Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

shaarka
2. júl 2010

pipussa, toto je jediny zdroj, kde pisu, ze to vacsinou odide samo. nikde inde na googli som sa to nedocitala a v teme hydrokela tu na MK je vacsina pripadov zas o operacii 😒

pipussa
2. júl 2010

@shaarka
a co na to lekarka ?

strapco13
2. júl 2010

@shaarka ..vahou maleho sa absolutne netrap...my sme ako 2 m mali kolo 6,5..teraz ako sa hybe, tak sme uz v medziach normy....kojene deti mozu byt buclatejsie..oni to vybehaju..pri UM nadvaha moze znamenat prekrmovanie..ale pri kojeni to nevies odhadnut..lebo maly pije a papa kolko chce a potrebuje

shaarka
2. júl 2010

@strapco13 🙂 jasne, dik za ukludnenie 🙂
@pipussa - lekarka to pri druhej kontrole zistila (mne sa uz v porodnici nieco nezdalo). no a ze len sledovat, ze NIEKEDY to zmizne samo, ale vacsinou sa prida aj klasicky pruh a sup na operaciu. inak hydrokelu operuju v roku az dvoch.

nevesta
2. júl 2010

@shaarka na ukludnenie ti pridavam foto mojej malej, ked mala 2 mesiace a jej modelkovske miery 😉 😀

Takze kluuuuuuuuud 🙂

hasmenka
2. júl 2010

ahojte no my máme zajtra 7 týždňov a v poradni v utorok váha 5700g kedže pôrodná váha bola 4160g 🙂 a nechcite vedieť čo mi odporúčali že krmiť len každé 3hodiny a inak dávať čaj z flaše že našej Nelke netreba tolko papať .......

evamarcel
2. júl 2010

ahojte dievčatá opäť sa hlásim 😉
ja si neviem už rady malý ma 7,5 mesiacov a ja vstávam v noci každé dve hodiny už som z toho vstávania dosť unavená - kamarátka s dvomi deťmi jedno 1a pol ročné a druhé 3a pól mesačné ktoré boli na umelom mlieku spia celú noc. Príkrmy nám idú len tak tak snažím sa mu dávať na desiatu a obed no a dnes som mu už dala aj kašu na večeru aby bol sytší a spinkal aspoň trošku dlhšie. Žiaľ všetko čo mu sama pripravím vyhadzujem papká iba kúpené výživy aj to len trošku. Vy ste na tom ako? Tiež vstávate často je to zdravé papať v noci? Veď metabolizmus je spomalený či nie? Nedokážem máleho nechať vyplakať v noci aby spal, tak sa radšej vyplačem ja vám aby sa mi troška uľavilo 😒

hasmenka
2. júl 2010

pekný večer vám chcela by som vás poprosiť o radu Cez deň ma začalo akoby pichať v lavom prsníku a keď kojím maličkú začina ma bolieť prsník Vopred ďakujem za každú radu

strapco13
2. júl 2010

@evamarcel z nasej temy sa teraz viacere stazuju /vratane mna 😅 / na zhorseny spanok..ci koja, alebo nie...dokonca u nas mam podozrenie na uzkost 8-mesacnych, lebo v naruci mi spi aj 4 hodky bez preusenia
ale napr pred 2 dnami mi vstal v noci len raz a nemusela som ho dat k nam do postele /aj tak ho rano davam k sebe..ale to chcem..nie musim, pre jeho plac..aby bol jasny rozdiel 😅 😉 /
my papame vsetko..ale zatial len desiata ovocie a na obed zeleninku s maskom
na kasu sa stale neviem odhodlat..lebo ak dam, tak urcite nemliecnu, ze budem odsavat..a to sa mi nechce 😅 ..a navyse sa moze stat, ze by ho v noci smadilo..takze sa nehlasi na hlad ale na smad..cize o tom istom

strapco13
2. júl 2010

@hasmenka pozorne si prezri cely dvorec a bradavku, ci niekde nemas bielu bodku..ak mas prepichni ..jedna sa o mliecny pluzgier, pri upchatom mliekovode
nemas hrcku alebo cerveny flak na prsniku?
boli ta prisatie alebo cele kojenie?
mas citlive bradavky aj mimo kojenia?
pozri si clanky, ci sa tam nenajdes http://dojcenie.wordpress.com/category/bolave-p...

