Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

kika58
3. máj 2010

mila annag, chcem ta poprosit o radu pripadne posudenie ci je vsetko ok
malicka ma 8 tyzdnov a asi tyzdem na zltozelenu stolicu 4-5 za den, nachadza sa v nej hlin a take biele hrudky, zapacha len ked ide z nej von potom ked ju uz prebalujem tak zapach necitit, je skor redsia ako kasovita, niekedy az z plienky vybieha, malicka je plne kojena a nemam pocit,ze by bola hladna po kojeni neplace povacsine pekne hned na psniku zaspinka
prosim ta je to normalna stolica a ci sa mam niecoho obavat
inak na vahe pribera ale pomenej, naposledy mala prirastok za dva tyzdne 200g

prsky
3. máj 2010

kika, je to ukazkova stolica a ked je spokojna a na tvoj pocit a pohlad prospieva, netrap sa vazenim 😉 viac o stolici pise annag tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic...

sammy, moja odpoved je na str. 242, som zvedava, ci annag odpovie v podobnom duchu 😉

olifcek
3. máj 2010

prsky uz to citam i ja, lebo i ja som sa na sotlicu malej pytala...tiez ju vylucne dojcim...ale skusim nepapat probio biopron, ci to nie je z toho...i ked i asi tie robio pomahaju na toho helico, no co uz, nech sa doskriabem, ale Oliv nech je spokojnucka...i ked to je itak...papa, prdka, kaka...x;o)

monivo
3. máj 2010

prsky, dovolila jsem si tvoji radu na str. 242 přečíst také. Podle toho, co sammy píše, máme podobný problém. Je pravda, že mi annag již o nošení psala, ale já se na vázání šátku moc necítím. Nějak toho nejsem stoupenec a nedávno i tchýně o tom mluvila, že to pediatři nedoporučují, tak nevim, jak by se tvářila, když bych přišla se šátkem 😅 Ale babyvak by možná byl řešení. Můžu se zeptat, jaký jsi používala? Je jich na trhu hodně. Děkuji.

sammy
3. máj 2010

Prsky, skusala som babyvak, zatial len raz, no dost mi tam revala. Neviem, ci som ju tam zle davala alebo zrovna nebol priaznivy cas na to ju tam skusat davat. No pripadala mi tam taka utopena.
Asi este teda skusim zas ked sa mi bude zdat kludna, tesne po papani co to spravi.

jelencek
3. máj 2010

sammy, my sme babyvak pouzivali. Chvilu trvalo, nez sme si nan zvykli, ja aj mali, skusala som menit polohu, hojdat, potlapkavat... nakoniec v nom boli spokojni. Mala si zvykla tak, ze sa jej ocka pretocili, len co som ju tam dala, chvilu pomrnkala a spala.

martina46
3. máj 2010

dievcata, urcite satku skor, ako babyvak.
co nedoporucuju pediatri je otazka, mnohi z nich ani nevedia, aky je rozdiel medzi satkou a klokankou. v satke sa da babatko uviazat aj do kolisky, ktora pre take male babatko, ak je uvaz dobre uviazany, nemoze byt absolutne skodliva na chrbticu, ak je tu obava o toto.
v babyvaku je to problem, je obrovsky pre take male babatko a ak sa v nom babo strati a je skrcene, neda sa nijako napravit, mozno ho vystlat niecim, no mne samej sa to nepodarilo, vak som skusala, ale mala v nom revala. satka super, najma teraz pri kamilke. nosime sa v koliske v dvojitom krizi a pekne sa ten uvaz da dotiahnut a dostelovat, mala je tam velmi spokojna.

jelencek
3. máj 2010

Aha, ked boli uplne malinki, davali sme ich do vaku v zavinovacke. Tak tam neboli tak utopeni.

