Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

latvia
28. jún 2010

@bubelko 😀 ja bych ich zjedla 😀

juicyluu
28. jún 2010

😀 😀 😀 😀

bubelko
28. jún 2010

@latvia no ja veru nie, uz pri tej predstave mi zaludok robi kotrmelce 😖 😀

latvia
28. jún 2010

😀 nuz, ked som ochutnala svoje MM, tak nebolo bohvie co 😝 ale snad by to vajicka a muka prebili 😀 a lekvar a granko 😎 😀

leelo
28. jún 2010

mnaam palacinky - a radsej z mojho mlieka ako z kravinho! 😀 😀
inak ja pravidelne robim kontrolu kvality. z kazdeho prsnika chuti inak, zaujimave... 😉

leelo
28. jún 2010

inak v "konkurencnej" teme (UM) rozoberali, ze by nikdy nedali svojmu dietatu mlieko od inej matky z banky. vy mate aky nazor na to? dali ste? dali by ste? hmmm

olifcek
28. jún 2010

@leelo ja som suhlasila...oliv dostavala dva dni tusim...alebo dva a pol....bolo to lepsie pre nu nez UM...ved bolo osetrene...

bubelko
28. jún 2010

@leelo pravdu povediac asi nie 😖 ked by som nemohla sama kojit, tak by som sa asi necitila dobre, ze moje dieta pije mlieko od inej matky, to uz radsej UM 🙂 ale nikdy som v takej situacii nebola, takze je to cisto teoreticka odpoved, bohvie, akoby som sa zachovala v realnom pripade 😉

prsky
28. jún 2010

ja by som suhlasila, ale neviem, ci by som suhlasila, aby mi malu ina zena dojcila

olifcek
28. jún 2010

@prsky no, toto bych uz asi nedala veru...

luly13
28. jún 2010

mna sa nikto nepytal, ci suhlasim a dali mu, myslim, jednu davku...a pravdupovediac som to vobec neriesila... ani by mi nenapadlo zamyslat sa nad tym, keby som si nahodou tiez neprecitala prispevky v teme UM

leelo
28. jún 2010

aj mna napadlo zamysliet sa nad tym, az ked som citala tu temu. v hlave mam este stale jednoznacne "pre".
v mojej porodke mala 1 mamicka strasne vela mlieka a len odsavala, nekojila, bolo to divne, ona proste nechcela. odovzdavala tam litre a tvarila sa pri tom ako keby sa jej to strasne hnusilo. ale mne neponukli, mna nutili stale kojit, lebo maly mal zltacku. na to mlieko z banky asi musi byt nejaka indikacia, nie?
baby, este ma zaujima 1 vec: vidim stale v novych a novych albumoch tu na MK take napevno zavinute babatka hned po porode. niekto tu aj pisal, ze kvoli tomu sa malinke nemohlo prisat. to sa robi cely cas v porodke tak? to sa musi?

luly13
28. jún 2010

@leelo tu sa to tak robi automaticky. nas tak sestricky nutili balit aj cely cas v nemocke. nemali rady, ked sme mali deti "len tak" rozbalene. mna dokonca zvozili, ked som maleho mala v zavinovacke a ruky mu trcali von. ze tak sa to babo citi stale ako v maternici a nie je pre neho taky sok z toho "velkeho" sveta okolo. a kojit bez zavinky neprichadzalo do uvahy. "takto sa s nim lahsie mamicke manipuluje".
inak ja som potom na noc balila adamka do zazracnej zavinovacky (babo vyzera ako larvicka 😀 ) spinkal tak ovela pokojnejsie - nebudil sa rukami. tak spaval nejake 3 -4 tyzdne.

