Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
18. feb 2009

misutovo, presne tak, obrúsky len v nevyhnutnom prípade, voda je voda 🙂

annag
18. feb 2009

leony, takže zabudni na hodinky a dojči ako som písala, z obidvoch prsníkov aj viackrát, stláčaj prsník počas dojčenia, meň polohy. Dojčené bábo nikdy nie je dosť veľké na to, aby muselo piť každé 3 hodiny, dojčiatka pijú zásadne na požiadanie.

7 plienok je výborne, príjem mliečka má dostatočný, bude krásne priberať. Dojčenie každú hodinu je teraz pre neho zrejme potrebné. Ako dlho trvá jedno dojčenie? Koľkokrát vystriedaš prsníky? Ako spinká? Grcká?

annag
18. feb 2009

cristin, ak prsník po celý deň nechce a Tebe nerobí problém ľahko prsníky odsať, tak v záujme vysokej tvorby mliečka je to fajn. Však ho zúžitkuješ v príkrmoch 🙂

misutovo
18. feb 2009

Tin007, Annag,

ja si obrusky namacam do vody a tak ju vzdy poumyvam a myslim ze dostatocne. Este nie som tak zrucna aby som ju nahla do umyvadla. Ale mozem skusit. Skor som myslela ze sme alergicky na tu chemiu cim je ten obrusok napusteny. Lebo ved doteraz problem nebol ☹

terina25
18. feb 2009

no, zase prišla tá hodinka našej malej. Zase plače v kuse.Už som ju aj nakojila a furt reve.stále si tlačí ruky do úst.to robí vždy keď je hladná.už si s ňou naozaj nevieme rady.má koliku,alebo ju bolí bruško, či je stále hladná??naozaj už nevieme čo ďalej.

annag
18. feb 2009

sjzocka, je ešte malý na vodu, dojčenie 4 x za noc je v poriadku. No pokiaľ každú hodinu cucne len trošku, tak už je to preto, že sa v noci prebudí a nedokáže rýchlo sám zaspať, prsník uspáva, tak sa ho dožaduje. Je to prirodzené a úplne normálne.Deti majú plytký spánok, často sa počas noci prebudia. Sú dve jednoduché možnosti - vezmeš si ho do postele a budeš mať dojčenie o to ľahšie, obaja si oddýchnete lepšie a malý sa aj možno bude menej budiť . Druhá možnosť je, aby spinkal v inej miestnosti, resp. tam, kde spáva, len Vy s manželom inde. Deti rodičov a predovšetkým mamičku "zavetria" a chcú byť pri nej. Okrem to vnímajú šuchot, dýchanie. Pokiaľ malý zaspáva na prsníku, chce byť tam, kde zaspal. Ak sa prebudí inde - v postieľke, tak sa hnevá.Do postieľky by preto mal ísť vtedy, keď ešte vníma, že do nej ide, ale už nevládze protestovať. Preto niekedy pomôže aspoň istú dobu spať oddelene a bábo sa bude budiť podstatne menej. Treba skúšať. No do polroka Ti rozhodne neodporúčam nejako aktívne ho nútiť prespať celú noc, je ešte maličký, potrebuje Ťa a na výchovu má času dosť. Okrem toho vynechanie nočných dojčení vedie k výraznému úbytku mliečka. Ak Ťa zaujíma, ako to riešim ja - deti vždy chodili aspoň na chvíľku do postieľky, no keď sa budili častejšie, spávali so mnou. Mne táto voľba nevadila, naopak, pre mňa to boli krásne chvíle. Aj teraz si maličkú nadránom beriem k sebe, lebo si chcem užiť jej prítulnosť a nechám ju na prsíku aj keď ozaj nepapá. Ono to totiž ubehne veľmi rýchlo a zrazu je bábo príliš veľké a dojčenie je už len krásna spomienka. 🙂

annag
18. feb 2009

nima, hadičku je vhodné dávať v nevyhnutnom prípade. Na vine nie je stolica, ale spenený obsah bruška, ktorý bráni vetrom a stolici odchádzať voľne von. Treba hľadať príčinu jej problémov. A tou sú určite aj klobúčiky. Klobúčiky spôsobujú, že bábo nie je správne prisaté, prehĺta veľa vzduchu , bábo má potom veľa vzduchu v brušku a ten tam robí šarapatu. Prečo používaš klobúčiky? Bolo by treba čím skôr prejsť na dojčenie bez nich.
ešte napíš - ako často dojčíš, či obidvoch prsníkov pri jednom dojčení, ako dlho trvá dojčenie a v akých polohách dojčíš, koľko vážilo bábo pri narodení, koľko teraz, či dávaš aj čaj,

annag
18. feb 2009

zabka, ešte napíš, resp. vyskúšaj, či i je po najedení z prvého ochotná prejsť na druhý prsník a ako dlho ho pije

