Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
9. mar 2009

jaj, nikollete, Teba si musím ustriehnuť, napíšem do IP 😉 🙂

annag
9. mar 2009

talinka, dojčiace ženy do solária môžu podľa Medzinárodnej laktačnej ligy, vplyv na mliečko nebol dokázaný, jedine sa odporúča chrániť prsia, resp. bradavky pred opálením, lebo to môže byť boľavé 🙂

teda neodsávať a dojčiť viackrát na jednej strane 😉 🙂

talinka
9. mar 2009

annag, dakujem neodsavam... 😀 .od siedmej doteraz bol na mne pricucnuty 😅 , zaspinkal...takze mam z praveho prska taky polovechet, este stale tam mliecko je a pritom mam male prsia 😝
Si velmi zlata...obdivujem ta ako to vsetko stihas a das na vsetko taku odbornu a dobru odpoved... 😵 a my sa ideme testovat... 😉 dam vediet priebezne....dobru noc... 😉

annag
9. mar 2009

talinka, no vidíš, aká továreň môže byť z malých prsíčok 😀 , dúfam, že bude lepšie

talinka
10. mar 2009

annag, tak rano som bola trosku sklamana, ked sa pokakal mal zelenu spenenu vodovu... 😝 a to som myslela, ze to bude lepsie, kedze ma vyzmykal 😅 no asi nemozem chciet to hned...dnes som kojila o 4.45 a 6.30 z praveho a odsala som 70ml z laveho pred polhodkou asi a prave papa z laveho...dnes si teda necham vyzmykat lavy a ked sa tak stane prejdeme na pravy...

annag
10. mar 2009

dobre talinka, a už neodsávaj, len dojči, to sa hneď neprejaví, možno po pár dňoch, kým sa obnoví trávenie , ozvi sa, ako to ide

bambulla
10. mar 2009

ahoj annag.... ja aj kojim aj dokrmujem nutrilonom lebo si myslym ze ma malo to co si vytiahne a to kojim aj pol hodinu s jedneho a ked sa napapka este je taky mrzuty neviem ci je este hladny alebo si malo vytiahne a potom mi este vipije aj 60-90 nutrilonu.ale zase sa bojim aby sa moc neprejedal.neviem co a ako!prosim porad az mozes!

talinka
10. mar 2009

annag, ok uz neodsavam...ani ked mi pojde prso odtrhnut, lebo kedze kojim z laveho len zatial...a v pravom sa mi tvori ovela viac a rychlejsie... 😉 priebezne sa ozyvam

annag
10. mar 2009

talinka, informuj, čím viac je na prasknutie, tým lepšie, ak vydržíš, takéto prepchaté prsníky potom razom zmäknú a už je mliečka oveľa menej, kým tvorbu neznížime, tak sa to na stolici neodrazí, on chudáčik musí pár dní vydržať a piť stlále ešte predné mliečko, až kým sa neprestanú takto nalievať - ale ak sa cíti inak dobre, tak sa vôbec netráp, jemu to nevadí, žltá stolica je pre náš dobrý pocit

annag
10. mar 2009

bambulla, to poriešime cez IP, neboj, budeš pekne dlho dojčiť a bez UM 😉 🙂

bevab
10. mar 2009

Ahoj, chcem sa len spytat ako je mozne kazde 2 hodiny kojit napr. v noci tak to sa clovek vobec nevyspi. Mam 3 mesacnu malu ktoru kojim a dokrmujem. Po 2 hodinach vsak v prsnikoch je malo mlieka a preto som vlastne s prikrmovanim zacala. Snazim sa vela pit aj caje na tvorbu mlieka. Rada by som len kojila, ale doteraz po kojeni mala plakala (myslim, ze jej bolo malo) tak som je dala UM bud 90 ml, ale niekedy dala aj 120 ml tak preto viem, ze som mala malo mlieka. Predpokladam, ze na toto mi nic neporadis :( dakujem pekne

annag
10. mar 2009

bevab, no je to možné, niekedy aj každú hodinu, ale je to vždy len na určitý čas 😀 , napíš mi, ale do IP:

