Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
4. aug 2009

mneme - vždy treba miešať mliečko rovnako teplé, teda ak chceš priliať do už schladeného nové, najskôr ho samostatne schlaď a až tak prilej k už nazbieraným dávkam, zbierať ho môžeš 24 hodín. Môžeš dať okamžite zmraziť aj čerstvo odsaté mliečko - no tam by bolo treba dosiahnuť šokové zmrazenie - teda ak má mraznica takú funkciu. Mliečko by sa malo totiž čím skôr zmraziť v jadre na mínus 18 stupňov.Do zamrazeného už však čerstvé mliečko neprilievaj. Inak - toto platí pre prakticky každú potravinu, ktorú chladíme či mrazíme - podľa Potravinového kódexu.

čaje - oboje je správne - áno, tie bylinky môžu bábetko dráždiť a reflux zhoršovať. A takisto zväčšujú laktáciu, bábo pije hltavo a reflux sa objavuje častejšie, resp. stále - úpravou dojčenia sa reflux dá eliminovať takmer vždy .

annag
4. aug 2009

tin, výborne, som veľmi rada 🙂 áno, ak nepomáha bez predpisu antimykotikum, treba nasadiť silnejšiu zbraň - kortikoidy - a tie sú na predpis - a predpisuje ich KOŽNÝ lekár - ten sa zaoberá pokožkou prsníkov, gynekológ sa zaoberá prsiami zvnútra - napr. ak ide o zápal prsníka. 🙂

annag
4. aug 2009

ali27 - napíšem do IP, musím Ti dať krížový výsluch 😀 , ale nemyslím si, že by si mala ozaj krízu - prsníky sa nemsuai nalievať, naopak, pri častom dojčení sa tento efekt stráca a mliečka je veľa , skôr ide o to, že sa necítiš isto a spokojne - to je pri úspešnom dojčení prekážka 😉 🙂

annag
4. aug 2009

bianocka, tých 100ml je za celý deň či na jeden raz? kvalita mliečka je iná, ak mamička odsáva a ak dojčí. Ale skôr by som Ti radila odsávať uprostred nejakej dlhšej prestávky a pravidelne každý deň stále rovnaké množstvo a rovnaký počet odsatí. Pretože inak budeš mať nerovnováhu , ktorá môže vyústiť do upchatia prsníkov, alebo extrémnej nadprodukcie ... (teda napr. si povedz každé ráno 100ml , večer 50ml a dodržuj to každý deň)

K príležitostnému dokrmu - je lepšie mraziť si asi polovičné dávky, aby sa mliečko zbytočne nevylievalo - lebo je bežné, že detičky v takýchto prípadoch toho veľa nevypijú a radšej si na mamičku počkajú - radšej babka rozmrazí mliečko na dva krát, ak bude treba - ide to rýchlo.

annag
4. aug 2009

bibi, veľmi ťažko sa mi číta, ak pediater zakáže dojčiť 😔 . AK bábo po dojčení grcká - zrejme má nesprávnu polohu pri dojčení, alebo sa zle prisáva, alebo reaguje na tok mliečka - pije hltavo. Pre kamošku by v tejto chvíli bolo ideálne spojiť sa s poradkyňou, ktorá by sa pozrela ako dojčí - zrejme by hneď zistili i príčinu grckania a ukázala kamoške, ako bábo dokrmovať priamo na prsníku cez hadičku ... a možno by o nejaký čas aj plne dojčila - pokiaľ bábo neodmieta prsník, je to dokonca veľmi reálne 🙂

www.mamila.sk - nech sa niektorej z BA ozve - je ich tam kopec a každá by jej určite pomohla 🙂

bibi1711
4. aug 2009

Dakujem annag, ja som bola tiez sokovana tym rozhodnutim...je to asi najjednoduchsie, ale isto nie najlepsie.Este raz dakujem.

