Všetko o dojčení

blau
14. sep 2008

Mile mamicky, ako ste si vsimli pod nickom Annag sa skryva pravdepodobne skvela zena a skusena mamicka,poradkyna, ktora radi ako moze: Co sa tyka kojenia a roznych problemov s nasimi babetkami. Mne osobne velmi pomohla a touto cestou by som jej chcela takto trosku verejne podakovat a popriat krasne zdrave babetko a radost so svojich deticiek. A nech nam tu aj nadalej takto krasne radi. Anna ty sa naozaj tak krasne citas 🙂

rozpravocka
3. feb 2011

@annag tiez som si myslela, ze je to tym....len mi neslo do hlavy, ze sa to prejavilo az po dvoch tyzdnoch...ono, inac mala nikdy nepila vela....na prsniku mi bola tak max.3-4 minuty a aj to iba v noci. Zo zaciatku som ju sice nechavala aj 20 minut na kazdom, ale nemalo to vyznam. Mozno budem vyzerat ako hrozna matka, ale ja uz velmi nechcem rozbiehat kojenie....my sme mali od zaciatku problemy....najskor mi mala stale chudla, lebo som mala nedostatok mlieka, potom som dostala mykozu a k tomu este aj strasny syndrom bielych bradaviek... (no proste príserna bolest furt...nielen pri kojeni a zime, ale proste stale) volala som asi 10 laktacnym poradkyniam, vsetky ma milo odmietli...ze do toho syndromu sa velmi nerozumeju, a ked som nasla jednu, ktora bola ochotna prist, tak mi 5 minut po tom, co uz mala byt u mna volala, ze nepride....takze som sa nakoniec vyliecila akosi sama.... co mi bolo aj tak zbytocne, lebo malej sa zcal prejavovat reflux.... najskor som myslela, ze je to sposobene tym, ze mam vela mieka (to sa mi potom vdaka bylinkam zvysilo az tak, ze z prs striekalo), ale mala mi ho vyvratila aj po tom, co som si ho odsala a dala jej z flasky...takze kedze som mala od lekara predpisane UM, tak vzdy po odsatom som jej dala UM...co ju zastuplovalo, ale sposobilo to, ze sa mi zase zacalo tvorit menej mlieka :( ---takze teraz uz nemam skoro ziadne.... a aj to co mam mi mala vyvráti. UM bolo pre mna ako zazrak....mala prestala mat koliky, prestala byt nervozna a budit sa s placom....teraz mam doma krasne usmievave dievcatko. Ja viem, ze materske mlieko by po zdravotnej stranke bolo asi najlepsie, ale mna to fyzicky velmi vycerpavalo a bola som neskutocne nervozna a na vsetkych vratane dcerky som jacala. Takze nech ma ludia kludne odsudia, pre mna to zrejme nestoji za to (ja som tiez bola kojena iba mesiac) Ide mi len o to, ci ta bolest postupom prejde... a mlieko sa prestane tvorit, alebo to musim riesit, lebo sa to zapali?

strapco13
3. feb 2011

@stvura vytlac si ten link, co dala anng a daj ho pediatricke..priberate krasne 😉

annag
3. feb 2011

@kiaora

no paráda, prvý krôčik máš za sebou 🙂)

to, či maličká pila alebo nepila dosť posúdiš pozorovaním dojčenia - či pije s tzv. pauzami v brade - ak jej sánka hlboko klesala dolu a takmer pri každom poklese sa na zlomok sekundy zastavila - vznikla puza- a vzápätí sa vrátila späť aby mliečko malá prehltla, tak pila dosť - pozri si prosím dôkladne odkazy na videá, kedy bábo pije a kedy nie.