majovka111
28. jún 2010

ahojte, potrebovala by som poradit. Mala do teraz papala z jedneho prsnika, ma 7 tyzdnov,ale zdalo sa mi ze ku koncu kojenia mi bola vzdy nekludna, tak som ju skusila prilozit k druhemu prsniku,tam sa pekne ukludnila a papala dalej,nevysala mi uz ale cely prsnik. Co mam rteraz robit? Na ktory prsnik ju mam teraz prilozit na dalsie kojenie? Na to co nedopila?
Dakujem za radu 🙂

luly13
28. jún 2010

@majovka111 my to tiez niekedy praktikujeme.dalsie kojenie zacnes tym, ktory nedopila cely 😉

mneme
28. jún 2010

dievcata, banka materskeho mlieka je genialna vec, velmi dolezita najma pre chore deti a predcasniatka. je hrozna skoda, ze v bratislave je jedine na kramaroch. pre mna osobne by dat ci nedat mm inej zeny mojmu dietatu rozhodne nebola dilema, pokial by nebola ina moznost. dokonca som sama 2 litre kupila za sialene prachy, ked som si ako neskusena dojciaca zatiatocnika myslela, ze prva laktacna kriza znamena, ze moje dieta bude hladovat 😔 chvalabohu, po expiracii som tie dva litre vyliala do zachoda a su to asi jedine premarnene bubaky, za ktorymi mi nikdy nebolo luto. to ked som likvidovala mrazak plny mojho mm (odsavala som na prikrmy a dcera ich s mliekom odmieta), bolo mi az do placu

strapco13
28. jún 2010

@mneme to ti nezje ani kase s tvojim mliekom /nemyslim len instantne, ale aj take podomacky robene/, alebo mliecne polievky, ci omacky, dezerty..alebo ako tu pisali..palacinky?

@majovka111 presne tak..dalsie kojenie zacnes zym nacatym prsnikom..tak ho dotaha a potom ho das na druhy..ak ho nedopije, potom dalsie zacinas zas na nom 😉

strapco13
28. jún 2010

@latvia palacinky by som z mojho MM zjedla, syr by som nerobila..ja mam tak sladucke mliecko..ale mozno tiramisu..ak mi da niekto ecept ako sa robi z mlieka mascarpone syr 😀 😀

leelo
28. jún 2010

@majovka111 ano, tak ako ti radi luly.
precitaj si este clanok o stlacani prsnika, ak este nemas nastudovane 😉
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...

@luly13 dr.newman nespominal, ze treba takto deti zvazovat. ale mozno mi to len uniklo, neviem. tu sa to nerobi, tu vravia, ze ak chceme dosledne pripomenut maternicu, tak zabalit do cerveneho uteraka a privinut na hrud

@mneme veru, skoda toho tvojho. mohli ste ho na to kupanie aspon vyuzit 😉 no zaujimalo by ma, co stoji mlieko z banky. a myslela som, ze je aj na antolskej...

latvia
28. jún 2010

@strapco13 😀 tiramisu mam rada, ak by sa ti podarilo MMascarpone tak daj vediet, pridem okostovat 😀

strapco13
28. jún 2010

my sme v nemocnici viazali tiez do perinky..ale na kojenie nam vraveli ze je ovela lepsie pre babo rozbalit ho..ale na vyberanie z postielky mi bola lepsia zavinovacka..fakt sa s malym lepsie manipulovalo..mne ani kojit v perinke neslo
a uz vobec nie v tej od svokry /moja je fajna/, ale dala mi ze tak na f´doma perinky po mm, samy volanik, totakl gys, vsetky tie ccipky padali malemu na tvar..juj jak som ju neznasala, mala som v tom maleho len trochu, kym bola u nas, a mala radost 😅

strapco13
28. jún 2010

@latvia ze by som sa do toho pustila 😀 😀
Mascarpone sa dá kúpiť v obchode, jeho príprava však nie je zložitá. Zohrejeme 1 liter smotany na približne 90°C, pridáme 5 ml kyseliny citrónovej alebo zodpovedajúce množstvo citrónovej šťavy a zmes pomaly premiešavame cca. 10 minút, až kým sa smotana nezrazí. Zmes necháme odkvapkať v utierke

latvia
28. jún 2010

u nas neboli perinky,len zavinovacky,kojenie bez nich

latvia
28. jún 2010

@strapco13 😕 takto sa vari mascarpone?

