Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

annag
24. feb 2009

akvietocek a ide o dojčené bábo?

katun
24. feb 2009

Annag, Zuzi, vystrasili ste ma.. Moj Adam mal klbiky v tych piatich tyzdnoch 1a- a druhy IIc- predpisal nam ortoped abdukcnu plienku, balili sme do troch mesiacov, vtedy bola kontrola a vysledky boli na oboch nozickach 1a- Povedal, ze uz balit netreba, ze je to ok... A teraz neviem ci je to naozaj ok.. Maly ma teraz 8,5 mesiaca, narodil sa v 36tt, este nelozi, ani sa nestavia na nozicky. Sono robil ten neprijemny stary dedo, ako ho ja volam Dr. Suchanek (ruzinov)

zuz11
24. feb 2009

katun, podla mna je to ok, kazde dieta rozne zacne plazit a stavat sa 😉 nasa hanka bola leniva a zacala sa plazit v 10 mesiacoch a to bola donosena a vidis ake je z nej teraz sidlo 😀 aj chodit zacala ako rocna aj to iba s pomocou a sama az ked mala cca 14 mesiacov, nie je sa kam ponahlat a este budes oplakavat tie casy ked sa neplazil a nechodil 😀

katun
24. feb 2009

Zuzi, ved ja som pri mojej praci aj rada, ze este nelozi 🙂 ja len dufam, ze tie klbiky su ozaj ok, lebo uz neviem komu mam verit, myslim tym doktorov, kazdy ti povie nieco ine, ..

kvietocek7
24. feb 2009

annag ano je to plne dojcene babo-chlapcek.Este sa chcem spytat ci je napr potrebne upravit aj stravu matky - ktore jedla su najvhodnejsie?vdaka

kvietocek7
24. feb 2009

annag prepac ze sa tak vypytujem ale co je to ten tichy reflux?

annag
25. feb 2009

katun, II.c a zrazu o cca mesiac - 6 týždňov Ia - tak toto je také typické "pozoruhodné" zmeranie. Problém je, ži im sa tie deti pri sone hýbu a zmerať to je niekedy problém, skôr to pri prvom raze nebolo II.c , ale to uz je dnes zbytočné asi rozoberať, robili mu nakoniec aj RTG snímku?

- to že nelozí a nestavia sa je úplne normálne a s kĺbikmi to nemá praktcky nič spoločné, on ešte na to jednoducho neprišiel

annag
25. feb 2009

kvietocek, pri refluxe je podávanie čajíkov či vody zbytočné, naopak, iba by viac uškodilo. Reflux je úplne bežný jav pri malých bábetkách, len jedno ho má s výraznejšími prejavmi než druhé. Deti nemajú dozretý zvierač pažeráka a keď si žalúdok preplnia, tak im ľahké mliečko vyteká von. Nedokážu si zjedený obsah v brušku dlho udržať. Práve preto ani voda či čaj nemôžu pomôcť, pretože bábo neudrží v brušku ani tie. Tým, že im ide obsah bruška von, odchádza aj žalúdočná kyselina, ktorá ich páli. Zapiť ju čímkoľvek je len dočasný účinok - tekutina záhu spláchne späť do žalúdka, no ten sa opäť preplní a vzápätí sa vracia znovu - vzniká nekonečný kolobeh pitia a grckania. Ideálne riešenie je čas - bábo z neho vyrastie, kým sa tak nestane, stačí bábo polohovať - musí ležkať tak, aby stále bolo na vyvýšenej podložke akoby z kopca - hlávka a bruško sú vyššie než zadoček a nôžky, bábo odgrgávame tiež vo vyvýšenej polohe, príliš s ním nemanipulujeme po jedení. Dobré je dávať ho do sedačky aby si tam samé odgrglo a bruško sa upokojilo. Bábetko má teda spinkať vo vyvýšenej polohe, ale každému vyhovuje niečo iné a treba to vyskúšať - jednému spanie na boku, inému na brušku, ďalšiemu na chrbátiku. Tichý reflux znamená, že bábo viditeľne grcká len málokedy, ale ostatné príznaky sa prejavujú - teda obsah sa vracia len do pažeráka, nie až do úst.

