Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

aleela
19. júl 2010

@prsky a neplakala velmi? ked maly nie je so mnou a zacne sa dozadovat prsicka, tak musi byt. bezi starka z prechadzky hned domov 🙂

prsky
19. júl 2010

@aleela no revala ako tur, ale proste sa inak nedalo a babka sa musela posnazit. nasa je zavislacka dodnes, dojcime sa kazdu chvilu a vecer na mne visi skoro cely a to nie je ani male babo uz 😉 casti "cicavci" sa podla mna nepotrebuju najest, ide im o to dudkanie. tvoj syncek si zvykne na novy rezim, neboj, len sa bude musiet ten, kto s nim bude, vybavit pevnymi nervami a vymyslat cinnosti, ktore ho zaujmu. ked uz je mamina raz vnutorne rozhodnuta, dieta to prijme casto lahsie, ako si mamina dovoli dufat. len to budes mat zo zaciatku trochu tazsie aj ty po navrate domov - bude ta prenasledovat vsade a aj ked zmiznes z dohladu co i len na sekundu, bude ta hladat (kamoska robievala 3x tyzdenne po cca 2 hodky a mala zacala plakat a hladat ju a volat ju, len co isla na zachod). kazde dieta je ine a tak sa neda s istotou povedat ako zareaguje - proste ked sa musi, tak sa musi - budete to riesit za pochodu - zbytocne sa budes nad tym teraz zamyslat (viem, lahko sa to povie 😉 )

terina25
19. júl 2010

@prsky keby som nechcela poradiť,tak tu ani nepíšem ,ale rovno kúpim UM a dám to malému a ,,neseriem,, sa s kojením a hneď s tým seknem...

Inak všetkým poradkyniam,kt.mi radili teplé obklady veľmi pekne ďakujem.radili mi pravý opak.mala som si totižto dávať studené a nie teplé...

skončila som nakoniec v nemocnici s vysokými teplotami - 40 C.dali mi ATB a kázali studené obklady.Diagnóza Mastitída.vraj tak zapálený prsník ešte nevidel 😖 ledva som stála na nohách,ale keď mi aspoň na chvíľu klesla teplota,tak som malého kojila.lebo ani odsaté mlieko nemohol,kvoli tak vysokej teplote.

dnes som bola na kontrole,tak je to už lepšie.až boli prekvapený.

takže sa kojíme ďalej a zatiaľ som to nevzdala,ako si tu poniektoré mysleli,že tak chcem urobiť.keby to tak bolo,tak by som sa určite s tým netrápila a vykašlala sa na všetko.lebo priznajte si aj vy,či by ste boli schopné starať sa o 2 deti s teplotami 40 C.

bubelko
19. júl 2010

@terina25 suhlasim s tebou. starat sa o dve deti bez pomoci dalsej osoby aj s nizsou teplotou (u mna konkretne len 39) bolo u mna nemozne. nevladala som sa ani len zdvihnut a ist kojit. keby si manzel nevzal dovolenku, aby mi pomahal a nelietal so starsim synom, tak neviem, ako by som to zvladla. 😖

denka1
19. júl 2010

@terina25 Tak ja som si tu precitala tvoj clanok a dost ma zarazila reakcia zajaciq.Uplne suhlasim s tebou.Ja som mala ten isty problem s mliekom a naozaj sa neda fungovat aj v noci,aj cez den a este ked vam nik nepomoze.Nie sme stroje a ako tu zajaciq pise,ze si si mala dat dieta do nosica?To by som asi uple zosalela.Vysoke teploty,druhe dieta,varit,upratovat,to by som sa pozrela,ako by to niekto zvladol este s nosicom na bolavom hrudniku a este ked clovek skoro spi aj po stojacky.A taka reakcia,ze si nebude urcite dve deti robit po sebe?Koho to zaujima,maminy tu pisu na to,aby im tu poradili a nie,aby ich podporili takouto mudrou vetou...
Inac gratulujem,ze si to takto super zvladla 😉

esperka
19. júl 2010

Ahoj. Neviem, ci to pomože , ale ja som zo začiatku tiež prekonala zápal prsníka 2x /pekne s antibiotikami/ dokonca som prišla o mlieko a museli sme znova spúšťať laktáciu. No odvtedy mám taký babský recept, ked cítim , že niečo nie je v poriadku, dám z chladničky kapustný list do poprsky a vymienať pár krát. Samozrejme, musí spolupracovať aj bábo a pekne piť / vypiť. Mne to pomáha /klop klopklop/... Bolo to niekde na nete a asi , keby sme v tom chceli najsť nejakú logiku, asi by to malo byť niečo chladné, ale nie ľadové. Samozrejme, zaberá to úplne v prvej fáze...

