Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gabika7706
20. júl 2010

@krakulka nesledovala som to tu v posledne dni velmi, tak mi uniklo, co Ti je /preco beries tbl/, ale to je jedno, moze mu vadit chut mliecka a z vlastnej skusenosti, ked mam dostat menzes, mlieka je pomenej, takze sa trapime a ked uz dostanem, Martin odmieta jest, napriek tomu,z e je hladny, takto bojujeme aj dva dni 😒

krakulka
20. júl 2010

ok, tak budeme bojovat. idem varit a vela pit. mozem pit Rajec stolovu vodu? neje to tazke na zaludok?

bubelko
20. júl 2010

@prsky sorry, myslela som s tym planovanim a chranenim olifcek

bubelko
20. júl 2010

@prsky ja nemam ani mamu, svokra zije 850km daleko a stara sa o choreho manzela, sestra zije detto 850km od nas. manzel musi do prace a ocr v nasom pripade neplatilo, takze musel brat dovolenku, co sa zase odrazi inde - napriklad teraz, ze travim mesacne prazdniny na svk bez neho.
a ja som mala aj upchaty mliekovod a o mesiac aj mastitidu, ktora prisla v noci, necakane a tak rychlo, ze som kym som si uvedomila, co sa deje, tak uz som mala teplotu cez 39. a to som masirovala a robila zabaly - teple pred, studene po a skratka vsetko co treba. a napriek tomu som skoncila ako kopka nestastia na antibiotikach s tym, ze ak mi tabletky nezaberu do 24hod tak nastupim do nemocnice.

prsky
20. júl 2010

@bubelko ved som pisala, ze ak sa da, vyuzit kazdu ochotnu ruku...ked sa neda, tak je to potom o hubu. terinka vedela, ze ma problem s prsnikom, nebolo to ze odrazu v noci prisiel zapal...radili sme jej tu co pomaha ako prva pomoc a hlavne sme jej radili, kedze islo o akutny problem, kontaktovat co najrychlejsie laktacnu poradkynu...niekto jej daval aj kontakty...takze fakt v tomto pripade - komu niet rady, tomu niet pomoci. kazdy si lahne tak, ako si ustelie. ja sice mam rodinu v okoli, ale tiez by mi nevedeli pomoct tak efektivne, ako by som pri dvoch malych detoch potrebovali...preto dalsie planujeme s urcitym odstupom a ked ten odstup nevyjde, tak vyjde iny, alebo ziadny...beriem vsetko tak, ako to pride 😉

jaruska8
20. júl 2010

Ďakujem vám, viete, skúšala som už všeličo, ona plakala aj pri nosení, aj pri hraní, ale ja verím, že to prejde. 😉 Len vdyržať. Môj problém možno je, že ja som z toho v strese, že čo jej je a ona potom ešte viac vyvádza, takže je to začarovaný kruh. 😒 Takže naozaj asi len zachovať pokoj.

