Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

prsky
31. okt 2010

@shaarka jaj a ked spi s tebou v posteli, tiez sa tak casto budi?

shaarka
31. okt 2010

no... kazde dieta je ine a to moje nie je prave mojkaci typ 😒 z toho vyplyva viac faktov - nerad je telo na telo, on musi byt otoceny vsade celom, nech vidi 🙂 nerad sa nosi, najradsej by uz chodil s pridrziavanim. stale kamsi uteka nieco badat. satku sme skusali bez uspechu, nosic niekedy, na chvilu, pokial sa pohybujem. strasne samostatny je, az mi je to luto. masaz, hladkanie a sepkanie, vsetky tie intimne veci sa snazim kedy to len ide, ale malokedy mam uspech, musi mat na to naladu - napriklad ked je unaveny, tak potom si skrabkanie uziva a slastne vzdycha.

mrkvicku dnes skusame len 3. den a ryzu mal vcera asi 5.x, s niekolkodnovou prestavkou po prvych 3 nesupesnych pokusoch. takze pochybujem, ze by to bolo tym ☹ ta nespavost trva 3-4 tyzdne.

s tym zobudenim a tym, ze sa potom nevie ulozit, to mas pravdu. akokeby sa zo sna postavil na styri a potom nevie co s tym, nevie, kto mu to urobil a chce spat 😀 len nechapem, preco ked ho ulozim, neprestane plakat ale zuri a placka ako keby som ho rezala.
uvazovali sme aj nad tym, ci mu nestrpne ruka, alebo ci ho neboli ucho, ked si ho prilahne 😀 😝

skusala som ho aj oblozit vankusmi, ale on je taky silny, ze to nepomohlo a putuje po postielke smerom nahor.

cez den spi:
v kociku vonku - spi pol hodku alebo aj 3 hodiny, ako kedy. pocas tych 3 hodin sa sice zobudi, ale to ho prevratim na druhy bok alebo proste ukludnim (aj cumlom) a spi dalej.
doma spi v postielke.
spaval aj v obyvacke v lehatku, ale spanok bol plytky a len 30 minutovy, tak som to zrusila.

so mnou v posteli nespi, lebo nechce 😀 resp. ked chce spat, tak mu je jedno, ze kde, on nema problem so svojou postielkou. ale k sebe si ho po zaplakani nechcem bravat, mame uzku postel, manzela nevyhostim, a vobec - ja by som sa potom nevyspala, lebo aj tak sa budim zo sna, ze mi spadol alebo som ho zadlavila, alebo prikryvam manzela v polospanku, ze to je teo 😀 😀 😀

dakujem za vsetky rady!

prsky
31. okt 2010

@shaarka to bude podla mna obdobie, ktorym si musite prejst. pomoct mu mozes len tym, co pozorujes, ze funguje (ako napr. nejake to rytmicke skrabkanie ked je unaveny, pripadne by mozno stalo za to skusit ho hojdat - deti miluju rytmus - preto sa mu aj pacilo v nosici, ked si bola v pohybe - ja som si do cca 6 mesiacov nesmela ani sadnut, malu som nemohla zo seba zlozit, lebo hned plakala, potom mala take prechodne obdobie, kedy uz vedela zaspat aj na dide v posteli a pospat si, teraz uz je to cez den v pohode). a mohlo by pomoct zaviest pevny rezim - ja pozorujem na svojej malej, ze je jedno, kedy rano vstane, vzdy je okolo jednej unavena - proste je tojej cas zaspavania. vecer uz to byva v poslednej dobe horsie, ale skor preto, ze sa nevie ulozit a opakuje si slovicka 🙂.
ono je to cele skor o badani svojho dietatka, hladani sposobov, co im vyhovuje.
skus napisat @fem, ona je v tejto problematike dost scitana, mozno ti bude vediet dat nejaku rozumnu radu.
Ja prave citam knihu od prekopovej - kdyz dite nechce spat, ale som len na zaciatku, takze nejaka osvietena este nie som (a neviem, ci sa s nou aspon ciastocne stotoznim).