kvietocek7
3. máj 2010

ahojte
monivo -pridam sa aj ja - suhlasim s martinou, ze satka je lepsia ako baby vak lebo tiez som to pred casom satku riesila a nevedela si predstavit omotavat sa do satkyvsade na verjnosti, ale keby som bola poznala tuto satku kuk video web

https://www.youtube.com/watch?v=t-0eCD0zEp4

tak si ju uz davno zaobstaram,ale nakolko som ju vyhrabala z netu az pre nase druhe babenko tak urcite -ak je moznost si ju zobstarat u vas- odporucam. Je velmi prakticka hlavne sa nemusi omotavat a max rozdielna s baby vakom.Tiez si myslim,ze baby vaky su pre deticky ktore vedia trosku drzat telicko lebo inac su v tom poriadne pokrcene 😒 Satky su ovela poddajnesie ako babybaky ci nosice.

lelask
3. máj 2010

ahojte baby myslite ,ze je ok ze mala obcas vynecha kojenie po prikrme?? spapa tak 90ml. Moc ma to teda netesi 😢 .
pocas krmenia jej davam obcas cucnut vodu lebo do prikrmu vodu nedavam.

a dnes sme objavili zubok 🙂 bude sa jej teraz asi horsie papat,ze? Moze kvoli tomu odmietat prsnik??Nejak ju nemozem donutit potiahnut.

dakujem

mizulienka
3. máj 2010

ahoj annag...mohla by si mi prosim poradit...
mam doma mesacnu dceru a zo zaciaktu ten prvy tyzden v porodnici som mala strasne vela mlieka, deticky na celej chodbe pili moje mliecko, co som si odsavala....ale teraz mam prsia ako "handricky", vcera som si odsala mlieko a z obidvoch prsnikov som odsala nejakych 60 ml, coje podla mna strasne malo 😒
co mam robit, aby sa mi tvorilo viac mlieka...pri prvom synovi som mala vkuse prsia naliate mliekom, este som aj odsavala do mrazaku a teraz toto...strasne chcem dojcit, musim to nejako rozkojit, vies mi prosim poradit...
velmi pekne vopred dakujem

zajaciq
3. máj 2010

mizu ahoj, na co si mlieko odsavas? Ved mala ti papa na prsniku,nie? Zwycajne sa tworba mlieka prisposobi potrebam dietata, tak mas akurat pre nu,hm? Mlieko sa twori stale,pri kazdom dojceni,nemusis mat zasoby w podobe twrdych tazkych prsnikov ;) take makke mam aj ja,ked si mala welmi casto pyta,hlawne wecer. Naopak prwe nocne kojenie po 6-8hod, to uz sa stihnu 'naliat' 😉

mizulienka
3. máj 2010

ahoj zajaciq, teba poznam z "marcoviek" 🙂
odsavala som si vcera prvy krat, lebo je u nas teta a ta nas "vyhnala" do kina :0) tak som si odsala, ak by bola mala nahodou hladna...inac ano, mala papa iba na prsniku...iba som sa zlakla, ze mam malo mlieka, ked som si odsala iba tolko...bola som zvyknuta, ze mi mlieko doslova striekalo naokolo (pri prvom dietati)....
ale chcela by som mat aspon troska mliecka do zasoby, lebo niekedy sa stane, ze potrebujem nieco vybavit a nemozem ist s dvomi malickymi detmi po uradoch a nie stale sa stihnem vratit na cas 🙂

annag
3. máj 2010

ahojte, sranda, koľko tu už je mamičiek, čo riešia dojčenie už s druhým bábetkom, tak rýchlo čas letí 😅

- mizulienka, každé dojčenie je iné, druhorodičky už často nemajú takú nadprodukciu ako priprvom bábetku, rýchlejšie sa dosiahne rovnováha medzi potrebami bábetka a prsníkmi. Je absolútne normálne, že máš pocit prázdnych pŕs, pocit ani nie je dôležitý, dôležité je, čo bábo na prsníku robí - či pije alebo nie. Predpokladám, že to t už vieš veľmi dobre rozlíšiť , tak načo sa trápiť tým, čo problém vôbec nie je. To, čo si mala pri prvom bábetku bola nadprodukcia, to čo cítiš teraz, tak to má byť - akurát.