pretože, ak sa malá slabšie prisáva - čo teraz ozaj môže, lebo určite neotvára pusinku úplne dokorán a aj nemáš taký cvik, môže papať hltavo a môže reagovať na tok mliečka predčasne - a začne sa predčasne odtŕhať . pomôže stláčanie prsníka. Ak sa po tých 10 minútach pustí prsníka napriek stláčaniu a Ty ju dáš odgrgnúť, prebalíš ... tak jej opäť ponúkni ten istý prsník - a ona ho ešte vyprázdni, bábo po opakovanom priložení zvyčajne aspoň chvíľu pekne pije. A len potom jej ponúkni i druhý prsník aby sa na ňom dosýtila. Dojčené dieťa si dokáže regulovať prísun mliečka podľa svojich potrieb, netreba ho obmedzovať. Práve obmedzovanie dojčenia či už čo a týka dĺžky alebo frekvencie spôsobuje tráviace problémy ba i neprospievanie. Prieči sa to podstate dojčenie - dojčiť na požiadanie - teda i bez cumľa.

Dojčenie nie je len kŕmenie, ono uhasí smäd, bábo si po opakovanom priložení utíši štikútku, spláchne kyselinku, upokojí sa ... a cieľ je, aby aj zaspalo a potom už bez grgania zostalo v polohe ako sa dojčilo. Každý nepokoj je fajn riešiť dojčením - no plač je už veľmi neskoro - plaču treba predchádzať. Bábo si vezme prsník, uspokojí potrebu a je oveľa spokojnejšie ....

preto je fajn bábo ako prvé priložiť - keď sa prebúdza a zíva, otvára pusu dokorán a je pripravené pokojne sa najesť. Až tak prebaliť, ak treba i grgne, prezlečieš ... a môže sa opäť dojčiť aby sa upokojilo, zdriemlo si či nabralo energiu pohrať sa .... No do cca 2 hodín od prebudenia už každé dieťa potrebuje "šlofíka" - čiže opäť prsíčko na uspanie. Bábo takto vyprázdni prsník, hoci na etapy a dobre trávi, mliečka sa tvorí presne koľko má. Zaspáva sýte a nebudí sa príliš vyhladnuté - o to lepšie sa opäť nadojčí .... a ďalšie spokojné bábo je na svete 🙂

kookaij
3. feb 2011

@strapco13 Ďakujem za radu,dúfam,že sa to upravý,syna som totiž kojila 2 roky,tak by som aj teraz rada vydržala čo najdlhšie

annag
3. feb 2011

@rozpravocka

ahoj , to i je veľmi ľúto, že to takto dopadlo - neodsudzujem Ťa, si obraz toho, že ak mamička nedostane správnu pomoc, tak UM jej príde ako zázrak .... Viem, že v BA je situácia kritická a poradkyne domov chodia ozaj málo 😔 .

MM má iné zloženie a je možné, že tok mliečka materského je iný než umelého . Takisto nie je také husté a môže ľahšie vybehnúť vonku. Je to na dlhšie, ide najmä o rozdielny spôsob manipulácie či spôsob kŕmenia ....

Sú maminy, čo nedojčia , ale dlhodobo odsávajú aspoň trošku mliečka ako výborný multivitamín , lebo napr. protilátky, ktoré sú v Tvojom mliečka nikde nekúpiš .... každá kvapka sa počíta, niektoré mamičky dávajú hoci len 1 - 2 lyžice aj rok 🙂

ale pýtaš sa, či treba odsávať -ak to chceš úplne zabaliť, tak každý deň odsaj o trošku menej, každý deň o trošku dlhší interval medzi odsávaniami urob (napr. o 15 minút) . Takto sa laktácia utlmí priebežne a vyhneš sa zápalu.

vejula
3. feb 2011

ahojte dievčata.. chcem sa sptať je to ale mimo temy o mliečku... Ako naučiť babo spinkať bez toho aby som ho musela hupať a hopkať a hojdať???? Pri ciciku zaspi len malokedy, on je zvyknuty že ho potom berem na ruky a čičikam a chodim a hojdam... ale mne už odchazda chrbat,. maly je už dosť ťažky a ja mam z neho už tak stuhnute svaly že mi bolesť vyraža aj do hlavy a mavam častejšie migreny... viete poradiť ako na to aby zaspinkal inak ako na rukach?

