Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

yoda_
4. nov 2010

dievcata, prosim si radu - mam trojmesacneho syna a uz skoro mesiac sa trapime s chorobami - sopel, kasel, usi.. Pozorujem, ze papa menej ako pred tym, co je asi sposobene tou chorobou. Nerobi mi to starosti, lebo stale papa dostatocne. Citim, ze sa mi znizuje tvorba mlieka a myslim si, ze ked sa po chorobe dostane do normalu bude treba produkciu zvysit. Chcem sa vyhnut tomu aby bol potom preto nespokojny (alebo nebude?), lebo sa chudacisko trapi uz teraz dost. Ma v tomto pripade zmysel si mlieko tych par dni odsavat a produkciu mlieka tymto udrzat? Dakujem.

aktak
4. nov 2010

@yoda_ produkcia bude taka aky bude dopyt, nebojsa ked bude viac tahat tak sa mliecko rozbehne viac, mna by viac trapilo co mu je, uz viete preco je chory? mate vytery? ja som prave dnes dostala uz druhe antibiotika pre najmensiu, lebo tiez ma dlhodobo sople a nemoze poriadne papat ani spat, uvidis ked vyzdravie bud elepsie papat, ty budes kludnejsia amliecko tiez bude 😉

nice202
4. nov 2010

ahojte, rada by som sa opýtala, či je v poriadku, ak moja 5 a pol mesačná dcéra pri kojení strašne vymýšľa a kojime sa len 4x za 24 hodín. Viac nechce, keď jej skúšam ponúknuť viac, strašne pri tom vrieska. Neviem koľko vypije, nakoľko odsávačku nepoužívam.

prsky
4. nov 2010

@venita moze to suvisiet s tym, ze v 6 mesiaci sa tiez moze objavit tzv. laktacna kriza - dieta je v rastovom spurte a vyzaduje viac zivin. to, ze v noci stiahla 150ml mlieka suvisi skor s tym, ze pila zrejme z flase a tam to ide lahsie, zaludok nestiha dat signal mozgu, ze uz staci. takze to, ze spinkala do rana skor suvisi s tym,ze malo jej telicko co robit s travenim 😉 ja dojcim svoju takmer 2rocnu dcerku aj v noci na poziadanie a pyta si kazde 2,5-3hodinky.
inak pristup dat mliecko z mrazaku, "aby sa mi urobilo dost mlieka" je nespravny - praveze tym, ze si ju o tej 3tej nenakojila, telo nedostalo signal, ze ma mliecka vyrabat viac, lebo sa ti prsnik nevyprazdnil ani len ciastocne. mliecko nechaj na mraze do prikrmov, ked si pyta MM, daj prsnik, len tak si mozes laktaciu zachovat v dostatocnom mnozstve - ked dieta nesaje, mliecko sa nevyraba 😉

prsky
4. nov 2010

@nice202 je to uplne normalne..nenut do dojcenia, ponukaj, ked nechce, ponukni neskor. to, ci ma mliecka dost zistis tak, ze ma dost pocikanych plienok (minimalne 6-8 riadne pocikanych plienok za 24h). POuzivanim odsavacky by si aj tak nezistila, kolko mala vytiahne, lebo odsavacka jednak nie je tak efektivna ako dieta a jednak mnozstvo prijateho MM sa moze lisit pri kazdom dojceni a tiez kazdy den 😉
skus dojcit v co najmenej podnetnom prostredi a sleduj, ci pije: http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b... ak pije efektivne, vie si tak "velke" dojca uz aj v priebehu par minut vytiahnut dost mliecka. ak by zacala odmietat prsnik uplne, skus si precitat clanky: http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/odmiet... a http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

nice202
4. nov 2010

@prsky Dakujem velmi pekne. Skor sa mi zda, ako keby sa zacala odstavovat. myslis, ze sa moze uz taka mala?problem sme doteraz nikdy nemali 😒 od tretieho mesiaca pije max. 5 min. kuknem aj na tie linky urcite. ozaj dakujem 😉

prsky
4. nov 2010

@nice202 dieta sa dobrovolne same neodstavi, bojkot moze prist z roznych pricin (od bolesti, cez prebudzajucu sa zvedavost po bolesti). deticky sa niekedy "odstavia" po zavedeni prikrmov, ak im prikrmy chutia a maminy aktivne neponukaju prsnik, resp. babo je najedene a napite, tak uz sa mliecko do bruska nezmesti.

