Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

domeli
8. jún 2010

náš čas nie je naideálnejší, ale keďže nevieme, ako to celé zvládneme, mangel chce vyraziť radšej zavčasu a keďže ráno ešte potrebujem potvrdiť tlačivo tu u gynekológa, skôr to nepôjde...

olifcek
8. jún 2010

@domeli daj si ho potvrdit des pred odchodom...vecer by bolo rozumnejsie cestovat...

dankag
8. jún 2010

ahojte
teda Dagmar von Cramm tam pise o chemickych skodlivinach ako DDT, lindan, HCB, heptachlor, aldrin a polychlorovane bifenyly, ktore sa do tela dostavaju prostrednictvom ochrannych postrekov rastlin

mna to teda od dojcenia urcite neodradi, ja len pre zaujimavost ze kolko roznych nazorov je a ako mozu kadejake publikacie ovplyvnit, myslim v zlom

este ze ta mame annag

pristup k slovenskym casopisom nemam

inac moj maly mal dlho stolicu do zelena, inak spokojny a az teraz je cisto zltucka, vzdy som mala vela mlieka
ma okolo 9kg
a je celkovo spokojne babo, takze stolicu neriesim

olifcek
8. jún 2010

@dankag my asi teraz tri dni, co ju mame zelenu...neviempreco, nic som nezmenila...ale pucit sa nepuci, kaka ako kedysi, ze sup a ide to...len niekedy zatlaci, ale to je normal ako otak citam x;o) pockam este par dni a uvidim, ze co...

kubkovka
8. jún 2010

Dievčatá, viete mi poradiť, čo obliekať malému von v týchto horúčavach, čo majú byť? A čo tej staršej aby sa nespálila? Dlhý rukáv?

kubkovka
8. jún 2010

annag, dievčatá, máte skúsenosť s tzv. novorodeneckým akné? Malý to asi má a ja mu s tým nič nerobím, malo by to zmiznúť samé alebo mám niečo dať?

olifcek
8. jún 2010

@kubkovka ja moju malicku mam doma v kratkom bodynku, alebo len v plienocke, bez ponoziek, na noc kratke bodynko /bodynko s kratkym rukavom/ a ponozky, vonku v kociariku kr. bodynko, tenke leginky, ponozky a ciapocka s dierkami, mam ju na rukach a kociar tlacim pred sebou...v nosici podobne, s tym, ze kupim opalovacky...a natieram http://www.bioderma.com/sk/nc/produkty/co-je-no...

olifcek
8. jún 2010

@kubkovka my sme nemali, ale baby, co to mali, spominali prevarenu vodicku a odlicovacim tamponom, alebo hubkou umyvat tvaricku...

kubkovka
8. jún 2010

olifcek, dakujem za rady, vyskusam.....no a ja som niekde citala, ze take male deti by nemali mat nic kratke v lete, aby boli ochraneny proti slnku.....to neplati?

prsky
8. jún 2010

@kubkovka ja som minule leto davala opalovacky a boli sme v tieni a nakremikovane

kubkovka
8. jún 2010

no este v tieni alebo v kociari, ked je slnecnik, moze byt podla mna kratky rukav, nie? to skor sa bojim tej starsej obliect nieco s kratkym, aby sa nespalila, my sme rysave, takze mame velmi citlivu pokozku....nejako opatrne zacat, ale neviem ako to spravime, v tieni ju neudrzim

matja
8. jún 2010

ahoj annag, ty si bola na nejakej konferencii s Dr. Newmannom? Už nečítam túto diskusiu, len dnes som nakukla po dlhom čase. Písala si tu niekde svoje dojmy? Ak nie, tak napíš, čo si sa zaujímavého dozvedela 🙂
Čo to bolo za konferenciu?
Ináč k tým bradavkám - už ma prestali bolieť, jeden deň som obmedzila dojčenie, možno to bolo tým, možno fakt hormónmi.

cicimon
8. jún 2010

kubkovka moja mala tiez novorodenecke akne, nic som na to nedavala a asi po 3 tyzdnoch to zmizlo

leelo
8. jún 2010

@annag ahoj. prepac, ze ta otravujem s takou blbostou, ale som trosku v soku.
dnes sme maleho po dlhej dobe vazili a vyzera, ze od konca aprila po dnes pribral 1,6kg. je to sice na inej vahe, ale ta odchylka v merani snad nemoze byt kilo?! ajtak - mozu deti este v tomto veku tolko priberat?
je pravda, ze je velmi tazky a je pravda, ze mu fakt chuti. prikrmy papa krasne, v cca plnych davkach, zatial nie je najmensi problem, dokonca ani s konzistenciou - vobec nemixujem. masko mame kazdy den (zltok mi nejak nereze), kupujem chude bio masko. aj zeleninka aj ovocie sa tesia velkej oblube. okrem toho este standardne 10 a viackrat dojcim.
myslis, ze takto "dobieha zameskane"? dakujem za odpoved.