liave
31. okt 2010

ahojte...prisla som opet poprosit o radu...prsky dakujem za predchadzajuce rady velmi pomohly...ale zacinam byt nejaka zmetena :( zacala som kojit ako si mi radila kazde dve hodiny a prekladala som z presa na prso a laktacia krasne nabehla.po urcitych dnoch som teda presla na kojenie z jedneho prsnika lebo som mala nadprodukciu,a maly si krasne vytiahol budil sa na davky a pekne papal az do zaspnkania...nuz ale asi od vcera zase ten isty scenar ako predtym.zrazu z preplnenych prsnikov pripravenych na kojenie mi ostaly prazdne vechte ☹ ☹ ☹ takze som opet zacala kojit kazde 2 hodky a striedam prsia...ale som z toho nejak zmetena.nieco podobne som este nezazila 😒 prva dcera krasne pila z jedneho prsa na kojenie dva som jej nikdy nemusela dvata a to je riadna buchticka a j vzdy bola 😉 ale toto ma nejak metie...bud mam nadprodukciu alebo uplne vyprahnutie 😒 stretli ste s aniekedy s takym niecim nikto?prosim poradte ako kojit normalne lebo tieto hodiny zapasu si ja nemozem dovolit nakolko mam doma este 18 esacnu vrtulu 😨 je to dost namahave na cas a mne je luto ze sa nevenujem malej navyse beha okolo nas a vyzaduje si pozornost :( co mna otom mrzi ze nemozem byt s nou ked ona ma potrebuje takmer rovnako ako maly 😒 a zaroven sa nechem kojenia vzdat nakolko to je pre maleho i pre mna dolezite...DAKUJEM ZA KAZDU DRAHU RADU!!!

prsky
31. okt 2010

@liave treba dojcit na poziadania, nie podla casoveho harmonogramu = vzdy ked si babo pyta, resp. si myslis, ze by mohlo byt hladne. niektore deticky potrebuju pit na kazde dojcenie oba prsniky, inym staci jeden. na druhy prsnik prekladaj az ked je prvy "vypity dodna" (=ked sa babo odpaja/odtahuje, lebo mu tecie malo aj ked stlacas prsnik). pri dojceni sa aktivizuje spustanie mliecka aj jeho tvorba, preto si dobre prisate a aktivne sajuce babatko vie vytiahnut mliecko aj z prsnika, ktore sa nam moze zdat prazdne (ja mam prsia stale makke a ledva vylezie nejaka kvapka mliecka ked stlacim dvorec, napriek tomu ma dcerka mliecko v kutiku ust, ked sa pri dojceni zasmeje). ako si zistila, ze mas nadprodukciu? ono laktacia sa po porode casom upravi, ak dojcis spravne (=na poziadanie, spravne prisate, aktivne sajuce dietatko) podla aktualnej potreby dietatka. riesenim by bolo aj uviazat maleho do satky a naucit sa v nej dojcit - tak mozes dojcit a zaroven sa venovat malej vrtulke 😉

elinka27
31. okt 2010

@liave s tymto bojujem aj od zaciatku, bud plne prsia alebo potom ako handricky,raz papa kazde 2-2,5hod inokedy kazdu 1-1,5hod:Mam tiez doma maleho syna ktoremu sa musim venovat a on prave ked kojim vzdy nieco vymysla,lebo si vyzaduje pozornost, zvlast aj preto ze jeho som bohuzial nekojila,tazko povedat ci si to pamata ale dopadli sme nakoniec tak ze momentalne este musim aj odsavat nakolko moj starsi syn pijava este mlieko a kedze je od narodenia na UM tak pije z flasky vecer pred spanim,a ked som mu raz dala ochutnat moje tak odvtedy uz nechce pit "piesok" 😀 ale jednine co ti poradim je ze to musis vydrzat a kojit ako si pyta, a ja neprekladam ked nepyta dalej necham ju tak,tebe po papani z jedneho chce este dalsie?Je nespokojna?Nechce len dudkat?Lebo moja rada dudka po papani este,tak ju necham na tom istom a zaspi.Kup si satku ja v nej kojim a je to na nezaplatenie,mam obe ruky volne