nice202
4. nov 2010

No to som rada, ze to nie je odstavenie. ona este nic nepapa, ani ine nepije. urcite ju nic neboli (teda dufam), je hrava a zdrava. len ma trosku trapila frekvencia kojenia. niekedy chcela viac ako len 4x. Dakujem

norikk
4. nov 2010

chcem sa spytat, doktorka mi predpisala masticku Bactroban, musim si ju pred kojenim umyvat,ci nie?? i ked letaku pise ze hej

yoda_
4. nov 2010

@aktak dakujem za odoved, vytery mame, vysledky este nie. Ja sa nebojim, nic to nebude, aj doktorka mi hovorila, ze na to si musime zvyknut, ze deti na jesen soplia. aj ked necakala som, ze sa s tym budeme trapit takto skoro a takto dlho.

@nice202 mozno to nebude vas pripad, ale moj maly takto zacal vrieskat ked mi ochorel. Tlak pri papani mu zrejme sposobuje bolest, tak papa ozaj len ked je hladny, ak mu co i len na sekundu ponuknem prsnik a on nechce, tak sa rozvrieska. A rovnako nam vreskom koncili skoro vsetky kojenia. Teda musim si zaklopat, dnes konecne po dlhej dobe papal a aj si nasledne podudlal naprazno kym nezaspal, tak som sa tesila.

zuzkat1
5. nov 2010

baby asi tyzdne ci dva mam taky "problem" ze mlieko sa uz nespusti hned ale mala musi asi minutku cucat naprazdno... no ona nie je ochotna... najma poobede nie... vtedy radsej jest nebude nez by mala pockat kym sa spusti... som z toho na nervy,lebo viem ze je hladna...prisaje sa a ked sa okamzite nespusti tak zacne kricat a odmieta ho...som nechapala co jej je,ale vcera mi to doslo.... 😅 robi to len poobede..doobeda jej to nevadi az tak... da sa este nejako ovplyvnit to spustanie sa mlieka? alebo uz to teraz bude tak ze to nepojde hned? doteraz ten problem nebol☹

strapco13
5. nov 2010

@zuzkat1 skus si uz ty pred kojenim masirovat a nahriat prsia..skor sa spusti mlieko, pomahaj stlacenim prsnika

ivv
5. nov 2010

ahojte dievcata,
poradte prosim, ako mam zaradit malej dalsi prikrm.. pokazilo sa nam vecerne papanie kase.. odmieta ju.. nas jedalnicek vyzera asi takto
v noci 2-3x MM
7,00 MM
8,00 ranajkujem a adelke davam kusky peciva, spapa par odrobiniek, cize neda sa povedat, ze je to na zasytenie
9,00 MM pri doobednom spanku
11,00 ovocie /cca 50ml/
13,00 MM pri poobednom spanku
15,00 zelenina s maskom /cca 50ml/
17,00 MM
18,30 kasa /ale ako som pisala, zacala ju odmietat../
19,00 MM pri uspavani

zaspat cez den inak ako na prsku nevieme, cize to uspavacie MM musi byt 🙂. vypustit dalsie MM by znamenalo nizsi prisun tekutin, uz teraz malo cika cez den, plienky su len take ciknute, ak pije tak len cistu vodu a aj to len na zabavu ako na smad.. co poradite? 🙂

strapco13
5. nov 2010

@ivv novy prikrm by som neradila..skus inu kasu...ake robis?

leelo
5. nov 2010

@ivv ved daj jej vecer hocico co ma rada. nejaku zeleninku, co rada papa, ovocie. mozes jej dat zeleninku s ovocim - napr. zemiak s hruskou. alebo mozes spravit taku "kasu", ze rozpustis detske suchare a zmiesas s pomixovanym ovocim. alebo jogurt...
moznosti je vela, ja len tak strielam, neviem, co mala uz papa a hlavne co ma rada 🙂 nikto netvrdi, ze vecer moze byt len kasa a nic ine 😉
a mm nevypustaj, skor pridaj, na zapitie po prikrmoch

