Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

gombik120
23. júl 2013

Ahoj.maniekto skusenost,s tym ze:moja mala ma 2roky a 7mesiacov.Kojila som ju 7 mesiacov..a po 2 rokov sa mi pustilo mlieko trva to cca asi tyzden..prosim poradte z coho to moze byt?dakujem

jankastubka
1. aug 2013

Ahojte, moja mala ma 10 tyzdnov, doteraz plne kojena. Davala som jej len feniklovy cajik kvoli problemom s kakanim., vzdy pred dojcenim nejakych 25 ml. Doteraz som mala mlieka az vela ale tento tyzden zacala mala plakat na prsniku ze uz nic nie, tak som dala druhy, vypila aj ten a plakala od hladu dalej. Snazila som sa ju nejak ukludnovat nosenim cumlikom, aby vydrzala kym sa trichu dorobi. Ked sa to uz nedalo vydzat dala som vodu, alebo cajik, presa len boli teraz aj tie horucavy.
Dnes jem uz 3 den senovku, zatial nebadam ucinok, naozaj sa snazim castejsie prikladat ked je hore. Vela pijem a aj kojace caje. Nechcem ist na um, ale po par dnoch tohto trapenia uz musi byt mala vyhladovana a mne trha srdce ked place a ja jej uz nemam co dat. Co robit?

bezaz
2. aug 2013

@gombik120 nie si tehu? 😉
@jankastubka volat laktacnu, ked si mala mlieka dost a "zrazu" zmizlo znamena, ze nie je nieco v poriadku s prisatim.. plus cumel zahodit, pridaj si k senovke costi, ked ti doteraz nepomohla, mas dostatocne davkovanie tej senovky? v tychto teplach chodit co najviac hola aj ty aj mala koza na kozu a prikladat hlavne v noci 🙂

jankastubka
2. aug 2013

@bezaz senovku beriem 3 tabletky 3 krat denne, dnes uz som po nej aj citit. Dnes skusim do toho aj ricinus komunis.
To costi je vraj na predpis, nevies ktory lekar ho predpisuje?
Doma chodim len v podprde a gatkach. Malu mam v kratkom bodycku.
No s tym prikladanim v noci je to tazke, clovek je fakt stastny, ze ma dieta co v noci spi. A budit ju na to mi pride trapenie aj pre nu. Nemalo by si predsa telo na to zvyknut, ze v noci sa neje ale spi?
Ak sa nic nezlepsi do bud. tyzdna skusim tu laktacnu. Ja som mala podla tych videi pocit, ze sa prisava dobre. Nuz je to riadna veda to kojenie.

bezaz
2. aug 2013

@jankastubka senovku beries dobre, ked uz si po nej citit, tak uz by ti mala zabrat, ak ti teda vobec zaberie, aj taka moznost je.. costi ti moze predpisat aj obvodak, ja som mojej povedala, ze mam zaludocne problemy a ona v pohodke mi aj po 4 balenia predpisovala 😀 inak si mozes kupit volnopredajne motilium, len to je relativne drahe a je tam myslim nizsia koncentracia donperidonu ako v costi.. s tou nocou ta uplne chapem, ja som mala problem s jedenim u mladsieho, aj nas hospitalizovali koli tomu, tiez kazali v noci budit a dojcit kazde 3 hodky, no uz ho vidis, som nebola schopna ho zobudit.. nocne dojcenie je ale dolezite z toho hladiska, ze prave v noci sa mliecko lepsie tvori.. a mimochodom napriek strasnym problemom je dojceny doteraz a zvladli sme to bez jedineho podania umelaca 😉 takze sa to urcite da..

lalus
2. aug 2013

@bezaz
@jankastubka mne sa marí, že už aj motilium je na predpis... a koncentrácia účinnej látky je v oboch liekoch rovnaká 10mg domperidonu v jednej tablete.
a tiež odporúčam nočné prikladanie, resp. ak maličké spí, tak večer aspoň odsávaj. ja som tak zvykla, že sa nakojil niekedy o siedmej a potom pýtal až okolo pol noci. tak na podporu tvorby mliečka (mala som málo) som ešte okolo desiatej večer 1x odsávala, dala do chladničky a neskôr z toho zarábala druhý deň kašu.

jankastubka
2. aug 2013

@lalus a mal potom o tej polnoci maly co papat? Lebo ja ked z toho mala odsajem tak sa bojim, ze jej nebude stacit. Nocne kojenie je jedine kedy sa stihne vdaka dlhsiemu intervalu urobit viac mlieka.
A este sa chcem spytat, ci je jedno ci odsavat alebo odstrekovat, lebo odsavacku nemam.

