Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
1. jún 2010

@tara2 jani, sak pisem,z epodpisem papier, ale na zaklade coho nepustia dieta?

olifcek
1. jún 2010

@leelo 😵

bubelko
1. jún 2010

leelo ja viem, co si myslela. len si k tomu pisala, ze normy su stavane choro, preto sa ta pytam na tie normy.
k stillprobe som sa ti vyjadrila, ze mna vdaka nej pustili domov. pretoze videli, ze maly vypil dost. 😉

bubelko
1. jún 2010

ak sa nemylim, tak na zaklade toho isteho, preco ta daju na socialku, ked ho budes mlatit - ze konas podla nich v neprospech dietata.

bubelko
1. jún 2010

prsky ps> extremne vyjadrene 😉

leelo
1. jún 2010

tak ked mi rozumies, potom ja nerozumiem tvojmu poslednemu prispevku...
norma je to, ze sa tieto stillproben este vobec robia. ich vypovedna hodnota je mala. stresuju mamu, dieta. mama dojci nervozna, lebo vie, ze bude probe, atd...pisala to annag

annag
1. jún 2010

@bubelko

jasné 🙂 , to bolo písané všeobecne, nemyslela som konkrétne Teba 😅

samozrejme, píšeme o skúške dojčenia. 😉

To, že vážiť bábo v nejakom horizonte môže byť niekedy nápomocné je fakt, ale tiež sa to spája s rizikami a nepresnosťami. oveľa istejšie pre lekára je prospievanie bábätka posúdiť pri vyšetrení v ambulancii - ako vyzerá, ako sa hýbe ...

tu na MK chodila mamička, ktorej bábo neustále stagnovalo na váhe,, chudlo , až ho dokrmovala striekačkou, začalo odmietať aj prsníky. ... a viac než rok a pol mu poctivo odsávala mliečko ... až na to, že pani doktorka mala pokazenú váhu a bábo namiesto chudnutia pribralo v priebehu mesiaca viac než kilo. a prišla na to až v čase, keď už bábo prsníky odmietalo 😔

bubelko
1. jún 2010

leelo> ja som z toho stres nemala. nesuhlasim, aby sa robila stillprobe bezdovodne, ale ak dieta nepribera alebo malo pribera, tak preco nie.
prsky> nasla som na internete, ze neonatologicka spolocnost odporuca zotrvanie v porodnici aspon 72hod, kvoli pripadnym komplikaciam. minimum by malo byt 48 a vo svete sa neodporuca ist domov skor ako po 24hod.
ale na druhej strane tu je povoleny ambulantny porod - to znamena, ze mozes ist domov kvazi hned, ale musis mat dohodnutu porodnu asistentku, ktora ta pride domov skontrolovat. 😉

monivo
1. jún 2010

annag, omlouvám se, že Tě honím, jen jsem Tě tu na několika stránkách předtím neviděla, nebyla jsem si tedy jistá. Hodně jsem teď četla Tvoje stránky. Já si taky myslím, že se mi špatně přisává. Kojím v poloze tanečníka, teda myslím, že se tak jmenuje, levou rukou ji držím za hlavičku a kojím z pravého prsu. Poloha mi vyhovuje, že ji krásně nasměruji. Ale hodně často se stává, že jí vypadává bradavka z pusinky, jakoby se při kojení odstrkuje a pak ji nechtěne bradavka vypadne, takže se pak musí znovu přisát a to pak spíš bradavku vcucne. Jenže nevím, jak to změnit. Nemohu ji donutit pusinku více otevřít. Taky jsem na tvých stránkách četla, že na začátku miminku nemusí vadit velký tok mléka, ale později ano. To se asi teď stalo u mě. Slyším, jak na začátku do malé mléko teče, jak ho polyká. A pak se začne vztekat. Nevim, co v tu chvíli. Ona se pak někdy znovu přisaje, ale po jednom cucnutí znovu začne křičet, přitom mléko samovolně nestříká. Po tomhle potom pije velmi krátce. Takže ji radši uklidním a přiložím znovu (k tomu samému prsu, abych ho dostatenčně vyprázdnila - vždy prs i stlačuji). Někdy se stane, že pak začne znovu pít již docela klidně (ale hodně u toho mává ručičkama). Když se to nedaří, zkusím nabídnout druhý, někdy si ho vezme, někdy se vzteká znovu a nechce ho již vůbec. Ale podle mě vypila hodně málo, takže má za chvíli znovu hlad. Třeba dnes, kojila jsem ji v 19.30, stejně jako každý večer před spaním. Pak normálně usne a budí se až v 23-23.30. Dnes se vzbudila již v 22hod., to za celou dobu takhle brzo se nevzbudila. Vůbec netvrám na intervalech, když si řekne, tak kojím, jak přes den, tak v noci. Asi mám mléka akorát, jen mě spíš teď trápí důvod, proč se vzteká. Předtím jsme měly kojení pohodové a fajn, ale teď si myslím, že se v klidu a spokojeně nenají a může jí to přeci ovlivnit, ne? Omlouvám se za délku textu, ale snažila jsem se napsat všechny informace. Předem děkuju za Tvou odpověď. Vůbec nevim, na koho jiného se obrátit.