annag
4. aug 2009

rony, to fakt už má 10 mesiacov ? No jasné, rovnako ako vtedy 😀 Odsávať, aby si si udržala laktáciu a trpezlivosť - ju to prejde - zrejme ozaj len tie zúbky zaúradovali. Pokiaľ si laktáciu udržíš, myslím, že sa ešte chytí. To hryzenie bude len z nervozity - ak bábo ozaj pije, nemôže hrýzť, hrýzlo by samé seba - spodné zúbky prekrýva jeho jazýček ... Hryzie teda na začiatku dojčenia, alebo na konci dojčenia - treba odsledovať, kedy je ozaj hladná, pohroziť, aby nehrýzla, prsník poprípade i stláčať, dojčiť v inej polohe, inom prostredí - proste ako klasický bojkot - to už poznáš 😀

rony253
4. aug 2009

annag dakujem, tak ja som to moje uz velke dieta ako pises prave dokojila a nekusala 😀 ale bola v polospanku, lebo som jej dala aj pred spanim panadol, bola uz totalne ubolena a buchala si po puse a plackala. v noci je to ine ako napr rano ked uz totalne prebrata, vtedy zacina vymyslat, tak uvidime, zase ma caka starý kolotoc, ma porazi 😀 ja ked jej hrozim a poviem nono a kyvem s prstom opakuje po mne a kyve aj ona a povie nene, no hotova komedia je u nas, tazke si robi zo mna dobry den 😀 . tak uvidime, asi ja zajtra znova do tej nemocnice pojdem a poziciam si tu odsavacku, skusim aj cez den odsavat a davat do mrazaku pre horsie casy. inak dakujem a prajem pekny vecer teda dobru noc a vam skore uzdravenie 😉

mneme
4. aug 2009

annag, dakujem, budem mrazit podla tvojich instrukcii. s tymi cajmi ma to mrzi, fakt mi s mlieckom velmi pomahaju

annag
5. aug 2009

rony253 - no vidíš, ak chce, tak sa chytí, koťuha malá, už teraz si z mamičky robí dobrý deň 😕 😅

mneme - ja som Ti tuším mala čosi k refluxu napísať, však som dlžná odpoveď? musím to tu pohľadať ...

deťúrence sú už zdravé, tak snáď už budem viac stíhať 😀

ali27
5. aug 2009

annag, dakujem. budem sa tesit na tvoje spravy v IP.
dala som 3 lyzice senovky, pachla som po tom este 3 dni. a dnes som si dala dalsiu davku. mliecka je sa mi zda viac, aj sa rychlejsie spusta. beriem popri tom aj homeo, takze neviem comu mam vdacit.... 🙂

mneme
5. aug 2009

annag, mas toho vyse hlavy, mas uz deticky zdrave? nehladaj, pytala som sa ta na nutriton, ale po 5 dnoch som to s nim vzdala. jednak sa mi zda, ze polohovaci rezim a castejsie kojenie vo vertikale dcerke pomohlo, jednak narvat do nej tu gebuzinku lyzickou pred jedlom som povazovala za vyslovene tyranie. teraz jej davam po jedle cajovu lyzicku gastrotussu, neviem ci zabera, ale neodmieta ho a celkovo sa mi vidi spokojnejsia, obcas sa dokonca na prsniku zacne chichunat 🙂 niekedy po jedle place, lebo ju skruca, obcas grcka, celkovo je cez den skor cula a nepokojna, takze sa jej musim venovat na sto percent, dokonca ani na prechadzkach uz velmi nespi. zato v noci to dohana, takze si nemozem stazovat - hlavne nech uz z toho chuda rychlo vyrastie a moze si konecne naplno uzivat slast z papania 🙂

wali
5. aug 2009

annaq - tak u nas sa kakanie rapidne zvysilo (predtym cely den nic). teraz cez den kaka aj 4x, v noci raz. cikanie je tiez v pohode - zakazdym ked ju idem kojit, prebalujem a vzdy je plienka nacurana, takze myslim, ze teraz to je tak, ako by malo byt. dakujem este raz! 🙂