latvia
28. jún 2010

to mi skor pripada recept na tvaroh 😝

strapco13
28. jún 2010

@latvia ,,tiez sa mu to nezda..ale nasla som na nete..musi to byt pravda 😝 ..tvaroh sa tusim robi z celeho mlieka, nie len zo smotany

latvia
28. jún 2010

@strapco13 😀 nuz, co som chutnala mascarpone, tak ten by sa neodkvapkal 😀 lahky, mliecny, vobec nie kysly, kremovy....som zvedava ci to bude to iste zo smotany....niekedy skusim, dam vediet...

latvia
28. jún 2010

no, podla talianskeho receptu je to fakt smotana ale k tomu kyselina vinna.....to zrejme nieje kyselina citronova 😝 ci hej?

annag
28. jún 2010

@zuzanka.j

som veľmi rada, že si sa tak krásne popasovala na začiatku, a že sa prirastený jazýček skôr odhalil. Keby sa bol odhalil pri narodení, nemusela by si poznať klobúčiky či fľašu, bolesť bradaviek .... ach jo, koľko mamičiek sa musí zbytočne vďaka nesprávnym postupom trápiť , nečudujem sa, že niektoré dojčenie priam nenávidia ...

- v jeho veku sa o množstve prijatého mliečka najlepšie dozvieš z plienočiek pocikaných, ak sú ozaj také ťažké ako opisuješ, pije veľa mliečka.

- napriek tomu si daj pozor na to, aby bol dojčený ozaj na požaidanie - potom bude i dobre priberať. DOjčenie na požiadanie znamená, že ak bábätko plače, je nepokojné, zdanlivo ho trápi bruško, ako prvé ponúkneme prsník. Cumlík je taký klamár- pretoe on dokáže klamať mamičku i bábätko. Ono je spokojné a saje si naprázdno (to platí najmä prvé týždne) a mamička rovnako nevie rozpoznať prvé známky hladu, lebo ich prekrýva bábo zdanlivo spokojné saním cumľa. Potom sa intervaly medzi dojčeniami naťahujú, bábätko ide na prsník neskoro, ppaá hltavo, prijme veľa vzduchu, bolí ho bruško a vznikne kolotoč neustálej nespokojnosti. To isté platí i o noci - bábo môže prespať celú noc, ak nie je dĺžka spánku skreslená cumľom, resp. i separáciou mamičky a bábätka (v inej izbe sa napr. menej často môže budiť než keď je s mamkou. Pre bábätko je prirodzené papať z xpríčin často, nie je nič nezvyčajné dojčiť aj po hodine. A nie je nič nezvyčajné ponúknuť prsník i po odgrgnutí , ak bábätko zostane nespokojné.

Ozaj pije stále dosť mliečka, no aby mu to vydržalo i naďalej, aby pekne priberal (to váženie neber do úvahy, odchýlka na osobnej váhe môže byť aj 100-200 g) , bolo by fajn aktívne prsníky ponúkať o čosi častejšie, pri prvých náznakoch nespokojnosti resp. vždy, keď budeš mať potrebu dať cumlík, ponúknuť namiesto neho prsník - on na ňom buď bude papať, alebo sa upokojí a zaspí. Týmto sa určite zvýši počet dojčení, teda i maličký vypije o čosi viac mliečka , mal by byť spokojnejší a malo by sa to rýchlo ukázať i na váhe.

Pozri si prosím asymetrické prisávanie bábätka , neviem, či Ťa videla niekedy poradkyňa, ale boloby fajn skontrolovať polohu a prisatie tak, aby nepil hltavo. Lebo jemu nevadí tok mliečka, ak mu niečo môže vadiť tak to, že ide na prsník príliš neskoro, alebo to, že si prsník chytá len tak sám naslepo , namiesto toho, aby si ho Ty svojou rukou cielene priložila k prsníku.
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

annag
28. jún 2010

@leelo
okolo 30€ stojí liter MM ak si ho chceš kúpiť 😅