- ako často dojčíš,
- kedy presne dokrmuješ
- či používaš klobúčiky
- v akých polohách dojčíš
- koľko trvá jedno dojčenie
- či ponúkaš vždy obidva prsníky
- od kedy ju dokrmuješ
-či dávaš aj čaj

ak sa budeš riadiť mojimi radami, určite dokrmovať nebudeš 😉 🙂

bevab
10. mar 2009

Ahoj annag napisala som ti len som vynechala info dokrmujem do 1 hodiny po kojeni 60, alebo 90 ml, polohy nepoznam skusala som, ale neidu mi takze je mala na vankusi na mojich nohach. dakujem ti za tvoje rady 🙂

denduska
10. mar 2009

ahoj annag, myslela som ze do tejto temy nebudem patrit ale uz som tu a prosim o radu😅
moja mala ma takmer 7 mesiacov a takmer 9 kg, stale ju dojcim, vzdy som mala dostatok mlieka, na zaciatku sa dalo aj v pohode odsavat..ale teraz ked uz dostava prikrmy, robim jej na veceru kasu z mojho mlieka - no ale to je trapenie odsat, aj si prsia masirujem a nahrievam... Viem ze sa to da, lebo parkrat (teraz) sa mi stalo, ze velmi dobre tieklo, a az par minut som mala 100 ml. Ale vacsinou to nejde ☹ Chcem sa vyhnut UM v kasi za kazdu cenu, tak sa trapim niekedy aj cely den.. Urcite si uz radila niekomu s podobnym problemom, staci ak ma odkazes kde by som nasla odpoved, budem velmi vdacna 🙂 Dakujem.

talinka
10. mar 2009

annag, priebezne info 😉
....asi sa mi az tak nenalievaju prsia, z praveho som kojila naposledy medzi pol 7 a 7 rano a nie je vobec este nejak obzvlast naliate..je tvrdsie,ale predtym byvalo po troch hodinach uplne tvrde a dnes pohoda a to som 7 hodin z neho nekojila a lave som dnes pouzila od pol 9 rano 3x a je o 50% maksie ako prave....Druha kakanica dnes mala taku takmer kriklavu zelenu farbu skor prazenicka ako vodova a len malicko bolo toho v plienke o 12 na obed.....

talinka
10. mar 2009

annag, a este nieco som zabudla...
mam mu niecim utierat biely jazycek....??? alebo to nechat tak, on ho ma vkuse biely od narodenia z toho mliecka....

fodorka33
10. mar 2009

annag ja sa ta chcem spytat maleho plne kojim,no lenze zajtra idem vybavovat nejake veci a maly bude s tatkom.rozmyslala som ze si odsajem a ked nieco tak manzel mu da mmliecko lenze problem je ten,ze sa bojim aby si maly nezvykol na flasku a zacne odmietat moje mlieko.je to mozne???

katy30
10. mar 2009

Annag,chcela by som ta poprosit o radu. Moj maly bude mat 6 tyznov. Na zacku to bol boj skojenim, ale som to zvladla. Za posledne 2dni sa my stale jeduje na prsniku ale mlieko tam je a pyta kazdu chvilu a malo taha. Prsniky sa my teraz vela nenalievaju. Neviem co mam robit a bojim sa noci. Teraz akurat spinka. Tahal z obydvoch pritom sa jedoval a plakal. Stolica je dnes zelena.Co mam robit?

annag
10. mar 2009

talinka, no do znie dobre 😉 , praženičku by sme chceli, a aká farba robí z tmavšej zelenej svetlejšiu - žltá 😉 , tak som zvedavá, ako budete pokračovať ....