nikanika28
5. aug 2009

Ahoj annag, dost casto chodim na tuto stranku nacerpat nejaku tu inspiraciu, len teraz by som potrebovala pomoct asi aj ja.. 😅 . Ide o to, ze mam pocit, ze mi mizne mlieko. Mam neskutocne mnozstvo nastudovane z netu o technike kojenia, o bojkotoch o znizeniej laktaci..proste som tu skoro stale nalepena a snazim sa zistit, co sa vlastne deje.
Klarka bude mat 3mesiace, je plno kojena, ale...v poslednej dobe je to ozaj boj. Uz mam pocit, ze to nezvladam. Mala sa po troch minutach zacne hnevat, vypluvat prsnik, nepomoze ani ina poloha. Tak menim prso a znova, po 2-3 min sa zacna hnevat, plackat, odtahovat. Zrejme je tok mlieka uz pomalsi a asi sa jej to nepaci. Mlieck sa spusti po chvilke, vtedy taha ako diva. Takto menim prsniky pocas papania niekedy aj 4-5krat, ale ku koncu uz nechce vobec. Vcera som si po troch hodinach od posledneho kojenia odstriekala o polnoci dokopy 20ml z oboch prsnikov... 😖 ..co je teda zalostne malo. Teraz po papani keby som odsavala, tak neodsajem nic... Klarka kaka velmi malo, ale zato pribera, dobre prospieva. Ocikane plienky su skoro vsetky, ked prebalujem, cize tych 6-8 ich urcite je. Za mesiac pribrala kilo, som zvedava, kolko bude vazit o tyzden vo stvrtok. Je to taka mala bublinka mischelinka 😀. Takisto je velmi kludne a usmievave dieta. Vecer zaspi o 20-21hod (podla toho, na kolkykrat sa jej podari napapat) a spi az do tej 5.30-6.00hod. Tak keby bola hladna, asi by sa budila castejsie, nie?
Och som sa rozpisala.....este...prsniky ma pri kojeni nebolia, nebyvaju naliate, ani nepotrebujem prsnu vlozku. Niekedy rano byvaju naliate viac, ale po papani to hned zmizne.
Pijem dost tekutin -- si myslim -- ...vineu, vodu, caje na podporu tvorby mlieka, zacala som brat homeopatika ricinus CH5...proste uz neviem, ako dalej. Malu prikladam vzdy ked si poziada..niekedy kazdu polhodku, niekedy aj po 3-4hodinach.
Mam si odstriekavat po kazdom papani mliecko, aj ked nepotecie uz?
Dakujem Ti za kazdu poskytnutu radu ..... 😉

nikanika28
5. aug 2009

este som mohla dodat, ze mala sa narodila tak ako aj Lukasko (Lukaska som kojila asi mesiac, potom este asi mesiac+dokrmovanie), sekciou 14.5. s vahou 3900g a 52cm, z porodnice sme odchadzali s vahou asi 3700g a 9.7. vazila 5300g a 61cm. A ktomu kakaniu - kaka niekedy aj az po 7dni, aj to jej musim trosku pomoct rekt. rurkou.

bianocka
5. aug 2009

Annag, tych 100 ml je na jedno odsavanie. Hlavne rano je to tolko, potom cez den cca 60-80 ml na jedno odsavanie.
Malicka uz bola s babkou a davala jej odsate mliecko, vypije naraz cca 140 ml, necaka na mna 😅 Len chce potom papat skor, aspon sa mi zdalo. Preto mi napadlo, ci nahodou to odsate mliecko nie je iba predne. Cize to tucne zadne mliecko sa jej tym padom nedostava.

Neodsavam si pravidelne, raz ano, raz nie. Zatial som s prsiami problem nemala. Takze mala by som radsej odsavat pravidelne? Hrozi dajme tomu aj strata mliecka?

Dakujem! 🙂

annag
5. aug 2009

nikanika - ešte mi napíš, ako spinká cez deň a či sú všetky dojčenia takéto, alebo sa medzi nimi niekedy nájdu aj iné, pokojnejšie

bianocka - máš veľkú nadprodukciu, bolo by vhodné ju zmierniť , ešte mi napíš, ako maličká pije na prsníku , ako priberá a ako kaká

bianocka
5. aug 2009

Annag, pije vacsinou cca 15-20 min (niekedy vsak aj len 10 min, niekedy 30 min) v klasickej polohe, pribera pekne (narodila sa 3750g, z porodnice sme odchadzali 3400 g, lebo mliecko sa mi az na 4-5 den poriadne urobilo, vcera mala 4690 g - 6 tyzdnov a 1 den), kaka skoro do kazdej plienky - prazenicky 🙂
Je nadprodukcia problem? 😖

nikanika28
5. aug 2009

Annag, vacsinou rano o tej siestej je to najlepsie, vtedy sa napapa na prvy sup a spinka do 7-7.30, potom sa znova napapa a driemka. POtom vacsinou okolo 9-tej-10tej, pred tym ako ideme von, to je uz nekludne papanie, ale este sa to da. Potom papame o tej jednej a od vtedy je to uz ozaj na nervy s papapnim.
Cize spi asi dva-krat doobeda po hodine zhruba, niekedy to potiahne dokopy, ale to ozaj malokedy, potom poobede uz pomrnkava po papani, tak sa natahujem hore-dole s kojenim. Ale dnes napriklad spala skoro od 12-tej do 15-tej hod. POtom sa ponervacila pri papani a vonku skoro vobec nespala, pozerala, obcas bola nekludna...a tak dookola. Teraz vecer som ju o siedmej okupala, prvykrat papala dokopy z oboch prsnikov max. 5minut, musela som ju zas dudlom ukludnit, zdriemla, po 5min. sme papali znova, ale to neviem, ci bolo po minute z oboch....teraz znova spi...tak neviem. Este budeme urcite 3-4krat papat.
Uz mam pocit, ze nerobim nic ine, len sa natahujeme s papanim...je to o hubu, este teraz, ked mam maleho cez prazdniny doma...ach jo..ako by povedal Lukas 🙂