Strava matky tento jav vlastne neovplyvňuje, dôležitý vplyv má hltavé papanie - treba nájsť príčinu a odstrániť ju, je lepšie, ak bábo papá menšie množstvá ale o čosi častejšie, no nie až príliš často.

V ťažších pípadoch sa mliečko zahusťuje - tak ako keď varíš a zahusťuješ napr. Solamilom, no všetky zahusťovadlá obsahujú veľa cukru, preto sa od ich používania upúšťa, okrem toho zahustená potrava zostáva v brušku dlhšie a problém sa môže ešte viac prehlbovať, resp. pretrvávať oveľa dlhšie obdobie . Zahusťovadol pre takéto deti sa volá u nás Nutriton.

katun
25. feb 2009

Annag, RTG mu nerobili, a dokonca sa im prvykrat aj nieco nenahralo spravne ked ho vysetrovali, tak ja verim ze je vsetko ok, pripadne citam na forach, ze niekde sa chodi aj s 8mesacnym babom estte na kontrolu, mozno do nejakeho sukromneho strediska skusim, aby som mohla spavat pokojne, dakujem za radu.

petruci6
25. feb 2009

annag veris na urieknutie?

pipika
25. feb 2009

Ahojte!
Annag, uz si mi raz poradila s kojenim, za co som ti vdacna. Mam dalsi problem. Mala mi cez den nechce spat v postielke. Zvykla si si na ruky. Uspavam ju na fit lopte, kym skaceme spi, hned ako ju ulozim sa zobudi. Tak isto ak by som ju drzala 3 hodiny na rukach spala by 3 hodiny, ale ak ju dam do postielky 5 minut a je hore. V noci nie je problem. Kojim ju cez den kazde 2 hodiny. V kociku vonku tak isto spinka.
Co mam robit aby aj v postielke spala?
Dakujem

petruci6
25. feb 2009

to by zaujimalo aj mna 😀

pipika
25. feb 2009

Ani tebe nespi?

petruci6
25. feb 2009

v postielke nie
dokonca som citala,ze tam by ani nemali spat cez den,ale iba v noci,aby rozlisovali den a noc,tak som jej kupila lehatko a v tom mi obcas buva,ja ju premiestnujem po byte ako sa premiestnujem aj ja
ale rozmyslala som uz aj nad nosicom,lebo je mi uz tazka na ruky

jaja257
25. feb 2009

annag, velmi dobre si vzdy poradila. Nakoniec bola mala chora, mali sme silnu nadchu a celu noc preplakala. Doktorka dala kvapky a je to ok.

Avsak, chcela by som ta poprosit o niu radu. Mala si zvykla spinkat na brusku. Cez den ani nechce inac spinkat. A ja mam z toho strach aby sa nahodou nezadusila alebo len tak neprestala dychat. Mame nanny ale v postielke cez den nechce spat ani omylom, tam len v noci. Doktorka povedala ze ked zaspinka mam ju otocit na chrbatik ale ona je v tom momente hore a ked ma zlu naladu tak to mam aj skoncertom. Moze spinkat na brusku? alebo jej v tom mam branit?
Okrem toho mam ten isty problem ako pipinka a petruci, cez den je postielka nepriatel. Da sa s tym nejako bojovat?
A este jedna otazocka, vcera sme boli na kontrole u ortopeda, nalez 1b na oboch stranach, povedal ze uz netreba balit nasiroko a to iste aj doktorka v poradni. Ale moja svokra hned zacala malovat certa na stenu, vraj bude potom musiet nosit remene a bude mat krive zle vyvinute nozicky. Nastrasila ma. Co mam robit? Ja viem ze kladiem vela otazok, ale ja uz nemam mamu ktorej by som sa spytala a svokra by bola najradsej keby som malu zosnurovala do perinky, stcila do postiely s postolkami a nechala ju plakat aby si cvicila plucka 😠

