Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

olifcek
23. máj 2010

@leelo @strapco13 KRASNE VAM DAKUJEM ZA PODPORU!!! ste zlate a potrebovala som povzbudit x;o)

rimmel
23. máj 2010

oficek, my sme necvicili nic..nechavala som vsetko 100% na malom a zacal sa plazit az v 11m(cize korigovane 9 co je presne podla "tabuliek") a verim ze kebyze zijem na SR tak nas uricte posielaju na vseliakde cvicenia a okolo nas stresuje ako sme pozadu a podobne hovadiny..sice este nesedime, zato sa staviame a cochvilka hadam oslavime aj prve samostatne krociky 🙂 takze ak sa vam cvicenie paci a malu to bavi preco nie, ale uricte sa nestresuj nicim, na vsetko pride raz cas 😉

shaarka
23. máj 2010

@annag,
tak ty si superzena! to si mi dala dobru motivaciu, ze sa da s tou mykozou aj tak dlho. ok, pisem si za usi a stazovat sa uz nebudem. tak! 😵
a mam tu univerzalnu masticku z lekarne, od laktacnej poradkyne 🙂

a s tou priecnou teda skusim este zabojovat 😉 dik
prajem pekny vecer 😵

olifcek
23. máj 2010

@rimmel vojtovku ale nedam i keby ma prosili...ale uz nestresujem, to len taka slaba chvila prisla...ved asi vies, ked mas predcasniatko, ze je to obcas narocne kvoli okoliu...

leelo
23. máj 2010

@olifcek ked sa naucis odosobnit sa od okolia, usetris vela stresu sebe aj olivke 😉

olifcek
23. máj 2010

@leelo ked ja nich kaslem, len ked sa mi do toho rodinka zamiesa, kusok to tazsie nesiem...

rimmel
23. máj 2010

olifcek chapem to, velakrat ked som sla do baby group a som povedala ze este nesedi(lebo ja pasivne neposadzujem) tak som mala taku vnutornu chut maleho ospravedlnit tym ze som vysvetlovala ze on je predcane narodeny a ze ako je to pre neho lepsie ze nesedi este...atd...ale uz teraz som sa obrnila a skor kukam na ne ake su blbe ze deticky v 5m davaju do sedu a ako sa pri tom pysne tvaria 😝 😀

rimmel
23. máj 2010

u nas nastastie rodina uplne v pohode 😔 a to by asi aj mna nasralo..

olifcek
23. máj 2010

@rimmel jj, ja oliv sadat nedavam...a ked sa sama taha, necham ju, ale paq judam z toho do inej polohy, nech jej neposkodim x;o) tiez pockam, az sa sama posadi. i ked mamina mi vravela, ze oliv uz chce viditelne sediet, ze nech ju polozim vankusmi, ze kde som pocula, ze jej uskodim, ze ma tazku hlavku, ze ved my 4 /mam troch surodencov/ sme takto davno sedeli v roku sedacky s vankusmi okolo...ale toto neriesim, ja zle malej sposobovat nebudem. a segra proste stale s tym slabym mliekom na mna...ale uz je dobre x;o) fakt mi len tak blbo prislo z toho...ale uz je dobre, o cosi obrnenejsia budem 😉

rimmel
23. máj 2010

ze mamine odkazuje,m ze aj moj syn uz chce viditelne chodit 😀 , vidim to aj ja..holt ale si este musi pockat, mysel predbieha telo 😀

strapco13
23. máj 2010

@olifcek ..a ja chcem lietat..sama bez lietadla....chciet nestaci..treba to aj vediet 😉 ..odkaz rodine

olifcek
23. máj 2010

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

kika29
23. máj 2010

annag dakujem za radu. zatial som ibalgin nezobrala snažím sa to vydržať do rána. davam si alpu na chvílu pomože. svokor má propolis tak som si dala aj to tak uvidíme. ked už nevydržím zoberiem ibalgin. ráno utekám k zubárke.

annag
23. máj 2010

k dojčeniu - nedojčeniu.

napr. leelo a olifcek sú ukážkový prípad:

- viem, že leelo určite bola informovaná už v tehotenstve, jasne mala definované ciele čo chce a čo nie . Je normálne, že žena, ktorá nemá či nečaká dieťa , nevyhľadáva informácie o materstve a dojčení, má len niekde v podvedomí zafixované, že deti na ulici majú cumlíky v kočíku, že v nákupnom centre pobehujú s čajíkmi vo fľaštičkách a spomína si ešte na fľašky, ktorými dakedy kŕmila bábiky .... až tehotenské hormóny ženu motivujú hľadať informácie o starostlivosti o bábätko. A väčšina zrelých žien si informácie vyhľadá a prehodnotí svoje názory, zistia, že bábätko je napr. fajn dojčiť, nosiť ... . Základ úspešného dojčenia ja v príprave už v tehotenstve.