- ak si chceš odsávať, prsia si potupne privyknú a budú tvoriť mliečka viac, len to pár dní potrvá. Odsávaj napr. 1-2 krát denne, však sa zničíš pri dvoch deťoch ešte i odsávať viac 😅

annag
3. máj 2010

lelask , ak nechce, čo narobíš 😅 , ponúkaj, ale nenúť. Možno si vezme o čosi neskôr o polhodinku, hodinku ....možno bude viac piť v noci .... 90 g je výborné množstvo, až až 🙂

mizulienka
3. máj 2010

dakujem anka, asi som len potrebovala pocut, ze to je v poriadku...som sa dost vyplasila, ze mam malo ☹
ked je mala na prsniku tak pekne pije, teda aspon zatial to tak bolo, takze asi ma dost....ak to je tak, tak to som stastna 🙂
dakujem za odpoved, pekny vecer prajem 🙂

mima595
3. máj 2010

ahojte - minule som tu riešila súvisloť - znížená činnosť štítnej žľazy a kojenie... synceka kojím, ale moje kojenie je doslova vydrete ... v podstate sa mi podarilo prepracovat od dietata na Um po prichode z porodnice na dieta kojene s 1 -2 davkami mlieka 120 ml. Ale stale mam pocit, že mam malo mlieka, atd....

tak dnes som konecne bola u pani lekarky - vysledky su uplne v norme, takže si absolutne nemam mysliet, že by moja malo funkcna ŠŽ mala nejaky vplyv na malo mlieka... nemam sa stresovat / vraj chape, že 3 male deti su 3 male deti a tam sa neda nic "oklamat"/ ale mliecko mam - a to je najdoležitejsie...

že kojiť možem kludne do roka a potom to zvaziť podla toho, ako a na co sa budem citit, 😉

annag
3. máj 2010

monivo

treba posteľ prisunúť k stene, urobiť nejakú zábranu a problém s posteľou je raz dva vyriešený 😅

bábo potrebuje byť dojčené, nosiť sa a spať s maminkou. Každé dieťa tieto potreby má, i to, ktoré je zdanlivo samostatné a dokáže samé spať. Nemusíš ju nosiť a spať s ňou, no celé mesiace budeš riešiť to, čo opisuješ, ako málo spí, ako sa často budí, že je nervózna a dožaduje sa neustálej pozornosti. Budeš si vlastne kaziť jedinečné , neopakovateľné obdobie svojho života tým, že ju budeš učiť prežiť (pravdepodobne neúspešne) samotu. Budeš sa usilovať zmeniť na správaní bábetka niečo, čo je pre neho fyziologické, prirodzené.

Sú deti, ktoré si zvyknú na samotu a sú zdanlivo spokojné. No chýba im mamička a jej náruč úplne rovnako a ak by mali možnosť , okamžite by ju využili. A potom sú i deti, ktoré mamičku takmer odmietajú. Stáva sa to často vtedy, keď sa väzba medzi nimi naruší, keď sa v predchádzajúcom období sklamali a stratili jej dôveru. Napr. tým, že mamička na nich trénovala nejakú metódu uspávania a vyplakania, že nereagovala na ich potreby a už definitívne rezignovali....

Bábetko nevie, čo si predstavuje nejaký lekár, vedec. Ale veľmi dobre vie, čo potrebuje ono samé a dáva nám to najavo svojím plačom, lebo rozprávať ešte nevie. Je bezmocné a našu pomoc potrebuje, inak by nedokázalo prežiť. To, či budeš nosiť bábo vo vaku alebo v šatke či nosiči je len viacmenej technická záležitosť. V šatke je však bábo s matkou v tesnom kontakte , dokáže ju dobre vnímať, dokáže si optimalizovať telesnú teplotu, tep srdiečka, krvný tlak. Niektoré vaky to tak dobre nedokážu, lebo sa nedajú prispôsobiť veľkosti bábetka. martina46 je na šatky odborníčka, vyskúšala ich veľmi veľa , vie fundovane poradiť. 🙂