bubelko
20. júl 2010

@prsky a o tom prave terina podla mna pisala, ze je to o hubu. a ako pises ani rodina v okoli ti niekedy efektivne nevie pomoct. a o hubu je to prave kvoli tomu, ze nevladzes, si nevyspata, ubolena a musis. ked mas jedno dieta a si chora, pospis si s nim, oddychnes. ale s dvomi to uz nejde. ja si za celu dobu pamatam 2 dni, kedy mi jonas s lukasom spali naraz cez den. 🙂
uz sedem mesiacov som poriadne v noci nespala a cez den ale musim fungovat ako vyspata. a to mam este nenarocne deti. neviem si predstavit, ake by to bolo, keby jedno patrilo k tym narocnym. momentalne fungujem bez manzela, lebo som na svk na prazdninach a on musi byt v praci. som tu mesiac, z toho sme 2 tyzdne marodovali. na vsetko som sama, lebo aj napriek tomu, ze som pri rodine, tak sestre sa este narodilo babatko, ktore ma momentalne mesiac a ako na potvoru moj otec tiez ochorel a 86 a 83-rocnej prababke deti nechat nemienim. jediny, kto sa ako tak postara o deti ak chcem ist na nakup potravin je svokra, ale potom musim ostat ja so svokrom.
myslim si, ze by ste terinu nemali tak odsudzovat, pretoze az na gabiku (tusim) mate vsetky po jednom dietati. niektore podla citania mate deti narocnejsie a nezavidim vam. ja si napriklad naozaj neviem predstavit, zeby jonas bol na mne furt nalepeny. ako k tomu potom pride lukas? nemozem mu predsa furt hovorit, teraz nie, teraz sa staram o jonasa, o teba az zase ked sa odlepi, dajme tomu o 2 roky. to bude mat 5, pojde do skolky. ja si ho chcem aj uzit, vysvetlovat mu a odpovedat mu na jeho vecne otazky preco... nie ho stale odbijat, nevladzem teraz, staram sa o jonaska... momentalne mame problem nakojit jonasa, pretoze sa vzdy dovlecie k nam lukas a jonas sa uz nesustredi, pozera, co robi jeho starsi brat. a aj ked odidem do inej izby, tak pride, a chce byt tam s nami. mam ho poslat prec? to predsa nejde. on je len zvedavy, takze jonas neje, len sa vrti a smeje. a neriesim to nijako. 😉 ked kvoli takemuto pristupu o mlieko pridem, tak mi to zily trhat nebude. hlavne, ze budu obe deti spokojne, nielen to mensie 😉

marecka
20. júl 2010

@terina25 mastitídu som mala nedávno, keď mala moja dcéra dva týždne. rozvinulo sa to z hodiny na hodinu. rozbolel ma prsník podvečera večer už teplota, rano už takmer 40. treba zraziť teplotu. obklady na čelo, citrónom potrieť zápastie a kojiť kojiť kojiť. hneď ako Natálka vycucala prsník sa mi uľavilo. potom už len dbať na to aby sa stále prsník vyprázdnil. takže zo zdravého som jeden deň len odsávala a z chorého som kojila. za dva dni bol pokoj. pomedzi kojenie som si dávala vínové obklady-plienka v studenom bielom víne. o pár dní sa mi to urobilo aj na druhom,ale už som to podchytila skôr. držím palce a hlavne sa neboj požiadať o pomoc všetkých čo sú na blízku.

jaruska8
20. júl 2010

Baby, ešte jedna otázka, keď sa bábätko napije dostatočne, malo by byť kľudné, vlastne to, že plače a je nepokojné po dopití znamená, že je ešte hladné??? Lebo ja už uvažujem naozaj o tom, či ju len nekŕmim zbytočne a jej je potom možno aj zle. Hm????

krakulka
20. júl 2010

Poradte, co mam robit. Andrejko vobec nechce jest. Bojim sa aby nebol dehydrovany a ja som neprisla o mlieko. 😢 😢 😢 fontanelka sa mu uz zacina prehlbovat. Mam mu davat mlieko striekackou. co mam robit? a ked sa aj troska napije -mam problem aby sa vobec prisal na prsniku, tak dost toho mliecka vygrcka.

prsky
20. júl 2010

@bubelko to, co pises, nikto nespochybnuje. kazda sme vyjadrili pre jej situaciu pochopenie. problem je v jej reakcii na rady, ktore dostala. ja ked sa niekde popytam, tak nebudem na kazdu, ale fakt kazdu radu hladat sposob, preco sa to neda, ale sa zamyslim a radu, ktora sa mi zda, ze by mohla zabrat, skusim nejako prisposobit svojej situacii.
ale nechajme to tak, je to OT v tejto teme. proste kazda sme si zivot nejako zariadili a darmo sa budeme vykrucat - ked nieco chceme, tak si to nejako musime zariadit 😉