- je biely len jazýček alebo je biely povlak aj na ďasienkach, na sliznici?

annag
10. mar 2009

fodorka, ak to bude raz, tak si nezvykne, ale takéto bábo sa v pohode napapá i pohárikom, lyžičkou - kuk môj album

annag
10. mar 2009

katy, budeme sa musieť s dojčením trošku pohrať, napíš mi do IP:

- ako často dojčíš cez deň i v noci
- po akom čase sa začne na prsníku hnevať, keď vzápätí vezme druhý prsník, hnevá sa od začiatku alebo až neskôr, podrobne to opíš
- či používaš klobúčiky
- v akých polohách dojčíš
- či ponúkaš vždy obidva prsníky
-či dávaš aj čaj
-či bábo aj grcká, máva koliku
-koľko plienočiek pocikaných má za 24 hodín
-či aj odsávaš a koľko
- koľko bábo vážilo po pôrode, pri odchode z pôrodnice, pri poslednom vážení

talinka
10. mar 2009

annag, tak prazenicka zltozelena byvala aj tieto posledne dni...takze nic noveho...aj rozne odtiene zelenej od spenatovozelenej po svetlozelenu...takze bol dalsi mini kak svetlozeleny odvtedy...dnes kakal najmenej odkedy sa narodil..... 😝
pokial ide o ten povlak ma to iba na jazyku, na dasienkach nie...ak myslis tu zabu ci ako sa to vola alebo soor... 😅
zhrnutie dneska:
zatial papal 9x este raz asi dnes bude...2x z praveho, potom bolo 5x z laveho a posledne dve kojenie zas pravy...naposledy papal o siedmej...prsniky mam momentalne zda sa, ze rovnako naliate....

no posledna plienka ma trosku zas zmagorila, lebo tam bolo nieco takej zvlastnej akoby broskynovej farby ani ruzove ani oranzove a neviem co to bolo,ked som mu prilozila plienku k telicku bolo to v mieste,kde mal ju prilozenu na pipiku... 😝 uz ma asi picne stale nieco a toto neorzumiem co bolo , krv urcite nie....fakt zvlastne...

annag
10. mar 2009

talinka, idem Ti do IP, aby som Ťa usledovala

saska.t
10. mar 2009

ahoj annag, idem si zasa po tvoje rady a skusenosti 😉 neviem preco ale mala ma v stolici stale dost nestravenych kuskov v stolici ako napr mrkvicka atd a ja neviem ci je to normalne po takej dlhej dobe prikrmov a este sme prvy krat papali pseno aby sme trosku obmenili jedalnicek a mala z toho skoro ciernu stolicu a neviem ci je to normalne tak mozno ty mas s tym skusenosti??? 😅 Musim podotknut ze uz jedlo iba potlacim vydlickou a nemixujem a aj odvtedy som si vsimla ze sa tie kusky v stolici objavuju ...
Dopredu dakujem za tvoj nazor.

a co anicka este stale je taky spachtos alebo uz je z nej zive a usmievave babattko???

annag
10. mar 2009

saska, pšeno obsahuje veľa železa, preto mala čiernu stolicu. A tie nestrávené kúsky sú v poriadku, ale môžeš ešte pár týždňov trošku jemnejšie príkrm popučiť

anicka je super, už toľko nespinká, ale je veľmi dobré bábo 🙂

zuz11
10. mar 2009

Ahoj Annag, idem Ta iba poinformovat o nasich supinkach 😀
bolo mi ho luto mu ich vycesavat alebo inak vyberat a tak som mu to skusila natierat najskor nechtikovou mastou a teraz mu to premastujem excipial U lipolotiom a mam pocit ze aj bez vycesavania su supienky prec 😀 dufam ze natrvalo 😉 a dufam ze nerobim takto nieco zle 🤐

pekny vecer resp peknu a pokojnu noc 😉

labelka
11. mar 2009

ahoj annag 🙂

idem s prosbou o radu aj ja....tiez nas trapia supinky 😒 ...skusala som uz vsetko mozne...olejcek, excipial, infadol...a mam taky pocit ze je ich coraz viac...vycesavat mi to moc nejde, kedze mala ma vlasky...prosim porad...uz som z toho zufala, vzdy ked jej dam dolu ciapocku musim jej hlavicku "oprasit" co tam toho tolko ma 😨

a este otazocka...sampon na vlasky ano alebo nie?