monivo, Tvoje bábetko prežilo obrovskú traumu, prežilo najväčšiu nehodu svojho života, dá sa to kľudne prirovnať k autohavárii, ktorú zázrakom a vďaka množstvu úžasných ľudí - lekárov, sestier a Tebe prežilo a stále sa z nej spamätáva. Namiesto absolútne dokonalého prostredia v brušku bola maličká sama nekonečné minúty, hodiny, dni v nejakej škatuli - inkubátore. Máš doma malý veľký zázrak, kašli na zaužívané spoločenské normy, múdre chladné knihy, ktoré potláčajú v mamičke materinské city. Sama vidíš, ako je Vám dobre do 10.00 v posteli, užívaj si, pozoruj jej mimiku, pohyby, sleduj ako rastie a dospieva k samostatnosti. Na postieľku príde čas o pár mesiacov -rokov. Potom sa budeš od dverí pozerať na svoje veľké dievčatko, ktorému stačí pusa na dobrú noc. Dovtedy máš fúru času mojkať sa s malým prítulným vysnívaným batôžkom. 🙂

annag
3. máj 2010

mima595 , to je veľmi dobrá správa. 🙂 Máš už veľké bábo, môžeš 1-2 dávky nahradiť príkrom a Tvoje dieťa bude prikrmované popri dojčení bez fľaše s UM. A budeš vlastne dojčiť presne tak ako mamička, ktorej bábo fľašu niekdy nepoznalo. 🙂

annag
3. máj 2010

sammy, ja som ani neodpovedala, lebo prsky to urobila za mňa 🙂 , ozaj to v hlad nie je

určite si trošku vyvoláva reflux - pomôže jej šetrná manipulácia po dojčení. Nechaj ju kľudne ležkať na boku,keď sa začne mrviť - možno po 15 min. možno po hodine, tak ju zdvihni, grgne si . Možno začne štikútať - daj jej prsíčko, na ktorom si naposledy dojčila. Vôbec ju nemusíš po dojčení zdvíhať a neúspešne odgrgávať. Vyvýš jej podložky na 30 stupňový uhol tak, aby mala hrudník vyššie než zadoček a nevracalo sa jej mliečko späť. Jendoznačne by pre ňu bola lepšia šatka s úväzmi, pi ktorých je bábo vertikálne.

mima595
3. máj 2010

annag- ano, planujem tie prikrmy, ale maly je teraz chory - už tyzden + mal chytene aj uska - tak som prikrmy odložila, ykm nebude fit 😉

annag
3. máj 2010

kika58

naozaj, nemáš čo riešiť, ak je bábo spokojné a prospieva. Lepšiemu prírastku môže pomôcť vylepšené prisatie a stláčanie prsníka:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

jahodka11
3. máj 2010

ahojte,
trosku prispejem...
monivo - ako pises, je vam lepsie, ked spi mala s vami..tak tak robte....my sme to tak robili, aj ked nam to nasa detska sestricka moc neodporucala, ze si zvykne a podobne....a vobec to nebola pravda, krasne sme spinkali, maly kojeny prespal aj 7 hodin....to ja uz nie, lebo som sa zobudila mokra...atd...ked sme po 9-tich tyzdnoch museli zacat prikrmovat (skoda, ze som dovtedy nevedela o annag, mozno sme nemuseli....nevadi, som mudrejsia, viem, kde mam nabuduce hladat...), tak maly po case zaspaval sam v postielke a prespal celu noc (ale to bolo tym UM), len chcem napisat, ze si na spinkanie s nami nezvykol...a pritom si ho bravame kedykolvek aj teraz, ked potrebuje....zaspava sam....ked sa v noci zobudi a dame si ho k sebe a nevie zaspat, doslova sa pyta do svojej postielky....cize sme nic nepokazili, skor naopak....tym, ze bol kedykolvek s nami, vie, ze nas ma, ked nas potrebuje a tym padom je podla mna samostatnejsi a istejsi... 🙂
drzim vam vsetkym palce, nech ste vsetky spokojne a obdivujem annag, ak uz nic ine, len kde berie ten cas na odpisovanie nam vsetkym... 🙂

sammy
4. máj 2010

Dakujem za odpoved 🙂 Tak skusim teda podlozit ten matrac, len sa bojim, ze potom mi bude padat odtial na druhy koniec postielky, prva dcera bola vzdy pravidelne skotulana 😀
Dnes som opat skusila ten babyvak, ked bola kludna. Najskor sa jej tam moc nepacilo, no ked som si tak s nou sadla, utisila sa a asi za 10 min. uz spala 🙂 Tak budem este skusat, ktovie, ci to bola nahoda, alebo nam to bude fungovat.