nikanika28
5. aug 2009

bianocka, co keby sme si to vypriemerovali? 😀 😀 Zeby si mala Ty menej a ja viac.. 😉

nikanika28
5. aug 2009

no, herecka sa zas zobudila, zacina sa skrkat, tak ideme sa trosku zas ponatahovat pri prse 😖

nikanika28
5. aug 2009

tak sme "napapani". Ale nahriala som si prsnik teplym uterakom a tentokrat pila asi 4min, ale len z jedneho. Po minute sa tvarila, ze spi..tak som zacala stlacacu techniku, nachvilku zabralo, trosku tahala...A teraz zase spinka, bublinka moja

annag
5. aug 2009

bianocka, no Ty by si odchovala aj trojčatká 😀

nadprodukcia nemusí, ale môže byť problém - ak sa mliečka tvorí veľa, bábetko sa nemusí dostať k zadnému mliečku - po dojčení by si mala nap. cítiť výrazne prázdny prsník . AK bábo pije menej zadného mliečka , tak mliečko prechádza rýchlo tráviacim traktom - to takisto nevadí, pokiaľ je bábetko spokojné a pekne prospieva, dokonca nevadí, ak je stolica niekedy aj zelená. Vadí to, pokiaľ prestane priberať, pokiaľ má koliku, záhu či iné tráviace problémy. Ak sa tvorí nadbytok mleička, môže nastať situácia, kedy si bábo nebude vedieť poradiť s tokom mliečka - mamička má veľa mliečka a bábo paradoxne zostáva hladné, lebo sa nedokáže spokojne a súvisle napapať, vyvoláva si dokonca reflux, pálenie záhy ... No a môže narobiť šarapatu i s prsníkmi - ak sa prsníky dlhodobo horšie vyprázdňujú, zvyšuje sa v nich hladina inhibítora - dopamínu, ktorý laktáciu tlmí - stáva sa, že jeden večer napr. ide mamička spať s plnými prsníkmi a ráno sa prebudí s mäkkými - laktácia sa utlmí - buď sa mliečka bude tvorť koľko bábo potrebuje,alebo deň -. dva i o čosi menej - ale nekoľkými odsávaniami, resp- častým dojčením, si bábo mliečko vyrobí . Niekedy sa však môže stať, že to neprebehne takto jednoducho, ale dôjde k bolestivému zápalu prsníka ...

ak nechceš, aby nadpordukcia nebola problém, tak by si sa mala rozhodnúť - buď budeš stále odsávať mliečko a napr. ho odovzdávať do laktačnej banky, alebo ju utlmíš len na potreby bábetka . Ak mliečko odsávaš, tak sa ho tvorí stále o čosi viac, pretože častejším vyprázdňovaním prsníka sa hladina prolaktínu - hormónu, ktorý tvorí mliečko, zvyšuje. Ak odsávaš nepravidelne, tak sa zvyšuje riziko upchatia prsníka - teda ak máš záujem odsávať, tak si stanov, koľko mliečka chceš odsať napr. ráno, koľko večer a to doržuj. No, pokiaľ nechceš laktáciu utlmiť, tak odsávanie pred dojčením bude treba zrejme zachovať, lebo malá si asi so silným tokom mliečka neporadí a ani sa k zadnému mliečku nedostane.

- je skôr možné, že maličká vypije z prsníka na jeden raz viac mliečka než 140ml. Ťah bábetka z prsníka je iný, než ťah odsávačky, je ťažko povedať, aké mliečko to je - inak to vidíš - pokiaľ ho odsaješ, tak po chvíľke začne sedimentovať - na vrchu by sa mala vytvárať "smotana" - tuk. Pred podávaním je potrebné preto mliečko dobre pretriasť tak, aby vzniklo opäť perfektné mliečko. Len upozorním, že je riziko podávať odsaté mliečko ak to fakt nie je nevyhnutné a ozaj by bolo ideálne vyvarovať sa fľaši - aj mamičkám s veľkou tvorbou mlieka môžu detičky prsník odmietať - mliečko nikdy netečie rovnako, fľaša je tichý zákerák.

