanka
11. máj 2009

Jabera, podla toho, co pises, by som to neriesila. Tym dojcenim na jednej strane viac dojceni ti pomoze normalizivat tvorbu mlieka a jemu zasa mozno zlepsit stolicu k tvojej spojoknosti. Ale ak ma taku stolicu len 3-7x denne, pribera ako pises a je spokojny, tak sa ani ty uz netrap. Len ak by sa pridali napr teploty, stolice by sa aj inak zmenili a myslela by si na hnacku infekcnu, tak potom by to trebalo riesit.

Zatial si to ale uzivajte a dufajte, ze sa take nepritrafi 🙂

pezincanka
11. máj 2009

CIkyta, velmi pravdepodobne mas na bradavkach aj ty tu kandidu...mas na to niekolko predpokladov.... dieta bolo krmene v nemocnici flasou, tebe sa dobre neprisavala spociatku a ma zabku....a mas na bradavke ragadu...

takze si natieraj aj dvorec s bravavkou okrem tej maste, co mas (Avent?) aj tym, co davas malej do pusy. A co jej vlastne tvoja dr. predpisala?

Napis, aka je ta bolest bradavky. CI hned od prisatia to boli, pali, stipe? A ked dokojis, tak to prejde? Alebo skor zacne bolest ku koncu dojcenia a trva aj potom, ked sa mala odsaje?

Ale, nielen kvasinky (kandidy) sposobuju bolest a ragady (trhlinky) na bradavkach. Este castejsie to je dosledkom nespravneho prilozenia a prisatia dietata. U teba to bude asi kombinovane, takze vo vlastnom zaujme musis popracovat na spravnom prisati, v com ti mozu pomoct videa a popis, ale najlepsie by to s tebou urobila osobne laktacna poradkyna. Uz som ti tie kontaky posielala, nevahaj a urob to hned, ak chces uspesne kojit. Takto na dialku je toto velmi komplikovane.
V uvode tejto stranky si precitaj o tom, co laktacne poradjyne robia, verim, ze ta to osmeli.
http://sites.google.com/site/vasamamila/

pezincanka
11. máj 2009

Sabinazv,
gratulujem k novorodeniatku. Uprimne lutujem, co pre teba "urobili" zdravotnici. Ti v porodnici a aj tvoja pediatricka. Z coho si mala teploty? Mala si zapal prsnika,alebo?????

Jasne, ze tvoj maly zistil, ako ostatne vacsina babatiek, ze z flase to ide bez namahy, rychlejsie, rovnakym prudom.

V tvojom popise vidim takmer vsetky znaky toho, ako by sa novopecenej maminke nemalo radit, ale teraz je uz zbytocne plakat nad rozliatym mliekom. Ak NAOZAJ CHES, tak tvoj Danielko (mimochodom krasne meno 🙂 😵 ) ma este velku sancu ka plne dojcit. Ale uplne vazne musis skusit kontaktovat hned zajtra jednu z tychto laktacnych poradkyn:
Katarina Svecova 0903-533005 (kedykolvek) Banska Bystrica
Zuzana Mastisova 0908-0790999 Banska Bystrica
Helena Sleziakova 0915-800 Liptovske Sliace (neviem, kde to presne je, mozno ty vies)

Pretoze mas velmi komplexny problem, potrebujes vela praktickych ukazok.

Teraz ta chcem akurat ukludnit, ze ak sa ti nalievaju prsia, tak mlieko mas. Vacsina matiek ma viac mlieka ako treba pre dieta. Len je pre maleho tazko dostupne. Nie vsetky matky su schopne odsat alebo odstriekat mlieko napriek jeho pritomnosti v prsiach. Ak ta bolia bradavky pri odsavani, skus si mlieko odstrekovat. Aj to ti ukaze lakt. poradkyna. Chce to cvik.

Popisem to ale aj ja, skus: Potrebnna je ale tvoja pohoda, najllepsie je odstriekavat v blizkosti diatatka. Najprv treba vyvolat vypudzovaci reflex, bez neho mlieko nepojde von. Mozes nahriat teplym obkladom, sprchou. Kruzivo pomasirovat vsetky casti prsa prstami na jednom mieste a tlakom proti hrudnej stene, pricom pomaly spiralovite postupuj od hrudnej steny a podpazusia ku dvorcu. To mozes robit aj v predklone, a v predklone aj prsnik jemne preklepavat a vytriasat. Ale jemne, nie gniavit. Mozes aj jemne stlacat bradavku. AK mas niekeho pri sebe, nech ti urobi pred odstrekovanim masaz chrbta pozdlz chrbtice zdola nahor, jemne kruzive pohyby okolo stavcov, zatial co ty sedis na stolicke a si opreta hlavou o ruky na stole. Pomoze aj teply napoj, nie kavu.