kubkovka
2. jún 2010

annag, dakujem pekne, prečítala som si stránku, takže je to infekcia, aj keď u malého som si v puse nič nevšimla....takže zahájime liečbu mastičkou, snáď to čoskoro prejde, vďaka za cenné rady aj ostatným dievčatám

michalag
2. jún 2010

Ahojte tak poradna vcera dopadla dobre, malicka pribrala za 29 dni 720g a teraz ma peknych 4000g 🙂 , takze sa vobec nemam zapodievat mlieckom lebo vraj malickej urcite staci 🙂

annag
2. jún 2010

@monivo

nech už je príčina akákoľvek, postupuješ veľmi dobre. 🙂

Nemám síce všetky informácie, no podľa opisu to skôr vyzerá na to, že ide na prsník nepripravená - ak napr. ide príliš neskoro, až keď ju trebárs prebalíš ... tak už môže byť príliš rozrušená a preto tak pije. Alebo ak pozná cumlík , ktorý tiež potláča v bábätku pocit hladu a ide na prsník až príliš vyhladnuté, nie pri prvých známkach hladu. Alebo ak celkovo menej spinká a je pod náporom rôznych emócií, podnetov okolia.

ozaj to dobre riešiš - vezmeš z prsíčka, ponúkneš neskôr, prípadne druhý atď. - super, toto je podstatné, ako situáciu riešiš. 🙂

tara2
2. jún 2010

@prsky adi - existuje aj nieco take ako poskytovanie zdravotnej starostlivosti bez suhlasu pacienta - ak by bolo zrejme, ze si dieta vyzaduje ustavnu starostlivost a ze je v ohrozeni zivota tak by ho z nemocnice neprepustili aj napriek naliehaniu matky...matka by mohla ist domov na reverz ale bez dietata. Zober si to z druhej strany ze si neonatolog pracujuci v nemocnici - na naliehanie matky prepustis domov dieta napr. so zltackou kde zvysene hodnoty bilirubinu mozu dietatu nenavratne poskodit mozog a dietatu sa doma natolko pohorsi ze je matka nutena znova ist do nemocnice kde sa zisti nenavratne poskodenie mozgu a budu ta zalovat, pojdes pred sud za ublizenie na zdravi? Neverila by si ake su toto osemetne zalezitosti a ako si pacienti vedia potom vymyslat...keby som nerobila v nemocnici tak by som tomu ani neverila, ked sa nieco stane tak sa pacienti stazuju (castokrat aj opravnene ale niekedy si vymyslaju take veci ze sa cloveku az rozum pozastavi 😒 )... urad na dohlad nad zdravotnou starostlivostou sa asi nenudi 😅 . Ja nie som za to, aby pacienti zbytocne trcali v nemocnici ked nemusia ale ked treba tak proste treba a clovek to musi nejako vydrzat, je to lepsie ako keby sa malo potom nieco vaznejsie stat...

