Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
27. jan 2009

dididi - stačí, a nočné dojčenie mu obličky nezaťažuje,

- to si tu na MK niekto zle vysvetlil - obličky zaťažujú obidva extrémy - nízky prísun tekutín a vysoký prísun tekutín, aj z vody sa dá otráviť, veľa tekutín môže rozvrátiť vnútorné prostredie organizmu, deti sú naučené zaspávať s fľašou sladkého čaju, ktorý nekontrolovateľne pijú po celú noc i deň. Mne je až zle, keď vidím napr. u lekára ako deti pobehujú s fľaškou čaju a neustále pocuckávajú len tak ako sladký cumeľ, zo zvyku. Majú o čaj veľký záujem, lebo je sladký a sú z neho neustále smädné. Ale normálny príjem tekutín je aj v noci v poriadku. Môžeš mať napr. suchý vzduch v spálni. Určite Tvojho mliečka nevytiahne toľko, aby si zaťažil obličky 🙂

dididi30
27. jan 2009

annag, tak som spokojnejsia 😵 dakujem 🙂
no ked pises o tom caji, hm nasa mala ho mala rada 😒 no kupovala som jej ten hipp, ale sak tam urcite je aj cukor a veru nevedala som ju o toho odhovorit a mali sme problem s nocnikom, bo ona non stop len ten caj 😒
tak teraz som poucena, nesladim necukrim a maly vychutnava vsetko , aj chlebik je mnam 🙂 tak sa tesim, je to fakt ine ked dieta papa a ked nie....zazila som oboje 🤐
moje mliecko je naj, sak som si tak stale myslela 🙂 ...diky za cas 😉

anna181
27. jan 2009

Anka dakujem za taku dlhu odpoved.
POkusim sa Ti odpovedat.
Si naozaj zlata, ze si tak obsirne prebrala moj problem...Velmi si mi pomohla.
To odsavanie je dobry napad, budem to robit..co ale s tym mlieckom co si odsajem? Dam zamrazit?
Mas pravdu teraz mam mlieka dost veru..
Vysvetlim preco kojim s klobucikmi... V porodnici bol maly strasne spavy, dostal aj zltacku a bol pod lampou. Predpokladam, z emu ponukli flasku, aj ked som ich poprosila nech to nerobia. Odvtedy moju bradavku nezobral... Zial :( Ale zato skusam stale co ak....Zatial bezuspesne... V porodnici mi lakt. poradkyna poradila klobucik, aby som nemusela pouzit flasku... A zabralo to..Inak bradavky mam podla mna normalne, aj malu som dojcila bez problemov. ale kuknem do tvojho albumu co ak mi maly zoberie aj bradavku... Bola by som taka stastna... Ale predbezne som stastna ked zoberie aj klobucik, kedze doteraz bol taky spavy, ze som ho ledva vedela zobudit... Dnes sa to uz celkom polepsilo...Klop klop... Dnes papal casto aj ked sice dlho, ale mne to nevadi... Dokonca stale aj z oboch prsnikov. Kaka stale do kazdej plienky, menim mu max. za kazde 2-3 hodiny.
Inak mne sa maly nezda ani hypotonicky..teda dnes nie... Bol tak casto hore a aj ocka otvoril a obzearl sa..to nezvykol zatial... Boze je to tazke..ale musime vydrzat a kojit a kojit... Ja som rada, ze kojim aj ked cez klobuciky... Vo stvrtok ideme na prevazenie, urcite ti dam vediet kolko sme pribrali.
Velmi som rada, ze si mi napisala, trosku upokojila a trosku nakopla 🙂 Myslim v dobrom... Takze hor sa do odsavania kym maly spinka.
Dakujem Anka este raz.
Prajem pekny vecer.

kubkovka
27. jan 2009

ahoj annag, tak mi stale odolavame a kojime, ale vcera a dnes akoby jej nechutilo jest....chvilku tahala, potom uz zaspavala na prsniku, je stale taka nejaka spava, aj v noci spala do 5:30, nezobudila sa na jedlo, neviem, co sa deje

annag
27. jan 2009

kubkovka, a koľko je to chvíľka ťahania?

