Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kaskya
20. feb 2010

Dakujem Ti Annag,
cca týždeň som si odsávala mlieko ako si mi radila a laktacia sa znova pekne rozbehla 😉
Neverila som, ze by som ako tak mohla este kojit, no necakala som tak vyrazne zlepsenie 🙂 som taka happy.
Dakujem Ti 😉

annag
20. feb 2010

kasyka - veľmi sa teším, paráda 🙂 🙂 🙂 🙂

annag
20. feb 2010

prepáč, skomolila som Ti nick 😔

pridala som článok o menštruácii

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/20/kojeni...

given
20. feb 2010

Annag, prave to citam a jedna veta mi nedava zmysel, nema tam byt "odstavi"? 🙂
Ale znie to srandovne:

"Mamičky sa väčšinou menštruácie zľaknú , majú pocit, že už majú mliečka málo a bábätko sa v najbližšom čase objaví. "

annag
20. feb 2010

diduska777 - písala som Ti včera do IP.

každopádne - zvládaš to veľmi dobre, pokiaľ je malá ochotná na prsíčku zostávať tak dlho, vyzerá to veľmi dobre 😅

- prdíky sú určite pre nadprodukciu, vymiznú , keď sa laktácia utlmí. Je výborné, ak jej prsíčko dáš, keď sa jej čká.

Maličká má 6 týždňov, nemusíš to riešiť radikálne, stačí, ak budeš dlhodobo dojčiť 2 dojčenia za sebou z toho istého prsníka (teda do cca 6 hodín ak som správne pochopila) . Bez ohľadu na to, či bude prsník, z ktorého dojčíš za sebou celkom prázdny alebo nie. Neviem, ako dlho to už tak robíš, ale treba takto postupovať aspoň 5-7 dní.

annag
20. feb 2010

given, ďakujem 😀 , odstaví má byť, jasne 😅 .

given
20. feb 2010

A mozno sa aj objavi, nie? Nejake dalsie 😀

annag
20. feb 2010

mikat, no jasné - ochorenie - soplík bábetku veľmi vadí pri dojčení, však ak má plný noštek, nemá ako dýchať - musí sa púšťať, resp. nakoniec aj rezignuje a neje vôbec ....

noštek treba vždy pred dojčením odsať. Dávaj mu do nošteka viackrát za deň čerstvo odsaté mliečko po kvapkách, dokáže zázraky ...

vecičky Ti neviem poradiť ...

annag
20. feb 2010

no veru 😀 . O antikoncepcii a dojčení budem písať 😀

janulka182
20. feb 2010

Ahoj Annag.
Mam asi dost divnu otazku po 3 mesiacoch odsavania 😅 :
Ako poznam, ze som prsnik vyprazdnila uplne, teda, ze som z nich dostala aj na tuk bohate mliecko? Citala som, ze je tazsie dostat toto mliecko z prsnika odsavanim, tak ma napadlo, ci robim vsetko spravne 😕 . Ja odsavam odsavackou kym mliecko tecie, striedavo oba prsniky ako si mi poradila. Popri odsavani prsniky stlacam. Ked uz nejde skusam rucne, ale to mi moc nejde, no par kvapiek vytecie vzdy. No ale pokial mam stlacat? Staci, ze mam pocit prazdnych prsnikov? A ked uz nemavam zapaly prsnikov, znamena to, ze to robim spravne?
A ked nam mala menej pribera, neznamena to, ze jej davam menej tukoveho mliecka a odsavam zle?
Dakujeeeem 😵

annag
20. feb 2010

janula.k

deti v skutočnosti málokedy reagujú na stravu mamičky, skôr bude príčina inde. Pri jedle sa objaví reakcia do cca 6 hodín, ale môžeš počkať aj o čosi dlhšie.

http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

pichanie v prsníkoch - zápal sa málokedy naraz objaví v obidvoch prsníkoch. Ale je možné, že sa obidva prsníky horšie vyprázdňujú. Infekcia sa prejavuje najmä tým, že bradavky či dvorce sú poškodené, majú iný vzhľad, minimálne sú citlivé na dotyk či chlad.

annag
20. feb 2010

janulka,

pri odsávaní vždy existuje riziko horšieho vyprázdňovania prsníkov, no ak povytláčaš mliečko ručne a ozaj už ide len pár kvapiek, zápaly , bolesti .. nemáš, zrejme odsávaš správne. malá priberá dobre, možno menej trošku, ale stále v norme

janulka182
20. feb 2010

Dakujem velmi pekne za odpoved 🙂 .