rozpravocka
3. feb 2011

@annag 🙂 hej, tak nejak som to aj myslela....odsavat si budem, kym sa bude dat..ale malu nebudem nutit prisat sa...najskor som to skusala, ale potom uz bola taka uplakana, ze sa fakt nedalo 😒 Ale je pravda, ze kazdy den sa mi podari odsat o trosku menej....mozno skusim odsavat castejsie a davat jej to aspon z flasky.

leelo
3. feb 2011

@vejula je to jeho styl, tak sa mu to paci. je pravdepodobne, ze sa to casom zmeni, ale teraz by si mu aspon scasti mala vyhoviet tak, ze ho ponosis a az ked bude takmer spat, teda neschopny uz odporu, polozis ho na prsnik/do postele a zostanes este chvilu pri nom, keby precitol 😉
mas satku? ta je na chrbat super, rozdistribuuje vahu. my sa nosime doteraz velmi radi. a mna neboli nic, hoci maly je uz poriadne tazky...

evka0003
3. feb 2011

Ahojte dievčatá....poradte mi ako mám navýšiť MM moja malá má 4 mesiace a už asi 3 dni mi po kojení stále plače a hľadá prsíčko ja jej pravdaže dám ,ale po chvíli pustí hrozný plač lebo jej nič nejde...skúsila som si teda odsať mliečko a z oboch sa mi podarilo odsať len 70-80ml a to je zjavne málo....poradte prosím
inak čítala som o senovke gréckej a benediktovi lekárskom máte s tým nejaké skúsenosti a kde sa to dá kúpiť...Ďakujem vám 🙂

vejula
3. feb 2011

@leelo vdaka za odpoved pravdu povediac neviem si predstaviť ako ho to naučiť inak... vrieskať ho nenecham, a ked ho položim a že si lahnem vedla neho alebo dam ciciku, tu vypluje začne sa prevracať robiť hluposti, všetko len nie spať ked ho dam do postielky tam sa hned rozplače... A mysliš že by v tej šatke aj zaspinkal??? neviem možno by som si ju mala najprv požičiať a vyskušať či zaspinka aj v šatke... a zas ked o budem vyberať zo šatky nezobudi sa??? lebo ja ked ho uspim na rukach musim si s nim lahnuť po chvilke dam spod hlavičky jednu ruku, druhou rychlo ťapkam po ritke aby sa nezobudil po chvilke s tym prestanem a počkam a pomaličky sa zdvihnem z postele....

evka0003
3. feb 2011

@stvura nestresuj sa a pozdravuj odo mňa Dr. moja má tiež 4 mesiace a váži 5400g a naša Dr. si to priberanie pochvaľuje ja osobne som nízka a chudučká asi sa dala po maminke ...len jej s tou tabuľkou riadne zamávaj nech si uvedomí ako zbytočne stresuje mamičky 😉

kiaora
3. feb 2011

@annag Preco dieta pije cez klobuky viac predneho mlieka? Ak ho necham dlhsie moze si vytiahnut aj to zadne, nie? Stale vaham ci kojit s klobukami alebo bez, nakolko sa mi to zda rovnake...cumel pouzivat nadalej budem, tie koliky sa bez toho nedaju zvladnut. Vdaka za rady!

stvura
3. feb 2011

@evka0003 mno ja som tiez nizka...chuducka sice nie, tak akurat som bola pred porodmi, teraz uz skor makucka 😀 ...ale ako dieta som bola taky drobec ako moje obe deti, moja sestra tiez a moj manzel bol tak isto taky chrustik. Co som pozrela tabulku tak sme tam akurat v norme, lebo ma 62cm (stale jej sadne velkost na 3 mesiace), a tych 5200g. Kedy je tvoja mala narodena (mi sme posledny septembrovy den)...daj vediet ako sa vyvijate, nech mozem aspon s podobnym dietatkom porovnat...xixi... 😉