liave
31. okt 2010

dakujem babulky...
prsky-ja kojim na poziadanie tj.vzdy ked pyt placom hladoveho vlka 😀 ale ked som mala pocit ze prsia prestaly produkovat koko mali tj.od vcera ho chudaka zase davam kazde dve hodky.necham ho sat pokial nevysaje prso do dna,alebo kym nezaspi uplne do tvrda..tj.par krat stlacim prsnik a pokial zacne sat tak saje ,ale pokial uz nesaje asi je spokojny a ma plne brusko 😉 tak ho necham .obcas s apogrcka coz znamena ze mozno ma az moc...neviem cela som nejaka zmetena z tohoto kojenia.ja viem kazde dietatko je ine,ale toto mi uz trosku robi neplechu v hlave 😨 mam manducu lebo som myslela ze kojenie bud eok kedze s prvou dcerou sme mali pohodu po urcitom case 😒 takze satku uz kupovat nebudem,je to aj financne narocne 😒 nemozem si to uz dovolit ☹ takze zvecsa po nakojeni maly putuje do nej,len on je obcas na prsniku aj hodinu :( a to vtedy ide mala z koze vyskocit ☹ a co s atyka makkych prs ...problem je ze ma bolia bradavky ked su take makke maly ich ako keby nevie dobre chytit alebo ja mozno niekde robim chybu pri prikladani 😖 PS:on saje a potom uz len tak cucka ako dudlik,a ked ho dam dolu tak sa zlosti 😖 tak mu ponuknem znova ten isty prsnik a on znova len cucka...tak par krat stlacim a on potianhe a potom znova len cucka 😒 tak ponuknem druhy prsnik potiahne par krat a otom znova cucka a spi...aj ho budim aj stlacam a ten maly susnik zase potiahne a cucka a takto by on chcel aj cely den 😕 no mam v tom riadny chaos 😖

Elinka dakujem za radu a podporu som rada z enie som smaa kto ma taky problem uz som mysella ze som nejaka kuriozitka 😠 ale zda saze nieee...no uvidime ako to pojde drzim vam peste 😉

domeli
31. okt 2010

ahojte, mám otázku, vlastne dve:
1. ako zamedziť hryznutiu pri prisávaní? Moja skoro 6 mesačná dcérka je zrazu 5-zubá šelma a keď ide papať, tak sa teší, že sem-tam (resp. dosť často) cvakne od radosti ešte kým je bradavka "na polceste". Dojčíme sa na požiadanie, či skôr na pomyslenie - teda hneď pri prvých náznakoch záujmu o jedenie.
2. mimo tému, ale kedy sa robí 2. sono kĺbikov? 7.-8. mesiac či už teraz v 6.?
Ďakujem.

prsky
31. okt 2010

@liave nemas nahodou problem so stitnou zlazou? lebo ked sa ti to deje zo dna na den, tak to moze byt ovplyvnene produkciou hormonov, ale to je len taka velmi laicka domnienka. bolestive bradavky skor suvisia s nespravnym prisatim - nedrzi pri dojceni nahodou v pusine len bradavku? mal by mat v ustach aj vacsiu cast dvorca zo spodnej strany (kuk sem http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn... obrazok vpravo - dieta ma len bradavku v ustach). spravne by malo prisatie vyzerat takto http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn.... s tym moze suvisiet aj dlhsie dojcenie, lebo nedostatocne stimuluje dvorce a tak mu mliecko pomalsie tecie + viac sa namaka a unavi, takze sa nenaje dosyta a potom pyta o to skor. tiez sa potom vdaka tomu znizuje produkcia mliecka, lebo prsnik nebol vyprazdneny. hneva sa zrejme preto, ze mu tecie pomaly. skus skontrolovat prisatie a potom stlacanie prsnika http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca... Stlacanie prsnika sa robi spravne tak, ze ked dieta uz len dudka tak stlac prsnik - ak zacne prehltat, tak mu islo mliecko slabo. ak sa odtrhne, tak uz nie je hladny a chce sa "len" ukludnit, vtedy ho daj do manducy a tancuj, prechadzaj sa, spievaj - hocico, co ho upokoji (moze to trvat aj zopar minut, kym nastane ten efekt). grckanie neznamena, ze ma preplneny zaludok, znamena to, ze ma nezrely traviaci trakt, grckaniu pomaha aj manipulacia pri prebalovani, odgrgavani, prekladani dietata do inej polohy...skratka, je to fyziologicky jav.
ak byvas niekde na SK, tak sa skus poradit s laktacnou poradkynou v tvojom okoli http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...