Ale koľko mamičiek sa na rolu matky vôbec nepripravuje:
krásne to vidno v diskusiách na fórach (dávno som tam nebola, ale myslím, že veľa sa nezmenilo 😅)
- všetko sa točí o momentálnych pocitoch mamičky - o prítomnosti, budúcnosť je pre ne vzdialená, imaginárna v zmysle, "nejako už bude". Možno sa ešte rieši pôrod v zmysle, ako prežiť bolesť . Príprava na materstvo spočíva v príprave postieľky a výbavičky pre živú bábiku. Takéto mamičky prežívajú doslova šok z obrovskej zodpovednosti za narodené bábätko. Rolu matky si ešte neosvojili, stali sa matkami nepripravené . A práve tieto mamičky sú najzraniteľnejšie, ľahko sa dajú zmanipulovať okolím, lekárom ... Tu hrá veľkú rolu samoprisatie, rooming, klokankovanie. Dievča porodí v nečakaných bolestiach bábätko a niekto sa oň nasledujúce hodiny stará ... sestričky sa ponúknu, však si oddýchnite, načerpajte sily, však sa ešte budete starať až Vám to pôjde na nervy, vezmú ho na noc preč .... Aj z toho dievčaťa by sa stala zrejme matka ešte na pôrodnej sále - ak by jej to bolo umožnené. AK by tie dve hodinky prežívala s bábätkom samoprisatie, ak by jej bábätko nikto nevzal a nechal ju starať sa oň. No ak niekto za ňu supluje od začiatku rolu matky, ona sa zneisťuje a má tendenciu neustále zodpovednosť za bábätko prenášať na iných - na svoju matku,na lekárku, sestričku ... na fľašu, UM, na cumlík ... Nakoniec fľaša s umelým mliekom za ne živí ich dieťa, cumlík ho za ne upokojuje, hojdačka na motorček uspáva. Svoje kompetencie prenechali umelým náhradám ich prsníkov, ich náruče ...

Veľmi často sa mi ozývajú tehotné mamičky , čo už staršie dieťa (deti majú) a ktorým dojčenie nešlo. Chcú to zmeniť a v drvivej väčšine prípadov sa im to fakt aj podarí. Keď s odstupom času spomínajú - príčina neúspechu bola bezmocnosť a podvolenie tlaku okolia. Teraz som mala mamičku, ktorá dojčenie s cievkou vzdala v čase, keď už bola schopná 100% plne dojčiť, len bábo mávalo svoje podvečerné plače atď. Rodina ju však presvedčila na fľašu. Zostala zlomená a nešťastná, viem, že to bude ešte dlho v srdci nosiť ....

nedá sa generalizovať, ale :
- veľmi dobré skúsenosti mám s mamičkami predčasne narodených detí, resp s detí, ktoré sú choré . Takáto skúsenosť,keď sa dievčaťu narodí bábätko, ktoré je možno až ohrozené na živote je taká silná, že z nej urobí matku doslova v sekunde. Zrazu si uvedomí, že v brušku nemala imaginárnu bábiku, ale že na svete je človiečik, ktorý bojuje o svoj život. Takáto matka dokáže v sebe vydolovať mliečko, napriek tomu, že prežíva najťažšie obdobie svojho života a nedá sa ľahko zlomiť, lebo sa cíti kompetentná zvládať zodpovednosť za svoje dieťatko .... olifcek, leelo sú toho tiež dôkazom ...

takisto tu bola matja, mamička,ktorá mala veľmi ťažké popôrodné komplikácie a bola doslova v ohrození života. Niekoľko týždňov nemohla svoje novorodeniatko dojčiť. kŕmili bábo po prste, ona si odsávala mliečko, hoci mala tiež ťažké krízy a nakoniec bábo dlhodobo dojčí . Ale bola to dievčina, ktorá sa na rolu matky zodpovedne pripravovala už v tehotenstve ...

Keď chodím k mamičkám, často sú doma i ich mamky, svokry ... a väčšina tých starších žien spomína, aké boli manipulované okolím, ako poslušne plnili pokyny lekárov, rodiny.... rodili mladučké, veľakrát im bábätko kúpala svokra, kŕmila ich matka ... spomínajú na to, že im dieťa "zobrali" "ukradli" ...

strapco13
23. máj 2010

@kika29 ..kludne si daj ibalgin...pokial sa berie kratkodobo, tak nema ziadne negativne ucinky na babo...paralen mozes tiez

annag
23. máj 2010

@kika29

vezmi si ten ibalgin, nie je dobré, aby dojčiaca mamička trpela
http://dojcenie.wordpress.com/zivot-s-dojciatko...