prsky
2. júl 2010

@evamarcel mam 1,5 rocnu dcerku a ta momentalne okrem trochy ovocia a MM neje takmer nic - je teplo, nechuti jej. Dnes ale dala svojho milovaneho rizota pol taniera, tak som bola prekvapena a spokojna 🙂 V noci sa na kojo budi kazde 2,5 az 3 hodiny 😉 mala spi s nami v posteli, ja sa preberiem na to, ze sa prebera ona, prehodim ju na druhu stranu, ona sa prisaje a spime dalej (vacsinou ani neviem, ze som ju prehodila) - takze mne nocne dojcenie nevadi, lebo som zvyknuta pri tom spat a vyspat sa. MM je lahko stravitelne a nemozes to brat akoby dieta papalo jedlo (kasu alebo UM). MM deticky piju aj od smadu, ale hlavne ide o kontakt s maminou - babo ma rozne fazy spanku a tvoje sa zrejme nachadza cca kazde dve hodky v tej lahsej, kedy si uvedomi, ze mamina neni, treba ju zavolat a ukludnit sa na prsniku 🙂 takze bud vydrzis, alebo ho nechas vyplakat (v tomto veku je este priskoro na vysvetlovanie, ze je noc a treba spinkat - to bude mozne tak od roka, skor od roka a pol)

prsky
2. júl 2010

@evamarcel jaj a jeden cas aj nasej chutili viac pohariky (hlavne hipp), ale potom som sa zatala (kedze ma MM na vyziadanie, nebala som sa, ze umrie hladom) a proste som jej poharik nedala - ponukala som domace - chces, papaj, nechces, nechaj tak a nejako sa naucila. teraz uz dokonca ma svoje oblubene jedla. doteraz mi vsak nepapa chlebik alebo rohlik a kasicku si da jedine moju oblubenu krupicnu s masielkom - na ostatne kasle

hasmenka
2. júl 2010

strapco13 ďakujem za radu prezriem si tie stranky hadam sa tam nájdem 🙂

zuzkat1
3. júl 2010

ahojte baby..mozem jest ananas? lebo aj to je citrus..ci nie? mala ma uz 5,5 mesiacov

prsky
3. júl 2010

@zuzkat1 ja som jedla od 600nedelia vsetko - najprv si daj iba kusok, uvidis, ci ma na to nejaku reakciu a ak nie, smelo ho jedz - nekombinuj ale v 1 den viac nezavedenych jedal

leelo
3. júl 2010

@zuzkat1 so stravovanim sa nemusis skutocne obavat:
1. ako dr.newman vravi - je len velmi vynimocne, ked maju deti potiaze kvoli tomu, co matka zjedla;
2. tu v nemecku sa povazuju za "bezpecne" uplne ine potraviny a ako na sk a naopak. cize ja som jedla so suhlasom hebamme vela veci, co sa na sk neodporucaju a jedla som ich od 1.dna a nestalo sa nic!
3. tvoja dcerka je uz pomerne velka na to, aby mala vysoke riziko nejakych reakcii.

tak ako vravi prsky - skusat, postupne, v malych mnozstvach a vzdy 1 potravinu. a nebat sa! ja uz jej niekolko mesiacov vsetko - cesnak, jahody, ananas a aj ine exotiky ako mango, maracuja a neviem co este. samozrejme, nezjem kilo 😉

olifcek
3. júl 2010

@leelo uz sedite? 🙂

evamarcel
3. júl 2010

@strapco13 - pravdepodobne aj môj potom má úzkosť, lebo aj cez deň mi spinká 3krát po hodinke, ale len vtedy keď ho uspím v postielke a celú hodinu ležím pri ňom a vždy po pol hodine spania pootvori očka skontroluje či som pri ňom a spi ďalej takže nespravím absolútne nič ani keď spí ani keď je hore - lebo hrať sa bude ale musím byť pri ňom alebo sa chce nosiť na rukách v žiadnom prípade nemôže byť sám na zemi aj keď som v tej istej miestnosti.
Ako spinka tvoj cez deň? Marcelko je po 2 hodinách max.3hod. unavený a chce spinkať takže nám spanie vychadza cez deň na 3krát. Vstávame medzi 5.30- 6.00 a ukladám ho večer na 18.30 len problem je že sa zobudi o hodinu a každu hodinu ho chodím nakojiť až kým niesom v spálni potom už vydrží dve hodinky a vstavame kazde dve hodinky do rána. Skúsila som včera kašičku od sunarky ryžovú a odstriekala som si mliečko ináč velmi rychlo redne a dost tazko sa dáva lyzičkou poriadnu trpezlivosť na to potrebujem a este ten môj maly zvedavec sa hore dole otáča takze stvrtina bola na podbradničku budil sa však stále po dvoch hodkach akurat nepil vela mliecka len tak na uspatie.

evamarcel
3. júl 2010

@strapco13 ešte sa chcem spýtať papká ti tvoj domáce alebo tiež musíš kupovať? Ak domáce koľko asi ti spapá môj dosť máličko mám obavy aby mal dostatok železa, už papá väčšie kusky či tiež len také kašičky?

evamarcel
3. júl 2010

@prsky - naš sice nespi s nami v posteli ale v postielke hned vedla mojej postele a bočnica je prec cize ako sucast postele, tak zvykam si na to vstavanie ved vlastne to trva uz skoro tri mesiace myslim tie kazde dve hodky. Predtym pospal aj 5 hodin bez papania. Neviem velmi nalezato kojit a tak si ho stale beriem na postel a v klasickej ho kojim a tak sa dost preberiem. Dakujem za povzbudenie som rada ze nie som sama co tolko vstava lebo uz ma dost deptalo ked kamosky s rovnako starymi detmi a spia celu noc max. raz sa budia na kojenie.
Ako dlho si davala hippky lebo môj nechce moju stravu asi preto ze nieje najemno spravená tak ako flaskove. No a bojim sa ci bude mat dost zeleza tak mu masove prikrmy davam flaskove.