avaka
5. nov 2010

ahojte 🙂 ,kocky viete mi poradit?,okrem toho,ze sa mi niekedy tiez velmi tazko spusta mlieko,mala uz velmi malo cez den pije mm ,aj ked ponukam,a neviem,ci jej davat nejake tekutiny,posledne dni som dala trochu vody po obede... inak pije rano 7:00 mm
8:00 ovocie
doob.spanok cca 9:30 mm
12-13 zel.prikrm
15-16 ovocie
17-18:00mm
pred spanim mm+ v noci cca kazde 2 hod.mm
okrem toho si mm neda a ked sme mimo domu,tak vobec,lebo ju vsetko zaujima...napr.rano vypije mm len malinko..
ovocie zje tak cca 100ml,zeleninu od 30-70ml,ako kedy
Nemam pocit,ze by jej nieco chybalo,je vesela ,ziva,velmi pohybliva....,ale,ked bola mala ,velmi plakavala a boli sme na gastre,kde sa reflux nepotvrdil.Dr.si z nej vsak urobila pacientku a stale nas vola na kontroly a riesi jej vahu.Je pravda,ze ma len 7129 g,ale sama dr.usudila,ze vela pohybom spali,ja som tiez mala ,utla,tak mozno je po mne...Dr,jej predpisala infatrini a neviem,ci jej to mam davat..
a este jedna otazka...ako mam striedat prsniky?Nikdy som s tym problem nemala,len teraz,ked napr.sa z jedneho napije rano len trosku,mam na dalsie kojenie dat druhy?,lebo,ak ho dam dopit,druhy velmi dlho stoji...
dakujem 🙂

vejula
5. nov 2010

čafte kočky...
Tak mne sa zda že sa mi čoraz viac začina prehlbovať rozdiel medzi prsnikmi, zatial čo z praveho nakojim aj tri krat po sebe z laveho raz.. bojim sa nech z laveho nestratim mliečko.... čo robiť aby sa to nestalo???
inač dnes sme mali hrozne rano, maly sa mi vysipal z postele, ja som ešte tak napol spala a maly sa zobudil, aj bol obloženy vankušmi ale vankušik zhodil a on letel za nim 😔 😔 ... tie čo spavate s detičkami v jednej posteli čo robite aby vam drobci nepadali na zem???

prsky
5. nov 2010

@vejula no jedine dojcit rovnocenne z oboch prsnikov (1x jedno prsko, 2x druhe - ak dojcis z laveho, tak mliecko uplne nestratis, len v nom bude slabsia produkcia) - http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/rozdie...

strapco13
5. nov 2010

@vejula ak chces vyrovnat prsniky..koj voackrat z toho slabsieho
spim s malinkym..uz sa mi strepal 😔 spime tak, ze on je medzi mnou a mm a ked mangel ide do roboty tak sa snazim spat s malym v objati, ale niekedy hadzem rybicky aby som ho chytila..sidlo..nastastie nespi dlho po tom, co manzel odide, takze ma zobudi a to ho uz nejak ustrazim..vacsinou

vejula
5. nov 2010

@prsky uhm...lenže mi to neda ked kojim z laveho na to potom z praveho a ma prisť na radu opať lavy tak v nom ešte nemam dosť za to v pravom mam ešte ojojooooj, takväčšinou dam automaticky z toho plnšieho. a k tym postielkam nam sa na postielke neda zosunuť ten bok takžepriraziť ku postielke nemožem, jedine ku tej stene, ešte uvidim či ma manžel nepošle do prdelky a bude to chceť vyriešiť že bude maly spavať v postielke, ja by som sa tak už ani nevyspala keby nebol maly vedla mna, dokonca nezaspim ani ked som malemu chrbtom otočena 😔 😅 je zo mna riadny zavislak 😝

vejula
5. nov 2010

@strapco13 nio my spime po odchode manžela do prace ešte take dve hodky... takže to ma dosť času na to aby sa zosypal 😔

prsky
5. nov 2010

@vejula tak daj najprv zo slabsieho a dokoj zo silnejsieho. a s tym spanim som na tom podobne ako ty - neviem spat otocena chrbtom k malej, nieto ju este presunut do postielky 😉 a neda sa ten 1 bok na postielke odmontovat cely?