olifcek
23. máj 2010

dobru noc...musim ist, moj diktator ma uz vola x;oD

luly13
23. máj 2010

vzdy ked citam o dolezitosti prvych sekund, hodin po porode, tak mi neskutocne zovrie srdce, az ma boli. nas adam sa nalogal plodovky, takze ho hned brali, odsali ho, umyli, povazili, zabalili a az potom mi ho doniesli na par sekund. "prilozili" na prsnik, s tym, ze ved on sa prisat aj tak este nevie a zobrali prec. kedze na sestonedeli nebolo dost miesta, dali ma na gynekologiu, kde maly nemohol byt so mnou. na rooming sme sa dostali az o 24hodin. za malym nas nechceli pustat, lebo sestricky mali "vela prace". davali mu dudel a ked som sa ohradila, povedali, ze plakal a mohli mu dat aj UM, nech si vyberiem :(.jaaaj tolko slz ma to stalo.
a zda sa mi, ze mi to naozaj vsetko velmi chybalo, lebo mamou som sa stavala postupne. sice velmi rychlo som sa do toho dostala, ale presne mi chybal ten pocit, ktory mal prist z nicoho nic...
ach jaj ... to nase zdravotnictvo.

leelo
23. máj 2010

@annag velmi pekne si vystihla pocity, ktore mam, ked si spomeniem na porod a rozoberali sme to aj s ostatnymi sk mamkami, co rodili tu:
1. porod sa tu neberie patologicky, ako nejaka operacia, ale ako den, ked ja k nim pridem a oni mi POMOZU porodit moje dieta. nie som ziaden pacient, som klient a vsetci, popri tom, ze si nenapadko robia svoju pracu, sa hlavne staraju o moje pohodlie. sluzia mi, ale necitia sa kvoli tomu ponizeni, pekne sa na mna usmievaju.
to je prvy moment, ktory mi dovoluje zostat sebavedomou a presadzovat si (s rozumom) svoje predstavy o tom, ako chcem priviest dieta na svet;
2. od momentu kedy moje dieta vykuklo na svet, mi vsetci davaju najavo, ze je MOJE, ze ja rozhodujem co ano, co nie a ako. maly sa odo mna vzdialil asi na pol metra, ked ho vazili, merali, bol s nim moj muz. este pred tym ho vysetrovali, robili to na mojom bruchu. po vazeni mi ho znovu vratili, mam to zahmlene, ale viem, ze bol stale pri mne. potom samoprisatie, 2-hodinove rodinne intimco, potom prevoz na izbu, maleho viezol muz.

ja som nikdy nemala pochybnost, ci chcem kojit. bola to pre mna samozrejmost. a tieto 2 momenty vo mne len utvrdili toto presvedcenie a posilnili pocit, ze to dokazem. presne ako pises 🙂

luly13
23. máj 2010

@leelo mame perfektne nacasovane prispevky na porovnanie reality slovensko vs. nemecko :(((

leelo
23. máj 2010

@luly13 ano, zial 😖
mrzi ma, ze si to mala ine. velmi by som ti dopriala to moje!
je absurdne, aby zle nastaveny system (lebo o tom to je) sposoboval ludom traumy.
ja som mala svoju vlastnu izbovu sestricku, neexistovalo, ze by "nemala cas". je to smiesne, ze na sk sa stale len vyhovaraju - nie su ludia, peniaze... tak co vlastne nechyba? co oni ludom ponukaju?

svetlankat
23. máj 2010

@olifcek mas velmi krasnu dcerku a velmi sikovnu, kto dava sprosne otazky iba ukazuje aky je hlupak. Podla mna priberate adekvatne, je lepsie mat trosku menej, aspon sa jej bude lahsie otacat. Keby bola tazsia mohla by mat omnoho vacsi problem sa otacat. Krasne sa usmieva a je spokojnucka a to hovori za vsetko. A podla mna slabe mliecko neexistuje. To je len moj nazor.Tie co si myslia, ze maju slabe mliecko, zjavne maju zlu techniku prisatia. Ale ako pisem, je to moj nazor. Baby ste sikovne, velky obdiv vam, len tak dalej.

luly13
23. máj 2010

@leelo mne len zostava verit, ze ked bude druhe babo, tak uz v ba bude sukromna klinika, kde ten pristup bude podobny, ako si opisovala ty.

