Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

sivka
6. aug 2009

annag, zelam ti krasne dva dnicky bez konika 😉 oddychni si troska od nas, rady chtivych mamiciek 😉

nikanika28
6. aug 2009

sivka, dakujeme 😵 ...moja mala bublinka je ozaj mala mischelinka 😀 ...len keby sa tak necertila pri papani...strasne mi to ubera energie ...stokrat menit prso hore-dolu 😠 . Tak ale co nespravime pre tie nase deturence, ze? 😵
Annag, a nebudes bez kona tak trosku nervozna a nesvoja 😀 😀 😀 ? Kazdopadne si uzastny cloviecik, verim, ze sa Ti to vsetko vracia v dobrom k Tebe a Tvojej rodinke 😵 😵

annag
6. aug 2009

ďakujem pekne, budem od Vás oddychovať, dakedy je to teda riadne fuška, ale chýbať mi budete 😉 🙂

nikanika
- no to je dobré 🙂 , super 😵 - však Ti vravím, že len spať potrebuje aj cez deň - potom Ti visí na prsíčku a Ty nadobúdaš pocit nedostatku mliečka ...

sivka - pevne verím, že budeš tiež takto prekvapená milo - v nedeľu mi napíš ako pokračujete , aby som mala prehľad

tica - na ďalšie dojčenie ponúkni prsník, na ktorom si naposledy končila (i keď to možno občas zabudneš ,stáva sa, ale takto by to malo byť ) tým docieliš, že bábo dopije každý prsník až do dna v priebehu niekoľkých hodín

tica
6. aug 2009

annag
tak ja to už mám vymyslené kedže som zabúdala že ktorím prsníkom som skončila a stávalo sa mi to dosť často tak mám na to fintu dávam si na tú ruku gumičku a už viem kde som skončila 😉
a ďakujem za radu ...
ešťte by sm sa chcela spýtať mám taký pocit že môj malý mi vyťahá len predné mliečko a zadné sa mu veĺmi nechce a potom mi začne revať a musím ho preložiť ku druhému ale som si 100% istá že v tom ešte mám lebo keď ho stalčím tak mliečko mi ide nevieš mi ešte na to niečo poradiť?

annag
7. aug 2009

tica, prilož ho po druhom opat na prvy a prsnik pocas dojcenia stlacaj

martina1305
7. aug 2009

dobre rano, annag sa ja obraciam s prosbou o tvoj nazor. nase male sidielko zacalo nejako zle spavat v noci. zubky este nemame, zatial sa mi ani nezda, ze by mala napuchnute dasienka. ale do pusinky si dava vsetko a hryzka to. predtym sme sa v noci kojili tak po 4-5 hodinach t.j. okolo jednej a potom okolo piatej rano.
no posledne 2 tyzdne sa mala zobudi resp. ma zatvorene oci, ale zacne plakat, tisenie nepomaha, jedine co zaberie, je prsnik do pusy. potaha si tak 5-10 min., niekedy menej a spi dalej. a takto sa to deje v noci aj 6x (ako napr. dnes), hore som aj kazdu hodinu-dve v lepsom pripade. nemam jej davat takto v noci caj? alebo jej nestaci uz mliecko, alebo co si ty myslis? alebo je smädna, alebo sa zacala budit len zo zvyku...?

btw. v utorok vecer 2 hod. pred spanim som jej uvarila 1x kasu, taku redsiu, ryzovu s marhulami. tesne pred spanim sme sa este kojili, tak ako kazdy vecer. no kasu som aj strasne olutovala, do polnoci mala strasne zvracala, tolko vela z nej vyslo, az som sa divila. tak v stredu sme mali len mlieckovu dietu a vcera uz mala na obed zeleninkovu polievku.

dakujem pekne za tvoj cas a pekny vikend.

oliverkaa
7. aug 2009

martina
moj maly mi takto spava uz mesiac,tiez sa takto budi v noci,resp.je v polospanku a place ale ja mu za kazdym prsnik nedavam,lebo u nas je to niekedy aj kazdu pol,kazdu hodinku,snazim sa ho utisit...on sa aj dost skrabe,spravil sa mu lisaj pod bradkou od slin,boli sme aj pri pediatricke a predpisala nam kvapky fenistil ale velmi nepomahaju,inac je uplne v poriadku,tak si myslim ze z toho vyrastie

mozno mate len take obdobie,a trapia ju zubky,tak ta potrebuje citit castejsie 😝 vela zdravicka vam prajem

baskaj
7. aug 2009

ahoj anna, chcem sa ťa spýtať na názor ohľadom príkrmov (sme plne kojený a máme 7350g):