opica
21. feb 2010

ahoj katarinka,
po dlhsom case sa zas idem vypytovat 😉
gregor ma pomaly 8 mesiacov, stale kojim (vychadza to asi 6 krat za 24 hodin). zatial, co sa prikrmov tyka, tak ma desiatu (ovocie) a obed (zelenina a maso). velmi mu chuti (na obed mi zje tych 250 g vzdy, viac mu velmi nechcem davat 😎 ). ale ide o to,ze pomaly by som mu mala zacat zavadzat veceru, resp. olovrant. pediatrcka mi povedala, ze bud na olovrant jogurt alebo na veceru kasu. tak som si vcera povedala, ze idem skusit. vybrala som jednu ryzovu a pozeram na obal, tam bolo napisane, ze sa ma zmiesat 50% vody a 50% mlieka, tak reku, idem skusit odsat, teda po 5 minutach a asi 3 ml som to vzdala a povedala som si,ze to skusim zmiesat len s vodou. jasne, uz bol vecer, cize mi to dobre neslo odsat (a priznam sa,z e som sa zas zdeptala 😅 , lebo uz som par mesiacov neodsavala) a nemala som cas 20 minut odsavat, kedze gregor uz bol hladny. myslis, ze je dolezte davat tam to mlieko? ostatne kase, co som dostala, sa zmiesavaju len s vodou, ale tuto som si vsimla az po otvoreni, ze je tam takyto postup.
inak, jasne, ze to moc nechcel, ked som videla, ake to bolo lepidlo 😉 nuz ale, preto ti aj pisem, co si ty myslis o tychto kasiach? myslis, ze davat na veceru radsej nieco ine? pripadne radsej davat ten olovrant? uz som z toho jelen, tou kasou som zacala, lebo vsetky zname mi vraveli,ze aj ony to to tak robili, tak neviem 😒
dakujem Ti velmi pekne za odpoved, totizto chcem este stale kojit, aspon do roka, ale zas si nechcem odsavanim extremne zvysit produkciu, teraz je to obojstranne vyhovujuce, co sa mnozstva tyka 🙂

jurocko
21. feb 2010

ahoj annag..opet potrebujem od teba radu..
mam synceka ktory ma 1 rok 5 mes.stale ho dojcim..tym ze som teraz nachladena mam pocit ze mam menej mliecka...ti si tu uz raz pisala co je dobre na zvysenie tvorby mlieka..co tak najviac pomaha

vies pre mna je kojenie velky vyznam lebo prvu dcerku som kojila 2 róky a 2 mes.az dokym som neotehotnela.....aj maleho by som velmi rada kojila aj do dvoch rokou...
kojim ho rano,pred spanim ale ked sme vonku tak zaspinka aj bez cici samozrejme vecer bez toho sa neda a v noci..dakujem ti..porad mi.... 😉

helkaj
21. feb 2010

Milá annag a ostatné maminky,
chcem sa spýtať? Dá sa ešte zvýšiť produkcia mlieka pri 10,5 mesačnom bábätku? Akým spôsobom?

Ide o to, už som to písala, že cez týždeň sa kojíme väčšinou len ráno, večer, v noci (chodím do práce) a cez víkend to trošku dobiehame aj cez deň, malá si rada "cucne", tak ponúkam. Neviem, či má dosť mliečka.
Ona úplne odmieta UM, aj keď predtým vypila tak jednu dávku, v prípade núdze a mojej neprítomnosti. Takže pokusy s UM vzdám, len by som chcela mať istotu (je to v§bec možné??), že má dosť z môjho mliečka.

Ešte mám otázočku: tak o 2 týždne idem pracovne preč, vrátim sa neskoro večer a ja neviem akým spôsobom jej dať "večeru"? čo jej dať a kedy, aby nebola hladná. Ona máva väčšinou okolo 17.00 kašu a potom sa o 19.30 kojíme. No ako to urobiť, aby to zvládla malá aj otecko? 😕
Alebo čo dávate mamičky na večeru, poraďte nejakú inšpiráciu. Ďakujem a krásnu nedeľu.

annag
21. feb 2010

opica, mojim deťom kaše tiež nešmakovali 😀 , naša malá má 15 mesiacov a kašu ešte nevidela...

kašu dostatočne dojčené dieťa nemusí jesť. Prečo:
- má dobrý prísun mliečka dojčením
- obilniny sa dajú podávať v inej forme, napr. chlieb, cestoviny, resp. ako doma pripravená z nejakej obilniny a ovocia či zeleniny k tomu: napr. ryžová kaša s jablkom, ovsená kaša s banánom a hruškou ...