@domeli hryzeniu zabranis jedine vychovou - prsnik daj az ked ma otvorene usta na siroko, rychlo prisun hlavicku a nemalo by dojst k hryznutiu. inak takto hryzkaju zvycajne deti, co poznaju cumel alebo flasu. nasa mala tiez v 6m zubky, ale nikdy ma nehryzla/neposkriabala zubami pri vcucavani bradavky.

2. sono klbikov sme neabsolvovali, nebolo vraj treba, kedze prve sono dopadlo na vybornu. myslim, ze to je ale v 8 mesiaci.

domeli
31. okt 2010

@prsky dík. To sono sme mali tiež OK, ale vraj máme prísť na kontrolné, ktoré som si nezapamätala kedy a v diskusiách sa mesiace rôznia. Čo sa týka hryzenia - ona má ústočká naširoko hneď ako zbadá didu... To asi ja som pomalá 🙂 Dík.

cicimon
1. nov 2010

baby - chcem sa spytat - malu kojim vecer pred spanim, cca o 19.30 poleziacky a niekolko dni sa po par min zvykne obratit na bok a konec, tak ju pretocim nech este trochu papa. Zeby bola tak unavena alebo nie je hladna? zvycajne je 20min, tak chcem aby aspon 10 jedla. kojim ju aj okolo 18tej, ona je tak podvecer uz dost mrzuta. a posledny mesiac sa zvykne budit okolo 23tej a potom este min raz cez noc a vstane okolo 5tej..

vejula
1. nov 2010

@cicimon jej tebe pekne spinuška, to mne ten moj je len do polnoci cca trikrat hore a potom do rana ešte 2-3krat a strašne zle v noci zaspava... ja neviem čo sa deje... a zakaždym papa akoby cely den nejedol, normalne nasava... to bude asi tym že už je velky a prikrm mi moc nechce 😒

cubana
2. nov 2010

Ahojte,chcela by som poprosit o radu, kedy sa asi novorodenec dostane do urciteho pravidelneho rezimu kojenia. Momentalne ma moj syn 14 dni a raz prespi 3 hodinky a pyta papat, inokedy zasa pocas dna sa budi po hodinke a je opat hladny. Vazim ho aj pred aj po kojeni, kolko asi vypil mliecka a niekedy vypije aj 90 ml (zrovna dnes v noci) a zobudil sa uz po 2 hodinkach a inokedy pije tak 50-70 ml a hladny je az po 3 hodinach. Zasa ma aj fazu ked sa po hodine opat dozaduje papania. Na vahe pribera, len neviem ako mu nastavit urcity rezim aby bol spokojny a mohol kludne spat dlhsiu dobu.
dakujem

strapco13
2. nov 2010

@cubana rezim??? to co je 😀 😀 ...ale vazne...novorodenec nema ani paru o case, priestore, je jedno telo s matkou...potrebuje ju, jej prsnik, nie len kvoli jedlu, le aj od smadu, pritulit sa, ci sa len ubezpecit, ze je vsetko tak ako ma byt
kojit sa ma na poziadanie..cize ziadne intervaly, treba dat prsko vtedy, kedy si drobec zapyta, plus aktivne ponukat prsnik
vazenie pred a po je blbost..staci ti vazit raz za tyzden, ci dieta pribralo..a je jedno kolko priberie, to ci vypije dostatok mliecka zistis, ci ma dosttok pocikanych a pokakanych plienok
dieta ma ist na prsnik pri prvych pocitoch a prejavoch hladu ..nie na vahu, sudenu, neosobnu..potom sa rozplace a nemusi sa vediet dostatocne od placu najest, a po kojeni si maz uzivat jeho blizkost, ten pocit, ze si mamou a jeho treba nechat odychnut pri tebe, mozno pospinkat a nie stresovat znovu vahou
kojenie nie je len o jedle...takto vazenim to zmenis iba na funkciu jedla ☹ a navyse sama seba stresujes, kolko dieta jedlo, ten stres prenesies na dieta a to bud bude odmietat prsko alebo sa ho dozadovat velmi casto a to nie na jedenie ale na upkojenie
cize zabudnmi na vazenie, uzivaj si drobca
skus si prestudovat clanky na http://dojcenie.wordpress.com/ ...su venovene kojenizu a moznym problemom a ich rieseniu
a zacni clankom http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab...
prejem vela stastia a hlavne radostio zo vzajomnej blizkosti 😉