včera po očkovaní mi doktorka hovorí: tak a od budúceho týždňa už pekne začnete s príkrmami...
a ja že prečo tak skoro, keď všade možne čítam, že až od 6 mesiaca. a ona mi to vysvetlila tak, že najnovšie výskumy hovoria, že je lepšie začať už od cca 5. mesiaca (ona radí, že po 2. preočkovaní), lebo že keď sa začína neskôr, tak viacej vznikajú alergie, ekzémy a tak. že nie je imunita. preto že ak sa už skôr začne s jedlom, telo si zvyká, vytvára "protilátky" a potom nemá také prudké alergické reakcie... že výskumy ukázali, že v 8t začať s príkrmami (ako naše mamy robili) je skoro, a že najnovšie v 6 mesiacoch je zase neskoro...

neviem, čo si mám o tom myslieť... bolo pre mňa úplne samozrejmé, že dojčiť budem do 6m a až potom príkrmy. viem, že MM je to najlepšie, čo svojmu synovi môžem dať, že mu to plne pokrýva všetky potreby a pod... doktorka vraví, že je to na mne. nech sa rozhodnem ako chcem, ale že tak mi radí ona...

pre daminkovo dobro by som urobila všetko, aj by som mu dala príkrmy skôr a zriekla sa dlhšieho "iba" kojenia, ktoré by bolo aj podľa mojich predstáv, ak by mi niekto zaručil, že to tak mám urobiť, lebo to pre ňho bude lepšie...

a preto sa chcem dopátrať k nejakej pravde/nepravde/informácii... ty si počula niečo o tých "najnovších výskumoch"? ďakujem 😉

cherries
7. aug 2009

ahoj annag dakujem velmi pekne za tvoju pomoc , dnes mam prsnik uz celkom ok a tak mozem pokracovat dalej v dojceni bez bolesti dakujem 🙂

bianocka
7. aug 2009

Annag, velmi pekne dakujem za vsetky rady! Si super 🙂 Moje odsate mliecko ma na vrchu po case vyzrazanu smotanu, takze uz viem, ze v nom nejaky ten tuk je 🙂
Zacala som si teda odsavat pravidelne, cca 100 ml asi 3-4 hodiny po tom, ako malicka zaspi a cca 80 ml pred rannym kojenim. Cez den som prestala odsavat.

Este by som sa chcela spytat, preco nie je dobre podavat niekedy odsate mliecko? Len kvoli flasi, alebo to ma aj ine dovody?
Je flasa vazne taka zla, ak by som ju dala naozaj len raz za cas? (napr. na navsteve u svokrovcov - raz za tyzden...) Neobstoji ani tvrdenie vyrobcu, ze napodobnuje satie z prsnika (Phillips Avent)

A este jedna otazka, malicka sa niekedy na prsniku asi po 8 minutach pitia zvykne zacat "zvijat" (hlavne, ak nie je prilis unavena). Normalne pije, ale si pri tom "pohmka" a je akcna, nozicky vystiera a chrbatikom vlni. Neplace, ani nic take... Aky to moze mat dovod?

maalinkate
7. aug 2009

martina1305 ahoj, dlho som hladala nieco podobne ako pises ty, bo mam maleho synceka a ten mi zacal asi tak pred piatimi dnami robit to iste. v noci sa mi stale budi, s tym ze na zavrete ocka, a len si trosku mrnka a hrozne sa mrvi ako keby ho nahanali. tiez ho neviem utisit, mi sme na umelom mliecku, tak mu vzdy dam napit cajiku a dudlik-ktory mi inokedy uplne odmietal, a asi tak po desiatich minutach, niekedy aj po pol hodine sa utisi a je to o.k. a vsak o hodinku, dve sa to znova opakuje.dnes som mu nasla prerezane zubky, teda aspon myslim ze uz su vonku, alebo sa este len tlacia, neviem to posudit.volala som aj s doktorkou, vravela ze to moze byt kvoli tomu, tak mu mam skusit dat na noc sirupcek-nurofen, aby aspon v noci bol kludny a vyspinkali sme sa.Tak to dnes vyskusame a uvidime ako budeme spinkat.myslim si ze aj v tvojom pripade to budu zubky, aj ked este nema ani obelene dasienka ani ine priznaky. skusim ten nurofen a zajtra ti dam vediet ako sme dopadli.pa

tin007
7. aug 2009

ahojte kocky, neviem ci ste si vsimili, ale annag pisala, ze tu dva ci tri dni nebude