- odporúčam dať tretí príkrm aspoň 2 hodiny pred spaním, aby nešiel spinkať s preplneným bruškom

annag
21. feb 2010

jurocko,

tu píšem, čo všetko môžeš skúsiť:

http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/ako-po...

annag
21. feb 2010

helkaj, platí to isté, čo som písala jurocko

- laktácia sa dá zvýšiť len častejším vyprázdnením prsníkov ideálne vziať si bábo k sebe do postele a dojčiť ho často i v noci, resp. odsávať - no vo Vašom veku je to fakt náročné, dojčenie je ľahšie

- pomôcť si laktagogami , liekmi ...ako píšme v odkaze

- večer - otázne je, či si vôbec niečo ešte po kaši vezme. Večerné dojčenie je pre ňu najmä rituál, ktorý jej môže chýbať. Myslím, že jej bude stačiť už len trošku vody, šťavy či čaju ak dávaš a ona si radšej počká na dojčenie keď prídeš v noci domov

helkaj
21. feb 2010

annag ďakujem za tvoju rýchlu odpoveď, ešte pozriem zvýšenie laktácie.
si náš anjelik, pripravený vždy poradiť a pomôcť 🙂 🙂 🙂
ako ti to oplatíme???
Ďakujeeem ešte raz.

monivo
21. feb 2010

ahoj Annag, ráda bych se zeptala. Stále pro svoji malou dcerku odsávám, docela se to zlepšilo, cca 80-100ml. Teď mám trochu pocit, že mě jedno prso(to, ze kterého je větší množství MM) bolí. Nebolí samo od sebe, jen když si ho prohmatám, tak mě na vnější straně, jako dole bolí. Přitom by mělo být prázdé, po odsátí.

Nevím, jestli dobře odsává. Všude se píše, odsávát max. 30min. Myslí se, obě prsa nebo jedno? Já odsávám každé prso 10min a zároveň, dokud nic nevytéká a také jsem teď okoukala, že si ještě prso stlačím. Odsávám i v noci. Bojím se, abych neměla zánět. Teplotu nemám. Děkuji za odpověď.

Tu plískavici jsem zatím nekoupila, četla jsem, že její aroma prosakuje kůží a člověk je cítit, takže to zkusím, až by nastala krize 🙂

opica
22. feb 2010

katarinka,
dakujem 🙂
jasneze som skusala tie dve hodky pred spanim (to sme uz raz spolu riesili). tiez som rozmyslala, ze kedze mi uz zacal jest aj ovocie (konecne po 3tyzdnoch), tak mu do toho skusim nastruhat jablko alebo hrusku a uvidime.
ked nebude chciet, tak nebudem nasilu pchat a pockam este chvilku a skusim mu dat obilniny (este nedavam). lebo tiez asi budem potom uz sama varit kase z krupice, pripadne ovsenych vlociek, ved uvidime (samozrejme len s vodou).
vdaka 😎

denuska82
22. feb 2010

Ahoj Annag,
chcela by som sa poradit. O dva tyzdne bude mat nas drobec 6 masiacov. Je plne kojeny a doteraz jedol kazde 2, niekedy 3 hodiny. V noci papal dvakrat, niekedy trikrat. Koncom januara mu zacali ist zubky a velmi zintenzivnil nocne papanie, na kazdu hodinu, dve. Najpr to bolo skor len mojkanie, ze si trochu cucol a spinkal dalej, ale v poslednych dnoch chce papat kazdu hodinu a pol a intenzivne taha. Dokonca vcera vecer a dnes rano sa napapal z jednej strany, ale po pol hodine uz bol zase hladny, takze sme papali aj z druhej strany. Doteraz mu jedno prsko stacilo.Moze to byt tym, ze uz je vacsi a aj hladnejsi? 😀 Alebo to ovplyvnilo aj ockovanie?Minuly tyzden v dtredu ho ockovali, druha davka hexavakciny a tetanovka. Po nom bol mrzuty a chcel sa vela mojakt, co je prirodzene, ked ho boleli nozicky. 😉 Stale ci velmi cmula pasticky a sucha dasienka, takze mozno mu idu aj dalsie zubky.S prikrmamy som chcela zacat az po ukonceni 6 mesiaca.Alebo mam zacat uz teraz? Davam mu jest na poziadanie, cez den aj v noci, ale to velmi caste nocne budenie je unavne.