cicimon
2. nov 2010

@strapco13 mozes mi pls odpovedat na moj prispevok hore? to ze sa mala vecer pri kojeni otoci na bok a "zalomi" znamena, ze nie je hladna alebo je uz tak unavena ze nechce jest? mam to riesit a otacat ju a este ju trochu prinutit jst ci to nechat tak?

strapco13
2. nov 2010

@cicimon podla mna tam problem nie je..vacsinou maju problemy mamicky a nie deti 😉 ..dieta velmi dobre vie, co chce..ked chce prsko..nic ho neodradi..podla mna je unavena a nie je hladna 😉 naplni si zaludok a budi sa ti az o 4 hodky..podla toho co pises /ak som dobre ratala 😅 /...takze hladna asi nebude..keby sa ti budila po hodine..tak poviem, ze skus ju donutit este pit..ale takto, by som to vobec neriesila

cicimon
2. nov 2010

@strapco13 oki, diki 🙂

luly13
2. nov 2010

@cicimon odkedy sme zaviedli prikrm, sme na tom tak isto. adam predtym spal vkuse do piatej- nakojil sa a spal dalej do siedmej. teraz je raz-dvakrat hore aj uprostred noci. tiez som si myslela, ze sa nenaje vecer (otocka na bok a zalamovacka), tak som ho nutila aj z druheho prsa- a to malo za nasledok mrncanie celu noc, mrvenie sa, lebo nevedel vytlacit prdiky (napil sa kopec predneho mliecka). tak ho teraz nenutim, kojim aj v noci, prdiky sa o trolinku zlepsili. prikrmy mu strasne smakuju, ale tie jeho crievka to nejak nezadavaju (a to som nevedela pri nom co je kolika).tak papa probiotika, sem- tam espumisan.

andzi
2. nov 2010

ahojte potrebovala by som poradiť, mám dvojmesačné bábo a dojčím, vlastne dojčím len v noci a občas cez deň, inak len odsávam mlieko a dávam z fľašky, aby som mala prehľad, koľko vypije, aj preto, že je to pre mňa pohodlnejšie dávať z fľašky, lebo pri klasickom dojčení ma strašne bolel chrbát a dieťa sa nechcelo dobre prisať. Mlieka som mala dosť, prsníky sa mi tak nalievali, až boleli a teraz posledný týždeň cítim, ako mi rapídne ubudlo mlieko, už som musela začať prikrmovať. Odsávala som mlieko a z oboch prsníkov naraz som odsala už len 80ml, predtým aj 180ml. Kde sa stala chyba? Znamená to, že už nebudem môcť plne dojčiť a začínam strácať mlieko alebo je to len laktačná kríza?

vejula
2. nov 2010

@andzi nie som žiadny odbornik ale odsavanim si dlhodobo mliečko neudržiš, byť tebou zapracovala by som na lepšom prisati, prip. zavolaj laktačnej poradkyni ktora ti s tym pomože. Najdite si polohu aka vam bude vyhovovať, je ich neurekom takže je z čoho vyberať... Uvidiš časom to bude isto pre teba pohodlnejšie ako odsavanie a krmenie z flašky a pre babatko isto prijemnejšie 😵 😉

andzi
2. nov 2010

@vejula dík, aj ja som na to myslela, že aj napriek tomu, že som si na odsávačku zvykla, začnem malú už len prikladať a odsávať budem len v nevyhnutných prípadoch. Ak už nepomôže ani toto, tak bohužiaľ, prejdeme na UM. A prečo sa odsávaním nedá mliečko udržať? Vyvinie odsávačka menší podtlak ako dieťa pri saní.