tin007
7. aug 2009

martina1305
okolo pol roka mavaju deticky obdobie zleho spanku (trva to do asi 9 mesiaca) moj maly sa budi asi kazdu hodinu. cajik by podla mna nepomohol a hladna tiez urcite nie je. moze byt aj to, ze je jej teplo, preto sa poti a horsie sa jej spi. obavam sa, ze bude treba iba vydrzat. ja to tak robim, ze ked maly mrnkne, tak mu strcim prsko do pusky a on o 5 min spi (sice iba dalsiu hodinu, ale da sa) 😉

tin007
7. aug 2009

baskaj, osobne by som minimalne este mesiac pockala a mozno az do ukonceneho 6. mesiaca (hlavne kvoli teplam - ked je teplo, detom zvycajne az tak tuha strava nechuti), nech to nie je pre neho prilis velky sok. myslim, ze mozes este mesiac pockat, a potom zacat, ak chces, velmi pozvolna. ide o to, aby dieta dozrelo nielen fyzicky (traviaci trakt, jeho svaly chrbta - lebo musi sediet, inak je krmenie v pololahu dost nepohodlne pre babo a moze byt aj nebezpecne v tom, aby tuha strava nenatiekla do dychacej trubice) a psychicky - malo by javit zivy zaujem ked vy papate, nacahovat sa za vasimi taniermi, mimovolne prezuvat atd.

slniecko26
8. aug 2009

Ahojte kočky!
Chcela by som Vás poprosiť o radu 🙂 ak máte dosť mliečka tak si ho určite odsávate a dávate zmraziť na horšie časy, chcela by som sa Vás spýtať v čom to dávate zmraziť (vo flaškách od Phillips Avent - vraj je na to nejaká sada)? Ak nie tak ako to zmrazujete? Kolko to vydží v mrazničke?

tin007
8. aug 2009

ahoj slniecko, skus sa pozriet sem, je tu o tom tema https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea... inak mrazit sa moze aj do flasticiek od vyziv a prikrmov, ale nedavat az po okraj (aby a viecko nedotykalo mlieka), niekto mrazi do mikrotenovych sackov alebo do umelohmotnych poharikov (napr. od aventu).

borkax
8. aug 2009

Ahoj annag, pisala som aj do inej temy tuto vec, ale uz si mi poradila viackrat, tak pisem aj tebe. Prikrmujeme uz mesiac, museli sme zacat davat uz aj masko, lebo sme mali dlhodobo zle vysledky - malo bielkovin /a to kojim a jem naozaj vela/. Malej chuti, zatial mame odskusane naobed mrkvu, zemiak, brokolicu, maso, cez den dam pred kojenim trosicku bananu a jablka urobeneho na pare - hlavne kvoli tomu, ze musime jest Hylak a to je dost nechutne, tak to potom vzdy zajeme par lyzickami ovocia a banan aj kvoli zapekaniu, do prikrmu dam sem tam ryzu /dlho sme hnackovali a na ryze, mrkve a ku koncu aj na banane sme ficali/. Len neviem, ake mnozstvo ma zjest. Kolko ma byt masovo-zeleninoveho prikrmu a kolko z toho maso, a potom ked nahradime jednu doobednu alebo poobednu davku ovocim - tak kolko ma byt toho ovocia. Ja som vazila co spapa naobed - maska asi 15-20g, a so zeleninkou je to dokopy od 100 do 120g, podla toho ako jej chuti. Je to malo alebo vela? A postupne mam zvysovat alebo to staci? dakujem ti. Budeme mat bud.tyzden 7 mesiacov.

vinka
8. aug 2009

Ahojte chcem sa opýtať či mi neviete poradiť prečo má pichá v prsiach po kojení. 😒 Dosť to bolí a je to nepríjemné. ☹ Ja sa tiež obávam,že moja malá vyťahá len predné mlieko a zadné sa jej nechce. 😒

vranka4
8. aug 2009

Ahojte 🙂 milá Annag,radíš mnohým,prosím aj ja o radu,ale z iného súdka.Začiatkom apríla som prestala kojiť dvojičky,kojila som ich 2 roky+ 2 týždne,a ešte stále mám mlieko,síce nie veľa,ale keď stlačím bradavku,vystrekne a tečie pár kvapiek,pri dr. som nebola na injekciu na zastavenie laktácie,je to normálne ,mám ešte počkať alebo radšej navštíviť dr.? pri starších dcérach to ustúpilo samé,ale netrvalo to tak dlho,ďakujem