pipika
25. feb 2009

Aj my mame to lehatko, ale nepaci sa jej v nom lezat. Chrbat ma uz strasne boli. 😒

kvietocek7
25. feb 2009

annag dakujem 🙂

petruci6
25. feb 2009

aj mna,hlavne krize a bude to horsie,ked budu tazsie,alebo behat
skus ten nosic

luci79
25. feb 2009

Ahoj ANNAG,
vidim, ze tu riesite spanie nasich miminiek.My sme spinkali do nasich troch mesiacov v noci velmi krasne, 7-9hodin v kuse. Takze nas naucil na prijemne a bezproblemove spinkanie. A teraz sa nieco stalo a nevie spinkat. Nejde mi o to, ze musim vstavat a nakojit ho, ale mrnci so snicka, ma zavrete ocka, sem- tam zaplace, taktiez so zavretymi ockami. Ked prideme ku postielke a dame mu s priatelom cumlik je vsetko ok, ale uz som unavena 🙄 vstavat kazdu hodinu a davat mu cumlik. Je uz tak nauceny na cumel? Alebo cim to je? Viete mi niektora poradit nejake finticky ako znova prespat celu noc?
A taktiez na nespinka v postielke, ale v lehatku, je to paraaaadna vecicka... A nosic, maducu, si taktiez oblubil, ale zase nepouzivame ju kazducky den 😉 . Nechcem ho zase na to naucit...

rohacka
25. feb 2009

Annag - velmi dakujem za odpoved!!! Si strasne zlata 😵 . Posuvam ju dalej.

zuz11
25. feb 2009

katun, do sukromneho centra nechod odtial idem ja a nadavam 🤐
zajtra idem na Kramare

mojsejovka
25. feb 2009

ahojky, anička, prosím o radu.. 😔

dnes sme boli s malou na poradni a za 18 dní, čo nás prepustili z pôrodnice, pribrala len 220 g.. doktorka vravela, že mám asi málo mliečka, pýtala sa, že či keď potlačím prsník, či z neho strieka.. 😕 to každej mamine strieka??? mne len kvapká, aj keď prsia mávam pred kojením dosť naliate a ťažké, malej mliečko tečie aj po líčku, ked ťahá, dokonca aj grcká, ked dlho ťahá, aj pekne prehĺta..
používali sme klobúčik, ten vraj máme vysadiť, aj som už chcela a malinká sa celkom pekne hneď prisala, tak nám to snáď pôjde aj bez toho..
malú kojím na požiadanie, cez deň si pýta papať aj po hodinke, v noci krásne spinká, papká asi každé 3-4 hodinky.. vraj jej skôr ako po dvoch hodinách nemám dať papkať, lebo vraj sa prsia za kratší čas nestihnú naliať.. 😕
v piatok máme ísť na krv a na váženie pred kojením a po kojení.. a keď si vytiahne málo, tak budeme musieť dokrmovať.. a to by som ešte nechcela.. ☹ prvú dcérku som kojila len pár dní, teraz sa všemožne snažím, aby mliečko bolo, ale asi sa nedarí.. čo s tým?

annag
25. feb 2009

mojsejovka, ešte mi napíš, či papá vždy z dvoch prsníkov alebo len z jedného a ako dlho trvá jedno dojčenie

oliverkaa
25. feb 2009

Ahoj annag. Dnes sme boli ockovani a kupila som malemu sirupcek calpol (od bolesti a horucky) na volny predaj.Malemu davam vigantol aj bio gaya kvapky.Mozem mu dat ten sirupcek preventivne aj ked berieme tie kvapky?