annag
2. jún 2010

@michalag

toto je pozitívny vplyv váženia 😅 , mamičku ukojí, dodá jej pocit istoty - všetky máme váženie v hlave zafixované a "správny " prírastok nás často teší viac než to, čo bábo na prsníku robí, či pije, alebo nie 😅 . Tomu veľmi nechceme veriť, zdá sa nám , že sledovanie dojčenia nemá dostatočnú výpovednú hodnotu. Má, oveľa lepšiu než váženie. Len sa veľmi podceňuje - je to aj zdĺhavejšie, odvážime za pár sekúnd, pozorovanie dojčenia trvá viac minút - hodín. A samozrejme, mamičky správne sledovať dojčenie nikto neučí ... držím palce 🙂 🙂

michalag
2. jún 2010

annag 🙂
ale chcem sa spytat malicka mi celkom pekne papa ale len prvych par minut, potom akoby utlo a zacne sa odtahovat, prilozim ju pocucka si a opat sa odtiahne a takto to ide dookola, a vtedy neviem ci si vypila dost alebo nie .... cim to moze byt???
dakujem

annag
2. jún 2010

k žltačke - vo svete existuje úplne iný pohľad na novorodeneckú žltačku než u nás. Preto i deti idú domov veľmi skoro. Zvýšený bilirubín má pozitívny vplyv na dieťa, novorodenecká žltačka je v podstate fyziologický jav a je normálne mať žltačku, nenormálne je nemať vôbec zvýšený biliruín ako to majú deti, ktoré sú napr. na UM a pijú hneď obrovské dávky. Často sa zasahuje len preventívne a predčasne a navyše nesprávne. Za fyziologickou žltačkou, kedy sa bilirubín až príliš zvyšuje , stojí v drvivej väčšine prípadov nedostatočný prísun mliečka - chyby pri dojčení. Keby sa v nemocniciach viac na riešenie následkov zamerali na príčinu a dojčenie pomohli upraviť mamičke tak, aby sa bábo správne prisávalo a tým dokázalo ľahko k svojmu mliečku dostať,aby mohlo byť dojčené na požiadanie od narodenia, malo by to oveľa lepší efekt. Je smutné, ak bábo v nemocnici hladuje niekoľko dní vďaka chybám pri dojčení až tak, že neprijíma prakticky žiadne mliečko , nekaká a tým ani bilirubín z telíčka nevylučuje. Matka sa učí dojčiť, dieťa sa učí dojčiť - ale mamička potrebuje často návod, pomoc ako na to. Nikto učený predsa z neba nespadol. vrele odporúčam články o žltačke RNDr. Vierky Červenej

http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...

vejula
2. jún 2010

@michalag mame presne ten isty problem, tiež maly strašne kratko pije. Ako napr teraz pil fakt chvilku par minut aj to sa hneval, a teraz spi už tri hodiny. Ja nechapem z čoho to decko žije... či zo vzduchu alebo čo. Ale ked to bude pokračovať takto a do zajtra sa to nezlepši tak zavolam poradkyni nech nas pridekuk kde robime chybu

annag
2. jún 2010

@michalag

reaguje na tok mliečka- pomalý, rýchly
ak pije prvé minúty intenzívne,lebo mliečko rýchlo tečie, tak už nie je hladná. Už má bruško zaplnené a preto sa odtláča. A naopak, ak pije komótne už od začiatku a nakoniec bradavku naťahuje,saje naprázdno, reaguje na pomalý tok mlliečka - vtedy treba využiť stlááčanie prsníka a ponúknuť i prsník druhý.