vilocka
9. aug 2009

Ahoj Anna,
ja by som sa chcela tentokrat spytat na pitie babatiek, ktore su prikrmovane (myslim tuhu stravu) a kojene. Nasa babulka ma 4 mesiaciky a snazim sa pozistovat co najviac o prikrmovani, ked uz bude na to cas, aby som nestresovala. Zatial som ale nenasla nic o tom, ako sa dava pit a co. Babulka nevie pit z flasky, nema ani cumlik (to sme my s tym palcekom 😅 ). Ako jej mam potom davat napr. vodicku? Pripadne mozem uz aj cajik? A ak ano, tak aky? Zatial cajik nikdy nepila. Doteraz bola plne kojena. V obchode som videla tie pohariky so sosacikom....je to lepsie ako flaska? Nebude to nejako ohrozovat kojenie? Mooooc ti dakujem a dufam, ze si si uzila trosku oddychu 😉 .

tin007
9. aug 2009

borkax a vilocka, annag tu dnes nie je (tusim este zajtra, nie som si ista, pisala o tom asi 2 strany dozadu). co sa tyka prikrmov, skuste si pozriet temu Zaciname s prikrmami a stranku www.kojeni.net v lavej casti menu je Zavadeni prikrmu (je tam tabulka vhodnosti, ukazka jedalnickov, postupy...).
vilocka co sa tyka pitia kojeneho babatka, na to sluzi presne ten poharik so sosacikom, ale ak budes nadalej kojit aj po zavedeni prvych prikrmov, tak tvojej dcerke take 2-3 mesiace nebude treba davat inu tekutinu ako mm. az po tom 7-8 mesiaci, ked uz davas 2-3 prikrmy denne je vhodne ucit babo pit z hrnceka. a bude stacit vodicka, mozno obcas bylinkovy cajik (neodporucam granulovane, pozri si zlozenie, byvavaju prisladzane, resp. maju emulgatory)

tin007
9. aug 2009

borkax este k tomu mnozstvu prikrmu: prvy mesiac je v podstate na to, aby si babo na tuhu stravu zvyklo a aby sa postupne pocas tejto doby dostalo na plnu davku, ktora je asi tych 150- 200 g prikrmu. ak ti papa 100 az 120 g, tak je to myslim ok, ber do uvahy to, ze je hodne teplo a vtedy ani dospelym az tak tuha strava nechuti. skus o trosku pridavat viac (napr. tych 150 tento mesiac) prikrmu, aby si uz po najedeni hned nedokojovala. avsk taku pol hodinu az hodinu po prikrme ponukni prsko, mozno bude mala chciet mm od smadu.

tin007
9. aug 2009

vinka k tomu pichaniu ti neviem poradit, ale co sa tyka pitia predneho a zadneho mlieka, tam ti viem napisat tolko, ze ak mala papa viac ako take 3 minuty, tak si urcite po prednom mlieku taha aj zadne. neviem vsak ako dlho papa a ako intenzivne, ak vsak pribera, nema zelene stolice, bolesti bruska, tak by sa mala k zadnemu mliecku dostat.

borkax
9. aug 2009

tina, dakujem ti, vyskusame pridat. my musime skusat na radu lekarky uz teraz davat na smad vodicku, ale mala hrozne protestuje, takze aj tak vzdy skoncime na prsku🙂

samayka
9. aug 2009

ahoj annag

nedávno si mi výborne poradila, mala som problém s prílišným hltaním a následným grckaním a bolením bruška našej sýkorky. tvoje rady zabrali a my sme už opäť počuli sýkorku spokojne hvízdať. stále kojím po ležiačky a je to tak pohodlné aj pre mňa aj pre ňu. ak jej musím dať papať inak, papáme na tanečníka a už to nie je také hltavé. už je to celkom spokojné papkanie. teda sem tam... záleží kedy papala naposledy ale takým situáciám sa snažíme pre dobro jej brušenka vyhnúť 🙂))

chcem sa ešte spýtať jednu vec, pýtala si sa ma ako som na tom s konzumáciou mliečka a mliečnych výrobkov. neodpovedala som ti a teraz by ma to zaujímalo.majú velký vplyv na tvorbu mlieka? a ak dieťatko bolieva bruško, môže to byť aj z mlieka? ak áno, ktoré mliečne výrobky môžu mať vplyv na bolavé bruško (aby som nevynechala úplne všetko) napr. acidko, smotanu, jogurty atď môžem?
už viac ako dva dni som nepila ani nejedla vôbec nič mliečne a zdá sa mi že sýkorku už tolko nebolieva bruško. už sa pučí len pri kakaní 😅 a aj to len občas. a ozaj, kakáme už len 3-4 krát za 24 hod. čo je tiež úspech, keď sme mali pred tým 8-9 plne naložených plienok.

