Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

dzankamizu
18. sep 2012

@strapco13 zubky nam nejdu, ani bolacky nema. cumel zasadne odmietal, takze nemame, ani klobuciky ani flasu. myslim ze prisatie ma dobre. pije vacsinou len z jedneho prsnika, cez den kazde dve az tri hodky, niekedy aj castejsie. v noci sa zacal castejsie budit, predtym pospal aj 5 hod, teraz max tri a potom je tiez kazdu hodinu a pol az dve hore, niekedy sa napije poriadne niekedy len cucne na upokojenie. od prveho nocneho papania ho uz nechavam pri sebe v posteli. ja som skor myslela ze ci vacsie deticky (predsa len 9 kg v 4 mesiacoch) nepotrebuju skor prikrm. aj ked asi par lyziciek mrkvy hlad nezazenie. mozno ta jeho uvrcanost suvisi aj s tym, ze menej spava cez den, ked naspi dokopy 2 hod tak je vela.

strapco13
18. sep 2012

@lin123 tak sa skontaktuj s poradkynou, nech ti ukaze ako spravne prilozit dieta a co je pri dojceni dolezite ..a vyhnes sa bolestiam 😉
a po porode je super po nadojceni si rozotriet mliecko na bradavke a nechat uschnut

strapco13
18. sep 2012

@dzankamizu ved to, ze kym sa nauci papat, aj tak to chvilu trva ..skus castejsie dojcit

dzankamizu
18. sep 2012

@strapco13 dakujem, skusim, len kto ho potom bude vlacit, takeho valibucka :D uz teraz mam dost v ergonosici, v okoli lameme vahove rekordy 🙂

strapco13
18. sep 2012

@dzankamizu neboj sa vybeha to potom 😉

adelii
18. sep 2012

Baby,prosim vaa,syn ma 4,5 mesiaca a posledne dni zacal pri dojceni nepravidelne dychat,len sa vzdy zhlboka raz nadychne,potom dvakrat preglgne.Popritom sa mu vsak dostava mliecko aj do nosika.Vyzera to,ako keby "zamerne" pil hltavo a vzdychal popritom 😅 Neviete,co to znamena? Prud mliecka sa spomalil,takze tym to asi nebude...

beton
18. sep 2012

@danjelca tak sa velmi tesim a len tak dalej. dojcenie je v hlave, nie v prsnikoch. preto vsetky tvoje pocity sa prenasaju aj do uspesnosti dojcenia a spokojnosti dietata. ste sikovni, zvladnete to.

beton
18. sep 2012

@adelii neskusala si mu odsat nostek pred dojcenim? my taketo mavame, odkedy su noci chladnejsie a okno stale otvorene.... to mi prve napadlo, hm?

beton
18. sep 2012

@dzankamizu len vela a casto dojci. neboj, ten rast nebude uz potom taky rapidny. akurat som bola vonku s kamoskou, ktora ma take dieta ako pises a ako pozeram, tak pozeram, my sme mladsi, ale vacsi. jednoducho sa to vraj jedneho dna zastavilo a bolo po nekonecnom priberani. a tiez zacala pobehovat, tak to zo seba dostane von.

adelii
18. sep 2012

@beton robi to najma vecer,a to ma nosik vycisteny,tym to nebude...ono to skor vyzera,ze to robi zamerne,akokeby objavil nieco nove,co ho bavi 😀 akokeby si to mliecko chcel viac vychutnat...lebo este aj vyrazne prehlta...

beton
18. sep 2012

@bodka70 pekne si to opisala. pises, ze flasku nemate. a co cumlik? inak je tento strajk naozaj vacsinou len docasna zalezitost, asi na preskusanie mamickinej trpezlivosti. takze hlavne vyuzivat kazdu vhodnu chvilu na nadojcenie, polospanok a tak. to prisatie mozes ciastocne upravit uz aj pocas dojcenia, ked mu stiahnes prstom dolnu peru, aby ju mal vyhrnutu dovonku. pritlacis si ho poriadne o seba. presne ako pises, pravou rukou k lavemu prsniku. brusko na brusko, pupok a nostek v jednej priamke. medzi lopatkami pritlacis, aby sa hlavicka dostala do mierneho zaklonu. takto nejak by malo spravne prisatie vyzerat, kedze pises, ze sa vam kazi. aj tebe nech sa sedi alebo lezi pohodlne, aby si svoje nepohodlie na neho neprenasala. a vydrzat a napriek vsetkemu sa na dojcenie tesit. mozes skusit aj viac nosit a kontakt koza na kozu robi tiez zazraky v takychto pripadoch. tak snad nieco z toho zaberie. drzte sa.