cipuska_
22. feb 2010

Ahoj Annag, chcem Ta poprosiť o radu, posledný týžden sa to akosi všetko na mna sype, malá začala riadne grckať najprv som si myslela že preto že sa dosť napapala a ušlo jej ale potom sme boli na poradni a malá za mesiac pribrala len 200g (4820g), doktorka nás hned objednala na sono a máme kojiť každé dve hodinky.
no ale do toho som ochorela a mám laktačnú krízu.
mám dávať nutriton, len malá to lyžičkou absolutne nechcela (zarábala som s vodou)všetko vyplúvala až mne do vlasov.no a spravila som chybu-začala som jej to zarábať slabšie a do flašky ale s mojím um odsala som si tak 30 (minula som si aj všetky zásoby z mrazáku)a to ked vypila tak som ju potom dokojila a pokial stále plakala tak som jej asi 4 krát zarobila aj UM(nechcela som ju nechať hladovať kedže pravdepodobne bola posledný mesiac hladná)to fungovalo asi tri dni ale potom začala odmietať prsník tak som hned vyradila flašu, nutriton jej dávam len cez lyžičku a s mojím mliečkom a potom ju dokojím, niekedy je to v pohode ale niekedy sa mi neche prisať potom ked sa prisaje tak chvilku pije a potom sa jeduje krúti tak zmením polohu, a striedam jej aj prsník, ale prsia mám uplne mekke. pijem vela už so mskúsila všetko na zvyšenie tvorby mlieka, ráno je to najlepšie dnes som aj po dlhej dobe citila v druhom prsníku ihličkovanie pri kojení a začalo mi trošku tiecť ale vobec sa mi už nenelievajú aspon to necítim.neviem teda či sa jej len nechce tahať alebo nemám mlieko lebo asi po pol hodinke od jedenia som odsala 30ml z obidvoch.
ak mi aj po krmení stále plače čo mám robiť? už sa trápime takto týžden, zajtra ideme na preváženie tak dufam že aspon troška pribrala.

tilly
22. feb 2010

ja by som sa chcela poradit, ako mozem cvicit? chcem ist na aerobic dnes prvy krat, budem si davat pozor, aby som nemala svalovicu kvoli kyseline mliecnej a tak, ale mozem cvicit aj inak? co takto vacufit (cvici sa v takom kyslikovom stroji, horna polka je mimo a spodna polka tela je v takom vakuu a tam sa cvici...

a mozem ist na lymfomasaz? lymfodrenaz asi nie, ale masaz?

a take stroje, pri ktorych sa maju akoze uvolnovat toxiny z tela? to sa budu uvolnovat aj do mliecka? takze to by asi nebolo moc vhodne, ze?

maly ma tri mesiace a plne dojcime 😉

mneme
22. feb 2010

Ahoj katka,
postupu zavadzaniu prvych troch prikrmov dojcatam je vsade venovana dostatocna pozornost, ale nikde sa neviem docitat, ako dalej po 9. mesiaci a preto by som sa rada obratila na Teba, pripadne Ti vnukla myslienku, aby si na svoju web-stranku perspektivne doplnila nieco aj k tejto teme. Tiez by ma zaujimalo, ako v suvislosti so zavadzanim dalsich prikrmov upravovat dietatu denny rezim. Dcerka ma teraz 8,5 mesiaca, pediatricka mi odporucila davat od dovrseneho 9. mesiaca tuhu stravu aj na olovrant. Hovorila, ze mam zacat davat chlebik, ale ja si zatial neviem celkom predstavit, v akom case, aby sa zaroven chcela aj dostatocne cez den dojcit.
V sucasnosti papava asi takto
- v noci 2-4 krat dojcenie
- 8:00 dojcenie
- 9:30 desiata - ovocie
- 10:30 dojcenie
- 10:30-12:30 doobedny spanok
- 13:00 obed - zelenina + ovocie
- 14:00 dojcenie (obcas nechce)
- 15:00 dojcenie
- 15:00 - 16:30 popoludnajsi spanok
- 17:30 dojcenie
- 19:00 obilnina s ovocim
- 20:00 kupanie
- 21:00 dojcenie