kubkovka
2. jún 2010

babenky, viete mi poradiť, ako máme dávať malému odsaté mlieko, ak náhodou nebudem doma? z fľaše som skúšala iba raz a nevie to a ani to nechcem, tak neviem, či striekačkou alebo nejako pohárikom? Vďaka za rady

michalag
2. jún 2010

@annag u nas pije zo zaciatku doslova hltavo pocujem ako to do nej "pada" a potom sa zacne odtahovat ale ked ju prilozim tak otvara pusinku a akoby este chcela papat len to ze sa odtahuje a po chvilke opat vyzadu prsnik

strapco13
2. jún 2010

@annag ..preco je nenormalne nemat zvyseny bilirubin???..my sme nemali vobec zltacku ani zvys Bi...a maly nepozna UM..a mlieko mi nabehlo az treti den po porode, i to len malo...ale potom uz dobre
a v nemocke bol prikrmeny len raz 10ml UM so striekacky s mojim suhlasom..bolo to preto, lebo naozaj dost schudol, este som nemala mliecko..uz na pohlad, koza na nom len visela ☹ --ale ako to moje prsia videli, tak sa asi nasra.i a vecer uz zacali tvorit mliecko..a zatial neprestali

strapco13
2. jún 2010

@kubkovka poharik, striekacka, cievka na otcovom prste..mozno sti je vela..len otec asi nebude suhlasit s cievkou na prsniku 😀

bubelko
2. jún 2010

annag> s tou zltackou, to snad nemyslis vazne? myslim, ze ani vo svete nepustia dieta so zvysenymi hodnotami bilirubinu domov - teda tu urcite nie. a ked, tak dieta ostava pod dozorom - kazdy den kontrola a pripadne fotolampa aby nedoslo k poskodeniu mozgu.

annag
2. jún 2010

@bubelko

veď o tom píšem - 342 mol sa považuje za normu vo svete, u nás sa zasahuje výrazne skôr - to, čo sa u nás považuje za nenormálne, je inde normálne , prosím, prečítaj si tie články, nestíham teraz

annag
2. jún 2010

@michalag

- buď má rozbúrené bruško, a potrebuje prestávku, aby mohla opäť piť, alebo len potrebuje naprázdno, nenutritívne sať na upokojenie, ak jej mliečko tečie, tak sa hnevá

prsky
2. jún 2010

@tara2 jasne, ja som to ale myslela teoreticky, aj tak na teke cosi nemam "gule" 😀 a hlavne som to myslela tak, ze ked sa ti narodi zdrave dieta, nema ziadne problemy, tak by podla mna nemali robit problemy len preto, ze oni "potrebuju" urobit na 4ty den testy. to akoby sa po 4tom dni nemohlo babatku nic stat 😉 (lala napr nemala ani zltacku, ani ziadne ine problemy a urcite by mne osobne bolo s nou lepsie doma - v nemocke sme len obe ochoreli 😉 )

annag
2. jún 2010

@strapco13 , a prvé 3 dni nebol na prsníku vôbec? alebo išlo len o Tvoj pocit? to, že bábo chudne ešte neznamená, že nepije mliečko . váhový úbytok ovplyvňuje všeličo, napr. i lieky podávané pri pôrode - napr. syntetický oxytocín , ktorý zadržiava vodu, a potom keď voda z organizmu odchádza po narodení, tak sa u detí zaznamená i príliš vysoký váhový úbytok ....biliriubín mu merali z krvičky alebo len pohľadom na pokožku? lebo štandardne by sa nemalo bábo zbytočne pichať ....

leelo
2. jún 2010

@prsky tam, kde sa robia domace a ambulantne porody to tak je. na 3.-5.den myslim sa len dostavis k pediatrovi na vysetrenie. inak ta sleduje doma hebamme, kazdy den.

shaarka
2. jún 2010

na temu zltacka sa pridam aj ja - Teo zltacku nemal (i ked mu krv predsa s velkymi problemami brali, lebo sa jednej pani doktorke zdal zlty). a dokrmili mi ho s mojim suhlasom 2x, striekackou, pretoze v nemocnici len chudol, nepribral ani gram. schudol tych povestnych 10% a nedostaval ziadne lieky. kojit a hlavne papat sme sa naucili az na 4.den po porode. na piaty sme isli domov.

olifcek
2. jún 2010

my sme mlali zltacku asi 4x...3x bola oliv pod svetlom po jednom dni a raz az dva a pol dna, vtedy mala hodnoty nejak okolo 220? predtym vyrazne nizsie ale papala len moje mliecko, no davali jej ho kazde tri hodiny...ale niektore i skor, ked pytala 😉