beton
18. sep 2012

@adelii pokial to teda tebe nevadi a on sa nejako nedusi tym mlieckom, tak ide naozaj asi len o zabavu. najma ak vidis, ze naozaj aj pije, nielen sa pohrava... ale keby ti to vadilo, tak mozes skusit malu vychovu, ze toto sa nerobi, nono. odpojit na par minut, aby si to spojil a potom opat ponuknut neskor. srandy male su tie deticky...

adelii
18. sep 2012

@beton mne to nevadi,ani sa nedusi,len ma napadlo,ze ci sa nejako nekazi technika pitia a ci ho z toho potom nebude boliet brusko...ale snad nie,aspon doteraz ho nebolelo...su tie deticky uzasne,vzdy vedia niecim prekvapit 😀 dakujem za odpoved 😉

katren
18. sep 2012

ahojte maminky....prosim vas, chystam sa uz na tretie babatko a chcela by som velmi dojcit....mohli by ste mi napisat nejake prirodne tipy na tvorbu mliecka????viem o MoreMilk Plus, senovke greckej, Laktofyt-e...existuje este nieco???mohli by ste mi poradit?DAKUJEM 😉

beton
18. sep 2012

@katren tie veci, co pises, sa pouzivaju, ked uz mas nedostatok mliecka v priebehu dojcenia. takze pripravky vobec neries. mliecko ty uz davno mas. od 16 tt. dolezite je dietatko prilozit hned po porode, neumyte, len osusene, okrem ruciciek, nechat ho aspon 2 hodiny, nech sa samo prisaje. k samoprisatiu je predpokladom prirodzeny porod bez umelych a chemickych zasahov. ale aj po cisarskom sa dietatko da hned prilozit. cim skor sa dieta prilozi, tym vacsia uspesnost dojcenia. dietatko by malo byt nonstop s tebou, v neustalom kontakte, stale prikladat, prikladat, prikladat. ziadny cumlik, ziadna flaska, ziadne klobuciky. skontrolovat spravne prisatie, ci naozaj pije alebo len podudkava a dojcit na poziadanie. to su cesty k dojceniu. a hlavne sa psychicky nastavit na tuto situaciu a tesit sa na nu a byt odhodlana dojcit. lebo dojcenie je v hlave. nacitaj si velmi uzitocne vecicky na stranke www.mamila.sk alebo http://dojcenie.wordpress.com. nechcem to tu rozpisovat, je toho dost, mas co citat az do porodu :o)) dobra moznost je tiez urobit si predporodnu pripravu na dojcenie s laktacnou poradkynou, ukaze spravnu polohu, prisatie, na co dat pozor. a hlavne pamataj, dojcenie nesmie boliet. takze ak boli, tak nieco nie je ok, teda pravdepodobne prisatie. nespravne prisatie nielen boli, ale ani dieta sa nedokaze takto poriadne napit. ked nedostatocne vyprazdnuje prsniky, netvori sa dost mliecka a je z toho zacarovany kruh. takze na tieto veci treba dat pozor. je lepsie vediet, do coho ides, elbo v nemocniciach tie sestricky toho vela narozpravaju, kazda ine a nie kazda spravne. na dojcenie to moze mat velmi neblahe dosledky az predcasne ukoncenie. takze do porodnice treba ist informovana a presvedcena, ze dojcit chcem a budem. drzim palce. ked chces nieco konkretne, pis.

katren
18. sep 2012

@beton toto vsetko mam nastudovane....ale aj tak dik 😉

beton
18. sep 2012

@katren tak potom hor sa do dojcenia a ziadne starosti vopred 🙂

monika2606
18. sep 2012

@katren Ahojky, mne neskoro doniesli malú na prisatie, čiže sa mi aj strašne neskoro začalo robiť mliečko, teda mala som ho strašne málo najprv a trvalo dlhšie kým sa zvýšila tvorba, mne pomáhalo to prikladanie, v pôrodnici som ju mala skoro stále na ciciku, potom sa to rozbehlo, no a neskôr už doma keď som mala problémy, že som mala málo mliečka tak mi tiež pomáhalo to prikladanie a vždy po dojčení som si ešte aj odsávala mlieko, aj keď len na prázno chvíľku, no a ešte som jedla motýlium a homeopatiká a pila čaje....veľa šťastia, dojčenie je veľmi krásne ale aj veľmi náročné..