dakujem

mizulienka
11. mar 2009

ahoj annag 😵
chcela by som ta poprosit o radu. Moj maly bude mat 7 mesiacov a vazi 10,3 kg a meria 73 cm.
Jeho porodna vaha bola 3500 a 51 cm. Sme teraz na prazdninach u starych rodicov a nepocuvam nic, len ze maly je prilis velky a ze mam obmedzit dojcenie a namiesto mlieka mu mam dat iba caj.
Maly papa kazde 3-4 hodiny, v noci uz nepapa vobec.
Co si o tom myslis? Myslis, ze z materskeho mlieka moze byt babatko potom v buducnosti obezne?
Mne sa to nejako nezda...podla mna materske mlieko je to najlepsie co mu mozem dat...a ked tak rychlo pribera, tak to ma mozno nejak v genoch, alebo co...no fakt neviem 😒
Asi pred 3 tyzdnami sme zacali s prikrmami, ale zatial iba zeleninka na obed a potom mu dam este papat mlieko.

Poradis mi prosim ta? Som tu pod tlakom a zacinam vahat, ci robim dobre, ze mu davam mlieko namiesto caju...aj ked vnutorne s tym nesuhlasim
🤐

dakujem pekne 🙂

annag
11. mar 2009

zuzi, no vidíš, sama vieš ako sa to dá najlepšie
labelka

princíp je šupinky oddeliť od pokožky - mne sa osvedčil olej, zuzke nechtíková masť, v podsate je to jedno, ide o to pokožku na hlávke zmäkčiť, zvláčniť tak, aby sa šupinky od kože oddelili - niekedy zrejme stačí iba pomasírovať,najmä ak ide o holé hlávky, inokedy ich treba nadvihnúť nad kožu - mne sa osvedčila pinzeta s oblými koncami, niekedy pomôže pinteta na obočie, niekedy aj hrebeň (mne sa neosvedčil), niektoré mamičky to zoškrabkajú nechtom. Ak sú šupinky už iba vo vláskoch a nie na pokožke, je to v poriadku a ide len o vizuálny problém. No pokiaľ šupinky - maz zostáva prilepený na pokožke, tak pod ňou sa môže koža zapáliť, lebo pod tým nánosom nedýcha. Mne sa to pri vlasatých deťoch podarilo vždy tak, že som olej nahriala, šupinky oddelila od pokožky. Potom som vlásky umyla šampónom a vyčesala šupinky. Aj vytriasla, bábo som si naklonila nad umývadlo a šupinky zo suchých vláskov som odfúkla. Po pár dňoch bolo vždy dobre.

Ja šampón nepoužívam denne, len raz - dva krát do týždňa a len trošku, aby sa pokožka príliš neodmasťovala. Dokonca vlásky každý deň neumývam ani vodou, práve preto, aby nebola koža príliš suchá .

annag
11. mar 2009

mizulienka, ale je aj riadne dlhý, to okoliu nevadí, však 😉 . Pomerom výška - váha spadá do tabuliek, 25% detí takto váži. To isté s dĺžkou, je dlhý, ale tiež až 25% detí meria v jeho veku rovnako. Tvoje dieťa je priemerné dieťa roku 2001 v ČR. Slovenský graf takto aktuálny nemám, ale myslím, že SR a ČR sú stále si stále veľmi podobné.

Len pekne pozvoľna pokračuj s príkrmami a nedaj sa zlomiť. Deti dojčené sú v puberte menej náchylné na obezitu. Ich metabolizmus pracuje inak. Práve dojčenie ho pred vznikom obezity chráni, pokiaľ ho naučíš na zdravú výživu , nebude mať v budúcnosti žiaden problém. A zo sladkého čaju môžu iba priberať, nič pozitívne v ňom nie je. Keď už, tak vodu, ale načo, keď má zatiaľ dosť MM. Tvoj malý predovšetkým rýchlo rastie, dojčením mu v tom nebrániš a to je správne. Ide vlastným tempom. 🙂