pipika
25. feb 2009

Ahoj annag!
Vedela by si aj mne poradit? Hore som uz napisala nas problem. Dakujem

rony253
25. feb 2009

ahoj annag, tak to som ja rony, uz ma poznas, zije v rakusku.
A dnes sa rozhodla moja Sara zopakovat, presne to iste ako presne pred mesiacom. Opät odmietala prsnik, ja to nechapem, dnes toho ani moc od rana nejedla, do obeda este pila z prsnika no nie vela a poobede len z jedneho okolo tretej trosku a potom uz do vecera nechcela. Ked ju dam k prsniku, reve ako na raty alebo sa tak zoculuje bez placu, ze mi normalne dasienkami kuse bradavku. no co ma toto zase znamenat neviem. Skusala som jej dat teraz vecer o siestej papat a len ma kusala a uz ked nemala nervy tak zacala plakat, skusala som vselijake polohy aj som si prsia este raz umyla a neviem co jej vadilo. tak chvala Bohu, ze mam doma este tu odsavacku z nemocnice a musela som uz odsat, lebo som mala prsia ako kamen. tak som ju este zabavila a isla ju kupat, ked sa kupe zabudne aj na hlad. no a po kupani, ze sa ideme napapat, rozpravala som s nou, bozkavala ju stiskala a robila vsetko mozne, vysvetlovala som jej ze uz musi papat a nic, len rev a ruky v ustach uz bola strasne hladna. tak mi nic ine neostavalo, len ist do kuchyne moje odsate mlieko zohriat a dala, som jej ho do tej antikolikovej flase, ale len s jednou dierkou pre novorodencov. Uz sme sice zacali 6. mesiac a mala by pouzivat 2 dierky v cumle, ale ja jej ho nedam ani nahodou, ak flasu, tak musi tiez tahat, lebo samo jej to nepojde.
Takze annag, no povedz mi ty, co ma toto vsetko znamenat, chapes? Mesiac papala pekne a teraz je znova ten isty problem, este, ze moje uzle uz zmizli a prsia su v poriadku. dakujem

rony253
25. feb 2009

ahoj oliverka, ja nie som annag, ale vraj sa preventivne nema davat nic. Ja zijem v rakusku a tu mi sestricka s doktorom povedali takto: Boli sme ockovane na hexa a na pneumokoky naraz a pri druhom ockovani aj rota virus k tomu. Dali mi tiez sirupcek, v ktorom je ibuprofen, ale sestricka mi povedala, ze iba v pripade ak by bola strasne nervozna, alebo by velmi plakala, lebo moze mat boleti, ale nie preventivne. a toto tretie ockovanie mala aj teplotu a zacala som cipkom len polovicou a ked teplota neustupovala, dal som jej 2-3 hodiny na to sirupcek 2,5 ml. nic nedavaj preventivne, ked dostane teplotu, je to vraj znamenie toho, ze organizmus prijal tu ockovaciu latku a az vtedy ak je nad 38, ides na vec znizovania. tak drzim palce

rony253
25. feb 2009

pockaj poslem ti jeden clanok, co sa týka horucky, docitaj ho do konca.
http://www.provita.sk/mc-fever.htm

mojsejovka
25. feb 2009

annag.. niekedy jej stačí jeden, niekedy ho vyťahá celý a musíme dať aj druhý.. ten keď nedopije, tak na druhé dojčenie dám prvý ten, nech ho vypapá..

doteraz kakala aj 4-krát za deň, ale teraz už tretí deň nič, ale pocikanú plienočku má zakaždým, keď prebalujeme..

no ale teraz sa to ešte viac skomplikovalo, mliečko ako keby mi dnes úplne zmizlo, som zúfalá, malinká ťahá a nič nejde, nespala už 3 hodiny a stále plačká, lebo nič netečie.. ☹ ani odsať mi nejde a mám teplotu 38,5.. skúsila som si prsia rozmasírovať pod horúcou sprchou, ale nepomohlo, Tamarka sa už ide zájsť od plaču, ocinko išiel kúpiť do Tesca Nutrilon, už mám chuť plakať s ňou.. ☹

rony253
25. feb 2009

mojsej, len to vydrz, som v mysli s tebou