prsky
20. júl 2010

@jaruska8 dieta nemusi byt spokojne po dojceni...moze mu vadit x veci pre ktore place - napr prilisne teplo/zima, pocikane/pokakane, chce mamu, chce si len tak dudkat, chce sa nosit, chce inak lezat, boli ho brusko, skriabe visacka na bodycku...moznosti je milion 😉 ja som velakrat ani nedosla na to, co mojej malej vadi, preplakala pomaly pol roka a spokojna bola iba v mojej tesnej blizkosti. prajem vela uspechov pri hladani priciny 😉

prsky
20. júl 2010

@krakulka upokojit sa a ponukat prsnik, nenutit. dieta nezvykne dobrovolne hladovat. ked prsnik odmieta, hneva sa pri tom? mliecko sa ti spusta same uz pred dojcenim, alebo az ked zacne tahat? strieka, alebo mu musis trochu pomoct?

zuzkat1
20. júl 2010

@terina25 ja som mala mastitidu 2x a vzdy mi pomohli jedine teple obklady lebo sa mi spustilo mlieko...nezavisle od seba mi aj dvaja lekari kazali teple obklady aby sa mlieko uvolnilo..necitala som celu diskusiu, ale myslim ze v tomto ti poradkyne ktorym tu ironicky dakujes radili dobre... hovorim z vlastnej skusenosti...mimochodom oba razy som brala ATB a teploty som mala nad 39...

jaruska8
20. júl 2010

@prsky No, tak malá práve takú grcla, podľa mňa jej je zle, chuderke a to teplo, tak to sa ani nečudujem, ve´d zle je nám všetkým. :( A nosenie nezaberá, teraz leží na manželovej hrudi, možno je tu nádej. 😉 😉

strapco13
20. júl 2010

@krakulka nezvyknem radit ine tekutiny ako mliecko...ale asi by si mala skocit do lekarne pre rehydratacny roztok a ten po lyzickach
ak maly je takyto apaticky a nechce jest ..je bohuzial sanca, ze skoncite v nemocke na infuzke
choroba ho vycerpala a nechce jest..to je namahave pre neho..skus mlieckonlyzickou, striekackou
drzim palce

krakulka
20. júl 2010

Andrejka asi boli hrdlo. Teraz vypil skoro jeden prsnik. Aj chudatko plakal od hladu, ale uz dalej nechcel jest. 😢
Hedelix asi nepomaha.

strapco13
20. júl 2010

@krakulka skus mu dat nieco proti bolesti a po polhodke nakojit
kukni do hrdla ci tam nevidis aftu alebo nieco podobne...na to mozes tie gely na zubky...mundisal, calgel a pod
hedelix je na kasel
co mu este je..teplotu este ma?

krakulka
20. júl 2010

@prsky nehneva sa, on ho jednoducho nechce. mliecko sa spusta, az zacne tahat. aj mu pomaham, masirujem prsia, aby sa lahsie spustilo. no on nechce. odstrka hlavicku. ☹
@strapco13 apaticky neni, usmieva sa ako slniecko. Asi to bude tym hrdlom. zajtra skocime k dr. nech ho pozrie. videl ho naposledy dr. v nedelu na pohotovsti a kazal ist v pondelok obvodnemu. tomu som volala este v nedelu a hovoril, ze netreba prist, ked teploty klesli, ze to neni na atb. ale ja nechcem atb. som skor za prirodnu liecbu.

krakulka
20. júl 2010

@strapco13 davala som mu panadol 2ml. ani to nespapal vsetko - 3/4. viac nechcel. potom som dala hedelix a jedno prso vypil. Teplotu nema. Hnacka tiez uz neni - teda vodnata stolica. Kakal naposledy poobede, ale uz cika. tak aspon nieco. ach jo, niektore deti by mali mat na celicku displei. 😕

strapco13
20. júl 2010

@krakulka cize az na to, ze nepapa je uplne v pohode /myslim navonok/, ziadnu zmenu nevidis?