annag
27. jan 2009

kubkovka a ešte - ako často papá teraz

pammy
27. jan 2009

Anna181:
My sme tiez prisli domov z porodnice s klobucikmi... nevedel sa prisat a cez ne mu to slo...
Oducili sme sa tak, ze papat zacal s nimi, a po 2 minutkach som ich dala dole, najprv sa nevedel prisat, potom sa mu to nachvilku podarilo a vidina mliecka ho nakoniec donutila papat bez nich. Teraz uz davno zabudol, ze nieco take existuje... Tiez sme mali vtedy presne tolko dni ako vy.
Drzim palce!

anna181
27. jan 2009

Diky Pammy, dodala si mi silu, skusim castejsie mu davat papat bez klobucikov. Dakujem. Dufam ja tiez, ze sa nam to podari.
Dobru nocku, idem ja uz spinkat.

zelmirka1
27. jan 2009

anna181 aj ja som kojila prvy mesiac len s klobucikmi a tiez sa podarilo naucit bez nich, ked zmocnel proste som ho nechala trochu potrapit pri bradavke ked bol hladny, samozrejme nie tak aby moc plakal ale kazde kojenie som skusala bez toho, podarilo sa raz, potom zase nie ale za 3-4 dni sme to zvladli. Neverila som ale hlad je hlad, dala som mu do pusinky bradavku a striekackou zboku som strekla moje mliecko ako navnadu...drzim palce.

kubkovka
27. jan 2009

annag, tak dnes jedla velmi malo, rano o 5:30 zjedla dost z oboch prsnikov, zaspala, potom jedla o 8 hodine tak 2 minutky, o 10 hodine 2 minutky, okolo 12:00 som jej chcela dat jest, ale iba sa natahovala na prsniku, netahala, tak som odstriekala a o nejakej 13:30 zjedla tych 100ml, o 15:30 bola hladna, to jedla dost, asi 10 minut, o hodinku bola zase hladna, tak jedla nejakych 10 minut a zaspavala.........ale nespala a dala som jej jest o 19 hod, to bola tiez chvilka, 3 minutky a uz spala.......a odvtedy spi, predtym jedavala lepsie, aj lepsie sala, teraz to bolo take slabucke, a zaujimalo ju vsetko len jedlo nie

pammy
27. jan 2009

Zelmirka 😀 super !!!
Predsa sme ich okabatili... ja chvilku klobucik, a potom ho uz nebolo... urobila som mu chut a potom musel sam... ale tvoj figel je naozaj perfektne vymysleny... to by sa mozno dalo aj patentovat 🙂

annag
27. jan 2009

kubkovka, tých 100ml to bolo odsaté mliečko? To jej nedávaj, to si odlož na príkrmy, to nie je dobré riešenie, lebo Ti začne prsník odmietať.Dávala si jej odsatémliečko viackrát? Odsaté mliečko je len niečo navyše, čo sa má šupnúť do mrazničky. Musí si poťahať sama. Nepapala vôbec až tak zle, je zdravá, nemá napr. nádchu?

tin007
27. jan 2009

ahoj annag, myslim, ze som si na zaklade uz opisanych pripadov stanovila spravne diagnozu, ale potrebovala by som doplnit niektore informacie: takze opis problemu a riesenie - na lavej bradavke sa mi urobil biely pluzgierik (uz druhy krat) a vyrazne stvrdli asi 3-4 zlazy zospodu prsnika (jednoducho medzi dvomi kojenimi mi zrazu ostanu velmi tvrde hrce). oba razy som ten pluzgierik rozpichala (nebolo tam zrnko na vylupnutie) vydezinfikovanou ihlou (hned mi zacalo tiect prudom mlieko) a nechala drobca, aby mi v polohe futbalova lopta to mliecko vypapal, co sposobilo, ze hrce zmizli. ide vsak o to, ze ten pluzgierik tam ostal (svetlejsi, ale je tam) a obavam sa, aby tieto problemy nezacali byt chronicke (t.j. pravidelne sa upchavajuci mliekovod, prepichovanie a pod) a nevyustilo to do zapalu. takze moja otazka je, ci sa da nieco robit ako prevencia, nielen reagovat na upchatie mliekovodu. este by som mala jednu otazku (som neskromna ) a to, ci je normalne, ze mi hodne stenkla a zosvetlila sa koza na dvorcoch. kojim s klobucikmi (mam velmi ploche bradavky, drobec sa nevedel 2 dni v porodnici prisat) a zda sa, ze to trenie sposobuje osuchovanie koze, avsak chcela by som si byt ista, ze to nie je nejaka mykoza alebo nieco take, co by som mohla nechtiac preniest aj na maleho. obcas sa mi stava, ked sa drobec prisaje, ze ma az zareze v bradavke, ale ta bolest do minuty ustupi (ked prejde najvacsi saci "napor") a potom je to ok. dakujem ti vopred za odpovede

annag
27. jan 2009

áno, želmírka, super si to vymyslela, ale teraz som sa zarazila, lebo pre mňa je streknutie mliečka pred dojčením automatika, najmä v noci by si bradavku malá ani nenašla, uf, budem na to upozorňovať