kaktusik007
4. máj 2010

ahojte... my sme na tom s kojenim biedno... uz asi tyzden sme na um, ktore nam nariadila pediatricka, pretoze malinky za tri dni celkom schudol a dodnes nema spat ani svoju porodnu vahu... ☹ som z toho mala hlavu v smutku.... ale uz ma to trosku prechadza.... mliecko si odstrekujem, no najviac sa mi podarilo 30ml z oboch na jeden raz.... co chapem ze je desne malo a maly chudol..... zatial to vyzera tak, ze materske mliecko davame 1-2 x denne.... ostatne razy davame umele.... annag, otazka.... podari sa mi dojcenie este nejako rozhybat??? alebo mam ostat spokojna aspon s tym, ze co to odsajem, a nie sme teda len cisto na um???

rebecca2006
4. máj 2010

ahoj annag, poprosím o radu, mám takmer 10 mesačného chlapčeka- a zatiaľ ho dojčím, chcela by som tak cca do roka...
problém je, že " moc ľúbi cecík"- je na ňom závilsý pro zaspávaní, a v noci sa často budí, vždu chce " cucnúť", a v podstate cca od o3,OO má zo m%na doslova do písmena živý cumlík, ani mliečko neťahá len dudluje. Miám pocit, že sa to zhoršuje. Ako ho od toho odnaučiť? Alebo sa to zmení ažpo odstavení? PodĽa pravdy, nemám nervy narazantné metódy typu vyplakať, ja ho neviem ne chať revať...Vďaka

leelo
4. máj 2010

kaktusik007,
vypln pre annag tento dotaznik:

https://spreadsheets.google.com/viewform?formke...

a nic sa neboj, vsetko sa da napravit!
tvoja pediatricka robila aj nejaku analyzu, ze v com moze byt problem, ci hned flasa?
a odsavanim si tiez nerob starosti, to nie je az taky dobry ukazovatel toho, kolko mas mliecka. mozes byt v strese, moze ta to boliet, atd. naj odsavacka je babo a plati to aj v tomto pripade.

hlavne bude treba co najskor zahodit flasu, kupit si vsetko co sa da na podporu laktacie a prikladat, prikladat...samozrejme, spravna poloha a prisatie je to najdolezitejsie.

vypln zatial annag dotaznik, ona ti urcite pomoze 😉

jja
4. máj 2010

dievcata opat k vam idem pre radu...
moja mala cez den papa pekne kazde tri hodinky, vecer po kupkani, cca o 6-7 hod.pekne spi do polnoci a od polnoci si pyta prso kazdu hodinku, hodinku a pol. co sa tyka mna nerobi mi to problem vstavat.....ale vsetky "mudre" babky mi hovoria ze mam riedke, slabe mlieko, ze mala je hladna, ze mam zacat prikrmovat.....co si ja nemyslim ze je hladna, ked skoro ani nie v troch mesiacoch ma skoro 7 kg a 70 cm. ubezpecte ma ze nieje hladna 😉 ze to su iba predsudky a stare nazory vsetkych babiek. dokonca aj moja mamina - sestricka na novorodeneckom do mna huci aby som jej caj davala, poto stavu z mrkvy bydo nej pchala uz v jednom mesiaci....brrrrrrr 😠

zajaciq
4. máj 2010

jja ja by som sa skor bala, aby mala nebola maly sumo bojovnicek 😀 😀 😀 7 kilo je brutalna vaha. co by chceli , aby mala 10 kilo? my sa dojcime naopak cez den kazdu hodinu a pol a v noci prespi aj 8micku 😎 😎

olifcek
4. máj 2010

jja su to keci....ze hucia do mna, pochopim, ale, ze i do Teba??? ved mas valibuka...asi od Teba kupim MM a dam mojej, lebo ho mas nejake moc vyzivne, ked tak pribera a rastie 🙂