Samotne odstrekovanie. Napr. odstriekavas prave prso. MLieko sa zhromazduje nie v bradavke, ale v sinusoch po dvorcom. Prsty preto neklad na bradavku, ale na rozhranie koze a dvorca, pricom palec a ukazovak tvoria tvar pismena C obopinaju dvorec. Dlanou a ostatnymi prstami pritlacime cely prsnik k hrudniku (o 1-2cm), palcom a ukazovakom rytmicky stlacame okraj dvorca proti sebe v miestach vyustenia mliekovodov. Opakujes stlacit, uvolnit, stlacit, uvolnit...a menis pritom polohu prstov okolo dvorca. aby sa vyprazdnili vsetky casti prsa. Mlieko zacne kvapkat vacsimnou az po niekolkych stlaceniach. Postupne sa aktivju uvolnovaci reflex a zacne striekat alebo tiect v pramienkoch. Treba mat pripraveny nejaky cisty, sterilizovany poharik na mlieko.
Prsia by sa mali pri jednom odstriekavani striedat, ak zacnes pravym, tak 5-7 minut, potom lavy 5-7 minut, potom sa vrat na pravy 3-5 minut a lavy 3-5 minut, na zaver pravy 2-3 minuty a lavy 2-3 minuty. Totiz ten uvolnovaci reflex posobi na obe prsia.

Toto video ukazuje rozdiel striekania mlieka pri stlaceni bradavky a dvorca (nie je to ale ukazka odstrekovania)

http://www.drjacknewman.com/video/squeezing nip...

Zahod ten silikonovy klobucik cim skor. Plocha bradavka je schopna dojcit uplne nadherne, ak je dietatko spravne prilozene a prisate. Kazi to tvorbu mlieka (znizuje), podporuje vznik kvasinkovej infekcie na bradavke, kazi prisatie podobne ako cumel.

Zahod flasu a ak to vidis ako nevyhnutne, daj mu pit tvoje mlieko z poharika, napr. z vrchnaka tej flase, co si zahodila. Tu mas video

http://www.drjacknewman.com/video/cup feeding-1...

Zelená stolica nie je hladová! Zelené sfarbenie stolice je známkou toho, že dieťa je kŕmené prevažne predným mliekom (mlieko, ktoré si dieťa vytiahne v úvode dojčenia), ak matka počas jednej dávky kŕmi z oboch prsníkov. Pri dojčení treba najprv vyprázdniť úplne jeden prsník (tak dieťa dostane nielen predné, ale aj zadné mlieko), až potom ponúknuť aj druhý prsník.

Az teraz citam aj dalsi prispevok a poradili ti aj in elaktacne poradkyne, takze si len vyber, Ja nepoznam ani jednu osobne. Vela zdaru a ozvi sa nam. Sory za preklepy.

pezincanka
11. máj 2009

Tin 007, dakujem za prispevok 🙂 😵

pezincanka
11. máj 2009

Sloto, neboj sa. Ta stolica sa takto sleduje tak do 4-6 tyzdnov. Ptotm je to uz velmi indivindi, do kazdej plienky a raz za tyzden. V sirsej norme aj raz za dva tyzdne, ale to sa uz vacsinou dr. na to pozeraju dokladnejsie.
Prazenicovita stolica á 3-4 dni u 10 tyzdnoveho je OK.

pezincanka
11. máj 2009

Tanjaja,

vidis, tieto dojcenske nalady... vedia maminy potrapit. 😉

pezincanka
11. máj 2009

Misutovo,
dobre robis, ze prikladas tak casto, ako mama chce.
pri dojceni, ked ti prestane pit, ale este saje, tak zacni stlacat prsnik, aby jej zacalo tiect mliecko rychlejsie. Mala by sa zasa chytit a takto to mozes opakovat. Ked teda dopije aj so stlacanim, prehod si ju na druhu stranu a ponukni jej. Ak sa chyti, bude pit, potom uz len sat bez prehltania, tak znova stlacaj, Takto to mozes cele otocit aj viackrat. To je lepsia metoda ako dokrmovat lyzickou. Hlavne, ak sa ti dobre prisava a ty vidis, kedy pije. Tu priklad krasneho pitia.

http://www.drjacknewman.com/video/really good d...

A tu je stlacanie prsnika

http://www.drjacknewman.com/video/jiggling and ...

Mliecko, ktore je rozmrazene ma vzdy inu chut ako cerstve. Skus. Najam to trpezlivo skusaj s tym stlacanim a daj vediet, ci to funguje.

pezincanka
11. máj 2009

Ladybird, Espumisan mozes davat. Akurat si myslim, ze koliky prejdu, alebo sa zmiernie, ked budes kojit dlhsie na jednom prse, ako sme sa minule dohodli.