strapco13
8. jún 2010

@leelo pokial je to ina vaha..tak ten rozdiel moze byt taky...ja tiez inak vazim doma a inak u svokry, inak u babky...kazda vaha je ina..dokonca inak vazim na mojej vahe v kuchyni a na tej istej vahe v kupelke...takze klud 😉
a ked mas papkosa..tak sa tes
inak nam vaha ukazala minuly tyzden nepribral nic a tento tyzden vyse pol kila..tak predpokladam odchylky

annag
8. jún 2010

@domeli

1. - záleží od auta, či je v ňom klimatizácia alebo nie - je lepšie obliecť naľahko,pretože práve potením dieťa stráca viac tekutín než je vhodné - ak sa Ti bude zadať chladná, prikryješ ju plienkou, potom dekou ....

2. - prestávky budeš vidieť podľa maličkej - ak budeš vidieť, že sa potí , tak ich spravte viac - ono to celkom pekne vidno - ak bude pôsobiť normálne, ako doma - nebude prehriata - nechaj ju spinkať i dlhšie. Keď už budeš vidieť, že je spotená na chrbátiku, temene , tak radšej zastavte skôr. Pomôže jej to - zmení polohu, trošku sa natiahne , prípadne ju prezlečieš, prebalíš ... a bude jej lepšie.

3. - akú výhodu by jej tá voda značky XY prinášla? neviem o žiadnej, jedine viem o rizikách - zvyšuješ riziko infekcie, pretože napr. zabezpečiť hygienu a sterilitu v takých bojových podmienkach je náročné. Voda jej dodá tekutiny, ale to jej dodá i mliečko, lebo 87% materského mlieka tvorí práve voda. Ale materské mlieko jej okrem uhasenia smädu dodá i energiu. Energiu si potrebuje dopĺňať, pretože si musí regulovať teplotu tela, musí jej fungovať mozog .... toto jej voda nedá. A ako jej ju dáš? Fľašou - prečo máš kaziť správne prisatie 5 týždňového dieťaťa? Už jedno stretnutie s umelou náhradou bradavky môže prisatie oslabiť a dojčenie ohroziť ...V čom je voda, ktorá je vo fľaši napustená niekoľko mesiacov v ťažko povedať v akých podmienkach skladovaná, lepšia než MM?

Nie je nič jednoduchšie, ako cestovať s bábätkom plne dojčeným. Pretože napriek tomu, že zmení prostredie dostáva sa do prostredia s inými baktériami, vírusmi, dokáže im lepšie . resp. i úplne odolať, pretože si v priebehu pár hodín dojčením vytvára protilátky na baktérie a vírusy v okolí mamičky...

ESPGHAN, Odporúčania pre Výživu dojčiat i batoliat pre EU, WHO - všetci majú jednotný názor - dojčené dieťa iné tekutiny nepotrebuje. Ani v miernom pásme, ani v tropickom pásme. Hoci bude horúco, určite nie až tak, ako je napr. v Afrike či Indii - a deti v tých krajinách sú efektívnym dojčením na požiadanie dostatočne hydratované.

do Medzinárodného kódexu marketingových náhrad mat. mlieka sa zahŕňajú i dojčenecké vody, šťavy, čaje ... je to rovnako nevhodné odporúčanie ako je odporúčanie podávať zbytočne UM.

annag
8. jún 2010

@leelo

spomeň si, čo by povedal Dr.Newman 😅 - čo by Ti povedal na to váženie? asi by sa čudoval, prečo to robíš, však? 😅 Zdá sa Ti tučný? On nielen priberá, ale i rastie. Dávaš mu jedlá, ktoré sú zdravé - prečo by Ťa malo trápiť, že pribral 1,6 kg alebo 2 kg alebo len 1 kg? Dieťa nemá držať diétu -ani batoľa, ani škôlkár, ani školák - my môžeme len ovplyvniť skladbu jedál a výdaj energie - teda pohyb .

lenocka84
8. jún 2010

mamicky viete mi poradit, maly ma tak zvlastne biele dasienka, po bokoch, vpredu nie , len po bokoch
neviete z coho to moze byt?

annag
8. jún 2010

@dankag

myslím,že stačí postaviť otázku takto: a do mlieka kravy, z ktorého je vyrobené umelé mlieko sa tie látky nedostávajú? životné prostredie môže byť hocijaké zlé, ale v čom je alternatívna výživa lepšia než materské mlieko?