strapco13
23. máj 2010

@leelo ...mimo temy..bohuzial na SK to nie je vyhovorka, ze nie su ludia, nie su peniaze..ak ma 1 setra v slube nastarosti 30 pacientov..este asistovat lekarovi pri vizite, prijme...tak cas nema
peniaze...ak by poistovne viac platili, tak by sa dali spravit apartmany, spravilo by sa viac porodnych sal, bazeniky..a pod
ale tymto neospravedlnujem chovanie niektorych zdravotnikov ☹ pretoze, ja som rovnako mizerne platena, rovnako mam malo casu a som napriek tomu mila /aspon si to myslim 😅 ...juj..nieco tu zacina smrdiet 😀 😀 ..ale ked ma nikto nepochvali, tak aspon sama, nie 😀 😀 😉

leelo
23. máj 2010

@luly13 najlepsie je, ze vsetky 4 porodky v ba sa hlasia k iniciative BFH 😠

denuska82
23. máj 2010

annag, perfektny prispevok, ked si spomeniem na ten uzasny pocit po porode..rodila som na kramaroch a nebolo to sice take uzasne ako u leelo, ale bolo to fajn, mm bol cely cas so mnou, presrihol pupocnikovu snuru, maleho potom umyli, odvazili a sup na prsko, krasne sa prisal a dudlal a dudal 😀 , dve hodiny sme mali rodinnu atmosku a potom ma previezli. Maleho si chceli nechat na odd, presne ako pise annag, ze vraj nech si oddychnem, budem mat este dost starosti, ale ja som si ho vyziadala a oni mi ho bez problemov dali. Aj tak som celu noc nespala, rodila som o 17.40 a kym ma dali na izbu bolo skoro 21.00, celu noc som pozerala na ten maly zazrak a tak to podla ma byt.

leelo
23. máj 2010

@strapco13 velmi trefne si to pomenovala. ak si si vsimla, tak v mojich spomienkach nema hlavne miesto to, ako to tam krasne vyzeralo, ako uzasne varili, ze sme tam vsetko dostali, nic som si nemusela priniest, ze som mala 2x denne cerstve noviny... u mna rezonuju ludia a to, ako sa ku mne a B spravali. tym ludom niekto povedal, co maju robit a ako, v sulade s najmodernejsimi postupmi, v sulade s BFHI. a niekto ich aj zaplatil. verim, ze peniaze su aj v sk zdravotnictve, ale to uz je ina tema asi...

denuska82
23. máj 2010

suhlasim so strapco, ja som rodila v dany den strnasta, popri mne prebiehali dve sekcie, takze mi nemal kto ani pichnut epi a kym sa niekto nasiel, uz nebolo treba 😀 Nie je to ospravedlnenie, ale aj napriek tomu frmolu co tam bol, sa celkom snazili a vsetci boli mili.

annag
23. máj 2010

k BFHI nemocniciam:

- to, že vôbec aspoň nejako papierovo tento systém funguje nie je záležitosť financií štátu. Projekt BFHI nemocnice funguje vďaka UNICEF, ktoré na to dostáva peniaze od výrobcu Pampers. Keby Pameprs povedal, že s podporou končí, tak končí na Slovensku celý systém BFHI .... Tomuto štátu je to šuma fuk . A podľa toho to i vyzerá. Pretože nie sú peniaze na vzdelávanie presonálu, ak sa aj nejaký vyškolí, o pár mesiacov tam môže byť celý personál vymenený (a to sa i často stáva). Ale je to o ľuďoch, žiaľ, napr. Mamila je ochotná zadarmo personál nemocníc školiť a oni nemajú záujem , skôr sa cítia urazene.... V Ružomberku sa nedávno konalo školenie poradkýň pôvodne so zámerom vyškoliť všetok personál - bohužiaľ, neúspešne, sestričky i lekári tam chýbali. Stačilo investovať svoj čas, nebol záujem ....

umožniť samoprisatie nestojí žaidne peniaze. Na rade sme my - mamičky - my to musíme žiadať, my musíme robiť nátlak na personál. My to môžeme mať v pôrodnom pláne. Pôrodný plán nemusí byť dlhý, ani sa to nemusí nazvať pôrodný plán. Stačí pred pôrodom v pár bodoch povedať, čo si prajeme (neprajeme) a medzi tým požiadať i o samoprisatie. My mamičky si musíme samé naučiť personál čo chceme. Ak budeme zakríknuté držať jazyk za zubami, nikdy sa to nezmení.

Nedáte mi rooming? V poriadku, dieťa bude so mnou v posteli. Nejde to? Zavolám primára, prednostu, Markízu 😀 Kto rozhoduje o tom, ako dlho má byť dieťa pri matke dojčené? My nesmieme dovoliť, aby nám dieťa niekto nosil podľa hodín. Inak to nejde. My musíme robiť nátlak, a tvrdý nátlak. V afrických pôrodniciach tiež nie je luxus samostatných apartmánov, mamičky sú na izbe aj po 10-20. Ale každá je tam so svojím dieťaťom. AK to ide v Afrike, musí to ísť i u nás. Viem, je to asi pritiahnuté za uši 😅, ale nie nereálne