norikk
2. nov 2010

ahojte,zistila som ze mam vazoneurozu, chcem sa preto opytat,ci staci,aby som si bradavky natierala gentianovou violetou,alebo infekciu netreba liecit aj nejako vnutorne,ked ma prsniky pichaju obcas aj vovnutri??

vejula
2. nov 2010

@andzi no babatko je silnehšie ako odsavačka, lepšie stimuluje tvorbu mliečka... kamaratka ktorej babo sa nevedelo prisať lebo bolo predčasne narodene si odsavala asi mesiac na začiatku odsala aj liter za den po mesiaci mliečko uplne stratila

cicimon
2. nov 2010

@andzi super poloha je v lahu na bohu, aj v noci a da sa pri tom aj oddychnut

ja obcas odstriekavam a malokedy sa mi podari viac ako 30 ale mala sa z mlieka vzdy naje

andzi
2. nov 2010

@cicimon ja som skúšala v ľahu a absolútne mi poloha nevyhovuje, ani malej. Som sa rozhodla už len kojiť, tak uvidím, či sa laktácia rozbehne.

strapco13
2. nov 2010

@andzi poloha v lahu..no niekedy si na nu treba zvyknut
co sa tyka kojenia..odsavacka nestimuluje tak laktaciu ako babo..jednak nevyvinies taky podtlak a jednak psychika..pohlad na babo, ta neha...to vsetko pri odsavacke chyba
a neriad sa tabulkami pri kojeni..tak ako ty nezjes rovnako, tak aj babo ma chvile ked je viac hladne, inokedy je len smadne..kojit sa ma na poziadanie..teda ziadne intervaly, ziadne vazenie, meranie a pod
http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvile-s-bab... a prestuduj si aj ostane clanky..pomozu ti prejst na plne kojenie s prsnika 😉

strapco13
2. nov 2010

@norikk moze stacit..alebo skus canesten..je na volnopredaj

prsky
2. nov 2010

@andzi dlhodobo sa odsavat da, ale je to viac "roboty" ako pri klasickom kojeni. ja by som na tvojom mieste kontaktovala laktacnu poradkynu a pokusila sa vratit k dojceniu, aj ked po tom, co ma babo skusenost s flasou to uz take lahke nebude http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...
dovod, preco bolo doteraz mliecka "šéj háj" je, ze zo zaciatku sa prsniky nalievaju a vznika nadprodukcia. ta sa casom upravuje podla potrieb babatka. ked sa babo prisava, telo dostava signal, ze ma mliecko spustit a vyrabat. ked iba odsavas, tak ten signal nie je taky silny. babatko si vie mliecko vysat aj "spod lopatky", vdaka hormonom, ktore sa pri dojceni vyplavuju do tela. ak si rozhodnuta dalej odsavat, mozno ti pomoze tento annagin clanok http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsava... ja by som ale, ak chces davat dietatku mliecko co najdlhsie (minimalne do roka) a pritom neodpadnut od unavy, presla radsej na dojcenie http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/04/ako-pr...

cezarka7
2. nov 2010

Ahojte, poprosim o radu....posledne vecere su u nas veeelmi preplakane. zacina to okolo 5-6pm a trva pokym maleho neuspime, co je niekedy aj okolo 10pm...Kolika to nieje. Pediatricka mi povedala, ze deti vecer placu len tak bezdovodne, ale aj tak ma to trapi ked neivem preco place a ako ho utisit...Zo zaciatku som si myslela, ze to je mlieckom a kojenim, ze na vecer nemam dost, ale zistila som, ze v tom to nieje... proste place a place... Mate nejaky recept ako ho utisit? dakujem za kazdu radu

prsky
2. nov 2010

@cezarka7 je to uplne normalne, pomozu ti clanky http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko... a http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc...
nam pomahalo nosenie v babyvaku (teraz budem pouzivat satku)