annag
8. jún 2010

@lenocka84

to bude soor - kvasinková infekcia - ak máš doma gencián napr. vytri ním, alebo sódu - lyžičku rozpusť v pohári vody a vytri mu pusinku

lenocka84
8. jún 2010

@annag z coho sa to moze robit? aby som nato dala pozor
inak ani neplace zeby ho to bolelo, chvalabohu

leelo
8. jún 2010

@strapco13
@annag
vzdy sme ho vazili, lebo sme mali stale problemy. je to taky zvyk, hoci si teraz vychutnavam, ze ma vazit nikto nenuti. ale boli casy, a nie tak davno, ked sme aj doma museli denne vazit. co ma teda netesilo vobec.
na poslednej poradni sa pediatricke nepacila ani vaha, ani dlzka maleho. mne sa vsak B paci stale a hlavne som stastna ako mu chuti a bavi ma prenho vymyslat lahodky, takze az tak nestresujem. to, ci je ok, posudzujem podla ineho a tucny rozhodne nie je. toto bolo vazenie, lebo bola vaha poruke.
a tesi ma aj ten prirastok, hoci sa da brat s rezervou, ale bude to asi viac ako 55g/tyzden.
pediatricka chce, aby sme prisli na prevazenie koncom mesiaca. takze jej to mozem pokojne odmietnut a bude 🙂

prsky
8. jún 2010

@lenocka84 u deticiek bezne, lebo este nemaju vyvinutu imunitu (my ju mame aktualne tiez - dcerka povlak na jazyku a ja kutik ☹ ) - dlho sa to lieci a zvykne sa vracat 🙄

dankag
8. jún 2010

olifcek

ak je babo spokojne tak to neries

ja som to riesila pri prvej dcere ale to ju prehanalo asi 10 x denne, riedka zelena stolica a strasne plakala
a nabehla som na UM ked mala 3 mesiace
annag my az neskor vysvetlila ze som mala upravit dojcenie

tento krat uz takuto chybu neurobim
syn je riadny kus a iba dojcim, niekedy je stolica do zelena, niekedy hustejsia, niekedy zlta
je spokojny, tak to vobec neriesim

len mi je velmi luto ked je na prsniku taky spokojny a usmieva sa a dzavoce si ze som toto s prvou dcerkou nezazila

annag
8. jún 2010

@leelo

zaujímavé, že sa pediatrička ešte na Tebe nepoučila o neefektívnosti váženia 😅

annag
8. jún 2010

@matja

boli tam i mamičky z koníka, leelo napríklad. Bola to konferencia pre poradkyne i pre zdravotníkov , boli i z českej Laktačnej ligy i z Rakúska. To je veľmi fajn, lebo by sme potrebovali niektoré postupy zjednotiť a mne sa zdalo, že vôľa bude. Dr.Newman bol i v teréne 🙂 - bol v pôrodniciach v BA - Ružinov, Kramáre i Antolská. Mal prednášky a aj názorné ukážky pri reálnych mamičkách na izbách - vraj pri príchode plač z takmer každej izby, ako izby opúšťal, tak sa plač vytrácal - deti okamžite pozobliekal, prikladal na nahé prsia, deti sa dojčili či klokankovali. Priložil napr. bábo prisávajúce sa s klobúčikmi bez nich. Na oddelení rizikových novorodencov ukázal dokrmovanie cievkou - čo dovtedy na Antolskej nefungovalo - tak konečne snáď začne. Sestričky vraj neustále chytali nahé nôžky bábätiek a s údivom zisťovali, že sú ozaj teplé 😅 Pevne verím, že jeho návšteva sa stala impulzom na tak potrebné zmeny aké si všetci želáme ....

Prednášky venoval samozrejme podstate dojčenia - správnemu asymetrickému prisávaniu, stláčaniu prsníka , priečnej polohe. A ďalej napr. marketingu UM, predčasným novorodencom, "prekážkam" pri dojčení - Spomenula som si vtedy i na Teba - na to, že u nás ešte veľa vody potečie, kým ženám, ktoré majú taký komplikovaný začiatok ako si mala Ty, sa umožní dojčiť napriek liečbe akú si mala napr. i Ty ....

olifcek
9. jún 2010

@dankag dnes rano pri prebalovani bola stolica zlta, no uz o par sekund zozelenela, hehe...davala som olivke teplomer, lebo este potrebovala, no uz neslo. Nepomnhol ani zachodik. Uz opat lezime v posteli, oliv papa a uz sa snazi vykakat...

strapco13
9. jún 2010

@olifcek ..len ma napadlo..nedavas malej probiotika?..lebo nas zapieklo po probiotikach..konkretnne po biogaii ☹
no a stolica ked chvilu stoji tak sa meni na zelenu...takze farbu by sme vyriesili..este to tlacenie

olifcek
9. jún 2010

@strapco13 oliv okrem mm papa maltofer 2x4kv., ale nie vzdy to vyjde, ten ju prezenie, 1/2 kys.list., 1/2 pyridoxin, tie na striedacku, jeden den kl, druhy p. Ale tiez sa stane, ze to nestihame...a vigantol denne po 2kv. Vcera napr.dostala len p. Ja doobeda jem biopron a centrum materna.

olifcek
9. jún 2010

joj, ked pisem z mobilu, musim prispevok kuskovat, inak neprejde...druha cast nie a nie sa tu zobrazit...paq z pc dopisem.