prsky
5. nov 2010

@vejula alebo daj okolo postele paplony, aby padol na makke 😀

vejula
5. nov 2010

@prsky nie neda, ale rozmyšlam že budej davať okolo postele madrace zo starej postele nech ma makke pristatie 😅 ... uvidim čo mi na to povie mm 😝

zuzkat1
6. nov 2010

baby asi hlupa otazka,ale existuje u takmer 10 mesacneho dietata nieco take ako hladova stolica?😅 moja uz treti den kaka take tmavo zelene dobre ze nie cierne (moze to byt z jedla?)... a naposledy mala ubytok na vahe,ale papa 3x denne a hrozne malo chce, aj ju kojim,ale chce uz ibe 5-6x denne a netvari sa ze je hladna... spokojna je... cika dost

lucy778
6. nov 2010

ahojte
môžem sa pridať a získať nejaké cenné rady?
baby ako viete, že sa drobec dostaočne napapká pri kojení? ja niekedy kojím 10 min. a vyspí mi aj tri hodiny a niekedy ho mám na prsníku aj každú pol hodinu a furt plače 😒 vtedy mám pocit, že celý deň mi prejde tým, že mi malý visí na prsníku, nič z toho a bradavky bolia ako šlak. ako to mám riešiť? niekedy som už z toho fakt zúfalá. navyše malý je riadny papkáč, za týždeň mi pribral 250 g a niekedy, najmä večer mám pocit, že mu moje mliečko nestačí a už sme ho pár krát dokrmili nutrilonom. navyše tie boľavé bradavky k tomu, no musím sa priznať pre mňa je kojenie niekdy fakt utrpenie.

zuzkat1
6. nov 2010

este sa musim priznat ze dnes som ju prevazila pred a po kojeni a vytiahla len cca75ml... ale uz nechcela ist na prsnik...spokojne sa usmievala...moze jej to stacit? kojena bola rano o 7mej a potom aj s vazenim o 9tej... ja viem ze uz blaznim,ale to ze schudla ma teraz nuti ju uplne dopodrobna sledovat☹

prsky
6. nov 2010

@zuzkat1 zelena stolica neznamena automaticky hladovu stolicu - moze znamenat, ze prijima viac predneho mliecka. moc sa stresujes, to deticky citia...hladom neumrie a aj pripadny ubytok na hmotnosti nie je momentalne zivot ohrozujuce, tak sa na to nesustred, uzivaj si dojcenie a krmenie a mala sa k tebe prida. ak je nahodou chora, tak to urcite coskoro zistis. po prikrmoch uz byva stolica tmavsia, ak si nahodou uzila zelezo, alebo davas malej, tak cierna moze byt z neho.

avaka
6. nov 2010

@prsky ,
@strapco13 ,kocky,neviete mi poradit prosim?prispevok vyssie..
🙂

katkaromi
6. nov 2010

@lucy778 po narodení dcérky som tiež mala problémy s bradavkami. Bolo to aj tým, že v nemocnici ma stále nútili, aby malá naprázdno dudlala, hoci sa mi mliečko spravilo až na 4-5 deň. Kľudne podľa mňa stačilo prikladať si ju po 5 min, ale sestry v nemocnici do mňa húdli že aspoň 15 min na každú stranu kvôli rozbehnutiu laktácie, takže už domov sme prišli s poranenými bradavkami. /možno to bolo aj prehnanou hygienou, že aj mydlo mi veľmi vysúšalo pokožku/ Bolo obdobie, kedy som pri dojčení doslova plakala, hlavne hneď keď som si malú priložila. Vtedy som nechápala, ako mohli všade hovoriť, aké to je krásne 😒 . Bolo to ako keby ma pichalo 100 ihiel. Ale nevzdali sme to, natierala som si bradavky krémami /Multi mam/, a jedna bradavka sa zahojila. Tá druhá strana bola horšia, normálne raz pri dojčení malej tieklo z pusinky trošku mojej krvi ☹ . Takže som to riešila tak, že asi týždeň som malej nedávala mliečko z prska, ale som si mlieko odstriekavala ručne /odsávačkou by to bolelo/ do fľašky. Bradavku som si natierala masťou Bactroban, to fakt pomohlo zázračne - je to vlastne antibiotická masť ako framykoin, takže opatrne, ale fakt to pomohlo. Po týždni sa bradavka zacelila, a malú som dojčila 17 mesiacov bez prikrmovania umelým mliekom. Ten prvý mesiac bol dosť ťažký, čo sa tohto týka, ale som rada, že sme to takto zvládli, potom už nebol žiadny problém. Po narodení synčeka som už problém nemala, už som vedela, na čo si dať pozor. Doteraz mám jazvu na bradavke, ktorá mi to pripomína, ale stálo to zato. Som na seba za toto hrdá, že sme to tak zvládli a nevzdali to.