krakulka
20. júl 2010

nie, je ok. smeje sa, je vesely. len nechce jest a place, ze je hladny. aj sa so mnou vadi. 😕

monivo
20. júl 2010

Mohla bych někoho z Vás požádat o radu? Dcerka se narodila předčasně, 28tt, teď jí je 6měsíců, korigovaně 3měsíce a 7dní. Již 4měsíce je plně kojena. Poslední měsíční přírůstky máme 870g a tento měsíc 510g, což je asi docela málo. Nyní váží 5350g. Doktorka mi řekla, že asi začneme s příkrmama, že taky již potřebuje železo a další vitaminy, že ale ještě počkáme 14dní. Nejsme si ale jista, jestli to vydržíme. Posledních pár dní mám čím dál méně mléka. Už asi 3týdny mi vynechává jedno noční kojení. Nejprve jsem v noci měla prsa na prasknutí, jak jsem nebyla na delší pauza zvyklá, ale teď se to tak upravilo, že v pohodě vydržím od 20hod do 3hod bez kojení s celkem volnýma prsama. Přes den ale kojíme cca po 2hodinách. Dnes jsem ale zkusila dát dceři zamražené MM a po 3hod od posledního kojení jsem odstříkala, a to pouze 60ml. Myslím, že to by ji normálně vůbec nestačilo, ne? Je nějaká předepsaná míra, kolik by takhle staré dítě mělo vypít? Mám obavy, abych ji zbytečně netrápila, ale nevim, s kým se poradit. Předem děkuji

strapco13
20. júl 2010

@krakulka takze hrdielko...este ..nosom dycha dobre?
lebo ten kasel a bolesti hrdla mozu byt z toho, ze nedycha dobre nosom a hrdlo je potom vysusene
neodmieta papat, lebo nevie dychat nosom?

krakulka
20. júl 2010

@strapco13 pri spinkami ma otvorene ustocka. ale doteraz to bolo ok. sice uz mal jeden krat zapal hrdla - asi angina - aj trosku uska - aj vtedy nechcel papat. Dr. vravel, ze ma zvacsenu nosnu mandlu. obcas pochrapkava. v noci davam do spalne 2 uteraky mokre. na zvlhcenie.

krakulka
20. júl 2010

@strapco13 ako ho naucim dychat nosom?

strapco13
20. júl 2010

@monivo deti nikdy uz nepriberu tolko ako na zaciatku...uz je trosku aktivnejsia, takze energiu spotrebuje...uz to urcite nie je to babo, co len lezi a kuka kolo seba 😉
ak je spokojna, cika, kaka, tak mas mliecka akurat pre nu..mliecko sa casom prisposobi potrebam malej, strati sa pocit plneho prsnika /my sa kojime cca po 3 hodkach, niekedy po prikrme vynecha..a ja musim niekedy dobre skumat prsia, ze z ktoreho kojit, lebo si nepamatam ktory bol posledny..a to ja mam nadprodukciu a aj tak to nerozoznam a dokonca mam jeden prsnik o nieco vykonnejsi ako druhy..a aj tak su na pohmat rovnako makke/...takze na pocit plnosti alebo prazdnosti prsnikov zabudni
a nie vsetky mamy edia odstriekavat a uz vobec neodstriekas tolko, kolko si dokaze babo vytiahnut same 😉

strapco13
20. júl 2010

@krakulka preplach nosa a nosne kvapky..cez den mu mozes usta zatvorit ..ale takto male dieta nenaucis dychat inak ako ono vie.
to ti pediater povedal, ze ma vacsiu nosnu mandlu? alebo ORL?

krakulka
20. júl 2010

@strapco13 pediater to hovoril po kontrole, ked bol chory.

strapco13
20. júl 2010

@krakulka nosna mandla sa kontroluje najskor 2 tyzdne po chorobe
pri chorobe..hlave horne cesty dychacie sa moze zdurit..ale malokedy u tak malych deti-...aj ked vybera sa od 8 mes..ak je nutne