leelo
3. feb 2011

@vejula mozes to prinajmensom vyskusat s tou satkou, aspon das sancu chrbatu. nie je vylucene, ze sa tam aj vacsiemu babu zapaci.
vies, kazde dieta ma nejaky ten svoj ritual zaspavania, ktory je vysledkom nasich postupov a co sa jemu z toho zapaci 🙂 moj maly najnovsie nerad lezi pri zaspavani. teda nadojcim ho poleziacky a ak sa mu nepodari zaspat pri tom, tak ho musim vziat na ruky a drzat v leziacej polohe. nastastie nemusim chodit, len si sadnem na postel. na chrbat je to omnoho horsie ako satka, ale ked sa neda inak...
este k satke: mozes vyskusat taky uvaz, kedy po zaspati ho polozis a satku len zo seba odviazes, nevyberas ho. da sa vselico. ide o to ako sa to bude pacit malemu a aku trpezlivost budes mat ty.
kazdopadne zabudni na postielku, ta satka moze posluzit minimalne na to ucicikanie a zvysok uz nejako "uhras" v posteli. hlavne tvoj chrbat nech ma trocha oddychu.
a daj si predpisat masaze, cim skor.

olifcek
3. feb 2011

@kiaora koliky sa daju i bez cumla zvladnut... my cumel nepozname.... koliky moze mat i preto, ze pije rychlo mm a nahlce sa vzduchu, k comu klobuciky dopomozu statocne...

annag
3. feb 2011

@kiaora

lebo nedopíja prsníky - lebo nestláča dvorec, resp. ho nestláča účinne , má v puse viacmenej len bradavku a nedostane sa k mliečku, ktoré by za iných okolností vytiahlo. Tuk spomaľuje trávenie mliečka a bábätko tak stíha mliečko dobre stráviť, nepreletí rýchlo tráviacim traktom ... Ak by si nechala bábo na prsníku cez klobúčik aj polhodinu a už u nič netečie, lebo prsník nestláča kvôli bariére klobúčika, tak by i nevyriešila vôbec nič

a skúsila si opakovane prsník ponúknuť či nie? vyskúšaj prosím, aspoň jeden deň skús prednostne ponúkať prsník aj pri "kolike" ak nejakú ozaj má - je to obrovská zmena ,,,,

evka0003
3. feb 2011

@stvura Emuška prišla na svet 30.9. o 13:45 🙂 super tak ako nerozumiem čo rieši tvoja Dr, asi jej genetika nič nevraví...ok budem rada ak sa budeme kontaktovať 🙂

kiaora
3. feb 2011

@olifcek Ty zvladas koliky bez cumla, ja nie...neviem ake ma tvoje dieta koliky, ale ja den-noc nespim, cize bez cumla by som nebola schopna sa o dieta postarat vzhladom na svoju velku vycerpanost...manzel je od rana do vecera v robote a ja som na malu sama bez pomoci akejkolvek rodiny alebo kamaratov (urcite to poznaju viacere matky). Suhlasim, ze dieta nahlta viac vzduchu cez klobuky, ale mesiac som kojila s nimi a v klude, az 2 tyzdne dozadu sa nieco zmenilo, pritom stale pije rovnakym sposobom. Dnes som skusila bez klobukov a vysledok rovnaky ako s nimi.

vejula
3. feb 2011

@leelo vdaka, tak myslim že s tou šatkou by to mohlo vyjsť ak sa da len odopnuť zo mna.. a tie masaže to maš teda pravdu... musim, lebo fakt už je to silna kava na mna... . už som mala asi dva krat taky prepinak v noci ked sa mi zobudil okolo 1 a nechcel zaspať už vyše hodinu a ja s nim na fitlopte, tak spinkal akonahle som ho išla položiť revy vresky, tak že a ideš do postielky, ale vydržala som to max 5 minut a zas na fitloptu 😅 Inač v noci nemožem isť ani na WCko ked už nevydržim tak vrieska cely čas čo cikam... je to normalne?
Inač priznam sa že doteraz zaspaval s cumlikom, lebo pri ciciku zaspať nevedel proste pustil lebo nechcel piť ale potreboval žužlať tak som dala cumlik... no a asi posledny tyžden ked mu dam cumel tak chyti a vyšmari na dlažku 😀 😀 tak som rada že ho nemusim nejako zbavovať tohto zlozvyku ale sam sa z toho nejako dostal 😵

kiaora
3. feb 2011

@annag Owkej, uz rozumiem...nevzdavam sa, idem skusat, este raz vdaka!