šikulky ste dievčatá, klobúčiky sú v pôrodniciach rutina, najmä diagnóza plochých bradaviek ma dosť vytáča, lebo niekedy presvedčia o nich aj keď ploché vôbec nie sú, som to zažila aj na vlastnej koži, bábetko si na ne ľahko zvykne, ťažko odúča

annag
27. jan 2009

tin - prevencia pred upachávaním mliekovodov je len čiastočná, vždy záleží od toho, aké máš mliekovody - do akej miery sú zúžené. Treba pravidelne počas celého obdobia dojčenia striedať polohy pri dojčení a aspoň raz,napr každý večer v teplej sprche si trošku mliečka ručne , cielene z týchto problematických vyústení odstrekovať. Po takomto prepichnutí si bradavku vždy niečim vydezinfikuj, napr. genciánom, samozrejme, veľký vplyv môžu mať práve klobúčiky, lebo nimi bábo zle stimuluje dvorec a teda aj problematické mliekovody, bábtko je najlepšia odsávačka, no cez prekážku - klobúčiky je to taká nepodarená odsávačka

ako sme už dnes spomínali, klobúčiky sú veľká pliaga, pozri môj album dole, tam sú fotky, ako si treba bradavky pred dojčením stimulovať - prstami stláčaš dokola bradavky dvorec a tým bradavka vystúpi , môžeš si ju potrieť aj kockou ľadu aby ešte lepšie vystúpila a tak bábetko priložíš - do pusinky strekni mliečko, prejdi bradavkou po hornej pere a hlavičku trošičku potlač k prsníku - zásada je, že bábetko prikladáme k prsníku,

- klobúčiky sú častý prenášač infekcie, najmä mykotickej a jej spóry sa veľmi ťažko ničia, odolávajú teplotám, okrem toho, vlhko, ktoré môže pod nimi vznikať tiež infekciu podporuje, podľa opisu mi to už veru na infekciu pripadá, takto sa spočiatku mykóza prejavuje, šupinatá koža na dvorci, citlivá bradavka, rezanie najmä dolu v časti, kde sa bradavka spája s dvorcom, zatiaľ si ich natieraj lanolínom (Avent, Bioclin ...), aby nabral dvorec chýbajúci tuk a pokús sa klobúčiky zrušiť, po mesiaci ich už máš samotným dojčením určite dostatočne vytiahnuté, len malý si zvykol, treba hlavne Tvoju odvahu a na 100% sa Ti to pri všetkej trpezlivosti podarí, ak do týždňa po lanolíne nebudeš cítiť zlepšenie, tak bude treba antimykotickú liečbu

bambusko
27. jan 2009

annag, udelujem ti verejnu pochvalu za vyborny album s fotkami o dojceni 😵 😵 😵 skvely napad 😉

annag
28. jan 2009

bambusko, ďakujem, už aj pomáha 😉 🙂

bzucinka
28. jan 2009

Annag, len chcem napisat, ze stale kojim. Odsate mliecko jej nedavam - zmrazujem,aj ked iba v malinkych davkach. Zda sa, ze to bola kriza, modlim sa aby ta dalsia kriza este aspon chvilu pockala a neukazala sa 😉 Dakujem za rady ...

annag
28. jan 2009

bzucinka, 😵 😵 😵

kubkovka
28. jan 2009

ahoj annag, dala som jej ho iba raz, vecer odsate mlieko som supla do mraznicky a ked som sla spat okolo polnoci, tak som ju trosku prebudila a dala som jej jest, tak uz jedla normalne, aj rano a aj teraz, je zdrava, zatial som si nevsimla nejaku zmenu, mozno bola iba unavena

margab
28. jan 2009

Annag.Dakujem ya odpoved.Mimochodom,krasne deturence,blahoželam 😅 😅 😅 😅 😅 😅 Maja

skrecok
28. jan 2009

Ahoj Annag,
Super napad za album o dojceni, prvy krat som skusala polohu futbalovej lopty, sice to bol nezvyk pre mna a maleho, ale na druhej strane vypil takmer do dna. Vdaka.