janea
19. júl 2010

Ahojte, ach tie zapaly,,,, poradte mi ak viete prosim, ibuprofen je aj na potlacenie zapalu alebo od len bolesti? ako casto by som ho mala? 400 ci staci 200? (som v zaciatocnom stadiu-zacervenanie, zatvrdnutie, citlivost, teplota malicko nad 37, aplikujem kapustu, acidko, odsavanie, prisavanie;) ,,, ) len neviem ako s tym ibuprofenom,,, dakujem, kazda rada dobra

krakulka
20. júl 2010

tak parada, v noci som zacala hnackovat, teraz rano vracala. Andrejko ma od vcera vecera vodnatu stolicu. Asi som ten virus chytila od neho, len sa mi prejavuje v opacnom poradi.

krakulka
20. júl 2010

Este som zabudla Andrejko malo papa, max. jednen prsnik za 1-2h. v noci spal aj 3-4h. budila som ho papat, nechcel.

olifcek
20. júl 2010

@latvia @strapco13 baby. mozem uz oliv okupkat, ze? doteraz sme len sprchovali...kupkat, ze az uzlik odpadne, no ten sa pevne drzi x;o(( operacia bola 30.06.. cize uz dost davno...ci?

latvia
20. júl 2010

@olifcek mozes, ale nemoc ju dlho 😉

olifcek
20. júl 2010

@latvia kedy uz tie stehy budu uplne ok? nechcem jej ublizit...ale myslela som, ze uzlik uz bude fuc...a kolko nie je dlho? 🙂

prsky
20. júl 2010

@terina25 mas zaujimavy sposob komunikacie - prides do fora, kde mamicky radia mamickam a miesto toho,k aby si zvazila, co by u teba mohlo z rad fungovat, este ich zvozis, ze co za blbost ti poradili 😲 . v prvom rade ti skoro vsetci radili spojit sa s laktacnou poradkynou v tvojom okoli, radili ti nie stlacat prsnik, ale priskrtit cigaretovym uchopom tok mliecka, skontrolovat si spravne prisatie (ktore je alfa a omega dojcenia) a kupit si ergonomicky nosic (neboli z nosenia v nom chrbat). upchaty mliekovod moze prerast do mastitidy tak, ako sa stalo u teba. upchyty mliekovod aj mastitida sa riesia teplymi obkladmi, pripadne teplou sprchou na prsniky - keby si si davala na prsniky studene obklady, bradavka sa "scvrkne" a nemas sancu zrazeninu, ktora mliekovod upchava, dostat von. studene obklady ti zrejme odporucili kvoli horucke. viac tu: http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat... urcite si treba davat pozor na spravne prisatie, lebo sa to bude opakovat.

nikto ti neberie, ze to mas tazke, ale ty si sa rozhodla mat dve deticky kratko po sebe, tak sa treba pobit aj s tazkym zaciatkom, ktory sa k tomu logicky viaze. o pol roka ti uz bude sej haj 😉 upravit laktaciu sa neda inak ako dojcenim a zial, male babatka chcu byt na maminke takmer nonstop. takze kazdy radil len to, co sa mu osvedcilo.

peace

vefi89
20. júl 2010

@terina25 pekne si to napísala, vysrať sa na kojenie v týždni!!!!žasnem, však už jedno dieťa máš!! 🤐

olifcek
20. júl 2010

@terina25 ja som mavala casto upchaty lavy prsnik, no ani mi nenapadlo vzdat s akojenia...ved mliecka mam dost, tak preco by som to tak robila, ze hey?

ja Ta ale fakt lutovat nebudem...ako nelutujem nikoho, co sa rozhodol mat babo popri studiu...kazdy vie, co robi...pokial babo par tneplanuje, moze sa chranit...

skus sa menej lutovat a viac mysliet na dobro babatka, hm?

peace 😀

prsky
20. júl 2010

@terina25 jaj a odsate mliecko mohol papat, skor sa pri horucke neodporuca dojcit kvoli tomu, ze je aj mliecko horuce. lenze babo je na druhej strane naj odsavacka.