lilunka
3. aug 2013

@jankastubka skus malu nebudit a spiacej ponuknut prsnik, deti maju vzacnu schopnost spat a jest zaroven🙂 odsavanim nezmensis mnozstvo mlieka, ono sa nehromadi v prsniku- cim viac sa ho "spotrebuje" tym viac sa ti ho tvori, cize cim castejsie mala pije, resp. odsavas tym ho bude viac. A naopak, cim su dlhsie prestavky, tym ho bude menej. Funguje to ako dopyt-ponuka.Prsniky sa nalievaju len na zaciatku, ked sa ustali dojcenie, tak sa mlieko tvori just in time, ja mam prsia stale na pocit prazde ale syn tvrdi, ze tecie🙂 Skus spocitat kolko za den mala cika a kaka. Ak cika 12 a viac krat za den a dostava iba materske mlieko, mas mlieka dost. Kokso, sorry za taky dlhy text🙂

jankastubka
4. aug 2013

@lilunka cikavala dost, kakat zase nekakala vobec, teraz uz ale nie je plne kojena musela som dat um, lebo ten plac sa nedal po kojeni nijak inak utisit, najprv som jej dala len caj, ale ked naraz vypila 120 ml tak to nebolo od smadu.
Ona ked su prazdne prsniky, tak netaha naprazdo, ak je hladna tak proste place a dozaduje sa jedla.
A ked som saju snazila castejsie prikladat, tak si sice cucla ale zase plac.

lilunka
4. aug 2013

@jankastubka ak uz nechce tahat z prsnika a place tak este mozno jej skus ponuknut druhy a potom zas prvy a takto v ramci jedneho krmenia ich vystriedat 4-5 krat. Z flasky tecie liecko rychlo a z prsnika musi tahat, mozno aj preto sa stazuje, mozno by stalo za to skusit dokrmovat na prsniku pomocou hadicky, ked bude casto na prsku mliecko by sa malo opat rozbehnut.Drzim vam palce

jankastubka
4. aug 2013

@lilunka to aj robim, dam jej postupne oba prsa, a potom este raz oba. Ale uz sa stihne dorobit len velmi malo. Kym ide potaha a potom zase plac.
Keby nechcela tahat kvoli flaske, tak by asi netahala vobec nie? Ale ona kym je mlieko taha a ked zacne plakat a snazim si vytlacit mlieko, tak fakt nic nejde. ☹

azbestica
4. aug 2013

baby som zufala.....proste hroza moja 14 mesacna dcerka sa zrazu nechce prisat......len zoberie do pusy a caka sem tam kusne potom zacne plakat
moji rodicia jej pred tyzdnom davali pit z flase krupicu moze to byt tym???
co mam robit?????? som strasne nestastna to uz ako nebudem kojit????? prosim poradte

skuste1983
4. aug 2013

@azbestica nám sa stalo to isté. Večer plakali a nie a nie prisať sa. Už som to nesilila, mali (plusmínus) 11 mesiacov. Tak to bolo pri všetkých troch. Nemyslím, že to bude tou fľašou, alebo to už týždeň toto robí?
Buď vďačná aj za tých 14 mesiacov, myslím, že si jej dala výborný základ do života 🙂

sonice
4. aug 2013

@azbestica pockaj najdem ti odkaz!

azbestica
4. aug 2013

@sonice ale ona neodmieta prsnik len z neho nesaje.....ona caka ze mliecko bude tiect samo a je aj rozculena ze nejde ale aj tak nesaje

sonice
4. aug 2013

@azbestica pozri sa jej do pusy, či nemá afty,angínu,.. dačo ju asi bolí.
Robí to aj v noci, keď spí, alebo takto sa prisáva? Nedávaš jej cumlík?

azbestica
4. aug 2013

@sonice no ale citam ze to moze suviesiet saj so zubkami aj s hrdielkom obe tieto veci splname...idu jej zubky a ma anginu....ok ale co robit????

sonice
4. aug 2013

@azbestica a čo zápal ucha, to veľmi bolí kedsaje.

sonice
4. aug 2013

@azbestica skús jej dať dačo proti bolesti ako prvú pomoc, asi to veľminepomôže. Možno to bude lepšie v noci, keď bude rozospatá, bude sať lepšie.

NNenútiť, tak staré bábo sa len tak neprestane dojčiť,keď sa prelieči zasa pekne naskočí na dojčenie, neboj sa,... aj my sme to mali.

No a zajtra doktor a ATB asi,..

azbestica
4. aug 2013

hej hej sirupcek som jej uz dala aj dr uz mame za sebou aj ATB mame :/ tak uvidim este v noci.....dufam ze to cim skor prejde a ze to nie je strajk to by som uz fakt nechcela riesit.

sonice
4. aug 2013

@azbestica tak je dobre!neboj sa zaberá to rýchlo a ak mliečko a cicu veľmi ľúbi, bude sa dojčiť aj s bolesťou. No teraz ju to asi bolí veľmi!