Inak mala si pravdu s tou vahou, uz som sa vzdala inak by ma furt vytacala. 😉

zuz11
28. jan 2009

ja mam este dotaz,maleho Alexa nebalim na obkrocmo co si o tom Annag myslis? nemam rada ze prevencia, kedze neviazem ani do zavinovacky 🤐

misutovo
28. jan 2009

Ahoj Anag,

skusila som podla Tvojej rady vysadit mlieko a tvaroh. Jogurty papam stale (bez nich by som asi neprezila) a sem tam puding. Stolicka uz neni az taka zelena, je tam viac zltej ale este to nieje ono, stale je tam taka tahava zelena primes. Zajtra ideme na tu kontrolu vazenia, pribrali sme za tyzden 130g. Co si ty myslis nie je to malo?

Dakujem.

tin007
28. jan 2009

ahoj annag, dakujem za rady, gencian si obstaram, bioclin mam, budem prikladat, klobuciky sa pokusame postupne zlikvidovat, ale velmi to nejde. ked je drobec velmi hladny, tak sa prisaje aj na bradavku a papa, ale akonahle zazenie najvacsi hlad (po par minutach), tak ju s placom pusti a potom sa uz neprisaje, iba ak mu dam prsko cez klobucik 😒 ... ale budeme trenovat!

annag
28. jan 2009

tin, len trpezlivo pokračuj v odúčaní klobúčikov, a neboj sa byť aj trošku prísna, koľko je to po pár minútach? Lebo on môže byť po pár minútach napapaný a klobúčik chce kvôli cuckaniu. Prečo? Lebo cez klobúčik prúdi mliečko pomalšie, je zvyknutý, že po najedení si už len bradavku cez klobúčik cucká ako sladký cumlík, mliečka mu vtedy tečie málo. No ak papá len na holú kožu, tak sa oveľa rýchlejšie zasýti a mliečko mu tečie, aj keď si chce už len cuckať, čo ho hnevá. Dobre pozri, či ozaj potom papá. Nevidím, ale myslím, že je to tak. Toto mamičky zvykne popliesť - bábo sa bez klobúčikov môže ďaleko rýchlejšie napapať. Ak cez klobúčik potom papá systémom potiahne, pauza, potiahne, pauza tak len cucká, alebo ak prsník z pusinky ľahko vytiahneš, tak len cucká

tin007
28. jan 2009

ahoj annag, bez klobucika je to tak 1 az 2, max. 3 min. a myslim si, ze cez klobucik nasledne poriane papa (nie iba cucka), lebo saje intenzivne a hlavne prehlta takmer stale este dobrych 5 min., az potom zacina faza cucnutie, prehltnutie, oddychnutie atd 😉 ,a to sa mu snazim prsko zobrat co najskor, ponosit, rozptylit, aby mu dosla sprava z bruska do hlavicky, ze uz stacilo a brusko je plne

anna181
28. jan 2009

Ahoj Anna, pozrela by si si potom aj moj prispevok? Je tam vyssie, este na tejto strane.
Tak som ti vsetko popisala.
Inak dnes som skusila bez klobucika a veru potiahol 🙂 Velmi sa tesim. A inak ho musim pochvalit, odkedy som sa zacala onho takto bat je ovela aktivnejsi a je castejsie hore na papanie, strasne sa tesiiiiiiim 🙂
Este raz diky za rady.
Papa

nimi22
28. jan 2009

ahoj annag, mozem sa ta estte spytat aku mas skusenost s predkozkou, ci natahovat ci nie,dnes som bola na poradni a doktorka ma vystrasila ze ak to nebudem robit poriadne tak chirurgia, je pravda ze ja sa to aj bojim tak riadne tahat 😢

annag
28. jan 2009

anka, tak to je super, teším sa s Tebou, ak sa začína sám budiť na papanie, to je vynikajúce, deti majú úžasnú regeneračnú schopnosť, odsaté mliečko zamrazuj na príkrmy, ja ho dávam starším do kakaka 😀 a ak sa definitívne zbavíš klobúčikov, tak to bude paráda, škoda, čím skôr začneš, tým ľahšie to pôjde 🙂