naj pre teba by asi bolo radit sa s clovekom, ktoremu doverujes a ktory ma o dojceni znalosti (maloktory lekar sa dojcenim zaobera do hlbky - nemaju na to cas)

olifcek
20. júl 2010

@terina25 ale super, ze to nevzdavas....ja mam mm tiez cele dni v praci, sme spolu 2 hodinky denne, paq ideme totiz s drobcekom hajat...soboty zvykne ist na celodennu turistiku, takze len nedele si naplno uzijeme...xo)

mas to tazke, to Ti neberiem veru, ale drzim moc moc moc paste, aby sio to zvladala.....a veru o par mesiacov budes mat viac pokoja snaaad x;O)

njonja
20. júl 2010

@prsky chcela som sa ta opytat - moj maly ma straaasne smradlavu stolicu ako plne kojeny uz niekolko mesaicov. Ja mam laktozovu intoleranciu, moze byt , ze to ma oj on? Materske mlieko ma tiez laktozu, bolo mi tak povedane v nemocnici....Mam nieco robit?
Zacala som mu davat bio gaia, ale to kvoli ATB, ktore ma brat az do roka zivota, nakolko mal zapal obliciek ako 2-mesacny.... Stolica je nevonava uz davno pred nasadenim pred ATB a nezmenilo sa to ani po probiotikach....
A mame v rodine alergie na lepok, mala by som ho aj ja vynechat, ked kojim, aby sa mu nedostaval cez mlieko? Pripadne, kedy ho mam zacat davat do jeho prikrmov, ked mame taketo geneticke zatazenie? To iste plati aj s laktozou.., kedy ju mam zacat davat malemu? (prikrmovat by som chcela zacat od 6.mesiaca ukonceneho).

prsky
20. júl 2010

@njonja nie som laktacna poradkyna, ani lekar, takze moje odpovede su len o tom, co som si precitala. ak chces 100% odpoved, napis annag - bud cez jej stranku, alebo tu cez IP, pripadne strapco alebo latvia ti daju kvalifikovanejsiu odpoved 🙂 .

co sa tyka stolice, smradocek neviem posudit, vacsinou sa vsade skor rozobera konzistencia a castost stolice, akurat nedavno tu bola otazka ohladom po vajickach smrdiacej stolice. skus si k tomu precitat katkin (annag) clanok http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/18/stolic... materske mliecko je od prirody urcene pre babatka a tak by nemala laktoza v nom obsiahnuta robit problem. predpokladam, ze mlieko nepijes, tak v tom problem nebude.

Co sa lepku (a predispozicii na alergie vseobecne) tyka, nie je nic lepsie ako dojcenie pri zavadzani lepku, pretoze MM znizuje riziko rozvoja alergii vratane alergie na lepok (viac tu http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/02/zavadz...). Prikrmovat zacni podla odporucani tvojej pediatricky, pripadne si precitaj clanocky o prikrmoch na katkinej stranke (http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p... http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/10/prve-p...). Na ceskej stranke www.kojeni.net je aj super tabulka a popis postupu zavadzania prikrmov. myslim, ze postup zavadzania prikrmov sa u dojcenych potencionalnych alergikov nejak diametralne neodlisuje, pretoze sa zacina aj tak dobre znasanymi potravinami. davaj si akurat pozor pri kupovanej vyzive...aj v poharikoch urcenych pre male dojcata sa mozu nachadzat alergeny (cirrusy v bananovo-jablkovej vyzive, rozne bylinky, rajcina a pod) treba pozorne citat zlozenie. najlepsie skusenosti mam s alnaturou a babylove z DM.