Držím palec!

ushka
7. aug 2013

Ahojte, prosim vas o radu. Mam 10 tyzdnovu dcerku a prave zazivam laktacnu krizu. Mala je nervozna a najma vecer je nase kojenie nekonecny boj. Co robit v tychto horucavach? Vodu alebo UM? Prikladam vzdy ked si pyta ale niekedy sa uz zobudi s takym placom ze sa nechce prisat. Pocikanu ma kazdu plienku ale nie je to tzv. tazka plienka. Este dodam ze od zaciatku je pre nas dojcenie boj. Laktacia sa spustila na 10 den po sekcii a od zaciatku je kojena z oboch prsnikov. Niekedy mem vsak pocit ze nedokaze vytiahnut cely prsnik. Trapia ju aj vetry a ma riedku stolicu 3xdenne. Dakujem za akukolvek radu.

ichbinich
7. aug 2013

@ushka:
Skor ako UM alebo vodu by som mozno skusila odsat a dat tvoje mliecko...
Moj syn sa nevedel poriadne prisat, relativne dlho som odsavala. Dcera mala tiez problemy, zvlast, kedze mala zltacku. A to tiez, revala, ale bola hladna a nevedela sa prisat. Potom na cas pomohli tie "cumliky" na bradavky. Ale potom doma uz ani tak nechcela pit, tak som liezla na rebrik a vybalovala odsavacku... Nastastie ten jej strajk trval asi 4 dni, to mala 2 tyzdne.
Skus ju dojcit v polospanku, snaz sa ju "odchytit" este pred tym, ako zacne plakat. Zvycajne sa mrvia a mlaskaju, ale este nie su hore.
Ja viem, ze je to tazke, ostat v klude, ale pokus sa o to. Ona citi, ze ty si z toho na nervy a je potom o to nervoznejsia. Zabezpec si pohodlie a klud, povedz si, ze teraz sa pekne napije, a skus to. Skus jej aj ponuknut este pred tym, ako je velmi hladna, ted apred tym, ocividne ako pyta, ale uz sa napr. blizi jej cas.
Prsnik mozes skusit stlacat, aby tieklo mliecko trosku lahsie. Pozri si aj stranku http://dojcenie.wordpress.com/
Vsetko dobre!

ushka
7. aug 2013

@ichbinich dakujem za radu. Nastudovane mam asi vsetky stranky o dojceni, ale v skutocnosti je to zlozitejsie. Bohuzial odsavanim zo seba neviem dostat ani kvapku. Neviem v com je problem. Dufam ze to coskoro prekoname a budeme si s dcerkou vychutnavat toto obdobie.

ichbinich
8. aug 2013

@ushka:
Hm, tak to je blbe s tym odsavanim ☹ Skusala si aj rucne "vytlacanie"? OIno to nie je vytlacanie v pravom zmysle slova, ale vyhladkavanie mliecka. Lebo odsavacka stimuluje vlastne iba bradavky, ale tym rucnym vyhladkavanim si masirujes cele prsia. Urcite to niekde najdes. Ja som to par krat skusala, ked som nebola so synom, ked som ho este kojila, ale nemala som so sebou odsavacku. Takze do sprchy a vyhladkat, aby ma prsia tolko netlacili.
Prripadne skus tie klobuciky, dostanes v lekarni. Moja dcere to isty cas potrebovala, aby sa jej to dotklo podnebia a spustilo u nej saci reflex. Ale to bola ovela mensia ako tvoje babo.
Je mi jasne, ze teoria a prax su casto daleko od seba. Pripadne si zavolaj laktacnu poradkynu ku sebe, mozno bude stacit "iba" ina poloha a dcerka bude pit. Ale osobne by som ako prvu pomoc skusala, ako som uz pisala, dojcit ju este pred tym, ako uplne vyhladne a zacne sa rozculovat. Lebo potom nebude pit vobec, zazila som to so synom aj s dcerou...
V kazdom pripade vsetko dobre a nech ten strajk coskoro prejde!

loknicka
9. aug 2013

ahojte - rodila som sekciou pred tromi tyzdnami. v nemocnici som cca na treti den citila ze sa mi nalieva mlieko a odvtedy nic. mala je stale na umelej vyzive. skusali sme odsavacku aj laktacnu poradnu s odporucenim cievky a beriem lieky costi ale napriek tomu mlieko nemam a navyse mala sa ani nechce prisat. to znamena ze trpime bolestami bruska a kazdy den cez obed aj vecer placeme. mam z toho vycitky a depky... okrem toho doma je pre mna stresove prostredie pretoze kazdy den pocuvam o tom preco nemam mlieko...

maryennn1
9. aug 2013

Baby ja už neviem, poraďte čo mám robiť, aby malý didku nedudloval, ale normálne sal?

obrsona
12. aug 2013

Ahojte, o dva mesiace cakam babatko a moja starsia dcerka je este stale zvyknuta dojcit sa (ak tam vobec este nejake mliecko je) pred spanim. Mate niekto skusenost s tandemovym dojcenim? Ked ich budem dojcit obe, ma mat kazda vyhradeny svoj prsnik, alebo to mozem normalne striedat? Ak by bola starsia chora, asi by som mala zabranit, aby mladsia po nej pila...

bleble
Odpoveď bola odstránená
Zobraz