zatial velká vďaka 🙂))

vinka
9. aug 2009

Tin papá asi 10 min. z jedného prsníka.Tak sa dostane k zadnému mliečku aspoň dúfam. 🙂 Nemá ani bolačku bruška ani zelenú stolicu.Tak je to potom ok.Len to pichanie ma štve.Dakujem za dobré rady.Som spokojnejšia. 🙂

annag
9. aug 2009

ahojte, už som tu, ešte nám do toho maličká opäť schytala angínu - zatiaľ to vyzerá na vírusovú, takže opäť som na tom s časom biedne, ale tin sa snažila 😉 , ďakujem, takže ak ešte treba niečo odo mňa, ozvite sa ... 🙂

annag
9. aug 2009

samayka - ak má bábo dlhšie podráždené črievko - čo sa pri nadprodukcii môže stať, je väčšia pravdepodobnosť, že bude zle reagovať na alergény, ktoré sa do mliečka dostali z mamičkinej stravy. Najčastejím alergénom býva práve kravská bielkovina ( KB), preto je fajn ich v takom prípade na čas vynechať. Pre malé bábo je KB silný alergén a je aj ťažko stráviteľná, máloktoré bábo by dokázalo spracovať kravské mlieko bez problémov, preto sa vyrábajú UM a deti nesmú piť rovno kravské mlieko... Veľa malých detí zle reaguje na KB - či už v MM alebo UM niekedy je to vyrážka, inokedy tráviaci problém, niekedy aj zelená , zlá stolica, vracanie ... Treba vylúčiť v takomto prípade mlieko, smotanu, tvaroh. Mliečne kyslé výrobky - jogurty, acidko, syry ...- tam je už KB naštiepená a nie je taký silný alergén, väčšinou to nevadí. Skús vynechať mliečne jedlá tak na cca 7-10 dní a ak bude stále pekne kakať a nebude mať iný problém, tak začni jesť mliečne výrobky a pozoruj reakciu. A potom neskôr o pár týždňov skús i mlieko ...

annag
9. aug 2009

vranka4 - tak do cca 6 mesiacov by mala laktácia ustúpiť - je to normálne, tvorila si veľa mliečka pre 2 deti, ak to bude pretrvávať, tak zájdi za gynekológom - inak, klobúk dole, úžasne dlho si dojčila dvojčatká, paráda 😉 😵

annag
9. aug 2009

vinka, spočiatku to pri veľkej tvorbe mliečka vplyvom hormónov môže byť. Prsník počas dojčenia stláčaj - tým dosiahneš, aby bábo pekne dopilo prsník "až do dna". Striedaj aj polohy pri dojčení - zaraď najmä futbalovú polohu.

ak bábo ozaj pije mliečko, vidíš, ako mu počas dojčenia pri pití klesá hlboko brada, pri poklese nastáva pauza - vtedy má bábo plnú pusu mliečka, po návrate brady počuješ, ako mliečko preglglo. Ak už bábo na prsníku nepije mliečko, iba cucká , pohyby sú plytké, jemné, rýchle, bez pauzy, prsník ľahko vytiahneš....

- stláčanie prsníka - teda keď vidíš, že bábo po skutočnom pití prechádza do cuckania, prsník na pár sekúnd stlač - bábo začne pekne piť (prsník chyť ďalej od dvorca akoby si išla odsávať - prsty dole, palec hore - do tvaru písmena C) , keď bude prestávať, prsty uvolni a opäť stlač keď začne cuckať - opäť začne piť .... takýmto stláčaním prsníka predlžuješ aktívny čas na prsníku - vtedy bábo si vypije viac mliečka . Stlač pevne, ale nie bolestivo, s prstami nepohybuj, len stlač tak, aby si zvýšila tlak v prsníku a mliečko tieklo rýchlo. Keď už stláčanie nefunguje, ponúkni prsník druhý a pokračuj rovnako. Ak druhý prsník bude odmietať - nie je hladné a netreba ho nútiť. Ak by bábo bolo nepokojné aj po vypití druhého prsníka, vráť sa opäť na prvý, druhý .... Dojči dovtedy, kým stláčanie prsníkov funguje - teda kým bábo ozaj pije. Samozrejme, môžeš ho nechať po napapaní cuckať prsník, no maj na pamäti, že vtedy už ide o uspokojenie iných potrieb. Napr. sa chce tulkať, mojkať, cítiť bezpečne, upokojiť ....

http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content...