olifcek
3. júl 2010

pijem kofolu, snad je to oki, a dieta mi nebude v noci buntosit viac ako zvykne 😅

strapco13
3. júl 2010

@evamarcel ..moj papa vela..cez 220 ml vareneho..kuppovane zje "len" tu velku flasku a netvari sa tak nadsene..cize ja musim varit, a nemixujem na hladko..napr ryzu vobec nemyxujem, zemiaky len pucim

mne spi max 2x do dna...dokopy skoro 3 hodky...je to lepsie ako doteraz ked spaval 4 x po polhodke..to som nic nestihala
zaspavame cca kolo 20,30 a hore je pred 7..v nocisa budime ako kedy..momentalne je to trosku lepsie...dnes len 4x..ale mme obcas obdobie, ze sa zobudi len raz a potom uz vstavame pio druhom zobudeni

to ze sa ti po kasi budi..tie kase su sladke..ci uz dodany cukor alebo prirodzeny...takze ho v noci smadi, tak si cucne a spi dalej

prsky
3. júl 2010

@evamarcel my mame tiez postielku bez bocnice prirazenu k posteli, ale spi v nej len paplonik, babika a plysak a v poslednej dobe Laline nohy 😀 . Neviem, ako dlho planujes dojcit, ale ak co najdlhsie, asi by som sa na tvojom mieste pokusila naucit dojcit po leziacky. Ja mam velmi lahky spanok a tiez by som sa pri dojceni v klasickej polohe zobudila a tazko by sa mi zaspavalo, potom by som mala velmi zlu naladu a odniesli by si to vsetci vratane malej 😅 tiez som sa trapievala kvoli tomu jej spanku, ale uz ma to nejak preslo - hovorim si, ze to nebude trvat do jej puberty a potom budem este s laskou na to spominat, ako chcela byt stale pri mne.
hippky som nedavala nejak dlho, mala som take lenive obdobie, ked sa mi nechcelo furt varit tie miniporcie, ktore mi aj tak okychala - mozno mesiac-dva ma to drzalo. nedostatku zeleza som sa neobavala, lebo telo vie z MM vstrebat velke mnozstvo zeleza a ked ho ma dostatok, tak ho ani z hovadziny neprijme (aspon myslim) - kukni sem, annag o tom pise tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...
inak jedlo som nemixovala vobec, pučila som ho, takze si na kusocky musela zvykat hned od zaciatku - ale nenapinalo ju, takze som ani nemala potrebu konzistenciu jedla riesit. a len co sedela, dostavala do ruky jedlo v celku (jablcko, uhorku a pod) alebo som jej davala do pusiny take male trojuholnicky,ktore sa vcelku rychlo naucila pozut.

martinaho1
3. júl 2010

@zuzkat1 ahoj, ja mam 5- mesicniho chlapecka a pred par dny jsme s manzelem snedli velky anannas na pul a nic... Takze jsme uz koupili dalsi 🙂

zuzkat1
4. júl 2010

@martinaho1
@prsky
@leelo
dakujem baby.. no kusok som skusila nezda ze by jej to vadilo tak asi mozem🙂 ja som dost mimo z tychto zakazov ze citrusy nie, lebo to je moje oblubene ovocie🙂

leelo
4. júl 2010

@zuzkat1 ak ta to ukludni, tak mne nosili v porodke na olovrant misku exotickeho ovocia 😀

olifcek
4. júl 2010

v MM je dost zeleza?

prsky
4. júl 2010

@olifcek citujem annagin vyssie uvedeny clanok (Prikrmy I): "Napríklad obsah železa v materskom mlieku i neupravenom kravskom mlieku je rovnaký. No kým z kravského mlieka je využiteľnosť len okolo 10%, z materského mlieka je to 50-80%, podobný rozdiel je i so železom v iných potravinách. Preto pri prechode na príkrmy treba zabezpečiť veľmi dobrý prísun železa." Takze MM zelezo obsahuje, len jeho nedostatok u deti moze sposobovat viacero faktorov (dieta pije menej MM a zaroven je malo potravin, ktore obsahuju zelezo, alebo nevie z tych potravin extrahovat dostatok zeleza alebo co ja viem co vsetko este, nie som lekar 😉 )

olifcek
4. júl 2010

@prsky a mne pediatricka, ze malej uz moje mlieko nestaci, ze nech dam prikrmy, najma, ked je anemicka....vrrrr...ale uz davam trosku x;o) ale jasne, mm nadalej a vela vela, kolko si pyta x;o))

dakujem

a od 01.08. itak k inej pediatricke budeme chodit..;o) k takej, co ma prax s predcasniatkami a isto im krvicku vie zobrat ked treba....

olifcek
4. júl 2010

@prsky a jo, a anemicka nie je 😅 😅