katren
18. sep 2012

@monika2606 ja viem, ze je krasne a narocne bude urcite, ved budem mat "dozor" este 2 dalsich drobcov....takze bude to dost 😅
preto sa chcem dopredu informovat a "zasobit" pomockami 😉

monika2606
19. sep 2012

@katren no to teda áno, budeš mať toho dosť, ale určite to zvládneš, chce to len pevné nervy, akurát dneska som zistila že aj u mňa treba asi zase zvyšovať tvorbu ☹ tak ma to nebaví, potom sa malá jeduje keď má málo, no ale hádam to zvládneme už sme to veľa krát zvládli a zatiaľ bez prikrmovania...
No ja som ti poradila čo ja robievam, tak hádam ti to pomôže...a možno ešte niekde nájdeš aj iné typy. A inak tá senovka grecka .. to bolo inak hnusné, ja som ti to tiež kúpila a ani šálku som nevypila... ble

strapco13
19. sep 2012

@monika2606 senovka je hnusna ..treba potrebnu davku zarobit s malym mnozstvom tekutiny na hustu, velmi hustu kasu, vyformovat gulicky velkosti hrasku a tie zhltnut, nehryzt, prehltnut, inak to do seba nedostanes...a nezapijat velkym mnozstvom vody..obsahuje to vlakninu, nabobtna to v zaludku velmi ak vypijes vela vody, cize len trochu tekutiny nech spalchnes chut /teda ak sa to da chutou nazvat 😝 /

monika2606
20. sep 2012

@strapco13 to fakt? to som teda nevedela že sa to takto robí, ďakujem za typ 🙂 asi to aj vyskúšam keďže teraz akurát potrebujem zvýšiť tvorbu mliečka 🙂 veľmi pekne ďakujem

simcab
20. sep 2012

v noci som sa zobudila na "preplnený" a boľavý pravý prsník. keď sa malinká napapala, samozrejme, to prešlo, no doteraz sa mi to stále opakuje, no len na tomto jednom prsníku, pričom malinkú dojčím vždy na striedačku. čím to môže byť, a ako si mám pomôcť??

kkl82
20. sep 2012

ahojte 🙂 mam otazku - meni sa nejak chut materskeho mlieka, ak ma zena prave menstruaciu? ja som dostala od porodu prvy menzes vcera a moj krpec odmieta prsnik. je evidentne hladny a potom z toho aj umrncany, ale ked sa prisaje tak sa aj rychlo pusti a nechce papat. doteraz mi nikdy nevynechal kojenie (z akehokolvek dovodu - strajk, zubky atd) dlhsie nez na 4 hodiny. dnes nechcel na prsnik od druhej rana az doteraz do dvanastej. medzicasom som mu dala rano o siedmej na ranajky kasu (slivka, ryz. kasa zmiesana s odstriekanym mm). inak by bol o hlade 😖.

koran
20. sep 2012

ahojte..chcem sa spýtať, viem, že kojené bábo nemusí dostávať kašičky, ale malá mi po tom, čo som jej pár krát dala kašu, spala dobre. inak je to o neustálom budení. môžem dávať ryžovú doma spravenú na noc? či radšej nie? ďakujem

strapco13
20. sep 2012

@koran domacu ryzovu jej kludne mozes dat ..dojcene dieta nemusi papat kase..ale ak chutia tak mozes ..len neprehanat s prikrmami a dojcit nadalej na poziadanie, lajsie sa kasa stravi

strapco13
20. sep 2012

@kkl82 moze a nemusi menit chut mliecka..su deti co na to reaguju ..skonci menzes a vrati sa k dojceniu..len nedaj flasku
ponukaj prsnik, nenut, ked dlho neje, daj trosku prikrmu, odstriekaj si, na udrzanie tvorby ak vies odstriekat

strapco13
20. sep 2012

@simcab po nadojceni z toho prsnika ho odsaj ak mas pocit tlaku, skontroluj bradavku ci nemas bielu bodku...mliecny pluzgier, to treba prepichnut ak to dieta neodsalo

koran
20. sep 2012

@strapco13 ďakujem za odpoveď. to som rada, skusim jej teda dať večer, bez ničoho len s vodou a mojim mliečkom, jasne že ju dokojím 🙂 a chcela by som sa Ťa spýtať ešte jednu vec, ktorá mi ohladom príkrmov nie je jasná, aj ked som si prečítala už plno článkov/diskusií. teraz malá papá ca 4tyzdne zeleninu. zhanam si domace kurča a potom pridam trochu maska. kedy mám následne začať dávať ovocie? a ked ho začnem dávať, tak namiesto príkrmov zeleninovo-masových alebo to ovocie zaradiť ako ďalší chod napr. na olovrant? toto nechápem...že či dať pauzu so zeleninou a namiesto toho dávať ovocie alebo zeleninu nechať a ovocie pridať...

strapco13
20. sep 2012

@koran postupne kazdy mesiac ,1,5 -2 mesiace pridas jeden chod ..podlla toho ako dietatko papa
cize v 6. mesiaci papa obedik, v cca 7-8 papa obed a olovrant atd
dolezite je stale zachovat dojcenie, ak ti niektory den nezie tuhu stravu, alebo ti nevyjde cas dat jej tuhu stravu tak sa nic nedeje
prikrmy sa zavadzaju postupne do 2 rokov popri dojceni, nie je dovod sa s nimi ponahlat ..ved bude papat cely zivot este