hori
3. feb 2011

@rozpravocka ja som do tejto temy len tak nahliadla, ale tvoj prispevok ma zaujal, dost som sa v tych problemoch spoznala... chcem iba povedat, ze vobec nevyzeras ako zla matka, ved si urobila pre kojenie maximum a aj robis pre svoje dieta, co je v tvojich silach... ja napriklad ked som sa rozhodla kojenie "zabalit", tak som mala strasne vycitky svedomia a dost dlho mi trvalo uvedomit si, ze umelym mliekom sa svet nezruti... a som si ista, ze niecom podobnym (mozno nie tak extemne 🙂 ) prechadza vacsina mamiciek... a presne ako pises, mala je v pohode a ja konecne bez stresov...

stvura
3. feb 2011

@evka0003 sme o 15 minut starsi...xixi...moja 13.30...jej, to je nahoda...

leelo
3. feb 2011

@vejula tie masaze isto pories, tusim je narok na kuru vzdy raz za 3m alebo 6m. uz neviem. ja som to mala paradoxne z prace za PC - zacalo to tymi uponmi okolo lopatiek a trpli mi ruky + klima v kancelarii to vzdy dokonala. takze som absolvovala 2 masazne kury a potom pravidelne masaze na vlastne naklady.
tie "rozmary" co popisujes - to bude tzv.separacna uzkost a je to normalne. vhodna prilezitost na satku a nosenie, blizkost 🙂
ja osobne som tu separacku, ze nemozem ani na wc ,az tak nezazila. resp. predchadzala som tym supnutim do satky, hlavne cez den. ale noci, kedy boi aj 2h hore uplne cerstvy som absolvovala nespocetne. hlavne vo vasom veku. je to v norme. ver, ze sa to zmeni k lepsiemu, tak ako aj u nas 😉

cumlik nechce - mudre to dieta 😉

leelo
3. feb 2011

@kiaora ono to funguje tak, ze ked sa da doporiadku dojcenie, tak s nim aj rezim a celkovy klud babatka. uvidis! 😉 drzim palec.

strapco13
3. feb 2011

@vejula skus ho po kojeni polozit chrbatikom k sebe, cize sa opiera o tvoje brusko, objat ho a tak sa trosku kolisat...u nas to zabralo..uz sa nemusim ani kolisat, som pri nom..takto cez den...vecer ho dam do postielky..a rovnako, en je medzi nami ta mreza /inak by mi zdrhal..ale on odmalicka vecer tak zaspaval, ze do postoelky, ja som lahla do postele vedla neho a objala som ho

kiaora
3. feb 2011

@leelo Dakujem za podporu!

olifcek
3. feb 2011

@kiaora si odhodlana, urcite to vyjde x;o) a my sme uz na koliky veliki x;o) no my sme sa dobre kojili uz od zaciatku, takze nas koliky v celku obchadzali x;o) no prespanu noc nepoznam 😀

kiaora
3. feb 2011

@annag Predsa len mam este jednu otazku, dufam, ze ta tym moc neobtazujem...no stale rozmyslam nad tymi klobukami...kedze mam fakt male bradavky a pouzivam celkom velke chranice (v porodnici mi doporucili co najvacsie) pri sati dietata sa cela bradavka vtiahne do klobuka aj s dvorcom a dostane sa do ust...cize ani tak nedochadza k pitiu zadneho mlieka??

olifcek
3. feb 2011

@kiaora ja mam male bradavky, mne hned vraveli, nech si kupim klobuciky, lebo inak s akojit nebudeme, ze mam velke prsia a malinkate bradavky, ze toto Olivka nezvladne... no boli sme v nemocnici 25 dni, ja som uz mala i notacik v nemocke, natrafila som na @annag a i napriek tomu, z eklobuciky som si kupila, nepouzila som ich ani raz, a krasne sa kojime dodnes, Olivka si bradavky vytaha ako potrebuje 😉

kiaora
3. feb 2011

@olifcek Ticho zavidim 🙂 a taktiez velka vdaka za podporu!