annag
5. aug 2009

nikanika, bianocka je presila, mohla by sa deliť s viacerými mamičkami 😅

- myslím si, že malá má hlavne nedostatok spánku - unavené bábo sa dožaduje prsníka, aj keď nie od hladu, ak je veľmi unavené, nedokáže zaspať vôbec, vzniká nekonečný kolotoč - skôr by som sa zamerala teda na to, aby poobede dobre spinkala - len ako však? 😀 šatka, vak u Vás nefunguje? kočíkovanie častejšie? maličká by mala do 2 hodín spinkať, ak sa jej to nepodarí, je unavená a podráždená ... potom si z nej unavená i Ty, mliečko sa zle spúšťa - mamička potrebuje byť fit, ak má dojčiť

- nočné dojčenie vynikajúco podporuje laktáciu, skúsiš, či by sa podarilo dojčiť ju pár dní v polospánku cca každé 2 hodiny?. Ak bude tuho spinkať , nechaj ju, ale ak by bola ochotná sa rozpiť, tak sa tvorba mliečka určite zvýši. Asi Ťa táto opoveď nepoteší, určite máš toho po celom dni po krk, ale fakt to môže pomôcť v tejto chvíli - ide ozaj o pár dní ...

cherries
5. aug 2009

ahoj annag po dlhsom case ale opat potrebujem tvoju pomoc , od vcera mam lavy prsnik strasne tvrdy a bolavy , nie je cerveny a aj mliecko mi ide kedze mali sa napapal z neho boli ma to v kuse co to moze byt ??? Dojcim na poziadanie a to ma mali 14 mesiacov . SDakujem vopred velmi pekne 🙂

nikanika28
5. aug 2009

Annaq, neviem, ci to bude tym spankom. Ona aj ked cely den dobre spinka, tak to papanie je proste vzdy taketo. Ked sme vonku, spi doobeda vlastne vzdy, niekedy aj 2-3hod. Ono je to vzdy ine, hlavne teraz, ked mam aj maleho doma. Uz to akosi nestiham sledovat 😅
Mam pocit, ze ked poobede nespinka, tak preto, lebo je proste hladna...
No s tym nocnym papanim...co ked si na to zvykne 😅 😅 😅 ? ALe nejako to skusim, asi si ju supnem k sebe do postele... Spi dost tvrdo, svetlo ani hluk ju v noci nezobudi, tak uvidim, ako to bude s papanim.
Ona ked je napapna, tak je veeelmi zlate babo, nepotrebuje sa nosit, skeri sa na vsetkych, pospinka si dobre...no a potom, ked jej netecie mliecko, tak vtedy to zacina..

annag
5. aug 2009

nikanika - no uvidíme, čo sa Ti v noci podarí 😀 , a nemaj hlavne strach, maličkej nič nechýba , pekne priberá, dokáže aj dlho spať 😀

didi83
5. aug 2009

Ahoj annag,

prepac, ze otravujem, ale pobolieva ma zub, chystam sa k zubarovi / mozem si dat pichnut injekciu na umrtvenie ak dojcim? lebo bojim sa, ci to nebude nahodou aj s cistenim korenov a to bez injekcie nezvladnem ... ☹

annag
5. aug 2009

cherries - to ma teší, že sa ešte dojčíte, pamätám si na Teba 😉 🙂

- bude to upchatý mliekovod - skontroluj dôkladne bradavku, či na nej nenájdeš maličkú bodku - pľuzgierik, ak áno, opatrne ho v teplej sprche sterilnou ihlou prepichni - tým sa uvoľní. Ak ho aj nenájdeš, tak či tak si prsník najskôr ručne odsaj - - buď v sprche pod teplou vodou, alebo si najskôr urob na cca 10 min teplý vlhký obklad , potom prsník odsaj až do dna a na taký čo najviac vyprázdnený prsník prilož malého - bradou k postihnutému miestu - ak je boľavé miesto okolo pazuchy - tak futbalovou polohou, ak inde, tak si ho polož na posteľ, stôl ... nakloň sa nad neho a tak ho prilož správnym smerom , na boľavé miesto si daj zábal - octan, slivkový lekvár ...

nikanika28
5. aug 2009

annag, no skusala som malu zobudit a prilozit...ehmm...otvorila jedno oko, zamracila sa, naspulila pusinku, zalozila rucicky....a bolo dopapane...dala mi jasne najavo, co si o tom mysli 😀 😀 😀