Mam jej davat olovrant po popoludnajsom spanku? Pred spanim sa ju snazim dojcit, myslim, ze by nemala naladu trapit sa s jedlom. Ale zase sa mi to zda dost kratko pred vecerou, ona zase nie je nejaky extra jedak, skor taky normalny. Bojim sa, aby to nebolo na ukor dojcenia - castokrat sa cez den nechce po tuhej strave dojcit. Nestaci jej obilnina na veceru, nemam dat na olovrant cosi ine a na veceru striedat chlebik s obilninovou kasou (robim ovsenu, pohankovu a ryzovu)? Alebo sa jej mam pokusit trochu upravit rezim, aby nechodila tak neskoro spavat? Co myslis?

sloto
22. feb 2010

ahoj Annag, chcem ta poprosit o radu: mala ma akurat rocik, mne uz konci mliecko, zacala som davat sunar - uz asi tyzden. vcera som vobec nekojila uz, lebo tam nic nebolo a aj ked som skusala malu prilozit, tak ma to bolelo ked tahala. ale dnes vecer mam nahucane prsia. moja otazka znie, ako sa zbavit mliecka? co mam robit? nakojit ju, alebo nechat to tak a mliecko sa same vstreba? ako spravne postupovat pri ukonceni kojenia?dakujem ti za radu zas a znovu

annag
22. feb 2010

Ahojte, idem odpovedať

pridala som článok prirastenej podjazykovej uzdičke, ktorá môže spôsobiť pri dojčení problémy, dokonca predčasné odstavenie. Práve teraz máme taký problém s jednou mamičkou, ktorej bábo videlo x lekárov, riešili jeho neprospievanie, minuli sa možno tisíce € na rôzne vyšetrenia a to, že bábo sa nemôže dobre napapať si nikto nevšímal 😔

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/22/priras...

ketkous
22. feb 2010

Mila Annag,skusim poslat to video...
ked zacina pit,je to super,pekne pije,hnevat sa zacina ku koncu alebo ked ju zdvihnem,nech si odgrgne.ano skusala som ju dat na druhy prsnik a aj stlacat ten predosly.Ked ju dam na druhy,tak sa hneva aj vtedy,odtrhava sa a vrti,mrnci..Mam pocit,ze ona velmi malo spi,ze je nervozna aj z toho,v noci sa neskutocne puci a vydava rozne zvuky 😖
doobedu je casto na prsniku,musim ist s nou na cerstvy vzduch,lebo by sme cely den stravili na prsniku.Ona na chvilu zaspi,po par minutach sa zobudi,place,prilozim ju,bud zaspi alebo sa hneva a tak dookola 😝
ale su aj dobre dni a to hlavne,ked je vonku 😀
dakujem

csina
22. feb 2010

annag..
prosím ťa, už druhý večer po sebe sa mi stala taká vec...normálne dojčím väčšinou len z jedného prsníka a malá sa tvári v pohode...Grcká oveľa menej, priberá pekne, teraz má 5kg...Stále ešte veľa spí, najviac bdelá je ráno a večer...no a tu je kameň úrazu...ráno a večer jej nestačia ani oba prsníky...celé ich vyprázdni a naťahuje, cucká, až sa hnevá, že netečie...teda najmä večer je problém, lebo cez noc až tak často nepapá a stihnú sa mi asi viac naplniť...Dudel nemá, ale namiesto dudlíka je zvyknutá pred spaním niekedy cucať môj malíček, prsníka sa sama púšťa. Včera a dnes večer sa presne odohral podobný scénár...zobudila sa po poobednom spánku, trošku popapala, trošku sme sa pomaznali, išla som ju okupkať, potom zase na prsník ten istý čo pred kúpaním..dopila, veľa tam už aj tak nezostalo, skúsila som druhý, ten vypráznila a ťahala a ťahala, až sa skoro spotila, už netieklo, tak sa hnevala...dala som jej na ukľudneneie malíček, tak zúrivo ťahala až ma bolel...bojovali sme asi 2 hod, medzi tým sa mliečko trošku naplnilo, cucla a spokojne zaspala..pred tým sa mi podobné stalo, keď som mala náročný deň a bola som unavená...
čo sa deje? prichádzam o mlieko?