- a napíš presne ako často dojčíš , či striedaš aj polohy pri dojčení , koľko bábo vážilo pri narodení a koľko teraz, resp. naposledy

annag
18. feb 2009

zuzas, napíšem Ti do IP, aby mi neušli súvislosti, bude to na pár dní "práce" 😀 , ale všetko poriešime 😉

annag
18. feb 2009

terina, to isté čo pre zuzas, napíšem do IP

annag
18. feb 2009

misutovo, neboj sa ju strčiť pod vodu, vieš čo robia takí neurológovia s deťmi 😉

- chyť ju napr. ľavou rukou tak, že uchopíš jej pravé ramienko - palec bude na rozhraní hrudníka a pleca, ostatné palce zo zadu , malú si jemne predkloníš a oprie sa o Tvoje predlaktie svojím hrudníkom - takto opretá sa bude pozerať pred seba smerom nadol a už s ňou môžeš pravou rukou robiť čokoľvek - takto s §ou chodíš a držíš až kým ju opäť nepoložíš na prebaľovací pultík , pokiaľ ju budeš držať pod plieckom nemôže Ti vypadnúť

- práve tie látky v obrúskoch robia šarapatu a nedostatočné zmytie nečistôt

kamiletka
18. feb 2009

Ahoj annaq, ty si povolanim lekarka, alebo ta zivot a skusenosti z 3 dti tak vycvicili? si uzasna,,,, zavidim ze si vies tak poradit, a este mas cas na nas ostatne,,,

annag
18. feb 2009

kamiletka, tiež budeš taká po 3 deťoch 😀, som obyčajná mama 🙂

kamiletka
18. feb 2009

si super!!!!!

annag
18. feb 2009

dakujem 😵

petruci6
18. feb 2009

ale nie kazda si najde cas pomoct aj druhym 😉

annag
18. feb 2009

zatiaľ sa mi to darí 😀

pastuska
18. feb 2009

Annag, pamätáš na tie fľaky, čo som ti tu písala? Tak nakoniec to je nejaká alergia, zatiaľ sa rieši, že aká. Som aj prekvapená, že mu robili testy (robila mu ich ale kožná, nie alergologička), vraj do roka to nezvyknú. Tak uvidíme, tipujem bkm..

annag
18. feb 2009

pastuska, potom napíš, čo to je...

leony83
19. feb 2009

ahoj Annag,

papáme z obidvoch prsníkov cca 20 min. dokopy. potom zaspí. dám ho dole, chvílku vydrží, potom zase papáme.... včera som ho mala skoro celý deň na prsníku. vôbec nespal.... večer som mu dala nutrilon, potom krásne zaspal až do 5 ej. asi som už mala málo mlieka večer...

patkao
19. feb 2009

mila annag,tiez by som ta rada poprosila o radu..mam ragady na oboch bradavkach(doniesla som si ich uz z porodnice),vobec sa mi neliecia,skusila som uz cicadermu,lanolin,calciovku,susit ich na vzduchu a nic.zacala som kojit s klobucikom,myslela som ze sa to skor zahoji..mala ma 3tyzdne,prisaje sa na 2-3x,chyti aj dvorec pekne..polohy striedam,papame cca kazde 3h po 10min z kazdej strany...mam ju dalej kojit,alebo odstriekavat a krmit z flase kym sa bradavky zahoja?

annag
19. feb 2009

leony, napíšem Ti to IP

leony83
19. feb 2009

ok. dakujem pekne!!!!!!!!!

mima22
19. feb 2009

annag,pred chvilkov som ti napisala IP.ked budes mat cas tak mi napis.
dakujem

annag
19. feb 2009

patkao, dojči naďalej, stiahnutie z prsníka je posledná voľba, určite najhoršia aká môže byť. Vznikajú ragády nové alebo sa len pôvodné neliečia?

cristin
19. feb 2009

sjuzocka,mne sa stalo to iste a malej isli spodne zubky,moze to byt aj tym.Potom sa to spinkanie upravilo,vydrzala spinkat aj 4-5 hodin a dnes v noci znova kazdu hodinu plakala a nepomohlo hladkanie,chcela byt na rukach a spinkat na mne.Tak mozno jej idu predne zubky....Ale ked tak rozmyslam,tak pred tym mesiacom a pol pomohol len prsnik a dnes v noci stacilo,ze bola na rukach,tak neviem.Inac spinka s nami....
Skus jej kontrolovat dolne dasienko....Aneboj,vsetko prejde!!!

cristin
19. feb 2009

annag,dakujem,ja ta volam OTVORENA KNIHA!!!Vcera nastastie papala aj cez den,ak nebude,tak odsajem.

patkao
19. feb 2009

tie povodne sa rozsirili a nehoja sa..vzdy na zaciatku kojenia pri prisati to velmi boli,uz som skusala aj vysadit klobucik ale nedalo sa to vydrzat..polohy striedam kazde kojenie,nie pocas kojenia..

oliverkaa
19. feb 2009

annag
maly zacal grckat prudom a uz aj v noci,je to ten horsi stupen refluxu?v sobotu by mal prist ten nutriton,dufam.
Dakujem ti pekne

zabka
19. feb 2009

Annag mala vazila 2950g a naposledy 3660g, ale to jedovanie zacalo az teraz... uz som ju zacala kojit kazde 2 hodiny... skusala som jej dat aj druhy ale cucne tak 2 minuty a jeduje sa...Inak mi casto aj grcka po papani aj ked si odgrgne...