carodejnica
20. júl 2010

@terina25 baby ti radili dobre, aj v nemocnici ti radili dobre.. teplé obklady sú dôležité TESNE pred dojčením (či odsávaním), aby sa roztiahli mliekovody a mohla sa zrazenina vyplaviť... studené obklady zase zmierňujú zápal, takže aj aj tie sú dôležité (mne to tak vysvetľovala moja všeobecná doktorka (!), keď som mala zápal prsníka ja) ... už len malý tip pri podobných problémoch - mne pomáha (na doporučenie lekárky) pri prvých príznakoch zápalu (začína to bolesťou, ako keď bolí modrina) obyčajný ibuprofen, má protizápalové účinky + samozrejme častejšie a pravidelné dojčenie (odsávanie) z postihnutého prsníka... 🙂
Určite sa nedaj odradiť od dojčenia, začiatky dojčenia po pôrode sú ťažké, nakoniec sa ti to však zúročí.. budeš mať viac času pre druhé bábo... odpadnú ti starosti o fľaše, cumle,,jednoducho vytiahneš prsník a ideš... 🙂

jaruska8
20. júl 2010

Ahojte,
mám 4 týždňovú dcéru a už tretí deň problém s denným pitím. Plne ju dojčím a chcela by som čo najdlhšie. V noci mi pekne prespí, budí sa len dvakrát na papkanie, dobre sa vyspím. Ešte doobeda sa dá, napapká sa a je kľudná, najčastejšie zaspí. Môj problém je, že mám pocit akoby sa nevedela dojesť. Najprv pije aktívne z jedného prsníka, aj 15-20min, potom keď vidím, že nesaje, tak ju nechám odgrgnúť, ak sa dá, potom si ju priložím k tomu istému prsníku a sledujem, či saje, ak nie, tak ju priložím k druhému prsníku. Toto opakujem aj niekoľkokrát (dnes 3x na jednom prsníku a trikrát na druhom-spolu 1,5 hod), ale ona stále plače a dožaduje sa papkania. Medzitým skontorolujem plienku, či jej nie je zima a apod. Všetko OK. Takto sa naťahujeme aj 1,5hod. A stále plače. Mlieka mám dosť, ale nepatrím podľa kritérií ani do tabuľky príliš veľa a ani príliš málo. Malá nikdy počas jedenia nezaspala príliš skoro, len po tých min.20 minútach jedenia, vždy keď nemala dosť, tak zaplakala a ja som jej dala druhý prsník, tým sa nasýtila, tak zaspala a prespala mi aj 3-4 hod. Teraz je to strašne divné, lebo mi aj skoro na prsníku zaspáva, je nekľudná, aj zaplače, toto nerobievala. ☹ ☹ ☹ Aj nad rastovým spuntom som uvažovala, začínam byť zúfalá. 😖 Ďakujem za rady.

bubelko
20. júl 2010

@carodejnica to je vsetko co si popisala, len ono uz teply zabal pred kojenim, nakojit, odsat a dat studeny zabal po kojeni zaberie cas a mas k tomu este dalsie dieta, ktore potrebujes zaopatrit, to je dost o nervy. vlastna skusenost. a to mam vacsi rozdiel medzi detmi ako terina. ono s jednym dietatom je to vsetko lahsie, pretoze to druhe tam nie je.
@prsky niektore veci nenaplanujes. ja som chcela este vacsi rozdiel medzi detmi a nahodou sa mi podarilo otehotniet na prvy sup.a jonas sa narodil v zime - pre nas najnevhodnejsia a najstresovejsia doba v roku. ina zase skusa a skusa a miesto vysnivaneho dvojrocneho rozdielu je 5-rocny.

zfidorka
20. júl 2010

@jaruska8 neviem ci ti to pomoze, ale natalka byva tiez okolo obeda nekludna... napapa sa a aj potom robi ustockami akoby chcela papat, ale ked ju prilozim, tak sa zacne hnevat... vtedy skontrolujem ci nieje pocikana, pokakana a ked nie, tak u nej pomaha ked ju vezmem na ruky a nosim...proste u nej pohyb jazyckom moze znamenat vela veci...

prsky
20. júl 2010

@jaruska8 ono detickam je najlepsie pri mamine na prsicku, dudkanim (aj nenutritivnym) sa upokojuju. my sme sa dojcievali pomaly cely den. ak sa ti zda, ze by to plakanie nemalo byt ani hladom ci smadom (ostatne ako teplo/zima, pokakanie/pocikanie kontrolujes ako pises), tak skus nosit, pripadne ist von, zmenit tapetu. mne sa osvedcilo nosenie v manduce - tym, ze som sa hybala po byte pri vareni, upratovani ci venceni psov a mala ma citila, bola spokojna a pospinkala si, ci len tak cucala do blba. inak dodnes vecer lezime, ja pozeram spravy a mala cucka aj hodinu a pol - asi uz to mame ako ritual.
inak ak nepije hltavo, tak odgrgavat nemusis - kludne ju nechaj na prsniku zaspat, potom ho pomalicky vytiahni a nechaj ju spinkat - takto sa aj nauci spavat v postielke (teda nie hojdanim sa v kociku a pod)
pre istotu skontroluj prisatie (http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...) a nauc sa rozpoznat aktivne pitie (http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/kedy-b...) - problem moze byt aj v tom, ze dieta "iba" dudka a prijima menej mliecka ako potrebuje a tak sa ho dozaduje castejsie.

krakulka
20. júl 2010

teraz co je Andrejko chory a od nes aj ja, tak mam malo mlieka. 1x som zazila plac, ze je hladny. 😔 😔 😔
a mam velky problem, aby si prsko vobec zobral. nechce ho. musim mu pustat pesnicky a to vypije nieco malo len z jedneho tak kazdu hodinku. Andrejko vizera, ze je fit, len ma vodnatu stolicu. co mam robit, aby som mala mliecka viacej. dnes som nevypila vela tekutin, zatial som zjedla len 1 1/2rozka. idem si uvarit ryzu a vyvar zeleninovy. z liekov som si dala smektu, endiex a paralen. moze byt, ze mu mliecko chuti po liekoch, preto ho nechce?

raffaella
20. júl 2010

@jaruska8 ja si myslim, ze plac babatka nie je vzdy len o hlade alebo o spinavej plienke. Badam to na mojej malej, pricom ona je fakt zlate dieta, ze parkrat za den potrebuje vyslovene len nasu spolocnost, pomojkat sa poriadne, postiskat, zboznuje ked s nou stojim pred zrkadlom a robime blbosticky a ked uz neviem, co jej je (ked boli tie horucavy, znasala to uz tazko), tak s nou sadnem na fitloptu, ukludnim ju a je OK.

Mozno keby si ju skusila nejako zabavit, moja je tiez uplakanejsia poobede, vzdy to tak bolo. Este ma napadlo, ci ked place na prsku ze jej vadi poloha mozno. Na stranke Katky (Annag) je na to vyborny clanok, skus pozriet ak si este nie:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/hnevan...

Drzim palce, po 600nedeli je vela veci lepsich!

gabika7706
20. júl 2010

@bubelko to ano, je to narocne a ked su dve deti o to viac, ale terina tu pytala rady, dala som jej kontakty na tri laktacne poradkyne v Kosiciach, prisli by k nej aj domov, pozreli prisatie, spravnost kojenia, poradili, ak nechce osobny kontakt, tak aspon tlf, ale to sa asi neudialo, nebola by mozno skoncila v nemocnici a az s takymi problemami ako ma(la).
Mam dve deti, s Martinom sme prekonali zopar laktacnych kriz, z toho jednu "velku" 4dnovu a toto neprajem teda nikomu. Ale sme tu a kojime sa dalej 🙂

strapco13
20. júl 2010

@krakulka odpovedala si si sama..viac pit a urcite si nieco lahke dietne zjedz
moze byt trosku zmenena chut mliecka po liekoch...neboj prejdete cez to 😉

raffaella
20. júl 2010

@prsky Vdaka za tu cesku stranku kojeni.net 🙂 Zbezne som ju mrkla a kedze tam je vela o zavadzani prikrmov, urcite to conevidiet vyuzijem 🙂

prsky
20. júl 2010

@bubelko to je vsetko pekne, ale terinka reaguje na vsetky rady podrazdene a vysvetluje preco to nepojde (co je dost zly pristup), tak tam sa tazko radi. a nikto nepise, ze je lahke mat dve male deticky. kazdy len radi, ako sa jej problem da riesit. inak ako zabalmi, masazou a dojcenim na poziadanie ci odsavanim postihnuteho prsnika sa skratka proti uz upchatemu mliekovodu bojovat neda a ked chces predist mastitide, tak si ten cas skratka musis najst, lebo mastitida ta vyradi na par dni a nie si k nicomu ani pre jedno dieta - spokojna mamina = spokojne deticky. ak nie je slobodna matka bez rodiny, tak proste treba zapriahnut aj muza, matku, svokru - hocikoho, kto je co i len na chvilu ochotny.
a prepac, ale ked nechcem otehotniet, tak pouzivam ochranne prostriedky (aj ked je pravda, ze aj tie mozu zlyhat 😅 )